Αξίζει να βάλω Linux;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εσυ valder το βαζεις dual boot?
μαζι με win?

ή μονο του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
εσυ valder το βαζεις dual boot?
μαζι με win?

ή μονο του?

Μαζί με windows. :) Απλά του χω δωσει 75 GB σε δικό του partition και βάζω-βγάζω διανομές, έχοντας να αλλάξω μόνο το όνομα στον bootloader!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
α,καταλαβα...δεν ξαναβαζεις καθε φορα τον grub loader?


παντως αν βαζεις βγαζεις συνεχεια..δεν χανεις τις ρυθμισεις απο καθε linux?ειναι παιδεμα να το ρυθμισεις αρχικα...

και εγω ετσι εχω βαλει βγαλει διαφορες ubuntu εκδοσεις.

αλλα δεν ειναι καλο να υπαρχει και ενα σταθερο linux..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Μόνο το Mint Debian Edition είναι ρέουσα γιατί βασίζεται στο Testing. Οι άλλες Mint editions είναι λιμνάζουσες!:P

Το κακό είναι πως είναι 32 bit και γι αυτό δεν το έβαλα στο μηχάνημά μου (Q6600 - 4GB RAM)

Να το δοκιμάσω άραγε ή θα χάσω το απόγευμά μου;:P

Και καλα εκανες. 4 threads, 4GB... κριμα ειναι να μην βαλεις 64bit :P
Αν ειναι να χασεις το απογευμα σου, βαλε Gentoo καλυτερα και θα πετας :P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
α,καταλαβα...δεν ξαναβαζεις καθε φορα τον grub loader?


παντως αν βαζεις βγαζεις συνεχεια..δεν χανεις τις ρυθμισεις απο καθε linux?ειναι παιδεμα να το ρυθμισεις αρχικα...

και εγω ετσι εχω βαλει βγαλει διαφορες ubuntu εκδοσεις.

αλλα δεν ειναι καλο να υπαρχει και ενα σταθερο linux..?
Το μονο που χρειαζεται να κανεις για να μην χανεις τις ρυθμισεις συνεχεια, ειναι ενα backup του καταλογου /home. Ή ακομα καλυτερα, να φτιαξεις ξεχωριστο partition για το /home για να μην χρειαζεται καν να μπαινεις στην διαδικασια του backup ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και ο home καταλογος..παραμενει ιδιος στις διαφορες εκδοσεις linux?

ειχα κανει παλια ενα μικρο 2 γιγα νομιζω prtition για το home οπως ειχα διαβασει για το πρωτο ubuntu που δοκιμασα..
και μετα απο λιγο καιρο δεν μου το αναβαθμιζε στην παραπανω εκδοση γιατι δεν ειχε αλλο χωρο το partition home..

γιαυτο δεν θελω να βαλω ξεχωρα διαμερισματα γιατι δεν μεγαλωνουν μετα,,και δεν ξερω τι μεγεθος θα καταληξει το λειτουργικο..
και ειναι αδιεξοδο μετα..

εχω βαλει ubuntu ξανα και ξανα,,και καθε φορα κατι πηγαινε στραβα και χανοταν γινοταν χαμος,,αλλα ολο κατι πηγαινε στραβα..

γιαυτο και ειμαι τοσο σκεπτικος..

αλλα παλι εχω περιεργεια και μικροβιο να ξαναβαλω linux..

ειμαι σοβαρα γιατρε μου?:worry::P




valder,
μια ερωτηση..

αφου εχεις βαλεις linux..εχεις πειραξει μετα τα partition απο το partition manager windows?

γιατι εγω οποτε τα πειραξα με linux στο δισκο..
εχανα ή το linux(grub βασικα),ή τα win ή το δισκο στην τελευταια προσπαθεια..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dean32

Νεοφερμένος

Ο dean32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Γεια σας παιδια διαβασα τα ποστ σας και αποφασισα να βάλω linux, έχω κατεβάσει το ubuntu 10.10 32 bit
Θέλω να κρατήσω τα win στον εσωτερικο δισκο και βάλω τα linux στον εξωτερικο που είναι 500 GB αλλα έχω γυρω στα 150 GB πιασμένα τι να κάνω???
Είδα το βιντεακι που έχετε αλλα στο τέλος τα μπερδεύει λιγο...
έχει κάνει ολη την διαδικασια και βγάζει το μήνυμα
ΠΡΟΣΟΧΗ!! κτλ
δεν θα το γραψεις στο /dev/sda1 αλλα στο /dev/sda και αναρωτιέμαι είναι σωστο ή θα μου διαγραφούν όλες μου οι ταινίες??
παρακαλω οποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει
ευχαριστω εκ των προτέρων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κατ' αρχάς είναι ΤΟ linux.

Συγγνώμη, αλλά θέλεις να εγκαταστήσεις λειτουργικό σε ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ δίσκο; :confused:
Γιατί να το κάνεις αυτό; Αφενός θα έχεις προβλήματα όταν ανάβεις τον Η/Υ (γιατί ο φάκελος /boot πρέπει να είναι στον εσωτερικό σου δίσκο και δεν θα τον βρίσκει ο grub, που είναι το boot-loader) και αφετέρου θα bootάρει πιο αργά.

Το να βάλεις στον εσωτερικό σου δίσκο windows και linux (σε διαφορετικά partitions) δεν σου κάνει; Και κρατάς τον εξωτερικό σου δίσκο (με NTFS filesystem) για δεδομένα, π.χ. μουσική και ταινίες, στα οποία θα μπορείς να έχεις πρόσβαση και από windows και από linux.

Ο εσωτερικός σου δίσκος πόσα GB είναι και πόσα χρησιμοποιείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dean32

Νεοφερμένος

Ο dean32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
40 GB και έχω 20GB ελευθερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
40 GB και έχω 20GB ελευθερα
Και τι Windows έχεις στα 20 "πιασμένα" GB; Windows XP? Πρότασή μου είναι η εξής:

  • Μεταφέρεις ό,τι δεδομένα μπορείς από τα Windows στον εξωτερικό σου δίσκο.
  • Εγκαθιστάς το Linux στα άλλα 20 GB του σκληρού σου. Τα αρχεία του installation δεν θα ξεπεράσουν τα ... 5 GB, οπότε σου μένουν και 15 GB για ό,τι άλλο θες.
  • Χρησιμοποιείς τον εξωτερικό σου δίσκο για ταινίες και τα ρέστα.

Όσον αφορά την διανομή, η πρότασή μου είναι linux mint. Είναι βασισμένη σε ubuntu & debian, ωστόσο έρχεται με όλα τα codexes εγκατεστημένα, οπότε δεν θα χρειαστεί να κάνεις καμία ρύθμιση (πχ να βάλεις flash, το 'χει απ' τη μάνα του). Χώρια που προσωπικά το βρίσκω πιο user-friendly από το μπουμπούντου.

Από 'κει και πέρα διαλέγεις και παίρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dean32

Νεοφερμένος

Ο dean32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Ναι τα XP εχω, τελικα θα παρω ένα δευτερο εσωτερικο και θα βάλω το linux έκει.
Παιδια ευχαριστώ
https://www.linuxmint.com/download.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dean32

Νεοφερμένος

Ο dean32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Παιδιά τελικά έβαλα linux mint 10 και είναι τέλειο :D
Έχω όμως 2 προβληματάκια, 1) δεν μπορώ να αλλάξω γλώσσα με alt shift 2) Δεν μπορώ να βρω πουθενά το wine, βασικά έχω κατεβάσει ένα όμως δεν ξέρω αν είναι το σωστό και δεν ξέρω πως να το εγκαταστήσω.
Help , ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Παιδιά τελικά έβαλα linux mint 10 και είναι τέλειο
μπηκε ευκολα?δεν ειχε μπλεξιματα?εγω εχω δοκιμασει μονο ubuntu..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dean32

Νεοφερμένος

Ο dean32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ναι πολύ εύκολα, είδα και το βιντεάκι που έχει πίσω και όλα ΟΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδιά τελικά έβαλα linux mint 10 και είναι τέλειο :D
Έχω όμως 2 προβληματάκια, 1) δεν μπορώ να αλλάξω γλώσσα με alt shift 2) Δεν μπορώ να βρω πουθενά το wine, βασικά έχω κατεβάσει ένα όμως δεν ξέρω αν είναι το σωστό και δεν ξέρω πως να το εγκαταστήσω.
Help , ...
Για το alt-shift: Ναι, αυτή είναι λειτουργία που πρέπει να την ρυθμίσεις εσύ μία φορά. Ο λόγος που δεν είναι προρυθμισμένο το alt-shift είναι μάλλον γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις αλλαγή γλώσσας όπως θες εσύ.

  1. Ανοίγεις terminal. Menu -> Terminal
  2. Γράφεις "gnome-keyboard-properties" και πατάς enter. Tip: το TAB κάνει auto-completion, δηλαδή αν γράψεις "gnome-keyb" και πατήσεις "ΤΑΒ" θα σου βγάλει δύο εναλλακτικές.
  3. Tab: Layouts
  4. Για να βάλεις την Ελληνική Γλώσσα: "Add..." -> Country: Greece, Variants: Greece Extended -> Add
  5. Για το alt-shift: "Options..." -> "Key(s) to change layout" και από εκεί ρυθμίζεις ποιο θες. Για κάποιο λόγο σαν default έχει το "Shift + CAPS_LOCK", οπότε ξετσεκάρεις αυτό, τσεκάρεις το alt+shift κι είσαι έτοιμος. Έχει ό,τι άλλη επιλογή θες, ακόμα και τα δύο ALT μαζί, ή τα δύο CTRL μαζί ...

Αυτό το πράγμα είναι λίγο ζόρι, να πρέπει κάθε φορά που κάνεις μια φρέσκια εγκατάσταση να ρυθμίσεις την γλώσσα, αλλά το κάνεις μία φορά και μετά δεν σε απασχολεί εκ νέου. Εγώ π.χ. βλέπεις ότι σου γράφω κανονικότατα! :D

---------------------

Για να εγκαταστήσεις το wine, ανοίγεις ένα terminal και γράφεις:
Code:
sudo apt-get install wine
Τόσο απλό! :D

Εναλλακτικά μπορείς να εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα από το Software Management, όπου μπορείς να δεις και reviews, κτλ κτλ, αλλά για εγκαταστάσεις προγραμμάτων εγώ συνήθως τις κάνω απευθείας από το terminal.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πρεπει να εχει και επιλογη χωρις κονσολα..οπως το ubuntu..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
πρεπει να εχει και επιλογη χωρις κονσολα..οπως το ubuntu..
Και τα δύο που περιέγραψα έχουν GUI alternative. Για τις καθημερινές δουλειές σου - σερφάρισμα, messenger services, word processors, web surfing, etc, ΔΕΝ χρειάζεσαι την κονσόλα - που είναι ο "φόβος" όσων δεν έχουν κάποια τριβή με το Linux. Ακόμα και για ρυθμίσεις συστήματος, υπάρχουν GUI alternatives.

Αλλά τα περιέγραψα με κονσόλα καθώς είναι πολύ πιο γρήγορο να πω "άνοιξε το Control Panel, βρες την τάδε επιλογή, κτλ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το linux mint απο οτι ειδα δεν εχει την πανω μπαρα..
ειναι πολυ χρησιμη στο ubuntu..γιατι την εκοψαν στο μιντ?


μπορεις καπως να την εμφανισεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
το linux mint απο οτι ειδα δεν εχει την πανω μπαρα..
ειναι πολυ χρησιμη στο ubuntu..γιατι την εκοψαν στο μιντ?


μπορεις καπως να την εμφανισεις?
Άγγελε, η μπάρα υπάρχει και είναι ΚΑΤΩ ..............................


Αυτό είναι feature του Mint εδώ και πολλές εκδόσεις. Τουλάχιστον από την Gloria (7) η μπάρα ήταν πάντοτε κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
το linux mint απο οτι ειδα δεν εχει την πανω μπαρα..
ειναι πολυ χρησιμη στο ubuntu..γιατι την εκοψαν στο μιντ?


μπορεις καπως να την εμφανισεις?

Κάνε δεξί κλικ πάνω στη μπάρα και επέλεξε "new panel".
Η νέα μπάρα που θα εμφανιστεί είναι άδεια. Πάνω σ' αυτή κάνεις πάλι δεξί κλικ και πατάς "add to panel". Από τη λίστα που εμφανίζει διαλέγεις τι θέλεις να βάλεις.

Όντως οι 2 μπάρες πάνω και κάτω, όπως είναι στο ubuntu είναι πολύ βολικές. Αν σε βολεύει η εμφάνιση αυτή, μπορείς να σβήσεις από την κάτω μπάρα τα αντικείμενα που έχει (μενού, ρολόι) και να τα βάλεις στην πάνω. Αν θες να προσθέσεις το τριπλό μενού "Applications Places System", τότε από το "add to panel" διαλέγεις το "Menu Bar / A custom menu bar".

Δεν έχω mint, τα παραπάνω που γράφω ισχύουν για ubuntu. Φαντάζομαι ότι δε θα έχουν πειράξει τίποτα και θα μπορείς να εφαρμόσεις τα παραπάνω και στο mint.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top