Αξίζει να βάλω Linux;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μεταφραστηκε στα ελληνικα το ubuntu...νομιζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μολις πηγα να βαλω ubuntu και εχω προβλημα..

ενω ειχα αδειο χωρο 40γιγα,,αυτοματα το λινουξ διαλεξε να μου κοψει 40 για απο αλλο τμημα με δεδομενα..
ευτυχως τα δεδομενα ειναι καλα.
αλλα εκανα reboot μολις ηταν στην επιλογη ωρας Αθηνας κλπλλοταν δεν ειχε κανει λογικα αλλαγες..
και τωρα εχω ενα 90γιγα τμημα ελευθερο χωρο που οταν με τα windows να το κανω λογικο δισκο φορμαρω..μου βγαζει σφαλμα..και δεν το φορμαρει,,ο δισκος ειναι καινουριος..αν μου τον καταστρεψει τιποτα..δεν ξερω και εγω τι θα κανω?

τι να κανω?εκανα επανεκ, τιποτα..τι στο διαολο εγινε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Άγγελε, πώς γίνεται ούτε με το μπουμπούντου να βρίσκεις άκρη, πες μου; :P

Κατ' αρχάς μπορείς να γράψεις καθαρά τι έκανες, τι έγινε και τι θες να γίνει; Γιατί δεν κατάλαβα ΤΙΠΟΤΑ απ' αυτά που γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγγελε, πώς γίνεται ούτε με το μπουμπούντου να βρίσκεις άκρη, πες μου; :P

Κατ' αρχάς μπορείς να γράψεις καθαρά τι έκανες, τι έγινε και τι θες να γίνει; Γιατί δεν κατάλαβα ΤΙΠΟΤΑ απ' αυτά που γράφεις.
καταρα,,τι να πω..

ειναι απλο ενα πρασινο ελευθερο χωρο του extended partition του δισκου δεν τον φορμαρει η διαχιρηση δικων των win,,ενα διπλανο πρωτευων το φορμαρε.
πηρα το πλαισιο τηλ ,και μου ειπαν οτι ισως επαθε ζημια τμημα του δισκου εκει..πως?αφου δεν φορμαρε το λινουξ οταν του εκανα reboot1

του εκανα επαναφορα win και δεν αλλαξε ,,τα ιδια.
γινεται καινουριος δισκος λιγων μηνων απο κατι τετοιο να χαλασε σε ενα τμημα? μπορω να το δω πως χαλασε?φτιαχνεται?

εχω τρελαθει,,δεν μπορω να ξαναπαθω τα ιδια..οπως επαθα με τον προηγουμενο δισκο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δοκίμασες να κάνεις format το partition από το GParted του ubuntu; Αν δεν το κατάφερε, τι μήνυμα σου βγάζει;

Εάν ο δίσκος σου είναι εντός εγγύησης, πήγαινε να στον αλλάξουν. Απλό. :)
Μου ακούγεται για hardware issue, οπότε εδώ δεν ευθύνεται το λειτουργικό αλλά το υλικό που είναι από κάτω του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Έχει δίκιο ο Γιώργος.
Ξεκίνησε τον υπολογιστή σου από το live cd του ubuntu και προσπάθησε να φορμάρεις το partition με το gparted (oδηγός: https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=766)
Μην επιστεύεσαι την διαχείρηση δίσκων των παραθύρων.
Για περισσότερη βοήθεια γίνε μέλλος της ελληνικής κοινότητας του ubuntu https://forum.ubuntu-gr.org/ ρώτα εκεί και σίγουρα θα βρείς λύση!!! Αν θέλεις για να καταλάβουμε καλύτερα πόσταρε και ένα screenshot από το Gparted.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εάν ο δίσκος σου είναι εντός εγγύησης, πήγαινε να στον αλλάξουν. Απλό.
αυτο σκεφτομαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
μήπως δεν σε αφήνει να τον φορμάρεις γιατι το partition χρησιμοποιείται από το σύστημα; Δοκίμασε από το live cd να το φορμάρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γραφω απο ubuntu τωρα...εγκατεστημενο

το live cd φορμαρε το partition αλλα μου εβγαλε καποια προβληματα θαυμαστικα για το παρτ. win..εγραφε να κανω chkdsk κλπ..
τα εκανα ολα..και βασικα φαινεται τωρα οτι δεν υπαρχει προβλημα..
ο προηγουμενος δισκος εβγαζε κατι τετοια λαθη πριν τα παιξει..
να μην το στειλω στο eshop ακομα..θα περιμενω..εχει 3 χρονια εγγυσης αλλωστε..


μετεφερα ολο το φακελο του προφιλ του firefox(μπολικα προσθετα κλπ) αλλα ειναι πολυ πιο sluggy πως το λενε,,,σε σχεση με τα win firefox που παει νερο..
και δεν το βλεπω μονο εγω αυτο..

παντως εγω εφταιγα ισως,,γιατι μολις πηγε να εγκαταστησει το ubuntu εκανα επανεκκινηση,,και ισως γιαυτο τα επαιξε..

παντως το ubuntu 10.10δεν επελεγε καλα αυτοματα τα partition..στην εγκατασταση,,τα εβαλα με το χερι..το προηγουμενο ουμπουντου ..ειχε πιο απλη επιλογη του μεγαλυτερου κενου χωρου..


αντε..να δουμε..:D:D


απενεργοποιησα το προσθετο snap links plus και τωρα τσουλανε ωραια οι σελιδες στο firefox ubuntu.. μαθαινουμε,,που θα παει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απενεργοποιησα και το ipv6 dns κλπ..απο το firefox config κλπ..και τωρα τρεχει οπως σχεδον στα win..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top