Αξίζει να πηγαίνουμε ταξίδια;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Βασικά αυτό σημαίνει. Το βλέπω και στη δική μου περίπτωση αλλά και των γονιών μου. Αν μπεις σε mood αποταμίευσης μπορείς να γλίτωσαν παρά πολλά λεφτά. Εμένα οι γονείς μου ήρθαν μετανάστες με 0 λεφτά και κατάφεραν να αγοράσουν οικόπεδο και να χτίσουν σπίτι, να αγοράσουν δύο αυτοκίνητα, ενώ ήταν απλοί εργάτες. Ζούσαν μια πάρα πολυ λιτή ζωή όμως. Γονείς φίλων μου που ήταν ντόπιοι, είχαν από πριν σπίτι και γενικότερα αντιμετώπισαν λιγότερα προβλήματα στη ζωή τους δεν μπορούσαν ούτε ένα αυτοκίνητο να πάρουν. Ποτέ δεν πρόσεχαν που τα ξόδευαν και όλα έφευγαν σε ταβέρνες και διασκέδαση. Έχει δίκιο ο Μητσοτάκης όταν λέει ότι δεν έχουμε μάθει να αποταμειευουμε σαν λαός.

Θεωρώ ότι πολλές φορές δεν υπάρχει το άσπρο ή το μαύρο, υπάρχει και το γκρί. Και τι θέλω να πω με αυτό : υπάρχει η δυνατότητα, όχι πάντα φυσικά , να συνδυάσεις και τα δύο . Συμφωνώ ότι δεν είναι πάντα εφικτό αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν συμβαίνει.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Σοβαρα τωρα ρε Himela? Πιστευεις οτι μπορεις να νιωσεις το ιδιο διαβαζοντας ενα βιβλιο ή βλεποντας ενα βιντεο πχ για δαση παρα να επισκευτεις το δασος, να νιωσεις το δροσερο αερακι στο προσωπο σου, να μυρισεις το αρωμα που εκλυουν τα πευκα, να πεσουν πανω σου δροσοσταλιδες, να ακουσεις τα πτηνα να τιτιβιζουν, να ακουσεις το αερακι να κουναει τα κλαδια, το ρυακι να ρεει, να χαζεψεις ενα σκιουρακι να καλει τον συντροφο του, να δεις αετους να πετανε στον αερα ή τρυποκαρυδους να τρυπανε δεντρα ή ακομα να πας σε μια βροχερη μερα και να ακους τον χτυπο της βροχης στα φυλλα; Στην τελικη να κουραστεις απο την αναβαση και να ανεβασεις αδρεναλινη; Μπορεις να τα κανεις ολα αυτα απο ενα βιβλιο;
Και γιατί πρέπει να δώσω 500€ σε ξενοδοχεία και αεροπλανα για να τα νιώσω αυτά; Στην Ελλάδα δεν έχουμε δάση, ρυάκια, ποτάμια, θάλασσες, φύση γενικότερα; Ή γιατί να μην κρατήσω αυτά τα λεφτά να αγοράσω ένα σπίτι δίπλα σε βουνό ή σε θάλασσα να τα νιώθω αυτά που λες κάθε μέρα;

Καταλαβαίνω τι λέτε παρ' όλα αυτά, απλά εγώ ως ιδιοσυγκρασία δεν ενδιαφερόμουν ποτέ για το πού ήμουν (πέρασα 20 καλοκαίρια στο ίδιο μέρος μένοντας σε σκηνή), πάντα με ενδιέφερε με το ποιους ήμουν. Καταλαβαίνω όμως το ότι θέλετε να δείτε πράγματα και μέρη και τρόπο ζωής άλλων. Απλά εγώ έχω άλλες προτεραιότητες. Δεν κατακρίνω δηλαδή, προσπαθώ να καταλάβω, συζήτηση κάνουμε, δε μαλώνουμε. ;)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Και γιατί πρέπει να δώσω 500€ σε ξενοδοχεία και αεροπλανα για να τα νιώσω αυτά; Στην Ελλάδα δεν έχουμε δάση, ρυάκια, ποτάμια, θάλασσες, φύση γενικότερα; Ή γιατί να μην κρατήσω αυτά τα λεφτά να αγοράσω ένα σπίτι δίπλα σε βουνό ή σε θάλασσα να τα νιώθω αυτά που λες κάθε μέρα;

Καταλαβαίνω τι λέτε παρ' όλα αυτά, απλά εγώ ως ιδιοσυγκρασία δεν ενδιαφερόμουν ποτέ για το πού ήμουν (πέρασα 20 καλοκαίρια στο ίδιο μέρος μένοντας σε σκηνή), πάντα με ενδιέφερε με το ποιους ήμουν. Καταλαβαίνω όμως το ότι θέλετε να δείτε πράγματα και μέρη και τρόπο ζωής άλλων. Απλά εγώ έχω άλλες προτεραιότητες. Δεν κατακρίνω δηλαδή, προσπαθώ να καταλάβω, συζήτηση κάνουμε, δε μαλώνουμε. ;)


Μπορείς να τα συνδιασεις όλα αυτά.Μια φορά ζούμε και θα ήταν καλό να έχουμε εμπειρίες από όλο τον κόσμο.Η Ελλάδα εντάξει μετά από λίγο είναι βαρετή.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τι λέτε παρ' όλα αυτά, απλά εγώ ως ιδιοσυγκρασία δεν ενδιαφερόμουν ποτέ για το πού ήμουν (πέρασα 20 καλοκαίρια στο ίδιο μέρος μένοντας σε σκηνή), πάντα με ενδιέφερε με το ποιους ήμουν. Καταλαβαίνω όμως το ότι θέλετε να δείτε πράγματα και μέρη και τρόπο ζωής άλλων. Απλά εγώ έχω άλλες προτεραιότητες. Δεν κατακρίνω δηλαδή, προσπαθώ να καταλάβω, συζήτηση κάνουμε, δε μαλώνουμε. ;)

Εντάξει Τώρα μιλάς σωστά. :pleasantry:Διότι άλλο να κατακρίνεις και να υποτιμάς κάποιον κι άλλο να πεις, απλά δε μ ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Κι εγώ κατανοώ τη συγκίνηση του bangee jumping αλλά δε θα το έκανα ποτέ. Ο καθένας έχει τις δικές του προτεραιότητες στη ζωή...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Εντάξει Τώρα μιλάς σωστά. :pleasantry:

Ευχαριστώ κύριε καθηγητά! :redface:

Έχει να κάνει επίσης με το ότι είμαι άνθρωπος της συνήθειας και δε μου αρέσουν τα απρόβλεπτα. Οπότε ναι, είναι και θέμα ιδιοσυγκρασίας.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α συγνώμη δεν κατάλαβα ότι έλεγες μόνο για Ελλάδα.


Βέβαια ,για να μιλήσουμε κ λίγο σοβαρά,οι μισθοί πάνε ανάλογα τα έξοδα. Οταν πχ πας να ζήσεις Μονακό με ενοίκιο 1000 ευρώ με ένα δωμάτιο το Σπίτι,ε ο μισθός πάει ψηλά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Βέβαια ,για να μιλήσουμε κ λίγο σοβαρά,οι μισθοί πάνε ανάλογα τα έξοδα. Οταν πχ πας να ζήσεις Μονακό με ενοίκιο 1000 ευρώ με ένα δωμάτιο το Σπίτι,ε ο μισθός πάει ψηλά.


Ναι βέβαια εμείς δεν λέγαμε για αυτό.Ειπαμε πολλά παιδιά ότι ταξιδια-σπίτι-αμάξι άνετα συνδιαζονται.Αρκει να έχεις έναν καλό μισθό.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές ο μέσος άνθρωπος όταν είναι νέος ξόδευει θεωροντας ότι θα είναι για πάντα νέος και ικανός να δουλεύει.


Ή, σε γενικές γραμμές ο μέσος άνθρωπος όταν είναι νέος ξοδεύει (σε ταξίδια) θεωρώντας ότι δε θα είναι για πάντα νέος και μετά από ένα σημείο ηλικιακό θα έχει πιθανότατα τόσες υποχρεώσεις, ώστε δε θα μπορεί να κάνει τόσο ελεύθερα ό,τι και όποτε θέλει.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ή, σε γενικές γραμμές ο μέσος άνθρωπος όταν είναι νέος ξοδεύει (σε ταξίδια) θεωρώντας ότι δε θα είναι για πάντα νέος και μετά από ένα σημείο ηλικιακό θα έχει πιθανότατα τόσες υποχρεώσεις, ώστε δε θα μπορεί να κάνει τόσο ελεύθερα ό,τι και όποτε θέλε

Ή και τα δύο.


Η διαφορά είναι πως την ανάληψη υποχρεώσεων την αποφασίζεις εσύ. Την δυνατότητα σου να δουλεύεις όχι.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Ή και τα δύο.


Η διαφορά είναι πως την ανάληψη υποχρεώσεων την αποφασίζεις εσύ. Την δυνατότητα σου να δουλεύεις όχι.


Ζυγαριά αποφάσεων είναι. Εκτιμάς περισσότερο την ασφάλεια για το μέλλον, που δε σου την παρέχουν τα ταξίδια εκτός κι αν είσαι ήδη φραγκάτος ή εκτιμάς περισσότερο το να δεις πράγματα που, πιθανόν, αργότερα να μην μπορέσεις;

Να σου πω την αλήθεια, θεωρώ πως όποιος μπαίνει στο τρυπάκι της συνεχούς αποταμίευσης και εργασίας "για να είναι αργότερα πιο άνετα", δε βγαίνει ποτέ από κει και δεν έρχεται ποτέ γι' αυτόν η μέρα που θα πει "ήρθε επιτέλους η ώρα να χαρώ τους κόπους μου", ακόμη κι αν η χαρά αυτή είναι σε κάποιον πολύ κοντινό προορισμό, ακόμη κι αν είναι ένα αμάξι λίγο πιο ακριβό απ' ότι θα ήταν "συνετό", ακόμη κι αν είναι στο κάτω κάτω η ξεκούραση για 2 εβδομάδες στο σπίτι! (Το τελευταίο παράδειγμα για να αποτρέψω την ιδέα πως μόνο καταναλωτικά αγαθά προσφέρουν απόλαυση.) Πάντα θα βρίσκουν αυτοί οι άνθρωποι μία υποχρέωση που προέχει.

Μάλλον για ακόμη μια φορά, παν μέτρον άριστον. Ούτε το αντίθετο φυσικά είναι υγιές.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ναι βέβαια εμείς δεν λέγαμε για αυτό.Ειπαμε πολλά παιδιά ότι ταξιδια-σπίτι-αμάξι άνετα συνδιαζονται.Αρκει να έχεις έναν καλό μισθό.

Ταξίδι = ειδος διασκέδαση
σπίτι, αυτοκίνητο = είδος ανάγκης

Άρα είναι λάθος να τα βάλεις και τα 3 στο ίδιο τσουβάλι.

το σύγχρονο ακριβό αμάξι δίνουν ενεργητική και παθητική ασφάλεια που τα παλιά δεν έχουν. Μόνο και μόνο αυτό αξίζει η αγορά τους. Το σπίτι επίσης αν νοικιάζεις μακροπρόθεσμα θα κάνεις μεγάλη οικονομική ζημιά στον εαυτό σου. Και 200 ευρώ να πληρώνεις ενοίκιο στα 10 χρόνια έχεις 25.000 χαμένα.

Με άλλα λόγια

Κάποιος στα 30 του είναι πολύ καλύτερο να έχει το δικό του σπίτι και το δικό του αμάξι από το να έχει πάρει σε 40 χώρες του πλανήτη. Λυπάμαι παιδιά αλλά μετά το ταξίδι το μόνο που σου μένει είναι εμπειρία και όπως είπε η @Himela πιο παλιά, μετά από 10 χρόνια το ταξίδι θα έχει ξεχαστεί σχεδόν στην ολότητά του.


Περάσαν τα χρόνια του ΠΑΣΟΚ. Ο υψηλός μισθός έχει και πολλές υποχρεώσεις. π.χ. Ένας top ιατρός δεν μπορεί να κλείνει το ιατρείο του κάθε μήνα για να πηγαίνει Μύνονο, Νέα Υόρκη κ.λπ., ο Διευθυντής μιας υπηρεσίας, ένα επιχειρηματίας που δεν βασίζεται σε κρατικες και άλλες επιχορηγήσεις και ο αρχηγός ενός project που δεν είναι παλτό αναγκαστικά ζει για τη δουλειά του γιατί έχει ευθύνες πάνω του που ο απλός υπάλληλος δεν έχει. Οι άνθρωποι αυτοί είτε δεν πάνε καθόλου διακοπές, είτε πάνε κάπου να αράξουν 10 μέρες το καλοκαίρι.

Αυτοί που πάνε πολλές διακοπές είναι κυρίως εισοδηματίες (φοιτητές, αργόσχολοι σύζυγοι πλούσιων, υψηλόβαθμοι δημόσιοι υπάλληλοι κάθε είδους. συνταξιούχοι). Αν εξαιρέσεις τους πρώτους οι υπόλοιποι έχουν λύσει τα προβλήματά τους.

Η λογική να πάμε ταξίδια τώρα να χαρούμε τα νιάτα μας γιατί μετά δεν θα μπορούμε είναι λάθος γιατί είναι σίγουρο ότι οι επόμενες γενιές θα ζήσουν πιο δύσκολα από τις προηγούμενες. Η σωστή εποχή για επενδύσεις είναι τώρα. Σε μια 2 δεκαετίες τα ίδια λεφτά που δίνεις τώρα για να αγοράσεις σπίτι στην Αθήνα σε μη γκλαμουράτη περιοχή θα τα δίνεις για σπίτι στην Ελευσίνα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Άιντε πάλι τα ίδια! Αναφέρθηκε ποτέ κανείς απο αυτούς που πιστεύουμε ότι τα ταξίδια αξίζουν ότι η αποταμίευση είναι κακή? Εγώ η ίδια πρώτη θα πω ότι ναι φυσικά και θα αποταμιεύσεις όσο είσαι νέος , εννοείται . Αλλά εκεί που θα αποταμιεύσεις πχ 100 το μήνα αποταμιευσε πχ 80 ή 70 για να ταξιδέψεις ή βρε αδερφέ για να κάνεις κάτι που σου αρέσει. Αν πάμε με την λογική ταξίδι=διασκέδαση και τίποτα άλλο, τότε διασκέδαση είναι να βγεις και για μπύρα και να πας σε μια ταβέρνα για φαγητό και να πας καί συναυλία. Δικά σου είναι τα χρήματα όπου θέλεις τα ξοδεύεις, αλλά ποτέ κανένας δεν είπε να μην αποταμιευσεις.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ζυγαριά αποφάσεων είναι. Εκτιμάς περισσότερο την ασφάλεια για το μέλλον, που δε σου την παρέχουν τα ταξίδια εκτός κι αν είσαι ήδη φραγκάτος ή εκτιμάς περισσότερο το να δεις πράγματα που, πιθανόν, αργότερα να μην μπορέσεις;

Να σου πω την αλήθεια, θεωρώ πως όποιος μπαίνει στο τρυπάκι της συνεχούς αποταμίευσης και εργασίας "για να είναι αργότερα πιο άνετα", δε βγαίνει ποτέ από κει και δεν έρχεται ποτέ γι' αυτόν η μέρα που θα πει "ήρθε επιτέλους η ώρα να χαρώ τους κόπους μου", ακόμη κι αν η χαρά αυτή είναι σε κάποιον πολύ κοντινό προορισμό, ακόμη κι αν είναι ένα αμάξι λίγο πιο ακριβό απ' ότι θα ήταν "συνετό", ακόμη κι αν είναι στο κάτω κάτω η ξεκούραση για 2 εβδομάδες στο σπίτι! (Το τελευταίο παράδειγμα για να αποτρέψω την ιδέα πως μόνο καταναλωτικά αγαθά προσφέρουν απόλαυση.) Πάντα θα βρίσκουν αυτοί οι άνθρωποι μία υποχρέωση που προέχει.

Μάλλον για ακόμη μια φορά, παν μέτρον άριστον. Ούτε το αντίθετο φυσικά είναι υγιές.


Ναι αυτό που λες ισχύει και έχεις δίκιο, αλλά εσύ περιγράφεις ένα mindset ενώ εγώ μια στρατηγική. Εσύ αναφέρεσαι στο άτομο που θέλει να χάσει κιλά και βρίσκεται για μια 20ετία σε μια perpetual κατάσταση δίαιτας η οποία δεν έχει κανένα αποτέλεσμα και ποτέ δε φτάνει η μέρα που θα χάσει τα κιλά.

Εγώ αναφέρομαι σε ένα άτομο που θέλει να χάσει 50 κιλά σε 5 μήνες και αποφασίζει να κάνει συγκεκριμένα πράγματα για να το πετύχει.


Δεν υπάρχει λοιπόν το τριπάκι της συνεχούς εργασίας και αποταμίευσης (δηλαδή υπάρχει αλλά δεν αναφέρομαι σε αυτό). Καλώς ή κακώς όταν δεν μπορείς ή δε θες να στηριχτείς σε ξένες πλάτες πρέπει να πάρεις αποφάσεις και να σχεδιάσεις τη ζωή σου. Η δική μου σκέψη λοιπόν είναι πως βάζω σαν στόχο μια κατάσταση που θέλω να πετύχω στην ζωή μου και μετά βρίσκω τον πιο αποτελεσματικό τρόπο για να το κάνω. Και όντας ρεαλιστής κατανοώ πως για να πετύχω κάτι πρέπει να θυσιάσω κάτι άλλο και συνήθως ο πιο αποτελεσματικός και φθηνός τρόπος για να πετύχεις κάτι είναι να αφοσιωθείς απόλυτα σε αυτό. Μετά είναι απλά θέμα απόφασης αν ο σκοπός αξίζει τις θυσίες.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Άιντε πάλι τα ίδια! Αναφέρθηκε ποτέ κανείς απο αυτούς που πιστεύουμε ότι τα ταξίδια αξίζουν ότι η αποταμίευση είναι κακή? Εγώ η ίδια πρώτη θα πω ότι ναι φυσικά και θα αποταμιεύσεις όσο είσαι νέος , εννοείται . Αλλά εκεί που θα αποταμιεύσεις πχ 100 το μήνα αποταμιευσε πχ 80 ή 70 για να ταξιδέψεις ή βρε αδερφέ για να κάνεις κάτι που σου αρέσει. Αν πάμε με την λογική ταξίδι=διασκέδαση και τίποτα άλλο, τότε διασκέδαση είναι να βγεις και για μπύρα και να πας σε μια ταβέρνα για φαγητό και να πας καί συναυλία. Δικά σου είναι τα χρήματα όπου θέλεις τα ξοδεύεις, αλλά ποτέ κανένας δεν είπε να μην αποταμιευσεις.

Ο φοιτητής χωρίς εισόδημα και κυρίως χωρίς πλάτες επιβάλεται να περιορίσει στο ελάχιστο τις "διασκεδάσεις" του είτε είναι μπύρες, είτε ταξίδια για δικό του καλό και όχι για να μην το κουτσομπολεύει η κοινωνία.

4 ταξίδια το χρόνο και 300 ευρώ να ξοδέψεις σε κάθε ταξίδι κάνουν 1200 ευρώ. Με αυτά τα λεφτά γράφεσαι γυμναστήριο, κανεις άθλημα, πας κινηματογραφους, παιρνεις διαρκειας του Ολυμπιακου να τον βλεπεις να τρωει γκολ στο champions league, nova, ote tv, netflix κ.λπ. για 2 χρονια. Είναι καλυτερα να τα χάσεις αυτά για 3ημερα και 4ημερα "φτωχά" ταξίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Αυτό που λέει ο Ακικος. Δηλαδή το σχεδόν καθόλου ταξίδια δεν ισοδυναμεί με σχεδόν καθόλου διασκέδαση. Αυτά τα 300€ για ένα ταξίδι μπορεί να γίνουν πολλά μικρά ποσά που θα διατεθούν για τη διασκέδαση που επιλέγει ο καθένας επί μήνες. Το ταξίδι μπορεί να είναι διασκεδαστικό και ψυχαγωγικό για όσο κρατάει (λογικό είναι, αλλιώς δε θα πήγαινε κανεις ταξίδια) αλλά σαν αποτέλεσμα σού μένουν μόνο οι αναμνήσεις, ίσως κάποιες γνώσεις και οι φωτογραφίες 3-4 ημερών. Για μένα δεν αξίζει.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο φοιτητής χωρίς εισόδημα και κυρίως χωρίς πλάτες επιβάλεται να περιορίσει στο ελάχιστο τις "διασκεδάσεις" του είτε είναι μπύρες, είτε ταξίδια για δικό του καλό και όχι για να μην το κουτσομπολεύει η κοινωνία.

4 ταξίδια το χρόνο και 300 ευρώ να ξοδέψεις σε κάθε ταξίδι κάνουν 1200 ευρώ. Με αυτά τα λεφτά γράφεσαι γυμναστήριο, κανεις άθλημα, πας κινηματογραφους, παιρνεις διαρκειας του Ολυμπιακου να τον βλεπεις να τρωει γκολ στο champions league, nova, ote tv, netflix κ.λπ. για 2 χρονια. Είναι καλυτερα να τα χάσεις αυτά για 3ημερα και 4ημερα "φτωχά" ταξίδια.


Το γυμναστήριο όχι, τα άλλα ναι. Και δεν είπε κανείς και για 4 ταξίδια στο εξωτερικό κάθε χρόνο.

Αυτό που λέει ο Ακικος. Δηλαδή το σχεδόν καθόλου ταξίδια δεν ισοδυναμεί με σχεδόν καθόλου διασκέδαση. Αυτά τα 300€ για ένα ταξίδι μπορεί να γίνουν πολλά μικρά ποσά που θα διατεθούν για τη διασκέδαση που επιλέγει ο καθένας επί μήνες. Το ταξίδι μπορεί να είναι διασκεδαστικό και ψυχαγωγικό για όσο κρατάει (λογικό είναι, αλλιώς δε θα πήγαινε κανεις ταξίδια) αλλά σαν αποτέλεσμα σού μένουν μόνο οι αναμνήσεις, ίσως κάποιες γνώσεις και οι φωτογραφίες 3-4 ημερών. Για μένα δεν αξίζει.


Η διασκέδαση έχει πρόσκαιρο χαρακτήρα, η ψυχαγωγία διαρκή. Τα ταξίδια μένουν μαζί σου για πάντα(αν τα κάνεις σωστά).
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ο φοιτητής χωρίς εισόδημα και κυρίως χωρίς πλάτες επιβάλεται να περιορίσει στο ελάχιστο τις "διασκεδάσεις" του είτε είναι μπύρες, είτε ταξίδια για δικό του καλό και όχι για να μην το κουτσομπολεύει η κοινωνία.

4 ταξίδια το χρόνο και 300 ευρώ να ξοδέψεις σε κάθε ταξίδι κάνουν 1200 ευρώ. Με αυτά τα λεφτά γράφεσαι γυμναστήριο, κανεις άθλημα, πας κινηματογραφους, παιρνεις διαρκειας του Ολυμπιακου να τον βλεπεις να τρωει γκολ στο champions league, nova, ote tv, netflix κ.λπ. για 2 χρονια. Είναι καλυτερα να τα χάσεις αυτά για 3ημερα και 4ημερα "φτωχά" ταξίδια.
Δε χρειάζεται να κάνεις 4 ταξίδια το χρόνο και για μπύρες μπορείς να πηγαίνεις. Θεωρώ ότι δίνεις πολύ πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα ίσως γιατί έχεις ένα πολύ συγκεκριμένο πλάνο στο μυαλό σου. Εγώ αναφέρομαι πολύ πιο γενικά με βάση τις δικές μου εμπειρίες καί γνώσεις.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ok δεν κάθισα να διαβάσω 10 σελίδες μηνύματα, αλλά νομίζω ο καθένας το τραβάει προς ένα άκρο ενώ δεν χρειάζεται ξέρω γω :P
Μπορείς να μην πας 4 ταξίδια των 300 ευρώ, μπορείς να πας ένα "μεγάλο" ταξίδι αξίας 300-500 ευρώ (ανάλογα με το πόσοι είστε, πού θα πάτε, ποια εποχή κλπ), και να κάνεις και 3-4 μονοήμερες ή διήμερες εκδρομές σε διάφορα μέρη (είτε στην Ελλάδα είτε σε γειτονική χώρα). Υπάρχουν πολλά ταξιδιωτικά γραφεία που κάνουν μονοήμερες με 12-15 ευρώ, διήμερες με 40-50 ευρώ και τριήμερες με <100 ευρώ (οδικές, στην Ελλάδα ή σε γειτονικές χώρες αν είσαι από Θεσσαλία και πάνω). Υπάρχουν διάφορα σάιτ που συνδυάζουν σε συγεκριμένες ημερομηνίες αεροπορικά+διαμονή και σου βγάζουν πολύ οικονομικά πακέτα (πχ Ταϊλάνδη ή Μπαλί για 10 ημέρες με 600-700 ευρώ).
Η νοοτροπία των ταξιδιών έχει αλλάξει. Όλο και λιγότεροι πηγαίνουν σε ταξιδιωτικά πρακτορεία για εκδρομές (εκτός και αν είναι αυτές οι μονοημερες/διήμερες που έγραψα), πλέον έχουμε άπειρες low-cost εταιρίες για να πετάξεις, άπειρα airbnb ή Β&Β μέρη διαμονής και πλατφόρμες για να κάνεις σύγκριση τιμών μεταξύ των παραπάνω και να φιξάρεις ημερομηνίες. Δεν χρειάζεται να πετάξεις με swiss ή aegean αν στον ίδιο προορισμό πετάει η Ryanair και η Easyjet, και δεν χρειάζεται να μείνεις σε ξενοδοχείο και να κλείσεις 3 δίκλινα αν είστε μεγάλη παρέα, όταν μπορείς να κλείσεις μικτό κοιτώνα σε hostel με 5-6 κρεβάτια ή ακόμα καλύτερα διαμέρισμα airbnb. Και δεν χρειάζεται να έχεις πρακτορείο να σου το κανονίσει όλο αυτό ή να έχεις έναν σπαστικό ξεναγό να σε αφήνει συγκεκριμένη ώρα να κάτσεις σε κάθε σημείο για να ακολουθήσεις το πρόγραμμα. Αυτά γίνονταν εποχές 2006-2007 (και η οικογένειά μου ταξιδεύαμε οικογενειακά μια φορά τον χρόνο με πρακτορεία).
Για μπύρα μπορείς να πας ενώ είσαι σε ταξίδι. Για σινεμά το ίδιο. Σε συναυλία το ίδιο. Σε event με είσοδο το ίδιο. Ίσως είναι και καλύτερο γιατί είσαι μεν τουρίστας αλλά εν μέρει προσπαθείς να ενσωματωθείς (εκτός και αν πας κάπου που είναι φουλ τουριστικό και εξυπηρετεί τέτοιους σκοπούς).
Το να αποταμιεύσεις ΚΑΙ να ταξιδέψεις δεν είναι απαγορευτικό (με βάση τα παραπάνω που έγραψα). Ίσως απλά δεν πρέπει να έχουμε στο κεφάλι μας ότι κάποιος κάνει σοβαρή αποταμίευση αν συγκεντρώσει από ένα ποσό και πάνω, αλλιώς δεν προσπαθεί αρκετά. Αποταμίευση είναι και να έχω 200 ευρώ στην άκρη ήδη οπότε να μπορώ το επόμενο ταξίδι να το κανονίσω άμεσα και να μην ζητήσω λεφτά. Αποταμίευση είναι και τα 20.000 για "μια ώρα ανάγκης" που πιθανόν να μην έρθει ποτέ. Don't get me wrong, και εγώ αποταμιεύω αρκετά και το θεωρώ αναγκαίο και απαραίτητο μέτρο αυτοσυγκράτησης.

Σεβαστοί όσοι προτιμάτε να ανοίξετε τα google images για να δείτε τον Πύργο του Άιφελ ή τα νορβηγικά φιορδ ή ό,τι άλλο και να μοιράσετε αυτά τα 300 ευρώ σε 10 εξόδους σε ταβέρνες κοντά στο σπίτι σας ή να τα βάλετε και αυτά στην άκρη, αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι υπόλοιποι κάνουν λάθος επιλογές.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top