Αξίζει να πηγαίνουμε ταξίδια;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αυτό το ακάθιστο που είναι σα να μη τους βλέπει το σπίτι τους ποτέ και μοιάζουν όλοι λες και έχουν τη μηχανή που κόβει χρήμα για ταξίδια, ειλικρινά μπράβο τους που το πετυχαίνουν αλλά μου κάνει εντύπωση. Ή που τρώνε παξιμάδια κάθε μέρα για να πάνε 3 ταξίδια το χρόνο, ή που υπάρχει απλά χρήμα σε κυκλοφορία πιό πολύ έστω απ όσο αφήνεται να εννοηθεί.

Και ξαναλέω, δεν το λέω με κακία, απλά μου κάνει εντύπωση. Τώρα ή πολύ σαπιοκώλης γέρος έχω γίνει ή κάτι δεν έχω καταλάβει καλά. (ή και τα δυο) :hehe:
Σημείωση συντονιστή: Το θέμα προέκυψε από σπλιτ του θέματος Πού θα πάτε φέτος διακοπές;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτό το ακάθιστο που είναι σα να μη τους βλέπει το σπίτι τους ποτέ και μοιάζουν όλοι λες και έχουν τη μηχανή που κόβει χρήμα για ταξίδια, ειλικρινά μπράβο τους που το πετυχαίνουν αλλά μου κάνει εντύπωση. Ή που τρώνε παξιμάδια κάθε μέρα για να πάνε 3 ταξίδια το χρόνο, ή που υπάρχει απλά χρήμα σε κυκλοφορία πιό πολύ έστω απ όσο αφήνεται να εννοηθεί.

Και ξαναλέω, δεν το λέω με κακία, απλά μου κάνει εντύπωση. Τώρα ή πολύ σαπιοκώλης γέρος έχω γίνει ή κάτι δεν έχω καταλάβει καλά. (ή και τα δυο) :hehe:


Οι περισσότεροι πάνε με τα λεφτά του μπαμπά. Αλλά αρκετοί δουλεύουν. Εφόσον δουλεύουν ας τα ξοδεύουν όπως θέλουν, ακόμα και τρώγοντας παξιμάδι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Οι περισσότεροι πάνε με τα λεφτά του μπαμπά. Αλλά αρκετοί δουλεύουν. Εφόσον δουλεύουν ας τα ξοδεύουν όπως θέλουν, ακόμα και τρώγοντας παξιμάδι.


Πράγματι, είναι ένα από τα ίσως λίγα πράγματα που έχουν απομείνει ελεύθερα, το να ξοδέψει κανείς τον κόπο του όπως επιθυμεί. Σε αυτό καθεαυτό δεν θα έφερνα ποτέ κάποια αντίρρηση, ούτε γνωρίζω εγω καλύτερα τις ανάγκες κανενός πέραν των δικών μου αναγκών.

Και ενώ δεν είναι καθόλου υποτιμητικό το παξιμαδάκι, άλλωστε και εγω το έχω τιμήσει στις σκληρές εποχές (όχι ότι τώρα μαλάκωσαν αλλά μην τραβάω το ποστ απο τα μαλλιά), εντούτοις είναι λίγο δηλωτικό της ματαιοδοξίας του ανθρώπινου είδους να κάνει τσιγκουνιές στο φαγητό του ή σε άλλα σημαντικά πράγματα, προκειμένου να βγάλει στα σόσιαλ μήντια τη σέλφι του στο Μαιάμι.

Πάντα συμφωνούσα με τη ρήση "μην κρίνετε ίνα μην κριθήτε", αλλά κάποιοι πραγματικά το σηκώνουν. Όταν ο άλλος ξέρω ότι είναι τηλεφωνητής και πεινάει -δυστυχώς, που μακάρι να έπαιρνε 1500 και να πέρναγε καλύτερα- αλλά μου πάει και μου ποζάρει Ίνσταστόρυ και τέτοιες παπαριές νεοπλουτίστικες, με Μαιάμι στην ξαπλώστρα για να μη τον πουν φτωχό οι πρώην συμφοιτητές του, ε γάμησέ με, είναι pretentious and pompous as f***k.

Αρκεί που δεν ξοδεύει τα δικά μου και ας κάνει ότι θέλει, αλλά όχι και να πνιγούμε στην πολιτική κορεκτίλα για να μη θιχτεί ο βαψομαλλιάς ο πομάδας ο αλέν ντελόν της πορδής.

ΥΓ: Και δεν δουλεύουν πάντα και τα πιό σαίνια. Δουλεύουν ΚΑΙ έξυπνα και ικανά παιδιά, δε λέω, αλλά όχι πάντα. Απλά στην Ελλάδα θεωρούμε κάποιον σοβαρό μόνο αν βγάζει μισθό και είναι provider ή αμα είναι καμια χαζή κουνέλα και γεννοβολάει τα παιδιά επειδή έτσι της είπε η μαμά ότι λένε οι δέκα εντολές του καλού Θεου.

Δε σε κάνει η εργασία κοινώς street-wise, να μάθεις την αποταμίευση, τις επενδύσεις, τον έκτακτο λογαριασμό για λόγους υγείας κλπ. Τι να το κάνω αν δουλεύει ο άλλος 12 ώρες και είναι μεθοδικός αλλά αμα του πεις να τα ξοδέψει έξυπνα θα σου φωνάξει "Μυκονοοοοος". Χρήσιμοι ηλίθιοι, κοινωνικά κενά γρανάζια υπεραξίας.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε γενικές γραμμές ο μέσος άνθρωπος όταν είναι νέος ξόδευει θεωροντας ότι θα είναι για πάντα νέος και ικανός να δουλεύει. Όλα τα άτομα που ξέρω είναι μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει, και τα πιο συντηρητικά από αυτά απλά έχουν και κάνα δυο χιλιάρικα στην άκρη για περίπτωση έκτακτης ανάγκης ή έκτακτης κρεπαλης.

Παρότι προσωπικά μου αρέσουν τα ταξίδια δεν έχω πάει και πολλά, κυρίως διότι τα θεωρώ ένα εντελώς περιττό έξοδο. Ιδιαίτερα δε στην δεκαετία των 20ς όπου οι περισσότεροι είτε δεν έχουν καν δουλειά, είτε δουλεύουν για βασικό μισθό, που σημαίνει πως τα χρήματα έχουν πολύ μεγαλύτερη αξία σε αυτή τη δεκαετία από τι αργότερα. Κάποιοι το θεωρούν εμπειρία αλλά και αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα επίσης. Το ότι πήγες ας πούμε στη Ρώμη και είδες από κοντά τις πέτρες του κολοσαιου πως σε άλλαξε σαν άνθρωπο; Η αν κάποιος απλά θέλει να πιει και να ξεδοσει στη παραλία γιατί δεν πάει σε μια φτηνή κοντινή και πρέπει να πάει σε νησί που όλα είναι πέντε φορές πιο ακριβά; Παλιά τα ταξίδια είχαν κάποιο νόημα και σε άλλαζαν γιατί κυριολεκτικά δεν μπορούσες αλλιώς να έχεις επαφή με την διαφορετικότητα αλλά πλέον έχουμε το ίντερνετ γι αυτό.

Στα 20ς σου υπάρχουν, κυριολεκτικά άπειρα πράγματα που μπορείς να κάνεις για να κάνεις το μέλλον σου καλύτερο από το να τα πετάς στην διασκέδαση.

Πφφ μπέρδεψα τα ταμπς. Mods κάντε μια παλικαριά.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Πρώτον, τα ταξίδια πλέον είναι πολύ πιο φθηνά απ’ όσο νομίζετε, ειδικά αν βρεις προσφορά σε low cost αεροπορική και κλείσεις διαμέρισμα airbnb με 5-6 φίλους, ούτως ώστε ακόμα και ένας τηλεφωνητής να μπορεί να πάει εξωτερικό άνετα, δεύτερον, το ότι ανεβάζεις μια φώτο στο ίνστα δε σημαίνει πως πήγες ταξίδι για να την ανεβάσεις, τρίτον δεν πας Ρώμη «για να δεις από κοντά τις πέτρες του Κολοσσαίου και φύγαμε», πας για πολύ περισσότερα, που στο google images ή στο κωριό δε θα τα βρεις.

Θέμα προτίμησης είναι τα ταξίδια και καταλαβαίνω γιατί σε κάποιον μπορεί να μη αρέσουν, αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε και όλα με υπεραπλουστεύσεις και γενικεύσεις.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
Παρότι προσωπικά μου αρέσουν τα ταξίδια δεν έχω πάει και πολλά, κυρίως διότι τα θεωρώ ένα εντελώς περιττό έξοδο.

Στα 20ς σου υπάρχουν, κυριολεκτικά άπειρα πράγματα που μπορείς να κάνεις για να κάνεις το μέλλον σου καλύτερο από το να τα πετάς στην διασκέδαση.

Και τι ΔΕΝ ειναι περιτο εξοδο? Να κρατησεις τα λεφτα σου για την αποκλειστικη να σου σκουπιζει το κωλο οταν θα χεζεσαι πανω σου στα 85? Παντα εχεις μελλον, το οποιο σημαινει οτι ολη σου τη ζωη θα την περασεις προσπαθοντας να κατασκευασεις ενα μελλον το οποιο δεν ερχεται ποτε. And then you die.

Κανε λιγο διαλογισμο, η mindfullness. Σοβαρα.

Κάποιοι το θεωρούν εμπειρία αλλά και αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα επίσης. Το ότι πήγες ας πούμε στη Ρώμη και είδες από κοντά τις πέτρες του κολοσαιου πως σε άλλαξε σαν άνθρωπο;

Παλιά τα ταξίδια είχαν κάποιο νόημα και σε άλλαζαν γιατί κυριολεκτικά δεν μπορούσες αλλιώς να έχεις επαφή με την διαφορετικότητα αλλά πλέον έχουμε το ίντερνετ γι αυτό.

Σε κανει καλυτερο ανθρωπο. Το να δεις τις πετρες σημαινει οτι θα πρεπει να αλληλεπιδρασεις με ενα καρο ιταλους, να δεις πως λειτουργουν στη χωρα τους, να φας τα φαγητα τους, να μυρισεις τις μυρωδιες, να αισθανθεις τα αγγιγματα. Ειναι πολλα μικρα πραγματα. Απο το πως λειτουργει το μετρο τους μεχρι τις συνηθειες τους στο πως περπατανε στο δρομο.

Οπως καταλαβαινεις το ιντερνετ μπορει να σε παει μεχρι ενα σημειο αλλα δεν μπορει να αντικαταστησει την εμπειρικη εποπτεια.

Σκεψου το ως εξις, μπορεις να διαβασεις για το σεξ, να δεις τσοντες, να ακουσεις podcasts και να γραψεις 100 μηνυματα σε φορουμ αλλα μεχρι να το κανεις δεν εχεις ιδεα. Εκτος αν εισαι παρθενος οποτε δεν καταλαβες τι σου λεω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Και τι ΔΕΝ ειναι περιτο εξοδο? Να κρατησεις τα λεφτα σου για την αποκλειστικη να σου σκουπιζει το κωλο οταν θα χεζεσαι πανω σου στα 85? Παντα εχεις μελλον, το οποιο σημαινει οτι ολη σου τη ζωη θα την περασεις προσπαθοντας να κατασκευασεις ενα μελλον το οποιο δεν ερχεται ποτε. And then you die.

Κανε λιγο διαλογισμο, η mindfullness. Σοβαρα.



Σε κανει καλυτερο ανθρωπο. Το να δεις τις πετρες σημαινει οτι θα πρεπει να αλληλεπιδρασεις με ενα καρο ιταλους, να δεις πως λειτουργουν στη χωρα τους, να φας τα φαγητα τους, να μυρισεις τις μυρωδιες, να αισθανθεις τα αγγιγματα. Ειναι πολλα μικρα πραγματα. Απο το πως λειτουργει το μετρο τους μεχρι τις συνηθειες τους στο πως περπατανε στο δρομο.

Οπως καταλαβαινεις το ιντερνετ μπορει να σε παει μεχρι ενα σημειο αλλα δεν μπορει να αντικαταστησει την εμπειρικη εποπτεια.

Σκεψου το ως εξις, μπορεις να διαβασεις για το σεξ, να δεις τσοντες, να ακουσεις podcasts και να γραψεις 100 μηνυματα σε φορουμ αλλα μεχρι να το κανεις δεν εχεις ιδεα. Εκτος αν εισαι παρθενος οποτε δεν καταλαβες τι σου λεω.


Συνφωνω απόλυτα.Γιατι να κρατάς τα χρήματα σου;Αφού όταν πας 80 δεν θα μπορείς να κανείς τίποτα.Τα ταξίδια είναι εμπειρία πραγματική.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τι ΔΕΝ ειναι περιτο εξοδο? Να κρατησεις τα λεφτα σου για την αποκλειστικη να σου σκουπιζει το κωλο οταν θα χεζεσαι πανω σου στα 85? Παντα εχεις μελλον, το οποιο σημαινει οτι ολη σου τη ζωη θα την περασεις προσπαθοντας να κατασκευασεις ενα μελλον το οποιο δεν ερχεται ποτε. And then you die.

Κανε λιγο διαλογισμο, η mindfullness. Σοβαρα.



Σε κανει καλυτερο ανθρωπο. Το να δεις τις πετρες σημαινει οτι θα πρεπει να αλληλεπιδρασεις με ενα καρο ιταλους, να δεις πως λειτουργουν στη χωρα τους, να φας τα φαγητα τους, να μυρισεις τις μυρωδιες, να αισθανθεις τα αγγιγματα. Ειναι πολλα μικρα πραγματα. Απο το πως λειτουργει το μετρο τους μεχρι τις συνηθειες τους στο πως περπατανε στο δρομο.

Οπως καταλαβαινεις το ιντερνετ μπορει να σε παει μεχρι ενα σημειο αλλα δεν μπορει να αντικαταστησει την εμπειρικη εποπτεια.

Σκεψου το ως εξις, μπορεις να διαβασεις για το σεξ, να δεις τσοντες, να ακουσεις podcasts και να γραψεις 100 μηνυματα σε φορουμ αλλα μεχρι να το κανεις δεν εχεις ιδεα. Εκτος αν εισαι παρθενος οποτε δεν καταλαβες τι σου λεω.


Αυτό το επιχειρα που γράφεις είναι γελοίο και το ξέρεις κι ο ίδιος. Το αντίστοιχο από πλευράς μου θα ήταν να σου έλεγα ότι αφού αύριο μπορεί να πεθάνεις ζήσε το σήμερα σαν να είναι το τέλος, που ουσιαστικά σημαίνει μια συνεχή κρεπαλη.

Δεν είπα να κάνεις hoarding τα λεφτά σου για την κάσα, είπα πως στα 20ς τα λεφτά έχουν έχουν μεγαλύτερη αξία καθώς βγάζεις λιγότερα. Το ίδιο ταξίδι στα 30ς σου θα σου κοστίσει τα μισά.

Περί της εμπειρίας συμφωνώ με αυτά που λες αλλά σίγουρα το ταξίδι δεν σε κάνει καλύτερο άνθρωπο. Αλλά μάλλον η διαφωνία οφείλεται στην ερμηνεία που δίνει ο καθένας μας στη λέξη κελυτερος.
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά, μπείτε εκεί πέρα στο google street view να δείτε οποία γωνία του πλανήτη γουστάρετε και προπάντων εντελώς ανέξοδα!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Παρότι προσωπικά μου αρέσουν τα ταξίδια δεν έχω πάει και πολλά, κυρίως διότι τα θεωρώ ένα εντελώς περιττό έξοδο.
Ειλικρινά δεν ξέρω εάν έχω διαβάσει πιο μίζερη πρόταση εδώ μέσα. Για κανένα μπάνιο πας ή φυλάς τα έξοδα της βενζίνης για προίκα; Δουλειά, σπίτι, ύπνος. Το σπίτι άλλωστε μας παρέχει ό,τι χρειαζόμαστε για να ζήσουμε: ψυγείο, τουαλέτα, υπολογιστή (με google maps παρακαλώ) και κρεβάτι. Πού να τρέχουμε τώρα να αλλάζουμε παραστάσεις;
Θέμα προτίμησης είναι τα ταξίδια και καταλαβαίνω γιατί σε κάποιον μπορεί να μη αρέσουν
Γιατί; :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
Αυτό το επιχειρα που γράφεις είναι γελοίο και το ξέρεις κι ο ίδιος. Το αντίστοιχο από πλευράς μου θα ήταν να σου έλεγα ότι αφού αύριο μπορεί να πεθάνεις ζήσε το σήμερα σαν να είναι το τέλος, που ουσιαστικά σημαίνει μια συνεχή κρεπαλη.

...Οκ λοιπον θα υποκριθω και εγω οτι δεν καταλαβαινεις τι λεω και θα το αναπτυξω περισοτερο.

Η πιθανοτητα ενας ανθρωπος 30 ετων να πεθανει μεσα στον επομενο χρονο ειναι 0.15% και μεσα σε 10 χρονια ειναι 1.71%.

Η πιθανοτητα ενας 85 ετων να πεθανει μεσα στο χρονο ειναι περιπου 10% και μεσα στη 10ετια 83%.

Δεδομενου λοιπον οτι ζουμε τις ζωες μας υπολογιζοντας ασυναισθητα ενα ρισκο, ειναι λογικο ενας ανθρωπος 30 ετων να μην ζει τη ζωη του υποθετοντας οτι αυριο θα πεθανει ζωντας μια μονιμη κρεπαλη. Το προβλημα πολαπλασιαζεται απο το γεγονος οτι στα 30 εισαι υγειης και μπορεις να κανεις πραγματα ενω στα 85 οχι τοσο πολυ.

Oποτε ναι στα 30 εχει νοημα να κανεις πραγματα που θα σου αφησουν αναμνησεις και εμπειριες.

Το ίδιο ταξίδι στα 30ς σου θα σου κοστίσει τα μισά.

what?

Περί της εμπειρίας συμφωνώ με αυτά που λες αλλά σίγουρα το ταξίδι δεν σε κάνει καλύτερο άνθρωπο. Αλλά μάλλον η διαφωνία οφείλεται στην ερμηνεία που δίνει ο καθένας μας στη λέξη κελυτερος.

ναι φανταζομαι...τυπικα εγω βεβαια φροντιζω να κανω ενα κρος εξαμινεισον της αποψης μου μην τυχων και πεφτω σε τιποτα bias οποτε μιλαω με καποια βιβλιογραφια.


Crane, B. (2015). For a More Creative Brain, Travel. Retrieved 14 February 2017, from https://www.theatlantic.com/health/archive/2015/03/for-a-more-creative-brain-travel/388135/

Gilbert, D. and Abdullah, J. (2002). A study of the impact of the expectation of a holiday on an individual’s sense of well-being. Journal of Vacation Marketing, 8(4), p.352-361.

Kumar, A., Killingsworth, M. A., and Gilovich, T. (2014). Waiting for Merlot: Anticipatory Consumption of Experiential and Material Purchases. Psychological Science, 25(10), p.1924-1931.

US Travel Association. (2015). Travel Strengthens Relationships and Ignites Romance (p. 1-2). Washington DC: US Travel Association. Retrieved from https://www.ustravel.org/sites/default/files/Media Root/5.2015_Relationship_ExecSummary.pdf

William, D. K. (n.d.) Science Proves That Traveling Can Boost Your Health and Overall Well-Being. Retrieved 14 February 2017, from https://www.lifehack.org/338212/scie...-can-boost-your-health-and-overall-well-being

Zimmerman, J. and Neyer, F. J. (2013). Do we become a different person when hitting the road? Personality development of sojourners. Journal of Personality and Social Psychology, 105(3), p515-530.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
To ενδεχομενο ρε παιδια να συνδιαζεις και τα 2 δεν παιζει; Να πηγαινεις και διακοπες και να αποταμιευεις; Γιατι ειστε των ακρων; Να διασκεδαζεις και να πηγαινεις ταξιδια με μετρο; Πχ 2 μακρινα ταξιδια τον χρονο και 3-4 κοντινα?
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
...Οκ λοιπον θα υποκριθω και εγω οτι δεν καταλαβαινεις τι λεω και θα το αναπτυξω περισοτερο.

Η πιθανοτητα ενας ανθρωπος 30 ετων να πεθανει μεσα στον επομενο χρονο ειναι 0.15% και μεσα σε 10 χρονια ειναι 1.71%.

Η πιθανοτητα ενας 85 ετων να πεθανει μεσα στο χρονο ειναι περιπου 10% και μεσα στη 10ετια 83%.

Δεδομενου λοιπον οτι ζουμε τις ζωες μας υπολογιζοντας ασυναισθητα ενα ρισκο, ειναι λογικο ενας ανθρωπος 30 ετων να μην ζει τη ζωη του υποθετοντας οτι αυριο θα πεθανει ζωντας μια μονιμη κρεπαλη. Το προβλημα πολαπλασιαζεται απο το γεγονος οτι στα 30 εισαι υγειης και μπορεις να κανεις πραγματα ενω στα 85 οχι τοσο πολυ.

Oποτε ναι στα 30 εχει νοημα να κανεις πραγματα που θα σου αφησουν αναμνησεις και εμπειριες.



what?



ναι φανταζομαι...τυπικα εγω βεβαια φροντιζω να κανω ενα κρος εξαμινεισον της αποψης μου μην τυχων και πεφτω σε τιποτα bias οποτε μιλαω με καποια βιβλιογραφια.


Crane, B. (2015). For a More Creative Brain, Travel. Retrieved 14 February 2017, from https://www.theatlantic.com/health/archive/2015/03/for-a-more-creative-brain-travel/388135/

Gilbert, D. and Abdullah, J. (2002). A study of the impact of the expectation of a holiday on an individual’s sense of well-being. Journal of Vacation Marketing, 8(4), p.352-361.

Kumar, A., Killingsworth, M. A., and Gilovich, T. (2014). Waiting for Merlot: Anticipatory Consumption of Experiential and Material Purchases. Psychological Science, 25(10), p.1924-1931.

US Travel Association. (2015). Travel Strengthens Relationships and Ignites Romance (p. 1-2). Washington DC: US Travel Association. Retrieved from https://www.ustravel.org/sites/default/files/Media%20Root/5.2015_Relationship_ExecSummary.pdf

William, D. K. (n.d.) Science Proves That Traveling Can Boost Your Health and Overall Well-Being. Retrieved 14 February 2017, from https://www.lifehack.org/338212/science-proves-that-travelling-can-boost-your-health-and-overall-well-being

Zimmerman, J. and Neyer, F. J. (2013). Do we become a different person when hitting the road? Personality development of sojourners. Journal of Personality and Social Psychology, 105(3), p515-530.

Ξαναλέω δεν μίλησα πουθενά για 85 στο αρχικό μου ποστ, αυτό είναι καθαρό stawman. Είπα πως στα 20ς σου δεν αξίζει να δίνεις λεφτά σε ταξίδια γιατί υπάρχουν καλύτερα πράγματα να κανεις και επειδή σε αυτή την ηλικία βγάζεις λίγα χρήματα.

Στα 30ς σου τα ταξίδια και οτιδήποτε άλλο έχει το μισό κόστος διότι συνήθως έχεις διπλασιάσει τα έσοδα σου ανά ώρα και άρα ξοδεύεις λιγότερο χρόνο για να πληρώσεις ένα Χ πόσο.

:thumbsup: μαρεσεις γιατί πάντα έχεις μια έρευνα στο τσεπάκι. Το πρόβλημα όμως δεν πρόβλημα ευεξίας η ερωτικού σπινθιρισμου αλλά οικονομικό.

To ενδεχομενο ρε παιδια να συνδιαζεις και τα 2 δεν παιζει; Να πηγαινεις και διακοπες και να αποταμιευεις; Γιατι ειστε των ακρων; Να διασκεδαζεις και να πηγαινεις ταξιδια με μετρο; Πχ 2 μακρινα ταξιδια τον χρονο και 3-4 κοντινα?

Οχι. Όταν το καταφέρεις εσύ αυτό ζωντας μόνος με βασικό μισθό πες και σε μένα πως γίνεται.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
To ενδεχομενο ρε παιδια να συνδιαζεις και τα 2 δεν παιζει; Να πηγαινεις και διακοπες και να αποταμιευεις; Γιατι ειστε των ακρων; Να διασκεδαζεις και να πηγαινεις ταξιδια με μετρο; Πχ 2 μακρινα ταξιδια τον χρονο και 3-4 κοντινα?
Οπότε τα δύο μακρινά θα θέλουν περίπου 2000 το άτομο Χ 2 = 4000 ευρώ
Τα κοντινά θέλουν περίπου 300 ευρώ το άτομο Χ 4 = 1200 ευρώ

Οπότε θες περίπου 5200 ευρώ τον χρόνο για ταξίδια.

Αν βγάζεις 800 ευρώ το χρόνο Χ 13 = 10400 ευρώ

10400 - 5200 = 5200

Οπότε προτείνεις να ξοδεύει κάποιος τον μισό του μισθό για ταξίδια. Από τα 5200 τον χρόνο που τού μένουν, τί θα πρωτοπληρώσει και θα αποταμιεύει κιόλας;:hmm:
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Διαφορετική μισθοί, διαφορετικές προτεραιότητες, διαφορετικές διακοπές. Απ'όσο θυμάμαι η Neliel ζει Καναδά οπότε είναι λογικό να βγάζει περισσότερα χρήματα απο το μέσο Έλληνα. Σίγουρα τα έξοδα είναι μεγαλύτερα αλλά φαντάζομαι μπορείς να αποταμιεύσεις.
Ωστόσο, τα ταξίδια, τουλάχιστον εντός Ευρώπης δε θέλουν τρελά χρηματα , λίγο ψάξιμο θέλουν. Οπότε θεωρώ ότι είναι εφικτό για όλους να ταξιδέψουν. Αυτό που αλλάζει είναι ο προορισμός, η διαμονή, η διάρκεια, το φαγητό κλπ κλπ. Αλλά και μόνο που θά δείς κάτι διαφορετικό σίγουρα είναι μια εμπειρία.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.

Τα ταξίδια γίνονται στις διακοπές και πολλοί θεωρούν τις διακοπές το αντίθετο της δουλειάς. Οπότε δεν τους αρέσει μόλις πάρουν τη μικρή άδεια που δικαιούνται, αντί να ξεκουραστούν, να αρχίζουν να οργανώνουν ταξίδι, να ετοιμάζουν βαλίτσες, να πηγαίνουν αεροδρόμιο/πλοίο, να τρέχουν πίσω από αξιοθέατα, μουσεία κλπ. Είναι ένα άγχος να πας σε ένα άγνωστο μέρος, σε μια διαφορετική χώρα. Προτιμούν να μείνουν σπίτι. Σίγουρα είναι λίγο καταθλιπτικό και δε το συμμερίζομαι, αλλά μπορώ να το καταλάβω :P

Οπότε τα δύο μακρινά θα θέλουν περίπου 2000 το άτομο Χ 2 = 4000 ευρώ
Τα κοντινά θέλουν περίπου 300 ευρώ το άτομο Χ 4 = 1200 ευρώ

Οπότε θες περίπου 5200 ευρώ τον χρόνο για ταξίδια.

Αν βγάζεις 800 ευρώ το χρόνο Χ 13 = 10400 ευρώ

10400 - 5200 = 5200

Οπότε προτείνεις να ξοδεύει κάποιος τον μισό του μισθό για ταξίδια. Από τα 5200 τον χρόνο που τού μένουν, τί θα πρωτοπληρώσει και θα αποταμιεύει κιόλας;

Εξαρτάται από το τι θεωρείς μακρινό ταξίδι. Περού, Σανγκάη, Σίδνεϊ, ναι θα σου βγουν 2 χιλιάρικα, αλλά εντός Ευρώπης σε καμία περίπτωση. Λονδίνο, Βερολίνο, Παρίσι, Βαρκελώνη, Ρώμη κλπ κλπ αν κάνεις σωστές επιλογές θα σου βγει 300-500 ευρώ ό λ ο το ταξίδι, για 5-6 μέρες μιλώντας. Δεν υπερβάλλω, μιλάω εκ πείρας. Εκτός αν τα ταξίδια στην Ευρώπη δε θεωρούνται πια μακρινά.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν κλείσεις νωρίς και οργανωμένα μπορείς να χτυπήσεις άνετα προορισμούς όπως Ταϊλάνδη, Ντουμπάι, Κένυα με κάτω από 1000 ευρώ για μια εβδομάδα διακοπές.

Παιδιά οι διακοπές στην Ελλάδα είναι ακριβές. Θα μπορούσα να πάω σε κάποιο ελληνικό νησί αλλά το κόστος θα ήταν μεγαλύτερο από διακοπές σε Ρώμη ή κάποια άλλη ευρωπαϊκή πρωτεύουσα. Σκεφτείτε ότι πλήρωσα ΚΤΕΛ 50 ευρώ για το Αθήνα - Ξάνθη, ενώ τώρα έκλεισα 100 ευρώ αεροπορικά για Βαρκελώνη πήγαινε έλα.

Τώρα όσον αφορά την συζήτηση για το αν αξίζουν οι διακοπές η όχι, θεωρώ ότι όλες οι πλευρές έχουν δίκιο. Έχω βρεθεί από το να μην έχω ούτε ευρώ στην τσέπη και το να μην πηγαίνω πουθενά στο να έχω αρκετά λεφτά (προσωρινά βέβαια καθώς δεν έχω σταθερή δουλειά) και να ταξιδεύω πολύ.

Αυτό που λέει ο χάκερ είναι σωστό. Η Ελλάδα και η κρίση μας έδειξε ένα πράγμα, ότι αν δεν αποταμιεύσεις και δεν μαζεύεις λεφτά, μπορεί να συμβεί κάτι και να χάσεις την γη κάτω από τα πόδια σου. Μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε και ξαφνικά να έχεις έξοδα 3-4 χιλιάρικα, ή μπορεί να χάσεις τη δουλειά σου και να μην βρίσκεις, ή να αρρωστήσεις ή οτιδήποτε. Με αυτήν την λογική, είναι τουλάχιστον greedy να ξοδεύεις τα λεφτά σου και να καλοπερνας, γιατί μετά μπορεί να καταλήξεις σαν τους χιλιάδες συμπολίτες που δεν μπορούσαν να βγάλουν τα βασικά ή να ταισουν τις οικογένειες τους.

Από την άλλη, είσαι νέος μόνο μια φορά στη ζωή σου. Το να πας στην άλλη άκρη, να μην βγαίνεις, να μην προσπαθήσεις να ταξιδέψεις η να διασκεδάσεις, είναι κρίμα. Στο τέλος θα καταλήξεις να μετανιώνεις για όλα αυτά που δεν έκανες ή και αν καταφέρεις να τα βιώσεις στα 40-50-60 σου δε θα είναι το ίδιο.

Για αυτό γενικότερα καλό είναι να υπάρχει ένα balance. Θα έλεγα το εξής, αν δεν βγάζεις αρκετά λεφτά, καλύτερα να τα αποταμιεύσεις. Αν μπορείς να αποταμιευεις ένα ποσό που σε καλύπτει πχ χίλια, δύο χιλιάδες, πέντε χιλιάδες ή όσα θες, μετά από εκεί και πέρα θεωρώ ότι πρέπει τα υπόλοιπα να τα επενδύσεις σε ψυχαγωγία ή ταξίδια. Εγώ έχω πει ότι μετά τη δουλειά που έχω τώρα, θα βάλω ένα Χ πόσο στην άκρη, και τα υπόλοιπα τα κάνω ότι θέλω. Πιστεύω είναι καλό balance αυτό. Για επενδύσεις θεωρώ δεν αξίζει τουλάχιστον όχι με τα λεφτά που βγάζεις στα 20κατι σου.

Τώρα αν μου έχουν δώσει κάτι τα ταξίδια. Θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να βγεις από τη ρουτίνα σου. Ναι, το να μην κάνεις τίποτα και απλά να αράζεις έξω ή στο στέκι σου φαίνεται σαν ξεκούραση, ωστόσο δεν αλλάζεις καθόλου κλίμα. Είσαι πάλι στο ίδιο μέρος, με τους ίδιους ανθρώπους, και βλέπεις τα ίδια πράγματα. Δεν φεύγεις πραγματικά από τη ρουτίνα σου λοιπόν με αυτόν τον τρόπο. Δεν ξεκουράζεται το πνεύμα σου καθώς δεν βιώνεις κάτι καινούριο. Αν πας κάπου αλλού, είτε αυτό είναι ένα άκυρο μέρος στην Ελλάδα, είτε μια ξένη χώρα, ο εγκέφαλος σου επεξεργάζεται καινούρια πράγματα. Βλέπεις νέα πράγματα, πρόσωπα, βιώνεις κάτι διαφορετικό. Οπότε θεωρώ ότι αξίζουν τα ταξίδια. Ωστόσο δεν είναι ούτε κάτι θεσπέσιο και εκπληκτικό. Πήγα Ρώμη και σε κάποιες γαλλικές και ελβετικές πόλεις. Δεν είναι κάτι καταπληκτικό και δεν έχουν κάτι ιδιαίτερα ξεχωριστό και νέο. Με την παγκοσμιοποίηση πλέον όλες οι πόλεις στον κόσμο έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά, πόσο μάλλον οι ευρωπαϊκές. Ναι, οι πόλεις έχουν την δική τους κουλτούρα, αλλά όλες έχουν πάρει την ίδια ευρωπαϊκή κουλτούρα και ανάπτυξη τα τελευταία χρόνια. Πολλές φορές στο ίντερνετ πουλάνε τα ταξίδια σαν κάτι μαγικό ενώ δεν είναι έτσι. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αξίζει να πας.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν κλείσεις νωρίς και οργανωμένα μπορείς να χτυπήσεις άνετα προορισμούς όπως Ταϊλάνδη, Ντουμπάι, Κένυα με κάτω από 1000 ευρώ για μια εβδομάδα διακοπές.

Παιδιά οι διακοπές στην Ελλάδα είναι ακριβές. Θα μπορούσα να πάω σε κάποιο ελληνικό νησί αλλά το κόστος θα ήταν μεγαλύτερο από διακοπές σε Ρώμη ή κάποια άλλη ευρωπαϊκή πρωτεύουσα. Σκεφτείτε ότι πλήρωσα ΚΤΕΛ 50 ευρώ για το Αθήνα - Ξάνθη, ενώ τώρα έκλεισα 100 ευρώ αεροπορικά για Βαρκελώνη πήγαινε έλα.

Τώρα όσον αφορά την συζήτηση για το αν αξίζουν οι διακοπές η όχι, θεωρώ ότι όλες οι πλευρές έχουν δίκιο. Έχω βρεθεί από το να μην έχω ούτε ευρώ στην τσέπη και το να μην πηγαίνω πουθενά στο να έχω αρκετά λεφτά (προσωρινά βέβαια καθώς δεν έχω σταθερή δουλειά) και να ταξιδεύω πολύ.

Αυτό που λέει ο χάκερ είναι σωστό. Η Ελλάδα και η κρίση μας έδειξε ένα πράγμα, ότι αν δεν αποταμιεύσεις και δεν μαζεύεις λεφτά, μπορεί να συμβεί κάτι και να χάσεις την γη κάτω από τα πόδια σου. Μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε και ξαφνικά να έχεις έξοδα 3-4 χιλιάρικα, ή μπορεί να χάσεις τη δουλειά σου και να μην βρίσκεις, ή να αρρωστήσεις ή οτιδήποτε. Με αυτήν την λογική, είναι τουλάχιστον greedy να ξοδεύεις τα λεφτά σου και να καλοπερνας, γιατί μετά μπορεί να καταλήξεις σαν τους χιλιάδες συμπολίτες που δεν μπορούσαν να βγάλουν τα βασικά ή να ταισουν τις οικογένειες τους.

Από την άλλη, είσαι νέος μόνο μια φορά στη ζωή σου. Το να πας στην άλλη άκρη, να μην βγαίνεις, να μην προσπαθήσεις να ταξιδέψεις η να διασκεδάσεις, είναι κρίμα. Στο τέλος θα καταλήξεις να μετανιώνεις για όλα αυτά που δεν έκανες ή και αν καταφέρεις να τα βιώσεις στα 40-50-60 σου δε θα είναι το ίδιο.

Για αυτό γενικότερα καλό είναι να υπάρχει ένα balance. Θα έλεγα το εξής, αν δεν βγάζεις αρκετά λεφτά, καλύτερα να τα αποταμιεύσεις. Αν μπορείς να αποταμιευεις ένα ποσό που σε καλύπτει πχ χίλια, δύο χιλιάδες, πέντε χιλιάδες ή όσα θες, μετά από εκεί και πέρα θεωρώ ότι πρέπει τα υπόλοιπα να τα επενδύσεις σε ψυχαγωγία ή ταξίδια. Εγώ έχω πει ότι μετά τη δουλειά που έχω τώρα, θα βάλω ένα Χ πόσο στην άκρη, και τα υπόλοιπα τα κάνω ότι θέλω. Πιστεύω είναι καλό balance αυτό. Για επενδύσεις θεωρώ δεν αξίζει τουλάχιστον όχι με τα λεφτά που βγάζεις στα 20κατι σου.

Τώρα αν μου έχουν δώσει κάτι τα ταξίδια. Θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να βγεις από τη ρουτίνα σου. Ναι, το να μην κάνεις τίποτα και απλά να αράζεις έξω ή στο στέκι σου φαίνεται σαν ξεκούραση, ωστόσο δεν αλλάζεις καθόλου κλίμα. Είσαι πάλι στο ίδιο μέρος, με τους ίδιους ανθρώπους, και βλέπεις τα ίδια πράγματα. Δεν φεύγεις πραγματικά από τη ρουτίνα σου λοιπόν με αυτόν τον τρόπο. Δεν ξεκουράζεται το πνεύμα σου καθώς δεν βιώνεις κάτι καινούριο. Αν πας κάπου αλλού, είτε αυτό είναι ένα άκυρο μέρος στην Ελλάδα, είτε μια ξένη χώρα, ο εγκέφαλος σου επεξεργάζεται καινούρια πράγματα. Βλέπεις νέα πράγματα, πρόσωπα, βιώνεις κάτι διαφορετικό. Οπότε θεωρώ ότι αξίζουν τα ταξίδια. Ωστόσο δεν είναι ούτε κάτι θεσπέσιο και εκπληκτικό. Πήγα Ρώμη και σε κάποιες γαλλικές και ελβετικές πόλεις. Δεν είναι κάτι καταπληκτικό και δεν έχουν κάτι ιδιαίτερα ξεχωριστό και νέο. Με την παγκοσμιοποίηση πλέον όλες οι πόλεις στον κόσμο έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά, πόσο μάλλον οι ευρωπαϊκές. Ναι, οι πόλεις έχουν την δική τους κουλτούρα, αλλά όλες έχουν πάρει την ίδια ευρωπαϊκή κουλτούρα και ανάπτυξη τα τελευταία χρόνια. Πολλές φορές στο ίντερνετ πουλάνε τα ταξίδια σαν κάτι μαγικό ενώ δεν είναι έτσι. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αξίζει να πας.

Πρέπει επίσης να συνηπολογισεις και δύο βασικά πράγματα. Πρώτον το γεγονός πως η πλειοψηφία των πραγμάτων που κάνει την ζωή σου καλύτερη, δηλαδή η καλή υγεία (άθληση), οι προσωπικές σχέσεις και η ανάπτυξη δεξιοτήτων είναι εντελώς δωρεάν και χρειάζονται μόνο επένδυση χρόνου, πράγμα που σημαίνει πως αν αφοσιωθεις στα παρανω η ζωή σου θα είναι περισσότερο από μια χαρά και δεύτερον πως όσο μεγαλώνεις και αποκτάς δεξιότητες σου παρουσιασονται και νέες ευκαιρίες πολλές από τις οποίες μπορεί να είναι life changing και συνήθως για να τις εκμεταλευτεις χρειάζεσαι ρευστό κεφάλαιο.

Οπότε κατά την άποψή μου είναι πολύ πρότιμοτερο στη παρασκευαστικη δεκαετία της ζωής σου να μην πετάς χρήματα σε πράγματα που δεν κάνουν συμαντικα καλυτερη τη ζωή σου και δεν είναι μόνο τα ταξίδια αυτά.

Αλλά οκ ίσως το υπεραναλυω το ζήτημα.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πρέπει επίσης να συνηπολογισεις και δύο βασικά πράγματα. Πρώτον το γεγονός πως η πλειοψηφία των πραγμάτων που κάνει την ζωή σου καλύτερη, δηλαδή η καλή υγεία (άθληση), οι προσωπικές σχέσεις και η ανάπτυξη δεξιοτήτων είναι εντελώς δωρεάν και χρειάζονται μόνο επένδυση χρόνου, πράγμα που σημαίνει πως αν αφοσιωθεις στα παρανω η ζωή σου θα είναι περισσότερο από μια χαρά και δεύτερον πως όσο μεγαλώνεις και αποκτάς δεξιότητες σου παρουσιασονται και νέες ευκαιρίες πολλές από τις οποίες μπορεί να είναι life changing και συνήθως για να τις εκμεταλευτεις χρειάζεσαι ρευστό κεφάλαιο.

Οπότε κατά την άποψή μου είναι πολύ πρότιμοτερο στη παρασκευαστικη δεκαετία της ζωής σου να μην πετάς χρήματα σε πράγματα που δεν κάνουν συμαντικα καλυτερη τη ζωή σου και δεν είναι μόνο τα ταξίδια αυτά.

Αλλά οκ ίσως το υπεραναλυω το ζήτημα.


Νομίζω πως για άθληση, προσωπικές σχέσεις και ανάπτυξη δεξιοτήτων πάλι θες λεφτά. Ειδικά οι προσωπικές σχέσεις γίνονται κάνοντας κοινά χόμπι ή δραστηριότητες με άλλους ανθρώπους, οποτε αυτά θέλουν κάποια επένδυση σίγουρα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Οπότε τα δύο μακρινά θα θέλουν περίπου 2000 το άτομο Χ 2 = 4000 ευρώ
Τα κοντινά θέλουν περίπου 300 ευρώ το άτομο Χ 4 = 1200 ευρώ

Οπότε θες περίπου 5200 ευρώ τον χρόνο για ταξίδια.

Αν βγάζεις 800 ευρώ το χρόνο Χ 13 = 10400 ευρώ

10400 - 5200 = 5200

Οπότε προτείνεις να ξοδεύει κάποιος τον μισό του μισθό για ταξίδια. Από τα 5200 τον χρόνο που τού μένουν, τί θα πρωτοπληρώσει και θα αποταμιεύει κιόλας;:hmm:
Για μακρινα εννοουσα ΕΕ ή Β. Αφρικη. Κοντινα εννοουσα εσωτερικου. Πχ απο Αθηνα να πας Πελοποννησο. Αν θελεις υπερατλαντικα, χτυπας αεροπορικα+διαμονη off season με κατω απο 1000 ευρω. Στην ΕΕ ανετα κανεις φθηνες διακοπες.

Ταξιδι δεν σημαινει οτι πας Αυστραλια. Δεν ειναι αναγκη να πας στην αλλη ακρη του κοσμου για να αισθανθεις οτι ταξιδεψες. Μπορεις να πας Κροατια. Μπορεις να πας Μπανσκο. Μπορεις να πας Ρωμη, Κωνσταντινουπολη, Βαρκελωνη, Αμστερνταμ. Αυτα δεν κοστιζουν πολλα. Ταξιδευεις αναλογα με το budget σου. Αν δεν αντεχει η τσεπη σου ταξιδια στο Μπορα Μπορα, επιλεγεις Μαροκο ή Καναριες νησους. Απο Αθηνα πχ τον Νοεμβριο βρισκεις για Τενεριφη αεροπορικα+διαμονη με 500 ευρω.

Αν δεν αντεχεις ουτε ΕΕ, τοτε μπορεις απλα να αποδρασεις σε γειτονικους νομους. Εχει τοσα πολλα μερη να δεις και στην ελλαδα, ακομα και αν εχεις παει καπου, καποια πραγματα αλλαζουν απο εποχη σε εποχη. Μπορεις να πας και σε απομακρισμενες περιοχες, πχ Αρκιους να δεις πως ζουν οι λιγοστοι κατοικοι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top