Αξίζει να πηγαίνουμε ταξίδια;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Έχoυμε στην οικογένεια ένα prenium αυτοκίνητο (lexus). Πολύ άνετο για ταξίδια, κύλιση και δυνατή ροπή σε όλες τις στροφές ως υβριδικό. Ο χώρος στο service του είναι άψογο. Έχει ειδική αίθουσα αναμονή μακριά από τους φτωχούς (toyota) με χώρο να δουλέψεις se laptop όσο γίνεται το service. H πλάκα είναι ότι συνολικά η συντήρηση του αυτοκίνητου έχει στοιχίσει πιο φθηνά από vw, toyota, opel που έχουμε.

Τι θέλω να πω. Το ακριβό αυτοκίνητο είναι επένδυση οπως π.χ. το laptop, το κινητό σου, τον κλιματισμό βελτιώνει τη ποιότητα ζωή σου. Το ακριβό ταξίδι μετά από 10 χρόνια που θα έχεις κανεις χιλιομετρα με το αυτοκινητο και εχεις δουλεψει απειρες εργατοώρες με τον υπολογιστή θα έχει μείνει μια θωλή ανάμνηση.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Να έχεις ξοδέψει πενταροδεκάρες (15-20 χιλιάδες) για σαράβαλα που παίρνει η πλέμπα (VW που πας στην αντιπροσωπία και νομίζεις ότι χρωστάς και τον αέρα που ανέπνευσες) και να έρθει να σε κολλήσει τογιοτίλα*(1) ο φτωχός;

Εξωφρενικό. Πραγματικά μακάρι να στρώσουν και ξεχωριστή άσφαλτο από μετάξι για να πατάνε premiumly τα premium cars και να μπορούν να εργάζονται οι εξαιρετικά λαμπροί νέοι της χώρας μας χωρίς να ενοχλούνται από την αφόρητη παρουσία του λαουτζίκου. Άλλωστε το μόνο που χρειάζεται κανείς είναι ένα όραμα, πίστη στον εαυτό του...**(2)


*(1) Τογιοτίλα: Εγκεφαλοπάθεια που προκαλείται από άμεση επαφή με aygo, yaris, auris και λοιπά κινούμενα μηχανήματα των χαμηλών κοινωνικά στρωμάτων που παριστάνουν τα αυτοκίνητα. Τα συμπτώματα περιλαμβάνουν: Οξεία Συριζίτιδα, ατεκνία, ανεργία, αφραγκία, μανία για ταξίδια και αποστροφή προς τις εγκυκλοπαίδειες, εως και πατριωτική λαική δεξιίλα ακόμα, ακατάσχετη χριστιανοπληξία (οι 7 πληγές του Φαραώ έρχονται με το πλας υπερορθόδοξο πακέτο). Η θεραπεία περιλαμβάνει υπογλώσσια Φιλελέξ με δόσεις που καθορίζονται με remote swallowing από τη Συγγρού ώστε να μένει το BrainOS αχακάριστο και οι corporate drones να συνεχίζουν ακάθεκτοι την εργασία τους.

**(2)...και ένα εκατομμύριο ευρώ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι δεδομένο ότι όταν έγραψα βαριούνται να σηκώσουν τα πόδια τους,δεν το εννοούσα κυριολεκτικά αγαπητέ φίλε , ούτως ώστε να μην μπορούν να το κάνουν υπέρβαροι άνθρωποι , υπερήλικες (αν και αυτοί έχουν βρει το νόημα της ζωής αγαπητέ , όλο ταξιδάκια είναι και μάλιστα στο εξωτερικό παρακαλώ , αρκεί βέβαια να υπάρχει μια αξιοπρεπής σύνταξη , αλλα ουδώλλως η ηλικία είναι απαγορευτική , διότι το βλέπω συνέχεια να ταξιδεύουν ηλικιωμένοι ), άνθρωποι με κινητικά προβλήματα , πολλές υποχρεώσεις κλπ.
Τι στο καλό,έλλειψη φαντασίας έχετε; Δεν το εννούσα κυριολεκτικά. Ούτε εννοούσα ανθρώπους που έχουν προβλήματα και πρέπει να τα λύσουν .Μιλάω απλά για εκ πεποιθήσως βαριεστημένους στα ταξίδια.Έχουν λύσει τα προς το ζειν , δεν έχουν υποχρεώσεις σοβαρές και Εκ πεποιθήσεως δεν τους αρέσουν τα ταξίδια.
Και απλά , εκφράζω απορία.Τίποτε άλλο.:/:

Θίχτηκες; Γιατί ; Εκφράζω μια ειλικρινέστατη απορία. Και μάλιστα όχι για κάποιον απο εδώ , αναφέρομαι γενικότερα στους εκ πεποιθήσεως αρνητές των ταξιδιών.

Έχουν απλά αλλά ενδιαφέροντα. Τόσο δύσκολο είναι στη σύλληψη;
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ταξίδια... δεν υπάρχει μεγαλύτερη απόλαυση από το να ταξιδεύεις. Από το να πας στο μέρος όπου σου γαληνεύει την ψυχή μέχρι την άλλη άκρη του κόσμου. Μαθαίνεις νέα πράγματα, έρχεσαι κατευθείαν σε επαφή με πολιτισμούς με τελείως διαφορετική νοοτροπία από την δική σου, κάνεις καινούργιους φίλους. Θα ήθελα να ταξιδέψω κάποια στιγμή εκτός Ελλάδας, όνειρο ζωής να πάω μέχρι και την Λ.Αμερική. Είναι τελείως διαφορετικό να τα διαβάζεις από το να τα ζεις, να έχεις περάσει μια ζωή γεμάτη από πολυπολιτισμικές εμπειρίες και όχι απομνημόνευση φωτογραφιών ή περιγραφή εικόνων από μυθιστορήματα και βιβλία για να σε κάνουν να ταξιδέψεις νοερά στην περιοχή.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Είναι δεδομένο ότι όταν έγραψα βαριούνται να σηκώσουν τα πόδια τους,δεν το εννοούσα κυριολεκτικά αγαπητέ φίλε , ούτως ώστε να μην μπορούν να το κάνουν υπέρβαροι άνθρωποι , υπερήλικες (αν και αυτοί έχουν βρει το νόημα της ζωής αγαπητέ , όλο ταξιδάκια είναι και μάλιστα στο εξωτερικό παρακαλώ , αρκεί βέβαια να υπάρχει μια αξιοπρεπής σύνταξη , αλλα ουδώλλως η ηλικία είναι απαγορευτική , διότι το βλέπω συνέχεια να ταξιδεύουν ηλικιωμένοι ), άνθρωποι με κινητικά προβλήματα , πολλές υποχρεώσεις κλπ.
Τι στο καλό,έλλειψη φαντασίας έχετε; Δεν το εννούσα κυριολεκτικά. Ούτε εννοούσα ανθρώπους που έχουν προβλήματα και πρέπει να τα λύσουν .Μιλάω απλά για εκ πεποιθήσως βαριεστημένους στα ταξίδια.Έχουν λύσει τα προς το ζειν , δεν έχουν υποχρεώσεις σοβαρές και Εκ πεποιθήσεως δεν τους αρέσουν τα ταξίδια.
Και απλά , εκφράζω απορία.Τίποτε άλλο.:/:

Θίχτηκες; Γιατί ; Εκφράζω μια ειλικρινέστατη απορία. Και μάλιστα όχι για κάποιον απο εδώ , αναφέρομαι γενικότερα στους εκ πεποιθήσεως αρνητές των ταξιδιών.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις απορίες. Δείχνουν άνθρωπο που θέλει να μάθει και αυτό είναι καλό, για αρχή. Σου είπα με τι έχω πρόβλημα, μην με κάνεις να επαναλαμβάνομαι.

Εντωμεταξύ, με έκανες και γέλασα. Έκατσα και σου έγραψα ολόκληρο ποστ ότι ξες γιούχου φίλε κάποιοι έχουΜΕ προβλήματα σοβαρά υγείας, οικογενείας κλπ και ακόμα ρωτάς γιατί το έκανα.

ΤΖΙΖΑΣ ΚΡΑΙΣΤ ΣΟΚΡΑΤΕΣ ΗΜΑΡΤΟΝΕ! (ωραίο το άσμα btw)

 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χώρισα το κείμενο σε μαύρο και κόκκινο. Το μαύρο είναι απολύτως λογικά πράγματα που θα τα έλεγε ο καθένας. Ο τρόπος που διατυπώνεται το κόκκινο όμως, δείχνει πράγματα που δεν μου αρέσουν.

Μου θυμίζει κάτι επαρχιώτες που έρχονταν στην Αθήνα και βλέπανε μια κοπέλα στο δρόμο με μίνι κι αμέσως έβγαιναν οι κριτικές "Μα γιατί δε φοράει κάτι πιο σεμνό; Γονείς δεν είχε; Σε τι σπίτι μεγάλωσε; Πόσο εύκολα το δίνει;"

Κάποιοι δεν είναι τόσο θερμοί με τα ταξίδια. Έτσι είναι οι άνθρωποι, διαφορετικοί μεταξύ τους. Αυτό είναι το βάσανο αλλά και η γοητεία του ανθρώπινου είδους.

Και επειδή μίλησες σε δυο γραμμές δυο φορές για πόδια, σκέψου ότι κάποιοι δεν έχουν(με) τα πόδια σου. Είτε γιατί είναι με προβλήματα και κουράζονται, είτε γιατί είναι παχουλοί και βασανίζονται να πάνε ως τη Θεσσαλονίκη, είτε γιατί είναι γέροι και δεν τους βαστάει το κορμί τους, είτε γιατί έχουν παιδιά να αφήσουν πίσω, ή ακόμα πιό απλά γιατί έχουν άλλες πιο επείγουσες προτεραιότητες στη ζωή και δεν είναι υποχρεωμένοι να τις εξηγούν στο στέκι. Δεν σημαίνει ότι αποστρέφονται τον πλανήτη τους και δε θέλουν να δουν τίποτα πέρα από 4 τοίχους και μια γειτονιά. Ούτε ότι αν δεν είναι θέμα χρημάτων είναι ντε και καλά τεμπελιά.

Εγω προσωπικά εαν έβρισκα έναν οδηγό εκεί πάνω να με μεταφέρει, θα πήγαινα ένα μήνα Ισλανδία, μακριά από κοινωνικά δίκτυα, μαλακίες, γκουρμέ εστιατόρια και μπούρδες. Εγω, οι πάγοι, οι πηγές, το σέλας και η άκρη του κόσμου. Ούτε σέλφι, ούτε ανακοίνωση 3 φορές στο θέμα "ταξιδεύετε;". Θα το κανα και δε θα το λεγα σε κανέναν πέρα από κανα δυο κολλητούς. Και πιθανότατα θα το κάνω αλλά για λίγες μέρες μόνο.

Κι άσε να λένε ότι το θέμα είναι ενάντια στα ταξίδια κι όχι στο ανελέητο promotion. Κάναμε την ανάγκη μας αρετή και στοχεύουμε όποιον δεν την έχει.

Τουλάχιστον εγω ότι ώρα θέλω πάω στην άλλη άκρη του κόσμου. Είναι πιο εύκολο να αλλάξει κανείς χώρα παρά ιδέες.






Θα μου πεις δεν το ήξερες ότι μπορεί να συνομιλείς και με τέτοιους. Το ξέρω, έτσι είναι όντως. Άλλος ένας λόγος για να φυλάει κανείς το στόμα του και να μιλάει πιο ανθρώπινα.


Μα πόσο συμφωνώ!

Μακάρι να ήμασταν/ήσασταν τόσο open mind κ στην διαφορετική άποψη.

Και κάτι ακόμη,λίγο οξύμωρο. Λέτε τα ταξίδια μας φέρνουν σε επαφή με διαφορετικούς πολιτισμούς,νοοτροπίες,κουλτούρες ενώ δηλώνουμε άρνηση αποδοχής της διαφορετικής άποψης του διπλανού μας.

Το θέμα μου θυμίζει λίγο έκθεση λυκείου.:oops:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Πρώτη φορά ταξίδεψα στο εξωτερικό ως μαθήτρια σε ένα πρόγραμμα της ΕΕ με μαθητές από άλλα σχολεία της περιοχής μου. Εγώ ήμουν κατενθουσιασμένη, μου άρεσε η αρχιτεκτονική, τα ποτάμια, οι γεφυρούλες, τα δέντρα παντού, τα λουλούδια. Ότι δοκίμασα από τοπική κουζίνα δε μου άρεσε ιδιαίτερα αλλά είμαι δύσκολη (δε μαρέσει το κρέας εύκολα). Με καλό πρωινό, ένα πολύ ωραίο τοπικό έδεσμα που τιμήθηκε δεόντως και ένα βράδυ σε ιταλικό δε μπορώ να πω ότι πείνασα πάντως.

Θυμάμαι ένα αγόρι που ήμασταν μαζί με το που φτάσαμε άρχισε τα "δεν είναι μέρος αυτό, τίποτα δεν πιάνει μπροστά στην Ελλάδα, δε θα μπορούσα να ζήσω εδώ" κλπ και ακόμα απορώ με αυτή την απόλυτη στάση η οποία συνεχίστηκε προφανώς μέχρι την επιστροφή. Δηλαδή είσαι 15 χρονών, βρίσκεσαι σε μια πανέμορφη πόλη, πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό με πολλά έξοδα πληρωμένα και βγάζεις τόση απόλυτη μιζέρια αντί να το χαρείς λίγο. Κατανοώ ότι αν πας σε 10 πόλεις εκεί τριγύρω λογικά η 11η είναι λίγο πολύ ίδια αλλά εδώ ούτε καν. Θυμάμαι πόσο περήφανη είχα νιώσει που κυκλοφόρησα στο μετρό τους με άλλα παιδιά χωρίς συνοδό ενώ μέχρι τότε δεν είχα μπει ούτε στης Αθήνας, θυμάμαι το ευχάριστο small talk με έναν ντόπιο που ρώτησα πως να γυρίσουμε στο ξενοδοχείο και γενικά το θυμάμαι πολύ ευχάριστα όλο το ταξίδι.

Μπορεί για διάφορους λόγους να μην έχω ταξιδέψει όσο θα ήθελα ως τώρα αλλά θα το θεωρήσω μεγάλη αποτυχία της ζωής μου αν δεν μπορέσω να βάλω "κουκίδα" σε πολλές και διαφορετικές μεριές του χάρτη, ειδικά εφόσον υπάρχουν τρόποι για να ταξιδεύεις αρκετά οικονομικά σήμερα. Και πως λέμε ότι όλα τα ταξίδια είναι ίδια? Ίδιο είναι ο Υπερσιβηρικός, ένα safari trip στην Κένυα και ο γύρος της Κρήτης? Προφανώς δεν είναι όλοι οι προορισμοί για όλους αλλά η ισοπέδωση είναι άλλο πράγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,317 μηνύματα.
Και κάτι ακόμη,λίγο οξύμωρο. Λέτε τα ταξίδια μας φέρνουν σε επαφή με διαφορετικούς πολιτισμούς,νοοτροπίες,κουλτούρες ενώ δηλώνουμε άρνηση αποδοχής της διαφορετικής άποψης του διπλανού μας.

Intolerance will not be tolerated!
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις απορίες. Δείχνουν άνθρωπο που θέλει να μάθει και αυτό είναι καλό, για αρχή. Σου είπα με τι έχω πρόβλημα, μην με κάνεις να επαναλαμβάνομαι.

Εντωμεταξύ, με έκανες και γέλασα. Έκατσα και σου έγραψα ολόκληρο ποστ ότι ξες γιούχου φίλε κάποιοι έχουΜΕ προβλήματα σοβαρά υγείας, οικογενείας κλπ και ακόμα ρωτάς γιατί το έκανα.

ΤΖΙΖΑΣ ΚΡΑΙΣΤ ΣΟΚΡΑΤΕΣ ΗΜΑΡΤΟΝΕ! (ωραίο το άσμα btw)


Και εμένα η διακριτικότητα μου μου είπε απλά να το παρακάμψω .
Να κάτσω να σχολιάσω τι;Ούτε κιόλλας σε ξέρω απο προχτές. Δεν ήμουν καθόλου σίγουρη ότι αναφερόσουν σε δικό σου πρόβλημα.ΤΖΙΖΑΣ ΚΡΑΙΣΤ ΣΟΚΡΑΤΕΣ ΗΜΑΡΤΟΝΕ! :/:
Οπως και να έχει λόγος να θιχτείς δεν υπήρχε.
Είναι δεδομένο ότι δεν αναφερόμουν κυριολεκτικά για τα πόδια , και ούτε είναι δυνατόν να λέω γιατί ο αλλος δεν πάει ταξίδια,αν δεν έχει λεφτά ή αν έχει πρόβλημα υγείας.Απλά μάλλον σου αρέσει να γκρινιάζεις.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εμένα η διακριτικότητα μου μου είπε απλά να το παρακάμψω .
Να κάτσω να σχολιάσω τι;Ούτε κιόλλας σε ξέρω απο προχτές. Δεν ήμουν καθόλου σίγουρη ότι αναφερόσουν σε δικό σου πρόβλημα.ΤΖΙΖΑΣ ΚΡΑΙΣΤ ΣΟΚΡΑΤΕΣ ΗΜΑΡΤΟΝΕ! :/:
Οπως και να έχει λόγος να θιχτείς δεν υπήρχε.
Είναι δεδομένο ότι δεν αναφερόμουν κυριολεκτικά για τα πόδια , και ούτε είναι δυνατόν να λέω γιατί ο αλλος δεν πάει ταξίδια,αν δεν έχει λεφτά ή αν έχει πρόβλημα υγείας.Απλά μάλλον σου αρέσει να γκρινιάζει

Μα το Θεό,θα βγω γυμνή στους δρόμους!

Συγκεντρωθείτε λίγο! Θίχτηκε γιατί...διαφωνεί?!
Το ότι υπάρχουν 1002 λόγοι για να μην μπορεί ο άλλος να πάει αδιανόητο. Γιατί εμείς είμαστε φαν και χέστηκαμε για το διπλανό.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
6 σελίδες,χαχαχα!
Γενικά,δεν είναι δύσκολο να κάνεις αυτό που γουστάρεις without shitting σε κάτι διαφορετικό που μπορεί να γουστάρει κάποιος άλλος.
Και δε χάνει σε αξία αυτό που σε ευχαριστεί όταν κάποιος άλλος δε του δίνει την ίδια αξία για να το υπερασπίζεσαι και να προχωράς σε profiling αυτού που δε θα αφιερώσει τους ίδιους πόρους με εσένα για κάτι.Γιατί το μεγάλο το τριγκάρισμα έπεσε από την πλευρά των ταξιδιάρηδων στο ποστ του χακερ

Ντάξει,από την άλλη βέβαια όποιος γουστάρει ας θεωρεί αυτούς που ταξιδεύουν πιο συχνά attention whores νεόπλουτους και αυτούς που δεν πολυταξιδεύουν μίζερους γκρινιάρηδες.Οτιδήποτε,βοηθάει τον καθένα :P

Btw,δύο black metal live συνεχόμενα Αθηνάρα με MGLA και Primordial τον Σεπτέμβρη,έτσι? Όποιος δεν είναι εκεί να ζήσει την μυσταγωγική,υπερβατική,ανυπέρβλητα καβλωτική εμπειρία προφανώς πρέπει να επαναξιολογήσει τις επιλογές του στη ζωή.
#advertisement
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έκλεισα για Βερολίνο! Έχει πάει κανείς;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,548 μηνύματα.
Βρε σαν το σπιτάκι στο βουνό με το χιόνι και εσύ να είσαι στο τζάκι και να παίζεις fifa δεν υπάρχει πουθενά....
Έκλεισα για Βερολίνο! Έχει πάει κανείς;


16 ευρώ εισιτήριο δύο ημερών(των μεγάλων διαδρομών) για κάθε μέσο μεταφοράς
ποδήλατα της lime
στον πύργο για ποτό
τα μουσεία κτλ είναι γνωστά,
κοντά είναι το Άουσβιτς
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Και εμένα η διακριτικότητα μου μου είπε απλά να το παρακάμψω .
Να κάτσω να σχολιάσω τι;Ούτε κιόλλας σε ξέρω απο προχτές. Δεν ήμουν καθόλου σίγουρη ότι αναφερόσουν σε δικό σου πρόβλημα.ΤΖΙΖΑΣ ΚΡΑΙΣΤ ΣΟΚΡΑΤΕΣ ΗΜΑΡΤΟΝΕ! :/:
Οπως και να έχει λόγος να θιχτείς δεν υπήρχε.
Είναι δεδομένο ότι δεν αναφερόμουν κυριολεκτικά για τα πόδια , και ούτε είναι δυνατόν να λέω γιατί ο αλλος δεν πάει ταξίδια,αν δεν έχει λεφτά ή αν έχει πρόβλημα υγείας.Απλά μάλλον σου αρέσει να γκρινιάζεις.

Ρε, κόψτε το Handmaid's Tale μερικές. Δεν είναι όλοι οι άντρες υστερικοί, μπορεί απλά να διαφωνούν μαζί σας. (μιλάω και για άλλα ποστ, όχι μόνο για το δικό σου εδω)

Πολύ δράμα ρε πουλάκι μου και κακοπαιγμένο. Άστο, άδικα μαλώνουμε, δεν μπορείς να τσακωθείς.:hehe:

Μα το Θεό,θα βγω γυμνή στους δρόμους!

Συγκεντρωθείτε λίγο! Θίχτηκε γιατί...διαφωνεί?!
Το ότι υπάρχουν 1002 λόγοι για να μην μπορεί ο άλλος να πάει αδιανόητο. Γιατί εμείς είμαστε φαν και χέστηκαμε για το διπλανό.
Κόγκνι, θενξ ρε τυπάκι.:)

Btw,δύο black metal live συνεχόμενα Αθηνάρα με MGLA και Primordial τον Σεπτέμβρη,έτσι? Όποιος δεν είναι εκεί να ζήσει την μυσταγωγική,υπερβατική,ανυπέρβλητα καβλωτική εμπειρία προφανώς πρέπει να επαναξιολογήσει τις επιλογές του στη ζωή.
#advertisement

Δεν κατέχω πολλά από black metal, μου αρέσει η death/melodeath κυρίως. Ότι έχω ακούσει από black τίποτα Graveland, Rotting Christ, Dimmu Borgir, Old Man's Child και στα πολύ περαστικά Burzum (με την καμία, δεν άντεξα), λίγα πραγματάκια και δεν ξέρω κι αν θεωρούνται όλα μπλακ. Δεν έχει και πολύ σημασία βέβαια, αρκεί να αρέσει στο αυτί. Τους MGLA δεν τους ήξερα και έβαλα τώρα το Excercises in futility. Εϊπα θα ακούσω ένα κομμάτι αλλά θα το πάρω νεράκι μάλλον. Ανατριχίλα.

Θερμές ευχαριστίες για τις προτάσεις.:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Μα το Θεό,θα βγω γυμνή στους δρόμους!

Συγκεντρωθείτε λίγο! Θίχτηκε γιατί...διαφωνεί?!
Το ότι υπάρχουν 1002 λόγοι για να μην μπορεί ο άλλος να πάει αδιανόητο. Γιατί εμείς είμαστε φαν και χέστηκαμε για το διπλανό.


Συγκεντρώσου λίγο!Δεν εξέφρασα απορία για αυτούς που δεν μπορούν να πάνε ταξίδια , αλλά για αυτούς που δεν τους αρέσουν ! Έχει τεράστια διαφορά το ένα απο το άλλο.:hello:
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Έκλεισα για Βερολίνο! Έχει πάει κανείς;

Πολύ ωραία πόλη, Έχουν περάσει κάποια χρόνια από τότε που πήγα. Να πας στο Μουσείο της Περγάμου, Δρέσδη αν προλάβεις. Καθαρή πόλη, πολλά πάρκα. Το Άουσβιτς καμία σχέση, είναι μακριά, στην Πολωνία
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Έβαλα τέντες στο σπίτι μου με 600€ που θα μου μείνουν για 10 χρόνια. Μού φαίνεται αδιανόητο να τα είχα δώσει για ένα ταξίδι από το οποίο θα μου έμεναν απλά η κούραση και οι φωτογραφίες. Πραγματικά δεν μπορώ να εξηγήσω πόσο αδιανόητο μού φαίνεται, σαν να έχει κάποιος να φάει μπριζόλα και να προτιμάει τις μπάμιες. :P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
κοντά είναι το Άουσβιτς
Το Άουσβιτς δεν πρέπει είναι κοντά στο Βερολίνο

Έχω πάει Νταχάου κοντά στο Μόναχο (που απέχει από το Βερολίνο αρκετά) και μας είπαν ότι αυτά τα στρατόπεδα συγκέντρωσης δεν έχουν είσοδο ως φόρος τιμής στους φυλακισμένους.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πριν 30-40 χρόνια οι άνθρωποι ήταν ζήτημα όχι να φύγουν εκτός χώρας αλλά και μέσα στο νόμο τους. Όσοι φεύγανε φεύγανε για επιβίωση (πχ μετανάστες).
Όταν οι καπιτάλες είδαν πως αυτό μπορεί να επιφέρει κέρδος το κάνανε μόδα, σιγά σιγά έγιναν πιο φτηνά τα αεροπορικά και έτσι πολλοί πάνε εξωτερικό 3 ή 4 φορές το χρόνο.

Όμως ένα ταξίδι δεν είναι μόνο τα αεροπορικά είναι ένα σωρό άλλα έξοδα. Τα αεροπορικά λειτουργούν ως τυράκι για κάποιους για να πηγαίνουν ταξίδια.

Αποταμιεύστε παιδιά ώστε σε κάποια χρόνια να κάνετε κάτι δικό σας επαγγελματικά και να μην είστε υπάλληλοι του καθενός.
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Έβαλα τέντες στο σπίτι μου με 600€ που θα μου μείνουν για 10 χρόνια. Μού φαίνεται αδιανόητο να τα είχα δώσει για ένα ταξίδι από το οποίο θα μου έμεναν απλά η κούραση και οι φωτογραφίες. Πραγματικά δεν μπορώ να εξηγήσω πόσο αδιανόητο μού φαίνεται, σαν να έχει κάποιος να φάει μπριζόλα και να προτιμάει τις μπάμιες. :P

Το ερώτημα πάντως δεν μπήκε ποτέ με την μορφή διλήμματος αν αξίζει να επενδύουμε στα ταξίδια ή σε κάτι που βελτιώνει την ποιότητα της καθημερινότητάς μας. Που ακόμα και σε αυτό υπάρχει το στοιχείο της υποκειμενικότητας, ως ένα βαθμό, γιατί εμένα μου φτάνει το yaris ενώ ο άλλος θέλει lexus.

Όσο για το bold, είναι απλά προτιμήσεις. Πέρα από τις αφοριστικές βλακίες/μπηχτές που έχουν πεταχτεί και από τις δύο πλευρές, αυτό δεν λέμε (και εσύ η ίδια) τόσες σελίδες σε αυτό το θέμα; Είναι απλά προτιμήσεις. Και το ότι κάποιος δεν προτιμά κάτι, δε μειώνει την αξία αυτού του κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όπως νιώθεις εσύ για τη μη αναγκαιότητα ενός ακριβού αυτοκινήτου και σε αφήνει αδιάφορο, έτσι νιώθω κι εγώ για τα ταξίδια. Αντίστοιχα αν μου χάριζαν πολλά χρηματα, εκτός τις επενδύσεις κλπ, θα αγόραζα ένα σπίτι πάνω στη θάλασσα και θα πήγαινα εκεί να μείνω γιατί αγαπώ τη θάλασσα. Ποια θάλασσα θα είναι, δε με νοιάζει, η θάλασσα είναι παντού η ίδια και η θέα της σε γαληνεύει. Πραγματικά αυτό που κάνουν κάποιοι άνθρωποι που τρέχουν σε ταξίδια πίσω απο έναν ξεναγό να δουν όσα περισσότερα μπορούν λες και από αυτό κρέμεται η ζωή τους το θεωρώ τρομερά παράξενο. Δεν είχα ποτέ ενδιαφέρον να δω πράγματα, μόνο ανθρώπους ήθελα πάντα να βλέπω. Θα μου πεις, γιατί το ένα αποκλείει το άλλο; Ε δεν ξέρω, μού φαίνεται πεζό, σαν να συγκρίνουμε ένα ποίημα και τα συναισθήματα που σου προσφέρει με τον τσελεμεντέ. Αν με δεις να ταξιδεύω (από ανάγκη) θα με δεις να παρατηρώ τους ανθρώπους και τις συμπεριφορές τους κι όχι κτήρια ή μουσεία. Ο καθένας ο,τι θέλει ας κάνει στην τελική. ;)
Εντάξει είναι πολύ πιθανό κάποιος άνθρωπος να μη θέλει να πηγαίνει σε ένα συγκεκριμένο μέρος μονίμως (btw είναι πιο μεγάλο ρίσκο να φεσώσεις τον εαυτό σου για να αγοράσεις εξοχικό που πάει πακέτο με φόρους και τη συντήρηση του από το να πάει από Ελλάδα μέχρι την Ιταλία ξέρω γω) και να βλέπει τη θάλασσα όπως είναι πιθανό να μην έχει τη λογική "δεν βγαίνω από το χωριό μου ποτέ". It's ok να σε κουράζουν τα ταξίδια και να μη τα θεωρείς κάτι ιδιαίτερο αυτό όμως να μπαίνεις στη διαδικασία να λες ότι είναι εξωφρενικά ακριβά και πολυτέλεια δεν ισχύει μάναμ πως να το κάνουμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top