Αξίζει να πηγαίνουμε ταξίδια;

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Τα Χριστούγεννα πάω στον θείο μου που μένει στο Μόναχο.Θα ανεβάσω φωτογραφίες!!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Εγώ δεν αντέχω άλλο την κατάσταση αυτή.Είδη το τελευταίο καιρό βάζω κάθε 20 λεπτά θερμόμετρο επειδή φοβάμαι ότι έχω κάτι.Από τον φόβο μου ότι θα αρρωστήσω πολλές φορές δεν τρώω κιολας,έχω πάει 68 κιλά να φανταστείς 😑😑

Νομίζω ότι έχω είδη προσβληθεί παιδιά σήμερα έχω πονοκέφαλο,αδυναμία και κρυάδες.Έχω βέβαια 36.4-36.7 σταθερά όμως φοβάμαι.

VS

Τα Χριστούγεννα πάω στον θείο μου που μένει στο Μόναχο.Θα ανεβάσω φωτογραφίες!!
:confused:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τελικά τζάμπα οι 15 σελίδες συζήτησης, το δίλημμα λύθηκε από τις καταστάσεις. :P
:D αν δε πηγαίναμε ταξίδια πιθανό να μην ασχολούμασταν με τον κορονοιό τώρα
Οποιος βλέπει την σειρά της ΕΡΤ τα καλύτερα μας χρόνια θα έχει καταλάβει πως ο κόσμος πριν κάποια χρόνια δεν ήταν κατασκευασμένος να κάνει μακρινά ταξίδια και όλο αυτό που γίνεται τις τελευταίες δεκαετίες έχει ως αποτέλεσμα καταστάσεις όπως ο κορονοιός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,121 μηνύματα.
Εγώ πιο πολύ φοβήθηκα για κορώνα μετά από διήμερο στη Σύρο το καλοκαίρι πάντως, παρά μετά από μια βδομάδα εξωτερικό :hmm:
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ πιο πολύ φοβήθηκα για κορώνα μετά από διήμερο στη Σύρο το καλοκαίρι πάντως, παρά μετά από μια βδομάδα εξωτερικό :hmm:
Εν μέρει συμφωνώ, όμως προσωπικά το εξωτερικό μου φαίνεται μακρινό σαν ιδέα λόγω αεροπλάνου/αεροδρομίου, είναι εστίες αρκετά μεγάλου κινδύνου μόλυνσης. Ήταν να πάω και Παρίσι αυτόν τον Οκτώβρη, μέχρι τα Πόζαρ έφτασα τελικά. :ermm:
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εν μέρει συμφωνώ, όμως προσωπικά το εξωτερικό μου φαίνεται μακρινό σαν ιδέα λόγω αεροπλάνου/αεροδρομίου, είναι εστίες αρκετά μεγάλου κινδύνου μόλυνσης. Ήταν να πάω και Παρίσι αυτόν τον Οκτώβρη, μέχρι τα Πόζαρ έφτασα τελικά. :ermm:
Κρίμα γιατί το Παρίσι είναι πανέμορφο! Να πας μετά την κορωνοεποχη.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Τελικά τζάμπα οι 15 σελίδες συζήτησης, το δίλημμα λύθηκε από τις καταστάσεις. :P
Δυστυχώς αυτή η εποχή δεν ενδείκνυται για ταξίδια, αυτό όμως δε σημαίνει αυτόματα ότι δεν αξίζουν τα ταξίδια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

είδατε ότι δεν είναι τόσο καλό να πηγαίνουμε ταξίδια και ότι η φύση δεν είναι κατασκευασμένη ώστε να γυρίζουμε τον κόσμο;
Η πρόοδος της τεχνολογίας και διαφόρων επιστημών επέτρεψε τα μεγαλύτερα ταξίδια σε μικρότερο χρονικό διάστημα. Μέσω των ταξιδιών καί της επικοινωνιας των ανθρώπων μεταδόθηκαν ιδέες και για τον ίδιο λόγο αν το σκεφτεί κανείς πλέον μπορεί μία ομάδα πχ Γερμανών επιστημόνων να ανακαλύψουν ένα εμβόλιο που θα χρησιμοποιείται παγκοσμίως. Το ξέρω ότι μιλάω για πολύ γενικά πράγματα όμως μέσω της επικοινωνίας των ανθρώπων μπορούν να επιτευχθούν εξαιρετικά πράγματα και όχι μόνο η διάδοσή μίας πανδημίας.

Όσο για τα ταξίδια, οι συνθήκες δεν ήταν καθόλου ευνοϊκές για να ταξιδέψω αυτή τη χρονιά, και για να είμαι ειλικρινής αν είχα χρόνο θα ταξίδευα το καλοκαίρι είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό και μου λείπουν άπειρα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ηθελα να παω Χαβαη τωρα που ανοιξε τα συνορα, αλλα θελουν το τεστ να γινει σε συγκεκριμενα εργαστηρια στις ΗΠΑ, οποτε δεν μπορω να παω. Επισης στην επιστροφη θα φαω 2 βδομαδες καραντινα, οποτε δεν με συμφερει να φυγω απο την χωρα. Εχω 1 μηνα αδεια που πρεπει να ξοδεψω μεχρι τελη του ετους, οποτε προβλεπεται staycation.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,121 μηνύματα.
Εν μέρει συμφωνώ, όμως προσωπικά το εξωτερικό μου φαίνεται μακρινό σαν ιδέα λόγω αεροπλάνου/αεροδρομίου, είναι εστίες αρκετά μεγάλου κινδύνου μόλυνσης. Ήταν να πάω και Παρίσι αυτόν τον Οκτώβρη, μέχρι τα Πόζαρ έφτασα τελικά. :ermm:
Δεν μου έκανε διαφορά το αεροδρόμιο/αεροπλάνο από το μπούγιο σε λιμάνι/καράβι η αλήθεια είναι, τουλάχιστον το καλοκαίρι. Άλλωστε είχαμε και τουρισμό απ' έξω, πάνω κάτω το ίδιο ένιωθα.
Επίσης στην εστίαση δινόταν περισσότερη προσοχή από εδώ εκείνη την εποχή (μεγαλύτερες αποστάσεις, κρατήσεις, 4αρια τραπέζια). Λογικά και τώρα :hmm:
Τώρα που γαμιόμαστε όλοι πάλι, ενδεχομένως να κώλωνα να βγω έξω. (Αλλά κυρίως θα μου έβγαινε ξινό το μάσκα τόσες ώρες της ημέρας).
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Ως άτομο που 1-3 φορές το χρόνο ταξίδευα στο εξωτερικό, έχω πέσει σε μεγάλη κατάθλιψη φέτος που δε μπορώ να ταξιδέψω. Αν και το καλό ήταν ότι μια και δε μπορούσα να πάω στο εξωτερικό, φέτος το καλοκαίρι γνώρισα μερικά ελληνικά νησιά και το φχαριστήθηκα... Αλλά παρόλα αυτά, αισθάνομαι να ασφυκτιώ... :sick:
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Ως άτομο που 1-3 φορές το χρόνο ταξίδευα στο εξωτερικό, έχω πέσει σε μεγάλη κατάθλιψη φέτος που δε μπορώ να ταξιδέψω. Αν και το καλό ήταν ότι μια και δε μπορούσα να πάω στο εξωτερικό, φέτος το καλοκαίρι γνώρισα μερικά ελληνικά νησιά και το φχαριστήθηκα... Αλλά παρόλα αυτά, αισθάνομαι να ασφυκτιώ... :sick:
download.png
 

ManosC4

Νεοφερμένος

Ο ManosC4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Νομίζω δεν χρειάζεται απάντηση αυτή η ερώτηση...
Τα ταξίδια είναι τα μόνα έξοδα στην ζωή που σε κάνουν "πλουσιότερο" !!
 

ManosC4

Νεοφερμένος

Ο ManosC4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Φίλε μου , ένα τζιν των 200€ θα σου σκιστει , ένα κινητό 800€ θα σου σπάσει ή θα το αλλάξεις σε 3 χρόνια , ένα μπουκάλι ποτού θα το πληρώσεις 120€ και μπορεί να περάσεις χάλια....
Το ταξίδι όμως δεν πρόκειται να το ξεχάσεις ποτέ...και άσχημος να είναι ο προορισμός που θα πας σίγουρα θα δεις μια νέα κουλτούρα , θα δεις νέα πράγματα και μπορεί να σου αλλάξει κ όλη η φιλοσοφία που βλέπεις τα πράγματα...θα ανοίξεις τους ορίζοντες σου..
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Φίλε μου , ένα τζιν των 200€ θα σου σκιστει , ένα κινητό 800€ θα σου σπάσει ή θα το αλλάξεις σε 3 χρόνια , ένα μπουκάλι ποτού θα το πληρώσεις 120€ και μπορεί να περάσεις χάλια....
Το ταξίδι όμως δεν πρόκειται να το ξεχάσεις ποτέ...και άσχημος να είναι ο προορισμός που θα πας σίγουρα θα δεις μια νέα κουλτούρα , θα δεις νέα πράγματα και μπορεί να σου αλλάξει κ όλη η φιλοσοφία που βλέπεις τα πράγματα...θα ανοίξεις τους ορίζοντες σου..

Ρε συ σ αυτα τα δυο χρόνια που εχουν μεσολαβησει απο την ωρα που φτιαχτηκε το παρόν θέμα, ήθελα πολύ να ταξιδέψω αλλά λίγο τα έξοδα συντήρησης της Λαμποργκίνι, λίγο η κάβα με τα Macallan distillers edition και η γκαρνταρόμπα με τα Tom Ford κοστούμια, με καθηλώνουν.

Μακάρι να είχα μόνο 200 ευρω τζιν, 800 ευρω κινητο και 120 ευρω ποτό, να αισθανθώ κι εγω λίγο νορμαλ. Όπως όλοι άλλωστε, γιατί αυτά είναι τα μέσα ποσά που ξοδευει ενας καθημερινος άνθρωπος για τετοια πράγματα. Να αντι να μου τρέχουν πχ σαν ορμητικος ποταμός τα φράγκα, να τρέχουν σαν ρυάκι για παράδειγμα. Ρυάκι απο χρυσόνερο.

Ας τελειώσει η πανδημία και η Ελβετία με περιμένει.
 

ManosC4

Νεοφερμένος

Ο ManosC4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αδερφέ μου, μην εστιάσεις στα νούμερα ούτε στα αντικείμενα...αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι όλοι έχουν διαφορετικές ανάγκες κ διαφορετικές προτεραιότητες...
Βγάλε τα ακριβά κινητά κ ρούχα....παίζεις στοίχημα; Καπνίζεις; Παραγγέλνεις ντελιβερι; Πίνεις πολλούς καφέδες την μέρα απ'έξω;
Με σωστή οργάνωση και μικρή οικονομία μπορείς άνετα να πας ένα ταξίδι τουλάχιστον τον χρόνο ακόμα και 500€ να παίρνεις μισθό..
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Αδερφέ μου, μην εστιάσεις στα νούμερα ούτε στα αντικείμενα...αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι όλοι έχουν διαφορετικές ανάγκες κ διαφορετικές προτεραιότητες...
Βγάλε τα ακριβά κινητά κ ρούχα....παίζεις στοίχημα; Καπνίζεις; Παραγγέλνεις ντελιβερι; Πίνεις πολλούς καφέδες την μέρα απ'έξω;
Με σωστή οργάνωση και μικρή οικονομία μπορείς άνετα να πας ένα ταξίδι τουλάχιστον τον χρόνο ακόμα και 500€ να παίρνεις μισθό..

Καταρχάς μου αρέσει που ξεκινάς με "αδερφέ μου". Εγκρίνω.

Γενικά σε βρήκα νέο μέλος και ειπα να σε καλωσορίσω πειράζοντάς σε, μη τα παίρνεις τοις μετρητοίς.

Καλωσήρθες!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top