Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
...αφού παρά την ύπαρξη καλαθιού το 99% πετάει τις γόπες στην αμμουδιά και μέσα στη θάλασσα, πράγμα αηδιαστικό (τουλάχιστον στην Αχαία που μένω αυτό βλέπω)

Μιλάμε για την ίδια χώρα? Που έχεις δει καλάθι σε παραλία? Άσχετα με το αν συμφωνώ μαζί σου με την γοπομόλυνση στις παραλίες, δε μπορώ να μην επισημάνω την κατακριτέα απουσία καλαθιών γενικότερα στον ελληνικό περιβάλλοντα χώρο... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου δείχνει εξαιρετική γυναίκα.

Γνωρίζει κανείς αν είναι παντρεμένη;

Το άρθρο δεν αναφέρει ότι η πόση νερού είναι επίσης αιτία ατυχημάτων. Πρέπει να τοποθετηθεί σύστημα που ειδοποιεί την τροχαία, αν ο οδηγός αφήσει το δεξί του χέρι από το τιμόνι για πάνω από τα 5 δευτερόλεπτα που απαιτούνται για αλλαγές ταχυτήτων.
φιλε εισαι καπνιστης?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
φιλε εισαι καπνιστης?:hmm:

Όχι, θεωρώ το τσιγάρο κυνήγι της ηδονής που απομακρύνει τον άνθρωπο από το Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μιλάμε για την ίδια χώρα? Που έχεις δει καλάθι σε παραλία? Άσχετα με το αν συμφωνώ μαζί σου με την γοπομόλυνση στις παραλίες, δε μπορώ να μην επισημάνω την κατακριτέα απουσία καλαθιών γενικότερα στον ελληνικό περιβάλλοντα χώρο... :worry:

EΛα τωρα κι εσυ μη γινεσαι υπερβολικος...
Ειδικα στις οργανωμενες παραλιες υπαρχουν παντου! Τουλαχιστον σε οσες εχω εγω επισκεφτει ανα την Ελλαδα.



Όχι, θεωρώ το τσιγάρο κυνήγι της ηδονής που απομακρύνει τον άνθρωπο από το Θεό.

Και καλα κανεις! Ασε την ηδονη για τους υπολοιπους! :P Δεν ειναι αρκετη για ολους! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
EΛα τωρα κι εσυ μη γινεσαι υπερβολικος...
Ειδικα στις οργανωμενες παραλιες υπαρχουν παντου! Τουλαχιστον σε οσες εχω εγω επισκεφτει ανα την Ελλαδα.


Νι, αλλά είτε δε χρησιμοποιούνται, είτε δεν ανανεώνονται.. ή παίρνει τις γόπες ο αέρας!...
:(

Επίσης, σχετικά με την άποψη των επιχειρήσεων:



Ήταν υγιεινό.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όχι, θεωρώ το τσιγάρο κυνήγι της ηδονής που απομακρύνει τον άνθρωπο από το Θεό.

ηδονη,,σημαινει γλύκα,,
και υπαρχει η υγιης ηδονη και η αρρωστη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δε συμφερει και τις ασφαλιστικες να καπνιζουμε.
Ν' αρρωστησει κανεις και μετα να πληρωνει η ασφαλιστικη περιθαλψεις, φαρμακα κοκ??
Αχ ας ξυπνησουμε, δε το κανουν για την υγεια μας, για την τσεπη τους το κανουν!!!
Τελοσπαντων ειμαι συμφωνη και με σιντ, ασε που το τσιγαρο μπουχτιζει, καλο θα μας κανει να το αποφευγουμε λιγακι οχι μονο στην υγεια αλλα και στην τσεπη μας.
Αλλα στη θεωρια καλα τα λεω, στην πραξη δυσκολευομαι.
Θα δειξει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Γιατί οι τιμές των τσιγάρων κατέβηκαν; Κι από ό,τι μου είπε μια περιπτερού, θα πάνε σε λίγο καιρό 4 ευρώ. Τι άσχετο είναι αυτό τώρα;

Εμένα με συμφέρει η απαγόρευση. Θα έχω πια κι επίσημη δικαιολογία για να κάτσω σπίτι ως σπιτόγατα που είμαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γιατί οι τιμές των τσιγάρων κατέβηκαν; Κι από ό,τι μου είπε μια περιπτερού, θα πάνε σε λίγο καιρό 4 ευρώ. Τι άσχετο είναι αυτό τώρα;

μα περίπου 4 Ευρό ήταν πριν την απαγόρευση. Πότε κατέβηκαν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
μα περίπου 4 Ευρό ήταν πριν την απαγόρευση. Πότε κατέβηκαν ;

Πριν λίγο καιρό, από 3,80 το πήγαν 3,00.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Εγώ δεν καπνίζω αλλά στο συγκεκριμένο θέμα θεωρώ πως δεν είναι σωστό να απαγορεύεται το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους. Καταρχάς, θα είναι καταστροφικό για πολλά μαγαζιά, ταβέρνες, καφετέριες κλπ. Πριν λίγο καιρό ήμουν σε μια παραδοσιακή ταβερνούλα και ο μαγαζάτορας σχολίαζε πικρά ότι αυτό θα είναι η ταφόπλακα τους.

Επίσης, εγώ ως μη καπνίζων και οποισδήποτε δεν καπνίζει, δεν ξέρει ότι αν πάει σε έναν οποιοδήποτε δημόσιο χώρο θα υπάρχουν άτομα που καπνίζουν; Δεν είναι συνειδητή επιλογή μου; Αν δεν ήθελα ας καθόμουν σπίτι μου. Ούτε θα μου άρεσε ένω κάθομαι κάπου με φίλους που καπνίζουν να έρθει κάποιος και να πει στο φίλο μου ''σβήσε το τσιγαράκι σου, γιατί θα καλέσω την αστυνομία''. Ας υπήρχαν ειδικά διαμορφωμένοι χώροι παντού, ανεξαρτήτως τετραγωνικών μέτρων κλπ.

Όσο για το παθητικό κάπνισμα κλπ. ΟΚ δεν είναι το καλύτερο αλλά έλεος μην υπερβάλλουμε κιόλας. Ο καθένας καπνιστής ή μη ας κάνει τις επιλογές του για το που θα πάει και πως θα φερθεί. Αν κάποιους ενοχλεί το κάπνισμα ας κάτσουν σπίτι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πριν λίγο καιρό, από 3,80 το πήγαν 3,00.:hmm:

σπάνια καπνίζω τσιγάρα, επειδή βρίσκω ότι έχουν αηδία γεύση μετά το πρώτο, ήταν και ο λόγος που δεν εθίστηκα ποτέ, αυτό και το απαίσιο άρωμα, και τα θεωρώ πεταμένα λεφτά. Αυτό που ξέρω είναι ότι κοστίζουν περίπου 4 Ευρό το πακέτο αυτή τη στιγμή τουλάχιστον οι περισσότερες μάρκες. Τώρα όλο αυτό με τους κλειστούς χώρους, απλά δεν μπορώ να μπω στην θέση κάποιου που αν είναι σε έναν κλειστό χώρο για 1-2 ώρες και δεν καπνίσει θα πάθει τίποτα. Πραγματικά, όποιος νοιώθει έτσι, πρέπει να'ναι απελπιστικά εξαρτημένος και αδύναμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Επίσης, εγώ ως μη καπνίζων και οποισδήποτε δεν καπνίζει, δεν ξέρει ότι αν πάει σε έναν οποιοδήποτε δημόσιο χώρο θα υπάρχουν άτομα που καπνίζουν; Δεν είναι συνειδητή επιλογή μου; Αν δεν ήθελα ας καθόμουν σπίτι μου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Κανονικά το τσιγάρο θα επρεπέ να απαγορευθεί απο τοτε που οι επιστήμονες ανακάλυψαν οτι είναι επιβλαβές για την υγεία.....

Αν το πηγαίναμε έτσι
θα έπρεπε να είχαν απαγορευτεί πάρα πολλά πράγματα,
μοτοσυκλέτες, κινητά, πυρηνικοί αντιδραστήρες, ο Χατζηνικολάου,
η Τρέμη, το έθνος, η Μιμή Ντενίση, η εκκλησία (μη το γελάς, ξέρεις πόσοι βαρέσαν μπιέλα από το πολύ το Κυρ Ελέησον; )και πολλά πολλά άλλα.
Αλλά δε πάει έτσι, διότι δε μπορεί να πάει έτσι.

Δε συμφερει και τις ασφαλιστικες να καπνιζουμε.
Ν' αρρωστησει κανεις και μετα να πληρωνει η ασφαλιστικη περιθαλψεις, φαρμακα κοκ??
Αχ ας ξυπνησουμε, δε το κανουν για την υγεια μας, για την τσεπη τους το κανουν!!!
Τελοσπαντων ειμαι συμφωνη και με σιντ, ασε που το τσιγαρο μπουχτιζει, καλο θα μας κανει να το αποφευγουμε λιγακι οχι μονο στην υγεια αλλα και στην τσεπη μας.
Αλλα στη θεωρια καλα τα λεω, στην πραξη δυσκολευομαι.
Θα δειξει....
Έτσι, χέστηκε το υπουργείο υγείας για το Μπόρατ και το καρκίνο στα πνευμόνια του,
θα τους νοιάξει μόνο αν με έχουν στο κρατικό νοσοκομείο στην εντατική.:redface:
Ομοίως, χέστηκε το κράτος για το Μπόρατ και το μηχανάκι του που το οδηγεί χωρίς κράνος,
αν όμως πέσω και πρέπει να με νοσηλεύσει
και να με πλακώσει αργότερα σε επιδόματα και αναπηρικές συντάξεις τότε θα το νοιάξει. :redface:

Επίσης το κράτος γενικότερα χέστηκε για το Μπόρατ αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα που θα το γράψω σε εκείνο το θέμα με το psp που έχω ανοίξει μπας και αξιωθεί κανένας να πάει να το κοιτάξει.:redface:

Ιτς ολ αμπάουτ δε μάνι.

Γιατί οι τιμές των τσιγάρων κατέβηκαν; Κι από ό,τι μου είπε μια περιπτερού, θα πάνε σε λίγο καιρό 4 ευρώ. Τι άσχετο είναι αυτό τώρα;
Τα prince έπεσαν μόνο από 3,80 σε 3 ευρά και αυτά μόνο τα κανονικά και τα medium.:redface:



Και ναι Sid το αστείο με τη πίπα της ειρήνης δεν είναι πλέον τόσο αστείο.:mad:
Από την άλλη η πίπα της Ειρήνης ήταν πολύ ευχάριστη.:redface:


Ευλόγησον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγώ δεν καπνίζω αλλά στο συγκεκριμένο θέμα θεωρώ πως δεν είναι σωστό να απαγορεύεται το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους. Καταρχάς, θα είναι καταστροφικό για πολλά μαγαζιά, ταβέρνες, καφετέριες κλπ. Πριν λίγο καιρό ήμουν σε μια παραδοσιακή ταβερνούλα και ο μαγαζάτορας σχολίαζε πικρά ότι αυτό θα είναι η ταφόπλακα τους(..)Ας υπήρχαν ειδικά διαμορφωμένοι χώροι παντού, ανεξαρτήτως τετραγωνικών μέτρων κλπ.
.

Σε αυτα συμφωνω μαζι σου.

Διαφωνω εδω γιατι..

Επίσης, εγώ ως μη καπνίζων και οποισδήποτε δεν καπνίζει, δεν ξέρει ότι αν πάει σε έναν οποιοδήποτε δημόσιο χώρο θα υπάρχουν άτομα που καπνίζουν; Δεν είναι συνειδητή επιλογή μου; Αν δεν ήθελα ας καθόμουν σπίτι μου. Ούτε θα μου άρεσε ένω κάθομαι κάπου με φίλους που καπνίζουν να έρθει κάποιος και να πει στο φίλο μου ''σβήσε το τσιγαράκι σου, γιατί θα καλέσω την αστυνομία''.
Όσο για το παθητικό κάπνισμα κλπ. ΟΚ δεν είναι το καλύτερο αλλά έλεος μην υπερβάλλουμε κιόλας. Ο καθένας καπνιστής ή μη ας κάνει τις επιλογές του για το που θα πάει και πως θα φερθεί. Αν κάποιους ενοχλεί το κάπνισμα ας κάτσουν σπίτι τους.

[ιστευω δεν ειναι υποχρεωμενος κανενας να μας εισπνεει και να του προκαλουμε κακο στην υγεια του, οσο σοβαρο ή σοβαρο δεν ειναι.
Το θεμα ειναι πως ενοχλουνται, εκει κυριως εστιαζω και καποιοι ενοχλουνται παρα πολυ. Ειναι κριμα νασαι σε μια παρεα και οι μισοι να περνουν καλα, οι αλλοι οχι. Σε μερικους ειναι και θεμα αισθητικης. Βεβαια, επειδη δεν αρεσει στον εναν δε σημαινει πως θα πρεπει να αλλαξει ο αλλος για να του αρεσει. Ο καθενας καταρχας εχει δικαιωμα να κανει ο,τι θελει. Οι διαμορφωμενοι χωροι ειναι το κλειδι νομιζω. Αντε να τους βρουμε ομως κι αντε να το κανουν. Δεν προκειται. Γιαυτο επιμενω σε μια μεση κατασταση που να σεβεται ο ενας τον αλλο αμοιβαια. Δεν ειναι δυσκολο, λιγη παιδεια περισσοτερη στο μυαλο μας χρειαζεται. Οι υπερβολες ''ο καπνιστης ειναι ετσι κι ετσι και γιουβετσι και να παει στα τσακιδια'' 'η ο ''μη καπνιστης ειναι ετσι κι ετσι και σιγα μη κανω ο,τι μου πουν'' μονο λυσεις δε φερνουν, παρα φασαριες.

Αλλά δε πάει έτσι, διότι δε μπορεί να πάει έτσι.


Έτσι, χέστηκε το υπουργείο υγείας για το Μπόρατ και το καρκίνο στα πνευμόνια του,
θα τους νοιάξει μόνο αν με έχουν στο κρατικό νοσοκομείο στην εντατική.:redface:
Ομοίως, χέστηκε το κράτος για το Μπόρατ και το μηχανάκι του που το οδηγεί χωρίς κράνος,
αν όμως πέσω και πρέπει να με νοσηλεύσει
και να με πλακώσει αργότερα σε επιδόματα και αναπηρικές συντάξεις τότε θα το νοιάξει. :redface:

Επίσης το κράτος γενικότερα χέστηκε για το Μπόρατ αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα που θα το γράψω σε εκείνο το θέμα με το psp που έχω ανοίξει μπας και αξιωθεί κανένας να πάει να το κοιτάξει.:redface:

Ιτς ολ αμπάουτ δε μάνι.


Τα prince έπεσαν μόνο από 3,80 σε 3 ευρά και αυτά μόνο τα κανονικά και τα medium.:redface:



Και ναι Sid το αστείο με τη πίπα της ειρήνης δεν είναι πλέον τόσο αστείο.:mad:
Από την άλλη η πίπα της Ειρήνης ήταν πολύ ευχάριστη.:redface:


Ευλόγησον.

Μη συγχυζεσαι βρε, θα βρουμε φορμουλα εμεις, τι αγχεσαι?
Και το καλυτερο στο χω για το τελος! Δε θα ενοχλουμε και κανεναν και θα καπνιζουμε οσο θελουμε για οσο θελουμε! Κι αν εμεις θελησουμε, εμεις θα το κοψουμε. Λυσεις και τροποι υπαρχουν, θεληση κυριως χρειαζεται. Το γεγονος οτι το κρατος δεν ειναι δικαιο σε θεματα δεν ειναι κατι καινουριο αλλωστε!
Αφιερωμενο! https://www.youtube.com/watch?v=B6JAJVAGC9M

(τα δικα μου τσιγαρα παραμενουν στην ιδια τιμη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
...
Όσο για το παθητικό κάπνισμα κλπ. ΟΚ δεν είναι το καλύτερο αλλά έλεος μην υπερβάλλουμε κιόλας. Ο καθένας καπνιστής ή μη ας κάνει τις επιλογές του για το που θα πάει και πως θα φερθεί. Αν κάποιους ενοχλεί το κάπνισμα ας κάτσουν σπίτι τους.

Μου κάνει εντύπωση που μετά από 671 μηνύματα ακούγεται ακόμα η εντύπωση πως το κάπνισμα πρέπει να περιοριστεί γιατί "ενοχλεί". :confused:


Καλά, το ότι το παθητικό είναι επιβλαβές, ελπίζω ότι δε χρειάζεται καν να μπούμε στη διαδικασία να το επιβεβαιώσουμε...

Φαντάσου να μην απαγορευόταν η οδήγηση μετά από κατανάλωση αλκοόλ... Και να σου 'λεγαν "ε, τι τα θες κι εσύ, αν επιμένεις να κυκλοφορείς το βράδυ, πας γυρεύοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Σε ενα απο τα στεκια μου παντως σε κεντρικο σημειο μεσα στο μαγαζι καπνιζουν κανονικοτατα...
Έλα!!!! Λες να αλλάξει ο ρους της ιστορίας...? :eek:

Πάντως οι καπνιστές πλέον μοιάζουν με αξιολύπητα ανθρωπάκια, όπως τους βλέπεις στα πεζοδρόμια να...ρουφάνε τον καπνό βιαστικά, και με ένα αίσθημα ενοχής, λες και θα πάρουν δύναμη να συνεχίσουν την δουλεία στους χώρους εργασίας τους!
Μου σπαράζουν την καρδιά και σκέφτομαι ότι όλο αυτό το σκηνικό, μοιάζει με....ρατσιστική αντιμετώπιση :(

Τόσο, που όταν κλείδωσα τους τεκέδ....εεεε τα καπνιστήρια θέλω να πω σε όλους τους ορόφους του κτιρίου, ένοιωσα σαν τον Λούθηρο που έφερνε μια νέα καινούρια εποχή στους θεριακλήδες..... :lol:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Έλα!!!! Λες να αλλάξει ο ρους της ιστορίας...? :eek:

Πάντως οι καπνιστές πλέον μοιάζουν με αξιολύπητα ανθρωπάκια, όπως τους βλέπεις στα πεζοδρόμια να...ρουφάνε τον καπνό βιαστικά, και με ένα αίσθημα ενοχής, λες και θα πάρουν δύναμη να συνεχίσουν την δουλεία στους χώρους εργασίας τους!
Μου σπαράζουν την καρδιά και σκέφτομαι ότι όλο αυτό το σκηνικό, μοιάζει με....ρατσιστική αντιμετώπιση :(

Τόσο, που όταν κλείδωσα τους τεκέδ....εεεε τα καπνιστήρια θέλω να πω σε όλους τους ορόφους του κτιρίου, ένοιωσα σαν τον Λούθηρο που έφερνε μια νέα καινούρια εποχή στους θεριακλήδες..... :lol:

.

Έλαααααααααα.... Αφού το ευχαριστήθηκες πολύ που το έκανες αυτό, μην λες ψέματα!:redface:

Κατ'εμέ θα έπρεπε να υπάρχουν κάποια μαγαζιά και χώροι αποκλειστικά για καπνιστές - για τους λόγους που έχω ήδη εξηγήσει-!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
https://olympiada.files.wordpress.com/2010/03/gap-nazi-11.jpg
Από την πρώτη Σεπτεμβρίου θα ισχύει ο νέος νόμος ο οποίος απαγορεύει το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους.
Οι ποινές που προβλέπει ο καινούργιος νόμος, είναι χρηματικές. Για τους πελάτες των καταστημάτων (εστιατόρια, καφενεία, μπαρ, κ.λ.π) το πρόστιμο θα κυμαίνεται από 50 ευρώ έως 500(!), ενώ για τους καταστηματάρχες από 500, εως10.000!
Η πιο φασιστικοί νόμοι επιβάλλονται πάντα για το …καλό μας(!), για την υγεία μας και άλλα τέτοια παραμύθια για μωρούς.
Και στο «γύψο» μάς βάζουν για το καλό μας οι δολοφόνοι μας…https://www.promitheasblog.com/

Και τα συμβόλαια θανάτου της ελληνικής κοινωνίας και του λαού της, τα οποία εκτελεί η κατοχική κυβέρνηση των ανδρεικέλων της Νέας Τάξης και αυτά για το …καλό μας!!!

Τώρα τα κυβερνητικά ανδρείκελα αποφάσισαν να απαγορεύσουν το κάπνισμα, με δικτατορικές διαταγές φασιστικής αυθάδειας, για την υγεία μας!!!

Και ο πλέον ηλίθιος μπορεί να αντιληφθεί την πολυεδρική διάσταση αυτής της κυβερνητικής φασιστικής μοχθηρίας. Πολυεδρική, γιατί στοχεύει σε πολλά επίπεδα.

Πρώτο επίπεδο: Στοχεύει στην οικονομική εξόντωση ενός μεγάλου φάσματος των μικρομεσαίων επιχειρήσεων.

Σε μια εποχή που όλες οι μικρές επιχειρήσεις καταποντίζονται, λόγω του μνημονίου και του ΔΝΤ, επιβάλλεται και ένας νόμος που θα οδηγήσει ένα μεγάλο και πανελλαδικό δίκτυο αυτών των επιχειρήσεων στην ολοκληρωτική και τάχιστη χρεοκοπία τους.

Δεύτερο επίπεδο: Εδώ ο στόχος είναι η κατασκευή του ιδεολογικού γύψου και ο εθισμός στην υποταγή των φασιστικών διαταγμάτων του «αποφασίζουμε και διατάζουμε».

Αυτός ο στόχος είναι το στρατηγικό σχέδιο της Νέας Τάξης: Η κατασκευή ανθρώπων πειθήνιων οι οποίοι να δέχονται κάθε διαταγή, να υπακούουν τυφλά στα όργανα της εξουσίας, να κάνουν ό,τι απαιτούν από αυτούς οι δήμιοί τους, να εφαρμόζουν καλά στη νεοταξική μηχανή, χωρίς τριβές, ανθρώπους εξαθλιωμένους και αποκτηνωμένους που να κινούνται χωρίς σκοπό…

Τα νεοταξικά ανδρείκελα της κατοχικής κυβέρνησης θέλουν να μας κατασκευάσουν κατά εικόνα και ομοίωσή τους. Οδηγούν την ελληνική κοινωνία στα έσχατα όρια της καταστροφής, της πτώχευσης και της εξαθλίωσης και ταυτόχρονα σφυρηλατούν τις ανάλογες ιδεολογικές αλυσίδες: Τη ραγιάδικη υποταγή του ελληνικού λαού…

Η απαγόρευση του καπνίσματος «δοκιμάζει», στην πράξη, αυτό το ιδεολογικό στρατήγημα του νέου πλανητικού φασισμού: Την κατασκευή ανθρώπων που να υπακούουν, σαν αυτόματα, στις διαταγές…

Τρίτο επίπεδο: Η απαγόρευση στοχεύει και σε ένα ακόμα πολιτικό επίπεδο.

Τα καφενεία και τα εστιατόρια, καθώς και όλες οι πολύμορφες σύγχρονες παραλλαγές τους, όπως και τα κέντρα διασκέδασης, απλωμένα, σαν ιστός της αράχνης σε όλη την Ελλάδα, αποτελούν εστίες μαζικών συναθροίσεων και κυρίως της νεολαίας.

Κάθε τι το μαζικό σήμερα, σε συνθήκες γενικής χρεοκοπίας, σήψης και κατάρρευσης, αποτελεί εμπόδιο στη χειραγώγηση και τον έλεγχο, αποτελεί έναν αστάθμητο και ανεξέλεγκτο πολιτικό παράγοντα.

Μπορεί όλο αυτό το πλατύ δίκτυο των νεολαιίστικων μαζώξεων
να κατάφερε ένα θανάσιμο πλήγμα εναντίον των παραδοσιακών καφενείων που αποτελούσαν «εργαστήρια» της «δημοκρατίας του λαού», μπορεί όλα αυτά τα σύγχρονα στέκια της νεολαίας κα τα κέντρα διασκέδασης να αποτέλεσαν και «καρκινώματα» δηλητηρίασης και ισοπέδωσης της νεολαίας, ΩΣΤΟΣΟ, λόγω του μαζικού τους χαρακτήρα, συσσωρεύουν και όλες τις εκρηκτικές ύλες από την κοινωνική εξαθλίωση της νεολαίας και των πλατύτερων λαϊκών στρωμάτων.

Αυτή η συσσώρευση των εκρηκτικών υλικών σήμερα μπορεί να γίνει ανεξέλεγκτη σε αυτούς του μαζικούς χώρους…

Αυτές, συνεπώς, οι μαζικές εστίες, αυτό το ιδιαίτερο «είδος» της ελληνικής ατίθασης κοινωνίας πρέπει να απονευρωθεί και να ξεριζωθεί…

Η απαγόρευση του καπνίσματος έχει και αυτή τη σκοπιμότητα…

Τέλος να σημειώσουμε και κάτι, ιδιαίτερα, αποκαλυπτικό: Στα Καζίνα το κάπνισμα δεν απαγορεύεται!!!

Εδώ, βλέπετε, έχουμε να κάνουμε με χοντρό κεφάλαιο των διεθνών και εγχώριων μαφιών…https://resaltomag.blogspot.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αυτός ο στόχος είναι το στρατηγικό σχέδιο της Νέας Τάξης
Ψιτ, μεγάλε..... στην Αμερική αυτό (περί απαγόρευσης να μου φυσάς τον καπνό στην μούρη) βρίσκεται σε ισχύ εδώ και δεκαετίες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top