Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό είναι. Δεν τίθεται θέμα κάποιας δοκιμασίας ποιος θα αντέξει πιο πολύ να μην καπνίσει, αλλά το γεγονός ότι άμα θέλει θα είναι δικαίωμα του να μπορεί. Και όχι να χαλάει όλη του τη βόλτα για αυτό. Και εσείς άμα πάτε κάπου δεν θέλετε να πιείτε ένα ποτό πολλές φορές αν όχι όλες; Είναι θέμα ότι δεν θα αντέξετε αν δεν πιείτε; Αμφιβάλλω... Απλά θέλετε, έτσι δεν είναι;

Σε λίγο καιρό άμα είναι έτσι θα βγαίνουμε έξω και ο μαγαζάτορας δεν θα μας αφήνει να παραγγείλουμε π.χ. παιδάκια γιατί θα απαγορεύεται από το κράτος αφού μας πειράζουν...
Πάντως το θλιβερό είναι ότι με αυτά τα μέτρα θα γίνουν πολλές παρεξηγήσεις και καυγάδες. Γιατί εκτός από τους φανατικούς καπνιστές υπάρχουν και αυτοί που είναι φανατικοί αντι-καπνιστές είτε για λόγους υγείας ή για άλλους και πραγματικά είμαι σίγουρη ότι θα πέσουν πολλές προσβολές... Θα δείξει αν θα εφαρμοστούν τα μέτρα και τι παρατράγουδα θα έχουμε.

Για τελευταία φορά:
Το μέτρο δεν πάει να προστατεύσει μόνο τους καπνιστές από το τσιγάρο, αλλά τους μη-καπνίζοντες από το παθητικό κάπνισμα. Δεν είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβουμε.

Επίσης, ξαναεξέτασε την εξίσωση υγεία vs διασκέδαση και πες μου αν οφείλω να ρισκάρω την υγεία μου (και τη διασκέδασή μου, στην τελική, γιατί δε μ'αρέσει να βρωμάω ή να μην μπορώ να αναπνεύσω, αλλά απέφυγα μέχρι τώρα να αναφέρω το "ταπεινό" αυτό επιχείρημα) για την απόλαυση των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Για τελευταία φορά:
Το μέτρο δεν πάει να προστατεύσει μόνο τους καπνιστές από το τσιγάρο, αλλά τους μη-καπνίζοντες από το παθητικό κάπνισμα. Δεν είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβουμε.

Επίσης, ξαναεξέτασε την εξίσωση υγεία vs διασκέδαση και πες μου αν οφείλω να ρισκάρω την υγεία μου (και τη διασκέδασή μου, στην τελική, γιατί δε μ'αρέσει να βρωμάω ή να μην μπορώ να αναπνεύσω, αλλά απέφυγα μέχρι τώρα να αναφέρω το "ταπεινό" αυτό επιχείρημα) για την απόλαυση των άλλων.
Το παθητικό κάπνισμα πειράζει, εντάξει; Το ξέρω αυτό. Αλλά δεν νομίζω πως πειράζει τόσο πολύ ειδικά αν κάθεσαι κάπου και οι παρέα σου δεν καπνίζει. Πόσος καπνός πια να έρθει από τα διπλανά τραπέζια. Και τέλος πάντων όποιος ενοχλείται ας αποφεύγει να πηγαίνει σε κάποια μέρη. Δηλαδή σοβαρά πιστεύετε ότι οι καπνιστές δεν το ξέρουν ότι πειράζει; Δεν το ξέρουν ότι πρέπει να το κόψουν; Αν μπορούσαν θα το είχαν κάνει πριν βγει ένας πάλιο νόμος και το επιβάλλει.

Αν ο αντικειμενικός σκοπός της απαγόρευσης είναι να προστατεύσει τους παθητικούς καπνιστές τότε ας φροντίσει ώστε και στο πιο μικρό πάλιο μάγαζο να υπάρχουν χωριστοί χώροι με όλες τις προφυλάξεις κλπ. κλπ. Ή ας αφήσουν τους ιδιοκτήτες να αποφασίσουν. Δικό τους είναι το μαγαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το παθητικό κάπνισμα πειράζει, εντάξει; Το ξέρω αυτό. Αλλά δεν νομίζω πως πειράζει τόσο πολύ ειδικά αν κάθεσαι κάπου και οι παρέα σου δεν καπνίζει. Πόσος καπνός πια να έρθει από τα διπλανά τραπέζια.
Δεν έχεις πρόβλημα υγείας, γι' αυτό μιλάς εκ του ασφαλούς. Ας είχες θέμα με τον καπνό κι αυτό το λίγο ακόμα θα σε πείραζε.

Και τέλος πάντων όποιος ενοχλείται ας αποφεύγει να πηγαίνει σε κάποια μέρη.
Και τέλος πάντων όποιος καπνιστής θέλει να καπνίσει ας αποφεύγει να πηγαίνει σε κλειστούς χώρους.

Μία σου και μία μου, who's the winner? x.X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια απορία......
ρε μπας και όλη αυτή η αντιπαράθεση γίνεται για να φουντώνουν οι καπνιστές και να λένε ααα!!!! θα τον σκοτώσω τι γράφει εδώ πέρα ο αντικαπνιστής
ας πάω να χτυπήσω την τζουρίτσα μου........;;;; και αυξάνεται η χρήση του τσιγάρου την ώρα που διαβάζουν τα μηνύματα;;;;;;
και τελικά το e-steki αποτελέσει τον προμαχώνα για την αναθεώρηση του νόμου;;;;;;;):P

Επί του θέματος
ο νόμος δεν έγινε για να προστατεύσει τους μη καπνιστές από τους καπνιστές,
αλλά για να προστατευσει την υγεία του κάθε πολίτη....

τώρα από κει και πέρα ο καθένας έχει και το νου και τη γνώση,
να κάνει αυτό που πιστεύει ότι είναι καλύτερο για τον εαυτό του......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Το παθητικό κάπνισμα πειράζει, εντάξει; Το ξέρω αυτό. Αλλά δεν νομίζω πως πειράζει τόσο πολύ ειδικά αν κάθεσαι κάπου και οι παρέα σου δεν καπνίζει. Πόσος καπνός πια να έρθει από τα διπλανά τραπέζια. Και τέλος πάντων όποιος ενοχλείται ας αποφεύγει να πηγαίνει σε κάποια μέρη. Δηλαδή σοβαρά πιστεύετε ότι οι καπνιστές δεν το ξέρουν ότι πειράζει; Δεν το ξέρουν ότι πρέπει να το κόψουν; Αν μπορούσαν θα το είχαν κάνει πριν βγει ένας πάλιο νόμος και το επιβάλλει.

Eχεις βγει σε κλειστο μπαρ τελευταια? Γιατι εγω που ειμαι και καπνιστης δεν εχω παει σε μαγαζι που να πω οτι η ατμοσφαιρα απο το τσιγαρο ειναι καθαρη..Απλα ειναι η τελιως τεκεδες η μια μετρια κατασταση με αρκετο καπνο..Εχεις μυρισει ποτε τα ρουχα σου οταν γυρνας απο μπαρακι?

Ειναι φυσιολογικη κατασταση αν εχεις μικρο παιδι να μην μπορεις να πας για ενα καφε?:hmm:

Εννοειτε οτι ο καπνιστης γουσταρει το τσιγαρο μαζι με το ποτακι του..Και εγω το γουσταρω..Αλλα δεν εχει καμια σχεση με το ποτο.Το ποτα που πινω δεν επηρεαζουν τον διπλανο μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το παθητικό κάπνισμα πειράζει, εντάξει; Το ξέρω αυτό. Αλλά δεν νομίζω πως πειράζει τόσο πολύ ειδικά αν κάθεσαι κάπου και οι παρέα σου δεν καπνίζει. Πόσος καπνός πια να έρθει από τα διπλανά τραπέζια. Και τέλος πάντων όποιος ενοχλείται ας αποφεύγει να πηγαίνει σε κάποια μέρη. Δηλαδή σοβαρά πιστεύετε ότι οι καπνιστές δεν το ξέρουν ότι πειράζει; Δεν το ξέρουν ότι πρέπει να το κόψουν; Αν μπορούσαν θα το είχαν κάνει πριν βγει ένας πάλιο νόμος και το επιβάλλει.

Αν ο αντικειμενικός σκοπός της απαγόρευσης είναι να προστατεύσει τους παθητικούς καπνιστές τότε ας φροντίσει ώστε και στο πιο μικρό πάλιο μάγαζο να υπάρχουν χωριστοί χώροι με όλες τις προφυλάξεις κλπ. κλπ. Ή ας αφήσουν τους ιδιοκτήτες να αποφασίσουν. Δικό τους είναι το μαγαζί.

Πειράζει τους πάντες.
Πειράζει ακόμα πιο πολύ παιδιά, εγκύους, ασθματικούς.

Κι ο διαχωρισμός ΔΕΝ έπιασε. Τον πρωτοδοκιμάσαμε δέκα χρόνια πριν. Ξανά μανά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
είναι λυπηρό να βλέπω πόσο η εξάρτηση σας θολώνει το μυαλό και την κρίση και σας κάνει να σκέφτεστε μόνο την πάρτη σας.
τι μπορει να σου κανει μια ουσια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Χιμέλα είσαι εξοργιστικά εγωίστρια στο συγκεκριμένο θέμα κι αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημα. Ότι σαν εσένα είναι οι περισσότεροι καπνιστές στην Ελλάδα και για αυτό οι μη καπνιστές εξοργίζονται τόσο και χαίρονται που επιτέλους έστω και στα χαρτιά ψηφίστηκε αυτός ο νόμος. Πραγματικά ενώ, όπως είπα και πριν, καταλαβαίνω απόλυτα τους καπνιστές, είναι λυπηρό να βλέπω πόσο η εξάρτηση σας θολώνει το μυαλό και την κρίση και σας κάνει να σκέφτεστε μόνο την πάρτη σας.

Αν ήμουν τόσο εγωίστρια όπως λες (που δεν το αρνούμαι, είμαι όταν καταπιέζομαι:redface:) δε θα πρότεινα 2 μέτρα αντί της απαγόρευσης. Με πειράζει αυτό το ελαφρά τη καρδία πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι. Κι αυτό θα ίσχυε για οτιδήποτε υπήρχε κάποιος άδικος για μένα νόμος.

Τέλος πάντων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Παντού παίζονται συμφέροντα. Πιστεύετε οτι οι καπνοβιομηχανίες θα χάσουν έτσι εύκολα πελατεία; Ήδη οι πωλήσεις άκουσα οτι έχουν πέσει. Κάποιο παραθυράκι θα βρουν πάλι και να μου το θυμηθείτε.

Εγώ προτείνω αυτό ακριβώς που λέει η Νεράιδα: αν μια περιοχή έχει 30 καφετέριες, ας γίνει η μία καπνιστών κι οι άλλες 29 να απαγορεύεται το κάπνισμα κι ας αφήσουν τις εκάστοτε παρέες να αποφασίσουν για το ποιος θα προσαρμοστεί (κι όχι Δημήτρη, το οτι και παλιά προσπάθησαν να το κάνουν και δεν έγινε ΔΕΝ με καλύπτει, δε δίνω δεκάρα). Μια άλλη λύση είναι ο πολύ καλός εξαερισμός: αντί να κυνηγάνε με πρόστιμα αυτούς που καπνίζουν, ας κυνηγάνε με πρόστιμα αυτούς που δεν έχουν καλό εξαερισμό. Έχετε πάει σε κέντρο διασκέδασης (γενικότερα) με καλό εξαερισμό; Δεν υπήρχε καπνός. Ας το κάνουν υποχρεωτικό όταν ανοίγεις κέντρο διασκέδασης να βάζεις εξαερισμό. Απλό.

Καταλαβαινεις οτι αυτο που προτεινεις εσυ και η νεραιδα ειναι τελειως ανεφαρμοστο? Με ποια κριτηρια θα αποφασιστει ποιο μαγαζι θα ειναι καπνιστων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν έχεις πρόβλημα υγείας, γι' αυτό μιλάς εκ του ασφαλούς. Ας είχες θέμα με τον καπνό κι αυτό το λίγο ακόμα θα σε πείραζε.
Όχι, δεν έχω πρόβλημα υγείας. Ξέρω όμως άτομα που έχουν και σε διαβεβαίω ότι δεν τους πειράζει μόνο ο καπνός, αλλά σχεδόν τα πάντα που επηρεάζουν το πρόβλημα τους. Και ξέρω πόσο ασχημά μπορούν να προσβάλουν κάποιον ακόμα και πριν την απαγόρευση.

Και τέλος πάντων όποιος καπνιστής θέλει να καπνίσει ας αποφεύγει να πηγαίνει σε κλειστούς χώρους.

Μία σου και μία μου, who's the winner? x.X
Δεν προσπαθώ να νικήσω, δεν ήξερα καν ότι υπήρχε μάχη. Αλλά πιστεύω ότι όσοι έχουν χοντρό θέμα με το τσιγάρο είναι λίγοι σχετικά με το ποσοστό αυτών που καπνίζουν και αυτών που δεν καπνίζουν αλλά δεν ενοχλούνται. Εσείς προσωπικά, όταν πάτε κάπου και κάποιος καπνίζει τι κάνετε; Του ζητάτε να το σβήσει ή δεν κάνετε τίποτα;
Πειράζει τους πάντες.
Πειράζει ακόμα πιο πολύ παιδιά, εγκύους, ασθματικούς.

Κι ο διαχωρισμός ΔΕΝ έπιασε. Τον πρωτοδοκιμάσαμε δέκα χρόνια πριν. Ξανά μανά;
Γιατί ποιος σου λέει ότι αυτό θα πιάσει; Σαν παιδί ουδέποτε με ενόχλησε, αν και οι δικοί μου δεν κάπνιζαν. Απλά από διάφορες συγκεντρώσεις δεν είχα πρόβλημα. Το ξέρω ότι πειράζει πολλούς αλλά ξέρω ότι και πολλοί άνθρωποι το έχουν ανάγκη και δεν μπορούμε να τους μαντρώσουμε για αυτό το λόγο. Και τον χειμώνα αναγκαστικά σε κλειστούς χώρους θα πας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Καταλαβαινεις οτι αυτο που προτεινεις εσυ και η νεραιδα ειναι τελειως ανεφαρμοστο? Με ποια κριτηρια θα αποφασιστει ποιο μαγαζι θα ειναι καπνιστων?

Αυτό που θα έχει τον καλύτερο εξαερισμό ή που διατίθεται να πληρώσει για καλό εξαερισμό. Σιγά το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Αυτό που θα έχει τον καλύτερο εξαερισμό ή που διατίθεται να πληρώσει για καλό εξαερισμό. Σιγά το πρόβλημα.
Θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. Ένα πρόβλημα δεν λύνεται πάντα με το να προσπαθήσεις να το εξαφανίσεις και να καταπιέσεις όσους πραγματικά εξαρτώνται από αυτό. Δεν μπορείς να πεις στα μούτρα του άλλου :''κάτσε σπίτι σου αν θες να καπνίσεις και ξαναβγές όταν το κόψεις ή όταν είσαι διατεθιμένος για κάποιες ώρες να μην το ανάψεις''. Ενά σώρο πράγματα μας πειράζουν, μακάρι να μπορούσαν όλοι να μην καπνίζουν, ή να μην παίρνουν ναρκωτικά ή να μην πείθουν και άλλους να ακολουθήσουν τις ίδιες συνήθειες. Μακάρι να μην μεταδίδονταν ασθένειες. Αλλά τι να κάνουμε;

Δεν υπάρχει κάποια τέλεια λύση. Για μένα το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να βρεθεί ένας αναθεματισμένος τρόπος να πιάσουν οι διαχωρισμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
...
Γιατί ποιος σου λέει ότι αυτό θα πιάσει;
Άρα να μην κάνουμε τίποτα. Μια χαρά.

Σαν παιδί ουδέποτε με ενόχλησε, αν και οι δικοί μου δεν κάπνιζαν. Απλά από διάφορες συγκεντρώσεις δεν είχα πρόβλημα. Το ξέρω ότι πειράζει πολλούς αλλά ξέρω ότι και πολλοί άνθρωποι το έχουν ανάγκη και δεν μπορούμε να τους μαντρώσουμε για αυτό το λόγο. Και τον χειμώνα αναγκαστικά σε κλειστούς χώρους θα πας...
Καλό μου παιδί...
Δε με ενοχλεί. Μου κάνει κακό.

Δες και όοοοολα τα άλλα που έχουμε πει, κι εγώ και ο jrot6 κλπ κλπ, περί ΥΓΕΙΑΣ, κι ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβεις τι λέμε.

Δεν είναι το κράτος κι οι μη καπνίζοντες κακιασμένοι, που θέλουν να περιορίσουν τους καπνιστές γιατί ενοχλούνται.

Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Άρα να μην κάνουμε τίποτα. Μια χαρά.
Δεν είπα να μην κάνουμε τίποτα. Αλλά δεν νομίζω πως το μέτρο θα βοηθήσει. Δεν νομίζω πως μια απαγόρευση μπορεί να κάνει κάποιον να πάρει μια σημαντική απόφαση. Μακάρι αλλά δεν το νομίζω. Το μόνο που ίσως, ΙΣΩΣ, γίνει είναι να προστετευτούν κάποιοι από το παθητικό κάπνισμα. Εντάξει, ωραίο αυτό αλλά το πραγματικό ''στοίχημα'' νομίζω είναι να κάνει τους καπνιστές να το πάρουν απόφαση. Δεν νομίζω ότι θα γίνει. Να σε ρωτήσω και κάτι; Έχεις φίλους καπνιστές; Δεν συναντιέστε; Ακόμα και σε σπίτια; Τότε τους ζητάς να μην καπνίσουν; Ή αυτό που σε ενοχλεί είναι η ασφυκτική ατμόσφαιρα που επικρατεί σε ορισμένα μέρη από τον καπνό;
Καλό μου παιδί...
Δε με ενοχλεί. Μου κάνει κακό.

Δες και όοοοολα τα άλλα που έχουμε πει, κι εγώ και ο jrot6 κλπ κλπ, περί ΥΓΕΙΑΣ, κι ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβεις τι λέμε.

Δεν είναι το κράτος κι οι μη καπνίζοντες κακιασμένοι, που θέλουν να περιορίσουν τους καπνιστές γιατί ενοχλούνται.

Φιλικά.
Και πιστεύεις αλήθεια ότι η απαγόρευση είναι η λύση; Πιστεύεις ότι θα βοηθήσει πραγματικά; Περισσότερα κακά παρά καλά θα προκύψουν. Ναι, εντάξει ίσως προστατευτούμε κάπως από το παθητικό κάπνισμα. Αλλά αμφιβάλλω αν θα υπάρξουν δραστικές αλλαγές. Μπορώ να σου πω όμως ότι αν όντως τηρηθεί, αν γίνει κάοποιο θαύμα και τηρηθεί, θα υπάρξουν πολλά προβλήματα, είτε αυτά είναι η μείωση στη δουλειά των διαφόρων μαγαζιών είτε η αντίδραση των καπνιστών. Για να μην αναφέρω το πόσοι καυγάδες και παρεξηγήσεις θα προκύψουν. Προσωπικά, έχω ήδη παρευρεθεί σε μερικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν είπα να μην κάνουμε τίποτα. Αλλά δεν νομίζω πως το μέτρο θα βοηθήσει. Δεν νομίζω πως μια απαγόρευση μπορεί να κάνει κάποιον να πάρει μια σημαντική απόφαση. Μακάρι αλλά δεν το νομίζω. Το μόνο που ίσως, ΙΣΩΣ, γίνει είναι να προστετευτούν κάποιοι από το παθητικό κάπνισμα. Εντάξει, ωραίο αυτό αλλά το πραγματικό ''στοίχημα'' νομίζω είναι να κάνει τους καπνιστές να το πάρουν απόφαση. Δεν νομίζω ότι θα γίνει. Να σε ρωτήσω και κάτι; Έχεις φίλους καπνιστές; Δεν συναντιέστε; Ακόμα και σε σπίτια; Τότε τους ζητάς να μην καπνίσουν; Ή αυτό που σε ενοχλεί είναι η ασφυκτική ατμόσφαιρα που επικρατεί σε ορισμένα μέρη από τον καπνό;

Έχω φίλους καπνιστές. Πολλούς.
Και σχεδόν όλοι συμφωνούν με την απαγόρευση. Ή ζουν σε μέρη όπου ο χωρισμός των χώρων γίνεται σεβαστός.
Και μες στο ελβετικό καταχείμωνο, με χιόνι και -10 βαθμούς, βάζουν πού και πού παλτό, γάντια και σκουφί και βγαίνουν να κάνουν τσιγάρο.

Μεγάλωσα στην Ελλαδα όπου ο καθηγητής στο ΕΜΠ δίδασκε με το τσιγαράκι στο χέρι, όπως και οι περισσότεροι συμφοιτητές μου, και υπέφερα. Και βελτίωση με τα ημί-μετρα, τις συμβιβαστικές λύσεις, δεν είδα.

Πώς μου ζητάς λοιπόν να πιστέχω σε μία μέση λύση;

Έχω δει την εφαρμογή του νόμου, εδώ που ζω, και έχω αυτή την εμπειρία που με κάνει να επιμένω υπέρ της απαγόρευσης (ή του διαχωρισμού, αν ήταν εφικτός στην Ελλάδα).

Και πιστεύεις αλήθεια ότι η απαγόρευση είναι η λύση; Πιστεύεις ότι θα βοηθήσει πραγματικά; Περισσότερα κακά παρά καλά θα προκύψουν. Ναι, εντάξει ίσως προστατευτούμε κάπως από το παθητικό κάπνισμα. Αλλά αμφιβάλλω αν θα υπάρξουν δραστικές αλλαγές. Μπορώ να σου πω όμως ότι αν όντως τηρηθεί, αν γίνει κάοποιο θαύμα και τηρηθεί, θα υπάρξουν πολλά προβλήματα, είτε αυτά είναι η μείωση στη δουλειά των διαφόρων μαγαζιών είτε η αντίδραση των καπνιστών. Για να μην αναφέρω το πόσοι καυγάδες και παρεξηγήσεις θα προκύψουν. Προσωπικά, έχω ήδη παρευρεθεί σε μερικούς.

Καυγάδες και παρεξηγήσεις γίνονται. Γιατί κάποιοι θέλουν να βάζουν τον εαυτό τους στη θέση του θύματος, ενώ το βασικό που πρέπει να προστατεύσουμε είναι η δημόσια υγεία, πριν κοιτάξουμε την απόλαυση του καθενός.

Τι θα 'λεγες δηλαδή σε έναν πότη, που θα' λεγε "εγώ θέλω να πίνω και να μη μου χαλάει το κέφη η σκέψη του πώς θα γυρίσω σπίτι μετά: θέλω να οδηγώ";
Ρητορική ερώτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Αυτό που θα έχει τον καλύτερο εξαερισμό ή που διατίθεται να πληρώσει για καλό εξαερισμό. Σιγά το πρόβλημα.

Ωραια και βγαινουν και τα 30 μαγαζια και λενε διατεθομαι να πληρωσω για εξαερισμο..Μετα τι θα γινει? θα παει το ειδικο κλιμακιο εξαερισμου του κρατους και θα ελεγξει ολους τους εξαερισμους και θα βγαλει το καλυτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Έχω φίλους καπνιστές. Πολλούς.
Και σχεδόν όλοι συμφωνούν με την απαγόρευση. Ή ζουν σε μέρη όπου ο χωρισμός των χώρων γίνεται σεβαστός.
Και μες στο ελβετικό καταχείμωνο, με χιόνι και -10 βαθμούς, βάζουν πού και πού παλτό, γάντια και σκουφί και βγαίνουν να κάνουν τσιγάρο.

Μεγάλωσα στην Ελλαδα όπου ο καθηγητής στο ΕΜΠ δίδασκε με το τσιγαράκι στο χέρι, όπως και οι περισσότεροι συμφοιτητές μου, και υπέφερα. Και βελτίωση με τα ημί-μετρα, τις συμβιβαστικές λύσεις, δεν είδα.

Πώς μου ζητάς λοιπόν να πιστέχω σε μία μέση λύση;

Έχω δει την εφαρμογή του νόμου, εδώ που ζω, και έχω αυτή την εμπειρία που με κάνει να επιμένω υπέρ της απαγόρευσης (ή του διαχωρισμού, αν ήταν εφικτός στην Ελλάδα).



Καυγάδες και παρεξηγήσεις γίνονται. Γιατί κάποιοι θέλουν να βάζουν τον εαυτό τους στη θέση του θύματος, ενώ το βασικό που πρέπει να προστατεύσουμε είναι η δημόσια υγεία, πριν κοιτάξουμε την απόλαυση του καθενός.

Τι θα 'λεγες δηλαδή σε έναν πότη, που θα' λεγε "εγώ θέλω να πίνω και να μη μου χαλάει το κέφη η σκέψη του πώς θα γυρίσω σπίτι μετά: θέλω να οδηγώ";
Ρητορική ερώτηση.
Ίσως έχεις δίκιο, δεν έχω εμπειρία στο θέμα, δεν καπνίζω, δεν με ενοχλεί ο καπνός. Έχω και εγώ φίλους καπνιστές που είναι υπέρ της απαγόρευσης. Όμως ακόμα πριν λίγους μήνες ήταν καλοκαίρι και όποιος ήθελε μπορούσε να καπνίσει αφού όλοι σχεδόν οι χώροι είναι ανοιχτοί. Απλά δεν μου αρέσει η ιδέα του ότι απαγορεύω κάτι γιατί δεν μπορώ να το διορθώσω αλλιώς. Και δεν είναι καθόλου εύκολο, νομίζω, για κάποιον που έχει συνηθίσει να καπνίζει σε όλους τους χώρους ξαφνικά να στερηθεί αυτή την ελευθερία από τη μια στιγμή στην άλλη.

Δεν μπορώ να βρω μια εύκολη, ικανοποιητική, εφαρμόσιμη λύση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ούτε ότι η απαγόρευση είναι σωστή, ούτε ότι δεν πρέπει να γίνει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ίσως έχεις δίκιο, δεν έχω εμπειρία στο θέμα, δεν καπνίζω, δεν με ενοχλεί ο καπνός. Έχω και εγώ φίλους καπνιστές που είναι υπέρ της απαγόρευσης. Όμως ακόμα πριν λίγους μήνες ήταν καλοκαίρι και όποιος ήθελε μπορούσε να καπνίσει αφού όλοι σχεδόν οι χώροι είναι ανοιχτοί. Απλά δεν μου αρέσει η ιδέα του ότι απαγορεύω κάτι γιατί δεν μπορώ να το διορθώσω αλλιώς. Και δεν είναι καθόλου εύκολο, νομίζω, για κάποιον που έχει συνηθίσει να καπνίζει σε όλους τους χώρους ξαφνικά να στερηθεί αυτή την ελευθερία από τη μια στιγμή στην άλλη.

Δεν μπορώ να βρω μια εύκολη, ικανοποιητική, εφαρμόσιμη λύση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ούτε ότι η απαγόρευση είναι σωστή, ούτε ότι δεν πρέπει να γίνει τίποτα.

Μα, δεν το συζητάμε: μακάρι να μπορούσε να λειτουργήσει η μέση λύση.
Αλλά με βάση τη λογική της αρπαχτής, που έχουν πολλοί μαγαζάτορες, κανένα ενδιάμεσο μέτρο δε θα εφαρμοστεί σε βαθμό που όντως να προστατεύει τη δημόσια υγεία. Και ακούγομαι απόλυτη, αλλά μετά από δέκα χρόνια αποτυχημένων μέτρων, πώς να πειστώ ότι θα λειτουργήσει; Βλέποντας ότι η θέση του καπνίσματος στην καθημερινότητά μας και στη διασκέδασή μας μπορεί ν'αλλάξει, χωρίς να κάνει κάποιον πιο δυστυχισμένο, γιατί να μην το αποζητήσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πάντως αδέρφια καπνιστές, εάν πας σε ένα κλειστό χώρο για ποτό και βγεις έξω για ένα τσιγάρο και μετά ξαναμπείς μέσα δεν χάλασε και ο κόσμος. Δεν χρειάζεται να πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό, στη πράξη ακούγεται λιγότερο τρομακτικό. :P Δεν είναι και ότι καλύτερο να αφήνεις τη παρέα σου κάθε τρεις και λίγο (ειδικά αν είσαι θεριακλής) αλλά το καλό είναι (κρίνοντας προσωπικά πάντα) ότι εκεί που θα έπινα ένα ποτό και θα έκανα 10 τσιγάρα τώρα θα πιώ δύο ποτά και θα κάνω 5 τσιγάρα. Καλά, δεν ξέρω αν είναι καλό που πίνω περισσότερο και θα γίνω αλκοολικός στο τέλος από τη ρημάδα την απαγόρευση αλλά καταλάβατε νομίζω, καπνίζω λιγότερο...

Είναι υπερβολικά πολλή συζήτηση για το τίποτα. Δεν απαγορεύτηκε το κάπνισμα γενικά, το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους απαγορεύτηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παιδια,,αν καποιος,,καπνιζει σε χωρο που απαγορευεται,,και δεν σβηνει το τσιγαρο..
πηγαινετε πλαι του και αρχιστε τις κλανιες και τα ρεψιματα...

και οποιος αντεξει..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top