Απαντήσεις στα "Χαρίζονται"

Ελένη Άνση

Νεοφερμένος

Η Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Στο my cat έμπαινα αρκετόν καιρό πριν εγγραφώ ως μέλος. Και από πριν, λοιπόν και από την εγγραφή μου και μετά, ΕΝΑ μόνο πράγμα με έχει κυριολεκτικά εξοργίσει.Θα το γράψω, και το απευθύνω εδώ, γιατί πιστεύω, ότι υπάρχει πρόβλημα.
Από καιρού εις καιρόν καταχωρούνται αγγελίες από άτομα, που χαρίζουν γατάκια, επικαλούμενα προσωπικά ή οικογενειακά προβλήματα ,με την έμμεση ή άμεση αναφορά, ότι σε περίπτωση μη υιοθεσίας τους εντός ενός χρονικού διαστήματος, τα ζωάκια πιθανόν να μείνουν στο δρόμο.
Νομίζω, ότι το τμήμα αγγελιών στο σάιτ σκοπό έχει να διευκολύνει την εύρεση γονιών για γατάκια ΓΕΝΙΚΑ. Δεν αναφέρεται νομίζω ότι γίνονται δεκτές αγγελίες μόνο από σωματεία, ή μόνο για γατάκια που βρήκαν ιδιώτες , οι οποίοι ,πρέπει να απολογηθούν εγγράφως και αναλυτικώς στα μέλη ,γιατί δεν μπορούν να τα κρατήσουν.
Έστω, λέω εγώ, ότι υπάρχουν κάποιοι, που είναι επιπόλαιοι κλπ κλπ και δεν θέλουν πια τη γάτα τους. Κάνουν μια στοιχειώδη πράξη φροντίδας και βάζουν αγγελία. Άλλοι δεν κάνουν όύτε αυτό. Δεν λέω να πάρουν παράσημο, αλλά, εδώ τους κατακεραυνώνουμε μέσω της αγγελίας. Έχω δε παρακολουθήσει σχετικές αγγελίες και τελικά στο 95% αποδεικνύεται, ότι π ρ ά γ μ α τ ι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στους ανθρώπους αυτούς, που ενώ ψάχνουν απεγνωσμένα σπίτι για τη γάτα τους, τ'ακούνε κιόλας από τον κάθε άσχετο με το πρόβλημά τους. Αν ,λοιπόν, οι αγγελίες μπαίνουν με κύριο σκοπό την εξυπηρέτηση των γατιών, ας ξέρουμε όλοι ότι δεν πρέπει να γίνονται ανακρίσεις και επιθέσεις και νουθεσίες , και αυτό να τεθεί ως όρος χρήσεως του φόρουμ.
Επειδή, κανείς μας δεν ξέρει σε ποιά φοβερή κατάσταση μπορεί να βρεθεί μέσα από τη μια στιγμή στην άλλη, και καθώς είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ τα προβλήματα που βιώνει κάποιος ξένος, οι αγγελίες, πρέπει να παραμένουν αυτό που λέει το όνομά τους: ΑΓΓΕΛΙΕΣ
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raisa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω μαζί σου Ελένη. Το μόνο που θεωρώ απαράδεκτο είναι ο εκβιασμός που χρησιμοποιούν μερικοί όταν λένε : ή θα πάρετε τη γάτα μου μέχρι τότε ή θα την αμολήσω στον δρόμο...:down: είναι σαν να σου βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulsydney

Νεοφερμένος

Η roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ γενικά Ελένη και Raisa.΄Ομως ούτε τον εκβιασμό που διατυπώνεται σε μια αγγελία μπορώ να δεχτώ ούτε την επιπολαιότητα του στύλ "άντρα θέλω ΤΩΡΑ τον θέλω" που λέει και ο λαός μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickymoon

Νεοφερμένος

Η vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
μπραβο ελενη καλα τα λες. μπραβο κ παλι μπραβο
καλο ειναι να μας επαναφερει στη ταξη καποιος που κ που.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ιβανα

Νεοφερμένος

Η ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
συμφωνω, στο σπιτι του καθενα δεν ξερουμε τι γινεται. καλο ειναι να μη γινομαστε επικριτικοι. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louiza26

Νεοφερμένος

Η Louiza26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Από την άλλη μεριά μπορεί κι αυτός που έβαλε την αγγελια να μην απαντήσει στις ερωτήσεις των μελών. Δεν υπάρχει πουθενά κάποιος κανόνας που να λέει 'είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις σε όλα τα σχόλια και τις ερωτήσεις αλλιώς θα σβηστεί η αγγελία σου', έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NiaR

Νεοφερμένος

Η NiaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Λουιζα και Ραισα θα συμφωνησω απολυτα
και να σου θεσω και ενα ερωτημα Ελενη μου?
ποια εχουν περισσοτερο αναγκη να δωθουν? Αυτα που εχουν βρεθει εξω και κινδυνευουν άμεσα ή αυτά που είναι σε ένα σπίτι και για τον Χ , Ψ λόγο πρέπει να δωθούν?
Ας τα κρατησουν τουλάχιστο μέχρι να βρεθεί σπίτι χωρίς να απειλούν "θα το αφησω στο δρόμο ..." ή το χειρότερο που χω δει " Την ταδε του μηνός θα το παρατήσω στο τάδε σημείο, τρεξτε μαζέψτε το..." :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aretha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
δεν πρέπει να γίνονται ανακρίσεις και επιθέσεις και νουθεσίες , και αυτό να τεθεί ως όρος χρήσεως του φόρουμ.
Οι όροι χρήσης του φόρουμ δεν μπορούν να έχουν ως αντικείμενο το ΤΙ επιτρέπεται και τι όχι να γραφεί, αλλά μόνο το ΠΩΣ. Διαφορετικά, δεν μιλάμε πια για κανόνες συμπεριφοράς, αλλά για λογοκρισία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΟΥΡΑΝΙΑ

Νεοφερμένος

Η ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Κι εγώ Ελένη μου συμφωνώ μαζί σου ότι δεν πρέπει να επικρίνουμε έναν άνθρωπο που αποφασίζει να δώσει το ζωάκι του για τους χ ή ψ προσωπικούς τους λόγους. Σεβαστό γιατί δεν είμαστε στο σπίτι του να ξέρουμε τι συμβαίνει. Αυτό όμως μέχρι του σημείου που απλά βάζουν την αγγελία ότι δίνουν το ζωάκι τους.Το θέμα είναι ότι μερικές φορές οι ίδιοι δίνουν το δικαίωμα εκθέτοντας ότι υπάρχει προσωπικό πρόβλημα εκβιάζοντας τα συναισθήματα κάποιων ανθρώπων και μεταθέτοντας την ευθύνη τους στην ευαισθησία τους οι οποίοι δεν μπορούν να αισθάνονται ότι ένα ζωάκι θα εγκαταληφθεί στο δρόμο (κάποιες φορές και με αναπηρία) έχοντας ως αποτέλεσμα να φορτώνονται με την φιλοξενία πολλών ζώων. Θα μπορούσαν και οι ίδιοι να μην προκαλούν και απλά να βάζουν την αγγελία τους χωρίς να απαντούν σε άλλες ερωτήσεις και χωρίς άλλα σχόλια. Όταν όμως βλέπεις ένα πλασματάκι να καταδικάζεται σε θάνατο και κάποιος να λέει ψυχρά θα το εγκαταλείψω ε εκεί δεν μπορεί κάποιος παρά να αντιδράσει . Λύσεις υπάρχουν για τα πάντα. Στο λέω εγώ που την σκυλίτσα μου παρόλο που είναι ράτσας εγκαταλήφθηκε από μία γυναίκα που δεν έψαξε για σοβαρές λύσεις:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis-Vivi

Νεοφερμένος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
συμφωνω με την ελενη ως προς το αν δεν το παρετε θα το αφησω στο δρομο...ειναι σαν να καταδικαζεις το ζωακι σου ετσι..προσφατα εβαλα αγγελια για το γατουλη μιας φιλης μου που εχει προβλημα..θα μπορουσε να το κρατεισει αν την πλεσιονανε ατομα που αγαπουσαν τα ζωα αλλα επειδη στην ελλαδα ζουμε προτιμισε να το χαρισει σε καποιον παρα να τρεμει η καρδια της για το αν του δοσει δρομο η πεθερα της...και επειδη ζω τη φιλη μου σε καθημερινη βαση ξερω πως ειναι η ψυχολογια της..που το πηρε μικρουλη το αγαπησε το φροντισε κοιμοντουσταν μαζι και τωρα αναγκαζετε να το χαρισει απλα για να μην του κανει κακο καποιος απο την οικογενεια της...και οσοι εχετε διαβασει την αγγελια που ειχα βαλει θα θυμαστε οτι εχει θεσει σαν ορο οτι οποιος το παρει να της επιτρεπει να πηγαινει για καφεδακι και να τον βλεπει μια φορα το μηνα...πρεπει λοιπον να ποναει πολυ να δινεις το αγαπημενο σου ζωακι ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελένη Άνση

Νεοφερμένος

Η Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Οι όροι χρήσης του φόρουμ δεν μπορούν να έχουν ως αντικείμενο το ΤΙ επιτρέπεται και τι όχι να γραφεί, αλλά μόνο το ΠΩΣ. Διαφορετικά, δεν μιλάμε πια για κανόνες συμπεριφοράς, αλλά για λογοκρισία.
Δεν νομίζω, ότι είναι λογοκρισία αν απαγορεύονται κάποιες ερωτήσεις ,που οδηγούν στην έκθεση της προσωπικής ζωής του άλλου, και που γίνονται,ώστε αν οι απαντήσεις κριθούν ικανοποιητικές, να "εγκρίνουμε" την ορθότητα της αγγελίας. Ούτε οι επικρίσεις, όταν δεν δίνονται τέτοιες απαντήσεις, αν απαγορευθούν είναι λογοκρισία.Δεν νομίζω ότι πρέπει να φοβόμαστε τόσο πολύ. Δεν εμποδίζεται έτσι η διάδοση πληροφοριών ή ιδεών, ούτε θα περιοριστεί η πνευματική δράση του απαντώντος.Αν γινόταν κάτι τέτοιο, τότε ,ναι, θα είχαμε λογοκρισία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickymoon

Νεοφερμένος

Η vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δεν νομίζω, ότι είναι λογοκρισία αν απαγορεύονται κάποιες ερωτήσεις ,που οδηγούν στην έκθεση της προσωπικής ζωής του άλλου, και που γίνονται,ώστε αν οι απαντήσεις κριθούν ικανοποιητικές, να "εγκρίνουμε" την ορθότητα της αγγελίας. Ούτε οι επικρίσεις, όταν δεν δίνονται τέτοιες απαντήσεις, αν απαγορευθούν είναι λογοκρισία.Δεν νομίζω ότι πρέπει να φοβόμαστε τόσο πολύ. Δεν εμποδίζεται έτσι η διάδοση πληροφοριών ή ιδεών, ούτε θα περιοριστεί η πνευματική δράση του απαντώντος.Αν γινόταν κάτι τέτοιο, τότε ,ναι, θα είχαμε λογοκρισία.
να σου πω ελενη, οποιοδηποτε πλαισιο μπει στο τι να πεις η τι οχι ακομα κ αν σωστο ειναι λογοκρισια.:)
νομιζω οτι μπορει καποιος να ρωτησει οτιδηποτε κ θα λαβει κ την αναλογη απαντηση.
συμφωνω με το σκεπτικο σου διαφωνω με την πρακτικη που προτεινεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria23

Νεοφερμένος

Η Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
ενα περιστατικο που εχει σχεση : σημερα το πρωι πηγα στο πετ σοπ για να παρω τροφη για τα ζωντανα μου που λεει και η μανα μου...ενας κυριος ηρθε και ακουσα να λεει..μην με πειτε κουτσομπολα:P οτι εσωσε ενα γατακι απο τον δρομο το πηγε σπιτι του το εφτιαξε και η γατα μεγαλωσε περασαν 5 μηνες και λογω ορεξεων προφανως επεσε στον ακαλυπτο ..το ξαναεπιασαν το πηγαν στο κτηνιατρο και τωρα ειναι οκ..αλλα πρεπει να το δωσουν γιατι εχουν προβλημα τι δεν ειπαν..ο φιλος μου που εχει το πετ σοπ του λεει μπορεις να φτιαξεις μια αγγελια και να την βαλω στο μαγαζι...καλα του λεει θα φτιαξω και θα ξαναρθω...τωρα εκεινη την στιγμη σκεφτηκα να του πω να βαλει μια αγγελια εδω αλλα απο την αλλη σκεφτηκα αυτο που λεει η ελενη..οτι δεν ξερω για πιο λογο το δινει και τι θα κανω αν δεν εχει ιντερνετ ο ανθρωπος και την βαλει μεσω εμου...εγω θα τα ακουσω κανοντας μια καλη πραξη...:blink::blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aretha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Δεν νομίζω, ότι είναι λογοκρισία αν απαγορεύονται κάποιες ερωτήσεις ,που οδηγούν στην έκθεση της προσωπικής ζωής του άλλου
Την προσωπική ζωή δεν την εκθέτουν οι ερωτήσεις, την εκθέτουν οι απαντήσεις που δίνονται σ' αυτές. ;)
Είναι δηλαδή στο χέρι του καθενός το πώς θα διαχειριστεί την "υποδοχή" που έχει η αγγελία του στο φόρουμ.
εγω θα τα ακουσω κανοντας μια καλη πραξη...:blink::blink:
Ρία, αν πιστεύεις ότι κάνεις μια καλή πράξη, τότε κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να είσαι έτοιμη να την υπερασπιστείς και να την στηρίξεις, απέναντι σε οποιαδήποτε αντίδραση. Αυτό έλειπε, να υπαγορεύονται οι πράξεις και τα λεγόμενά μας από το πώς υποθέτουμε ότι θα σχολιαστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria23

Νεοφερμένος

Η Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Την προσωπική ζωή δεν την εκθέτουν οι ερωτήσεις, την εκθέτουν οι απαντήσεις που δίνονται σ' αυτές. ;)
Είναι δηλαδή στο χέρι του καθενός το πώς θα διαχειριστεί την "υποδοχή" που έχει η αγγελία του στο φόρουμ.

Ρία, αν πιστεύεις ότι κάνεις μια καλή πράξη, τότε κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να είσαι έτοιμη να την υπερασπιστείς και να την στηρίξεις, απέναντι σε οποιαδήποτε αντίδραση. Αυτό έλειπε, να υπαγορεύονται οι πράξεις και τα λεγόμενά μας από το πώς υποθέτουμε ότι θα σχολιαστούν.

εγω δεν ειπα οτι δεν ειμαι ετοιμη να στηριξω την αποψη μου το θεμα ειναι οτι ο ασχημος σχολιασμος και τα λεγομενα των αλλων θα με κανουν να αισθανθω ασχημα και θα με φθειρουν ψυχολογικα καθως εγω ειμαι απλα ο μεσολαβητης της υποθεσης..αυτο ηθελα να πω...φυσικα και οι πραξεις μου δεν υπαγορευονται απο τα λεγομενα των αλλων..απλα δεν θελω να μπω σε μια τοσο ψυχοφθορα διαδικασια...εχω σωσει και γω γατακια και αλλα ζωακια στο παρελθον και τα κρατησα με ολες τις συνεπειες που ειχαν μεχρι να τους βρω στεγη και οικογενεια..οποτε οποιον μπορω να βοηθησω θα βοηθησω...αν ειχα την δυνατοτητα αυτη την συγκεκριμενη στιγμη θα επερνα το συγκεκριμενο και θα του εβρισκα και οικογενεια δυστυχως ομως περναω δυσκολες καταστασεις...και για να μην σας κουραζω..πολλες φορες οποιες και αν ειναι οι απαντησεις δεν μπορουμε να αλλξουμε την γνωμη του αλλου εξ αρχης..μην ξεχναμε οτι το ιντερνετ ειναι ενα απροσωπο μεσο που πολλες φορες δεν ξερεις τι καταστασεις κρυβει απο πισω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulsydney

Νεοφερμένος

Η roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δεν νομίζω, ότι είναι λογοκρισία αν απαγορεύονται κάποιες ερωτήσεις ,που οδηγούν στην έκθεση της προσωπικής ζωής του άλλου, και που γίνονται,ώστε αν οι απαντήσεις κριθούν ικανοποιητικές, να "εγκρίνουμε" την ορθότητα της αγγελίας. Ούτε οι επικρίσεις, όταν δεν δίνονται τέτοιες απαντήσεις, αν απαγορευθούν είναι λογοκρισία.Δεν νομίζω ότι πρέπει να φοβόμαστε τόσο πολύ. Δεν εμποδίζεται έτσι η διάδοση πληροφοριών ή ιδεών, ούτε θα περιοριστεί η πνευματική δράση του απαντώντος.Αν γινόταν κάτι τέτοιο, τότε ,ναι, θα είχαμε λογοκρισία.
Αν οι ερωτήσεις είναι καλοπροαίρετες χωρίς να θίγουν το πρόσωπο του χρήστη και στοχεύουν μόνο στην "εξιχνίαση"των αιτίων που οδηγούν ένα γατάκι για χάρισμα,κατά την γνώμη μου είναι ευπρόσδεκτες.Δεν αποκλείεται για παράδειγμα η περίπτωση κάποιου ο οποίος βρέθηκε να έχει ένα γατάκι χωρίς να έχει συνειδητοποιήσει τις ευθύνες που αναλαμβάνει και στην πρώτη δυσκολία να καταφεύγει στην "εύκολη" λύση του "χαρίζονται".Σε μια τέτοια ή άλλη παρόμοια περίπτωση μέσα απο κάποιες ερωτήσεις ενδέχεται να υπάρξει και αναθεώρηση της άποψης του..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top