Αποζημίωση

teambody

Νεοφερμένος

Ο teambody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σε ολες/ολες θα ηθελα την βοηθεια σας πραγματικα....
Δολευα σε μια επχηρηση 3 χρονια .Μετα τα δυο χρονια ομως αρχιζε και καθυστερουσε τα λεφτα...μεχρι που βρηκα κατι καλητερα και ειπα στο αφεντικο οτι θελω να φυγω,,,κ οτι το υπολοιπο μας συμφωνα με τον λογιστη ειναι 3180 eyro...απο τις23/4 μου εχει δωσει με χιλια τηλεφωνα με εκατο παρακαλετα [αλλιως δεν γινετε δουλεια!!!!!!!],1400.ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΟΜΩΣ μου λεει παρε αυριο τηλεφωνο-παρε τηλεφωνο αυριο ...κι αυτο διαμεσου της ρεσεπσιον ουτε καν δεν μπορω να του μηλησω απο κοντα!!! ΤΙ ΚΑΝΩΩΩ???
ΘΕΛΩ ΓΝΩΜΕΣ ΠΑΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Μηπως να πας να τον βρεις τον ιδιο και αν δεν συμμωρφωθει να πας στην επιθεωρηση εργασιας και να τον καταγγγειλεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teambody

Νεοφερμένος

Ο teambody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
που να τον βρω κρυβετε....του εχω επι 1000 θελωτα λεφτα μου...μου λεει οκ και μετα παω και μου αφεινει 100 ευρο...κουραστηκα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
αν δεν συμμωρφωθει να πας στην επιθεωρηση εργασιας και να τον καταγγγειλεις?

H μονη λυση που βλεπω εγω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teambody

Νεοφερμένος

Ο teambody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μιπως γνωριζεις σε ποσο χρονικο διαστημα θα παρω τα λεφτα μου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Αυτο δεν το ξερω φιλε μου..Ενας φιλος μου που εκανε καταγγελια αργησε, αλλα εκει ειχε μπει και δικαστηριο για αμοιβαιο ξυλοδαρμο και τον εκανε και καταγγελια το ΙΚΑ λογω του οτι δεν κολλουσε ενσημα..Τελικα τα πηρε βεβαια..

Τωρα για την περιπτωση σου δεν γνωριζω..Ας απαντησει καποιος που γνωριζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Επιθεωρηση εργασίας Δευτέρα πρωί-πρωί ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Ελπίζω ότι δεν έχεις υπογράψει τίποτα χαρτιά ότι έχεις πάρει όλα τα οφειλόμενα κλπ.

Πας επιθεωρηση, καταγράφουν τα γεγονότα, καλούν τον πρώην εργοδότη σου κι εσενα μια μέρα για να το συζητήσετε. Συνήθως ο εργοδότης μετά την κλήση από την επιθεώρηση συμβιβάζεται και δίνει τα χρήματα γιατί δεν θέλει ελέγχους από επιθεωρηση κλπ.

τώρα...το πόσο χρόνο θα πάρει για να πάρεις τα χρήματα εξαρταται από το αν θα έρθει ο εργοδότης στο πρώτο ραντεβού κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σοβαρή ερώτηση... σύμβαση ότι δούλευες εκεί είχες υπογράψει?
Αν ναι, φεύγοντας υπόγραψες οικειοθελή αποχώρηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Παρενθεση, ψαχνοντας το προσφατα για κατι αναλογο που μου συνεβη, εμαθα πως ο,τι κι αν εχεις υπογραψει, μπορει να αμφισβητηθει.. ειναι γνωστο γενικως πως μπορει να πλαστογραφησουν την υπογραφη σου, η και να σε εχουν βαλει να υπογραψεις χωρις να θες, και και και.. ακομα κι ετσι, δεν εχει τελειωσει κατι, μπορει να καλεσει επιθεωρηση και παλι δικαιωμενος θα βγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Aπλά αν έχεις υπογράψει, δυσκολεύει η απόδειξη κατά πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teambody

Νεοφερμένος

Ο teambody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ παιδια....
εχω υπογραψει συμβαση!!!ειμουν στο χωρο 4 χρονια....και κατι ακομα δεν εχω υπογραψει εχω αποζειμειωθει!!!!θελω γνωμες...thanks!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι έχεις κρατήσει αντίγραφο της σύμβασης που υπέγραψες.
Όταν πληρωνόσουν υπέγραφες εξοφλητικές αποδείξεις?

Γενικά, ότι χαρτιά έχεις που σχετίζονται με τη δουλειά (συμβαση,πρόσληψη, αποδείξεις μισθοδοσίας, καρτέλες ενσήμων από ΙΚΑ) καλό είναι να τα έχεις μαζί σου όταν πας στην επιθεώρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athanasd

Νεοφερμένος

Ο athanasd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιπον παιδια τα πραγματα ειναι απλα....το θεμα ειναι μεχρι που θελετε να το φτασετε....

Ασχετως αν εχεις υπογραψει η οχι πρεπει να κανεις καταγγελια στο ΙΚΑ και την επιθεωρηση εργασιας.....η εργατικη νομοθεσια στην Ελλαδα-ευτυχως-ειναι κατα το 90% με το μερος του εργαζομενου.Θα σου ελεγα λοιπον και εφ οσον αυτος σου εχει συμπεριφερθει με κακο τροπο...να του κανεις και μια καταγγελια για υπερωριακη εργασια την οποια δεν πληρωθηκες ποτε για ολα αυτα τα χρονια......99% και με εναν καλο δικηγορο που να γνωριζει αναλογα θεματα,θα δικαιωθεις...και τα χρηματα που θα παρεις ξεπερνουν κατα πολυ το 1000 euro....

Δυστηχως η εμπειρια μου αυτο με εχει διδαξει...... μην χαριζεστε σε κανεναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SKoutsogiannis

Νεοφερμένος

Ο SKoutsogiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Δικηγόρος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Να κάνω πάντως μια γενική παρατήρηση, η οποία δε θέλω να παρεξηγηθεί, έχεις πρόβλημα που σχετίζεται με εφαρμογή εργατικής νομοθεσίας, σου χρωστάνε ένα αρκετά σημαντικό ποσό (δε μιλάμε πχ για 50 ευρώ) και δεν καταφεύγεις στη συμβουλή ενός αρμοδίου, δηλαδή ενός δικηγόρου; Δε δαγκώνουμε, τουλάχιστον όχι όλοι...
Όταν θέλει κανείς να κτίσει πάει σε πολιτικό μηχανικό, όταν θέλει να κάνει μια χειρουργική επέμβαση πάει σε χειρούργο, όταν όμως έχει νομικό πρόβλημα, περιέργως πως ρωτάει όποιον βρεθεί μπροστά του... Επαναλαμβάνω χωρίς καμία πρόθεση προσβολής όλα αυτά, άλλωστε δεν είσαι ο μόνος που τα κάνει. Έχουν όμως πολλές φορές χαθεί υποθέσεις από τέτοιες καθυστερήσεις, ειδικά στο χώρο του εργατικού δικαίου που έχει σύντομες προθεσμίες παραγραφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μαλλον, διοτι "ο οποιος βρεθει μπροστα του" δε θα ζητησει χρηματα για τις οποιες απαντησεις που θα δωσει.
Προφανως καποιος θελει να γνωριζει πανω κατω τι συμβαινει πριν απευθυνθει σε καποιο δικηγορο για να ξεκινησει τις οποιες διαδικασιες, εαν υπαρχει βεβαια η δυνατοτητα να βρεθει καποια λυση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lou salome

Νεοφερμένος

Η lou salome αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλημερα )))και αλως σας βρηκα !
επιτρεψτε μου να σας πω και το δικο μου προβλημα ((
εργαζομουν σε ιδιωτικη επιχειρηση 2,5 χρονια
τον σεπτεμβριο του 2010 με απελυσε,υπογραψα την απολυση και την καταθεσα και η ιδια στο αρμοδιο γραφειο !!!!
μου ειπε αν θελω ,να μεινω στην εταιρεια του αλλα χωρις ενσημα και με 600 απο 1000 που μου εδινε ως υπευθηνη που ημουν πριν την απολυση .
εμεινα στην εταιρεια του γιατι ηδη μας χρωσταγε (γιατι δεν ειμαι η μονη )τον μισθο του αυγουστου 2010 ,του σεπτεμβριου .
το πιο βασικο ομως ειναι οτι πριν μου μιλησει για απολυση με κατηγορησε εμεσως πλην σαφως οτι στο υποκαταστημα που εργαζομουν και που το εκλεισε βγηκε ελλειμα 20,000 ε.
με κατηγορει λοιπον για το ελλειμα αυτο και δεν μου δινει το ποσο της αποζημιωσης που δικαιουμε λεγωντας μου οτι μπορει να κινηθει εναντιον μου δικαστικα.
επισης μου προτεινε να δουλεψω ενα ιδιοκτητο οικημα του ως υποκαταστημα ,χωρις ρευμα και με χειρογραφες αποδειξεις!!!!! λεγωντας μου επισης οτι οταν θα εχει συνεφια θα το κλεινω πιο νωρις!!!!!!!!!!!!!!!
μπορει να μου κανει κατι? μπορει να οντως να με κατηγορησει για το ελλειμα του ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SKoutsogiannis

Νεοφερμένος

Ο SKoutsogiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Δικηγόρος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ΤΟ να σε κατηγορήσει είναι το μόνο εύκολο, το θέμα είναι έχει κάποιο στοιχείο στα χέρια του που να αποδεικνύει ότι για το έλλειμα έφταιγες εσύ; Αν δεν έχει και σε κατηγορήσει, αφενός θα χάσει τη δίκη, αφετέρου θα μπορείς να του κάνεις μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση.
Όσον αφορά στην αποζημίωση, έχει υποχρέωση να στη δώσει, αλλιώς η καταγγελία (απόλυση) δεν είναι έγκυρη. Πόσος καιρός πέρασε από την απόλυση; Α, και κάτι άλλο, τι εννοείς όταν λες ότι υπέγραψες την απόλυση; Ελπίζω να μην υπέγραψες έγγραφο οικειοθελούς αποχώρησης, διότι τότε δεν έχεις κανένα δικαίωμα.Αν σε απέλυσε με 2,5 χρόνια υπηρεσίας χωρίς να σε προειδοποιήσει προηγουμένως, τότε δικαιούσαι αποζημίωση απόλυσης ίση με 2 μισθούς.
Επειδή ο νόμος έχει πολύ σύντομες προθεσμίες για τη διεκδίκηση των δικαιωμάτων σου, αν θες να διεκδικήσεις αποζημίωση καταγγελίας τότε οφείλεις να πας αμέσως σε έναν καλό δικηγόρο (ελπίζω σε εμένα :)).
Για περισσότερες πληροφορίες επικοινώνησε άμεσα μαζί μου στο SpyrosKoutsogiannis@hotmail.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SKoutsogiannis

Νεοφερμένος

Ο SKoutsogiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Δικηγόρος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μαλλον, διοτι "ο οποιος βρεθει μπροστα του" δε θα ζητησει χρηματα για τις οποιες απαντησεις που θα δωσει.
Προφανως καποιος θελει να γνωριζει πανω κατω τι συμβαινει πριν απευθυνθει σε καποιο δικηγορο για να ξεκινησει τις οποιες διαδικασιες, εαν υπαρχει βεβαια η δυνατοτητα να βρεθει καποια λυση...
Το να συζητήσεις για κάποιον μισή ώρα για το θέμα που τον απασχολεί και να τον κατευθύνεις σε μία λύση δεν πληρώνεται. Από κει και πέρα, φυσικά εάν μου φέρεις να μελετήσω ένα φάκελο με ένα σωρό έγγραφα και στοιχεία, ή μου ζητήσεις γνωμοδότηση για ένα περίπλοκο ζήτημα που θα με απασχολήσει αρκετές παραγωγικές ώρες, βεβαίως θα ζητήσω αμοιβή. Σε κάθε περίπτωση όμως, είναι προτιμότερο σε τελευταία ανάλυση να πληρώσεις μια μικρή αμοιβή για να πάρεις μια υπεύθυνη απάντηση, παρά να ζητάς πληροφορίες από γνωστούς και αγνώστους που μπορεί να είναι άσχετοι με το αντικείμενο κι εν τέλει είτε να μπερδεύεσαι είτε χειρότερα να χάνεις δικαιώματά σου.
Για να φέρω ένα παράδειγμα, που συνέβη μπροστά μου σε συγκεκριμένο γραφείο επιθεώρησης εργασίας:
Ο εργαζόμενος υπέβαλε καταγγελία για απόλυση χωρίς καταβολή αποζημίωσης. Η συζήτηση της καταγγελίας του θα γινόταν εντός δύο μηνών, είχε ήδη δε παρέλθει ένας μήνας από την απόλυση έως την υποβολή της καταγγελίας στην Επιθεώρηση. Μόλις τέλειωσε την υποβολή ρώτησε την επιθεωρήτρια αν πρέπει να κάνει κάτι άλλο μέχρι να συζητηθεί η καταγγελία του και του είπε όχι εντάξει είσαι οκ. Ευτυχώς παρενέβην εγώ και της θύμισα ότι έχει τρίμηνη προθεσμία από την απόλυση για να ασκήσει ορισμένα δικαιώματα. Αλλιώς θα πέρναγε το τρίμηνο και θα πήγαινε με λίγα λόγια άκλαυτος ο εργαζόμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top