Απορία...

zeta

Νεοφερμένος

Η zeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
γιατί εγώ στο χώρο των αδέσποτων περίπου 6 χρόνια δεν γνωρίζω ΚΑΝΕΝΑΝ ?????

τεσπα...
Η μητερα μου δεν θα αναλάβει εύκολα να στειρώσει ζωάκια (μεταφέρει σε αυτά τον δικό της φόβο για το χειρουργείο), αλλά εδώ και 20 χρόνια περίπου, τάίζει, φιλοξενεί,περιθάλπει γατούλες της γειτονιάς. Και άλλες κυρίες στην γειτονιά. Αρα, τίποτα δεν είναι απόλυτο. Ο καθένας συνεισφέρει με τον τρόπο που μπορεί & θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
γιατί εγώ στο χώρο των αδέσποτων περίπου 6 χρόνια δεν γνωρίζω ΚΑΝΕΝΑΝ ?????

τεσπα...
Δεν νομίζω ότι ο χώρος των αδέσποτων έχει και "προϋπηρεσία",πάντως κι εγώ έχω φιλοξενήσει και περιθάλψει,και βοηθώ όσο μπορώ απο μακριά,και δε συμμερίζομαι την άποψη αυτή,αλλά και οι παραπάνω που εξέφρασαν την αντίθεσή τους εχουν φροντίσει δεκάδες αδέσποτα.Τέλος πάντων,αυτό είναι θέμα καθαρά των mods και της Michelle,αν πιστεύουν ότι μια τέτοιου είδους κίνηση θα κάνει το site καλύτερο,καλοδεχούμενες οι όποιες αλλαγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Κοίτα, προσωπικά δεν θεωρώ αυτές τις απαγορεύσεις αντιδημοκρατικές. Κάθε φόρουμ έχει δικαίωμα να αποφασίσει τη θεματολογία του: άλλοι δεν επιτρέπουν καν συζητήσεις που δεν σχετίζονται με το αντικείμενο το φόρουμ.

Παλιότερα, ήμουν κι εγώ υπέρ της απαγόρευσης τέτοιων αγγελιών, αλλά αναθεώρησα για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω.

Επιπλέον, μίλησες για δραστικά μέτρα αντιμετώπισης του προβλήματος των αδεσπότων. Μαζί σου, αλλά πώς ακριβώς συμβάλλει η απαγόρευση αγγελιών σε ένα φόρουμ στην επίλυση του προβλήματος;:hmm:
Όλοι νομίζω συμφωνούμε ότι η μόνη λύση είναι η ενημέρωση, και αυτή μπορεί να προέλθει μόνο από το διάλογο. Να συμπληρώσω εδώ ότι αυτά δεν είναι θεωρητικολογίες, αλλά πράγματα που τα είδα να συμβαίνουν μέσα στο φόρουμ.

Κατά τ' άλλα, είμαι πάντα ανοιχτή σε νέες προτάσεις. Αλλά θέλω να ακούσω ένα καλύτερο επιχείρημα από "το κάνουν και άλλοι".
Πάντα φιλικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sia

Νεοφερμένος

Ο Sia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι το επιχειρα μου ηταν οτι το κανουν και άλλοι.
Αυτο το είπα ( οπως ξανα-ανέφερα) για το λόγο οτι κάποιος είπε (νομιζω havanna), οτι αυτό που προτείνω γίνεται μόνο σε ιστ;oτοπους με την ταμπέλα του "ζωοφιλικου χαρακτήρα".

επίσης το ότι ανέφερα τα 6 χρονια δεν είναι θέμα προ-υπηρεσίας και ας μην μπαίνουμε σε ειρωνείες κτλ δεν είναι αυτό το θέμα εδώ.

τώρα αν για να απαγορευτούν η τουλάχιστον να διαχωριστούν οι αγγελίες, χρειάζεστε και άλλα επιχειρήματα εκτός του μεγαλύτερου που καθημερινά αντικρίζετε , τι να πω...

πάντα φιλικά, αυτό τονίστηκε εξ'αρχης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta

Νεοφερμένος

Η zeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πάντως, για να είμαι ειλικρινής, για εμένα το πρόβλημα δεν είναι η ύπαρξη των αδεσπότων, αλλά η αδυναμία των ανθρώπων να αποδεχτούν αυτή την παράλληλη "κοινωνία" & να συμβιώσουν αρμονικά μαζί τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sia

Νεοφερμένος

Ο Sia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ναι , θα συμφωνήσω με εσένα σε αυτό αν και νομίζω το βλέπουμε εγωιστικά εις βάρος των ίδιων των ζώων - ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ-

σκέφτεσαι όμως οτι αυτά τα 2 που αναφέρεις είναι απόλυτα αλληλένδετα...???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι το επιχειρα μου ηταν οτι το κανουν και άλλοι.
Αυτο το είπα ( οπως ξανα-ανέφερα) για το λόγο οτι κάποιος είπε (νομιζω havanna), οτι αυτό που προτείνω γίνεται μόνο σε ιστ;oτοπους με την ταμπέλα του "ζωοφιλικου χαρακτήρα".

επίσης το ότι ανέφερα τα 6 χρονια δεν είναι θέμα προ-υπηρεσίας και ας μην μπαίνουμε σε ειρωνείες κτλ δεν είναι αυτό το θέμα εδώ.

τώρα αν για να απαγορευτούν η τουλάχιστον να διαχωριστούν οι αγγελίες, χρειάζεστε και άλλα επιχειρήματα εκτός του μεγαλύτερου που καθημερινά αντικρίζετε , τι να πω...

πάντα φιλικά, αυτό τονίστηκε εξ'αρχης
Δεν ήταν σκοπός μου να σε ειρωνευτώ,αλλά όλοι για να είμαστε εδω και να ασχολούμαστε με το θέμα,και να προωθούμε,και να έχουμε γεμίσει φίλους κια γνωστούς με αδεσποτάκια,πάει να πει ότι νοιαζόμαστε,άσχετα με το πόσα χρόνια και πως ασχολείται ο καθένας.Σεβαστή η άποψή σου,και γι'αυτό ανέφερα παραπάνω ότι αν το αποφασίσουν οι Mods και πιστεύουν ότι αυτό είναι το καλύτερο για το site,κάθε αλλαγή είναι καλοδεχούμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
τώρα αν για να απαγορευτούν η τουλάχιστον να διαχωριστούν οι αγγελίες, χρειάζεστε και άλλα επιχειρήματα εκτός του μεγαλύτερου που καθημερινά αντικρίζετε , τι να πω...

Ναι, για να απαγορεύσουμε κάτι χρειαζόμαστε πάρα πολύ καλά επιχειρήματα, κυρίως να μας εξηγήσει κάποιος πώς η απαγόρευση θα συμβάλλει στη λύση του προβλήματος.
Πιστεύεις ειλικρινά ότι κάποιος που ψάχνει γαμπρό για τη γάτα του θα το ξανασκεφτεί, αν του κλειδώσουμε/διαγράψουμε την αγγελία; Εγώ λέω ότι θα βρει απ' τη Χρυσή Ευκαιρία ή απ' τον κτηνίατρό του. Ή στη χειρότερη, θα την αφήσει αστείρωτη να πάθει πυομήτρα.

Ο διαχωρισμός των αγγελιών δεν είναι άσχημη ιδέα, αλλά αν ρίξεις μια ματιά στις αγγελίες, θα δεις ότι η συντριπτική πλειοψηφία αφορά γάτες που φιλοξενούνται σε καταφύγια ή βρέθηκαν από μέλη στο δρόμο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonfly-kishar

Νεοφερμένος

Η dragonfly-kishar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Web designer και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Έχω που λέτε αναλάβει μόνο τον τελευταίο μήνα πάνω από 15 γατάκια, νεογέννητα, ετοιμοθάνατα, με χλαμύδια και τα πάντα. Κάνω τα πάντα για να τα βοηθήσω γιατι όπως φαίνεται είμαι απλά ηλίθια. 'Αλλα μου πεθαίνουν, άλλα ζουν, άλλα τα βλέπω να ξεψυχούν μετά από 1 μήνα φροντίδας.

Και έρχεται μία έξυπνη και καμαρώνει που βάζει τη γάτα της να γεννάει και "φροντίζει της γάτες της γειτονιάς". Πως φροντίζεις τις γάτες της γειτονιάς ακριβώς? Τους δίνεις φάρμακα? Τις κάνεις καλά από ρινοτρ/δα? Τους δίνεις φάρμακα για χλαμύδια? Τις αποπαρασιτώνεις? Βάζεις σε όλες αμπούλες για τους ψύλλους? Drontal δίνεις? 'Η μήπως όσες έχουν FIV, FELV, FIP τους δίνεις τα κατάλληλα φάρμακα και θεραπείες? Σε ρωτάω γιατί εγώ αυτά δε μπορώ να τα κάνω στις αδέσποτες της γειτονιάς μου γιατί ακόμα και όταν τις παίρνω από το δρόμο, αγχώνομαι να μην ειδωθούν ποτέ οι γάτες μου που είναι θετικές σε FIP + FIV με τα γατάκια/γάτες που φιλοξενώ για να μην αλληλοκολλήσουν ασθένειες. Εσύ ή έχεις βρει το φάρμακο της νεότητας της γάτας, ή δε σε ενδιαφέρει το θέμα ή έχεις τεράστιο σπίτι.

Μήπως στα γατιά που πουλάς / χαρίζεις / φέρνεις στη ζωή, πριν τα δώσεις, τους κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις για τις παραπάνω ασθένειες? Αλήθεια, όσα είναι θετικά τα δίνεις στους νέους ιδιοκτήτες ή τα κοιμίζεις?

Και πως ακριβώς εξασφαλίζεις πως η φροντίδα που παρέχεις στα αδέσποτα όπως λες, δε θα κολλήσει τις καθαρόαιμες γάτες σου κάτι από τα παραπάνω? Αυτό μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα να σου ζητάνε τα λεφτά τους πίσω οι νέοι ιδιοκτήτες ή αν τα χαρίζεις να σε κατηγορούν για ανευθυνότητα εφόσον βάζεις άρρωστα γατιά να πολλαπλασιάζονται.

Μαρίνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Και έρχεται μία έξυπνη και καμαρώνει που βάζει τη γάτα της να γεννάει και "φροντίζει της γάτες της γειτονιάς".

Μαρίνα, θα σε παρακαλέσω να αποφεύγεις τους χαρακτηρισμούς και τις ειρωνίες. Εδώ δεν γίνεται διαγωνισμός φιλοζωίας και νομίζω ότι μπορείς να πεις τα ίδια με πιο ήπιους τόνους και χωρίς επιθέσεις σε άλλα μέλη.
Τα έχουμε πει χιλιάδες φορές, να μην τα ξαναλέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sia

Νεοφερμένος

Ο Sia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
με δυσαρεστεί αφάνταστα γιατί μεταξύ πολλών άλλων βλέπω οτι πολλοί εδω μέσα βλέπουν τη φροντίδα αδέσποτων " αχ, ναι ! φροντίζω και αδέσποτα" αλλα " δεν τα στειρωνω" ... τι ακριβως φροντιζουν ?? μηπως απλα την διαιωνιση του είδους της σπάνιας κεραμιδογατας στους δρόμους??

και χρειάζονται δυνατά επιχειρήματα για να απαγορευτούν οι αγγελίες και τα παντρολογήματα... επιχειρήματα.....το γράφω ξανά και ξανά μπας και συνειδητοποιήσω τι βλέπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonfly-kishar

Νεοφερμένος

Η dragonfly-kishar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Web designer και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ωραία είναι η απάντηση ότι το mycat είναι σχετικό με γάτες και όχι ζωοφιλικό, αλλά μασάμε όλοι πολύ καιρό κάτι τέτοιες καραμέλες, εγώ νόμιζα πως αν αγαπάς τη γάτα, αγαπάς και την αδέσποτη γάτα.

Αν αγαπάς την αδέσποτη γάτα, τη φροντίζεις, δε την αγαπάς βλεποντάς τη να πεθαίνει από ασφυξία, ούτε σου γουστάρει να της βγαίνει το μάτι από χλαμύδια, ενώ εσύ ανετούλης στη ζεστασιά του σπιτιού σου, βάζεις τη γάτα σου να γεννάει και παίζεις με τα μωρουλινια-γλυκουλίνια της ενώ το άλλο κάτω από το σπίτι σου έχει όλες τις πιθανές ασθένειες.

Επίσης, θεωρούσα πως αν αγαπάς τη γάτα, έχεις τη στοιχειώδη εξυπνάδα, να καταλάβεις πως απλά στειρώνοντας τη γάτα σου, μπορείς στις οικογένειες που θα έπαιρναν τα σπάνια γατάκια της (ναι ξέρω ότι είναι σπάνια τα γατάκια της δικής μας γάτας), να δώσεις αδέσποτα.

Εννοείται πως αυτό χρειάζεται χρόνο (που ξέρω ότι κανείς δε διαθέτει εκτός από τους μαλάκες που τα βοηθούν και φροντίζουν να τον βρουν), κόπο και δύναμη, αλλά τουλάχιστον όταν θα φτάσετε στα 80 σας, θα έχετε κάνει ΚΑΤΙ διαφορετικό από το να φέρνετε στο κόσμο αριστοκράτες αφήνοντας τους άρρωστους στους δρόμους και να λέτε ανούσιες γλυκουλινιές και φιλοσοφίες του πληκτρολογίου όλη μέρα σε forums.

Είναι απλή λογική και τίποτε παραπάνω.

Τελευταία όσες ενδιαφερόμενες οικογένειες μου είχαν κλείσει γατάκια, τελικά πήραν "από σπίτι", γιατί τα θεωρούν καλύτερα.

Αυτό είναι το θέμα σας εδώ μέσα, να πάρετε όλοι τον καλύτερο και να μπαίνετε στα forums να τον δείχνετε και να τον αναπαράγετε... φοβερή στάση ζωής!!!

Το θέμα σας θα έπρεπε να είναι να βοηθάτε το είδος που αγαπάτε. Και οι διαχειριστές να μη λένε "και τα σπιτικά γατάκια είναι" αλλά να λένε "και οι αδέσποτες γάτες είναι".

Πάρτε το λίγο αλλιώς γιατί δε το πάτε καλά το θέμα και έχετε βρει όλοι μία απάντηση που σας βολεύει για να μη τσακώνεστε... αυτό είναι το νόημα μας εδώ μέσα και παντού? να κάνουμε φίλους ή να κάνουμε κάτι γιαυτούς που υποφέρουν?

Μαρίνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Βρε παιδιά,δεν καταλαβαίνω γιαί κάποιος που δε μπορεί,είτε απο οικονομικής άποψης,είτε λόγω ε πεποίθησης,είτε λόγω δυσκολίας της φύσης του ζώου,να στειρώσει τα αδέσποτα της γειτονιάς του,δεν βοηθάει.Το δέχομαι ότι δε βοηθάει όσο θα μπορούσε,αλλά εγώ θεωρώ ότι κι ένα πιατάκι φαί βοηθάει.Εγώ κάνω όσες αποπαρασιτώσεις μπορώ,δεν έχω εξετάσει όμως καμιά γατούλα της γειτονιάς μου για όλες αυτές τις ασθένειες,ούτε έχω την οικονομική επιφάνεια να τις στειρωσω.Προωθώ όσο μπορώ αγγελίες,μεταφράζω εθελοντικά sites και ενημερώνω όσο μπορώ σχετικά με θέματα στείρωσης και υγιεινής των ζώων.Δηλαδή δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ή να είμαστε όλοι το ίδιο,ή να κάνουμε ένα άπαρτχάιντ για αυτούς που δε συμφωνούν,ειλικρινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sia

Νεοφερμένος

Ο Sia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μαρίνα, θα σε παρακαλέσω να αποφεύγεις τους χαρακτηρισμούς και τις ειρωνίες. Εδώ δεν γίνεται διαγωνισμός φιλοζωίας και νομίζω ότι μπορείς να πεις τα ίδια με πιο ήπιους τόνους και χωρίς επιθέσεις σε άλλα μέλη.
Τα έχουμε πει χιλιάδες φορές, να μην τα ξαναλέμε.


εγώ προσωπικά ρεαλισμό θα το έλεγα. δεν βλέπω κάπου ειρωνεία. "ειρωνεία" ως προς αυτό που κάνουν ορισμένοι είναι όταν γυρνάει και σου λέει ο άλλος αυτο για το οποιο "κατηγορηθηκε" η Μαρινα ("βάζει τη γάτα της να γεννάει και "φροντίζει της γάτες της γειτονιάς").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta

Νεοφερμένος

Η zeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Έχω που λέτε αναλάβει μόνο τον τελευταίο μήνα πάνω από 15 γατάκια, νεογέννητα, ετοιμοθάνατα, με χλαμύδια και τα πάντα. Κάνω τα πάντα για να τα βοηθήσω γιατι όπως φαίνεται είμαι απλά ηλίθια. 'Αλλα μου πεθαίνουν, άλλα ζουν, άλλα τα βλέπω να ξεψυχούν μετά από 1 μήνα φροντίδας.

Και έρχεται μία έξυπνη και καμαρώνει που βάζει τη γάτα της να γεννάει και "φροντίζει της γάτες της γειτονιάς". Πως φροντίζεις τις γάτες της γειτονιάς ακριβώς? Τους δίνεις φάρμακα? Τις κάνεις καλά από ρινοτρ/δα? Τους δίνεις φάρμακα για χλαμύδια? Τις αποπαρασιτώνεις? Βάζεις σε όλες αμπούλες για τους ψύλλους? Drontal δίνεις? 'Η μήπως όσες έχουν FIV, FELV, FIP τους δίνεις τα κατάλληλα φάρμακα και θεραπείες? Σε ρωτάω γιατί εγώ αυτά δε μπορώ να τα κάνω στις αδέσποτες της γειτονιάς μου γιατί ακόμα και όταν τις παίρνω από το δρόμο, αγχώνομαι να μην ειδωθούν ποτέ οι γάτες μου που είναι θετικές σε FIP + FIV με τα γατάκια/γάτες που φιλοξενώ για να μην αλληλοκολλήσουν ασθένειες. Εσύ ή έχεις βρει το φάρμακο της νεότητας της γάτας, ή δε σε ενδιαφέρει το θέμα ή έχεις τεράστιο σπίτι.

Μήπως στα γατιά που πουλάς / χαρίζεις / φέρνεις στη ζωή, πριν τα δώσεις, τους κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις για τις παραπάνω ασθένειες? Αλήθεια, όσα είναι θετικά τα δίνεις στους νέους ιδιοκτήτες ή τα κοιμίζεις?

Και πως ακριβώς εξασφαλίζεις πως η φροντίδα που παρέχεις στα αδέσποτα όπως λες, δε θα κολλήσει τις καθαρόαιμες γάτες σου κάτι από τα παραπάνω? Αυτό μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα να σου ζητάνε τα λεφτά τους πίσω οι νέοι ιδιοκτήτες ή αν τα χαρίζεις να σε κατηγορούν για ανευθυνότητα εφόσον βάζεις άρρωστα γατιά να πολλαπλασιάζονται.

Μαρίνα
Δεν ξέρω αν είμαι εγώ η "έξυπνη", πάντως αν ναι, ευχαριστώ. Δεν ισχυρίζομαι ότι παρέχω την τέλεια φροντίδα (δεν φθάνει μέχρι εκεί η εξυπνάδα μου), αλλά κάνω ότι μπορώ στο μέτρο των δυνατοτήτων μου. Εχω απόλυτη επίγνωση των ορίων μου, ενδεχομένως να έχω πολλές ελλείψεις, αλλά that' s life. Kαι όντως καμαρώνω γιατί στην γειτονιά μου κυκλοφορούν γάτες "θρεφταράκια", που ζουν για πολλά χρόνια (έχω χάσει γατούλες από αυτοκίνητο, αλλά έχω χάσει & ανθρώπους από αυτοκίνητο & δεν μπορω να ορίζω το πεπρωμένο)
Και μέσα σε αυτά τα χρόνια έχω πολλές φορές αποτύχει να σώσω νεογέννητα ή μωρά, αλλά υπάρχει και η φύση με τους νόμους της που με ξεπερνά. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσω την προσπάθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonfly-kishar

Νεοφερμένος

Η dragonfly-kishar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Web designer και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Μαρίνα, θα σε παρακαλέσω να αποφεύγεις τους χαρακτηρισμούς και τις ειρωνίες. Εδώ δεν γίνεται διαγωνισμός φιλοζωίας και νομίζω ότι μπορείς να πεις τα ίδια με πιο ήπιους τόνους και χωρίς επιθέσεις σε άλλα μέλη.
Τα έχουμε πει χιλιάδες φορές, να μην τα ξαναλέμε.


Και εγώ θα σε παρακαλέσω να με αφήσεις να εκφράζομαι ελεύθερα εφόσον δε βρίζω και δε προσβάλλω κάποιον συγκεκριμένα. Ξέρω πολύ καλά πως λειτουργούν οι κανονισμοί των forums και δεν έχω παραβεί ούτε μισό.

Μαρίνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raisa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Και έρχεται μία έξυπνη και καμαρώνει που βάζει τη γάτα της να γεννάει και "φροντίζει της γάτες της γειτονιάς". Πως φροντίζεις τις γάτες της γειτονιάς ακριβώς? Τους δίνεις φάρμακα? Τις κάνεις καλά από ρινοτρ/δα? Τους δίνεις φάρμακα για χλαμύδια? Τις αποπαρασιτώνεις? Βάζεις σε όλες αμπούλες για τους ψύλλους? Drontal δίνεις? 'Η μήπως όσες έχουν FIV, FELV, FIP τους δίνεις τα κατάλληλα φάρμακα και θεραπείες? Σε ρωτάω γιατί εγώ αυτά δε μπορώ να τα κάνω στις αδέσποτες της γειτονιάς μου γιατί ακόμα και όταν τις παίρνω από το δρόμο, αγχώνομαι να μην ειδωθούν ποτέ οι γάτες μου που είναι θετικές σε FIP + FIV με τα γατάκια/γάτες που φιλοξενώ για να μην αλληλοκολλήσουν ασθένειες. Εσύ ή έχεις βρει το φάρμακο της νεότητας της γάτας, ή δε σε ενδιαφέρει το θέμα ή έχεις τεράστιο σπίτι.

Μήπως στα γατιά που πουλάς / χαρίζεις / φέρνεις στη ζωή, πριν τα δώσεις, τους κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις για τις παραπάνω ασθένειες? Αλήθεια, όσα είναι θετικά τα δίνεις στους νέους ιδιοκτήτες ή τα κοιμίζεις?

Και πως ακριβώς εξασφαλίζεις πως η φροντίδα που παρέχεις στα αδέσποτα όπως λες, δε θα κολλήσει τις καθαρόαιμες γάτες σου κάτι από τα παραπάνω? Αυτό μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα να σου ζητάνε τα λεφτά τους πίσω οι νέοι ιδιοκτήτες ή αν τα χαρίζεις να σε κατηγορούν για ανευθυνότητα εφόσον βάζεις άρρωστα γατιά να πολλαπλασιάζονται.

Μαρίνα

Αν αγαπάς την αδέσποτη γάτα, τη φροντίζεις, δε την αγαπάς βλεποντάς τη να πεθαίνει από ασφυξία, ούτε σου γουστάρει να της βγαίνει το μάτι από χλαμύδια, ενώ εσύ ανετούλης στη ζεστασιά του σπιτιού σου, βάζεις τη γάτα σου να γεννάει και παίζεις με τα μωρουλινια-γλυκουλίνια της ενώ το άλλο κάτω από το σπίτι σου έχει όλες τις πιθανές ασθένειες.

Επίσης, θεωρούσα πως αν αγαπάς τη γάτα, έχεις τη στοιχειώδη εξυπνάδα, να καταλάβεις πως απλά στειρώνοντας τη γάτα σου, μπορείς στις οικογένειες που θα έπαιρναν τα σπάνια γατάκια της (ναι ξέρω ότι είναι σπάνια τα γατάκια της δικής μας γάτας), να δώσεις αδέσποτα.

Εννοείται πως αυτό χρειάζεται χρόνο (που ξέρω ότι κανείς δε διαθέτει εκτός από τους μαλάκες που τα βοηθούν και φροντίζουν να τον βρουν), κόπο και δύναμη, αλλά τουλάχιστον όταν θα φτάσετε στα 80 σας, θα έχετε κάνει ΚΑΤΙ διαφορετικό από το να φέρνετε στο κόσμο αριστοκράτες αφήνοντας τους άρρωστους στους δρόμους και να λέτε ανούσιες γλυκουλινιές και φιλοσοφίες του πληκτρολογίου όλη μέρα σε forums.

Είναι απλή λογική και τίποτε παραπάνω.

Τελευταία όσες ενδιαφερόμενες οικογένειες μου είχαν κλείσει γατάκια, τελικά πήραν "από σπίτι", γιατί τα θεωρούν καλύτερα.

Αυτό είναι το θέμα σας εδώ μέσα, να πάρετε όλοι τον καλύτερο και να μπαίνετε στα forums να τον δείχνετε και να τον αναπαράγετε... φοβερή στάση ζωής!!!

Το θέμα σας θα έπρεπε να είναι να βοηθάτε το είδος που αγαπάτε. Και οι διαχειριστές να μη λένε "και τα σπιτικά γατάκια είναι" αλλά να λένε "και οι αδέσποτες γάτες είναι".

Πάρτε το λίγο αλλιώς γιατί δε το πάτε καλά το θέμα και έχετε βρει όλοι μία απάντηση που σας βολεύει για να μη τσακώνεστε... αυτό είναι το νόημα μας εδώ μέσα και παντού? να κάνουμε φίλους ή να κάνουμε κάτι γιαυτούς που υποφέρουν?

Μαρίνα

:)
Η έξυπνη που αναφέρεσαι ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ!!!
Δεν θα σχολιάσω τα όσα λες γιατί ΔΕΝ σε ΞΕΡΩ....το ΙΔΙΟ θα ήθελα να κάνεις και συ...ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ γι΄αυτό θα σε παρακαλούσα να μην ξανααναφερθείς στο άτομό μου!!!
Αυτοί που με ξέρουν και με παρακολουθούν στο φόρουμ εδώ και μήνες....ΜΟΝΟ σ΄αυτούς δίνω το δικαίωμα να με κρίνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Και εγώ θα σε παρακαλέσω να με αφήσεις να εκφράζομαι ελεύθερα εφόσον δε βρίζω και δε προσβάλλω κάποιον συγκεκριμένα. Ξέρω πολύ καλά πως λειτουργούν οι κανονισμοί των forums και δεν έχω παραβεί ούτε μισό.

Μαρίνα

Η μπηχτή ήταν σαφέστατη και, όχι, δεν επιτρέπεται. Δες και τον κανόνα #1. Θα παρακαλέσω να μην αρχίσει τώρα συζήτηση του τύπου "είπες - όχι δεν είπα".
Κατά τ' άλλα, γράφε ό,τι θέλεις, αλλά με ήπιο τόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonfly-kishar

Νεοφερμένος

Η dragonfly-kishar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Web designer και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Βρε παιδιά,δεν καταλαβαίνω γιαί κάποιος που δε μπορεί,είτε απο οικονομικής άποψης,είτε λόγω ε πεποίθησης,είτε λόγω δυσκολίας της φύσης του ζώου,να στειρώσει τα αδέσποτα της γειτονιάς του,δεν βοηθάει.Το δέχομαι ότι δε βοηθάει όσο θα μπορούσε,αλλά εγώ θεωρώ ότι κι ένα πιατάκι φαί βοηθάει.Εγώ κάνω όσες αποπαρασιτώσεις μπορώ,δεν έχω εξετάσει όμως καμιά γατούλα της γειτονιάς μου για όλες αυτές τις ασθένειες,ούτε έχω την οικονομική επιφάνεια να τις στειρωσω.Προωθώ όσο μπορώ αγγελίες,μεταφράζω εθελοντικά sites και ενημερώνω όσο μπορώ σχετικά με θέματα στείρωσης και υγιεινής των ζώων.Δηλαδή δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ή να είμαστε όλοι το ίδιο,ή να κάνουμε ένα άπαρτχάιντ για αυτούς που δε συμφωνούν,ειλικρινά.


Όταν δε μπορείς να κάνεις όλα αυτά, τότε μην πολλαπλασιάζεις το πρόβλημα, γιατί εμείς βουλώνουμε μια τρύπα και άλλοι ανοίγουν 100 με τη ζωοφιλία τους.

Και να απαντήσω και αυτό για το άλλο σχόλιο που έγινε, δε θεωρώ τον εαυτό μου φιλόζωη, ούτε ιδιαίτερα ζωόφιλη. Απλά απαιτώ να μην καταστρέφετε οτιδήποτε άλλοι προσπαθούν να φτιάξουν. Και είναι δικαίωμα μου να το απαιτώ με θράσσος, όσο και εσείς αντίστοιχα καταστρέφετε αυτό που άλλοι φτιάχνουν, με θράσσος.

Μαρίνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raisa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είμαι εγώ η "έξυπνη", πάντως αν ναι, ευχαριστώ. Δεν ισχυρίζομαι ότι παρέχω την τέλεια φροντίδα (δεν φθάνει μέχρι εκεί η εξυπνάδα μου), αλλά κάνω ότι μπορώ στο μέτρο των δυνατοτήτων μου. Εχω απόλυτη επίγνωση των ορίων μου, ενδεχομένως να έχω πολλές ελλείψεις, αλλά that' s life. Kαι όντως καμαρώνω γιατί στην γειτονιά μου κυκλοφορούν γάτες "θρεφταράκια", που ζουν για πολλά χρόνια (έχω χάσει γατούλες από αυτοκίνητο, αλλά έχω χάσει & ανθρώπους από αυτοκίνητο & δεν μπορω να ορίζω το πεπρωμένο)
Και μέσα σε αυτά τα χρόνια έχω πολλές φορές αποτύχει να σώσω νεογέννητα ή μωρά, αλλά υπάρχει και η φύση με τους νόμους της που με ξεπερνά. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσω την προσπάθεια

Οχι καλή μου...εγώ είμαι η έξυπνη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top