Απορίες σχετικά με την αναβάθμιση του υπολογιστή σας

Evolutiontn

Νεοφερμένος

Ο Evolutiontn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια χαρά σε όλους. Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι. Ο υπολογιστής μου εχει γενικός πέσει αρκετά σε απόδοση και προφανός ένας απ' τους λόγους ειναι το οτι τον εχω 3 χρόνια και δεν εχω κάνει την παραμικρή αναβάθμιση. Θα ήθελα να σας πω κάποια χαρακτηριστικά και να μου πείτε την γνώμη σας για το τι πρέπει να βάλω για να τον αναβαθμίσω.

-Επεξεργαστής: intel Core Duo 6600 2.40Ghz
-Σκηρος Δίσκος: WDC WD3200JS-55PDB0 (Western Digital)
-Κάρτα Γραφικων: Nvidia Geforce 7600 GS
-MotherBoard: Gigabyte 945GM-S2
-RAM: 2,48 Giga (DDR2 απο 1,24 Giga η κάθε μια)
Δυστιχώς δεν ξέρω τι τροφοδοτικό εχω και πως θα το δω (sorry για την ασχετοσίνη :P) αλλα θα εκτιμούσα να μου γράφατε κάτι καλό και συμβατό.
Επείσης θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου πείτε και μια τιμή στο περίπου, να ξέρω πόσο θα κοστίσει η αναβάθμιση ή να μου γράψετε τα μοντέλα να το ψάξω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Γεια χαρά σε όλους. Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι. Ο υπολογιστής μου εχει γενικός πέσει αρκετά σε απόδοση και προφανός ένας απ' τους λόγους ειναι το οτι τον εχω 3 χρόνια και δεν εχω κάνει την παραμικρή αναβάθμιση. Θα ήθελα να σας πω κάποια χαρακτηριστικά και να μου πείτε την γνώμη σας για το τι πρέπει να βάλω για να τον αναβαθμίσω.

-Επεξεργαστής: intel Core Duo 6600 2.40Ghz
-Σκηρος Δίσκος: WDC WD3200JS-55PDB0 (Western Digital)
-Κάρτα Γραφικων: Nvidia Geforce 7600 GS
-MotherBoard: Gigabyte 945GM-S2
-RAM: 2,48 Giga (DDR2 απο 1,24 Giga η κάθε μια)
Δυστιχώς δεν ξέρω τι τροφοδοτικό εχω και πως θα το δω (sorry για την ασχετοσίνη :P) αλλα θα εκτιμούσα να μου γράφατε κάτι καλό και συμβατό.
Επείσης θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου πείτε και μια τιμή στο περίπου, να ξέρω πόσο θα κοστίσει η αναβάθμιση ή να μου γράψετε τα μοντέλα να το ψάξω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Κάτι πολύ βασικό σε ότι αφορά την απόδοση ενός υπολογιστή, είναι το λειτουργικό σύστημα το οποίο χρησιμοποιείς και το οποίο δεν μας αναφέρεις, καθώς και το πόσο καιρό το έχεις εγκατεστημένο. Αν π.χ. μιλάμε για εγκατεστημένα Windows XP εδώ και 3 χρόνια, ίσως ήρθε η ώρα να κάνεις μια επανεγκατάσταση. Επίσης δεν αναφέρεις τι εννοείς όταν λες ότι έχει μειωθεί η απόδοσή του. Χρησιμοποιείς τις ίδιες εφαρμογές που χρησιμοποιούσες και παλιότερα και διαπιστώνεις ότι "τρέχουν" ποιο αργά, ή έβαλες καινούργιες και δεν έμεινες ικανοποιημένος από την απόδοση του υπολογιστή;
Το μηχάνημα το οποίο έχεις είναι αρκετά αξιοπρεπές σε ό,τι αφορά εφαρμογές, και δε θα έπρεπε να βλέπεις πτώση της απόδοσής του. Για τα παιχνίδια τώρα, αλλάζει το πράγμα. Τα παιχνίδια είναι τα πλέον απαιτητικά από πλευράς εξοπλισμού.

Αν χρησιμοποιείς την ίδια εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος τα 3 χρόνια που τον έχεις, απλά και μόνο κάνοντας επανεγκατάσταση, θα δεις το μηχάνημα να βελτιώνεται κατά πολύ. Επίσης, φρόντισε ο δίσκος σου (C:\) να έχει τουλάχιστον 30% ελεύθερο χώρο. Αν θες, πες μας και την έκδοση του Antivirus που χρησιμοποιείς.

Τέλος και σημαντικότερο όλων σε περίπτωση που αποφασίσεις να προχωρήσεις σε αναβάθμιση, δεν μας είπες τι ποσό μπορείς να διαθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy$$$

Νεοφερμένος

Ο jimmy$$$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ετοιμάζομαι να κάνω μια αναβάθμιση στον υπολογιστή μου αλλάζοντας τον επεξεργαστή και το τροφοδοτικό και θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των παρακάτω χαρακτηριστικών καθώς και να μου προτείνετε εσείς κάποιον επεξεργαστή και κυρίως τροφοδοτικό. Τα χαρακτηριστικά που θα ήθελα να έχει ο υπολογιστής μου είναι τα εξής:

Κάρτα Γραφικών: NVIDIA GeForce 9500 GT
Επεξεργαστής: INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9650 3.00 GHZ
Μητρική Κάρτα: P5ND2-SLI
Μνήμη RAM: 4 GB
Τροφοδοτικό: THERMALTAKE W0104 TOUGHPOWER 650W

Ευχαριστώ εκ των προτέρων(:thanks:) γιατί είμαι τελείως άσχετος με όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ότι θες βάζεις!!!!!Μπορείς να κάνεις όποιο +διασμό θέλεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy$$$

Νεοφερμένος

Ο jimmy$$$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ότι θες βάζεις!!!!!Μπορείς να κάνεις όποιο +διασμό θέλεις!
Σίγουρα; Γιατί ψάχνοντας σε διάφορα site είδα ότι πρέπει να υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των χαρακτηριστικών. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Η μητρική σου κάρτα δέχεται socket LGA775 άρα ο Intel Core 2 Quad είναι συμβατός. Το τροφοδοτικό μου φαίνεται υπερ-αρκετό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy$$$

Νεοφερμένος

Ο jimmy$$$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Η μητρική σου κάρτα δέχεται socket LGA775 άρα ο Intel Core 2 Quad είναι συμβατός. Το τροφοδοτικό μου φαίνεται υπερ-αρκετό:)
Thx για την απάντηση :no1:. Μήπως θα μπορούσες να μου προτείνεις ένα τροφοδοτικό που καταναλώνει λιγότερα Watt και να υποστηρίζει συγχρόνως τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Το τροφοδοτικό είναι εντελώς ανεξάρτητο από τα υπόλοιπα μέρη του υπολογιστή, με την έννοια ότι δεν χρειάζεται να πληρεί κάποια προυπόθεση (ή να 'υποστηρίζει', όπως λες εσύ) τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.

Τα Watt που αναφέρονται (650W) είναι η μέγιστη ονομαστική δυνατότητα του τροφοδοτικού. Στην πραγματικότητα, δεν νομίζω ότι 'πιάνει' ποτέ τόσα. Το ότι αναφέρει 650W δεν σημαίνει ταυτόχρονα ότι ξοδεύει 650! Μπορεί πχ το σύστημα σου, να τραβάει 400W.

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις τροφοδοτικό με 'περίσσεια' Watt (παραπάνω απ' αυτά που χρειάζεσαι δηλαδή) ώστε σε μια μελλοντική αναβάθμιση να μην ξαναχρειαστεί να αγοράσεις καινούργιο τροφοδοτικό! :) - Αυτό που προτείνεις είναι αρκετά καλό! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy$$$

Νεοφερμένος

Ο jimmy$$$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Το τροφοδοτικό είναι εντελώς ανεξάρτητο από τα υπόλοιπα μέρη του υπολογιστή, με την έννοια ότι δεν χρειάζεται να πληρεί κάποια προυπόθεση (ή να 'υποστηρίζει', όπως λες εσύ) τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.

Τα Watt που αναφέρονται (650W) είναι η μέγιστη ονομαστική δυνατότητα του τροφοδοτικού. Στην πραγματικότητα, δεν νομίζω ότι 'πιάνει' ποτέ τόσα. Το ότι αναφέρει 650W δεν σημαίνει ταυτόχρονα ότι ξοδεύει 650! Μπορεί πχ το σύστημα σου, να τραβάει 400W.

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις τροφοδοτικό με 'περίσσεια' Watt (παραπάνω απ' αυτά που χρειάζεσαι δηλαδή) ώστε σε μια μελλοντική αναβάθμιση να μην ξαναχρειαστεί να αγοράσεις καινούργιο τροφοδοτικό! :) - Αυτό που προτείνεις είναι αρκετά καλό! :)
Thx!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Καλύτερα στην επιλογή τροφοδοτικού να επιλέξεις "μάρκα" παρά κάποιο no-name απο το κατάστημα της γειτονιάς. Προσωπικά έχω ένα της thermaltake εδώ και δυο χρόνια και δεν έχω συναντήσει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy$$$

Νεοφερμένος

Ο jimmy$$$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλύτερα στην επιλογή τροφοδοτικού να επιλέξεις "μάρκα" παρά κάποιο no-name απο το κατάστημα της γειτονιάς. Προσωπικά έχω ένα της thermaltake εδώ και δυο χρόνια και δεν έχω συναντήσει πρόβλημα.
Ok παιδιά νομίζω οτι καλύφτηκα. Αν θέλει κάποιος moderator ας το κλειδώσει.:no1::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος άλλος να θέσει κάποια ερώτηση πάνω στο θέμα.....!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy$$$

Νεοφερμένος

Ο jimmy$$$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Δεν πειράζει...!!Εγώ απλά την άποψη μου είπα....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ετοιμάζομαι να κάνω μια αναβάθμιση στον υπολογιστή μου αλλάζοντας τον επεξεργαστή και το τροφοδοτικό και θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των παρακάτω χαρακτηριστικών καθώς και να μου προτείνετε εσείς κάποιον επεξεργαστή και κυρίως τροφοδοτικό. Τα χαρακτηριστικά που θα ήθελα να έχει ο υπολογιστής μου είναι τα εξής:

Κάρτα Γραφικών: NVIDIA GeForce 9500 GT
Επεξεργαστής: INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9650 3.00 GHZ
Μητρική Κάρτα: P5ND2-SLI
Μνήμη RAM: 4 GB
Τροφοδοτικό: THERMALTAKE W0104 TOUGHPOWER 650W

Ευχαριστώ εκ των προτέρων(:thanks:) γιατί είμαι τελείως άσχετος με όλα αυτά.

Τροφοδοτικο - Μητρική: Αν και τα δύο είναι τελευταίας τεχνολογίας (ή τουλάχιστον των τελευταίων χρόνων) τότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπορεί εδώ να εμφανιστεί ασυμβατότητα με τα pin της μητρικής και του τροφοδοτικού. Οι σημερινές μητρικές έχουν 24 pin ενώ οι παλιές είχαν 20.
Κάρτα Γραφικών - Μητρική: Εδώ πρέπει να προσέξεις τι δίαυλο χρησιμοποιεί η μητρική ώστε να δεις αν η κάρτα σου έχει τον ίδιο. Σήμερα χρησιμοποιείται ο δίαυλος PCI-Express x16 2.0. Παρελθόν αποτελεί ο δίαυλος AGP (4x ή 8x) οπότε δεν σου τον προτείνω.
Επεξεργαστής - Μητρική: Εδώ απ' ότι είδα λύθηκε το θέμα. Προσοχή δηλαδή στο socket της μητρικής.
RAM - Μητρική: Στην κύρια μνήμη υπάρχει το θέμα των DDR. Πρόσεξε τι υποδοχές μνήμης έχει η μητρική σου και αναλόγως διάλεξε και τη μνήμη σου. Προτείνω (αν υποστηρίζεται από τη μητρική) το DDR 3. Το DDR2 όμως ακόμα "καλά κρατεί" με το DDR να μένει στην ιστορία.

Το υλικό που έχεις διαλέξει είναι πολύ καλό, και αν δεν κάνω λάθος η μητρική σου υποστηρίζει την είσοδο δεύτερης κάρτας σε διάταξη SLI. Δεν είμαι σίγουρος όμως για το αν θα είναι εφικτή η απλή προσθήκη μιας δεύτερης NVIDIA GeForce 9500 GT χωρίς αναβάθμιση του τροφοδοτικού (μπορεί τα Watt να μην είναι επαρκή για την τροφοδοσία όλου του συστήματος => Το σύστημα θα κλείνει ή δεν θα εκκινεί καν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Τροφοδοτικο - Μητρική: Αν και τα δύο είναι τελευταίας τεχνολογίας (ή τουλάχιστον των τελευταίων χρόνων) τότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπορεί εδώ να εμφανιστεί ασυμβατότητα με τα pin της μητρικής και του τροφοδοτικού. Οι σημερινές μητρικές έχουν 24 pin ενώ οι παλιές είχαν 20.

Όσα τροφοδοτικά έχω αλλάξει, πάντα είχαν 20+4pins extra σε περίπτωση που χρειαστούν για την μητρική:)

RAM - Μητρική: Στην κύρια μνήμη υπάρχει το θέμα των DDR. Πρόσεξε τι υποδοχές μνήμης έχει η μητρική σου και αναλόγως διάλεξε και τη μνήμη σου. Προτείνω (αν υποστηρίζεται από τη μητρική) το DDR 3. Το DDR2 όμως ακόμα "καλά κρατεί" με το DDR να μένει στην ιστορία.

H μητρική υποστηρίζει DDR2. To παιδί δεν θα αλλάξει μητρική/κάρτα γραφικών/μνήμες, άρα όλα αυτά είναι συμβατά όπως είναι.

Το υλικό που έχεις διαλέξει είναι πολύ καλό, και αν δεν κάνω λάθος η μητρική σου υποστηρίζει την είσοδο δεύτερης κάρτας σε διάταξη SLI. Δεν είμαι σίγουρος όμως για το αν θα είναι εφικτή η απλή προσθήκη μιας δεύτερης NVIDIA GeForce 9500 GT χωρίς αναβάθμιση του τροφοδοτικού (μπορεί τα Watt να μην είναι επαρκή για την τροφοδοσία όλου του συστήματος => Το σύστημα θα κλείνει ή δεν θα εκκινεί καν).

Αμφιβάλλω αν χρειάζεται SLI εκτός αν παίζει απαιτητικά παιχνίδια. By the way, τι επεξεργαστή και τροφοδοτικό έχεις τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Παιδιά τι σημαίνει διπλοπύρηνος επεξεργαστής?Το ξέρω ότι είναι λίγο off αλλά νομίζω πως δεν χρειάζεται να ανοίξω και άλλο θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Είναι ένας επεξεργαστής με 2 πυρήνες. Παλιότερα υπήρχαν επεξεργαστές μόνο με 1 πυρήνα, οπότε δεν χρειαζόταν κάποια διάκριση. Υπάρχουν duo(2),triple(3) και quad(4) core επεξεργαστές που κυκλοφορούν πλέον ευρέως στην αγορά.

'Υποτίθεται' ότι ένας επεξεργαστής με 2 πυρήνες, κάνει την ...διπλάσια δουλεία, καθώς μπορεί να χρησιμοποιεί παράλληλα 2, αντί 1 πυρήνα. Στην πραγματικότητα αυτό δεν είναι πάντα εφικτό, καθώς δεν χρησιμοποιούν όλες οι εφαρμογές συγκεκριμένο αριθμό πυρήνων/διαφορετικοί επεξεργαστές έχουν διαφορετική ισχύ κτλ. Άλλες εφαρμογές μπορεί να εκμεταλλεύονται 1 πυρήνα, άλλες 2, άλλες 3 κτλ. Τελευταία, όλο και περισσότερες εφαρμογές εκμεταλλεύονται παραπάνω από 1 πυρήνα, λόγω της πληθώρας επεξεργαστών με πολλούς πυρήνες.

Συνιστάται (εννοείται) η αγορά επεξεργαστών με τουλάχιστον 2 πυρήνες, καθώς πολλά προγράμματα πια υποστηρίζουν 2+ πυρήνες. Με απλά λόγια 'είναι πιο γρήγοροι':)

Ελπίζω να κατάλαβες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση απλά έχω μια απορία....δηλαδή όταν κάνουν διπλάσια δουλειά τι εννοείς?Ότι ένας που γράφει ότι έχει ταχύτητα 2 μπορεί να πιάσει 4 (αν είναι διπλός)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Αμα έχεις dual core 2 ghz θεωρητικά έχεις ταχύτητα 4ghz αλλά αυτό ισχύει μόνο σε περίπτωση που τρέχεις δύο εφαρμογές την ίδια στιγμη και χρησιμοποιείται το 100% του πυρήνα. Έτσι την δεύτερη εφαρμογή θα αναλάβει ο 2ος πυρήνας. Ουσιαστικά δηλαδή η χρησιμότητα του δεύτερου πυρήνα φαίνεται μόνο όταν ο πρώτος χρησιμοποιείται στο 100%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top