Αποχώρηση ενοικιαστή - απλήρωτα ποσά

rublessvolt

Νεοφερμένος

Ο rublessvolt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ακούσω την άποψη των μελών για ένα αμφιλεγόμενο ζήτημα που προέκυψε - στο γνωστό μέτωπο των ενοικίων. Εκμισθώνω ένα διαμέρισμα 100τμ στην τιμή των 400€, εκ των οποίων είναι δηλωμένα τα 150€ στο taxis και τα υπόλοιπα 250€ τα παίρνω μετρητά, πηγαίνοντας ανά μερικούς μήνες (συνήθως ανά 5-6) στον ενοικιαστή ο ίδιος. Είναι μια αντικειμενικά καλή τιμή, δεδομένου πως αντίστοιχα διαμερίσματα στην περιοχή συνήθως ενοικιάζονται 500-550€ αυτή την περίοδο.

Μέχρι τώρα, 5.5 χρόνια τώρα, δεν υπήρχε πρόβλημα κι όλα πήγαιναν ρολόι. Ο ενοικιαστής όμως αποφάσισε να αποχωρήσει αυτό το μήνα χωρίς να ενημερώσει έστω λίγο νωρίτερα. Μετακόμισε και με ειδοποίησε εκ των υστέρων για την παραλαβή των κλειδιών. Το συμβόλαιο του (δεύτερη τριετία) λήγει τον Αύγουστο. Αφησε απλήρωτα τα "μαύρα" των ενοικίων από τον Οκτώβρη μέχρι τον Φεβρουάριο - 5 μήνες, όπως και τον τελευταίο λογαριασμό ΔΕΗ, ύδρευση, Φυσικό Αέριο (που αφορούν δική του κατανάλωση). Δήλωσε απλώς "κράτησε τα από την εγγύηση". Τους λογαριασμούς τους είχα αφήσει στο όνομα μου, δεν επέμεινα να τους πάρει ο ενοικιαστής όταν ξεκινήσαμε τη συνεργασία μας. Προφανέστατα αυτό είναι λάθος. Τώρα τα απλήρωτα ποσά είναι αρκετά, αλλά δεν μπορούν να κυνηγηθούν νομικά. Το μεν απλήρωτο ενοίκιο είναι συνολικά 1250€ αλλά μαύρα, διότι τα 150€ (τα τυπικώς δηλωμένα) τα κατέβαλε κάθε μήνα τυπικότατα στην ώρα του. Από την άλλη οι λογαριασμοί αγγίζουν και μάλλον θα ξεπεράσουν το 600άρικο. Τα κοινόχρηστα τα είχε πληρώσει κανονικά.

Υπάρχουν ενέργειες οι οποίες να συμφέρουν σε αυτή τη φάση; Νομικές ενέργειες έχουν νόημα (μόνο για τους λογαριασμούς και το υπόλοιπο του μισθώματος μέχρι τον Αύγουστο, δεδομένου πως κι εγώ δεν ήμουν τυπικά σωστός λόγω των αδήλωτων ενοικίων);
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Γνώμη μου δεν συμφέρει νομίζω να το κυνηγήσεις νομικά .Δεν ξέρω πολλά πολλά .......απλα σκέψου το ενδεχόμενο αν το κυνηγήσεις νομικά ,να σε κυνηγήσει στην εφορία για τα μαύρα που εισέπραττες τόσο καιρό εις βάρος της ελληνικής οικονομίας
 

rublessvolt

Νεοφερμένος

Ο rublessvolt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Πως όμως θα με κυνηγήσει η εφορία για τα μαύρα; Αυτά δεν φαίνονται πουθενά - είναι ο λόγος του απέναντι στον δικό μου.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
γι αυτο πριν παρανομησει καποιος πρεπει να το σκεφτεται διπλα...γιατι οτι κι αν γινει δεν θα βρει το δικιο του
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πως όμως θα με κυνηγήσει η εφορία για τα μαύρα; Αυτά δεν φαίνονται πουθενά - είναι ο λόγος του απέναντι στον δικό μου.
μπορει να το πει ο ιδιος κατα καποιον τροπο αν το σπιτι αξιζει για περισσοτερα απο 150 ειναι φως φαναρι θεωρω εκτος κι αν ισχυριστεις στο δικαστηριο οτι εισαι φιλανθρωπος
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Πως όμως θα με κυνηγήσει η εφορία για τα μαύρα; Αυτά δεν φαίνονται πουθενά - είναι ο λόγος του απέναντι στον δικό μου.
Δεν μπορω να γνωριζω ....αμα τα μαυρα χρηματα στα κατεθετε μεσο τραπεζας τοτε μπορει να εχει τις αποδειξεις που δινει η τραπεζα !
 

rublessvolt

Νεοφερμένος

Ο rublessvolt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
γι αυτο πριν παρανομησει καποιος πρεπει να το σκεφτεται διπλα...γιατι οτι κι αν γινει δεν θα βρει το δικιο του
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


μπορει να το πει ο ιδιος κατα καποιον τροπο αν το σπιτι αξιζει για περισσοτερα απο 150 ειναι φως φαναρι θεωρω εκτος κι αν ισχυριστεις στο δικαστηριο οτι εισαι φιλανθρωπος
Είναι το υπογεγραμμένο συμβόλαιο. Τώρα, εικασίες μπορεί να κάνει κάποιος, όμως από τις εικασίες μέχρι τις αποδείξεις...Θεωρείς δηλαδή πως η υπόνοια λόγω της χαμηλής τιμής μπορεί να είναι πρόβλημα σε ένα πιθανό δικαστήριο;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν μπορω να γνωριζω ....αμα τα μαυρα χρηματα στα κατεθετε μεσο τραπεζας τοτε μπορει να εχει τις αποδειξεις που δινει η τραπεζα !
Μόνο μετρητά, με κατ' ιδίαν συνάντηση.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Μόνο μετρητά, με κατ' ιδίαν συνάντηση
Χμμ....παντως πρεπει να σκεφτεις καλα καθε τροπο που μπορει να σου γυρισει μπουμερανγκ για αυτα τα μαυρα .Ρωτα μια λογιστρια ή και δικηγορο να σου πουν .Μπορει και να μην κινηθει νομικα η αλλη πλευρα για αυτο .Απλα ειναι μια υποθεση που τσουζει λιγο αν θελει να σου κανει κακο

Αν προχωρησεις με νομικες διαδικασιες εχε στο νου σου να υπολογισεις τι ποσο εχεις χασει συνολικα απ τον ενοικιαστη (π.χ 3.000 ) και υπολογισε αν θα εχεις τυχον κερδος απ το νομικο κομματι υπολογιζοντας τις οποιες μειων χρηματα θα εχεις για δικηγορο , για τις δικες (θα γινουν με σιγουρια 2 δικες !).
 

rublessvolt

Νεοφερμένος

Ο rublessvolt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Χμμ....παντως πρεπει να σκεφτεις καλα καθε τροπο που μπορει να σου γυρισει μπουμερανγκ για αυτα τα μαυρα .Ρωτα μια λογιστρια ή και δικηγορο να σου πουν .Μπορει και να μην κινηθει νομικα η αλλη πλευρα για αυτο .Απλα ειναι μια υποθεση που τσουζει λιγο αν θελει να σου κανει κακο

Αν προχωρησεις με νομικες διαδικασιες εχε στο νου σου να υπολογισεις τι ποσο εχεις χασει συνολικα απ τον ενοικιαστη (π.χ 3.000 ) και υπολογισε αν θα εχεις τυχον κερδος απ το νομικο κομματι υπολογιζοντας τις οποιες μειων χρηματα θα εχεις για δικηγορο , για τις δικες (θα γινουν με σιγουρια 2 δικες !).
Εχεις δίκιο σε αυτό, υπάρχει ρίσκο, κυρίως επειδή δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το πως θα σκεφθεί ο δικαστής εν προκειμένω. Οσον αφορά τα χρήματα, αν κερδίσεις τη δίκη δεν επιδικάζονται και δικαστικά έξοδα; Αν όχι, πιθανώς να μη συμφέρει. Τα χρωστούμενα χρήματα δεν πρέπει να είναι συνολικά πάνω από 1500€ με τους λογαριασμούς μέσα.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Άκουσε παλικάρι μου. Έτσι όπως έχουν τα πράγματα, η λύση είναι να βρεθείτε και να κουβεντιάσετε φιλικά και με ειλικρίνεια. Έτσι μπορεί να βρείτε μια συμβιβαστική λύση. Δεν συνιστώ ούτε τα νομικά τρεχάματα αλλά και ούτε ότι έκανε ο ιδιοκτήτης στην Ανδραβίδα (αυτό είναι κακό χιούμορ).

1646598106665.png
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εχεις δίκιο σε αυτό, υπάρχει ρίσκο, κυρίως επειδή δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το πως θα σκεφθεί ο δικαστής εν προκειμένω. Οσον αφορά τα χρήματα, αν κερδίσεις τη δίκη δεν επιδικάζονται και δικαστικά έξοδα; Αν όχι, πιθανώς να μη συμφέρει. Τα χρωστούμενα χρήματα δεν πρέπει να είναι συνολικά πάνω από 1500€ με τους λογαριασμούς μέσα.
Δεν ειμαι σιγουρος σε αυτο που ρωτας

Κανε καμια βολτα απο ενα δικηγορο να το συζητησεις αν υπαρχει καποια λυση και ρωτα ποσο μπορει να κοστισει αυτη η υποθεση συνολικα ως πακετο διοτι αμα κερδισεις τα 1500 και τα 500-1000 εχουν παει στις δικες ,δικηγορους , κλητηρας κλπ δεν ξερω κατα ποσο συμβιβαζεσαι να το κυνηγησεις .Βεβαια το ποσο που μπορει να ζητανε μπορει να ειναι πιο μικρο αρα να σε συμφερει να το κυνηγησεις 2 χρονια !

Οπως ειπα , πηγαινοντας με την λογικη, τετοια ειδους υποθεση αμα κανεις αγωγη τωρα ,θα γινει τον επομενο χρονο ! Η αντιθετη πλευρα (αλλα και εσυ που δεν συμφερει να το κανεις) δικαιουνται μια αναβολη (λογω κοβιντ ή οτι αλλο σκεφτεις ...ληγει πολυ γρηγορα η υποθεση ,δεν εχει μα και μου:P ) ,οποτε παει τον επομενο χρονο η δικη ξανα


Η οπως ειπε ο Dias ποιο πανω ....προσπαθισε να επικοινωνησεις μαζι του
 

rublessvolt

Νεοφερμένος

Ο rublessvolt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Άκουσε παλικάρι μου. Έτσι όπως έχουν τα πράγματα, η λύση είναι να βρεθείτε και να κουβεντιάσετε φιλικά και με ειλικρίνεια. Έτσι μπορεί να βρείτε μια συμβιβαστική λύση. Δεν συνιστώ ούτε τα νομικά τρεχάματα αλλά και ούτε ότι έκανε ο ιδιοκτήτης στην Ανδραβίδα (αυτό είναι κακό χιούμορ).

Δεν διαφωνώ καθόλου. Το εξετάζω από τη νομική σκοπιά (ως πιθανότητα) διότι ο ενοικιαστής δήλωσε πως δεν σκοπεύει να δώσει κάτι άλλο - να κρατηθούν όλα από την εγγύηση, η οποία προφανώς δεν αρκεί.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,919 μηνύματα.
Πληρώνω 740 ενοίκιο, δηλωμένα τα 350 επειδή το ζήτησε αυτή και μου χάρισε με χίλια ζόρια 10 ευρώ απ' την αρχική τιμή των 750. Πλήρωσα 750 μεσιτική αμοιβή, 2 εγγυήσεις 1500 ευρώ και συμμετοχή με τα μισά στα βαψίματα, άλλα 400 ευρώ.

Τώρα η κ@ριόλ@ θέλει αύξηση για το νέο συμβόλαιο, εν μέσω πανδημίας και πολέμου. :wall:

Παίρνω κι εγώ ένα ενοίκιο. 250 ευρώ, όλα δηλωμένα, σε δυάρι που για να το ανακαινίσω και να το κάνω λειτουργικό πλήρωσα κοντά στα 4000 ευρώ και πρόσφατα έφτιαξα όλα τα εξωτερικά τοιχώματα, άλλα έξτρα 800.

Φίλε, δεν έχεις καμιά τύχη νομικά και στο τέλος θα πληρώσεις και τα μαύρα. Θα μπορούσες να αποδώσεις τους φόρους σου ως όφειλες και να είσαι κατοχυρωμένος.
 

rublessvolt

Νεοφερμένος

Ο rublessvolt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πληρώνω 740 ενοίκιο, δηλωμένα τα 350 επειδή το ζήτησε αυτή και μου χάρισε με χίλια ζόρια 10 ευρώ απ' την αρχική τιμή των 750. Πλήρωσα 750 μεσιτική αμοιβή, 2 εγγυήσεις 1500 ευρώ και συμμετοχή με τα μισά στα βαψίματα, άλλα 400 ευρώ.

Τώρα η κ@ριόλ@ θέλει αύξηση για το νέο συμβόλαιο, εν μέσω πανδημίας και πολέμου. :wall:

Παίρνω κι εγώ ένα ενοίκιο. 250 ευρώ, όλα δηλωμένα, σε δυάρι που για να το ανακαινίσω και να το κάνω λειτουργικό πλήρωσα κοντά στα 4000 ευρώ και πρόσφατα έφτιαξα όλα τα εξωτερικά τοιχώματα, άλλα έξτρα 800.

Φίλε, δεν έχεις καμιά τύχη νομικά και στο τέλος θα πληρώσεις και τα μαύρα. Θα μπορούσες να αποδώσεις τους φόρους σου ως όφειλες και να είσαι κατοχυρωμένος.
Θεωρείς πως νομικά θα είναι δύσκολα τα πράγματα ε; Η αλήθεια είναι πως φοβάμαι ότι θα επικαλεστεί οικογενειακά βάρη και λόγους ανωτέρας βίας, με αποτέλεσμα το δικαστήριο να του δώσει δίκιο. Και να μπω ακόμη πιο μέσα...
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
παντως το πως γινεται ο κλεφτης οταν τον κλεβουν να τσαντιζεται....greek culture:shifty:
 

rublessvolt

Νεοφερμένος

Ο rublessvolt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,867 μηνύματα.
Δεν αξίζεις να ασχοληθείς. Τα αδήλωτα τα έχασες όπως επίσης και τη ΔΕΗ που δεν ήταν στο όνομά σου. Δεν αξίζει καν να τον τηλεφωνήσεις. Ήξερε τι έκανε καθώς πλήρωσε μόνο αυτά που ήταν στο όνομα του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

παντως το πως γινεται ο κλεφτης οταν τον κλεβουν να τσαντιζεται....greek culture:shifty:
Ο μεγαλύτερος κλέφτης είναι το ελληνικό κράτος. Το greek culture δεν ισχύει. Σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου εφαρμόσεις το ελληνικό σύστημα το ίδιο θα γινει.

Όπου μπορούμε βοηθάμε τα μαγαζιά της γειτονιάς. Δεν θα κερδίσεις τίποτα αν δεν σου δώσει ο κουρέας, ο υδραυλικός, ο ηλεκτρολόγος ή ο ιατρός απόδειξη.

Επειδή αρκετοί κοιτάζουν την πάρτυ τους, το deal win2win μεταξύ 2 ιδιωτών με χαμένο το κράτος όπως η συναλλαγή ενοικιαστή, ιδιοκτήτη ακινήτου περιέχει κίνδυνο, καθώς αυτό το win γίνεται πολύ μεγαλύτερο αν ο ενοικιαστής μαζί με το κράτος κοροιδέψει και τον ιδιοκτήτη ή αντίστροφα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ακούσω την άποψη των μελών για ένα αμφιλεγόμενο ζήτημα που προέκυψε - στο γνωστό μέτωπο των ενοικίων. Εκμισθώνω ένα διαμέρισμα 100τμ στην τιμή των 400€, εκ των οποίων είναι δηλωμένα τα 150€ στο taxis και τα υπόλοιπα 250€ τα παίρνω μετρητά, πηγαίνοντας ανά μερικούς μήνες (συνήθως ανά 5-6) στον ενοικιαστή ο ίδιος. Είναι μια αντικειμενικά καλή τιμή, δεδομένου πως αντίστοιχα διαμερίσματα στην περιοχή συνήθως ενοικιάζονται 500-550€ αυτή την περίοδο.

Μέχρι τώρα, 5.5 χρόνια τώρα, δεν υπήρχε πρόβλημα κι όλα πήγαιναν ρολόι. Ο ενοικιαστής όμως αποφάσισε να αποχωρήσει αυτό το μήνα χωρίς να ενημερώσει έστω λίγο νωρίτερα. Μετακόμισε και με ειδοποίησε εκ των υστέρων για την παραλαβή των κλειδιών. Το συμβόλαιο του (δεύτερη τριετία) λήγει τον Αύγουστο. Αφησε απλήρωτα τα "μαύρα" των ενοικίων από τον Οκτώβρη μέχρι τον Φεβρουάριο - 5 μήνες, όπως και τον τελευταίο λογαριασμό ΔΕΗ, ύδρευση, Φυσικό Αέριο (που αφορούν δική του κατανάλωση). Δήλωσε απλώς "κράτησε τα από την εγγύηση". Τους λογαριασμούς τους είχα αφήσει στο όνομα μου, δεν επέμεινα να τους πάρει ο ενοικιαστής όταν ξεκινήσαμε τη συνεργασία μας. Προφανέστατα αυτό είναι λάθος. Τώρα τα απλήρωτα ποσά είναι αρκετά, αλλά δεν μπορούν να κυνηγηθούν νομικά. Το μεν απλήρωτο ενοίκιο είναι συνολικά 1250€ αλλά μαύρα, διότι τα 150€ (τα τυπικώς δηλωμένα) τα κατέβαλε κάθε μήνα τυπικότατα στην ώρα του. Από την άλλη οι λογαριασμοί αγγίζουν και μάλλον θα ξεπεράσουν το 600άρικο. Τα κοινόχρηστα τα είχε πληρώσει κανονικά.

Υπάρχουν ενέργειες οι οποίες να συμφέρουν σε αυτή τη φάση; Νομικές ενέργειες έχουν νόημα (μόνο για τους λογαριασμούς και το υπόλοιπο του μισθώματος μέχρι τον Αύγουστο, δεδομένου πως κι εγώ δεν ήμουν τυπικά σωστός λόγω των αδήλωτων ενοικίων);
Δεν αξίζει να πας νομικά, να πας να πεις τι; Θέλω τα μαύρα λεφτά μου που τα έπαιρνα στο χέρι; Να πει αυτός, με πίεζε και έφυγα και τώρα με πάει νομικά; Ε και θα σε πιάσου και θα πληρώσεις και πρόστιμο
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Απλά, όπως φαίνεται, δεν ήσουν ο μόνος "έξυπνος" στην υπόθεση. Καλή τύχη!
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ακούσω την άποψη των μελών για ένα αμφιλεγόμενο ζήτημα που προέκυψε - στο γνωστό μέτωπο των ενοικίων. Εκμισθώνω ένα διαμέρισμα 100τμ στην τιμή των 400€, εκ των οποίων είναι δηλωμένα τα 150€ στο taxis και τα υπόλοιπα 250€ τα παίρνω μετρητά, πηγαίνοντας ανά μερικούς μήνες (συνήθως ανά 5-6) στον ενοικιαστή ο ίδιος. Είναι μια αντικειμενικά καλή τιμή, δεδομένου πως αντίστοιχα διαμερίσματα στην περιοχή συνήθως ενοικιάζονται 500-550€ αυτή την περίοδο.

Μέχρι τώρα, 5.5 χρόνια τώρα, δεν υπήρχε πρόβλημα κι όλα πήγαιναν ρολόι. Ο ενοικιαστής όμως αποφάσισε να αποχωρήσει αυτό το μήνα χωρίς να ενημερώσει έστω λίγο νωρίτερα. Μετακόμισε και με ειδοποίησε εκ των υστέρων για την παραλαβή των κλειδιών. Το συμβόλαιο του (δεύτερη τριετία) λήγει τον Αύγουστο. Αφησε απλήρωτα τα "μαύρα" των ενοικίων από τον Οκτώβρη μέχρι τον Φεβρουάριο - 5 μήνες, όπως και τον τελευταίο λογαριασμό ΔΕΗ, ύδρευση, Φυσικό Αέριο (που αφορούν δική του κατανάλωση). Δήλωσε απλώς "κράτησε τα από την εγγύηση". Τους λογαριασμούς τους είχα αφήσει στο όνομα μου, δεν επέμεινα να τους πάρει ο ενοικιαστής όταν ξεκινήσαμε τη συνεργασία μας. Προφανέστατα αυτό είναι λάθος. Τώρα τα απλήρωτα ποσά είναι αρκετά, αλλά δεν μπορούν να κυνηγηθούν νομικά. Το μεν απλήρωτο ενοίκιο είναι συνολικά 1250€ αλλά μαύρα, διότι τα 150€ (τα τυπικώς δηλωμένα) τα κατέβαλε κάθε μήνα τυπικότατα στην ώρα του. Από την άλλη οι λογαριασμοί αγγίζουν και μάλλον θα ξεπεράσουν το 600άρικο. Τα κοινόχρηστα τα είχε πληρώσει κανονικά.

Υπάρχουν ενέργειες οι οποίες να συμφέρουν σε αυτή τη φάση; Νομικές ενέργειες έχουν νόημα (μόνο για τους λογαριασμούς και το υπόλοιπο του μισθώματος μέχρι τον Αύγουστο, δεδομένου πως κι εγώ δεν ήμουν τυπικά σωστός λόγω των αδήλωτων ενοικίων);
Άλλοι έχουν ενοικιαστές που τους έχουν κάνει τα σπίτια μπουρδέλα (π.χ. το νοικιάζουν απ' τον ιδιοκτήτη 500€ και βάζουν μέσα 10 Πακιστανούς εισπράττοντας 1.500€), άλλοι έχουν απλήρωτα ενοίκια χρόνια και δε μπορούν να τους βγάλουν έξω με τίποτα (είτε γιατί επικαλούνται φτώχεια, αρρώστια κ.λπ. στα δικαστήρια και τους δικαιώνουν είτε γιατί είναι νταήδες κι απλά μπορούν), άλλοι δε μπορούν να τα νοικιάσουν/πουλήσουν με τίποτα και τα φεσώνονται μ' εκατοντάδες ή και χιλιάδες € ΕΝ.Φ.Ι.Α. (π.χ. κάτι βιοτεχνικά ακίνητα, αποθήκες κ.λπ.) κι εσύ ανοίγεις ολόκληρο θέμα για 5 χαμένα ψωρομηνιάτικα (ούτε καν ολόκληρα) και κάτι απλήρωτους λογαριασμούς...άσε μας ρε μάστορα!

Κι ευχαριστώ να λες που 5,5 χρόνια έπαιρνες το 60%+ του ενοικίου σου αφορολόγητα (μαύρα) και σου άφησε το σπίτι «πένα» χωρίς πολλά πολλά...τι περίμενες ότι θα συνέβαινε δηλαδή;
Όπως σκέφτηκες εσύ να κλέψεις το κράτος (γιατί μπορούσες), έτσι σκέφτηκε κι αυτός να κλέψει εσένα όταν θα έρθει η ώρα να φύγει (κι άντε να τον βρεις)...όμοιος ομοίω αεί πελάζει!:rolleyes:
Να το βάλεις 500€ (ή όσο θεωρείς ότι μπορεί να πιάσει) και να δηλώσεις όλο το ποσό στο συμβόλαιο την επόμενη φορά αν θες να έχεις νομικό έρεισμα ν' απαιτήσεις απλήρωτα ενοίκια στο μέλλον και φυσικά να ζητήσεις Ε1 και Ε9 για να είσαι σίγουρος ότι κάτι θα μπορείς να του πάρεις αν δεν έχει να σε πληρώσει, μια που στο κωλοκράτος που ζούμε δεν υπάρχει ηλεκτρονική βάση με credit system για τους φερέγγυους και μη ενοικιαστές όπως σε κάθε σοβαρό κράτος του κόσμου (για να μπορεί ο κάθε γύφτος ν' αλωνίζει στην περιουσία του κάθε ανυποψίαστου και ο πολιτικάντης να παίρνει το ψηφαλάκι του)...αλλά και πάλι δε θα είναι εύκολο να βγάλεις άκρη με την πουτάνα την Ελληνική δικαιοσύνη!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top