Απόλυτη ελευθερία ή παρακολούθηση;

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ποιά είναι τα όρια της ατομικής ελευθερίας και ποσο αναξέλενκτα πρέπει το κράτος να αφήνει τους πολίτες του. Φυσικά δεν μιλάω για ελευθερία μέσα στο σπίτι του καθενός αλλα ελευθερία στους δρόμους. Πιστεύται ότι η παρακολούθηση με κάμερες είναι σωστή η όχι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Θα σου απαντήσω κάνοντας παράφραση γνωστής φράσης:"Τα όρια της ατομικής ελευθερίας του ενός σταματούν εκεί που ξεκινά η ατομική ελευθερία του άλλου"(η σωστή φράση αναφέρεται σε δικαιώματα).Αυτό που γράφεις για παρακολούθηση με κάμερες δεν το κατάλαβα.Νόμιζα ότι κάμερες χρησιμοποιούνται μόνο σε κλειστούς δημόσιους χώρους και στην εθνική.Υπάρχει κάτι που δεν ξέρω;(Τώρα νοιώθω πολύ άσχετη :fool:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Θα σου απαντήσω κάνοντας παράφραση γνωστής φράσης:"Τα όρια της ατομικής ελευθερίας του ενός σταματούν εκεί που ξεκινά η ατομική ελευθερία του άλλου"(η σωστή φράση αναφέρεται σε δικαιώματα).Αυτό που γράφεις για παρακολούθηση με κάμερες δεν το κατάλαβα.Νόμιζα ότι κάμερες χρησιμοποιούνται μόνο σε κλειστούς δημόσιους χώρους και στην εθνική.Υπάρχει κάτι που δεν ξέρω;(Τώρα νοιώθω πολύ άσχετη :fool:)

Απλά μάλλον ο φίλτατος γιάννης διάβασε πρόσφατα το 1984 του Όργουελ και πορώθηκέ κάπως παραπάνω... :P
(just kidding)

ΥΓ: Μήπως αυτό ταιριάζει καλύτερα στη Φιλοσοφία? Δεν ειναι ρητορίκή η ερώτηση, όντως αναρωτιέμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
πιστεύω οτι η παρακολούθηση με κάμερες είναι ότι ποιο άθλιο μπορεί να γίνει! απο την στιγμή όμως που ορισμένοι σταματάνε να είναι άνθρωποι και μεταμορφώνοντε σε κάτι άλλο τότε ναι! κάμερα και αστυνομία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Παιδιά δεν μιλάω ρητορικά ούτε δαιβάζοντας όργουελ (το θέμα του 1984 το προσπερνάω) :) Για να το κάνω πιό λιανά αν στον δρόμο που μένεις έχει η αστυνομία τοποθετήσει μια κάμερα που καταγράφει όλη την ώρα το τι γίνεται θα σε ενοχλούσε γιατί θα καταπατούσε τα ατομικά σου δικαιώματα η όχι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ok.H ερώτηση ήταν υποθετική άρα δεν είμαι τόσο άσχετη :bleh:Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο απο την άλλη όμως όταν κυκλοφορείς στο δρόμο δεν είσαι μόνος,περιστοιχίζεσαι απο δεκάδες άτομα άρα δεν πρόκειται για προσωπική στιγμή.Βέβαια η μαγνητοφώνηση μιας συνομιλίας(σε όποιο χώρο κι αν γίνεται)με βρίσκει αντίθετη.Ούτως ή άλλως όσο ήμασταν στην Αθήνα κατά την περίοδο των Ολυμπιακών ζήσαμε μια κατάσταση zeppelin.Το να με βλέπουν δεν με ενοχλεί,το να γνωρίζουν τι σκέφτομαι,τι λέω και τι γράφω θα με πείραζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Το τι σκέφτεαι και γράφεις το γνωρίζουν ας είναι καλά το internet!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με κλεφτρα 100%. Με κάλυψε απόλυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Το τι σκέφτεαι και γράφεις το γνωρίζουν ας είναι καλά το internet!
Γι αυτό κρύβε λόγια :bleh:Σοβαρά τώρα οι απόψεις που εκθέτω στο ίντερνετ σε μια δημόσια συζήτηση δεν με πειράζει απο ποιον θα διαβαστούν αλλιώς δεν θα της εξέφραζα και ανοιχτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Καλά είναι και λίγο τραβηγμένο να κάτσουν σε έναν έναν να μαθουν τι λέει και τι κάνει αλλα υπάρχει η δυνατότητα πάντα. Η Αστυνομία έχει εγκαινιάσει την Δνση Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και έχει την δυνατότητα συλλογής πληροφοριών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Δε μπορείς να πεις με βεβαιότητα τι απ τα 2 είναι προτιμότερο να υπάρχει γιατί στην πρώτη περίπτωση η πολλή ελευθερία κάνει ζωα τον λαό και στη δεύτερη περίπτωση η πολλή παρακολούθηση κάνει ζωα τους αφέντες. Ούτε το ενα ούτε το άλλο, ούτε κάτι στη μέση! Ξέρετε τι θέλουνε τα ζωα για να στρώσουν... :mad: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder :
Δε μπορείς να πεις με βεβαιότητα τι απ τα 2 είναι προτιμότερο να υπάρχει γιατί στην πρώτη περίπτωση η πολλή ελευθερία κάνει ζωα τον λαό και στη δεύτερη περίπτωση η πολλή παρακολούθηση κάνει ζωα τους αφέντες. Ούτε το ενα ούτε το άλλο, ούτε κάτι στη μέση! Ξέρετε τι θέλουνε τα ζωα για να στρώσουν... :mad: :whistle:

Έγραψες!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Κάμερες στην Αθήνα υπήρχαν τουλάχιστον κατά τη διάρκεια των ολυμπιακών αγώνων που μπορούσαν να καταγράψουν οποιαδήποτε συνομιλία σε ακτίνα 2 χιλιομέτρων. Τώρα υποστηρίζουν ότι δε λειτουργούν .... επίσης η αστυνομία διαθέτει το περιβόητο σύστημα C4I το οποίο έχει τη δυνατότητα να "μπαίνει" και να βλέπει σε οποιοδήποτε κλειστό χώρο και να "ακουεί". Το σύστημα αυτό χρησιμοποιήθηκε κατά τη διάρκεια της λεωφοροπειρατίας στη Νεά Μάκρη νομίζω στην Αθήνα , για να δουν τη συμπεριφορά των δραστών.
Όσο το θέμα του topic εγώ είμαι κατά το συστημάτων παρακολούθησης γιατί με αυτόν τον τρόπο περιορίζονται τα ατομικά μας δικαιώματα. Επίσης τώρα τελευταία η Ευρωπαϊκή Επιτροπή αποφάσισε την αρχειοθέτηση όλων των τηλεφωνημάτων και των e-mails , με πρόφαση την καταπολέμηση της τρομοκρατίας. Τα e-mails παρακολουθούνται έτσι κι αλλιώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Ok.H ερώτηση ήταν υποθετική άρα δεν είμαι τόσο άσχετη :bleh:Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο απο την άλλη όμως όταν κυκλοφορείς στο δρόμο δεν είσαι μόνος,περιστοιχίζεσαι απο δεκάδες άτομα άρα δεν πρόκειται για προσωπική στιγμή.Βέβαια η μαγνητοφώνηση μιας συνομιλίας(σε όποιο χώρο κι αν γίνεται)με βρίσκει αντίθετη.Ούτως ή άλλως όσο ήμασταν στην Αθήνα κατά την περίοδο των Ολυμπιακών ζήσαμε μια κατάσταση zeppelin.Το να με βλέπουν δεν με ενοχλεί,το να γνωρίζουν τι σκέφτομαι,τι λέω και τι γράφω θα με πείραζε.

συμφωνώ μαζί σου και κατα ένα ποσοστό είμαι υπερ,γιατί θα είναι πιο καλό ακι πιο εύκολο για την αστυνομία αυτο διότι αν για παράδειγμα γίνει κάποιο βαρύ τροχαίο και χτυπήσει ας πούμε ένα αυτόκίνητο κάποιον μοτοσυκλετιστή και σηκωθει και φύγει και τον παρατήσει και δεν έχει αυτόπτες μάρτυρες,θα έιναι πολύ πιο έυκολο να πιαστεί ο δράστης και στο δικαστήριο να υπάρχει η κασέτα με την όλη σκηνή του τροχαίου ατυχήματος ακι να τιμώρηθεί αυτός που πρέπει και όχι αυτός με τον καλύτερο δικηγόρο :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εγώ είμαι εναντίον οποιασδήποτε μορφής παρακολούθησης και "echelon". Αυτές οι τακτικές παραπέμπουν σε απολυταρχικά καθεστώτα του Μεσαίωνα και κυριολεκτικά με αηδιάζουν και (μεταφορικά :P) με βγάζουν έξω από τα ρούχα μου!!!

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PowerZ

Νεοφερμένος

Η PowerZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.


οι καμερες τους παρακολουθουν συνεχεια και μαλιστα σκεφτοντε να ξεκινησουν και την αστυνομευση απο χαφιεδες απλους πολιτες που και καλα θα περιφεροντε στους δρομους και αν θεωρησουν κατι υποπτο να καλεσουν τους μπατσους.
για ποια ελευθερια μιλας? τα παντα παρακολουθουντε και καταγραφοντε ακομα και στο κινητο ;)
θυμαστε ομως την τελευταια αστεια ιστορια που η διωξη οικονομικου εγκληματος εκανε λαθος και γελασε μεχρι και το παρδαλο κατσικι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Το ιδανικό είναι κάπου στην μέση. Είμαι υπέρ της παρακολούθησης στον δρόμο αλλα κατά τις παρακολούθησης μέσα στο σπίτι μου. Οι άνθρωποι πάντως που σε κάθε ποδοσφαιρικό αγώνα κλαίνε τα αυτοκίνητα τους η τις βιτρίνες τους δεν νομιζω να έχουν και μεγάλο πρόβλημα με την παρακολούθηση. Στην Αγγλία υπάρχει μεγάλος έλεγχος απο κάμερες με αποτέλεσμα η εγκληματικότητα να πέσει δραματικά. Αν το να υπάρχει κάμερα της αστυνομίας σημαίνει ότι η γυναίκα μου θα μπορεί να μετακινήτε με μεγαλύτερη ασφάλεια στον δρόμο και το άμάξι μου θα είναι πιό ασφαλές απο οτιδήποτε δεν νομίζω ότι έιναι κάτι άσχημο ίσα ίσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top