Από σηπτικό σοκ πέθανε η 14χρονη – Έβαλε γαστρικό δακτύλιο επειδή της έκαναν bullying

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Το θέμα είναι που το άφησαν να πάρει τόσα κιλά. Είναι απλά τραγικό και σαν χώρα έχουμε μεγάλο θέμα παιδικής παχυσαρκίας, ώρες ώρες πιστεύω στην υποχρεωτική εκγύμναση των πάντων από παιδιά.

Το μετά είναι πιο δύσκολο γιατί δύσκολα ένα παιδί στα 14 του έχει την ωριμότητα και την ικανότητα για σκληρή αυτοπειθαρχία έτσι ώστε να χάσει τα ένα σωρό κιλά.
Ξανασκεψου αν μπορεις λιγο αυτα που ξεστομισες σε αυτο το θεμα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο τίτλος του άρθρου είναι της πλάκας. Δεν έβαλε δακτύλιο λόγω bulling αλλα επειδή κάποιος ιατρός τους το συνέστησε και έκανε την επέμβαση. Με άλλα λόγια δεν πρέπει η αστυνομια και η δικαστική εξουσία να ασχοληθεί με τους γονείς των παιδιών που έκαναν bulling αλλά μόνο με τους ιατρούς.

Έχω την εντύπωση ότι τέτοιες επεμβάσεις τις κάνουν >18 ετών και σε παθολογικές περιπτώσεις λιπαρότητας. Δεν είμαι ιατρός. Αν υπάρχει τέτοια αντένδειξη δεν είναι απλό ιατρικό λάθος όπως σε άλλες περιπτώσεις και πρέπει να υπάρξουν σοβαρές ποινές.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Αυτο θα συζητήσουμε τώρα ρε Γιάννη;
Είσαι σοβαρός;Δηλαδή θα με τρελάνετε.Καταλαβαίνεις τη ρίζα του κακού;
Δεν σε ειδα να ανοιγεις θρεντ να μιλάμε για την παιδική παχυσαρκία τόσο καιρό.Τώρα όμως που αυτο το τραγικό γεγονός είναι αποτέλεσμα μιας μάστιγας της εποχής μας που είναι to bullying τώρα θέλεις να μιλήσουμε για αυτό.
Σας να καίγεται το σπίτι μας και να μαλώνουμε ποιος ξέχασε στην φωτιά την κατσαρόλα.
έλεος
Μα εκτος απο αυτα που λες..ε...ειναι και κομματι αυτα που αγαπα και πιστευει,οπως πχ οι εθνικες νεολαιες(αυτη η νεολαια κατι μου θυμιζει..ετσι με τα τελεια σωμματα και την Αρια φυλη..)

Πάντως σε παλιότερα χρόνια στις εθνικές νεολαίες η γυμναστική και οι διάφορες δραστηριότητες ήταν μέρη της καθημερινότητας όλων των παιδιών ανεξαρτήτου φύλου

Δεν κρυβονται οι προτιμησεις καμαρι μου τι να λεμε.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Έχοντας δεχτεί bullying για λόγους εμφάνισης(εν προκειμένω όχι για παραπάνω κιλά,αλλά για το ύψος μου) μπορώ να καταλάβω την ανυπομονησία και το αίσθημα ανακούφισης της κοπέλας να απαλλαγεί από τα περιττά κιλά ώστε οι άλλοι να σταματήσουν να την κακολογούν.Βλέπετε στο μυαλό όσων δέχονται bullying επικρατεί η αντίληψη ότι άμα αλλάξεις αυτό που τους "ενοχλεί" και είναι το κίνητρο κοροϊδίας,θα σταματήσουν να ασχολούνται μαζί σου.Αυτό φυσικά και δεν ισχύει μιας και άμα θέλουν πάντα θα βρίσκουν κάτι να σχολιάσουν όπως και να έχει.
Όσο αναφορά τα περιττά κιλά του κοριτσιού,δε μπορούμε να κρίνουμε τους γονείς για αυτά,ούτε να πούμε ότι την τάιζαν όλη μέρα.Μπορεί το κοριτσάκι να είχε υποθυρεοειδισμό,μπορεί να λάμβανε φαρμακευτική αγωγή(πχ κορτιζόνη),μπορεί να είχε κάποιο μεταβολικό σύνδρομο.Σε αυτό δεν οφείλονται οι γονείς όμως.Σίγουρα όμως προτού προβούν σε αυτήν την ριψοκίνδυνη εγχείρηση έπρεπε πρώτα να έχουν λάβει την συμβουλή ενός ενδοκρινολόγου και έπειτα να πορεύονταν αλλιώς με τη βοήθεια μιας καλής διατροφολόγου.Όταν όμως βλέπεις το παιδί σου να αργοσβήνει κάθε μέρα λόγω αυτών των απαράδεκτων σχολίων,θέλεις να κάνεις τα πάντα για να το βοηθήσεις.Για να το δεις να χαμογελάει ξανά.Να μη νιώθει άσχημα για εκείνο.Και μέσα στη φούρια να το βοηθήσεις πέφτεις και σε τέτοια λάθη.Τα οποία δυστυχώς είναι μη αναστρέψιμα.Κρίμα η μικρούλα.Ζούμε σε έναν σκουπιδένιο κόσμο.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ειναι πολυ επικίνδυνη επέμβαση αν δεν υπήρχε σοβαρός λόγος δεν έπρεπε να υποβληθεί το κορίτσι σε κάτι τέτοιο.

φταιει ιατρός και μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν και οι γονεις σορρυ σλλα απο οτι ειδα απο την φωτογραφια του κοριτσίου νοσογονο νοσογονο παχυσαρκία δεν είχε ….
εσισης αν οτιδήποτε ορμονικό μπορουσε να αντιμετωπιστεί

αντι να το πάρει το κορίτσι σε χειρουργο έπρεπε να πάνε σε ψυχιατρό οικογενειακά … αλλα θεωρειται ταμπου…

καθαρα ιατρικό λάθος αλλα το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης έχουν οι γονείς…… συτη ειναι η γνώμη μου …

ειναι επικυνδινη χειρουργική επέμβαση … πριν απο τέτοιες επέμβασεις υπσρχει ενημέρωση και οι γονεις πάντα υπογραφουν… δε θα επεκταθω παραπάνω …
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να σημειώσουμε επίσης πως επρόκειτο για ιδιωτική κλινική, που λίγο πολύ σε όλους έχει τύχει να σε τρομοκρατούν με δήθεν αναγκαίες ιατρικές ενέργειες προκειμένου να κερδοσκοπήσουν, χωρίς μάλιστα να είναι και σε θέση να φροντίσουν ή να προστατέψουν τον ασθενή όπως πρέπει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Να σημειώσουμε επίσης πως επρόκειτο για ιδιωτική κλινική, που λίγο πολύ σε όλους έχει τύχει να σε τρομοκρατούν με δήθεν αναγκαίες ιατρικές ενέργειες προκειμένου να κερδοσκοπήσουν, χωρίς μάλιστα να είναι και σε θέση να φροντίσουν ή να προστατέψουν τον ασθενή όπως πρέπει.
Συμβαίνουν και σε δημόσια νοσοκομεία παρόμοια περιστατικά αλλά τα κρύβουν καθώς μπορούν να αλληλοκαλύπτονται. Πρόσεξε ότι σε δημόσιες ΜΕΘ επαρχίας είχαμε 100% θνησιμότητα το τελευταίο διάστημα και σκέψου πόσοι έχουν χάσει τη ζωή τους στο παρελθόν από την ανεπάρκεια τους και γιατί δεν είχαν λεφτά να πάνε στο Υγεία. Και πάλι αν προσέξεις κατηγορούσαν τον διοικητή και όχι τους ιατρούς.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Η παραπάνω επέμβαση δεν ειναι τίποτα καινουργιο και μια αρκετά γνωστή μέθοδος. Οι επιπλοκές ειναι ένα ζήτημα για το οποίο ενημερώνεται ο ασθενής/οικογένεια από πριν. Ο χειρουργός-και μαλιστα ιδιωτικής κλινικής- θα είχε σιγουρα αρκετη εμπειρία.

Όπως και σε κάθε παρομοιο συμβάν, δεν μας λενε σημαντικές λεπτομέρειες. Βγαίνει ο πατέρας και λεει τοποθετήθηκε λαθος ο δακτύλιος. Αυτο εξάγεται από το ιατροδικαστικό πόρισμα; Το σηπτικό σοκ ειναι αποτέλεσμα διάτρησης στομάχου ή άλλης περιεγχειρητικης επιπλοκής; Καίρια ερωτήματα που μας δίνουν μια καλύτερη εικόνα για το συμβάν.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
ειναι πολυ επικίνδυνη επέμβαση αν δεν υπήρχε σοβαρός λόγος δεν έπρεπε να υποβληθεί το κορίτσι σε κάτι τέτοιο.

φταιει ιατρός και μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν και οι γονεις σορρυ σλλα απο οτι ειδα απο την φωτογραφια του κοριτσίου νοσογονο νοσογονο παχυσαρκία δεν είχε ….
εσισης αν οτιδήποτε ορμονικό μπορουσε να αντιμετωπιστεί

αντι να το πάρει το κορίτσι σε χειρουργο έπρεπε να πάνε σε ψυχιατρό οικογενειακά … αλλα θεωρειται ταμπου…
Δεν ξερω αν επρεπε να πανε σε ψυχιατρο ακριβως,αλλα σιγουρα οχι για εγχειρηση και σιγουρα ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΑΝ σαν γονεις να ψαξουν σοβαρα τι εστι αυτη η εγχειρηση και πότε μόνο γινεται.Ναι..θεωρω εγκληματικα τα λαθη των γονιων,ασχετα απο το δεδομενο εγκλημα του γιατρου και ΟΣΩΝ εκρυβαν τοσο καιρο την επικινδυνοτητα του.
Το μπουλινγκ ειναι καταπτυστο ουτως η αλλως.Το ζητουμενο ομως ειναι εσυ πρωτα σαν γονιος πως θα αντιμετωπισεις το προβλημα του παιδιου σου. Με το να πεις οκ θα γινει το παιδι μου οπως ονειρευεται επειδη οι αλλοι ετσι θελουν;Δηλαδη θα γινει το παιδι μου ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ για να μην της κανουν μπουλινγκ; Η θα λυσεις το ζητημα σοβαρα και υπευθυνα και στο ψυχολογικο τομεα και στο διαιτητικο ;

Και ναι,ο πατερας που μιλησε συγχωρεστε με που θα το πωςε αλλα φαινεται πολυ μικρης αντιληψης.Αυτο ομως δεν του δινει ελαφρυντικα.Επρεπε να το ψαξουν ΣΟΒΑΡΑ και οχι αρπ κολα να κανουν μια εγχειρηση που αν ειναι δυνατον ΔΕΝ την κανουν ποτε σε τετοια ηλικια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Μιλαμε με στοιχεία.

Αν αυτα βγαίνουν πραγματικά από την ιατροδικαστική εξέταση, τοτε να ληφθούν Τ αντίστοιχα μέτρα και οι συνέπειες.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Και αλλοι εχουν παθει ζημια απο αυτον τον γιατρο.Υπαρχουν μαρτυριες.Οπως και να εχει δεν εχιε μπει το ονομα του,εμεις δεν ειμαστε σε θεση να εχουμε τεχνικα στοιχεια.
Οπως και αν εχει συμφωνω εδω, απο τις λιγες φορες, με τον φοκο.

Για την συγκεκριμενη κοπελα εχουν μεγαλη ευθυνη οι γονεις διοτι επρεπε να το ψαξουν,αν ειναι δυνατον τετοια εγχειρηση σε παιδι...αλλα αυτο ειναι ασχετο με την εγκληματικη εγχειρηση του γιατρου,που και εκ του αποτελεσματος φαινεται και απο το οτι οταν ποναγε η κοπελα τον επαιρναν τηλεφωνο και ελεγε να παρει ενα ντεπον,αντι να τους πει να πανε αμεσως να την δει! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!
ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς για την διατροφή του ευθύνονται αποκλειστικά οι γονείς, βλέπω συχνά παχύσαρκα μικρά παιδάκια και πάντα αναρωτιέμαι τι κάνουν οι γονείς. Πως το επέτρεψαν αυτό και πως το αφήνουν; Μιλάω πιο γενικά γιατί υπάρχουν και τα προβλήματα υγείας. Πάντως σε παλιότερα χρόνια στις εθνικές νεολαίες η γυμναστική και οι διάφορες δραστηριότητες ήταν μέρη της καθημερινότητας όλων των παιδιών ανεξαρτήτου φύλου. Η εγχείρηση είναι απλά λάθος γιατί τέτοιες εγχειρήσεις πάνω από 16 ετών επιτρέπεται να γίνουν.

Όντως δεν μπορείς να το πιάσεις από πουθενά. Το σίγουρο είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις το bullying δεν βοηθάει την κατάσταση.
Έχεις ιδέα από παιδικό διαβήτη ?
Από θυροειδή και από άλλες κληρονομικές παθήσεις που εμφανίζονται σε παιδιά μικρής ηλικίας ???

Φαντάσου σε τι απελπισία είχαν φτάσει αυτοί οι γονείς Παναγία μου για να προχωρήσουν σε κάτι τέτοιο ...

Είμαστε σοβαροί όταν βλέπουμε γονείς να θρηνούν το παιδί τους να λες ότι ευθύνονται ?

Πραγματικά σοκαριστικό γεγονός 😔😔😔
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,788 μηνύματα.
Έχεις ιδέα από παιδικό διαβήτη ?
Από θυροειδή και από άλλες κληρονομικές παθήσεις που εμφανίζονται σε παιδιά μικρής ηλικίας ???

Φαντάσου σε τι απελπισία είχαν φτάσει αυτοί οι γονείς Παναγία μου για να προχωρήσουν σε κάτι τέτοιο ...

Είμαστε σοβαροί όταν βλέπουμε γονείς να θρηνούν το παιδί τους να λες ότι ευθύνονται ?

Πραγματικά σοκαριστικό γεγονός 😔😔😔
Έχω γράψει πόσες φορές ότι εξαιρούνται από όλα τα άτομα με θέματα υγείας. Βέβαια δεν έχω ιατρικές γνώσεις οπότε μας διαφώτισε η Cortes περί αυτού λέγοντας πως για να υποβλήθηκε σε τέτοια επέμβαση δεν θα είχε κάποιο πρόβλημα υγείας αλλά το point μου ήταν πιο γενικό και όχι αποκλειστικά σε αυτούς τους γονείς. Αν το παιδί σου δεν έχει θέματα υγείας τότε από μόνο του να μην το ελέγχεις και να φτάσει σε επίπεδα παχυσαρκίας ή τρομερά αδύνατο σε σημείο ανορεξίας τότε σαν γονέας έχεις ευθύνη.

Κανείς δεν ξέρει γιατί οι γονείς δέχτηκαν κάτι τέτοιο. Πάντως ήταν καταστροφική απόφαση για την ζωή ενός αδικοχαμένου παιδιού. Θα μάθουμε περισσότερες πληροφορίες εντός ημερών για το θέμα και θα έχουμε καλύτερη εικόνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Έχεις ιδέα από παιδικό διαβήτη ?
Από θυροειδή και από άλλες κληρονομικές παθήσεις που εμφανίζονται σε παιδιά μικρής ηλικίας ???

Φαντάσου σε τι απελπισία είχαν φτάσει αυτοί οι γονείς Παναγία μου για να προχωρήσουν σε κάτι τέτοιο ...

Είμαστε σοβαροί όταν βλέπουμε γονείς να θρηνούν το παιδί τους να λες ότι ευθύνονται ?

Πραγματικά σοκαριστικό γεγονός 😔😔😔
Και ομως ευθυνονται,οχι επειδη ηταν χοντρουλι το κοριτσακι,αλλα για το οτι δεν εψαξαν τιποτα σοβαρα και της εκαναν τετοια εγχειρηση που ολοι ξερουμε οτι δεν την κανουν ΠΟΤΕ σε παιδια! Δηλαδη ποσο στοκος πρεπει να ειναι ο γονιος να το κανει αυτο στο παιδι του; Αντι να το ψαξουν αλλιως το ζητημα;
Ο γιατρος σαφως ειναι εγκληματικος και θα φανει αυτο.
Αλλα ναι,οι γονεις εχουν τεραστια ευθυνη ΚΑΙ ΤΥΠΙΚΗ αλλα κυριως ουσιαστικη.
Το οτι θρηνουν σοβαρα τωρα,θα πρεπει να τους δωσουμε συγχωροχαρτι; Ελα παναγια μου/Θρηνουν και απο δικο τους λαθος.

Ναι δεν μπορουν να γινονται ολοι γονεις.Ειναι το πιο δυσκολο εργο.Οταν γινεσαι γονιος πρεπει να εισαι απολυτα υπευθυνος,τουλαχιστον για αυτα που μπορεις να ελεγξεις και αυτο ανετα δεν θα ειχε συμβει αν δεν επελεγαν να κανουν αυτη την εγχειρηση σε ενα παιδι και το εψαχναν σοβαρα/.

Αλλο το μεριδιο ευθυνης του γιατρου και αλλο των γονιων ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
Ξαναλεω..οχι επειδη το κοριτσακι ηταν χοντρουλη,αλλα επειδη για το μπουλινγκ δενε καναν απολυτως τιποτα και επελεξαν να υποκυψουν στο μπουλινγκ βασικα,με το να κανουν μια ανεπιτρεπτη εγχειρηση.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και ομως ευθυνονται,οχι επειδη ηταν χοντρουλι το κοριτσακι,αλλα για το οτι δεν εψαξαν τιποτα σοβαρα και της εκαναν τετοια εγχειρηση που ολοι ξερουμε οτι δεν την κανουν ΠΟΤΕ σε παιδια! Δηλαδη ποσο στοκος [ρεπει αν ειναι ο γονιος να το κανει αυτο στο παιδι του; Σντι να το ψαξουν αλλιως το ζητημα;
Ο γιατρος σαφως ειναι γκληματικος και θα φανει αυτο.
Αλλα ναι,οι γονεις εχουν τεραστια ευθυνη ΚΑΙ ΤΥΠΙΚΗ αλλα κυριως ουσιαστικη.
Το οτι θρηνουν σοβαρα τωρα,θα πρεπει να τους δωσουμε συγχωροχαρτι; Ελα παναγια μου/Θρηνουν και απο δικο τους λαθος.
Έχεις ιδέα που μπορεί να φτάσει ένας γονιός όταν βλέπει το παιδί του να υποφέρει ?
Μπορεί να πήγαν παντού ,ψυχολόγους ,διατροφολόγους, γιατρους ....

Έχω χάσει πολύ δικό μου άνθρωπο από δάκτυλο δυστηχως και αυτό το θέμα πονάει διπλα ...

Οι γονείς αυτοί ρε συ γιατρό εμπιστεύτηκαν όμως ..
Πραγματικά δεν ξέρω και δεν θέλω να υποθέσω ότι είχαν στο πίσω μέρος του μυαλου τους ότι απαγορεύεται κάτι τέτοιο και παρ όλα αυτά προχώρησαν ..

Ειναι από τις περιπτώσεις που λες ,μην σου τύχη ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κανείς δεν ξέρει γιατί οι γονείς δέχτηκαν κάτι τέτοιο. Πάντως ήταν καταστροφική απόφαση για την ζωή ενός αδικοχαμένου παιδιού. Θα μάθουμε περισσότερες πληροφορίες εντός ημερών για το θέμα και θα έχουμε καλύτερη εικόνα.
Έτσι ναι !
Αλλά αυτό το δριμύ κατηγορώ δεν αξίζει σε κανένα γιατί λάθη γίνονται ακόμα και όταν είσαι γονιός ..
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Σε κάθε thread πάντως οι θύτες τη βγάζουν λάδι και πάντα κρίνουμε τα θύματα και τους γονείς τους.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Έχεις ιδέα που μπορεί να φτάσει ένας γονιός όταν βλέπει το παιδί του να υποφέρει ?
Μπορεί να πήγαν παντού ,ψυχολόγους ,διατροφολόγους, γιατρους ....

Έχω χάσει πολύ δικό μου άνθρωπο από δάκτυλο δυστηχως και αυτό το θέμα πονάει διπλα ...

Οι γονείς αυτοί ρε συ γιατρό εμπιστεύτηκαν όμως ..
Πραγματικά δεν ξέρω και δεν θέλω να υποθέσω ότι είχαν στο πίσω μέρος του μυαλου τους ότι απαγορεύεται κάτι τέτοιο και παρ όλα αυτά προχώρησαν ..

Ειναι από τις περιπτώσεις που λες ,μην σου τύχη ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Έτσι ναι !
Αλλά αυτό το δριμύ κατηγορώ δεν αξίζει σε κανένα γιατί λάθη γίνονται ακόμα και όταν είσαι γονιός ..
Συγνωμην αλλα διαφωνω καθετα οριζοντια και διαγωνια.Συγχωροχαρτι κανενας γονιος δεν δικαΙοουτε οταν κανει τετοιο λαθος.

Αν ειχαν παει εκει που λες ηταν σιγουρο οτι δεν θα της ειχαν κανει την εγχειρηση.
Οχι επειδη δεν ειμ,αστε μπροστα να το κανουμε τωρα ολοι καραμελα και να λεμε χιλια ΑΝ.

Εγω δεν ειπα οτι ηξεραν πως δεν πρεπει να την κανουν αυτη την εγχειρηση τα παιδια και του την εκαναν,ειπα οτι ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ διοτι δεν εψαξαν ΩΣ ΟΦΕΙΛΑΝ!

Εκ του αποτελεσματος φαινεται ξεκαθαρα τι ΔΕΝ εκαναν,διοτι αν ειχαν κανει το σωστο δεν θα υπηρχε αυτο το αποτελεσμα ΞΕΚΑΘΑΡΑ και τι κακιστη αποφαση πηραν.
Και θα το ξαναπω οτι δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ικανοι να γινουν γονεις ουτε αξιζει σε ολους να γινουν γονιεις.
Και δεν μεε νδιαφερουν ΚΑΘΟΛΟΥ οι γονεις οταν κανουν τετοια τραγικα και ανεγκεφαλα λαθη απο την ηλιθιοτητα τους,σορυ ας φανω οπως θελετε αλλα ο πατερας φαινεται απιστευτα στοκος.
Και καπως υποκριτικος Εχει ενα ψευτικο κλαμα.Δειτε το βιντεο και θα καταλαβετε.
Εντ οφ στορυ.
Χεστηκα για τους γοινεις,τα παιδια με ενδιαφερουν εμενα.ΠΑΝΤΑ σε τετοιες περιπτωσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε κάθε thread πάντως οι θύτες τη βγάζουν λάδι και πάντα κρίνουμε τα θύματα και τους γονείς τους.
Τσου...οχι σε καθε θρεντ.Στο αλλο δεν υπαρχει απο μενα τετοιο θεμα.
Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις το ΙΔΙΟ.Εδω ΥΠΑΡΧΕΙ τοσο φανερα που ειναι πραγματικα πλυντηριο να μην τους αποδιδουμε τις ευθυνες που τους αναλογουν.Δεν μιλαμε για ενηλικα αλλα για ανηλικο παιδι με ευθυνη και αποφαση γονιων εγινε αυτο.

Για τον γιατρο εγω ειπα,ειναι εγκληματιας,ειναι αλλο κομματι.

Η ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ειναι να γινεις γονεας

Αν δεν το κατεχεις το αθλημα δεν πρεπει να το κανεις.

Και στο ελλαντα το εχουμε αυτονοητο.Να γινονται ΟΛΟΙ γονεις;
ΓΙΑΤΙ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε κάθε thread πάντως οι θύτες τη βγάζουν λάδι και πάντα κρίνουμε τα θύματα και τους γονείς τους.
Και τη βγάζουν λάδι από μια συγκεκριμένη πολιτική πτέρυγα. Αυτή που δεν καταδέχεται να μπει χέρι στα παραδοσιακά πρότυπα της πατριαρχίας, της θρησκείας, του διωγμού της διαφορετικότητας, του ρατσισμού και των στερεοτύπων, της εξουσίας του ισχυρού. Πάντα θα φταίει το θύμα διότι *πρέπει* να φταίει το θύμα.

Αυτό δε το λένε, αλλά μια χαρά ασκούν μπουλινγκ στο μικρό παιδί χωρίς να γνωρίζουν καν τι περνούσε και τι προσπαθούσε να αντιμετωπίσει. Ντροπή σας, ξέρετε ποιοι. Και κουράγιο σε όσους στην πραγματική ζωή αναγκάζονται να λαμβάνουν την ίδια αντιμετώπιση.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Βλέπω πάντως μια νοοτροπία να μην κατηγορηθούν επ' ουδενί και ποτέ οι γονείς και μού φαίνεται παράξενο. Ούτε λέει κανείς οτι ο θάνατος της Καρολάιν οφείλεται στους γονείς ούτε οτι ο θάνατος της Γωγώς οφείλεται στους γονείς. Μπορούμε όμως να πούμε οτι όφειλαν να είναι πιο προσεκτικοί σε κάποια πράγματα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση για μένα φταίνε και οι γονείς των παιδιών που κάναν μπούλινγκ, συγγνώμη, να μην το πω; Όταν ο ίδιος ο γονιός πάει με τα παιδιά του στην παραλία πχ και περνάει μια ευτραφής γυναίκα και αρχίζουν τα χασκογελάκια και τα σιχαμερά αστειάκια, τί θα κάνει και το παιδί δηλαδή;

Δεν ξέρω γιατί μερικοί δεν αντιλαμβάνονται τη σημασία του να είσαι γονιός. Όταν πας σε ψυχολόγο για ψυχολογικά θέματα που έχεις το πρώτο πράγμα που θέλει να μάθει είναι οι σχέσεις με τους γονείς. Από αυτό να καταλάβουμε τη σοβαρότητα. Αν είναι να συγχωρούνται οι γονείς για τα πάντα επειδή είχαν καλή πρόθεση δε θα αλλάξει ποτέ τίποτα στα σοβαρά ζητήματα όπως το μπούλινγκ.

Κάποιοι όμως κάνουν παιδιά για να νιώθουν αυτοί καλά και δε θέλουν να αναλάβουν ευθύνες για το μεγάλωμά τους. Γι' αυτό έχουμε γεμίσει δυστυχισμένους ανθρώπους γεμάτους ψυχολογικά (βάζω και τον εαυτό μου μέσα).
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βλέπω πάντως μια νοοτροπία να μην κατηγορηθούν επ' ουδενί και ποτέ οι γονείς και μού φαίνεται παράξενο. Ούτε λέει κανείς οτι ο θάνατος της Καρολάιν οφείλεται στους γονείς ούτε οτι ο θάνατος της Γωγώς οφείλεται στους γονείς.
Σε άλλο φόρουμ ζεις εσύ μάλλον.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top