[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ναι οκ επίσης, ο Ομπάμα είχε στείλει πέρσι στην 28η Οκτωβρίου μήνυμα στους Έλληνες για την ανεξαρτησία τους. Αυτό τον κάνει φιλέλληνα;

Πες μου ότι δεν ήξερες ότι ο Ομπάμας είναι φιλέλληνας;;;
:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πες μου ότι δεν ήξερες ότι ο Ομπάμας είναι φιλέλληνας;;;
:hehe:

my bad:P
εγώ ξέρω ότι ο Ομπάμα είναι... click here

Δείτε με δική σας ευθύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Πάντως η Χρυσή Αυγή δεν έστειλε συλληπητήρια στην Β.Κορέα :D

Έστειλε συγχαρητήρια όμως στην Χ.Α. γνωστό φασιστόμουτρο (αν δεν ξέρεις, ψάξε να μάθεις τι είχε κάνει επί χούντας)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Να ρωτήσω ακόμα κάτι που αγνοώ... ο κομμουνισμός δέχεται ιδιωτικές επιχειρήσεις και τα συναφή, ή θέλει να είναι το 100% των οργανισμών, επιχειρήσεων κλπ. κρατικά και δημόσια?
στη θεωρία , επιδιώκουν να έχουν εξ ολοκλήρου δημόσιες επιχειρήσεις, οργανισμούς κτλ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αυτή δεν είναι η σημασία του εμπνευστή?Να επηρεάζει εσένα και τον τρόπο σκέψης σου?
Το ρήμα εμπνέω δεν νομίζω οτι σημαίνει άκριτη αντιγραφή.Και δεν νομίζω οτι έθεσε κάποιος τον περιορισμό οτι εμπνευστές είναι μόνο τα "μεγάλα ονόματα".

Μίλησα για μεγάλα ονόματα,διότι προφανώς δεν έχει νόημα να αναφέρεις π.χ. ως εμπνευστή σου κάποιον που ο συνομιλητής σου δεν τον ξέρει,γιατί έτσι δεν μπορεί να τον κρίνει ώστε να προχωρήσει η κουβέντα.Το ότι κάποιος σε επηρεάζει,είναι κάτι πολύ γενικόλογο και φλου.Κάποιος μπορεί να σ'επηρεάζει άμεσα απ'το γραπτό του,να σε επηρεάζει επειδή έκανες κάποιο συνειρμό,να σε επηρεάζει ως αντίθετος πόλος,σκιαγραφόντας σου δηλαδή ιδέες τελείως αντίθετες από τις δικές σου.Γι'αυτό τον λόγο δεν μιλάω για εμπνευστές,γιατί ούτε θέλω να ταυτιστώ με κάποιον,ούτε να βρεθώ στη θέση του απολογητή κάποιου.Διαβάζω τα πάντα,χωρίς προκαταλήψεις,και κρίνω.

Ξεκινάμε με μια θεωρία.Και νομίζω οτι η μαρξιστική θεωρία είναι από τις καλύτερες για ένα ιδανικό πολίτευμα.Προφανώς μέσα από΄όλες τις αποτυχημένες εφαρμογές του κομμουνισμού χρειάζεται μια "ρεαλιστική" τροποποίηση.

Κατ'αρχάς,το ότι η μαρξιστική θεωρία είναι μια απ'τις καλύτερες,δεν είναι κάτι αντικειμενικό.Είναι προσωπική σου εκτίμηση.Το αν εγώ συμφωνώ ή όχι matters little,δεδομένου ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί αντικειμενικά κάτι.Αν είχαμε καταλήξει για την supermacy μιας θεωρίας,θα κρατούσαμε μόνο αυτή και debatable θα ήταν μόνο τα επιμέρους κομμάτια της,δεν θα είχαμε τόσους διαφορετικούς πολιτικούς χώρους.Η μαρξιστική θεωρία,όπως και η θεωρία της ελεύθερης αγοράς,όπως και κάθε άλλη θεωρία,ξεκινάει από disputable βάσεις.Δεν μπορείς να πείσεις όλους τους καπιταλιστές ότι η ιδιοκτησία πρέπει να καταργηθεί,όπως και δεν μπορούν να σε πείσουν ότι η ιδιωτική πρωτοβουλία δεν παραβιάζει τα δικαιώματα των άλλων κοκ.

Δεύτερον,ακόμα και αν αντικειμενικά μιλούσαμε για την "καλύτερη θεωρία",δεν είναι ικανή συνθήκη για την επικράτησή της:όπως προείπα,πολιτική δεν είναι η τέχνη του ιδεατού,αλλά η τέχνη του εφικτού.Αν κάτι είναι ανέφικτο,όσο καλή ιδέα και να είναι,it is doomed to fail.Γι'αυτό θα πρέπει να εξετάσουμε τις κοινωνικές συνθήκες,τις ικανότητές μας,την ανθρώπινη φύση.Είναι συνεπώς μια ιδέα συμβατή με την πραγματικότητα?Έχει περιθώρια να γίνει υλοποιήσιμη,ή θα μείνει απλώς μια θεωρία?Διότι δεν μπορείς να κάνεις πράγματα ενάντια στη φύση.Να σου πω ένα απλό παράδειγμα:μια κλασσική σοσιαλιστική ιδέα,είναι να πάρουμε μια επιχείρηση,να την κάνουμε κρατική,και να αμοίβουμε εξ'ίσου όλους τους εργαζομένους (αφού δεν θα μας νοιάζει πια το κέρδος) ώστε να υπάρχει ισότητα.Εδώ όμως,ανακύπτουν προβλήματα.Μια επιχείρηση,είναι δομημένη κερδοσκοπικά.Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι ανθρωποκεντρική,δεν διαμορφώνουν οι εργαζόμενοι τις συνθήκες εργασίας τους ώστε να είναι ευχαριστημένοι,αλλά το κέρδος,με συνέπεια η πλειοψηφία των εργασιών να είναι μη ελκυστικές και ανιαρές.Ο εργαζόμενος συνεπώς,δουλεύει από αγγαρεία για τον βιοπορισμό του,όχι από ευχαρίστηση.Συνεπώς,αν όλοι αμοίβονται εξ'ίσου,και ο παραγωγικός και ο λουφαδόρος,τι λόγο έχει ο παραγωγικός να συνεχίσει να είναι παραγωγικός?Θα λουφάρει και αυτός.Και εφ'όσον κανείς δεν κερδίζει απ'την επιχείρηση,τι λόγο έχει ο..."Κομμισάριος" που επιβλέπει την επιχείρηση,να συνετίσει τους λουφαδόρους?Συνεπώς,δεν δουλεύει κανείς,και δεν παράγεται τίποτα.Αν αναχθεί αυτό στο συνολικό επίπεδο μιας κοινωνίας,δες πόσο ανέφικτη ιδέα αποδεικνύεται εν τέλει,όσο αν φαίνεται δικαία και καλή στα χαρτιά.

Έτσι όπως τα παρουσιάζεις δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε?Να πούμε,ναι ρε μάγκα έχεις δίκιο,βάλε μου κι άλλους φόρους,έτσι κι αλλιώς αν κάνω επανάσταση χαμένος θα μαι?Να μείνουμε στην παρούσα φάση του καπιταλισμού?Ή να προσπαθήσουμε να το αλλάξουμε?

Αν διαβάσεις καλύτερα,ουδέποτε υποστήριξα να κάτσουμε στ'αυγά μας.Αυτό που υποστηρίζω,είναι να κινούμαστε με βάση τον ορθολογισμό,και όχι στα τυφλά.Πρότεινα μια επιθυμητή για εμένα κοινωνική κατεύθυνση,τη λαΪκή ενεργοποίηση και συμμετοχή στα κοινά.Μέσα απ'αυτό,θα προκύψουν νέα προτάγματα,βελτίωσης ή ανατροπής του υπάρχοντος συστήματος.Γιατί πρέπει να καταλάβουμε,η επανάσταση δεν είναι πανάκεια.Απ'τα εως τώρα συστήματα που έχουν εφαρμοστεί (π.χ. θεοκρατία,φεουδαρχία,αποικιοκρατία,μοναρχία,"υπαρκτός σοσιαλισμός" κλπ),η κοινοβουλευτική δημοκρατία με ελεύθερη αγορά είναι by far the most efficient.Γι'αυτό πρέπει να σκεφτόμαστε πριν δράσουμε,και να μην οδηγούμαστε σε βιαστικά συμπεράσματα.Τι πιστεύω εγώ?Εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν περιθώρια ανατροπής.Την κατεύθυνση όμως θα την υπαγορεύσουν οι μάζες,όχι εγώ.Αυτό όμως είναι απλώς μια προσωπική μου πεποίθηση.Για παράδειγμα,θεωρώ ότι με βάση αυτά που μου λες,πρώτα πρέπει να κατανοήσεις τον καπιταλισμό,και μετά να αποφασίσεις αν θες επανάσταση ή όχι (τρανταχτό factual λάθος:η υψηλή φορολόγηση είναι μέτρο κεϋνσιανικό,"σοσιαλδημοκρατικό",όχι φιλελεύθερο μέτρο).



Έχεις εντελώς λάθος κριτήρια, και λανθασμένη αντίληψη.
Πού έχουν κοινά σημεία ο Σμιθ με τον Μαρξ; Στην ανάλυση του καπιταλιστικού συστήματος;
Ξέρεις τι λες; Ή μήπως έχουν και κοινές προτάσεις; :confused:

Θα μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω,οι προτάσεις και τα συμπεράσματα είναι το πιο επουσιώδες ζήτημα.Αυτό που έχει ουσία είναι η συλλογιστική που μας οδηγεί κάπου,όχι ο προορισμός αυτός καθ'αυτός.Η κατάληξη,κρίνεται στα σημεία,όταν υπάρχουν παρόμοιες συλλογιστικές.Αντίστοιχα,ίδιο συμπέρασμα δεν σημαίνει απαραίτητα και ίδια συλλογιστική πορεία.Είναι πολύ πιο κοντά δύο επιστήμονες με διαφορετικά συμπεράσματα στις μελέτες τους,από έναν επιστήμονα και έναν τρελό που φτάνουν στο ίδιο συμπέρασμα,ο πρώτος δια της επιστημονικής μεθόδου και ο δεύτερος επειδή "έτσι είπαν οι φωνές στο κεφάλι του".
Αν διαβάσεις Σμιθ ή Ρικάρντο,θα δεις πολλά κοινά σημεία με τον Μαρξ,όπως π.χ. η έννοια της υπεραξίας και άλλα.Ούτε καν ο ίδιος ο Μαρξ δεν έκρυψε το πόσο επηρεάστηκε από αυτούς.

Επίσης, έχε ξεκάθαρο ότι είναι άλλο ο Μαρξ, άλλο ο Λένιν και άλλο ο Στάλιν. Μιλάμε για τρία διαφορετικά ιστορικά πρόσωπα.
Το γεγονός ότι ο τότε άπειρος άνθρωπος προσπάθησε να εφαρμόσει ένα πρωτόγνωρο για εκείνον σύστημα (τον σοσιαλισμό-κομμουνισμό του Μαρξ) με τα όποια αποτελέσματα/λάθη/σωστά κλπ, δε σημαίνει ότι η όλη κοσμοθεωρία είναι κενή, άκυρη ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Δε μπορείς να κρίνεις τη θεωρία του Μαρξ στο πρόσωπο του Λένιν και του Στάλιν. Όπως, πασιφανώς, αποδείχθηκε, εφαρμόστηκε λανθασμένα η θεωρία αυτή -κυρίως από το 56 και μετά.
Εκτιμήσεις πάνω στην προσπάθεια οικοδόμησης του σοσιαλισμού-κομμουνισμού στην ΕΣΣΔ, αλλά και για την μετέπειτα πορεία έχουν γίνει άπειρες. Δε θα κάτσω να κάνω το ίδιο, και δεν είμαι ικανός να κάνω το ίδιο.

Δεν είπα ότι είναι το ίδιο,ούτε προτίθεμαι να κάνω full-scale κριτική στον "υπαρκτό σοσιαλισμό".Αυτό που λέω είναι ότι είναι 3 διαφορετικά πρόσωπα,στο ίδιο όμως οικοδόμημα.Δεν μπορείς να μιλάς για απλά λάθη και παραλείψεις σε μια θεωρία που εφαρμόστηκε σχεδόν έναν ολόκληρο αιώνα,και μάλιστα σε πάρα πολλά κράτη (ΕΣΣΔ,Βουλγαρία,Ρουμανία,Πολωνία,Ανατολική Γερμανία,Τσεχοσλοβακία,Ουγγαρία,Γιουγκοσλαβία,Αλβανία,Βιετνάμ,Καμπότζη,Κίνα,Κορέα,Κούβα κλπ).Είναι αυτό που είπα πριν,διορθώνεις 5 πράγματα,δημιουργείς 20 νέα προβλήματα.Ε,σόρρυ κιόλας,κάθε άλλο παρά pro-capitalist θέλω να το παίξω,αλλά ο καπιταλισμός είναι πολύ πιο ευέλικτος.

Ωστόσο, επαναλαμβάνω:
ΔΕΝ ΠΡΟΒΑΛΛΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. Μίλα ξεκάθαρα ρε φίλε. Τι πρεσβεύεις και τι θες. Δεν το κατάλαβα εγώ το: Και η -αστική- δικτατορία μπορεί να γίνει αποδεκτή από την πλειονότητα των ανθρώπων υπό την επίδραση της βρώμικης προπαγάνδας. Τι σημαίνει αυτό; Ότι είναι και σωστή;
Τα έχεις μπλέξει.

Αν εσύ δεν βλέπεις τα επιχειρήματά μου,εγώ δεν φταίω.Τι θες να κάνω?Να βάλω μια ταμπέλα,αριστερός/δεξιός/οτιδήποτε,ώστε να καταλήξουμε σε μια γηπεδική συζήτηση του τύπου "εσείς κάνατε αυτό","ναι αλλά εσείς κάνατε το άλλο"?Δεν με νοιάζει να ταμπουρωθώ πίσω από τα χαρακώματα κανενός ιδεολογήματος.Πρεσβεύω τον σκεπτικισμό,αν σου κάνει αυτό.Θέλω μια κοινωνία δομημένη ορθολογιστικά.
Το τι είναι σωστό,το κρίνει ο ίδιος ο λαός,και καμία θεωρητικολογία.Ναι,αν η αστική δημοκρατία είναι το πιο επιθυμητό απ'όλους πολίτευμα,τότε αυτό πρέπει να κρατήσουμε.Διότι ο τελικός κριτής μιας πολιτικής,είναι ο λαός.Και δεν είναι μόνο η προπαγάνδα:η αριστερά,από ψυχροπολεμικό κατάλοιπο,προσδίδει μια μεταφυσική υπόσταση στην προπαγάνδα.Η προπαγάνδα μπορεί να διαστρεβλώσει,όχι να δημιουργήσει από το μηδέν.Η απόδειξη πάνω σ'αυτό είναι απλή,ότι η μεγαλύτερη προπαγάνδα γίνεται πάντα στα ολοκληρωτικά καθεστώτα,αλλά ο λαός ποτέ δεν συμβιβάζεται με αυτά και πάντα επαναστατεί.Γιατί όσο και αν σου λέω εγώ ότι ο ουρανός είναι κίτρινος,αυτός δεν παύει να είναι γαλάζιος.Το ότι το σημερινό σύστημα έχει καταφέρει με μεγαλύτερη επιτυχία σε σχέση με όποιο άλλο σύστημα έχει εφαρμοστεί να βελτιώσει το επίπεδο ζωής των ανθρώπων,σε επίπεδο ελευθερίας,δημοκρατίας,υλικών αγαθών κλπ,είναι κάτι το αντικειμενικό.Αυτό δεν σημαίνει ότι το σημερινό σύστημα είναι το πιο καλό σε σχέση με τα άλλα,αλλά το λιγότερο κακό.

δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Ή εσύ δεν ξέρεις τι λες, ή εγώ διαβάζω λάθος ιστορία...

Αν διαβάζεις μόνο αφιερώματα στον Ριζοσπάστη,τότε ναι,λάθος ιστορία διαβάζεις.Για τράβα δες τι έκανε ο Λένιν σε όσους αντιστέκονταν και μάλιστα μετά την εγκαθίδρυση της κυριαρχίας του,αφού πήρε αμπάριζα όλους τους αστούς,ε,είπε να σκοτώσει και τα παιδιά τους,just in case.

Δεν θα κάτσω να σχολιάσω το "όχι εγώ ξέρω καλύτερα την Μαρξιστική προσέγγιση , όχι εγώ,όχι εσύ" αλλά το τελευταίο κυρίως κομμάτι που περιέχει και το ζουμί της κατάστασης.Εκεί που μπλέκεις την επιστημονική μέθοδο με την πολιτική και την κοινωνιολογία,χωρίς να έχω διάθεση να σου την μπω, το γάμησες και ψόφησε.Το συμπέρασμα σου θα ήταν μακράν το σωστότερο απ' ότι ακούστηκε σήμερα αν μιλούσαμε για κάτι ομοιογενές, όπως ένα διάλυμα.Όταν μιλάμε για κοινωνία και ανθρώπους και συστήματα, δεν μπορείς να πεις,δεν τα καταφέραμε μία φορά, τώρα ας κάτσουμε με τα χέρια σταυρωμένα και περιμένουμε από τον μη-κρατικό καπιταλισμό μπας και κάνει τίποτα.Αυτό προστάζει ο ορθολογισμός?Τα κοινωνικά συστήματα που είναι πραγματικά προοδευτικά παρουσιάζουν τέτοιο ποσοστό επιτυχίας, όσο και το ποσοστό συνηδειτοποίησης του κόσμου.Δεν είναι one night job, διαρκεί χρόνια η διαδικασία κατά την οποία ο κόσμος συνηδειτοποιεί ότι η άρχουσα τάξη καταπιέζει τις από κάτω.Τα ερεθίσματα και οι πειρασμοί είναι τόσοι πολλοί, που πλέον και 'γω έχω πειστεί ότι είναι *σχεδόν* ανέφικτο να εφαρμόσουμε κάτι τόσο προοδευτικό που απελευθερώνει τον κόσμο από αρχέγονες αντιλήψεις και θεσμούς όπως εξουσία και χρήμα.Δυστηχώς, ο σύγχρονος άνθρωπος, όπως και τα γένη πριν από αυτόν αναζητά την κυριαρχία της "αγέλης".Τελικά, αν σκεφτούμε την προσέγγιση κατά την οποία συνεχώς οδεύουμε προς την τελειότητα θα περάσουμε από πολλά συστήματα και πολλά μεταβατικά στάδια μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να καλωσορίσουμε μία αταξική κοινωνία, η επανάσταση αυτή θα είναι σχεδόν τόσο μεγάλη, όσο και αυτή των αστών του 16ου-17ου αιώνα για την διεκδίκηση των δικαιωμάτων τους από την αριστοκρατεία.Πιθανότατα βέβαια από εμάς δεν θα έχει μείνει κόκκαλο για κόκκαλο,αλλά δεν βαριέσαι :P

Με κατηγορείς ότι χρησιμοποιώ επιστημονικά κριτήρια,ενώ παραβλέπεις πως και ο ίδιος ο Μαρξ το ίδιο έκανε στην κοινωνιολογική του ανάλυση,και μάλιστα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από εμένα (επηρεασμένος απ'την κυρίαρχη φιλοσοφική τάση της εποχής που ήθελε να μαθηματικοποιήσει πλήρως τη φιλοσοφία,τον θετικισμό,γι'αυτό άλλωστε θα δεις στο έργο του να μιλάει για "νομοτέλειες","νόμους" και άλλα τέτοια κουλά).
Σου δίνω δίκιο όταν λες ότι το ποσοστό επιτυχίας ενός συστήματος καθορίζεται απ'το ποσοστό συνειδητοποίησης του κόσμου.Το "πραγματικά προοδευτικό" όμως,δεν είναι κάτι αντικειμενικό.Για παράδειγμα,το να έλεγες τον 19ο αιώνα,που με τη δαρβινική θεωρία είχε καταρριφθεί το ιδεολόγημα περί "καθορισμένης θεϊκής φύσης" του ανθρώπου,ότι ένας άνθρωπος γεννιέται "tabula rasa",ήταν κάτι το προοδευτικό,το να το πεις σήμερα,που με τις γονιδιακές ανακαλύψεις γνωρίζουμε πόσο μεγάλο ρόλο παίζει η φύση στη διαμόρφωση μιας προσωπικότητας,είναι απλά μια ξεπερασμένη,μεταφυσική πεποίθηση.Η προοδευτικές ιδέες καθορίζονται απ'τη λογική behind them,όχι απ'το συμπέρασμά τους,αυτό καθ'αυτό.Το ότι "οι πάνω καταπιέζουν τους κάτω",δεν είναι κάτι το αντικειμενικό.Εγώ προσωπικά ασπάζομαι την πάλη των τάξεων,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρόκειται για αποδεδειγμένο γεγονός.Πάρα πολλοί δεν την ασπάζονται,και θεωρούν ότι everybody is on his own.Έτσι,δεν επιθυμούν οι πάντες την επανάσταση και την αταξική κοινωνία,πολλοί το θεωρούν ανέφικτο.Για παράδειγμα,one might argue ότι δεν γίνεται να εφαρμοστεί ποτέ ο κομμουνισμός,διότι εξελικτικά οι φύσει άπληστοι εξαφάνισαν τους υπόλοιπους (καθώς στερούσαν τους απαραίτητους πόρους σε όσους δεν είχαν το instinct of possession),με συνέπεια σήμερα όλοι να γεννιόμαστε κτητικοί και άπληστοι.Εγώ προσωπικά θεωρώ βεβιασμένο το συμπέρασμα αυτό,but that's not the point:the point is ότι η μαρξιστική προσέγγιση δεν είναι δεδομένο,ώστε το μόνο που μας μένει είναι να δούμε το πως θα την εφαρμόσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Ναι οκ επίσης, ο Ομπάμα είχε στείλει πέρσι στην 28η Οκτωβρίου μήνυμα στους Έλληνες για την ανεξαρτησία τους. Αυτό τον κάνει φιλέλληνα;

Τι κομμουνισμό τι νεοφιλευθερισμό, εγώ επιλέγω αριστοτελική "πολιτεία" και κυριαρχία της μεσαίας τάξης με πηγή εξουσίας το νόμο. Καληνύχτα σας.
να ρωτήσω κάτι άσχετο: τις προάλλες ένας έγραψε στο φβ οτι η Κανέλλη δεν είναι κομμουνίστρια..............................τί ήταν αυτό;;;;;;;;;;;;;;;;;; :eek: μπουαχαχαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι άσχετο: τις προάλλες ένας έγραψε στο φβ οτι η Κανέλλη δεν είναι κομμουνίστρια..............................τί ήταν αυτό;;;;;;;;;;;;;;;;;; :eek: μπουαχαχαχαχαχα

Μήπως εννοούσε ότι δεν είναι μέλος του ΚΚΕ?Διότι δεν είναι επίσημο μέλος,θεωρείται "συνεργάτης" του κόμματος,ή κάπως έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Διότι δεν είναι επίσημο μέλος,θεωρείται "συνεργάτης" του κόμματος,ή κάπως έτσι.
ναι! γι αυτο βαζει υποψηφια στην Α! Αθηνών:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Μήπως εννοούσε ότι δεν είναι μέλος του ΚΚΕ?Διότι δεν είναι επίσημο μέλος,θεωρείται "συνεργάτης" του κόμματος,ή κάπως έτσι.
όχι οχι εννοούσε οτι δεν ακολουθεί τέτοιες ιδέες .... αυτό που γράφεις μάλλον δεν το ήξερε καν :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
στη θεωρία , επιδιώκουν να έχουν εξ ολοκλήρου δημόσιες επιχειρήσεις, οργανισμούς κτλ;)

Δηλαδή αν εγώ έχω κάποιες ιδέες και θέλω να ρίξω προϊόντα στην αγορά και να κάνω δική μου επιχείρηση με κάποιους άλλους, δεν έχω δικαίωμα στον κομμουνισμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Δηλαδή αν εγώ έχω κάποιες ιδέες και θέλω να ρίξω προϊόντα στην αγορά και να κάνω δική μου επιχείρηση με κάποιους άλλους, δεν έχω δικαίωμα στον κομμουνισμό?
Εδώ δεν έχεις δικαίωμα να αγοράσεις αμάξι....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Δηλαδή αν εγώ έχω κάποιες ιδέες και θέλω να ρίξω προϊόντα στην αγορά και να κάνω δική μου επιχείρηση με κάποιους άλλους, δεν έχω δικαίωμα στον κομμουνισμό?

όχι αλλά ας μην ξεχνάμε ότι ο κομμουνισμός δεν έχει εφαρμοστεί πουθενά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ρε παιδιά, τι λέτε; :confused:
Στον κομμουνισμό δεν θα υπάρχει καν χρήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Επισης στον Κομμουνισμο καθε δεξιος-φασιστας θα ειναι φυλακισμενος.Ας μην ξεχναμε αυτα τα θετικα.Θα προσφερουν στα πανεπιστημια ιατρικης στην ανατομια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ρε παιδιά, τι λέτε; :confused:
Στον κομμουνισμό δεν θα υπάρχει καν χρήμα.

Άρα αυτόματα σταματάει η πρόοδος της επιστήμης αφού λείπουν τα κίνητρα. Εκτός αν συνεχιστεί πλήρως θεωρητικά η συζήτηση λέγοντας κάποιος "για το καλό της ανθρωπότητας θα γίνεται ότι γίνεται" :P (μακάρι αλλά όχι...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Επισης στον Κομμουνισμο καθε δεξιος-φασιστας θα ειναι φυλακισμενος.Ας μην ξεχναμε αυτα τα θετικα.Θα προσφερουν στα πανεπιστημια ιατρικης στην ανατομια.
Ζήτω στον κομμουνισμό...Θα αντικαταστήσει τα ποντίκια με ανθρώπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Επισης στον Κομμουνισμο καθε δεξιος-φασιστας θα ειναι φυλακισμενος.Ας μην ξεχναμε αυτα τα θετικα.Θα προσφερουν στα πανεπιστημια ιατρικης στην ανατομια.

Συγγνώμη αλλά αυτό όπως και να το δεις είναι ρατσιστικό, είναι διάκριση. Είτε εννοείς δεξιός = φασίστας, άρα κάθε δεξιός/φασίστας θα είναι φυλακισμένος, είτε εννοείς κάθε δεξιός-φασίστας θα είναι φυλακισμένος ενώ κάθε αριστερός-φασίστας όχι. Κάνω λάθος? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Επισης στον Κομμουνισμο καθε δεξιος-φασιστας θα ειναι φυλακισμενος.Ας μην ξεχναμε αυτα τα θετικα.Θα προσφερουν στα πανεπιστημια ιατρικης στην ανατομια.

Μπααα... Αφού έχεις φτάσει στο στάδιο του κομμουνισμού, σημαίνει ότι δεν υπάρχουν καν τέτοια στοιχεία στην κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δηλαδή αν εγώ έχω κάποιες ιδέες και θέλω να ρίξω προϊόντα στην αγορά και να κάνω δική μου επιχείρηση με κάποιους άλλους, δεν έχω δικαίωμα στον κομμουνισμό?

Στον κομμουνισμό δεν υπάρχουν επιχειρήσεις.Ο καθένας παράγει ανάλογα με τις ικανότητές του (εδώ λοιπόν χωράνε οι ιδέες σου),και καταναλώνει ανάλογα με τις ανάγκες του (συνεπώς δεν βγάζεις κάποιο ξεχωριστό κέρδος,καθώς η κατανάλωση παύει να είναι συνάρτηση της παραγωγικής δύναμης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μπααα... Αφού έχεις φτάσει στο στάδιο του κομμουνισμού, σημαίνει ότι δεν υπάρχουν καν τέτοια στοιχεία στην κοινωνία.

Συμφωνω.ΕΞαλλου,αυτα τα κακοποια στοιχεια αποτελουν το μοναδικο εμποδιο για την επιτευξη αυτης της μεγαλης επαναστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top