[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Διαβασε τα μηνυματα σου πιο πανω και θα το βρεις. Οταν λες οτι σε γκουλαγκ θα ηταν πιο χρησιμοι οσοι διαφωνουν μαζι σου, τοτε προφανως ναι, επιβαλλεις τις αποψεις σου ή εισαι υπερ φασιστικων καθεστωτων που τις επιβαλλουν. Το μεγαλυτερο πλεονεκτημα της αστικης δημοκρατιας ειναι οτι μπορεις κι εσυ, και ο μπαχαλακιας και ο χρυσαυγιτης να λετε ποσο μισειτε το πολιτευμα και να μην ερχονται οι μπατσοι σπιτι σου, μονο σε χλευαζουμε. Αντιθετα, στα καθεστωτα που θαυμαζετε, αυτη η πολυτελεια δεν υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
α για τον τζημερο; ε ενταξει, ατομο που βγαινει και βγαζει λαδακι στο θεμα του φυσσα τον ρουπακια λεγοντας οτι ο φυσσας ηταν μπαχαλακιας αναρχοαπλυτος, δεν μπορω να το εχω για τιποτε παραπανω.

να το ανασκευασω τοτε, οχι γκουλαγκ, απλα να ζησει με εναν μισθο της πεινας οπως οι περισσοτεροι της εργατικης ταξης που τοσο δεν εκτιμα και μετα τα λεμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Τα ακρα ελκονται και δεν μπορουν να κανουν χωρια. Και ο Ρουπακιας και ο Φυσσας ηταν στα ακρα... και εχθροι της αστικης δημοκρατιας... η οποια σου δινει το δικαιωμα να εκφραζεσαι ελευθερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
α για τον τζημερο; ε ενταξει, ατομο που βγαινει και βγαζει λαδακι στο θεμα του φυσσα τον ρουπακια λεγοντας οτι ο φυσσας ηταν μπαχαλακιας αναρχοαπλυτος, δεν μπορω να το εχω για τιποτε παραπανω.

να το ανασκευασω τοτε, οχι γκουλαγκ, απλα να ζησει με εναν μισθο της πεινας οπως οι περισσοτεροι της εργατικης ταξης που τοσο δεν εκτιμα και μετα τα λεμε

Γιατί ο Τζήμερος δεν είναι μέρος της «εργατικής τάξης»;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
ο τζημερος εργατικη ταξη; huh
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
ο τζημερος εργατικη ταξη; huh

Ο Τζήμερος δεν τελείωσε τη σχολή και ξεκινησε επιχείρηση απ όσο ξέρω. Αντιθέτως ο Τσίπρας είχε μπαμπάκα πάμπλουτο και το παίζει αριστερός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
δεν διαφωνω οτι ειχε πλουσιο πατερα ο τσιπρας, δεν ειμαι φαν του εξαλλου.

ο τζημερος ομως πλεον δεν ανηκει στην εργατικη ταξη, εργοδοτης ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Και ποιος ειπε οτι οι εργοδοτες δεν εργαζονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οι φοιτητικες παραταξεις δεν εχουν κοινο επειδη τους πιπιλανε τα μυαλα για πολιτικη. ΔΑΠ/ΠΑΣΠ εχουν κοσμο για λογους κοινωνικοποιησης, οι ΚΝιτες ειναι μπετον οποτε πρεπει να εχεις ηδη ερεθισματα προς ΚΚΕ μερια απο το σπιτι σου οποτε η μονη παραταξη που οντως κανει "πλυση εγκεφαλου" ειναι τα ΕΑΑΚ (ή η ΕΑΑΚ, το ΕΑΑΚ, ο ΕΑΑΚ, δεν ξερω τι αρθρο παιρνουν) που πειθουν τον 18χρονο σπυριαρη οτι με το να κανει καταληψη για συμπαρασταση σε αλλες καταληψεις, θα αλλαξει τον κοσμο.

Δεν πάει έτσι. Αυτός που έχει διαβάσει Μαρξ και ξέρεί ακριβώς τι πιστεύει και νιώθει πως ταυτίζεται με τις ιδέες τους ναι θα ταχθεί μαζί τους., αν δεν το έχει κάνει ήδη απ' τα μαθητικά του χρόνια. Οι υπόλοιποι όχι.
Έχω δει κυνικό φιλελεύθερο πρωτοετό 2ο έτος να γίνεται κνίτης και να κλείνει fb τα πάντα ίσως γιατί μάλλον δεν ήξερε από την αρχή τι πίστευε.

Η ΔΑΠ δε χρησιμοποιεί πολιτικά κίνητρα για να σε μπάσει μέσα αλλά στη πορεία σου καλλιεργεί ένα mindset που ταυτίζεται και με τις ιδέες του κόμματος. Δεν τα κάνουν στη τύχη.

Πάντως δε ξέρω τι λες εσύ στη δική μου σχολή τα ΕΑΑΚ ήταν οι πιο σωστοί απ' όλους από άποψη marketing. Ούτε έπιασαν να με πρήξουν όπως η ΚΝΕ ούτε προσπάθησαν με οποιοδήποτε τρόπο να με μυήσουν επιθετικά. Αλλά δυστυχώς και εκείνοι επηρεάζονται από τις ίδιες παθογένειες κι ας μη φαίνεται εκ πρώτης όψεως.

Δεν αμφιβάλλω, αλλά αυτό ακριβώς αποδεικνύει το ότι δεν είναι αυτός που ισχυρίζεται πως είναι.

Αυτό που λες είναι πολύ κλειστόμυαλο επειδή οι περισσότεροι 17χρονοοι δεν έχουν πολιτική άποψη πάει να πει πως δε μπορεί να έχει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
υπαρχει διαφορα αναμεσα στον εργατη της εργατικης ταξης, και τον εργοδοτη, οσο σκληρα και αν εργαζεται ο τελευταιος. εχει δικαιωματα πανω στον εργατη, ειναι απο πανω, χωρις να το χρωματιζω θετικα ή αρνητικα αυτο, δεν ειναι ισοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Ο εργοδοτης παιρνει επιχειρηματικα ρισκα, πληρωνει τρελους φορους, ασφαλιζει, προσφερει εργασια... και συνηθως εργαζεται πολυ περισσοτερες ωρες... εχοντας αγχος να εξυπηρετησει τους εργαζόμενούς του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
ή παρα πολλες φορες εκμεταλλευεται και τον εργαζομενο στην σημερινη Ελλαδα, το θεμα μας δεν ειναι εκει ομως. απλα διεχωρισα τον εργατη απο τον εργοδοτη, οσο σκληρα και εαν εργαζεται ο τελευταιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Μαλλον το κρατος εκμεταλλευεται και τον εργοδοτη και τον εργαζομενο... Τους ξεζουμιζει και τους δυο. Και συνηθως τον εργοδοτη πολυ περισσοτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
ή παρα πολλες φορες εκμεταλλευεται και τον εργαζομενο στην σημερινη Ελλαδα, το θεμα μας δεν ειναι εκει ομως. απλα διεχωρισα τον εργατη απο τον εργοδοτη, οσο σκληρα και εαν εργαζεται ο τελευταιος

Ο καπιταλισμός σου δίνει τη δυνατότητα να γίνεις εργοδότης αν είσαι καλός και έχεις καλές ιδέες και καλή διαχείριση της επιχείρησης. Ο κομμουνισμός από την άλλη τους θέλει όλους εργάτες :P Big improvement.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
δεν διαφωνω, ο κομμουνισμος και η τελειως ελεγχομενη οικονομια δυστυχως απετυχε. δεν ειμαι ομως και υπερμαχος του καπιταλισμου των ημερων μας, ενος ακρως ελευθερου τυπου, οπου ολα θα τα ρυθμιζει το χερι της αγορας :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
α για τον τζημερο; ε ενταξει, ατομο που βγαινει και βγαζει λαδακι στο θεμα του φυσσα τον ρουπακια λεγοντας οτι ο φυσσας ηταν μπαχαλακιας αναρχοαπλυτος, δεν μπορω να το εχω για τιποτε παραπανω.

να το ανασκευασω τοτε, οχι γκουλαγκ, απλα να ζησει με εναν μισθο της πεινας οπως οι περισσοτεροι της εργατικης ταξης που τοσο δεν εκτιμα και μετα τα λεμε

Φίλε, τα έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου ή ποτέ δεν τα είχες ξεκαθαρήσει.
Οποιαδήποτε ιδεολογία σου επιτρέπει να λες "δεν υποστηρίζω τα γκούλαγκ αλλά ας κάνουμε μια εξαίρεση για τον τάδε", δεν είναι αξιόλογη ιδεολογία :)

ή παρα πολλες φορες εκμεταλλευεται και τον εργαζομενο στην σημερινη Ελλαδα, το θεμα μας δεν ειναι εκει ομως. απλα διεχωρισα τον εργατη απο τον εργοδοτη, οσο σκληρα και εαν εργαζεται ο τελευταιος

σε αυτό το θρεντ, το θέμα της "εκμετάλλευσης" το έχουμε αποσυνθέσει και αναιρέσει άπειρες φορές. Κάνε ένα rewind και μορφώσου ;)

δεν διαφωνω, ο κομμουνισμος και η τελειως ελεγχομενη οικονομια δυστυχως απετυχε. δεν ειμαι ομως και υπερμαχος του καπιταλισμου των ημερων μας, ενος ακρως ελευθερου τυπου, οπου ολα θα τα ρυθμιζει το χερι της αγορας :p

Είπες και κάτι σωστό, ότι η ελεγχόμενη οικονομία αποτυγχάνει... :D
Είσαι στο σωστό δρόμο. Μένει να διαβάσεις 1-2 βιβλία "κλειδιά" και θα μάθεις για το πανέμορφο πράγμα που λέγεται "ελεύθερη αγορά" :redface::P


btw, από πότε ένας 18χρονος που κράζει όλους και όλα δίχως να εκφέρει άποψη θεωρείται "μορφωμένος για την ηλικία του" και "έξυπνος νεαρός"; :worry: Πολλοί εδώ μέσα είμαστε 18-21. Ας μην το κάνουμε θέμα επειδή ένας αριστερόφιλος έκανε account :D:P

edit: Όσον αφορά τον διαχωρισμό σου μετάξυ εργοδότη και εργαζόμενου, θέλω να σε ρωτήσω το εξής. Τι γίνεται όταν εργοδότης και εργαζόμενος είναι το ίδιο πράγμα; :confused: Τελικά αυτός ο άνθρωπος θα δουλεύει σκληρά σαν εργάτης ή θα λουφάρει σαν εργοδότης; :worry: :D much love
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δεν πάει έτσι. Αυτός που έχει διαβάσει Μαρξ και ξέρεί ακριβώς τι πιστεύει και νιώθει πως ταυτίζεται με τις ιδέες τους ναι θα ταχθεί μαζί τους., αν δεν το έχει κάνει ήδη απ' τα μαθητικά του χρόνια. Οι υπόλοιποι όχι.
Έχω δει κυνικό φιλελεύθερο πρωτοετό 2ο έτος να γίνεται κνίτης και να κλείνει fb τα πάντα ίσως γιατί μάλλον δεν ήξερε από την αρχή τι πίστευε.

εγώ βασίλη έχω δει άτομα να βγαίνουν από την κνε αηδιασμένοι, ενώ οι γονείς τους ήταν κομουνιστές και πήγαιναν σε φεστιβάλ και πορείες από τα 12. υποθέτω πως έχει να κάνει με διαφορετικές καταστάσεις :D

έχεις δίκιο για αυτό που λες για τους κνιτες. Όσοι ξέρουν τι είναι ο κομουνισμός και τον υποστηρίζουν, βρίσκουν μόνοι τοις την κνε της σχολής τους, δεν χρειάζονται βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
εγώ βασίλη έχω δει άτομα να βγαίνουν από την κνε αηδιασμένοι, ενώ οι γονείς τους ήταν κομουνιστές και πήγαιναν σε φεστιβάλ και πορείες από τα 12. υποθέτω πως έχει να κάνει με διαφορετικές καταστάσεις :D
Ολικη απαξίωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
εγώ βασίλη έχω δει άτομα να βγαίνουν από την κνε αηδιασμένοι, ενώ οι γονείς τους ήταν κομουνιστές και πήγαιναν σε φεστιβάλ και πορείες από τα 12. υποθέτω πως έχει να κάνει με διαφορετικές καταστάσεις :D

έχεις δίκιο για αυτό που λες για τους κνιτες. Όσοι ξέρουν τι είναι ο κομουνισμός και τον υποστηρίζουν, βρίσκουν μόνοι τοις την κνε της σχολής τους, δεν χρειάζονται βοήθεια.

Για όλα τα πολιτικά ρεύματα παίζουν αυτά. Δεν είναι θέμα πολιτικής θέσης. Πολλοί εντάσσονται αρχικά σε κάποιον πολιτικό χώρο έχοντας στο νου τους μια εικόνα που μπορεί να απέχει από την πραγματικότητα. Αυτό είναι λογικό να συμβαίνει σε ένα βαθμό δε μπορούν όλοι να ταιριάξουν με όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Δημοσκόπηση ΠΑΜΑΚ:

Χριστός Ανέστη 10%
Κυριάκος Πρωθυπουργός 200%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top