[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Θα αναμένουμε ανυπόμονα...

please tell me more about το αντιφασιστικο σου πνευμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Απλως θελουν να δωσουν ενα νοημα στην υπαρξη τους.Θελουν να πιστευουν,οτι καποιος,καποτε,νοιαζονταν για αυτους.

Ατιμος ντετερμινισμος,καποτε θα καταλαβουν οτι αυτοι που πολεμουσαν,παντοτε ανα τους αιωνες,το εκαναν μονο και μονο για να σωσουν το τομαρι τους :P

Μπα,οχι:P
Οποιον και να σκεφτονταν,αυτο δεν αλλαζει το μεγεθος των αγωνων που εδωσαν και το μεγαλειο ψυχης που εδειξαν(μιλαω γενικα για αυτους που πολεμησαν ανα τους αιωνες).
Συμφωνα με τη λογικη σου,οι Ρωσοι δεν θα επρεπε να τιμουν τη μνημη των νεκρων της πολιορκιας του Λενινγκραντ,επειδη αυτοι δεν το εκαναν σκεπτομενοι τους Ρωσους του 2013:confused:
Ενα γεγονος,μια κατασταση,ή οτιδηποτε αλλο,το κρινουμε περισσοτερο βασει της επιρροης που ειχε τοσο στη σύγχρονη οσο και στις μεταγενεστερες γενιες,και οχι βασει των κινητρων αυτων που το δημιουργησαν.
Το γεγονος οτι,αν δεν υπηρχαν αυτοι οι ανθρωποι,σημερα το πιθανοτερο ειναι οτι θα μιλουσαμε τουρκικα,για σενα μπορει να ειναι ασημαντο,εμενα,ομως,μου φαινεται σπουδαιότατο,και θεωρω πως το λιγοτερο που μπορω να κανω ειναι να φροντισω να μην παει στραφι ο αγωνας τους.Αλλωστε,η εννοια της πατριδας περιλαμβανει περα απο τους νεκρους και τους ζωντανους.

Εσυ πιστευεις πως η σταση μας οφειλεται στον ντετερμινισμο,εγω πιστευω οτι η δικη σας οφειλεται στη δειλια.
Μονο οι δειλοι απεμπολουν τα λιγα και αυτονοητα που εχουν,στο ονομα μιας κακως εννοουμένης -κατ´εμε- διεθνιστικης αντιληψης,μηπως τυχον χρειαστει να αγωνιστουν γι αυτα...Οι losers,βλεπεις, αισθανονται νικητες μονο οταν επικρατει η ηττοπαθεια και τελικα η ηττα...Τοτε αισθανονται παικτες στη μεγαλη σκακιερα των ελαχιστων...

Παντως,ειναι πραγματικα λυπηρο να βλεπεις να ενστερνιζονται τετοιες αποψεις β´ δημοτικου ατομα που κατα τα αλλα προβληματιζονται σοβαρα για τα κοινα και δεν "μασανε "ιδεολογηματα της μοδας...
Γεια χαρα, Χαουζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μπα,οχι:P
Οποιον και να σκεφτονταν,αυτο δεν αλλαζει το μεγεθος των αγωνων που εδωσαν και το μεγαλειο ψυχης που εδειξαν(μιλαω γενικα για αυτους που πολεμησαν ανα τους αιωνες).
Συμφωνα με τη λογικη σου,οι Ρωσοι δεν θα επρεπε να τιμουν τη μνημη των νεκρων της πολιορκιας του Λενινγκραντ,επειδη αυτοι δεν το εκαναν σκεπτομενοι τους Ρωσους του 2013:confused:
Ενα γεγονος,μια κατασταση,ή οτιδηποτε αλλο,το κρινουμε περισσοτερο βασει της επιρροης που ειχε τοσο στη σύγχρονη οσο και στις μεταγενεστερες γενιες,και οχι βασει των κινητρων αυτων που το δημιουργησαν.
Το γεγονος οτι,αν δεν υπηρχαν αυτοι οι ανθρωποι,σημερα το πιθανοτερο ειναι οτι θα μιλουσαμε τουρκικα,για σενα μπορει να ειναι ασημαντο,εμενα,ομως,μου φαινεται σπουδαιότατο,και θεωρω πως το λιγοτερο που μπορω να κανω ειναι να φροντισω να μην παει στραφι ο αγωνας τους.Αλλωστε,η εννοια της πατριδας περιλαμβανει περα απο τους νεκρους και τους ζωντανους.
Εσυ πιστευεις πως η σταση μας οφειλεται στον ντετερμινισμο,εγω πιστευω οτι η δικη σας οφειλεται στη δειλια.
Μονο οι δειλοι απεμπολουν τα λιγα και αυτονοητα που εχουν,στο ονομα μιας κακως εννοουμένης -κατ´εμε- διεθνιστικης αντιληψης,μηπως τυχον χρειαστει να αγωνιστουν γι αυτα...Οι losers,βλεπεις, αισθανονται νικητες μονο οταν επικρατει η ηττοπαθεια και τελικα η ηττα...Τοτε αισθανονται παικτες στη μεγαλη σκακιερα των ελαχιστων...
Παντως,ειναι πραγματικα λυπηρο να βλεπεις να ενστερνιζονται τετοιες αποψεις β´ δημοτικου ατομα που κατα τα αλλα προβληματιζονται σοβαρα για τα κοινα και δεν "μασανε "ιδεολογηματα της μοδας...
Γεια χαρα, Χαουζ

Καθε γεννια πολεμαει/αγωνιζεται πρωτα για τον εαυτο της,και μετα για τα ''παιδια της''.
Διοτι πολυ απλα,το κινητρο που την ωθει στην ενεργεια,υπαρχει εκεινη την στιγμη,και αφορα αμεσα την ιδια.Απο εκει και περα,το αποτελεσμα αναγκαστικα επηρεαζει και την μετεπειτα γεννια,οποια και να ειναι.
Δηλαδη,εγω ειμαι σκλαβωμενος.Κανω πολεμο,για να σταματησει να υπαρχει η δουλεια,πετυχαινω,και πλεον ο θεσμος της δουλειας εχει καταργηθει.Στα επομενα χρονια,ο θεσμος αυτος θα ειναι παρελθον,και η αμεσως επομενη γεννια απο εμενα δεν θα ζει με αυτον,θα ζει σε ενα περιβαλλον ελευθεριας.Λογικο δεν ειναι?Δεν σταματαει ο χρονος :P
Απο εκει και περα,αιντε,εμεις ιστορικα δινουμε οποια διασταση γουσταρουμε στον αγωνα.

Αν δεν υπηρχαν οι συγκεκριμενοι,θα υπηρχαν καποιοι αλλοι.Και δεν μπορουμε να γνωριζουμε τι θα γινονταν,σε καθε περιπτωση.Γιαυτο,οποιαδηποτε υποθεση,εκτος του οτι ειναι ακρως υποκειμενικη,δεν μπορει να αποτελεσει σοβαρο κριτηριο διοτι πολυ απλα δεν μπορει να αποδειχθει (οταν θα μπορουμε να ταξιδευουμε στον χρονο,θα μπορει).Γιαυτο,καλο θα ηταν να αποφευγουμε υποθετικους συλλογισμους με μη υποθετικο συμπερασμα,δηλαδη εσφαλμενα βεβαιο.

Η εννοια της πατριδας,σε ενα ορθολογιστικο μοντελο περιλαμβανει μονο τους ζωντανους,εκτος και αμα οι ''νεκροι'' δεν ειναι νεκροι αλλα εχουν επελθει σε κωματωδη κατασταση και περιμενουμε να σηκωθουν.Προφανως προσδιδεις στην πατριδα μια μεταφυσικη διασταση,κατι που δεν ειναι δοκιμο.
Φυσικα και ειναι ντετερμινισμος,ακομη και με τα ιδια τα λεγομενα σου.Θες να προσδωσεις μια συνεχεια στην εθνικη σου ''ταυτοτητα'' και μια υποσταση στο εθνικο ''εγω'' σου.

Καμια δειλια,η Αριστερα ουδεποτε δειλιασε.Ολοι οι αγωνες για ελευθερια που εχουν δωθει,απο αυτην επερχονται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
θεωρω πως το λιγοτερο που μπορω να κανω ειναι να φροντισω να μην παει στραφι ο αγωνας τους.Αλλωστε,η εννοια της πατριδας περιλαμβανει περα απο τους νεκρους και τους ζωντανους.
Στα λογια βεβαια ολα αυτα, γιατι στο thread σχετικα με το στρατο, οταν σου λεγαμε να πας να καταταχθεις και να μην λες μπουρδες,εκανες κοκοκο:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Καθε γεννια πολεμαει/αγωνιζεται πρωτα για τον εαυτο της,και μετα για τα ''παιδια της''.
Διοτι πολυ απλα,το κινητρο που την ωθει στην ενεργεια,υπαρχει εκεινη την στιγμη,και αφορα αμεσα την ιδια
αν τους ένοιαζε μονο η ζωούλα τους και το εγώ του τοτε θα καθόταν στα αυγά τους και δεν θα πολεμούσαν καν,
κανένας συμφεροντολόγος ποτε δεν έδωσε την ζωη του για οτιδήποτε..γιατι τι πιο πολύτιμο απο την ζωη?

αλλά δεν σε παρεξηγώ, ιδέες και έννοιες που δεν μπορείς να τις καταλάβεις και να τις φτάσεις, τις υποβαθμίζεις προς το συμφέρον σου ωστε οι ήρωες του 21 να φαίνονται εγωιστές και συμφεροντολόγοι.
ισως ετσι να νοιώθεις λιγότερο μικρος μπροστά τους, απ οτι ήδη εισαι..


[FONT=&quot]το εχω ξαναπεί πολλες φορες, οι ιδιοι οι πολεμιστές του 21 σας διαψεύδουν. αν κανείς διαβασει τα απομνημονεύματα και τα κείμενα τους θα διαπιστώσει το μεγέθους την ανθελληνικής παπαρας που μας πλασάρουν ο house και οι λοιποι ψευτοκουλτουραλ..[/FONT]

βεβαια μετα θα πουν οτι οι αγωνιστες του 21 τελικα ηταν φασιστες:P
χειρότερο απο εγωιστές συμφεροντολόγοι που μας λένε τωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ουτε συμφεροντολογους τους ειπα,ουτε τους υποβιβασα ουτε φασιστες(lol).

Μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Καθε γεννια πολεμαει/αγωνιζεται πρωτα για τον εαυτο της,και μετα για τα ''παιδια της''.
Διοτι πολυ απλα,το κινητρο που την ωθει στην ενεργεια,υπαρχει εκεινη την στιγμη,και αφορα αμεσα την ιδια.Απο εκει και περα,το αποτελεσμα αναγκαστικα επηρεαζει και την μετεπειτα γεννια,οποια και να ειναι.
Δηλαδη,εγω ειμαι σκλαβωμενος.Κανω πολεμο,για να σταματησει να υπαρχει η δουλεια,πετυχαινω,και πλεον ο θεσμος της δουλειας εχει καταργηθει.Στα επομενα χρονια,ο θεσμος αυτος θα ειναι παρελθον,και η αμεσως επομενη γεννια απο εμενα δεν θα ζει με αυτον,θα ζει σε ενα περιβαλλον ελευθεριας.Λογικο δεν ειναι?Δεν σταματαει ο χρονος :P
Απο εκει και περα,αιντε,εμεις ιστορικα δινουμε οποια διασταση γουσταρουμε στον αγωνα.

Αν δεν υπηρχαν οι συγκεκριμενοι,θα υπηρχαν καποιοι αλλοι.Και δεν μπορουμε να γνωριζουμε τι θα γινονταν,σε καθε περιπτωση.Γιαυτο,οποιαδηποτε υποθεση,εκτος του οτι ειναι ακρως υποκειμενικη,δεν μπορει να αποτελεσει σοβαρο κριτηριο διοτι πολυ απλα δεν μπορει να αποδειχθει (οταν θα μπορουμε να ταξιδευουμε στον χρονο,θα μπορει).Γιαυτο,καλο θα ηταν να αποφευγουμε υποθετικους συλλογισμους με μη υποθετικο συμπερασμα,δηλαδη εσφαλμενα βεβαιο.

Η εννοια της πατριδας,σε ενα ορθολογιστικο μοντελο περιλαμβανει μονο τους ζωντανους,εκτος και αμα οι ''νεκροι'' δεν ειναι νεκροι αλλα εχουν επελθει σε κωματωδη κατασταση και περιμενουμε να σηκωθουν.Προφανως προσδιδεις στην πατριδα μια μεταφυσικη διασταση,κατι που δεν ειναι δοκιμο.
Φυσικα και ειναι ντετερμινισμος,ακομη και με τα ιδια τα λεγομενα σου.Θες να προσδωσεις μια συνεχεια στην εθνικη σου ''ταυτοτητα'' και μια υποσταση στο εθνικο ''εγω'' σου.

Καμια δειλια,η Αριστερα ουδεποτε δειλιασε.Ολοι οι αγωνες για ελευθερια που εχουν δωθει,απο αυτην επερχονται :P
Χαουζ,καμια αντιρρηση επι τουτου.Το σημαντικοτερο για καθε γενια ειναι να αγωνιζεται για τον εαυτο της πρωτιστως και το τραγικοτερο που μπορει να πραξει ειναι να επαναπαύεται στις δαφνες του παρελθοντος.Αυτο,ομως,δε σημαινει οτι πρεπει και να διαγραφει το παρελθον της.Δηλαδη πού βρισκεις το κακο να αποδιδει τις δεουσες τιμες στους προγονους της;Τι ειναι το τοσο επιλήψιμο στο να νιωθει καποιος υπερηφανεια για το εθνος στο οποιο ανηκει,που ειναι και απολυτα λογικο στο κατω κατω;Εγω προσωπικα για εναν ανθρωπο που τιμα και σεβεται το παρελθον του μονο θαυμασμο μπορω να νιωσω,ειτε αυτος ειναι Ελληνας,ειτε Αλβανος,ειτε Τούρκος.

Αν δεν ηταν αυτοι,μπορει να ηταν καποιοι αλλοι,μπορει να μην ηταν και κανενας.Οπως ειπες και εσυ,αυτη η συζητηση ειναι υποθετικη.Το θεμα ειναι οτι ηταν αυτοι που ηταν.Τυχαιο γεγονος,ναι.Αλλα δεν παύει να υφίσταται.

Δεν προσπαθω να δωσω συνεχεια στην εθνικη μου ταυτοτητα,γιατι αυτη υπαρχει ούτως ή αλλως,οπως και σε οποιοδηποτε εθνικη ταυτοτητα.

Και φτανουμε στους Αριστερους:P
Καταρχην,τι σημαινει ο ορος αριστερος;Νομιζω πως πρεπει να ξεκαθαρισουμε αυτο πρωτα
.Αριστερος ειναι αυτος που ζητα δικαιη κατανομη του πλουτου.Αυτος που παλευει για ισες ευκαιριες στη ζωη μακρια απο ιμπεριαλιστικες πρακτικες που κατα κανονα οδηγουν σε πολεμο.Αριστερος ειναι αυτος που ζει ζωη ολιγαρκη,με τοσα αγαθα, οσα του επιτρεπει η συνειδηση του.Δε μου χρειαζεται καινουριο αυτοκινητο,αρκουμαι στο παλιο και δινω αυτα που μου περισσευουν σε καποιον ανθρωπιστικο σκοπο για παραδειγμα.Αριστερος σε καμια περιπτωση δε θα πει απατρις.
Οι Ελληνες Αριστεροι ηταν παντα πατριωτες,πανω απο ολα εβαζαν παντα την Ελλαδα και δε διστασαν να δωσουν και τη ζωη τους για την πατριδα τους.Μεχρι που τους καταπιε η κομμουνιστικη ακροτητα,η οποια φυσικα λαμβανε εντολες εκτος συνορων,απο ανθρωπους που δουλευαν για το συμφερον της δικης τους πατριδας.
Σημερα πιστευω οτι ο ορος αριστερος στην Ελλαδα ειναι αρκετα παρεξηγημενος.Ο αληθινος αριστερος δεν ακολουθει απαρχαιωμενες αντιληψεις της Comintern,οπως αυτες ελαβαν χωρα πριν 60 και βαλε χρονια,αν ειναι δυνατον!
Εν ολιγοις,κατ´εμε,σημερα αριστερα στην Ελλαδα δεν υπαρχει,υπαρχουν,ομως,αληθινοι Αριστεροι,με ό,τι η λεξη αντιπροσωπευει και δεν ειναι ,ουτε προκειται ποτε να γινουν ουτε απατριδες,ουτε ριψασπιδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Παιδιά μου! Εις τον τόπο τούτο, οπού εγώ πατώ σήμερα, επατούσαν και εδημηγορούσαν τον παλαιό καιρό άνδρες σοφοί, και άνδρες με τους οποίους δεν είμαι άξιος να συγκριθώ και ούτε να φθάσω τα ίχνη των. Εγώ επιθυμούσα να σας ιδώ, παιδιά μου, εις την μεγάλη δόξα των προπατόρων μας, και έρχομαι να σας ειπώ, όσα εις τον καιρό του αγώνος και προ αυτού και ύστερα απ' αυτόν ο ίδιος επαρατήρησα, και απ' αυτά να κάμωμε συμπερασμούς και δια την μέλλουσαν ευτυχίαν σας, μολονότι ο Θεός μόνος ηξεύρει τα μέλλοντα. Και δια τους παλαιούς Έλληνας, οποίας γνώσεις είχαν και ποία δόξα και τιμήν έχαιραν κοντά εις τα άλλα έθνη του καιρού των, οποίους ήρωας, στρατηγούς, πολιτικούς είχαν, δια ταύτα σας λέγουν καθ' ημέραν οι διδάσκαλοί σας και οι πεπαιδευμένοι μας. Εγώ δεν είμαι αρκετός. Σας λέγω μόνον πως ήταν σοφοί, και από εδώ επήραν και εδανείσθησαν τα άλλα έθνη την σοφίαν των.
.
.
.
.
Εγώ, παιδιά μου, κατά κακή μου τύχη, εξ αιτίας των περιστάσεων, έμεινα αγράμματος και δια τούτο σας ζητώ συγχώρηση, διότι δεν ομιλώ καθώς οι δάσκαλοι σας. Σας είπα όσα ο ίδιος είδα, ήκουσα και εγνώρισα, δια να ωφεληθήτε από τα απερασμένα και από τα κακά αποτελέσματα της διχονοίας, την οποίαν να αποστρέφεσθε, και να έχετε ομόνοια. Εμάς μη μας τηράτε πλέον. Το έργο μας και ο καιρός μας επέρασε. Και αι ημέραι της γενεάς, η οποία σας άνοιξε το δρόμο, θέλουν μετ' ολίγον περάσει. Την ημέρα της ζωής μας θέλει διαδεχθή η νύκτα του θανάτου μας, καθώς την ημέραν των Αγίων Ασωμάτων θέλει διαδεχθή η νύκτα και η αυριανή ήμερα. Εις εσάς μένει να ισάσετε και να στολίσετε τον τόπο, οπού ημείς ελευθερώσαμε· και, δια να γίνη τούτο, πρέπει να έχετε ως θεμέλια της πολιτείας την ομόνοια, την θρησκεία, την καλλιέργεια του Θρόνου και την φρόνιμον ελευθερία.

θ Κολοκοτρονης 1838
https://el.wikisource.org/wiki/%CE%9F%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%98%CE%B5%CF%8C%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%85_%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B7_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%A0%CE%BD%CF%8D%CE%BA%CE%B1

και ο μακρυγιαννςη στο ιδιο πνευμα γραφει
https://boraeinai.blogspot.gr/2011/02/blog-post_09.html


αποσπασμα ορκου φιλικης εταιριας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Τι εννοείς όμως ακριβώς με τον όρο εθνική ταυτότητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Χαουζ,καμια αντιρρηση επι τουτου.Το σημαντικοτερο για καθε γενια ειναι να αγωνιζεται για τον εαυτο της πρωτιστως και το τραγικοτερο που μπορει να πραξει ειναι να επαναπαύεται στις δαφνες του παρελθοντος.Αυτο,ομως,δε σημαινει οτι πρεπει και να διαγραφει το παρελθον της.Δηλαδη πού βρισκεις το κακο να αποδιδει τις δεουσες τιμες στους προγονους της;Τι ειναι το τοσο επιλήψιμο στο να νιωθει καποιος υπερηφανεια για το εθνος στο οποιο ανηκει,που ειναι και απολυτα λογικο στο κατω κατω;Εγω προσωπικα για εναν ανθρωπο που τιμα και σεβεται το παρελθον του μονο θαυμασμο μπορω να νιωσω,ειτε αυτος ειναι Ελληνας,ειτε Αλβανος,ειτε Τούρκος.

Αν δεν ηταν αυτοι,μπορει να ηταν καποιοι αλλοι,μπορει να μην ηταν και κανενας.Οπως ειπες και εσυ,αυτη η συζητηση ειναι υποθετικη.Το θεμα ειναι οτι ηταν αυτοι που ηταν.Τυχαιο γεγονος,ναι.Αλλα δεν παύει να υφίσταται.

Δεν προσπαθω να δωσω συνεχεια στην εθνικη μου ταυτοτητα,γιατι αυτη υπαρχει ούτως ή αλλως,οπως και σε οποιοδηποτε εθνικη ταυτοτητα.

Και φτανουμε στους Αριστερους:P
Καταρχην,τι σημαινει ο ορος αριστερος;Νομιζω πως πρεπει να ξεκαθαρισουμε αυτο πρωτα
.Αριστερος ειναι αυτος που ζητα δικαιη κατανομη του πλουτου.Αυτος που παλευει για ισες ευκαιριες στη ζωη μακρια απο ιμπεριαλιστικες πρακτικες που κατα κανονα οδηγουν σε πολεμο.Αριστερος ειναι αυτος που ζει ζωη ολιγαρκη,με τοσα αγαθα, οσα του επιτρεπει η συνειδηση του.Δε μου χρειαζεται καινουριο αυτοκινητο,αρκουμαι στο παλιο και δινω αυτα που μου περισσευουν σε καποιον ανθρωπιστικο σκοπο για παραδειγμα.Αριστερος σε καμια περιπτωση δε θα πει απατρις.
Οι Ελληνες Αριστεροι ηταν παντα πατριωτες,πανω απο ολα εβαζαν παντα την Ελλαδα και δε διστασαν να δωσουν και τη ζωη τους για την πατριδα τους.Μεχρι που τους καταπιε η κομμουνιστικη ακροτητα,η οποια φυσικα λαμβανε εντολες εκτος συνορων,απο ανθρωπους που δουλευαν για το συμφερον της δικης τους πατριδας.
Σημερα πιστευω οτι ο ορος αριστερος στην Ελλαδα ειναι αρκετα παρεξηγημενος.Ο αληθινος αριστερος δεν ακολουθει απαρχαιωμενες αντιληψεις της Comintern,οπως αυτες ελαβαν χωρα πριν 60 και βαλε χρονια!
Εν ολιγοις,-επι προσωπικου μιλώντας παντα-σημερα αριστερα στην Ελλαδα δεν υπαρχει.Υπαρχουν,ομως,αληθινοι Αριστεροι,με ό,τι η λεξη αντιπροσωπευει και δεν ειναι ,ουτε προκειται ποτε να γινουν ουτε απατριδες,ουτε ριψασπιδες!

Καθολου λογικο δεν ειναι.Υπερηφανεια για κατι που δεν εκανε ο ιδιος?Μy psychoanalytic interpretation,ειναι οτι τα ατομα που νιωθουν υπερηφανα για την πατριδα τους,συνηθως δεν εχουν πραξει κατι οι ιδιοι,ωστε να νιωσουν υπερηφανα για αυτο.Γιατι να νιωσει υπερηφανος επειδη το σπερμα επεσε μεσα στην ελληνικη γεωγραφια?Ειναι ενα εντελως τυχαιο γεγονος,στο οποιο εγω προσωπικα δεν συνεβαλα καθολου,και προφανως δεν ειμαι ουτε καν περηφανος.Περηφανος ειμαι για οτι κανω εγω,για οτι εγινε με δικο μου ιδρωτα και προσπαθεια.
Το παρελθον δεν ειναι παντα και θετικο.Και στο κατω κατω,υπαρχει εξελιξη,γιατι αυτη η προγονοπληξια?Το παρελθον,και καθε παρελθον,εχει αναδειξει θετικες και αρνητικες πτυχες.Με το να κολλαμε ακριτα,σε ενα δηθεν παρελθον,δεν μου λεει τιποτα απολυτως.

Ναι,ο ορος ''αριστερος'' η αληθεια ειναι οτι εχει αλλοιωθει τρελα.Σε γενικες γραμμες,συμφωνω με τα αρχικα,αλλα δεν θελω να το αναλυσω,πρεπει να εχω γραψει ενα παρομοιο εκτενες κειμενο σε αλλο θεμα,δεν θυμαμαι.Θα σταθω στην λεξη ''απατρις''.Γιατι τετοιο μενος?Μαλλον εχεις διατυπωσει καποια διαστρεβλωμενη αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Το πως καταφερνεις να σου λενε ενα πραγμα και να πετας 10 μπουρδες, ειναι πραγματι αξιοθαυμαστο:D Συνεχισε να μας λες ποσο σημαντικες αξιες ειναι η πατριδα, το εθνος κλπ και το τι πρεπει να πιστευουν/κανουν οι αλλοι, απο τη θαλπωρη της κουζινας σου παντα:redface:

Επαναστατες του καναπε ηξερα οτι υπαρχουν.Χρυσαυγιτες του καναπε πρωτη φορα βλεπω:hmm:

να σου πω κατι...στ´αληθεια τωρα...νομιζεις οτι δινω δεκαρα για το τι πιστευεις;
ή οτι θα μπω στη διαδικασια να σου αποδεικνύω τα αυτονοητα;ή οτι θα κατσω να σου απολογηθω;ούτε κατα διανοια
...που νομιζεις οτι με καθαρισες με την αναφορα στα χρυσα αυγα...:D:D:D

Τι εννοείς όμως ακριβώς με τον όρο εθνική ταυτότητα?

Εμενα ρωτας ή τον Χαουζ;:worry:

Υγ:Πολυ φιλοσοφια,ρε παιδια, αποψε:P

Καθολου λογικο δεν ειναι.Υπερηφανεια για κατι που δεν εκανε ο ιδιος?Μy psychoanalytic interpretation,ειναι οτι τα ατομα που νιωθουν υπερηφανα για την πατριδα τους,συνηθως δεν εχουν πραξει κατι οι ιδιοι,ωστε να νιωσουν υπερηφανα για αυτο.Γιατι να νιωσει υπερηφανος επειδη το σπερμα επεσε μεσα στην ελληνικη γεωγραφια?Ειναι ενα εντελως τυχαιο γεγονος,στο οποιο εγω προσωπικα δεν συνεβαλα καθολου,και προφανως δεν ειμαι ουτε καν περηφανος.Περηφανος ειμαι για οτι κανω εγω,για οτι εγινε με δικο μου ιδρωτα και προσπαθεια.
Το παρελθον δεν ειναι παντα και θετικο.Και στο κατω κατω,υπαρχει εξελιξη,γιατι αυτη η προγονοπληξια?Το παρελθον,και καθε παρελθον,εχει αναδειξει θετικες και αρνητικες πτυχες.Με το να κολλαμε ακριτα,σε ενα δηθεν παρελθον,δεν μου λεει τιποτα απολυτως.

Ναι,ο ορος ''αριστερος'' η αληθεια ειναι οτι εχει αλλοιωθει τρελα.Σε γενικες γραμμες,συμφωνω με τα αρχικα,αλλα δεν θελω να το αναλυσω,πρεπει να εχω γραψει ενα παρομοιο εκτενες κειμενο σε αλλο θεμα,δεν θυμαμαι.Θα σταθω στην λεξη ''απατρις''.Γιατι τετοιο μενος?Μαλλον εχεις διατυπωσει καποια διαστρεβλωμενη αποψη.
Εξαρταται απο το πώς οριζεις την υπερηφανεια.Για μενα η υπερηφανεια ειναι ενα τελειως ανιδιοτελες συναισθημα,ο θαυμασμος που νοιώθεις για καποιον ή κατι που αγαπας.Αν καποιος δικος σου ανθρωπος,καποιο μελος της οικογενειας σου ή καποιος φιλος σου,καταφερει κατι σημαντικο,εσυ δε θα αισθανθεις υπερηφανος για αυτον;Αυτο δε σημαινει οτι η δικη του επιτυχια εχει επιδραση σε σενα,με την εννοια οτι σου δινει καποια αξια.Σε καμια περιπτωση.Αλλα αν ήταν καποιος αγνωστος,καποιον με τον οποιο δε σε συνδεει τιποτα,θα μπορουσες να νιωσεις υπερηφανεια;Δε νομιζω.Εκει θα ενιωθες σκετο θαυμασμο.

Χαουζ,το παρελθον ειναι σημαντικο.Για τον απλουστατο λογο οτι αυτο ειναι η αιτια για αυτο που ειμαστε σημερα.Μοιραια το παρελθον,καλο ή κακο,το κουβαλας μεσα σου.Τι διαμορφωνει την προσωπικοτητα μας,αν οχι τα βιώματα του παρελθόντος;Τι ειναι αυτο που μας ξεχωριζει απο το πληθος περισσοτερο απο οτι οι εμπειριες και οι μνημες μας;Θα σου αρεσε να ημασταν ολοι ιδιοι;Διαγράφοντας απο εναν ανθρωπο το παρελθον του,συμπαρασύρεις ετσι και την εσωτερικη του ταυτοτητα.Το ιδιο ισχύει και για ενα εθνος.

Να σε ρωτησω κατι αλλο τωρα.Την οικογενεια σου...τη μητερα σου,τον πατερα σου,τα αδερφια σου...τους αγαπας;Θα εκανες τα παντα για χαρη τους;Αν οχι,πασο.Αν ναι,πες μου γιατι.Δεν ειναι αντίφαση αυτο;Αφου η οικογενεια στην οποια γεννηθηκες ειναι ενα τυχαιο γεγονος στο Χωροχρονο...Θα μπορουσες να ειχες γεννηθει σε οποιαδηποτε αλλη οικογενεια...Γιατι τους αγαπας λοιπον;

Η πατριδα ειναι το χρεος προς τους προγονους αλλα και η υποχρεωση στους μεταγενεστερους...Υπαρχει κατι πιο σημαντικο απο αυτο;Να σε ρωτησω κατι τελευταιο.Τι απο τα δυο θα ηθελες να λενε για σενα τα παιδια σου και τα εγγονια σου;Να ειναι περηφανα και να μιλανε με θαυμασμο για σενα;Ή να λενε"α το λεχριτη τον γερο-Χαουζ,που εκανε ό,τι εκανε και μας εφτασε εδω που μας εφτασε και τωρα πληρώνουμε τα δικα του τα σπασμενα";Τι απο τα δυο θα ηθελες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εξαρταται απο το πώς οριζεις την υπερηφανεια.Για μενα η υπερηφανεια ειναι ενα τελειως ανιδιοτελες συναισθημα,ο θαυμασμος που νοιώθεις για καποιον ή κατι που αγαπας.Αν καποιος δικος σου ανθρωπος,καποιο μελος της οικογενειας σου ή καποιος φιλος σου,καταφερει κατι σημαντικο,εσυ δε θα αισθανθεις υπερηφανος για αυτον;Αυτο δε σημαινει οτι η δικη του επιτυχια εχει επιδραση σε σενα,με την εννοια οτι σου δινει καποια αξια.Σε καμια περιπτωση.Αλλα αν ήταν καποιος αγνωστος,καποιον με τον οποιο δε σε συνδεει τιποτα,θα μπορουσες να νιωσεις υπερηφανεια;Δε νομιζω.Εκει θα ενιωθες σκετο θαυμασμο.

το θετικό συναίσθημα που νιώθει κάποιος όταν έχει επιτελέσει ένα αξιόλογο έργο, το οποίο έχει ως αποτέλεσμα την αυτοεπιβεβαίωσή του
https://el.wiktionary.org/wiki/%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B7%CF%86%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1

Λυπαμαι,αλλα οταν νιωθεις υπερηφανος,για ενα εργο που δεν επραξες εσυ,ή εστω δεν βοηθησες στο να δομηθει,τοτε κατω απο αυτο υπαρχει ενας συμπλεγματικος χαρακτηρας.
Αλλο η οικογενεια,αλλο το παρελθον-πατριδα.Στην οικογενεια,εχεις αμεσες επαφες με τα μελη της,και ετσι καθισταται δυνατο να επηρεασεις μια αποφαση τους,και ετσι επηρεαζεις και το συμπερασμα.Ειναι ορθο λοιπον να νιωθεις το συναισθημα της υπερηφανειας,για κατι στο οποιο συνεβαλες και εσυ.Αντιθετα,με την πατριδα δεν ειχες αμεση επαφη,δεν βοηθησες σε τιποτα.Δεν σε συνδεει απολυτως τιποτα με το παρελθον της πατριδας σου.Μα απολυτως.
Υποστηριζω την αναλυση που εκανα στο προηγουμενο ποστ.

Δηλαδη,με την ιδια λογικη,οσοι Γεννιουνται στην Γερμανια,πρεπει να νιωθουν οι ιδιοι ντροπη επειδη γεννηθηκαν σε αυτη?Οχι φυσικα.

Και αληθεια,γιατι αυτη η υπερηφανεια δεν υπαρχει στο επαγγελματικο κομματι?
Γεννηθηκα τυχαια στην Ελλαδα-->ειμαι υπερηφανος για το παρελθον της.
Εγινα μικροβιολογος-->ειμαι υπερηφανος για τον Φλεμινγκ.

Χμ....

Χαουζ,το παρελθον ειναι σημαντικο.Για τον απλουστατο λογο οτι ειναι αυτο που μας διαμορφωνει.Μοιραια το παρελθον,καλο ή κακο,το κουβαλας μεσα σου.Τι διαμορφωνει την προσωπικοτητα μας,αν οχι τα βιώματα του παρελθόντος;Τι ειναι αυτο που μας ξεχωριζει απο το πληθος περισσοτερο απο οτι οι εμπειριες,οι μνημες και τα βιώματα μας;Θα σου αρεσε να ημασταν ολοι ιδιοι;Διαγράφοντας απο εναν ανθρωπο το παρελθον του,συμπαρασύρεις ετσι και την εσωτερικη του ταυτοτητα.Το ιδιο ισχύει και για ενα εθνος.

Δεν κουβαλαω τιποτα μεσα μου.Απλως,η κοινωνια,απο την στιγμη που γινομαστε ''ενεργοι'',ακομη και απο το οικογενειακο περιβαλλον,μας διδασκει καποιες ''αρχες'' και αξιες.
Thats it.


Να σε ρωτησω κατι αλλο τωρα.Την οικογενεια σου...τη μητερα σου,τον πατερα σου,τα αδερφια σου...τους αγαπας;Θα εκανες τα παντα για χαρη τους;Αν οχι,πασο.Αν ναι,πες μου γιατι.Δεν ειναι αντίφαση αυτο;Αφου η οικογενεια στην οποια γεννηθηκες ειναι ενα τυχαιο γεγονος στο Χωροχρονο...Θα μπορουσες να ειχες γεννηθει σε οποιαδηποτε αλλη οικογενεια...Γιατι τους αγαπας λοιπον;

Μα με την οικογενεια μου,εχω αμεσες καθημερινες επαφες.Μπορω και μπορουν να με επηρεασουν και να τους επηρεασω αμεσα.Οπως και οι φιλοι μου,η κοπελα μου κτλπ.
Καποιους ασχετους πριν απο χρονια,που δεν τους εχω δει καν,οχι,δεν τους χρωσταω τιποτα.

Η πατριδα ειναι το χρεος προς τους προγονους αλλα και η υποχρεωση στους μεταγενεστερους...Υπαρχει κατι πιο σημαντικο απο αυτο;Να σε ρωτησω κατι τελευταιο.Τι απο τα δυο θα ηθελες να λενε για σενα τα παιδια σου και τα εγγονια σου;Να ειναι περηφανα και να μιλανε με θαυμασμο για σενα;Ή να λενε"α το λεχριτη τον γερο-Χαουζ,που εκανε ό,τι εκανε και μας εφτασε εδω που μας εφτασε και τωρα πληρώνουμε τα δικα του τα σπασμενα";Τι απο τα δυο θα ηθελες;

Ετυχα να γεννηθω σε μια γεωγραφημενη περιοχη ονοματι Ελλαδα.Δεν φταιω εγω που πηραν τον κοσμο,και τον χωρισαν σε κομματια σαν τουρτα.
Αυτο δεν δημιουργει καμια δεσμευση,και κανενα χρεος προς το παρελθον,παρα μονο προς το παρον,δηλαδη προς το παρον νομικο συστημα.
Ολοι θα ηθελαν να μιλανε οι αλλοι με θαυμασμο για αυτους,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα τους επιβαλλουν κιολας.Μπορει τα εγγονια μου να βγουνε ακροδεξια μπασταρδακια,και να με μισουνε σαν τον διαβολο.Μπορει να βγουνε εξυπνα,και να με θαυμαζουν.Δεν θα επιβαλλω εγω σε αυτα,τα θελω μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Εσένα ρωτούσα Λιβία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.


«Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί, εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε.
Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο»
Τάσος Λειβαδίτης



Στην καρδιά της κρίσης, οι εργάτες της Βιο.Με.
χτυπάνε την καρδιά της εκμετάλλευσης και της ιδιοκτησίας

Με την ανεργία να σκαρφαλώνει στο 30%, το εργατικό εισόδημα να μηδενίζεται, χορτάτοι μόνο από λόγια, υποσχέσεις και φοροληστεία, απλήρωτοι από τον Μάιο του 2011 και σε επίσχεση εργασίας, με το εργοστάσιο εγκαταλελειμμένο από την εργοδοσία, οι εργάτες της Βιομηχανικής Μεταλλευτικής με απόφαση της γενικής συνέλευσης του σωματείου αποφάσισαν να μην αφεθούν στην σίγουρη και μακροχρόνια ανεργία αλλά να αγωνιστούν να πάρουν το εργοστάσιο στα χέρια τους και να το λειτουργήσουν οι ίδιοι. Με επίσημη πρότασή τους από τον Οκτώβριο του 2011 διεκδικούσαν να δημιουργήσουν έναν εργατικό συνεταιρισμό κάτω από τον πλήρη έλεγχο τους, απαιτώντας μάλιστα νομική κατοχύρωση τόσο για το δικό τους εγχείρημα, όσο και για όλα τα άλλα που θα ακολουθήσουν. Ταυτόχρονα διεκδικούσαν να τους δοθούν τα χρήματα που απαιτούνται για να βάλουν μπρος το εργοστάσιο, χρήματα που άλλωστε τους ανήκουν, καθώς είναι αυτοί που παράγουν τον πλούτο της κοινωνίας. Το σχέδιο που καταρτίστηκε, συνάντησε αρχικά την παγερή αδιαφορία του κράτους και των διάφορων συνδικαλιστικών γραφειοκρατιών. Όμως έγινε δεκτό με μεγάλο ενθουσιασμό από τον κόσμο του κινήματος, ο οποίος μέσω της δημιουργίας της Ανοιχτής Πρωτοβουλίας Αλληλεγγύης στην Θεσσαλονίκη -και στην συνέχεια με πρωτοβουλίες σε πολλές πόλεις της χώρας- εδώ και 6 τουλάχιστον μήνες αγωνίζεται να μεταφέρει το μήνυμα της ΒιοΜε σε όλη την κοινωνία.

Τώρα ήρθε η ώρα της ΒιοΜε!

Οι εργάτες δεν μπορούν άλλο να περιμένουν πότε το χρεοκοπημένο κράτος θα κάνει πράξη τις άκοπες εκφράσεις ενδιαφέροντος και συμπαράστασης (ακόμα και τα 1000 ευρώ έκτακτης ενίσχυσης που τους υποσχέθηκε το Υπουργείο Εργασίας κόλλησαν στην υπογραφή του... Στουρνάρα!). Ήρθε η ώρα να ξαναλειτουργήσει η Βιομηχανική Μεταλλευτική -όπως και κάθε άλλο εργοστάσιο που έκλεισε, πτώχευσε ή απολύει- αλλά στα χέρια των εργατών της, και όχι στα χέρια των παλιών ή και νέων αφεντικών. Ο αγώνας δεν πρέπει να παραμείνει στην ΒιοΜε, για να γενικευτεί και να νικήσει πρέπει να εξαπλωθεί σε όλα τα εργοστάσια και τις επιχειρήσεις που κλείνουν, γιατί μόνο με ένα δίκτυο κατειλημμένων και αυτοδιαχειριζόμενων εργοστασίων θα μπορέσει και η ίδια η ΒιοΜε να επιβιώσει και να γίνει ο πρωτεργάτης μιας άλλης οργάνωσης της παραγωγής και της οικονομίας, χωρίς εκμετάλλευση, χωρίς ανισότητες και ιεραρχίες.

Όταν τα εργοστάσια κλείνουν το ένα μετά το άλλο, οι άνεργοι πλησιάζουν τα 2 εκατομμύρια και οι συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας καταδικάζεται σε φτώχεια και εξαθλίωση από την τρισυπόστατη κυβέρνηση της Τρόικας ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ, όπως και από τις προηγηθείσες κυβερνήσεις, το αίτημα να περάσουν τα εργοστάσια στους εργάτεςείναι η αναγκαία απάντηση στην καταστροφή που βιώνουμε κάθε μέρα, η μοναδική απάντηση στην ανεργία· και για αυτό ο αγώνας της ΒιοΜε είναι και δικός μας αγώνας.

Καλούμε όλους τους ανέργους κι εργαζομένους· όλους όσους έχουν βιώσει την κρίση στο πετσί τους, να σταθούν δίπλα στους εργάτες της ΒιοΜε και να τους στηρίξουν τώρα που θα αρχίσουν να κάνουν πράξη ότι εμείς οι εργάτες μπορούμε χωρίς αφεντικά! Να συμμετέχουν σε ένα αντίστροφο πανελλαδικό Καραβάνι Αγώνα και Αλληλεγγύης με κατάληξη σε ένα τριήμερο αγώνα στη Θεσσαλονίκη. Να συμμετέχουν στον αγώνα και να οργανώσουν την μάχη, στους χώρους που βρίσκονται, με αμεσοδημοκρατικές συνελευσιακές διαδικασίες, χωρίς γραφειοκράτες για να ανατρέψουμε με Γενική Πολιτική Απεργία Διαρκείας όλους αυτούς που μας καταστρέφουν την ζωή! Για να περάσουν τα εργοστάσια και όλη η παραγωγή στα χέρια των εργατών και να οργανώσουμε την οικονομία και την κοινωνία που θέλουμε, μια κοινωνία χωρίς αφεντικά!


Ήρθε η ώρα της Βιο.Με. Πάμε για δουλειά!
Ανοίγουμε το δρόμο για εργατική αυτοδιαχείριση παντού!
Ανοίγουμε το δρόμο για μια κοινωνία χωρίς αφεντικά!



  • Κυριακή 10/2,
    18:00 Πανελλαδική συνέλευση των πρωτοβουλιών αλληλεγγύης στο cine Αλέξανδρος.
  • Δευτέρα 11/2,
    17:00 Πορεία, Καμάρα
    20:00 Συναυλία στο Ιβανώφειο με τους:
    Θ.Παπακωνσταντίνου, Γ.Χαρούλη, Χαΐνηδες.
  • Τρίτη 12/2
    Όλοι στο εργοστάσιο!
    Συγκεντρώσεις: 11.00 Καμάρα, 12.00 ΙΚΕΑ.



Ανοιχτή Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης
και στήριξης του αγώνα των εργαζομένων της Βιομηχανικής Μεταλλευτικής

Ιανουάριος 2013

Από δω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
το θετικό συναίσθημα που νιώθει κάποιος όταν έχει επιτελέσει ένα αξιόλογο έργο, το οποίο έχει ως αποτέλεσμα την αυτοεπιβεβαίωσή του
https://el.wiktionary.org/wiki/%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B7%CF%86%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1

Λυπαμαι,αλλα οταν νιωθεις υπερηφανος,για ενα εργο που δεν επραξες εσυ,ή εστω δεν βοηθησες στο να δομηθει,τοτε κατω απο αυτο υπαρχει ενας συμπλεγματικος χαρακτηρας.
Αλλο η οικογενεια,αλλο το παρελθον-πατριδα.Στην οικογενεια,εχεις αμεσες επαφες με τα μελη της,και ετσι καθισταται δυνατο να επηρεασεις μια αποφαση τους,και ετσι επηρεαζεις και το συμπερασμα.Ειναι ορθο λοιπον να νιωθεις το συναισθημα της υπερηφανειας,για κατι στο οποιο συνεβαλες και εσυ.Αντιθετα,με την πατριδα δεν ειχες αμεση επαφη,δεν βοηθησες σε τιποτα.Δεν σε συνδεει απολυτως τιποτα με το παρελθον της πατριδας σου.Μα απολυτως.
Υποστηριζω την αναλυση που εκανα στο προηγουμενο ποστ.

Δηλαδη,με την ιδια λογικη,οσοι Γεννιουνται στην Γερμανια,πρεπει να νιωθουν οι ιδιοι ντροπη επειδη γεννηθηκαν σε αυτη?Οχι φυσικα.

Και αληθεια,γιατι αυτη η υπερηφανεια δεν υπαρχει στο επαγγελματικο κομματι?
Γεννηθηκα τυχαια στην Ελλαδα-->ειμαι υπερηφανος για το παρελθον της.
Εγινα μικροβιολογος-->ειμαι υπερηφανος για τον Φλεμινγκ.

Χμ....



Δεν κουβαλαω τιποτα μεσα μου.Απλως,η κοινωνια,απο την στιγμη που γινομαστε ''ενεργοι'',ακομη και απο το οικογενειακο περιβαλλον,μας διδασκει καποιες ''αρχες'' και αξιες.
Thats it.




Μα με την οικογενεια μου,εχω αμεσες καθημερινες επαφες.Μπορω και μπορουν να με επηρεασουν και να τους επηρεασω αμεσα.Οπως και οι φιλοι μου,η κοπελα μου κτλπ.
Καποιους ασχετους πριν απο χρονια,που δεν τους εχω δει καν,οχι,δεν τους χρωσταω τιποτα.



Ετυχα να γεννηθω σε μια γεωγραφημενη περιοχη ονοματι Ελλαδα.Δεν φταιω εγω που πηραν τον κοσμο,και τον χωρισαν σε κομματια σαν τουρτα.
Αυτο δεν δημιουργει καμια δεσμευση,και κανενα χρεος προς το παρελθον,παρα μονο προς το παρον,δηλαδη προς το παρον νομικο συστημα.
Ολοι θα ηθελαν να μιλανε οι αλλοι με θαυμασμο για αυτους,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα τους επιβαλλουν κιολας.Μπορει τα εγγονια μου να βγουνε ακροδεξια μπασταρδακια,και να με μισουνε σαν τον διαβολο.Μπορει να βγουνε εξυπνα,και να με θαυμαζουν.Δεν θα επιβαλλω εγω σε αυτα,τα θελω μου.

Δηλαδη εσυ με ποιον τροπο εχεις συμβαλει σε κατι που καταφερε ο πατερας σου 10 χρονια πχ πριν γεννηθεις εσυ;Και παλι δε θα νιωσεις περηφανος;Η απαντηση ειναι ναι.Γιατι εισαι κομματι του.
Δεν ξερω...πολυ εγωκεντρικο μου ακουγεται ολο αυτο...το μοναδικο πραγμα για το οποιο μπορεις να εισαι περηφανος να ειναι ο εαυτος σου...ο ανθρωπος περα απο ατομικα σκεφτεται ΚΑΙ συλλογικα...ειναι στη φυση του αυτο...το συναισθημα του ανηκειν...πιστευω πραγματικα οτι μπορεις να εισαι περηφανος για τον εαυτο σου,για την οικογενεια σου και τους φιλους σου(εστω και αν δεν εχεις συμβαλει στην οποιαδηποτε επιτυχια τους)για την ομαδα σου,μπορεις να εισαι περηφανος και για το εθνος σου...και ακομη παραπερα...μπορεις να νιωθεις περηφανος και για τα κατορθωματα της ανθρωποτητας ως Ανθρωπος...Γιατι το να εισαι Ελληνας,δεν αποκλειει το να εισαι και ανθρωπιστης και πολιτης του κοσμου παραλληλα...Δεν ξερω γιατι το εχετε αναγαγει σε διλημμα"Ειμαι ή Ελληνας ή Ανθρωπος"...Μια χαρα συνδυαζονται και τα δυο...


Αρα...αγαπας την οικογενεια σου και θα εκανες τα παντα για αυτην;Μεχρι πού φτανει αυτο το "παντα";Θα εκανες τα παντα...εκτος απο το να υπερασπιστεις το χωμα πανω στο οποιο πατα η οικογενεια σου;Δεχομαι οτι μπορει καποιος να μην αισθανεται πατριωτης...Εφοσον ομως νοιαζεται για την οικογενεια του...η οικογενεια αυτη εχει μια πατριδα...Ο,τι συμβαινει σε αυτην την πατριδα επηρεαζει και την οικογενεια...αμεσα ή εμμεσα...Μπορεις να αγαπας τη μια και να αδιαφορεις για την αλλη;Αναρωτιεμαι...


Φυσικα και οι Γερμανοι δεν πρεπει να ντρεπονται που γεννηθηκαν στη Γερμανια...Το εχω ξαναπει...Δεν υπαρχει λογος να υποτιμαμε κανεναν...καθε λαος εχει ενδοξες και μαυρες σελιδες στην ιστορια του...
Ειναι αραγε σημαντικο να ντρεπομαστε για τα λαθη μας;Να το κανουμε...Αν οχι για αλλο λογο...τοτε για αποφυγη επαναληψης;:hmm:


Νιωθεις περηφανος για τον εαυτο σου;Γιατι;Ειναι αραγε αυτο που εγινες αποκλειστικα δικο σου κατορθωμα ή συνεβαλαν και αλλοι γι αυτο;Και η γεννηση σου ενα τυχαιο γεγονος ειναι...Εκανες εσυ τιποτα για να γεννηθεις;Οχι,ο πατερας σου και η μητερα σου εκαναν...


Οχι,Χαουζ.Διαφωνω καθετως και οριζοντιως σε αυτο.Δεν ξεφυτρωσες απο το πουθενα.Εισαι το αποτελεσμα οσων προηγηθηκαν.Εχεις παρελθον.Και αυτο το παρελθον ειναι συνυφασμενο με την Ελλαδα...Γεννηθηκες στην Ελλαδα,απο Ελληνες γονεις,μεγαλωσες στην Ελλαδα και ελαβες ελληνικη παιδεια...Εισαι κομματι της Ελλαδας και η Ελλαδα ειναι κομματι δικο σου...Καλώς ή κακως εισαι Ελληνας...και αυτο θα το κουβαλας μαζι σου παντου και παντα...

Δε νοιωθεις οτι σε συνδεει τιποτα με ο παρελθον της;Δηλαδη οι Βαλκανικοι Πολεμοι,ο Α ΠΠ,ο Μακεδονικος Αγωνας,οι αγωνες που εγιναν για την ενωση της Κρητης με την Ελλαδα,ο ΒΠΠ,εινα ολα αυτα τοσο ξενα προς εσενα;Μιλαμε για λιγοτερα απο 100 χρονια!Δεν ειναι ενα μακρινο παρελθον...Ειναι οι παππουδες μου,οι παππουδες σου που πολεμησαν...

Και αντε,ασε το παρελθον και το μελλον...Τωρα;Εδω ειναι ο τοπος που μεγαλωσες,εδω εχεις οικοδομησει τη ζωη σου,εδω βρισκονται αυτοι που αγαπας..Τα βιωματα σου,οι εμπειριες σου ειναι συνυφασμενα με αυτον τον τοπο...Σου ειναι δυνατον να σκεφτεις την Ελλαδα ως εναν χωρο στον οποιο ετυχε απλως να γεννηθεις και τους Ελληνες ως καποιους αγνωστους με τους οποιους δε σε συνδεει τιποτα,περα απο το γεγονος οτι ετυχε να γεννηθειτε εντος συνορων;Εδω σε παιδια που γεννηθηκαν και μεγαλωσαν στο εξωτερικο απο γονεις ελληνικης καταγωγης,βραζει μεσα τους η ελληνικη ψυχη...και καποιος που εχει μεγαλωσει εδω γινεται να μην νοιωθει τιποτα απολυτως;;;
Δεν ξερω...Ισως το προσεγγιζω πολυ συναισθηματικα το θεμα...Αλλα απο την αλλη και η ψυχρη λογικη δεν ειναι παντα καλη...Ανθρωποι ειμαστε,οχι ρομποτ...


Σιγουρα θα συμφωνουσαμε ολοι οτι ο ιδανικος κοσμος ειναι ενας κοσμος χωρις συνορα...Γιατι αυτο,ομως,να συνεπαγεται και πολιτισμικη πολτοποίηση στο βωμο της παγκοσμιοποίησης;;Τι θα ηταν ο κοσμος,αν ημασταν ολοι ιδιοι;
Ποτε δε θα δεις εναν Γερμανο,ενα Γαλλο,ή εναν Αμερικανο να ντρεπεται για αυτο που ειναι..Οταν οι Σκοπιανοι δηλωνουν περηφανοι απογονοι του Μεγαλου Αλεξανδρου και χτιζουν αγαλματα του ισα με τον ουρανο,οταν οι Τουρκοι γιορταζουν ακομη την Αλωση της Πολης και τη Μικρασιατικη Καταστροφη και σκαβουν βαθια στο παρελθον για να βρουν ριζες ευρωπαικες μεσω των Θρακων,των Τρωων και ποσων αλλων αρχαιων πολιτισμων,με αρχηγο της προπαγανδας τους καποιον Ομερ(Ομηρος),εμεις ντρεπομαστε να πουμε οτι ειμαστε Ελληνες...η οποιαδηποτε αναφορα στο παρελθον μας κανεις αυτομαστως εθνικιστες,χρυσαυγιτες,φασιστομουτρα...λες και οι αγωνες που δοθηκαν πριν απο μας για μας δεν ηταν ουτε αρκετα γενναιοι,ουτε αρκετα αιματηροι για να τους μνημονευουμε εμεις σημερα...λες και ολοι εχουν δικαιωμα στο παρελθον,εκτος απο εμας...Δεν ειναι απλα θεμα φιλοπατριας,ειναι θεμα ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ!Ακομα και μια "παλιορατσα",οπως εμεις,οπως εχω ακουσει να μας αποκαλουν καποιοι,με τραγικα ελαττωματα,αλλα και τοσο υπεροχα προτερηματα ταυτοχρονα,εχει δικαιωμα επιβιωσης!Αν σε λιγα χρονια,λοιπον,δεν υπαρχει Ελλαδα,μην λυπηθειτε για κατι που ουτως ή αλλως δεν αγαπησατε ποτε.

Και εγω ως νεο παιδι και ως συγχρονη Ελληνιδα εχω φαει χαστουκια απο αυτη τη χωρα και ειμαι εξοργισμενη και απογοητευμενη με ολα οσα γινονται σημερα,αλλα δεν μπορω να της κρατησω κακια,γιατι,οπως και να το κανουμε,ειναι η πατριδα μου και παντα θα εχει μια ιδιαιτερη θεση στην καρδια μου...Μπορω να τη βριζω,μπορω να τη χλευαζω,αλλα δεν μπορω να της γυρισω την πλατη μου,δεν μπορω να σταματησω να την υπερασπιζομαιγιατι,γιατι αν δεν το κανουμε αυτο εγω και συ,τοτε ποιος θα το κανει;Ο Αγγλος,ο Ισπανος ή ο Ιταλος;Ενα εθνος σταματαει να υπαρχει,μονο οταν τα παιδια του χανουν την πιστη του σε αυτο!

Τελοσπαντων,το θεμα εχει αρχισει και ξεφευγει...Λυπαμαι πραγματικα να κανω τετοιου ειδους συζητησεις με Ελληνες,δε βρισκω κανενα νοημα.Δε χρειαζεται να πεισω κανεναν για το τι θα επρεπε να νοιωθει,ουτε μπορω βεβαια.Σεβομαι την επιλογη του καθενος να μη νοιωθει Ελληνας,γιατι Ελληνας με το ζορι δε γινεσαι και οπωσδηποτε δε σε κανει μια "τυχαιοτητα".Αν δεν εχεις ψυχη να το στηριξεις...τιποτα δε λεει απο μονο του.
Λυπαμαι αν ειπα πολλα και εγινα κουραστικη και υποσχομαι να μην επανελθω με κατι αντιστοιχο.
Προθεση μου δεν ειναι να το παιξω καλη πατριωτισσα,οπως ειπε καποιος,αλλωστε ο πατριωτισμος του καθενος απο μας φαινεται απο τις πραξεις του στην αληθινη ζωη,και οχι απο τα γραφομενα του σε ενα φορουμ.Γνωμες εκφραζουμε εδω μεσα,ε,αυτη,λοιπον,ειναι η δικη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τι δεν μπορεις να καταλαβεις,απο τον ορισμο της υπερηφανειας που παρεθεσα παραπανω?Ειμαι υπερηφανος για οτι εχω κανει ΕΓΩ,δηλαδη οτι εχω κανει απο την χρονικη στιγμη που γεννηθηκα,εως τωρα.Το παρελθον δεν μου αναφυει κανενα αισθημα υπερηφανειας.
Το να ειμαι πεφηφανος για πραγματα που δεν εχω κανει εγω,ειναι απλως ενα αναλγητικο στον πονο της απραξιας και του κενου που μπορει να νιωσει καποιος.Δεκτο,αλλα οχι λογικο.

Ολα τα αλλα που λες,ειναι ασχετα.Κανεις δεν ειπε οτι δεν με νοιαζει το παρελθον της πατριδας.Απλως,δεν αισθανομαι κατι για αυτο.Its so simple.


"The cheapest sort of pride is national pride; for if a man is proud of his own nation, it argues that he has no qualities of his own of which he can be proud"
Arthur Schopenhauer
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Τι δεν μπορεις να καταλαβεις,απο τον ορισμο της υπερηφανειας που παρεθεσα παραπανω?Ειμαι υπερηφανος για οτι εχω κανει ΕΓΩ,δηλαδη οτι εχω κανει απο την χρονικη στιγμη που γεννηθηκα,εως τωρα.Το παρελθον δεν μου αναφυει κανενα αισθημα υπερηφανειας.
Το να ειμαι πεφηφανος για πραγματα που δεν εχω κανει εγω,ειναι απλως ενα αναλγητικο στον πονο της απραξιας και του κενου που μπορει να νιωσει καποιος.Δεκτο,αλλα οχι λογικο.

Ολα τα αλλα που λες,ειναι ασχετα.Κανεις δεν ειπε οτι δεν με νοιαζει το παρελθον της πατριδας.Απλως,δεν αισθανομαι κατι για αυτο.Its so simple.


"The cheapest sort of pride is national pride; for if a man is proud of his own nation, it argues that he has no qualities of his own of which he can be proud"
Arthur Schopenhauer

Ενταξει.Αν διαφωνουμε στο αισθημα και στον ορισμο της "υπερηφανειας" και συμφωνουμε σε ολα τα ολα...χαιρομαι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχουμε, both,αυπνιες :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Πάρος - Φλώρινα - Κοζάνη
Η άγνωστη πορεία της 5ης γενιάς τρομοκρατών
Η αναγέννηση του ελληνικού αντάρτικου πόλης: τα νέα στοιχεία για τη Συγγρού και το Mall


Ο «τοξοβόλος» της πλατείας Συντάγματος είναι μεταξύ των συλληφθέντων για τη ληστεία στην τράπεζα Βελβεντού







Ενα όχημα που είχε εγκαταλειφθεί το μεσημέρι της 28ης Νοεμβρίου 2012 στην περιοχή Πελαργό Φλωρίνης ύστερα από μια ληστεία στην Αγροτική Τράπεζα του Φιλώτα, με λεία 110.000 ευρώ, προκάλεσε «κόκκινο συναγερμό» στην Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία και αναστάτωση στη λεωφόρο Κατεχάκη. Μια φαινομενικά ληστεία... ρουτίνας σε μια επαρχιακή πόλη που είχε περάσει σχεδόν απαρατήρητη παρουσίαζε μια απρόσμενη εξέλιξη. Μέσα στο όχημα που είχε κλαπεί τρεις ημέρες νωρίτερα από τη Θεσσαλονίκη βρέθηκε δείγμα DNA δύο υπόπτων για συμμετοχή σε ένοπλες οργανώσεις. Επιπλέον από τα βίντεο της τράπεζας διαπιστώθηκε ότι οι τέσσερις νεαροί ληστές με τα Καλάσνικοφ, ανάμεσα στους οποίους μία γυναίκα, είχαν τον ίδιο σωματότυπο με τους δράστες εμπρηστικών και βομβιστικών ενεργειών. Και αυτό για τους επιτελείς της ΕΛ.ΑΣ. ήταν το πιο σαφές δείγμα ότι επιχειρείτο μια εντυπωσιακή αναβίωση του ελληνικού «αντάρτικου πόλης».

Ο «Πελαργός» στη Φλώρινα έφερνε το νεογέννητο αντάρτικο πόλης. Κάτι που επιβεβαιώθηκε με τον πιο κραυγαλέο τρόπο με τους πυροβολισμούς στα γραφεία της Νέας Δημοκρατίας στη λεωφόρο Συγγρού και με τη βομβιστική επίθεση στο εμπορικό κέντρο Mall. Αυτή η ληστεία στον Φιλώτα που ανέλαβε η Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία ήταν το «μεγάλο μυστικό» της ΕΛ.ΑΣ. Είχε μάλιστα οδηγήσει τον υπουργό Δημόσιας Τάξης κ. Ν. Δένδια να ενημερώσει τους πολιτικούς αρχηγούς ότι «δυστυχώς πρέπει να έχουμε τον νου μας γιατί βλέπουμε πάλι κινητικότητα στον χώρο της τρομοκρατίας».

Μόνο που οι δράστες της ληστείας στον Φιλώτα της Φλώρινας έκαναν το πλέον «κλασικό λάθος» στην ιστορία των ενόπλων επιθέσεων: επανήλθαν την περασμένη Παρασκευή το πρωί στον «τόπο του εγκλήματος» επιχειρώντας μία από τις πιο «μαζικές ληστείες» που έχουν γίνει στη χώρα μας στο γειτονικό Βελβεντό της Κοζάνης. Επτά ή οκτώ δράστες επιτέθηκαν στην Αγροτική Τράπεζα της περιοχής και στα ΕΛΤΑ με λεία που υπερέβαινε τις 200.000 ευρώ. Οι δρόμοι διαφυγής όμως στην περιοχή είναι ελάχιστοι και έτσι τέσσερις από τους δράστες συνελήφθησαν από την τοπική αστυνομία. Οπως διαπιστώθηκε, ήσαν μέλη του αντιεξουσιαστικού χώρου που επεδίωκαν την «αναγέννηση» και τη χρηματοδότηση του ελληνικού αντάρτικου πόλης. Σε ένα εγχείρημα που είχε συμβεί άλλες τρεις φορές στο παρελθόν: την περίοδο 1980-1990, με τις έξι ληστείες από μέλη της 17Ν, την περίοδο 2003-2006, με επτά επιδρομές των επονομαζόμενων «ληστών με τα μαύρα», και με τρεις-τέσσερις σποραδικές ληστείες αντιεξουσιαστών την περίοδο 2008-2010 σε διάφορες περιοχές της χώρας.

Πλέον υψηλόβαθμοι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. μιλούν για το «πιο καθοριστικό χτύπημα στην πέμπτη γενιά του ελληνικού αντάρτικου πόλης» και έχουν μια σαφή εικόνα του νέου σχεδιασμού των ενόπλων ομάδων.

Οπως αναφέρουν, «ό,τι ξεκίνησε στον Φιλώτα της Φλώρινας ίσως τελείωσε λίγα χιλιόμετρα πιο πέρα στο Βελβεντό. Είναι προφανές ότι οι δύο αυτές ληστείες αποτελούν συνέχεια της αιματηρής ληστείας στην Πάρο το προηγούμενο καλοκαίρι. Ατομα που πλαισίωναν τους τελευταίους βραχίονες της "Συνωμοσίας Πυρήνων της Φωτιάς" και άλλων οργανώσεων προσπάθησαν να ανασυνταχθούν και να ξεκινήσουν ληστείες για τη χρηματοδότηση του νέου ένοπλου εγχειρήματος.Τα Καλάσνικοφ και τα πιστόλια τα πήραν από τους ποινικούς και έψαχναν λεφτά για να νοικιάσουν γιάφκες και να συντηρηθούν. Ετσι άρχισαν μια ιλιγγιώδη πορεία εξοπλισμού, ληστειών και επιθέσεων. Αυτή τη φορά όμως ήταν πιο πρόχειροι και απρόσεκτοι από ποτέ. Η διπλή ληστρική επίθεση στο Βελβεντό είχε στοιχεία μεγάλης οργάνωσης, με τέσσερα κλεμμένα και μετασκευασμένα οχήματα και με μεθοδική δράση των αντιεξουσιαστών. Ηταν όμως παρακινδυνευμένη επειδή έγινε σε μια μικρή επαρχιακή πόλη, όπως εξάλλου φάνηκε και στην Πάρο. Ετσι λοιπόν στην Κοζάνη ίσως "εγκλωβίζεται" το μεγαλύτερο τμήμα του ελληνικού αντάρτικου πόλης. Συνελήφθησαν καταζητούμενοι για τους "Πυρήνες" και άτομα που ίσως σχετίζονταν με το Mall. Ψάχνουμε τα καταλύματά τους και άλλες πτυχές της δράσης τους. Είμαστε όμως βέβαιοι ότι το εγχώριο αντάρτικο πόλης μπορεί να συρρικνώνεται συνεχώς αλλά δεν θα σταματήσει».
πηγη :ΤΟ ΒΗΜΑ -> ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Το σχόλιό μου : αντι να κοιταζουμε το δασος , που ειναι οι υπαρκτες κοινωνικες και πολιτικες αιτίες ολων των προβληματων που προξενουν ακομα και τρομοκρατια , στεκομαστε για ακομα μια φορα με λαθεμενο βλεμμα στο δεντρο , που στην παρουσα φαση ειναι αυτα τα 4 προβληματισμενα παιδια που εκδηλωνουν την ανησυχια τους με , απαραδεκτο -το καταδεικνυω κατηγορηματικα- τροπο , οπως με το να τρομοκρατουν. ομως κατι τους οδηγησε σε αυτη την αντδραση και αυτο ειναι αυτο που πρεπει να επιλυθει αμεσα κι οχι η σιωπή τους χρησιμοποιωντας μεσα οπως την βια στη βια , βλ. ξυλο απο γνωστα μπατσακια που καθιστανται θαρραλεοι και μαγκες μονο οταν φορουν τη μπλε στολη τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top