[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Γιατι να την καταστρεψεις και μην δωσεις σε εναν ανθρωπο την ευκαιρια να το ανακατασκευασει ή καλυτερα αφου εχεις τοση ορεξη για αλλαγη μελετησε την κατασταση και προτεινε μεταρρυθμίσεις εσυ ο ιδιος βασει μιας υποστασης που θα αντλεις απο βιβλια της κατηγοριας.
Σε καμία περίπτωση,όποιος δεν είναι αριστερός είναι εθνικιστής,αλλα ας πάμε σιγα σιγα τι δεν είσαι για να βρώ τι είσαι:P(Παρέθεσα μονο τα κομματια που κατ'εμε αποδεικνύουν τι δεν είσαι,υπάρχουν κομματια που αποδεικνύουν προς τα που κλίνεις-φυσικα κατ εμε,δεν μπορώ να σου βάλω ταμπέλα,δε το συνηθίζω ούτως η άλλως;)-
Υγ:Δεν υπάρχει καποια "γενικου ενδιαφέροντως/εκτος θεματος"κατηγορία να συνεχίσουμε την συζήτηση?:hmm:
Υγ:Beautifull loser,τώρα που ξαναπαρατηρώ τα τελευταία μυνηματά σου,οφείλω να σου ζητήσω συγγνώμη,γιατι τουλάχιστον εσύ,ξέρεις γιατι μιλάς και μπορείς και βασίζεις καποια απο αυτα που λές;)
Θα σου πω οτι ειμαι διαμετρικα αντιθετος με την αριστερα , αυτοι θελουν ενα κολεκτιβιστικο συστημα της οικονομιας εγω οχι.Ειμαι ατομικιστης , ενα ειδος υπο εξαφανιση.
Οταν μιλαμε για την αριστερα ετσι θα πω την λεξη δεν ειναι ταμπου ,εμφυλιος πολεμος εγινε , προφανως και υπαρξαν θυματα και απο τις δυο πλευρες , ασχετως αν η μια το αρνείται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ρε συ Bea_Los,ο ατομικισμός δεν είναι προς εξαφάνισην,απλα είσαι απ'τους λίγους που το παραδέχεσαι;)Τέσπα,ξανα συγνώμη,είδα το ποστ σου περι ΕΑΜ,και κανα δυο φράσεις ακόμα,και δεν έδωσα σημασία σ'όλα όσα έγραφες,μ'αποτέλεσμα να παρανοήσω...my bad:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Ρε είσαι σοβαρός?Μιλάς εσύ για συνεργασίες με κατακτητές?Η αριστερά που συνεργαζόταν με το στάλιν για να τους δώσουμε τη Μακεδονία?Υπάρχει επίσημο έγγραφο.Που σφάζαν έλληνες?Να μη μιλήσω για την αριστερά γενικότερα(εκτός Ελλάδας) και τα 100.000.000 θύματά της.Εκεί που τους πολιτικούς και όχι μόνο αντιπάλους τους έστελναν σε στρατόπεδα συγκέντρωσης και τους εξόριζαν στη σιβηρία.Μάθε πρώτα ιστορία μεγάλε και τα εγκλήματα του κομμουνισμού και μετά τα ξαναλέμε.

Μια τέτοια αριστερά μόνο στο μυαλό σας υπάρχει.Πουθενά αλλού.

Αυτή η φράση αναπτύχθηκε το μεσαίωνα και δεν έχει σχέση με καμία θρησκεία.Αναπτύχθηκε από μερίδες ανθρώπων.Να διαβάζουμε και λίγο πριν πετάξουμε κάτι.
Αυτή η φράση αναπτύχθηκε το μεσαίωνα και δεν έχει σχέση με καμία θρησκεία.Αναπτύχθηκε από μερίδες ανθρώπων.Να διαβάζουμε και λίγο πριν πετάξουμε κάτι.
Γ' Οικουμενική Σύνοδος, Έφεσος 431
Θεοδότου επισκόπου 'Αγκύρας, ομιλία λεχθείσα εν τήι ημέραι τής γεννήσεως τού σωτήρος ημών 'Ιησού Χριστού, υπανεγνώσθη δέ καί αυτή εν τήι αυτήι συνόδωι.
(Η κατάληξη της "θεοπνεύστου" αυτής ομιλίας)
"..."πίστευε τώι θαύματι καί μή ερεύνα λογισμοίς τό γενόμενον."..."
Που σφάζαν έλληνες?
Η χουντα σκοτωσε και βασανισε πολλους Ελληνες και ειναι υπευθυνη για την κατάσταση την Κυπρο που φωνάζουν υστερικά τα εθνίκια.
Η αριστερά που συνεργαζόταν με το στάλιν για να τους δώσουμε τη Μακεδονία?
Να μη συγχεουμε την ηγεσία της αριστεράς με τους γνήσιους αριστερους αγωνιστες. Ο παππούς μου πάντα ενιωθε αηδια για αυτους που καρπώνονταν τους δικούς του αγώνες όντας "αριστεροί".
@epsilon
Επειδή το σύστημα ασφάλεια -άμυνα- στρατός με έχει απασχολήσει αρκετά και έχω ψάξει διάφορα πράγματα λέω ότι.
Αντι να πετάς ενθνικιστικές κορώνες και να χαρακτηρίζεις ποιοί είναι καλοί και ποιοί κακοί πατριώτες, σκέψου ότι η εικόνα τού πατριώτη είναι αυτή του ανιδιοτελούς άνδρα που είναι έτοιμος να θυσιάσει τη ζωή του γιά την πατρίδα."..."
Αυτο ήταν το μοντέλο του πατριώτη 100 χρονια πριν.
Ο μοντέρνος πατριωτης ειναι αυτος που σεβεται την ιστορία, τη γλώσσα ,το περιβάλλον και με τη στάση ζωής του συμβάλλει στην πρόοδο της πατρίδας και όχι αυτός που θέλει να πάρει ενα πολυβόλο να καθαρίσει τους Τούρκους και να παρει πίσω την Αγια Σοφιά.Ας σκεφτούν οι εθνικόφρονες πόσο σέβονται τα πρώτα τρία.

Το οτι δεν εισαι κομματοσκυλο αστο δεν σε συμφερει , ειδικα αμα κοιταξω τα ποστ σου , που πας και γραφεις σε εσενα θεμα για κεινη την καθηγητρια και το μονο που λες ειναι"Ο συριζα την στηριζει" ή που αρνησαι να ακουσεις κατι διαφορετικο απο αυτο που σου λεει ο συριζα οταν σου εκανα λογο για απλη παραποιηση της οικονομιας.
Προσπαθώ να καταλάβω γιατί θελεις να μου φορεσεις μια ταμπέλα. Ισως εαν τα καταφέρεις τοτε ο,τι λεω δεν εχει απολυτως κανενα νοημα;
Αλλά εστω -λέμε έστω- οτι ειμαι κομματόσκυλο. Τι σημαινει αυτο; Οτι δεν μπορω να μιλήσω;Οτι ό,τι πω ειναι εκ των προτέρων λάθος;
Δηλαδή τα 20.000 και πλέον μέλη του Συριζα είναι κομματόσκυλα; Ή τα χιλιάδες μέλη των άλλων κομματων;
Αυτή ειναι μια αντιδημοκρατική νοοτροπία.
Εγω να ψάξω,αλλα εφόσον εσυ εισαι ο...καταγγέλων περιμένω να φέρεις τα στοιχεία για να στηρίξεις τις κατηγορίες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Γιατι να την καταστρεψεις και μην δωσεις σε εναν ανθρωπο την ευκαιρια να το ανακατασκευασει ή καλυτερα αφου εχεις τοση ορεξη για αλλαγη μελετησε την κατασταση και προτεινε μεταρρυθμίσεις εσυ ο ιδιος βασει μιας υποστασης που θα αντλεις απο βιβλια της κατηγοριας.

Δεν ειμαι εγω ο αρμοδιος για να κανω αλλαγες.

Ειμαι ωστοσο εις θεση να διαμαρτυρηθω με οποιονδηποτε τροπο μπροστα σε αυτες τις γελοιοτητες που βλεπω.
Αυτες οι διαμαρτυριες θα πρεπει να περναν καποια μηνυματα στους αρμοδιους, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Δεν ειμαι εγω ο αρμοδιος για να κανω αλλαγες.

Ειμαι ωστοσο εις θεση να διαμαρτυρηθω με οποιονδηποτε τροπο μπροστα σε αυτες τις γελοιοτητες που βλεπω.
Αυτες οι διαμαρτυριες θα πρεπει να περναν καποια μηνυματα στους αρμοδιους, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...:mad:
Διεκδίκηση χωρίς δράση,δεν είναι εφικτή.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Διεκδίκηση χωρίς δράση,δεν είναι εφικτή.;)

Για το ιδιο πραγμα μιλαμε και την ιδια αποψη λεμε.:)

Για να εχεις δραση δεν χρειαζεται ΜΟΝΟ να προτεινεις σχεδιασμους.
Δραση εχεις και με την επανασταση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Aπλα επειδή λες οτι οι διαμαρτυρίες θα έπρεπε να περνάν καποια μυνήματα στους αρμόδιους.Οι αρμόδιοι επειδή ακριβώς είναι αρμόδιοι,ξέρουν ακριβώς τι συμβαίνει γιατί αυτοί το δημιούργησαν,αυτοί το εξελίζουν και το συντηρούν.Αν και στο τελευταίο,έχουμε πλήρη ευθύνη και μεις ως πολίτες.Εν ολίγοις είναι πολυ ουτοπικό να περιμένεις να θορυβηθούν απο τα παράπονα και τις διαμαρτυρίες.Επειδή η δράση τους είναι συλλογική,πρέπει και η αντίδραση μας να ναι συλλογική.Και όσο δε ξέρουμε γιατι αγωνιζόμαστε,και κολλάμε σε λεπτομέρειες και τρωγώμαστε μεταξύ μας,το δίκιο μας δε θα το βρούμε.Γι'αυτό η αποστασιοποίηση και οι μεταξυ μας διαφωνίες,διευκολύνουν το σύστημα;)
ΥΓ:Μεγάλη ιστορία και εκτός θέματος.Αλήθεια οι συντονιστές/διαχειριστές έχουν πάει διακοπές η απλά δεν ασχολούνται?No offense,αλλα 2-3 τόπικ το τελευταίο διήμερο έχουν βγεί εκτός θέματος,η έχουν παραβιαστεί οι κανόνες ομαλής λειτουργίας,και δε βλέπω αντίδραση.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Aπλα επειδή λες οτι οι διαμαρτυρίες θα έπρεπε να περνάν καποια μυνήματα στους αρμόδιους.Οι αρμόδιοι επειδή ακριβώς είναι αρμόδιοι,ξέρουν ακριβώς τι συμβαίνει γιατί αυτοί το δημιούργησαν,αυτοί το εξελίζουν και το συντηρούν.Αν και στο τελευταίο,έχουμε πλήρη ευθύνη και μεις ως πολίτες.Εν ολίγοις είναι πολυ ουτοπικό να περιμένεις να θορυβηθούν απο τα παράπονα και τις διαμαρτυρίες.Επειδή η δράση τους είναι συλλογική,πρέπει και η αντίδραση μας να ναι συλλογική.Και όσο δε ξέρουμε γιατι αγωνιζόμαστε,και κολλάμε σε λεπτομέρειες και τρωγώμαστε μεταξύ μας,το δίκιο μας δε θα το βρούμε.Γι'αυτό η αποστασιοποίηση και οι μεταξυ μας διαφωνίες,διευκολύνουν το σύστημα;)
ΥΓ:Μεγάλη ιστορία και εκτός θέματος.Αλήθεια οι συντονιστές/διαχειριστές έχουν πάει διακοπές η απλά δεν ασχολούνται?No offense,αλλα 2-3 τόπικ το τελευταίο διήμερο έχουν βγεί εκτός θέματος,η έχουν παραβιαστεί οι κανόνες ομαλής λειτουργίας,και δε βλέπω αντίδραση.:hmm:


Ρε παιδια πραγματικα, βρηκατε μια λεξη "ουτοπια" και την χρησιμοποιειτε συνεχεια.

Δε με ενδιαφερει τι κανουν οι αλλοι, αμα οι αλλοι κοιμουνται εγω μονος θα βγω στους δρομους να φωναξω οταν βλεπω οτι πνιγονται τα δικαιωματα μου και οι ιδεες μου για κατι διαφορετικο.
Συμφωνω δε οτι η αντιδραση πρεπει να ειναι συλλογικη, ολοι φταιμε, ολοι πρεπει να το καταλαβουμε, ολοι πρεπει να αντιδρασουμε.

και ουτε θεωρω λεπτομερεια την κατασταση του εκπαιδευτικου γιατι ειναι μακραν απο τα χειροτερα της Ευρωπης;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά,κάθε λέξη που χρησιμοποιώ,γνωρίζω απόλυτα τη σημασίας της,και δεν την παραθέτω για επιδείξη λεξιλογίου,παρα μόνο όταν την εννοώ.Και στη παρούσα φάση είναι ουτοπικό,να περιμένεις οτι θα ιδρώσει τ'αυτάκι τους.Και σου εξήγησα γιατί;)
Υγ:Δε λέω είναι πολυ καλό δείγμα συγκριτικά με τη γενιά μας,οτι στα 17 σου το παίζεις "ο ασυμβίβαστος".Απλά το να σαι επαναστάτης δίχως αιτία,δε βοηθάει.Αυτό που θέλω να πώ είναι,οτι αφού είσαι σκεπτόμενο άτομο,και έχεις τόσο καλές προθέσεις,χρησιμοποίησε την ενεργεία σου,βοηθώντας σε μια οργάνωμενη και συλλογική δράση κατα όσων σε θίγουν.Αν βρείς πολλούς υποστηρικτές καλώς,αν δε βρείς βγές μόνος σου στους δρόμους και γω μαζί σου!(Και μην απαξιώνεις εκ προοιμίου τις υπάρχουσες οργανώσεις.Ψαξ'το πρώτα;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αυτός ο "πατριωτισμός" έφαγε την Ελλάδα. Αντί να ανοίξουμε τα μάτια μας και να δούμε ότι ο κόσμος προχωράει, εμείς καθόμαστε ακόμα και πιπιλάμε λέξεις και γεγονότα που δεν έχουμε ζήσει και τρωγόμαστε μεταξύ μας. Κάποιοι θεωρούν κακό το να είσαι αριστερός, έλεος, σιγά μην τους στείλετε και στη Γιάρο. Αν αντιμετωπίζαμε όλη την αλήθεια και βλέπαμε ότι αυτή η χώρα πάει κατά διαόλου από όλους μας θα προσπαθούσαμε να κάναμε κάτι για να την αλλάξουμε. Αντί γι'αυτό υπερασπιζόμαστε τους χαραμοφάιδες, φωνάζουμε για το ένδοξο έθνος μας, δε δίνουμε δεκάρα για το αν ο άλλος έχει να ζήσει το παιδί του και πάμε ήσυχοι για ύπνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Αυτός ο "πατριωτισμός" έφαγε την Ελλάδα. Αντί να ανοίξουμε τα μάτια μας και να δούμε ότι ο κόσμος προχωράει, εμείς καθόμαστε ακόμα και πιπιλάμε λέξεις και γεγονότα που δεν έχουμε ζήσει και τρωγόμαστε μεταξύ μας. Κάποιοι θεωρούν κακό το να είσαι αριστερός, έλεος, σιγά μην τους στείλετε και στη Γιάρο. Αν αντιμετωπίζαμε όλη την αλήθεια και βλέπαμε ότι αυτή η χώρα πάει κατά διαόλου από όλους μας θα προσπαθούσαμε να κάναμε κάτι για να την αλλάξουμε. Αντί γι'αυτό υπερασπιζόμαστε τους χαραμοφάιδες, φωνάζουμε για το ένδοξο έθνος μας, δε δίνουμε δεκάρα για το αν ο άλλος έχει να ζήσει το παιδί του και πάμε ήσυχοι για ύπνο.
+1
PS:Mods,παίζει να πάει στο εκτός θέματος η κουβέντα η όχι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά,κάθε λέξη που χρησιμοποιώ,γνωρίζω απόλυτα τη σημασίας της,και δεν την παραθέτω για επιδείξη λεξιλογίου,παρα μόνο όταν την εννοώ.Και στη παρούσα φάση είναι ουτοπικό,να περιμένεις οτι θα ιδρώσει τ'αυτάκι τους.Και σου εξήγησα γιατί;)
Υγ:Δε λέω είναι πολυ καλό δείγμα συγκριτικά με τη γενιά μας,οτι στα 17 σου το παίζεις "ο ασυμβίβαστος".Απλά το να σαι επαναστάτης δίχως αιτία,δε βοηθάει.Αυτό που θέλω να πώ είναι,οτι αφού είσαι σκεπτόμενο άτομο,και έχεις τόσο καλές προθέσεις,χρησιμοποίησε την ενεργεία σου,βοηθώντας σε μια οργάνωμενη και συλλογική δράση κατα όσων σε θίγουν.Αν βρείς πολλούς υποστηρικτές καλώς,αν δε βρείς βγές μόνος σου στους δρόμους και γω μαζί σου!(Και μην απαξιώνεις εκ προοιμίου τις υπάρχουσες οργανώσεις.Ψαξ'το πρώτα;))

δεν ειπα οτι κανεις επιδειξη λεξιλογιου, ουτε με ενδιαφερει. Και να το εκανες δεν θα σου το λεγα, επειδη και παλι δεν θα με ενδιεφερε να ασχοληθω με εναν που χρησιμοποιει επιτηδευμενο λεξιλογιο.
Οχι δε μου εξηγησες γιατι , ακομη...

δεν με ξες καθολου ποιος ειμαι ωστε να λες "το παιζεις ασυμβιβαστος", τιποτα δεν παιζω, οσα βλεπω λεω, με τη μερια κανενος κομματοσκυλου ή οργανωσης.
Σκεφτομαι να δρασω καπως ανεξαρτητα γιατι μεχρι στιγμης δεν εχω βρει οργανωση που να αντιπροσωπευει τα πιστευω μου.

Εσυ σε ποια ανηκεις, αν ανηκεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Σου εξήγησα "Οι αρμόδιοι επειδή ακριβώς είναι αρμόδιοι,ξέρουν ακριβώς τι συμβαίνει γιατί αυτοί το δημιούργησαν,αυτοί το εξελίζουν και το συντηρούν".Η εντός εισαγωγικών παράθεση είναι ό λόγος;)
Το "παίζεις",είναι επειδή ακριβώς δεν σε ξέρω,οπότε δεν είμαι σίγουρος αν είσαι ασυμβίβαστος.Δεν είναι προσβολή.Απλά κρατάω πισινές,γιατί έχω δεί πολλούς να διαμαρτύρονται,αλλά μένουν στα λόγια;)
Δυστυχώς,δεν δύναμαι να παραθέσω προσωπικά στοιχεία,όχι επειδή ντρέπομαι η οτιδήποτε,απλά μπορεί να χρησιμοποιηθούν με αισχρό τρόπο(ξέρω περιστατικά!)
Πάντως όπως ψάχτηκα 3 χρόνια(και ένα εξάμηνο:P) ώστε να συμετάσχω κάπου,έτσι συνεχίζω να ψάχνομαι και να συνδιαλέγομαι(όπου υπάρχει διάθεση για διάλογο και όχι προπαγάνδα/επίθεση),ώστε να ναι ανοιχτό το ενδεχόμενο για μεταπήδηση σε κάποια άλλη οργάνωση ή σε καμία;)
Υγ:Aλήθεια,γιατί έχεις απορίψει κάθε οργάνωση?Πώς περιμένεις να αλλάξει κάτι on your own,όταν επι χρόνια ομάδες ανθρώπων με περιση γνώση και εμπειρία,δυσκολεύονται να διεκδίκήσουν εν μέρει τα αυτονόητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Αυτο ήταν το μοντέλο του πατριώτη 100 χρονια πριν.
Ο μοντέρνος πατριωτης ειναι αυτος που σεβεται την ιστορία, τη γλώσσα ,το περιβάλλον και με τη στάση ζωής του συμβάλλει στην πρόοδο της πατρίδας και όχι αυτός που θέλει να πάρει ενα πολυβόλο να καθαρίσει τους Τούρκους και να παρει πίσω την Αγια Σοφιά.Ας σκεφτούν οι εθνικόφρονες πόσο σέβονται τα πρώτα τρία.
Κατ αρχήν δεν παρέθεσες όλη την πρότασή μου και αφήνεις να εννοηθεί ότι η εικόνα που έχω εγώ γιά τον πατριωτισμό είναι αυτή που περιγράφω.Τέλος πάντων.
Ώραία δίνεις τον ορισμό του πατριώτη κατά μία έννοια γιατί ασφαλώς δεν είναι μόνο αυτά που ορίζουν τον καλό πατριώτη.Το έρώτημα είναι πώς διασφαλίζεις την ακεραιότητα της πατρίδας σου όταν ο άλλος(βασικά ο Τούρκος) σού κάνει ..ντού.
Είσαι έτοιμος να πεθάνεις γι΄αυτό που λέμε πατρίδα?Γιατί πιάστηκα από τα λεγόμενα του epsilon που πιστεύει ότι τα παιδιά έχουν τέτοια πρεμούρα με τον πατριωτισμό που δηλώνουν στο μηχανογραφικό στρατιωτικές σχολές γιατί κοντολογίς θέλουν να γίνουν ήρωες!
Εγώ δεν έχω απαντήσει τι πιστεύω.Εσάς ρωτάω.

Και επειδή διάβασα το επόμενο μήνυμα κάνω μιά προσθήκη και λέω.
Καθένας σκοτώνει με ότι έχει.Αυτοί που είχαν τότε το μαχαίρι και το πεπόνι σκότωναν με κανονικά όπλα, ενώ οι άλλοι που δεν είχαν όπλα δεν ειναι απίθανο να σκότωναν και με κονσερβοκούτια.Πού είναι το κακό?(Με την έννοια τού άδικου)
Καί η Ιστορία έτσι όπως καταγράφεται στα σχολικά βιβλία είναι κάτι που ελέγχεται.Ποτέ δεν πίστεψα όσα διάβαζα όλα τα χρόνια ότι είναι αλήθεια 100%.

Το θέμα ξέφυγε τελείως.Ή σταματάμε μόνοι μας ή το κλειδώνει κάποιος ή του αλλάζει τα..φώτα(τίτλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Γ' Οικουμενική Σύνοδος, Έφεσος 431
Θεοδότου επισκόπου 'Αγκύρας, ομιλία λεχθείσα εν τήι ημέραι τής γεννήσεως τού σωτήρος ημών 'Ιησού Χριστού, υπανεγνώσθη δέ καί αυτή εν τήι αυτήι συνόδωι.
(Η κατάληξη της "θεοπνεύστου" αυτής ομιλίας)
"..."πίστευε τώι θαύματι καί μή ερεύνα λογισμοίς τό γενόμενον."..
Η φράση που παρέθεσες δεν είναι η "πίστευε και μη ερεύνα|.Αν ξέρεις αρχαία μετάφρασε(και ουσιαστικά αναφέρετε στο θαύμα).Ο Χριστός έλεγε:Ερευνάτε τας γραφάς.Όχι μόνο ο Χριστός δεν είπε στον ("άπιστο") Θωμά "πίστευε και μη ερεύνα", αλλά τον προέτρεψε να ελέγξει με τα ίδια του τα χέρια τις τρύπες από τα καρφιά Του!Και πουθενά στη Καινή Διαθήκη δεν υπάρχει αυτή η φράση.Ας μην επεκτεινόμαστε και στα θρησκευτικά.Άλλωστε όλα τα μηνύματά μας θα διαγραφούν.
Η χουντα σκοτωσε και βασανισε πολλους Ελληνες και ειναι υπευθυνη για την κατάσταση την Κυπρο που φωνάζουν υστερικά τα εθνίκια.
Να μη συγχεουμε την ηγεσία της αριστεράς με τους γνήσιους αριστερους αγωνιστες. Ο παππούς μου πάντα ενιωθε αηδια για αυτους που καρπώνονταν τους δικούς του αγώνες όντας "αριστεροί".
Δεν αρνούμαι τα εγκλήματα της Χούντας.Όμως αν ήσουν αντικειμενικός και ήξερες τα εγκλήματα του ΚΚΕ στην Ελλάδα θα τρόμαζες.Και δεν υπάρχει "εμφύλιος",υπάρχει συμμοριτοπόλεμος.Κάποιοι προσπαθούν να αποκρύψουν την αλήθεια και εσύ είσαι θύμα τους.
Αυτο ήταν το μοντέλο του πατριώτη 100 χρονια πριν.
Ο μοντέρνος πατριωτης ειναι αυτος που σεβεται την ιστορία, τη γλώσσα ,το περιβάλλον και με τη στάση ζωής του συμβάλλει στην πρόοδο της πατρίδας και όχι αυτός που θέλει να πάρει ενα πολυβόλο να καθαρίσει τους Τούρκους και να παρει πίσω την Αγια Σοφιά.Ας σκεφτούν οι εθνικόφρονες πόσο σέβονται τα πρώτα τρία.
Ο πατριώτης είναι πατριώτης.Δεν είναι μια μόδα που αλλάζει.Ο πατριώτης αγαπάει τη πατρίδα του,δεν ξεχνάει αυτούς που έκαναν κακό σε αυτή ,διεκδικεί αυτά που του ανήκουν χωρίς να θέλει να σκοτώσει κόσμο όπως περιγράφεις.Αλήθεια,πόσες φορές έκαναν οι αριστεροί πορείες και διαδηλώσεις για τη Μακεδονία?Για τα Ίμια?Για τη Κύπρο?Μόνο αντιρατσιστικά συλλαλητήρια κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Το ρητό είναι κανονικά "Πίστευε και μη,ερεύνα".Δηλαδή"είτε πιστεύεις είτε όχι,ερεύνησε"
και όχι το επίτηδες διεστρεβλωμένο "πίστευε,και μη ερεύνα" δηλαδή "πίστευε,δίχως να ερευνείς"...μεγάλη διαφορά ενα κόμα,έ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Το ρητό είναι κανονικά "Πίστευε και μη,ερεύνα".Δηλαδή"είτε πιστεύεις είτε όχι,ερεύνησε"
και όχι το επίτηδες διεστρεβλωμένο "πίστευε,και μη ερεύνα" δηλαδή "πίστευε,δίχως να ερευνείς"...μεγάλη διαφορά ενα κόμα,έ?
Είναι μια εκδοχή και αυτή.Πάντως σίγουρα πρόκειται για διαστρέβλωση και χρησιμοποιείται μόνο από ημιμαθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Το ρητό είναι κανονικά "Πίστευε και μη,ερεύνα".Δηλαδή"είτε πιστεύεις είτε όχι,ερεύνησε"
και όχι το επίτηδες διεστρεβλωμένο "πίστευε,και μη ερεύνα" δηλαδή "πίστευε,δίχως να ερευνείς"...μεγάλη διαφορά ενα κόμα,έ?
κανεις λαθος. Αυτο ειναι εφευρημα των παπαδων για να το δικαιολογησουν αν ψαξεις θα το βρεις.
https://automobileheresy.blogspot.com/2008/01/blog-post.html

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Είναι μια εκδοχή και αυτή.Πάντως σίγουρα πρόκειται για διαστρέβλωση και χρησιμοποιείται μόνο από ημιμαθείς.
Αν θυμάσαι απο την ιστορία,πριν το σχίσμα,η εκλλησία διέθετε ένα πιο open-mind σκεπτικό,και ήταν υπέρ της έρευνας.Μετά αφου ηρέμησε απο διωγμούς και λοιπά,πήρε στραβή ρότα,με επακόλουθο σχίσμα,συγχωροχάρτια και ενα σωρό καλά;)Φυσικά,ο σωστός χριστιανός δεν επηρεάζεται απο αυτά,απλά είναι γεγονότα,και τα αναφέρω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
κανεις λαθος. Αυτο ειναι εφευρημα των παπαδων για να το δικαιολογησουν αν ψαξεις θα το βρεις.
https://automobileheresy.blogspot.com/2008/01/blog-post.html

Πλήρης άγνοια δυστυχώς.Δεν πειράζει.Αντί να ψάχνεις στο ίντερνετ για να με πείσεις και να κουράζεσαι σε συμβουλεύω να διαβάσεις και την άλλη πλευρά.Καλό θα σου κάνεις.

-
Συντονιστές πού είστε??Διαγράψτε επιτέλους τα μνμ των τελευταίων 3 σελιδών που δεν έχουν σχέση με το θέμα.Κατανοώ ότι ίσως εγώ το άρχισα μαζί με άλλον ένα αλλά ας τελειώσει επιτέλους η συζήτηση εδώ.Κάντε τη δουλειά σας επιτέλους:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top