[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Οι περισσότεροι εδώ μέσα κάνουν ένα τεράστιο λάθος με τις απαντήσεις που δίνουν. Είναι πολύ εύκολο να κρίνεις και να λες ότι πρέπει κάτι να αλλάξει σε αυτή τη χώρα ( αυτό νομίζω το πιστεύουν όλοι οι Έλληνες). Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να κινητοποιηθούμε εμείς πρώτα και να αφήσουμε την κριτική από τον καναπέ.
Ακόμα λέμε ότι να πληρώσουν αυτοί που έκαναν το χρέος εμείς δεν φταίμε σε τίποτα κλπ κλπ. Δεν έχετε αναρωτηθεί ποτέ αν και εμείς έχουμε συμβάλει σε αυτήν την κατάσταση που έχουμε φτάσει και δεν φταίνε μόνο οι πολιτικοί??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν ειπε κανενας οτι στο εξωτερικο ειναι αγγελικα πλασμενη κοινωνια, αλλα τουλαχιστον μπορεις το δημοσιο σχολειο ειναι επιπεδου νορμαλ ελληνικου ιδιωτικου, εχεις νοσοκομεια που θα πας οτι προβλημα και να εχεις, θα σε εγχειρισουν και δεν θα πληρωσεις τιποτα, πας επισκεψη σε ιατρεια και δν πληρωνεις τιποτα μονο με την ασφαλεια σου, εχεις συγκοινωνιες ανα πεντε λεπτα να περνανε κατω απο την πορτα σου, μπορεις να βρεις αξιοπρεπη δουλεια που να σου εξασφαλιζει το σπιτι σου, το αμαξι σου, τις διακοπες σου, το κρατος αν εισαι ελ. επαγγελματιας σου επιστρεφει εντος 7 ημερων τον ΦΠΑ, εχεις σοβαρα επιδοματα ανεργιας, παιδιων κλπ ΑΛΛΑ πληρωνεις φορο πανω απο 20% στα ετησια εισοδηματα σου, τα εισιτηρια εχουν 2,5€+ απλη διαδρομη, τα μαγαζια κοβουν αποδειξη και για 0,5€ λογαριασμο, πληρωνεις ολες τις υποχρεωσεις σου απο την τραπεζα και αν δν αρκει το υπολοιπο σου τοτε πιστωνεται κλπ. Εδω στο Ελλαντα θελουμε οτι περιγραφω πριν το αλλα, χωρις καμια απο τις προυποθεσεις που ειναι μετα... Και δν τα λεω γιατι μου τα εχουν πει, αλλα γιατι τα εχω ζησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Ολοι μπορει οχι αλλα ματια εχουν ολοι και βλεπουν. Μπορει να υπαρχει παρομοια κατασταση εξω αλλα σε καμια περιπτωση δεν ''κοβουν'' απο την παιδεια και την υγεια! Μπορει να καταστρεφονται αλλα για την υγεια του λαου και μετα για την μορφοση του εννοια σου και φροντιζουν. Δεν υπαρχει αυτη η αδιαφορια που υπαρχει εδω συν τοις αλλοις οτι εκει φροντιζαν απο νωρις για να εχουν στα δυσκολα κατι που εδω δεν γινεται.... Οπως και εχουν ικανους ηγετες για την χωρα τους!

καλά το ότι έχουν ικανούς ηγέτες δεν το συζητάω καν. Έχουν καταφέρει να ξεζουμίσουν λαούς και λαούς!!!
Αν δεν κάνω λάθος (που δεν κάνω ) στη Γερμανία διαχωρίζουν τους μαθητές από πολύ μικρή ηλικία σε τριών ειδών σχολεία ανάλογα με τις επιδόσεις τους και επειδή τυχαίνει να έχω γονείς, ξαδέρφια, θείους κτλ στη Γερμανία έχω διαπιστώσει ότι μάλλον παίζει έναν ρόλο και η οικονομική κατάσταση που βρίσκεται η οικογένεια του παιδιού. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται όλα τα πλουσιόπαιδα να είναι τόσο έξυπνα που να πηγαίνουν Gymnasium και να κάνουν Abitur , ενώ η "πλέμπα" να πηγαίνει στην Hauptschule. Αλλά όπως και να έχει το ζήτημα δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν από τόσο μικρή ηλικία να αποφασίζει κάποιος αν θα σπουδάσει το παιδί ή όχι.
Γενικά δεν θέλω να κάνω σύγκριση με το ελληνικό (ούτε και με κανένα άλλο) διότι δεν βρίσκω νόημα. Δεν θα κάτσω να συζητήσω πόσο αξιοκρατικό είναι ένα εκπαιδευτικό σύστημα μέσα σε ένα αναξιοκρατικό γενικά κοινωνικοοικονομικό σύστημα, στο οποίο κυριαρχεί η εκμετάλλευση από άνθρωπο σε άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
καλά το ότι έχουν ικανούς ηγέτες δεν το συζητάω καν. Έχουν καταφέρει να ξεζουμίσουν λαούς και λαούς!!!
Αν δεν κάνω λάθος (που δεν κάνω ) στη Γερμανία διαχωρίζουν τους μαθητές από πολύ μικρή ηλικία σε τριών ειδών σχολεία ανάλογα με τις επιδόσεις τους και επειδή τυχαίνει να έχω γονείς, ξαδέρφια, θείους κτλ στη Γερμανία έχω διαπιστώσει ότι μάλλον παίζει έναν ρόλο και η οικονομική κατάσταση που βρίσκεται η οικογένεια του παιδιού. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται όλα τα πλουσιόπαιδα να είναι τόσο έξυπνα που να πηγαίνουν Gymnasium και να κάνουν Abitur , ενώ η "πλέμπα" να πηγαίνει στην Hauptschule. Αλλά όπως και να έχει το ζήτημα δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν από τόσο μικρή ηλικία να αποφασίζει κάποιος αν θα σπουδάσει το παιδί ή όχι.
Γενικά δεν θέλω να κάνω σύγκριση με το ελληνικό (ούτε και με κανένα άλλο) διότι δεν βρίσκω νόημα. Δεν θα κάτσω να συζητήσω πόσο αξιοκρατικό είναι ένα εκπαιδευτικό σύστημα μέσα σε ένα αναξιοκρατικό γενικά κοινωνικοοικονομικό σύστημα, στο οποίο κυριαρχεί η εκμετάλλευση από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Για τους ηγετες που λες δυστυχως ή ευτυχως με τον ενα ή με τον αλλον τροπο εχουν καταφερει να μην πεινασει αρκετα η χωρα τους...
Τωρα επειδη ηξερα οτι θα το πατε στην Γερμανια απαντω... Ναι δεν κανεις λαθος εχουν 3 σχολεια Gymnasium, Mitterschule und Realschule. Ξερω παιδια στην Γερμανια που χωρις να ειναι πλουσιοπαιδα οπως ειπες φοιτουν στο Γκιμναζιουμ. Δεν ειπα πουθενα εγω ή καποιος αλλους που απαντησε σε αυτο που ειπες οτι δεν υπαρχουν ατομα που ''λαδωνουν'' για να μπουν τα παιδια τους στο Γκιμναζιουμ βασικα δεν ανεφερα ΠΟΥΘΕΝΑ αν δεν κανω λαθος το γερμανικο συστημα εκπαιδευσης ή την Γερμανια γενικοτερα:worry:. Οπως ειπε παραπανω καποιος τουλαχιστον στο θεμα της υγειας δεν υπαρχει αυτος ο εξεφτελισμος που υπαρχει στα δημοσια νοσοκομεια της Ελλαδας. Λυπαμαι αλλα αν εσυ βλεπεις δικαιο το ελληνικο συστημα υγειας και εκπαιδευσης δεν μπορω να σου αλλαξω αποψη ουτε το θελω φυσικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
καλά το ότι έχουν ικανούς ηγέτες δεν το συζητάω καν. Έχουν καταφέρει να ξεζουμίσουν λαούς και λαούς!!!
Αν δεν κάνω λάθος (που δεν κάνω ) στη Γερμανία διαχωρίζουν τους μαθητές από πολύ μικρή ηλικία σε τριών ειδών σχολεία ανάλογα με τις επιδόσεις τους και επειδή τυχαίνει να έχω γονείς, ξαδέρφια, θείους κτλ στη Γερμανία έχω διαπιστώσει ότι μάλλον παίζει έναν ρόλο και η οικονομική κατάσταση που βρίσκεται η οικογένεια του παιδιού. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται όλα τα πλουσιόπαιδα να είναι τόσο έξυπνα που να πηγαίνουν Gymnasium και να κάνουν Abitur , ενώ η "πλέμπα" να πηγαίνει στην Hauptschule. Αλλά όπως και να έχει το ζήτημα δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν από τόσο μικρή ηλικία να αποφασίζει κάποιος αν θα σπουδάσει το παιδί ή όχι.
Γενικά δεν θέλω να κάνω σύγκριση με το ελληνικό (ούτε και με κανένα άλλο) διότι δεν βρίσκω νόημα. Δεν θα κάτσω να συζητήσω πόσο αξιοκρατικό είναι ένα εκπαιδευτικό σύστημα μέσα σε ένα αναξιοκρατικό γενικά κοινωνικοοικονομικό σύστημα, στο οποίο κυριαρχεί η εκμετάλλευση από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Σορρυ αλλα εισαι λαθος. Η αδερφη μου τελειωσε δημοτικο στη Γερμανια και τα ξερω πολυ καλα. Στο Gymnasium πηγαν αρκετα παιδια που οι γονεις τους δουλευουν σερβιτοροι σε εστιατορια και τα βγαζουν μολις και μετα βιας περα. Οποτε οι ταξικες θεωριες δν ισχυουν εδω. Δεν σε διαλεγουν, πας αναλογα τους βαθμους σου. Και στο σχολειο γραφεσαι με το ονομα σου, οχι με το επαγγελμα του πατερα σου, αν εσυ βγαλεις καλους βαθμους μια χαρα θα σε πανε στην ανωτερη βαθμιδα. Ειναι δημοσιο, οχι ιδιωτικο. Κι επισης υπαρχει και το Realschule που αν εισαι καλος μπορει οταν το τελειωσεις να μπεις στο Gymnasium και να πας για σπουδες. Απλα τα Hauptschule και τα Gesamtschule ειναι γεματα γονους μεταναστων που τα Γερμανικα τους ειναι του επιπεδου "Ich bin Jannis und ich komme aus Griechenland''

Και η διακριση στο σχολειο ειναι σωστη γιατι υπαρχει επαγγελματικος προσανατολισμος αναλογα με το σχολειο που εισαι κι επισης διατηρουν ενα πολυ καλο επιπεδο στις υψηλες βαθμιδες, το Gymnasium ειναι μεγαλο μανικι αν δν εισαι δυνατος και κυριως δν μιλας Γερμανικα σαν μητρικη. Πολλα Ελληνοπουλα που επειδη εχουν καλους βαθμους μπαινουν εκει, προτιμουν να πανε στο Realschule που ειναι πιο βατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
καλά το ότι έχουν ικανούς ηγέτες δεν το συζητάω καν. Έχουν καταφέρει να ξεζουμίσουν λαούς και λαούς!!!
Αν δεν κάνω λάθος (που δεν κάνω ) στη Γερμανία διαχωρίζουν τους μαθητές από πολύ μικρή ηλικία σε τριών ειδών σχολεία ανάλογα με τις επιδόσεις τους και επειδή τυχαίνει να έχω γονείς, ξαδέρφια, θείους κτλ στη Γερμανία έχω διαπιστώσει ότι μάλλον παίζει έναν ρόλο και η οικονομική κατάσταση που βρίσκεται η οικογένεια του παιδιού. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται όλα τα πλουσιόπαιδα να είναι τόσο έξυπνα που να πηγαίνουν Gymnasium και να κάνουν Abitur , ενώ η "πλέμπα" να πηγαίνει στην Hauptschule. Αλλά όπως και να έχει το ζήτημα δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν από τόσο μικρή ηλικία να αποφασίζει κάποιος αν θα σπουδάσει το παιδί ή όχι.
Γενικά δεν θέλω να κάνω σύγκριση με το ελληνικό (ούτε και με κανένα άλλο) διότι δεν βρίσκω νόημα. Δεν θα κάτσω να συζητήσω πόσο αξιοκρατικό είναι ένα εκπαιδευτικό σύστημα μέσα σε ένα αναξιοκρατικό γενικά κοινωνικοοικονομικό σύστημα, στο οποίο κυριαρχεί η εκμετάλλευση από άνθρωπο σε άνθρωπο.
ειναι ακριβως ετσι οπως τα λες...!! μπραβο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Για τους ηγετες που λες δυστυχως ή ευτυχως με τον ενα ή με τον αλλον τροπο εχουν καταφερει να μην πεινασει αρκετα η χωρα τους...
Εσένα προφανώς δεν σε νοιάζει αν οι τρόποι που χρησιμοποίησε η Γερμανία ώστε να είναι αυτή η οικονομική δύναμη που είναι τώρα , είναι αθέμιτοι ή όχι.
Τωρα επειδη ηξερα οτι θα το πατε στην Γερμανια απαντω... Ναι δεν κανεις λαθος εχουν 3 σχολεια Gymnasium, Mitterschule und Realschule. Ξερω παιδια στην Γερμανια που χωρις να ειναι πλουσιοπαιδα οπως ειπες φοιτουν στο Γκιμναζιουμ. Δεν ειπα πουθενα εγω ή καποιος αλλους που απαντησε σε αυτο που ειπες οτι δεν υπαρχουν ατομα που ''λαδωνουν'' για να μπουν τα παιδια τους στο Γκιμναζιουμ βασικα δεν ανεφερα ΠΟΥΘΕΝΑ αν δεν κανω λαθος το γερμανικο συστημα εκπαιδευσης ή την Γερμανια γενικοτερα:worry:. Οπως ειπε παραπανω καποιος τουλαχιστον στο θεμα της υγειας δεν υπαρχει αυτος ο εξεφτελισμος που υπαρχει στα δημοσια νοσοκομεια της Ελλαδας. Λυπαμαι αλλα αν εσυ βλεπεις δικαιο το ελληνικο συστημα υγειας και εκπαιδευσης δεν μπορω να σου αλλαξω αποψη ουτε το θελω φυσικα
Καταρχήν δεν θεωρώ κανένα εκπαιδευτικό σύστημα δίκαιο διότι πολύ απλά δεν γίνεται να υπάρξει τέτοιο μέσα σε μια "άδικη" κοινωνία. Ούτε τα σχολεία δεν μπαίνουν σε γυάλες , ούτε τα πανεπιστήμια. Είναι κομμάτια της κοινωνίας που αλληλεπιδρούν με αυτή.
Προφανώς και στη Γερμανία δεν υπάρχει το χάλι που υπάρχει στα νοσοκομεία της Ελλάδας, αλλά δεν μπορούμε να βγάζουμε επιπόλαια συμπεράσματα (η Γερμανία έχει άξιους πολιτικούς ενώ η Ελλάδα όχι). Συγκρίνεται η οικονομία της Ελλάδας με τη αυτή της Γερμανίας; Προφανώς και η Γερμανία έχει να προσφέρει περισσότερα στο λαό της, αλλά όπως είπα πριν αυτό οφείλεται στην εκμετάλλευση. Δεν θέλω να μακρηγορήσω διότι θα πλαγιάσει το θέμα.
Τα υπόλοιπα τα απαντάω παρακάτω
Σορρυ αλλα εισαι λαθος. Η αδερφη μου τελειωσε δημοτικο στη Γερμανια και τα ξερω πολυ καλα. Στο Gymnasium πηγαν αρκετα παιδια που οι γονεις τους δουλευουν σερβιτοροι σε εστιατορια και τα βγαζουν μολις και μετα βιας περα. Οποτε οι ταξικες θεωριες δν ισχυουν εδω. Δεν σε διαλεγουν, πας αναλογα τους βαθμους σου. Και στο σχολειο γραφεσαι με το ονομα σου, οχι με το επαγγελμα του πατερα σου, αν εσυ βγαλεις καλους βαθμους μια χαρα θα σε πανε στην ανωτερη βαθμιδα. Ειναι δημοσιο, οχι ιδιωτικο. Κι επισης υπαρχει και το Realschule που αν εισαι καλος μπορει οταν το τελειωσεις να μπεις στο Gymnasium και να πας για σπουδες. Απλα τα Hauptschule και τα Gesamtschule ειναι γεματα γονους μεταναστων που τα Γερμανικα τους ειναι του επιπεδου "Ich bin Jannis und ich komme aus Griechenland''

Και η διακριση στο σχολειο ειναι σωστη γιατι υπαρχει επαγγελματικος προσανατολισμος αναλογα με το σχολειο που εισαι κι επισης διατηρουν ενα πολυ καλο επιπεδο στις υψηλες βαθμιδες, το Gymnasium ειναι μεγαλο μανικι αν δν εισαι δυνατος και κυριως δν μιλας Γερμανικα σαν μητρικη. Πολλα Ελληνοπουλα που επειδη εχουν καλους βαθμους μπαινουν εκει, προτιμουν να πανε στο Realschule που ειναι πιο βατο
Κοίτα, θεωρητικά και εμένα με λένε ότι μπορώ να γίνω αστροναύτης, αλλά δεν θα γίνω. Με τον ίδιο τρόπο λένε και σε ένα παιδί ότι μπορεί από τη Hauptschule να φτάσει στο Gymnasium και να κάνει και Abitur άμα διαβάζει, αλλά δεν θα το κάνει. Θέλω να σου πω ότι δεν με ενδιαφέρουν οι εξαιρέσεις, σίγουρα κάποιοι γίνονται αστροναύτες και κάποιοι άλλοι κάνουν και αυτό που προείπα. Εμένα με ενδιαφέρει να επισημάνω (και για αυτό έγραψα το πρώτο ποστ) ότι δεν υπάρχει δίκαιο και αξιοκρατικό εκπαιδευτικό σύστημα αφού δεν έχουν όλοι τις ίδιες ευκαιρίες. Ναι, μπορεί το παιδί του εργάτη να κατάφερε να περάσει στο πανεπιστήμιο και να βρήκε μια καλή και άνετη δουλειά αλλά το κατάφερε με πολύ περισσότερο κόπο από το παιδί του μεγάλου επιχειρηματία. Και άντε αυτός τα κατάφερε κουτσά στραβά , ο γιος του ανέργου? ο γιος αυτουνού που δουλεύει με ένα ευρώ την ώρα (να πως μειώνει το ποσοστό των ανέργων η Γερμανία)? ο γιος αυτουνού που δουλεύει στο σουπερ μάρκετ βάζοντας τα ψώνια των πελατών στις σακούλες και πληρώνεται αποκλειστικά από φιλοδωρήματα ? θα τα καταφέρει?
Δεν νομίζω ότι ταιριάζει στη νεολαία να στέκεται και να παρακολουθεί με απάθεια τα γεγονότα. Έχει υποχρέωση να παρέμβει σε αυτά και να αγωνιστεί για μια άλλη κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εσένα προφανώς δεν σε νοιάζει αν οι τρόποι που χρησιμοποίησε η Γερμανία ώστε να είναι αυτή η οικονομική δύναμη που είναι τώρα , είναι αθέμιτοι ή όχι.

Καταρχήν δεν θεωρώ κανένα εκπαιδευτικό σύστημα δίκαιο διότι πολύ απλά δεν γίνεται να υπάρξει τέτοιο μέσα σε μια "άδικη" κοινωνία. Ούτε τα σχολεία δεν μπαίνουν σε γυάλες , ούτε τα πανεπιστήμια. Είναι κομμάτια της κοινωνίας που αλληλεπιδρούν με αυτή.
Προφανώς και στη Γερμανία δεν υπάρχει το χάλι που υπάρχει στα νοσοκομεία της Ελλάδας, αλλά δεν μπορούμε να βγάζουμε επιπόλαια συμπεράσματα (η Γερμανία έχει άξιους πολιτικούς ενώ η Ελλάδα όχι). Συγκρίνεται η οικονομία της Ελλάδας με τη αυτή της Γερμανίας; Προφανώς και η Γερμανία έχει να προσφέρει περισσότερα στο λαό της, αλλά όπως είπα πριν αυτό οφείλεται στην εκμετάλλευση. Δεν θέλω να μακρηγορήσω διότι θα πλαγιάσει το θέμα.
Τα υπόλοιπα τα απαντάω παρακάτω

στο υπογραμμισμενο: warum?:) δεν καταλαβα γιατι εμενα δεν με νοιαζει;
στο υπολοιπο: δηλαδη εσυ βλεπεις τους πολιτικους της Ελλαδας ικανους:P οκ....:) δεν οφειλετε μονο στην εκμεταλλευση απλα μονο αυτη φαινεται περισσοτερο στην επιφανεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Εγώ λέω το άλλο:
Πάνε σε έναν κλασικό νεοέλληνα και πες του ότι αν δώσει όλη του την περιουσία μπορεί να σώσει την χώρα του από την κρίση.
Ούτε 1€ δεν θα δώσει!
Υποτίθεται πως όσα αντισυνταγματικά έχουν περικοπεί απο τις μισθοδοσίες/συντάξεις/εφαπαξ των γονιών μας προορίζονται για την εξυγίανση της οικονομίας. Αν αυτοί είναι ανεύθυνοι να τα διαχειριστούν, επειδή ετεροκατευθύνονται, δεν φταίμε εμείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Κοίτα, θεωρητικά και εμένα με λένε ότι μπορώ να γίνω αστροναύτης, αλλά δεν θα γίνω. Με τον ίδιο τρόπο λένε και σε ένα παιδί ότι μπορεί από τη Hauptschule να φτάσει στο Gymnasium και να κάνει και Abitur άμα διαβάζει, αλλά δεν θα το κάνει. Θέλω να σου πω ότι δεν με ενδιαφέρουν οι εξαιρέσεις, σίγουρα κάποιοι γίνονται αστροναύτες και κάποιοι άλλοι κάνουν και αυτό που προείπα. Εμένα με ενδιαφέρει να επισημάνω (και για αυτό έγραψα το πρώτο ποστ) ότι δεν υπάρχει δίκαιο και αξιοκρατικό εκπαιδευτικό σύστημα αφού δεν έχουν όλοι τις ίδιες ευκαιρίες. Ναι, μπορεί το παιδί του εργάτη να κατάφερε να περάσει στο πανεπιστήμιο και να βρήκε μια καλή και άνετη δουλειά αλλά το κατάφερε με πολύ περισσότερο κόπο από το παιδί του μεγάλου επιχειρηματία. Και άντε αυτός τα κατάφερε κουτσά στραβά , ο γιος του ανέργου? ο γιος αυτουνού που δουλεύει με ένα ευρώ την ώρα (να πως μειώνει το ποσοστό των ανέργων η Γερμανία)? ο γιος αυτουνού που δουλεύει στο σουπερ μάρκετ βάζοντας τα ψώνια των πελατών στις σακούλες και πληρώνεται αποκλειστικά από φιλοδωρήματα ? θα τα καταφέρει?

Κάτι τέρμα άκυρο,για αποκατάσταση της πραγματικότητας. :P
Δεν υπάρχουν τέτοιοι μισθοί στην Γερμανία.
Είναι ορισμένο από το κράτος ένα Χ πόσό για τον κάθε ενήλικα και ένα Ψ για τα παιδιά. Αν ο μισθός δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες της οικογένειας (Χ+Χ+Ψ+ενοίκιο+κοινόχρηστα),το κράτος σου δίνει επιπλέον επίδομα. Επίσης,για κάθε παιδί η οικογένεια δικαιούται ένα άλλο επίδομα,ανεξάρτητο από τον μισθό.
Υπάρχει,επίσης,ένα άλλο επίδομα για ανατροφή του παιδιού,που περιλαμβάνει κάλυψη εξόδων καθημερινής μετακίνησης στο σχολείο,εκδρομές,σχολικά είδη,μεσημεριανό στο σχολείο και ενισχυτική (που αν δεν κάνω λάθος,γίνεται με μορφή ιδιαίτερου).
Γενικά,ευκαιρίες υπάρχουν,άλλο αν δεν θες να τις εκμεταλλευτείς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nQQb

Νεοφερμένος

Ο nQQb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Όσο πιο πολυ μεγαλωνεις τον φοβο για τα ναρκωτικα και το εγκλημα τους μεταναστες και τους εξωγηινους,τοσο περισσοτερο ελεγχεις τους ανθρωπους
Noam Chomsky
Εκει που πρεπει να χτυπησεις ειναι στον ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ ( Εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο)
Φωτια στην Goldman sachs
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Κάτι τέρμα άκυρο,για αποκατάσταση της πραγματικότητας. :P
Δεν υπάρχουν τέτοιοι μισθοί στην Γερμανία.
Είναι ορισμένο από το κράτος ένα Χ πόσό για τον κάθε ενήλικα και ένα Ψ για τα παιδιά. Αν ο μισθός δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες της οικογένειας (Χ+Χ+Ψ+ενοίκιο+κοινόχρηστα),το κράτος σου δίνει επιπλέον επίδομα. Επίσης,για κάθε παιδί η οικογένεια δικαιούται ένα άλλο επίδομα,ανεξάρτητο από τον μισθό.
Υπάρχει,επίσης,ένα άλλο επίδομα για ανατροφή του παιδιού,που περιλαμβάνει κάλυψη εξόδων καθημερινής μετακίνησης στο σχολείο,εκδρομές,σχολικά είδη,μεσημεριανό στο σχολείο και ενισχυτική (που αν δεν κάνω λάθος,γίνεται με μορφή ιδιαίτερου).
Γενικά,ευκαιρίες υπάρχουν,άλλο αν δεν θες να τις εκμεταλλευτείς. :)

ισχύει ότι το κράτος "βοηθάει" άμα βρίσκεσαι κάτω από το όριο της φτώχειας και παίρνεις επιπλέον χρήματα για το κάθε παιδί (το οποίο ισχύει ούτως ή άλλως). Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορείς πάλι να ανταπεξέλθεις σε όλες σου τις ανάγκες. Αν ήταν έτσι, όλοι ά(ν)εργοι θα ήταν:P
Επιπλέον δουλειές με ένα ευρώ ασφαλώς υπάρχουν και έχει βουίξει ο τόπος, δεν χρειάζεται να είσαι Γερμανός για να το ξέρεις. Είναι τα γνωστά ein euro jobs που άμα παίρνεις Arbeitslosengeld και είσαι σε θέση να εργαστείς σου λένε αντί να κάθεσαι σπίτι σου, έλα και δούλεψε για 30 ευρώ το μήνα. Με ένα απλό googlάρισμα μπορείς να το διαπιστώσεις. πχ:https://www.arbeitsagentur.de/nn_25392/Navigation/zentral/Buerger/Arbeit/Ein-Euro-Jobs/Ein-Euro-Jobs-Nav.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κοίτα, θεωρητικά και εμένα με λένε ότι μπορώ να γίνω αστροναύτης, αλλά δεν θα γίνω. Με τον ίδιο τρόπο λένε και σε ένα παιδί ότι μπορεί από τη Hauptschule να φτάσει στο Gymnasium και να κάνει και Abitur άμα διαβάζει, αλλά δεν θα το κάνει. Θέλω να σου πω ότι δεν με ενδιαφέρουν οι εξαιρέσεις, σίγουρα κάποιοι γίνονται αστροναύτες και κάποιοι άλλοι κάνουν και αυτό που προείπα. Εμένα με ενδιαφέρει να επισημάνω (και για αυτό έγραψα το πρώτο ποστ) ότι δεν υπάρχει δίκαιο και αξιοκρατικό εκπαιδευτικό σύστημα αφού δεν έχουν όλοι τις ίδιες ευκαιρίες. Ναι, μπορεί το παιδί του εργάτη να κατάφερε να περάσει στο πανεπιστήμιο και να βρήκε μια καλή και άνετη δουλειά αλλά το κατάφερε με πολύ περισσότερο κόπο από το παιδί του μεγάλου επιχειρηματία. Και άντε αυτός τα κατάφερε κουτσά στραβά , ο γιος του ανέργου? ο γιος αυτουνού που δουλεύει με ένα ευρώ την ώρα (να πως μειώνει το ποσοστό των ανέργων η Γερμανία)? ο γιος αυτουνού που δουλεύει στο σουπερ μάρκετ βάζοντας τα ψώνια των πελατών στις σακούλες και πληρώνεται αποκλειστικά από φιλοδωρήματα ? θα τα καταφέρει?
Δεν νομίζω ότι ταιριάζει στη νεολαία να στέκεται και να παρακολουθεί με απάθεια τα γεγονότα. Έχει υποχρέωση να παρέμβει σε αυτά και να αγωνιστεί για μια άλλη κοινωνία.

Συνεχιζεις να κριτικαρεις ενα συστημα με βαση την Ελλαδα. Εκει ειναι δημοσιο σχολειο, δν εχει φροντιστηρια, διαβαζεις και περνας. Ολοι κρινονται επι ισοις οροις. Ουτε ''Παννεληνιες'', ουτε ιδιαιτερα. Ισα ισα με τον τροπο αυτο μπορουν παιδια απο φτωχες οικογενειες να σπουδασουν πολυ πιο ευκολα απο οτι στην Ελλαδα καθως συμφωνω οτι το παιδι ενος φτωχου ειναι πολυ πιο δυσκολο να ανταγωνιστει τα παιδια πιο ευπορων οικογενειων που μπορουν να κανουν φροντιστηρια των 1000€ το μηνα ή ιδιαιτερα με 40€ την ωρα. Και οπως επισης επισημανθηκε, εκει υπαρχουν οικογενειακα επιδοματα που βοηθουν τις φτωχες οικογενειες, υπαρχει οργανωμενο συστημα εργατικης κατοικιας και το επιδομα ανεργιας δυο ενηλικων μαζι με τα επιδοματα 2-3 παιδιων, ισοδυναμει με εναν μισθο (ειναι και γνωστη κομπινα μεταναστων στη Γερμανια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
ισχύει ότι το κράτος "βοηθάει" άμα βρίσκεσαι κάτω από το όριο της φτώχειας και παίρνεις επιπλέον χρήματα για το κάθε παιδί (το οποίο ισχύει ούτως ή άλλως). Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορείς πάλι να ανταπεξέλθεις σε όλες σου τις ανάγκες. Αν ήταν έτσι, όλοι ά(ν)εργοι θα ήταν:P
Επιπλέον δουλειές με ένα ευρώ ασφαλώς υπάρχουν και έχει βουίξει ο τόπος, δεν χρειάζεται να είσαι Γερμανός για να το ξέρεις. Είναι τα γνωστά ein euro jobs που άμα παίρνεις Arbeitslosengeld και είσαι σε θέση να εργαστείς σου λένε αντί να κάθεσαι σπίτι σου, έλα και δούλεψε για 30 ευρώ το μήνα. Με ένα απλό googlάρισμα μπορείς να το διαπιστώσεις. πχ:https://www.arbeitsagentur.de/nn_25392/Navigation/zentral/Buerger/Arbeit/Ein-Euro-Jobs/Ein-Euro-Jobs-Nav.html

Ναι,however,το ελάχιστο όριο επιβίωσης για έναν ενήλικο είναι 345 ευρώ. So,παίρνεις 30 ευρώ τον μήνα; Τα υπόλοιπα 315,στα δίνει το κράτος. Το 1 euro job,είναι πραγματικά για αυτούς που ΔΕΝ θέλουν να δουλέψουν. Δουλειές υπάρχουν,ειδικά οι παρτ-τάιμ. (2 ώρες για 400-450 ευρώ.) Εγώ με παραμονή 2 εβδομάδων εδώ,βρήκα δουλειά,χωρίς καν βασική γνώση γερμανικών. Τι με λέτε. :P
Πας στο αρμπαιττσάμτ και σου βρίσκουν δουλειά σε μερικές μέρες,άλλο αν την δεχτείς.
Όσο για την γενική ανεργία,υπάρχει ένα φαινόμενο που,ένα μεγάλο ποσό των μεταναστών από μία συγκεκριμένη χώρα,άνεργοι με επίδομα είναι. (χωρίς καμιά προδιάθεση ρατσισμού) οπότε τους λένε,πάνε κάνε τουλάχιστον την εντύπωση ότι δουλεύεις και στα δίνουμε τα υπόλοιπα εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.


Σημείωση Συντονιστή: Τα μηνύματα 1936-1938, 2259-2266 προήλθαν από συγχώνευση με θέμα με τίτλο "Ελλάδα 2013-Δημοκρατία"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Μεγιά τη δημοκρατία μας.Το 2013.Δεν έχω τι να πω,είναι προφανές.
Θα σχολιάσω μόνο,ότι αν ήμουν η γυναίκα δε θα είχα τέτοια υπομονή,θα ήταν τόσο μεγάλο το δέλεαρ του να του πετάξω κάτι βαρύ στο κεφάλι που θα θυσίαζα τη πολιτική μου καριέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Αυτό είναι που λένε για γέλια και για κλάματα.
Ωτοασπίδες έχει βάλει αυτός και δεν αντιδρά σ αυτά που ακούει?Πάτα pause στην κασέτα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολιτική δολοφονία από φασίστες – νεκρός ο 34χρονος Παύλος Φύσσας

Posted date: Σεπτεμβρίου 18, 2013 8:38 ΠΜ



Εξέπνευσε στο νοσοκομείο ο 34χρονος Παύλος Φύσσας, γνωστός στο Κερατσίνι για την αντιφασιστική του δράση, ο οποίος μαχαιρώθηκε από άτομα του ακροδεξιού χώρου, λίγο μετά τα μεσάνυχτα.
Η εν ψυχρώ δολοφονία του Παύλου Φύσσα, γνωστού και ως Killah P, συνέβη έξω από καφετέρια στο Κερατσίνι στην οδό Τσαλδάρη. Σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες, φασίστες αναγνώρισαν το θύμα και άρχισαν να συγκεντρώνονται στην καφετέρια, όπου παρακολουθούσε τον αγώνα του Ολυμπιακού με την Παρί Σεν Ζερμέν. Το θύμα πρόλαβε να ειδοποιήσει τηλεφωνικά τους φίλους του ότι είναι περικυκλωμένος.
Σοκάρει η περιγραφή του γεγονότος από αυτόπτη μάρτυρα, οποίος επικοινώνησε με το indymedia. «Γύρω στις 12, ομάδα περίπου 15-20 φασιστών, με μαύρες μπλούζες – παραλλαγή παντελόνια και αρβύλες, βρίσκονταν στην Π. Τσαλδάρη. Εκείνη την στιγμή ο Killah P περνούσε με την σύντροφο του και άλλο ένα ζευγάρι όταν είτε αναγνωρίστηκε, είτε αντάλλαξαν κάποιες κουβέντες του τύπου “τι θέλετε εδώ εσείς , δεν χωράτε σε αυτή τη γειτονιά’.
Το θέμα είναι ότι αμέσως οι φασίστες κυνήγησαν τα 4 άτομα και γενικότερα έπαιξε κυνηγητό ανεβαίνοντας την Π. Τσαλδάρη με κατεύθυνση την Γρ. Λαμπράκη. Κάποια στιγμή από κάποιο στενό βγήκαν ακόμα καμιά 10αριά φασίστες και περικύκλωσαν τα παιδιά. Εκείνη την στιγμή εμφανίζεται ένα αυτοκίνητο που μπήκε στο αντίθετο ρεύμα, σταμάτησε, ο οδηγός κατέβηκε και μαχαίρωσε τον Killah P μια φορά στην καρδιά και μια φορά στην κοιλιά( η μαχαιριά στην κοιλιά είχε σχήμα Γ).
Το όλο σκηνικό έγινε παρουσία αστυνομικών της ΔΙΑΣ οπού αφού έγινε ότι έγινε και αφού οι περισσότεροι φασίστες είχαν φύγει έπιασαν τον δολοφόνο (κάποιοι λένε οτι ο Κillah P πριν καλά καλά συνειδητοποιήσει τι ακριβώς είχε γίνει έδειχνε τον δολοφόνο του και με αυτόν τον τρόπο οι μπάτσοι τον δέσανε). Το ΕΚΑΒ έκανε 35 λεπτά να εμφανιστεί και μετά άπω αρκετή ώρα έφτασε στο σημείο η πληροφορία ότι είναι νεκρός».
«Ψυχορραγούσε μπροστά στα μάτια μας, καμιά σαρανταριά άτομα συγκεντρωμένοι να παρακολουθούμε το παιδί να σβήνει και εμείς ανήμποροι να τον βοηθήσουμε, έφευγαν τα τριάντα του χρόνια μπροστά στα μάτια μας από την μαχαιριά του φασίστα και εμείς όλοι κέρινοι να κοιτάζουμε απλά δίχως να μπορούμε να βοηθήσουμε», έγραψε μια αυτόπτης μάρτυρας στο facebook.
Σύμφωνα με πληροφορίες, η περιγραφή των δραστών ταιριάζει με αυτή της επίθεσης στους αφισοκολλητές του ΚΚΕ στο Πέραμα.
Ποιος ήταν ο Παύλος Φύσσας
Γνωστός στη χιπ χοπ σκηνή ως Killah P, ο Παύλος Φύσσας προέρχεται από οικογένεια εργατών. Ήταν μέλος της ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ενώ τόσο εκείνος όσο και ο πατέρας του ήταν μέλη συνδικάτου μετάλλου, σύμφωνα με πληροφορίες.
Η ΑΝΤΑΡΣΥΑ εξέδωσε ανακοίνωση για το τραγικό περιστατικό:
«Παύλος Φύσσας, 34 χρονών νεκρός. Μαχαιρώθηκε από χέρι φασίστα. Οι φασίστες τον στοχοποίησαν για την αντιφασιστική του δράση και όπως γνωρίζουν καλά, του επιτέθηκαν και τον δολοφόνησαν στο Κερατσίνι. Η συμμορία της Χρυσής Αυγής που προωθείται από οικονομικά συμφέροντα για συγκυβέρνηση με την ΝΔ, συνεχίζει τα μνημονιακά εγκλήματα. Δεν δέρνουν το κατεστημένο – χτυπούν και σκοτώνουν μετανάστες, αριστερούς και τη νεολαία. Οι φασίστες οπλίζονται από τους κυβερνώντες, ενώ στην ίδια κατεύθυνση τα μνημονιακά παπαγαλάκια προσπαθούν να υποβαθμίσουν το γεγονός ή να το παρουσιάσουν σαν σύγκρουση ακροκινούμενων ομάδων. Όμως στην πραγματικότητα αυτό είναι ο φασισμός και η φασιστική Χρυσή Αυγή. Δολοφονική συμμορία, όπλο του συστήματος ενάντια σους εργαζόμενους και τη νεολαία.
Μετά τις χιλιάδες αυτοκτονίες των τελευταίων χρόνων, τις κρατικές δολοφονίες, τη φτώχεια και την εξαθλίωση, το παρακράτος, με τη διαρκή ανοχή της αστυνομίας, μαχαιρώνει κάποιον απλά και μόνο επειδή ήταν αντιφασίστας. Σήμερα Τετάρτη, μαζί με τους απεργούς όλης της χώρας παλεύουμε για ψωμί παιδεία ελευθερία, παλεύουμε για ζωή, ενάντια σε αυτούς που μας την στερούν, λίγο λίγο ή κατευθείαν, με μία μαχαιριά.
Όλοι στους δρόμους, στις απεργιακές συγκεντρώσεις των εκπαιδευτικών, και ολόκληρη την μέρα, να πολιορκήσουμε τους φασίστες και την πολιτική που δολοφονεί.
Όλοι στην αντιφασιστική διαδήλωση, σήμερα Τετάρτη, στις 6.00 το απόγευμα στον τόπο δολοφονίας στο Κερατσίνι, και στις διαδηλώσεις σε κάθε πόλη.
Ο φασισμός θα τσακιστεί».
Οργή στα social media
Από τη στιγμή της είδησης της δολοφονίας του 34χρονου, τα social media πήραν φωτιά, με οργισμένο κόσμο να αναρτά σε facebook και twitter σχόλια συμπαράστασης προς την οικογένεια και τυφλής οργής προς την ακροδεξιά. «Αντίο Killah P. Ελπίζω οι δολοφόνοι σου και εκείνοι που τους «εμπνέουν» να γίνουν σκόνη που θα πεταχτεί στον πιο βαθύ υπόνομο», ή «Το αίμα σου θα ξεπλυθεί με αίμα φίλε….» είναι ενδεικτικά της οργής του κόσμου για το τραγικό περιστατικό.



«Ο δράστης ανήκει στο χώρο της Χρυσής Αυγής»
Όπως αποκάλυψε ο δήμαρχος Κερατσινίου, Λουκάς Τζανής, οι δράστες της δολοφονίας ήταν μέλη της Χρυσής Αυγής όπως του είπαν αυτόπτες μάρτυρες, οι οποίοι έστησαν ενέδρα στο θύμα στο σημείο που είχε αφήσει τη μηχανή του. Ξεκαθάρισε ότι ο δράστης δεν ήταν δημότης Κερατσινίου και ο ίδιος γνωρίζει ότι «πρόσκειται στο χώρο της Χρυσής Αυγής το άτομο που ξεκίνησε το επεισόδιο».
Τόνισε παράλληλα ότι γνώριζε το θύμα, το οποίο ήταν μέλος του ΑΝΤΑΡΣΥΑ και ότι ήταν ένα ήσυχο άτομο, αγωνιστής, που δεν είχε προκαλέσει ποτέ κανέναν.
Το θύμα διακομίστηκε στο Γενικό Κρατικό Νίκαιας όπου και υπέκυψε στα τραύματά του. Ωστόσο πρόλαβε να υποδείξει τον 45χρονο δράστη τον οποίο φέρεται να έχει συλλάβει η αστυνομία. Σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες, ο δράστης άφησε το αυτοκίνητο του στον τόπο του εγκλήματος. Ομάδα αστυνομικών στην αρχή φρουρούσε το αυτοκίνητο, αλλά στις 4 το πρωί το μετακίνησε προς άγνωστη κατεύθυνση.
Διαδήλωση διαμαρτυρίας θα πραγματοποιηθεί σήμερα στις 6 το απόγευμα στην πλατεία Τσαλδάρη.

Πηγή: https://www.koutipandoras.gr/42999/χρυσαυγίτης-μαχαίρωσε-αντιφασίστα-σ.html

-------
Έχω ανατριχιάσει. Δεν μπορώ να σχολιάσω κάτι παραπάνω για την ώρα. Το γεγονός τα λέει όλα από μόνο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teaser

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Περιμένατε να δείτε δολοφονία για να καταλάβετε τι είναι οι Χρυσαυγίτες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Περιμένατε να δείτε δολοφονία για να καταλάβετε τι είναι οι Χρυσαυγίτες;
Όχι. Αλλά περιμέναμε (η αλήθεια είναι πως ήταν σίγουρο ότι δε θα έκαναν τίποτα) να είχαν ληφθεί σοβαρά μέτρα από κάτι τύπους που αυτοαποκαλούνται "κυβέρνηση" αντί να εθελοτυφλούν στα πραγματικά προβλήματα και να απολύουν κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top