[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Εγώ το Σάββατο άκουγα κάποιες γριές που λέγανε :
''Να μπει η Χ.Α. στη Βουλή. Να γίνουν αυστηρά τα πράγματα επιτέλους και να ελέγχονται τα πράγματα. Έτσι θα πάψουν οι παρασπονδίες."
Εδώ στο χωριό μου πήρε πολλούς ψήφους από μεγάλους κυρίως ανθρώπους.
Ο μπαμπάς μου που ήταν βοηθός στην εφορευτική επιτροπή είπε πως μια γυναίκα ειδικά φώναζε να της δοθεί μόνο το ψηφοδέλτιο της Χ.Α.
Τι να πω...
Δεν ασχολιόμουν ποτέ με τα πολιτικά θέματα. Αλλά το να μπει ναζιστικό κόμμα στη Βουλή, σίγουρα μα σίγουρα είναι κάτι τραγικό! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Τα κόμματα της διαφθοράς δεν ήταν τραγικό που μπήκαν στην βουλή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Πραγματικα ηλπιζα και προσευχομουν να μην μπει η χρυση αυγη στην βουλη!
Τωρα... δεν ξερω τι θα ακολουθησει...
Τα χειροτερα επονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Είναι δυνατόν να βάζουμε στη βουλή αυτούς που έχουν το χαιρετισμό του χίτλερ? Πείτε μου σας παρακαλώ πόσο δημοκρατικό είναι αυτό, γιατί ίσως εγώ δεν καταλαβαίνω.
Πραγματικά λυπάμαι αυτούς που τους ψήφισαν..
Αντί να μαθαίνουμε από την ιστορία, εμείς την αγνοούμε.
Όμως η ιστορία κάνει κύκλους, κι όχι εξαιρέσεις..
Άξιος της μοίρας του είναι ο ελληνικός λαός, με τις επιλογές του.
(δε βάζω τον εαυτό μου μέσα, λόγω του ότι δεν ψήφισα.)

Από σήμερα ,λοιπόν ,22 χρυσαυγίτες θα είναι στη βουλή μιας χώρας που παινεύεται πως γέννησε τη δημοκρατία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Τα κόμματα της διαφθοράς δεν ήταν τραγικό που μπήκαν στην βουλή;
Tραγικοτατο ειναι,αλλα οποιος πιστευει οτι με τους φασιστες θα παμε μπροστα,πλαναται πλανην οικτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Απλά όταν ο έλληνας πάει να κάνει κάτι καλό..κάνει μια μεγάλη βλακεία μαζί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosBC

Νεοφερμένος

Ο nikosBC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Aν δεν πρέσβευαν τις γνώστες φιλοναζιστικές αντιληψεις τότε ενα κομμάτι του εαυτου μου θα χαιρότανε που μπήκαν στη βούλη κάποιοι να το πω ασυμβίβαστοι που μπορεί να ρίξουν και καμιά σφαλιάρα στα λαμόγια της βουλής που ζουν εκτός πραγματικότητας(οι περισσοτεροι τουλαχιστον μεχρι προχτες)!!
Τώρα το μονο που μπορώ να πω εκπροσωπόντας τη γενιά μου είναι οτι απλα ντρέπομαι που χωρίς επίγνωση του ιστορικου της Χ.Α και της ιδεολογίας της βάζουμε στη βούλη φασιστες-νεοναζι για να αποφασίσουν για το μελλον μας...καλυτερα να μας λένε γαιδουύρια της καφετέριας τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τα κόμματα της διαφθοράς δεν ήταν τραγικό που μπήκαν στην βουλή;
Σαφέστατα και είναι τραγικό. Αλλά οι περισσότεροι ψήφοι σε αυτά τα κόμματα πάρθηκαν από μεγάλους ανθρώπους ή και από άλλους που είδαν ένα γνωστό στο ψηφοδέλτιο.

Από σήμερα ,λοιπόν ,22 χρυσαυγίτες θα είναι στη βουλή μιας χώρας που παινεύεται πως γέννησε τη δημοκρατία...
Και ίσως nPb το τραγικότερο να είναι αυτό^
Tραγικοτατο ειναι,αλλα οποιος πιστευει οτι με τους φασιστες θα παμε μπροστα,πλαναται πλανην οικτρα.
Χμμ 438.910 Έλληνες το πιστεύουν.
Απλά όταν ο έλληνας πάει να κάνει κάτι καλό..κάνει μια μεγάλη βλακεία μαζί!
Άμα μπορούσα να πατήσω άλλες οο φορές το +1 θα το έκανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Οτι θα έμπαινε στη βουλή ήταν σχεδόν σίγουρο..αλλά το ποσοστό της είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Πραγματικά είναι τραγικό. Αν αναλογιστείς πως στις εκλογές του '09 είχε ποσοστό 0,29% και σήμερα 6,97% μιλάμε για ένα ποσοστό περιπου 6,5% που πραγματικά ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ τι είναι η ΧΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Λες και η ΧΑ είναι "αυτοκέφαλη". Να δούμε ποιανού τσιράκια είναι και αυτοί. Πάντως είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι σε φάσεις κρίσης ενισχύονται τα άκρα. Η κρίση του 29 είδαμε που οδήγησε και στην Ελλάδα το 1936. Ήταν επόμενο. Για τη Λεπέν που στην πρώτη φάση των εκλογών στη Γαλλία που συγκέντρωσε ιστορικά ποσοστά δε μίλησε κανείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Λες και η ΧΑ είναι "αυτοκέφαλη". Να δούμε ποιανού τσιράκια είναι και αυτοί. Πάντως είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι σε φάσεις κρίσης ενισχύονται τα άκρα. Η κρίση του 29 είδαμε που οδήγησε και στην Ελλάδα το 1936. Ήταν επόμενο. Για τη Λεπέν που στην πρώτη φάση των εκλογών στη Γαλλία που συγκέντρωσε ιστορικά ποσοστά δε μίλησε κανείς...
Τα ακροδεξια κομματα που εχουν λαβει μεγαλα ποσοστα στην ευρωπη δεν εχουν καμια σχεση με τους χρυσαυγιτες.Οι δικοι μας ειναι κανονικη συμμορια.Εχουν πιαστει απειρες φορες μελη της για εγκληματικες ενεργειες.
Στην ολλανδια το ακροδεξιο κομμα συμμετεχει σε κυβερνηση συνεργασιας.Λες ποτε οι χρυσαυγιτες να συνεργαζονταν με την ΝΔ ή με αριστερα κομματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Λαος που ξεχναει την ιστορια του ειναι καταδικασμενος να την ξαναζησει...:/:

τελικα η ολη ''προπαγανδα'' που εγινε εναντιον της μια χαρα την βολεψε. Ειδε ο κοσμος ενα κομμα που μιλαγαν κατα και το ψηφισε χωρις καν να μπει στον κοπο να δει τι στο διαολο ειναι. Μαζι με μερικες εθνικιστικες φανφαρες και την ολο συζητηση με το λαθρομεταναστευτηκο τα νεοναζιστικα καθαρματα πηραν ενα ωραιοτατο 7%. Γιατι δεν πιστευω οτι το 7% οσων ψηφισαν να εγιναν ξαφνικα νεοναζι. Για αυτον τον λογο πιστευω οτι σιγα σιγα θα σκασει η φουσκα.

Απλα ηταν που ηταν προκλητικοι πλεον θα αποθρασυνθουν ακομα παραπανω!! Δηλαδη θα εχουμε δολοφονιες καθημερινα και φανερα πλεον. Καλα για την αστυνομια δεν θα συζηταω οπως και πριν θα συνεχισουν να ναι αδερφα σωματεια (το χουν αποδειξει αλλωστε απειρες φορες). Κατα τα αλλα βεβαια το παιζουμε κατα του συστηματος και λοιπες μαλακιες. στην χαλυβουργια πριν κανουν στροφη 180 μοιρων και αρχισουν να μοιραζουν τροφιμα (με σηματακι ΧΑ παντα) βγαζαν ανακοινωσεις κατα των απεργων και υπερ του Μανεση του βιομηχανου αλλα το προσπερναμε και αυτο.

Ντροπη για τους χιλιαδες Ελληνων που σκοτωθηκαν κατα την κατοχη απο αυτους που θαυμαζουν οι ΧΑτες. απλα ντροπη.

ΥΓ

για να ελαφρυνω λιγο το κλιμα ευγε στα 23 ατομα που ψηφισαν το κομμα της Τζουλιας :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τα ακροδεξια κομματα που εχουν λαβει μεγαλα ποσοστα στην ευρωπη δεν εχουν καμια σχεση με τους χρυσαυγιτες.Οι δικοι μας ειναι κανονικη συμμορια.Εχουν πιαστει απειρες φορες μελη της για εγκληματικες ενεργειες.
Στην ολλανδια το ακροδεξιο κομμα συμμετεχει σε κυβερνηση συνεργασιας.Λες ποτε οι χρυσαυγιτες να συνεργαζονταν με την ΝΔ ή με αριστερα κομματα.

Ο Μιχαλολιάκος δεν ήταν στη ΝΔ;

Έχω δει τι εστί χρυσαυγίτης. Στο σχολείο μας έχουμε οργανωμένους ακόμα και στο γυμνάσιο,τρομοκρατούν και δέρνουν μικρά παιδάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ο Μιχαλολιάκος δεν ήταν στη ΝΔ;

Έχω δει τι εστί χρυσαυγίτης. Στο σχολείο μας έχουμε οργανωμένους ακόμα και στο γυμνάσιο,τρομοκρατούν και δέρνουν μικρά παιδάκια.
από τπ γυμνάσιο? πω ρε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μα κι εγώ με γυμνασιόπαιδα και παιδιά Α λυκειου έχω μιλήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Μα κι εγώ με γυμνασιόπαιδα και παιδιά Α λυκειου έχω μιλήσει
Αμφιβάλλω αν ξέρουν τι κανουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά δέρνουν.Το κυλικείο μας είναι γεμάτο σβάστιγγες. Εδώ η διευθύντρια δεν μπορεί να τους βάλει χέρι. Την απειλούν. Σκατά 14 χρονών. Δεν ξαναπάτησα φέτος στο κυλικείο, για να τις φάω είμαι; Γιατί άμα τους δω δε γίνεται να κρατήσω το στόμα μου κλειστό.

papa θα ήθελα να ακούσω την άποψή σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Όπως κέρδισαν τη συμπάθεια του κόσμου, έτσι και θα τη χάσουν.


Δυστυχώς ο ελληνικός λαός, χρόνια τώρα, ψηφίζει άτομα χωρίς ποιότητα (και αυτό ισχύει και για όλα τα υπόλοιπα πολιτικά κόμματα).


Η κρίση του 29 είδαμε που οδήγησε και στην Ελλάδα το 1936.
Δεν έχω την ίδια άποψη για τον Ιωάννη Μεταξά. Ο άνθρωπος αυτός κατάφερε να πετύχει την ανάπτυξη της πληγμένης από το Κραχ του '29 Ελλάδας, χωρίς να βάλει στην άκρη την εθνική αξιοπρέπεια, και όταν χρειάσθηκε να υπερασπιστεί τα εδάφη της, το έκανε χωρίς να εγκαταλείψει τη χώρα (σε αντίθεση με τους υπολοίπους πολιτικούς που φυγαδεύονταν στο εξωτερικό για να "βοηθήσουν εξ αποστάσεως" τον τόπο αυτό).
Το ότι ήταν άνθρωπος ποιότητας δεν νομίζω να το αμφισβητεί κανένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Δεν ξερουν..
Τα ΜΜΕ επαιξαν παντως καθοριστικο ρολο στην διαμορφωση του τελικου αποτελεσματος.
Πιστευω ομως οτι μετα απο το εγερθητι θα πεσουν οι μασκες. Και αν οπως φαινεται γινουν επαναληπτικες εκλογες ουτε 3% δεν παιρνουν!!
Μεχρι και σημερα που ειδα το επισοδειο με τους δημοσιογραφους δεν ειχα προβλημα. Και τι εγινε που θα μπουν οι ΧΑιτες στη βουλη; Αλλα υπαρχει παθογενεια στην κοινωνια καθως κανεις δεν ενδιαφερεται και κανεις δεν πραττει
Οσο γαι τα λοιπα κομματα απογοητευομαι που το 30% και κατι παραπανω υποστηριξε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.
Η ζωη ανηκει σε μας και κανενας δεν μπορει να μας πει τι θα κανουμε, αν θα σηκωθουμε, αν θα πληρωσουμε για τους δανιστες, αν θα μεινουμε στο ευρω η οχι. Η κοινωνικη κριση ειναι γεγονος και κρυβεται πισω απο την οικονομικη. Ο σεβασμος στη οικογενεια και την θρησκεια εκλιπει και αν η αγαπη για την πατριδα ειναι ετσι οπως παρουσιαζεται απο την ΧΑ τοτε ας μην αγαπω την ελλαδα... φυσικα ομως αγαπω την ΕΛΛΑΔΑ

ΥΓ. ο εκλογικος νομος ειναι ΑΔΙΚΟΣ. γιατι το πρωτο κομμα να παιρνει 50 εδρες μπονους; διαστρευλωνονται τα αποτελεσματα σε τοπικο επιπεδο.
Δεν γινεται ο ΣΥΠΙΖΑ με 21,8 στην Β Αθηνας να παιρνει 9 εδρες και η ΝΔ με 12,4 να παιρνει 14!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top