[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Αν θες να το πάμε έτσι όλοι οι μεγάλοι σοφοί της αρχαιότητας ήταν αντι-δημοκράτες (βλ. Πολιτεία του Πλάτων),Ισοκράτης,Αριστοτέλης.
Την πολιτεια του πλατωνα μιας και την αναφερεις συγκεκριμενα ,
ειναι βασικο να κατανοει κανεις οτι δεν την προσεγγιζει σαν πολιτικο κειμενο με την εννοια οτι μπορει να υπαρχουν καποιοι που να θελουν να εφαρμοσουν το συστημα αυτο ! κατι τετοιο θα ηταν παρανοικο !
ειναι κειμενο με τεραστια αξια και μελεταει κανεις πανω του πραγματα οπως η διαλεκτικη και εννοιες οπως η δικαιοσυνη , η αληθεια κτλ .
οποτε ειναι εντελως ατοπο να συγκρινεις την εποχη εκεινη και τα συστηματα διακυβερνησης του τοτε με τωρα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λεωνίδας_Δ

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας_Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι υπάρχουν άπειρα αρχαιοελληνικά σύμβολα και αυτό που πιστεύω για τη χ.α. είναι ότι ταυτίζεται με το χίτλερ ως προς τον εθνικισμό,υπερβάλων ναι(δες γύρω σου για να αποκατασταθεί η ισσορροπία μεταξύ του "ολά τα ισοπεδώνουμε" και "χώρα,εθνική συνείδηση,σιγουρα χρειάζεται ένας εθνικισμός και όχι δήθεν σοσιαλισμό ο οπίος θα οδηγήσει τελικά στον χιτλερισμό) αλλά ταυτόχρονα αναγκαίος.Ποτέ αυτή η χώρα δεν διεκδίκησε όχι παραπάνω από όσα της αξίζουν αλλά τα τυπικά και μου λες τι???Οτι θα μας πάει μπροστά ο Τσίπρας??Τώρα θα φανούν οι πραγματικοί Ελληνες.Μπορεί οι χ.αυίτες να ναι φανατικοί αλλά φίλε αυτοί είναι που θα πουν το "όχι".Τουλάχιστον έτσι πιστεύω.Αν όχι αυτοί πες μου εσύ ποιούς από τους ψευτοπατριώτες θα το κάνουν??Γιατί να σαι σίγουρος ότι για να βγούμε από αυτό το ψέμα μόνο πατριώτες θα το κάνουν.
Οσο για την επίκληση στην αυθεντία...Ναι τη χρησιμοποίησα αλλά αυτό δεν αναιρεί την δυναμικότητά της...Εμείς σαν νεο-Ελληνες(?) δεν είμαστε άξιοι όχι να τους κρίνουμε αλλά ούτε καν να τους λέμε προγόνους μας.Γι αυτό λίγο σεβασμό φίλε.Αν θεωρείς αυτούς τους ανθρώπους μπουρδολόγους τότε λυπάμαι...
Κρίνω με βάση το αποτέλεσμα:τώρα είμαστε διεθνώς γελοίοι τότε ήμασταν κυβερνήτες.Δε λέω να γινουμε Αμερική στη θέση της Αμερικής αλλά με τα σημερινά δεδομένα μέχρι και οι Σομαλοί θα μας περάσουν.Και τότε θα χουμε εδώ τον τσίπρα,τον σαμαρά και τους δήθεν λόγιους να μιλάνε για δημοκρατία και τις υψηλές αξίες του ανθρωπισμού.Τώρα που δε θα χεις να ταίσεις τα παιδιά σου ταισε τα ανθρωπισμό.

Οσο για τον Αγ. παντ.Αν ημουν γερος στον αγ.παντ.,έβλεπα ότι γίνεται χαμός,κλέβουν,σκοτώνουν...τι θα μουν???Εγώ τη ζωή μου θα κοίταζα και συ πες με χ.αυγίτη,ακροδεξιο ότι θες.Δηλ κατηγορείς αυτούς τους ανθρώπους που ζουν μεσα στο πρόβλημα ότι ψηφίζουν χ.α.??Αμφισβητείς το γεγονός ότι το 99,9% των εγκλημάτων γίνονται από λαθρομετανάστες??Τουλάχιστον παλιότερα γιατί τώρα με την ανέχεια θα βγούν και Ελληνες με όπλα.Εγώ σου λέω ότι αν μπει πακι σπίτι μου τα δόντια του θα βγούν απ τη μύτη του και πες με εσύ χ.αυγίτη δεκάρα δεν δίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Αμφισβητείς το γεγονός ότι το 99,9% των εγκλημάτων γίνονται από λαθρομετανάστες?

λες οτι απο ολα τα εγκληματα που γινονται στην Ελλαδα το 99,9 % γινονται απο λαθρομεταστες ? Καταλαβα καλα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
O Μr.Crowley, ως γνήσιο φιλελεύθερο ον και προστάτης της ζωής και της δημοκρατίας, αν έμπαινε πάκι στο σπιτάκι, θα τον κέρναγε μια μπυρίτσα. Αν προλάβαινε βέβαια πριν τον βιάσουν κι αυτόν, τέτοιο ομορφόπαιδο που είναι.

Η χ.α. δεν ανεβάζει ποσοστά μόνο επειδή γίνονται τέτοια περιστατικά. Ο βασικός λόγος που τα ποσοστά της ανεβαίνουν είναι επειδή υπάρχουν πολλοί λαθρολάγνοι σαν τον Mr.Crowley και γράφουν στους τοίχους -όπως διάβασα και σε ένα σχόλιο- τα εξής αδιανόητα:
Χθες περνώντας από κάτι στενά στο κέντρο της Θεσσαλονίκης είδα γραμμένο σε ένα τοίχο πολυκατοικίας “ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ – ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ”. Και δίπλα το αναρχικό Α.

Οι ηθικοί αυτουργοί της εισόδου της χ.α. στην βουλή δεν είναι ούτε οι λαθρομετανάστες, ούτε οι εγκληματίες ούτε οι νεφέλιμ. Οι ηθικοί αυτουργοί είστε εσείς που τους κράζετε και παράλληλα όχι μόνο δεν κάνετε κάτι για να δώσετε λύση στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ψηφοφόροι της χ.α. αλλά αντιθέτως, ενδυναμώνετε το πρόβλημα κάνοντας και πορείες αλληλεγγύης προς τους λαθρομετανάστες, εκφράζοντας αντεθνικά συνθήματα και καταβάλλοντας κάθε δυνατή προσπάθεια για να δημιουργήσετε μίσος των ανθρώπων για το έθνος τους και κατ'επέκταση να διασπάσετε τον πιο ισχυρό δεσμό που τους ενώνει απέναντι σε απειλές όπως οι σημερινές των προδοτικών κυβερνήσεων (μετά όταν θα μας έρθει η παγκοσμιοποίηση και θα ελεγχόμαστε όλα τα πρόβατα μαζί να δω τι θα λέτε) και όλα τα άλλα όμορφα με τα οποία ασχολείται ο μπαχαλοαναρχικός χώρος (γιατί στον καθαρά αναρχικό χώρο, ζήτημα να ανήκουν 50 άτομα σ'όλη την χώρα).

Επειδή οι απανταχού fans του λαμπρού αυτού νέου ονόματι Mr.Crowley θα τρέξουν να ρίξουν την αρνητική τους, θα ήθελα παράλληλα να μου απαντήσουν, αυτοί οι χ.α. που δέρνουν λαθρομετανάστες είναι φασίστες, σωστά. Ο κύριος Crowley που έχει παραδεχθεί δημοσίως ότι στην μεγάλη συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από την βουλή που είχαν περιφρούρηση τα ΚΝΑΤ (ΠΑΜΕ) πέταγε πέτρες (με σκοπό να χτυπήσει κκετζή) και όποιον πήρε ο χάρος ανάμεσα στο πλήθος που μεταξύ άλλων βρίσκονταν και ανεξάρτητοι διαμαρτυρόμενοι πολίτες, τι είναι; Υπέρμαχος της ελευθερίας να υποθέσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
O zedblue είν' αυτός, ε? Μπράβο.

Γενικά, ούτε γω θέλω ΕΛΛΗΝΕΣ δίπλα μου, ούτε ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ, ούτε ΒΟΥΛΓΑΡΟΥΣ, ούτε ΓΑΛΛΟΥΣ, ούτε ΙΣΠΑΝΟΥΣ, ούτε ΡΩΣΣΟΥΣ, ούτε ούτε, κι άρα, μέσα απ' αυτό το πρίσμα γιατί έτσι καταλαβαίνω εγώ το σύνθημα, +1 στον άκυρο που το 'γραψε παρόλο που δεν είχα την τύχη να το δω από κοντά. Κι επειδή δε με βλέπω για Θεσσαλονίκη σύντομα, αν ξαναπεράσεις και τύχει να κουβαλάς κάνα σπρέι, πέτα ένα +1 από μένα. Ευχαριστώ. :D

Τώρα για τα άλλα με τους δεσμούς και την κατοχή και την προδοσία και δενξέρωγωτι, δε με συνδέει κανένας τέτοιος εθνικός δεσμός με το γείτονα, ή με σένα, ή με οποιονδήποτε θέλει να κουβαλάει την ταμπέλα στο κεφάλι του. Δεν είναι το ζήτημα Greeks vs the world φάση και στην τελική δε με θεωρώ και Έλληνα αν θες ντε και καλά να το βάλεις έτσι, άρα ναι, και πάλι έξω απ' το πανηγύρι θα 'μαι. Με συνδέουν προφανώς άλλα πράγματα με τον κόσμο γύρω. Άλλοι θα 'ναι φοιτητές, μ' άλλους θα μοιράζομαι κοινές, πάνω κάτω, απόψεις. Με τους απέναντι μπορεί να 'μαστε φίλοι και με τους γείτονες γείτονες, got the point, mm? Mm. Οπότε ο ισχυρότερος δεσμός δεν είναι σίγουρα, μάλλον ο πιο καθυστερημένος, φτιαγμένος να ταιριάζει ακριβώς σε ανθρώπους που μόνο εθνική υπερηφάνεια τους έμεινε και κάπου στην πορεία χάσαν την επαφή με τον κόσμο. Κοινώς, μαλάκες εθνόκαυλους ή δυνητικά προς τα εκεί. :P

Το άλλο για τον Crowley τώρα, δεν είμαι fan, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο. Καλό παλικάρι φαίνεται, προκομμένο και με μέλλον μπροστά. Αλλά δε μπορώ να κρίνω, καταλαβαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Shadow, ειλικρινά είναι λυπηρό να μην αντιλαμβάνεσαι ότι καλώς ή κακώς υπάρχουν έθνη αυτήν την στιγμή στον κόσμο και μόνο προς όφελός σου δεν είναι το να επιζητάς την κατάργησή τους, εποχές που είναι κιόλας. Δικαίωμά σου όμως. Όχι βέβαια και το να επικροτείς φράσεις που περιέχουν φασιστικό περιεχόμενο όπως "θάνατος στους Έλληνες". Μα τι ειρωνεία, ε; Οι πολέμιοι του φασισμού επιζητούν τον θάνατο αυτών που αναγνωρίζουν και αποδέχονται τα έθνη. Δικαίωμά τους είναι να πιστεύουν στα έθνη, όπως κι εσένα να μην τα αποδέχεσαι.
Όσο για τον Crowley, αν η προκοπή σημαίνει να πετροβολώ συνανθρώπους μου, θενκς αλλά δεν θα πάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οσο για τον Αγ. παντ.Αν ημουν γερος στον αγ.παντ.,έβλεπα ότι γίνεται χαμός,κλέβουν,σκοτώνουν...τι θα μουν???Εγώ τη ζωή μου θα κοίταζα και συ πες με χ.αυγίτη,ακροδεξιο ότι θες.Δηλ κατηγορείς αυτούς τους ανθρώπους που ζουν μεσα στο πρόβλημα ότι ψηφίζουν χ.α.??Αμφισβητείς το γεγονός ότι το 99,9% των εγκλημάτων γίνονται από λαθρομετανάστες??Τουλάχιστον παλιότερα γιατί τώρα με την ανέχεια θα βγούν και Ελληνες με όπλα.Εγώ σου λέω ότι αν μπει πακι σπίτι μου τα δόντια του θα βγούν απ τη μύτη του και πες με εσύ χ.αυγίτη δεκάρα δεν δίνω.

Κι αν ήταν Έλληνας αυτός που έμπαινε στο σπίτι σου, αφού το θέτεις έτσι, θα του φερόσουν διαφορετικά; :hmm: Ή μήπως οι Έλληνες δεν κλέβουν; ξανά :hmm: Ή μήπως, ακόμα καλύτερα, ξέρουμε ότι δεν είναι Έλληνας εκείνος που έστησε την όλη διάρρηξη;

99,9% ? :confused: υπάρχει έρευνα που το αποδεικνύει;

Περιμένω τη μέρα που θα πάψουμε να κάνουμε ενέσεις για να μην πονάμε και επιτέλους θα ψάξουμε τι προκαλεί την ασθένεια...
Οι "λαθρο"μετανάστες δεν ήρθαν μόνοι τους και μάλιστα περισσότερο θύματα μπορούν να χαρακτηριστούν. Just food for thought.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Προφανώς το πρόβλημα δεν είναι οι λαθρομετανάστες αλλά αυτοί που τους φέρνουν, όπως λέει ο Guest 278211. Επομένως γιατί κάποιοι επιμένουν στο να έρχονται κι άλλοι,αφού κατανοουν΄ότι μόνο προβλήματα δημιουργούνται και για τους μεν και για τους δε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δικαίωμά σου όμως. Όχι βέβαια και το να επικροτείς φράσεις που περιέχουν φασιστικό περιεχόμενο όπως "θάνατος στους Έλληνες". Μα τι ειρωνεία, ε; Οι πολέμιοι του φασισμού επιζητούν τον θάνατο αυτών που αναγνωρίζουν και αποδέχονται τα έθνη. Δικαίωμά τους είναι να πιστεύουν στα έθνη, όπως κι εσένα να μην τα αποδέχεσαι.

Πολύς φασισμός πάει κι έρχεται αυτές τις μέρες, ε? Φασίστες από δω, φασίστες από κει, φασίστες εμείς, gee. :P

Δεν αναιρώ το δικαίωμά τους, είδες πουθενά να λέω κάτι τέτοιο? Συμφωνώ με το σύνθημα γιατί αναφέρεται άμεσα στους ΕΛΛΗΝΕΣ, σ' αυτούς που θα βγουν για καφέ με τη σημαία για φανέλα και την ασπίδα για τραπέζι, σ' όλους τους στρατόκαυλους, φανατικά εθνοχτυπημένους υπεράνω, γενικά σ' όλους όσους έχουν κάνει την ταμπέλα ταυτότητα κι αυτοκαθορίζονται με βάση αυτή ή με βασική επιρροή αυτή.

Από εκεί και πέρα όμως, για να ξεκαθαρίσω, δε μ' ενοχλεί μόνο ο φασίστας που θα κυνηγήσει κόσμο το βράδυ, μόνο ο καυλωμένος ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ δηλαδή, αυτός που άμεσα θα κάνει τα σκατά στο κεφάλι του πράξη. Μ' ενοχλεί ο κάθε πατριώτης, μ' ενοχλεί η κάθε ένδειξη σεβασμού σε σημαίες, σε μνημεία έθνους, ιστορίας, παράδοσης, insert. Μ' ενοχλεί ο πατριωτισμός σε οποιαδήποτε μορφή του, είτε στον τρόπο που μπαίνει με τη βία σε μυαλά δημοτικού είτε στην ακραία εξελιγμένη του μορφή πάνω. Keyword: εξελιγμένη. Ένα συνεχές πράγμα είναι για μένα ο πατριωτισμός, καρκίνος που αν δεν κοπεί απ' τη ρίζα πολύ δύσκολα ελέγχεται, αν ελέγχεται και καθόλου. Κι επειδή, κακά τα ψέματα, σε οποιαδήποτε χώρα έτυχε να γεννηθείς θα περάσεις, κατά πάσα πιθανότητα, αρκετά μεγάλο κομμάτι της ζωής σου, επειδή δηλαδή η καθημερινότητά σου θα 'ναι αναγκαστικά κλεισμένη μέσα στα όποια σύνορα για αρκετό καιρό, είναι πολύ μα πολύ μα πολύ πολύ εύκολο το, υγιές κατά τ' άλλα για σένα, "αγαπώ την πατρίδα μου" να γίνει "μισώ τους ξένους, η χώρα μου γαμάει και δέρνει."

Αν μπορείς να το ελέγξεις, props to you, you're awesome, yay!! Αλλά ακόμα και τότε θα διαφωνώ με τη στάση σου, simple as that. Τουλάχιστον θα 'σαι Έλληνας, όχι ΕΛΛΗΝΑΣ, που 'ναι καλύτερο φαντάζομαι αν γλιτώσει κόσμος από σένα, μμ? Το θέμα όμως είναι, μπορείς να το ελέγξεις? Θα μπορείς κι αύριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι υπάρχουν άπειρα αρχαιοελληνικά σύμβολα και αυτό που πιστεύω για τη χ.α. είναι ότι ταυτίζεται με το χίτλερ ως προς τον εθνικισμό,υπερβάλων ναι(δες γύρω σου για να αποκατασταθεί η ισσορροπία μεταξύ του "ολά τα ισοπεδώνουμε" και "χώρα,εθνική συνείδηση,σιγουρα χρειάζεται ένας εθνικισμός και όχι δήθεν σοσιαλισμό ο οπίος θα οδηγήσει τελικά στον χιτλερισμό) αλλά ταυτόχρονα αναγκαίος.Ποτέ αυτή η χώρα δεν διεκδίκησε όχι παραπάνω από όσα της αξίζουν αλλά τα τυπικά και μου λες τι???Οτι θα μας πάει μπροστά ο Τσίπρας??Τώρα θα φανούν οι πραγματικοί Ελληνες.Μπορεί οι χ.αυίτες να ναι φανατικοί αλλά φίλε αυτοί είναι που θα πουν το "όχι".Τουλάχιστον έτσι πιστεύω.Αν όχι αυτοί πες μου εσύ ποιούς από τους ψευτοπατριώτες θα το κάνουν??Γιατί να σαι σίγουρος ότι για να βγούμε από αυτό το ψέμα μόνο πατριώτες θα το κάνουν.

Σου εξήγησα ήδη να μην το βλέπεις αντιπαραθετικά.Ο κάλος στον εγκέφαλο του ενός,δεν δικαιολογεί τον κάλο στον εγκέφαλο του άλλου.Προσωπικά,θεωρώ τον Τσίπρα μεγάλο λαϊκιστή και τρόμπα,αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δικαιολογώ έστω και στο ελάχιστο τον φασισμό.
Btw,το ότι "η λύση είναι ο πατριωτισμός",είναι μια προσωπική σου άποψη,τίποτε περισσότερο.Εγώ π.χ. θεωρώ τον πατριωτισμό ιδιαίτερα low quality value,ούτε "πατριώτες" θέλω,ούτε "σοσιαλιστές".But that's just me,ο καθένας έχει μια διαφορετική οπτική γωνία.Το key-point είναι να μην είσαι απόλυτος,και να μην νομίζεις ότι απλώς επειδή έχεις μια άποψη έχεις πιάσει τον παπά απ'τ'αρχίδια.

Οσο για την επίκληση στην αυθεντία...Ναι τη χρησιμοποίησα αλλά αυτό δεν αναιρεί την δυναμικότητά της...Εμείς σαν νεο-Ελληνες(?) δεν είμαστε άξιοι όχι να τους κρίνουμε αλλά ούτε καν να τους λέμε προγόνους μας.Γι αυτό λίγο σεβασμό φίλε.Αν θεωρείς αυτούς τους ανθρώπους μπουρδολόγους τότε λυπάμαι...

Dude,η επίκληση στην αυθεντία δεν έχει καμία αποδεικτική αξία.Το ότι ένας μαλάκας έλεγε μια μαλακία κάπου,κάποτε,όποιος μαλάκας και αν ήταν αυτός,δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.Η αξία μιας θέσης καθορίζεται απ'το πως αυτή αιτιολογείται λογικά,με πραγματικά στοιχεία.Όταν λοιπόν διατυπώνεις ορθά τεκμηριωμένες θέσεις,τότε αποκτάς κάποια "φήμη",ως άτομο.Όχι το αντίστροφο,δεν αποκτούν αξία οι απόψεις σου,επειδή εσύ έχεις φήμη.
Btw,δεν τίθεται θέμα "άξιου" και "ανάξιου" να κρίνει κάτι.Τίποτα δεν είναι υπεράνω κριτικής,ο καθένας έχει το δικαίωμα να κρίνει οτιδήποτε,και ανάλογα με τα επιχειρήματα που θα χρησιμοποιήσει,η κριτική του θα έχει κάποια βάση,ή όχι.Θέτοντας αυθεντίες σε μια κοινωνία,οι οποίες είναι υπεράνω κριτικής και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τις αμφισβητήσει,αυτή είναι η απαρχή του σκληρότερου ολοκληρωτισμού,ανεξάρτητα με το τι χρώμα θα έχει,και αν θα είναι κόκκινο (σοσιαλιστικό),ή γαλανόλευκο (εθνικιστικό).Πάντοτε η καταπίεση έβρισκε νομιμοποίηση σε μια υπέρτατη "αυθεντία",ανθρώπινη ή "θεόπνευστη" η οποία ήταν υπεράνω κάθε κριτικής και όλοι θεωρούνταν υποδεέστεροί της...
Btw,the irony αυτής της τυφλής λατρείας στους αρχαίους φιλοσόφους,είναι ότι πάει κόντρα στην βασική αιτία για την οποία πολλοί απ'αυτούς έγιναν γνωστοί in the first place,which is,ακριβώς αυτό που λέω παραπάνω,δηλαδή η συνεχής αμφισβήτηση κάθε "αυθεντίας"...

Κρίνω με βάση το αποτέλεσμα:τώρα είμαστε διεθνώς γελοίοι τότε ήμασταν κυβερνήτες.Δε λέω να γινουμε Αμερική στη θέση της Αμερικής αλλά με τα σημερινά δεδομένα μέχρι και οι Σομαλοί θα μας περάσουν.Και τότε θα χουμε εδώ τον τσίπρα,τον σαμαρά και τους δήθεν λόγιους να μιλάνε για δημοκρατία και τις υψηλές αξίες του ανθρωπισμού.Τώρα που δε θα χεις να ταίσεις τα παιδιά σου ταισε τα ανθρωπισμό.

Όσο θα σε ταΐσει ο ανθρωπισμός,άλλο τόσο θα σε ταΐσουν και τα ουρλιαχτά της Χρυσής Αυγής και των λοιπών ανεύθυνων λαϊκιστών (π.χ. ΛΑΟΣ,ΑΝΤΑΡΣΥΑ,ΚΚΕ κλπ).Με φανατισμό και μεγάλα λόγια,πότε δεν έγινε τίποτα.Ψυχραιμία χρειαζόμαστε και λογική,όχι ουγκαλισμούς και εκρήξεις θυμικού.

Οσο για τον Αγ. παντ.Αν ημουν γερος στον αγ.παντ.,έβλεπα ότι γίνεται χαμός,κλέβουν,σκοτώνουν...τι θα μουν???Εγώ τη ζωή μου θα κοίταζα και συ πες με χ.αυγίτη,ακροδεξιο ότι θες.Δηλ κατηγορείς αυτούς τους ανθρώπους που ζουν μεσα στο πρόβλημα ότι ψηφίζουν χ.α.??Αμφισβητείς το γεγονός ότι το 99,9% των εγκλημάτων γίνονται από λαθρομετανάστες??Τουλάχιστον παλιότερα γιατί τώρα με την ανέχεια θα βγούν και Ελληνες με όπλα.Εγώ σου λέω ότι αν μπει πακι σπίτι μου τα δόντια του θα βγούν απ τη μύτη του και πες με εσύ χ.αυγίτη δεκάρα δεν δίνω.

Αν ήσουν γέρος,οπουδήποτε στην Ελλάδα,λογικά θα θυμόσουν τη φρίκη του ναζισμού οπότε δεν θα ψήφιζες Χ.Α.
Φυσικά και αμφισβητώ το ότι "το 99,9% των εγκλημάτων γίνεται από λαθρομετανάστες",γιατί καμία επίσημη στατιστική δεν λέει τέτοια ανοησία.Ανάλογη του πληθυσμού τους και της οικονομικής τους κατάστασης είναι η εγκληματικότητά τους,τίποτε περισσότερο.
Εγώ σου λέω καλά θα κάνεις να τον κυνηγήσεις αν μπει μέσα στο σπίτι σου.Και εγώ,το ίδιο θα έκανα.Όμως εγώ,δεν θα καθόμουν να τον ρωτήσω αν είναι απ'το Πακιστάν,τη Σερβία,την Αίγυπτο ή είναι γέννημα θρέμμα Έλληνα απ'το μαγευτικό Χαϊδάρι,θα τον κυνηγούσα όπως και να 'χει.Εσύ αν ήταν Έλληνας θα του έφτιαχνες φραπέ επειδή είναι "πατριωτάκι"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Η Κροστάνδη δεν ξεχνιέται με τπτ.... έτσι οι συνοδοιπόροι είναι εναντίον όλων ΚΚ, αλλά και εναντίον του κοινού πρόγονου τους του ΈΛΛΗΝΑ, που για τα πνευματικά και άλλα επιτεύγματα της κοινωνίας του, λατρεύεται και διδάσκεται παγκοσμίως, εκτός απο τους "έλλαδίτες" Εθνοαποδομητές Αναρχες (και οι χριστιανοί το ίδιο είναι, το γράφω για να προλάβω την ρετσινιά του χριστιανού).
Με ένα υβρεολόγιο ακατάσχετο, χωρίς μέτρο και πολύ-πολύ βρώμικο, τόσο αισχρό σαν τα σαλεμένα μυαλά τους, που μέσα σε λίγες σειρές προσπαθούν αποδομήσουν "λεκτικά μόνο" γιατί δεν μπορούν αλλιώς, γίγαντες του πνεύματος και στο τέλος "αποδέχονται" ότι έγιναν γίγαντες λόγω της αμφισβήτησης..... τέσπα, οι νάνοι της άναρχης πολιτικής σκέψης, είναι και θα παραμείνουν νάνοι γιατί δεν έχουν απήχηση ιδεών γενικότερα, ας αναρωτηθούν γιατί... !! Δεν είναι ο γυαλός στραβός....
Κρίμα όμως γιατί όλη αυτή η φαιά ουσία (ανιστόρητης προσπάθειας για ενοχοποίηση των πάντων) για αποδόμηση, θάπρεπε να διοχετεύεται δημιουργικά με εφαρμόσιμες εποικοδομητικές προτάσεις και όχι με βρισιές και κατάρες ενάντια στο Έθνος, στον συνάνθρωπο και την Κοινωνία, που πληρώνει για τις ζημιές τους.... υλικές και άλλες.
Αλλά τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ, που δεν είναι Αναρχικοί ούτε Κομμούνια, δεν είναι απαραίτητα και Φασίστες επειδή έτσι το θέλουν οι προηγούμενοι πόστερς ενοχοποιώντας όσους δεν συμφωνούν με τις "ιδέες" τους, τι φταίνε να βλέπουν γραμμένες, απαράδεκτες λέξεις-φράσεις που προσβάλλουν;; :mad: αλλά και κανονικά, τιμωρούνται απο τους όρους του Φόρουμ.
Το ήθος και η ποιότητα στην έκφραση αλλά και τα τεκμηριωμένα επιχειρήματα (και όχι λεκτικές ακροβασίες για εντυπωσιασμό αδαών) είναι άγνωστο είδος στα παραπάνω ποσταρίσματα...
Ο καθένας κρίνεται απο τα τεκμηριωμένα γραπτά του κι όχι απ' το μέγεθος της εθνοκοινωνικοαποδομητικής μπαρούφας του.
Ζητείται ήθος....όπως λέμε Άνθρωπος, γιατί το μίσος που ξεχειλίζει στα γραπτά τους, μυρίζει το ίδιο άσχημα με ξεχειλισμένο βόθρο..... και δεν τους κάνει καλύτερους απο εκείνους που κατηγορούν ως ναζί. Η συμπεριφορά τους είναι Φασιστική...
Και στο κάτω-κάτω, ποιός τους όρισε Ανάρχες και ΚΚ ως φύλακες της Δημοκρατίας, όταν δεν πιστεύουν σ' αυτή...;; Αλλά την επικαλούνται όταν θέλουν τα δικαιώματά τους μόνο, όχι και τις υποχρεώσεις τους. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λεωνίδας_Δ

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας_Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Κι αν ήταν Έλληνας αυτός που έμπαινε στο σπίτι σου, αφού το θέτεις έτσι, θα του φερόσουν διαφορετικά; :hmm: Ή μήπως οι Έλληνες δεν κλέβουν; ξανά :hmm: Ή μήπως, ακόμα καλύτερα, ξέρουμε ότι δεν είναι Έλληνας εκείνος που έστησε την όλη διάρρηξη;

99,9% ? :confused: υπάρχει έρευνα που το αποδεικνύει;

Περιμένω τη μέρα που θα πάψουμε να κάνουμε ενέσεις για να μην πονάμε και επιτέλους θα ψάξουμε τι προκαλεί την ασθένεια...
Οι "λαθρο"μετανάστες δεν ήρθαν μόνοι τους και μάλιστα περισσότερο θύματα μπορούν να χαρακτηριστούν. Just food for thought.

Αν ήταν Ελληνας δε θα το χαιρόμουν αλλά θα λυπόμουν την πολιτεία που ανάφκασε Ελληνα να κλέψει Ελληνα.Και αυτόν θα του σπαγα τα μούτρα ωστόσο δε μπορώ να του πώ να φύγει απ τη χώρα του.Για τους λαθρο αφήστε με να ξέρω πολλά περισσότερα και για στατιστικές που δεν έχετε ιδέα.Και αυτό πάει σε όλους:ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Πολύς φασισμός πάει κι έρχεται αυτές τις μέρες, ε? Φασίστες από δω, φασίστες από κει, φασίστες εμείς, gee. :P
Δεν αναιρώ το δικαίωμά τους, είδες πουθενά να λέω κάτι τέτοιο? Συμφωνώ με το σύνθημα γιατί αναφέρεται άμεσα στους ΕΛΛΗΝΕΣ, σ' αυτούς που θα βγουν για καφέ με τη σημαία για φανέλα και την ασπίδα για τραπέζι, σ' όλους τους στρατόκαυλους, φανατικά εθνοχτυπημένους υπεράνω, γενικά σ' όλους όσους έχουν κάνει την ταμπέλα ταυτότητα κι αυτοκαθορίζονται με βάση αυτή ή με βασική επιρροή αυτή.

Από εκεί και πέρα όμως, για να ξεκαθαρίσω, δε μ' ενοχλεί μόνο ο φασίστας που θα κυνηγήσει κόσμο το βράδυ, μόνο ο καυλωμένος ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ δηλαδή, αυτός που άμεσα θα κάνει τα σκατά στο κεφάλι του πράξη. Μ' ενοχλεί ο κάθε πατριώτης, μ' ενοχλεί η κάθε ένδειξη σεβασμού σε σημαίες, σε μνημεία έθνους, ιστορίας, παράδοσης, insert. Μ' ενοχλεί ο πατριωτισμός σε οποιαδήποτε μορφή του, είτε στον τρόπο που μπαίνει με τη βία σε μυαλά δημοτικού είτε στην ακραία εξελιγμένη του μορφή πάνω. Keyword: εξελιγμένη. Ένα συνεχές πράγμα είναι για μένα ο πατριωτισμός, καρκίνος που αν δεν κοπεί απ' τη ρίζα πολύ δύσκολα ελέγχεται, αν ελέγχεται και καθόλου. Κι επειδή, κακά τα ψέματα, σε οποιαδήποτε χώρα έτυχε να γεννηθείς θα περάσεις, κατά πάσα πιθανότητα, αρκετά μεγάλο κομμάτι της ζωής σου, επειδή δηλαδή η καθημερινότητά σου θα 'ναι αναγκαστικά κλεισμένη μέσα στα όποια σύνορα για αρκετό καιρό, είναι πολύ μα πολύ μα πολύ πολύ εύκολο το, υγιές κατά τ' άλλα για σένα, "αγαπώ την πατρίδα μου" να γίνει "μισώ τους ξένους, η χώρα μου γαμάει και δέρνει."

Αν μπορείς να το ελέγξεις, props to you, you're awesome, yay!! Αλλά ακόμα και τότε θα διαφωνώ με τη στάση σου, simple as that. Τουλάχιστον θα 'σαι Έλληνας, όχι ΕΛΛΗΝΑΣ, που 'ναι καλύτερο φαντάζομαι αν γλιτώσει κόσμος από σένα, μμ? Το θέμα όμως είναι, μπορείς να το ελέγξεις? Θα μπορείς κι αύριο?

Ναι, πάει κι έρχεται γιατί όλοι ανακαλύψατε τον φασισμό στην χώρα με την είσοδο της χ.α. στην βουλή, ενώ πριν κυριαρχούσε η δημοκρατία!

Αναφέρεται άμεσα στους στρατόκαυλους μόνο; Από πού προκύπτει αυτό; Έτσι το σχηματίζεις στο μυαλό σου εσύ. Αυτός που έγραψε το σύνθημα υπέγραψε δίπλα ως αναρχικός και -αν δεν με απατά η μνήμη μου- οι αναρχικοί δεν αναγνωρίζουν γενικά έθνη και πατρίδες.
Υπάρχουν δύο λέξεις. Ο εθνισμός και ο εθνικισμός. Επειδή είσαι έξυπνο άτομο, θεωρώ ότι γνωρίζεις τις διαφορές.

Δεν θα κάτσω να σου αναλύσω γιατί κατά την γνώμη μου πρέπει να υπάρχουν έθνη. Λυπάμαι που δεν το αντιλαμβάνεσαι από μόνος σου αλλά ξαναλέω είναι δικαίωμά σου. Δεν είναι όμως δικαίωμά σου να μάχεσαι για την κατάργησή των εθνών, ιδίως όταν γνωρίζεις ότι είναι αδύνατον να το επιτύχεις, εκτός κι αν πετάς ακόμα σε ροζ συννεφάκια της αθωότητας. Οι άνθρωποι ανέκαθεν ήταν χωρισμένοι σε φυλές-ομάδες-έθνη κλπ. Δεν θα αλλάξει επειδή εσύ σκέφτεσαι ρομαντικά. Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν όμως προτιμώ να σκεφτώ με βάση το τι ισχύει και τι μας συμφέρει με βάση τα δεδομένα αυτά και όχι με συναισθηματισμούς και ανυπόστατες ιδέες. Μπορείς να μην θεωρείς τον εαυτό σου ως Έλληνα (για αυτόν μιλάω, όχι για τον Ελληνάρα), όμως το δικαίωμα από τους άλλους να το κάνουν δεν μπορείς να το αφαιρέσεις.

Το να αγαπάς την πατρίδα σου δεν σημαίνει ότι σιγά σιγά θα μεταμορφωθείς στο τέρας που περιγράφεις "έξω οι ξένοι και η χώρα μου γαμάει και δέρνει". Δεν παίρνεις ναρκωτικά για να μην μπορείς να το "ελέγξεις", όπως λες. Είναι καθαρά θέμα παιδείας και μόρφωσης ώστε να μην φτάσεις στο σημείο να σκέφτεσαι ακραία.

Θα πρέπει να αντιληφθείς ότι ο κόσμος δεν είναι έτσι όπως τον ονειρεύεσαι. Τα όνειρά σου μπορεί να είναι όμορφα, δεν παύουν όμως να είναι απατηλά και να παραμένουν όνειρα. Back to reality, λοιπόν, και μάλιστα γρήγορα.
Θα πρέπει επίσης να έχεις ακουστά ότι κάθε ακραία μορφή είναι επικίνδυνη. Είτε οι ακραίοι εθνόκαυλοι είτε οι ακραίοι αντεθνιστές είναι το ίδιο νόμισμα με διαφορετική όψη.

Ξαναλέω ότι η διαφορά μας είναι πως εσύ σκέφτεσαι καθαρά με την λογική με την οποία συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αποκλείοντας όμως τα υπάρχοντα δεδομένα του κόσμου στον οποίο ζούμε. Εγώ απλώς τα συνυπολογίζω.

Καλό θα ήταν επίσης κάποτε να κάτσεις να αναλογιστείς και τους κινδύνους που εγκυμονεί μια παγκόσμια κοινότητα, αν δεν τους έχεις ακούσει ήδη. Γιατί η κατάργηση των εθνών αυτό το αποτέλεσμα θα έχει, θες δεν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Λεωνίδας_Δ

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας_Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Crowley ότι ήταν να πώ το είπα..Τώρα αν απαντάς επιλεκτικά και χωρίς επιχειρήματα πρόβλημά σου εγώ δε θα κάτσω να επαναλαμβάνομαι.Το μόνο που χρειάζεται είναι απλά να εφαρμοστούν οι νόμοι.Αν με θεωρείς χ.αυγιτη γι αυτό δικό σου θέμα.Βλέπω σπουδάζεις ιατρική οπότε θα χαιρόμουν να σε δώ να μένεις στον Δενδροπόταμο (θεσσ),στον παντελεήμονα μαζί με την οικογένειά σου και στο ιατρείο σου να προσφέρεις στον τίμιο και χτυπημένο απ τη ζωή λαθρομετανάστη και απ τον Ελληνα τον πλούσιο,το καθικι,τον εθνικιστή να ζητάς φακελάκι.

ΥΓΣυμφωνώ απόλυτα με τον giosx απλά βαριόμουν να τα γράψω..
ΥΓΑπομωνώνεις φράσεις.1)Πιστεύω ο κλασσικός πολιτισμός απέδειξε την αξία του στο χρόνο=>η επίκληση στην αυθεντία είναι δυναμική και σωστή.2)Λογική και ψυχραιμία???Εδώ ζητάμε λυσεις.Αλλά το ΚΚΕ μια ζωή βολευόταν με το να κρίνει χωρίς επιχειρήματα αλλά με μια φρασεολογία-μπουρδολογία που έχει δείξει τι πραγματικά πρεσβεύει.
3)Πιστεύω και τις δικογραφίες από όλα τα α.τ της Ελλάδας να σου φέρω για τις κλοπές πάλι κάποιος κακός Ελληνας θα κρύβεται από πίσω.Αρα τι μας προτείνεις???Αραξε πιες κάνα μπάφο και κρίνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε ;
Θα καθόμαστε να βρούμε έλληνες αν έκλεψαν ή δολοφόνησαν ; Λογικό είναι να υπάρχουν αλλιώς θα είμασταν άγγελοι...
Η ουσία είναι ότι από τι στιγμή που εισέρχονται παράνομα! Είναι ώρα ναα πάνε σπίτια τους διότι ο πεινασμένος δολοφονει για να φάι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Καλό θα ήταν επίσης κάποτε να κάτσεις να αναλογιστείς και τους κινδύνους που εγκυμονεί μια παγκόσμια κοινότητα, αν δεν τους έχεις ακούσει ήδη. Γιατί η κατάργηση των εθνών αυτό το αποτέλεσμα θα έχει, θες δεν θες.


1. Καταργείς τα έθνη
2. Δημιουργείς παγκόσμια κοινότητα
3. ???
4. PROFIT
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Επειδή δεν μπορώ να αποκωδικοποιήσω την λίστα σου, εξηγήσου λίγο παραπάνω. Αν και δεν χρειάζεται, γιατί μιλάμε για μια περίπτωση που πρόσκειται καθαρά στην σφαίρα της φαντασίας. Δεν με αφορά βασικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αναφέρεται άμεσα στους στρατόκαυλους μόνο; Από πού προκύπτει αυτό; Έτσι το σχηματίζεις στο μυαλό σου εσύ. Αυτός που έγραψε το σύνθημα υπέγραψε δίπλα ως αναρχικός και -αν δεν με απατά η μνήμη μου- οι αναρχικοί δεν αναγνωρίζουν γενικά έθνη και πατρίδες.

Μα το είπα και πριν, έτσι αντιλαμβάνομαι εγώ το σύνθημα κι απ' τη στιγμή που δεν υπάρχει αντικειμενικός τρόπος να το διαβάσεις, αφού αυτός/-η που το 'γραψε δεν εξήγησε τι λέει, το καταλαβαίνεις όπως θες. Δεν ξέρω τι κάνει η αναρχία στο θέμα κι ούτε μ' ενδιαφέρει. Αν η στάμπα δίπλα είναι τελικά αυτή η αντικειμενικότητα που συζητάμε τώρα, ας είναι, ξανά δε με πολυνοιάζει κι ούτε πρόκειται να κάτσω να διαβάσω 7k θεωρητικές διακυμάνσεις για την ουσία του κάθε ιδεολογικού ρεύματος του χώρου απλά για να 'μαι εντάξει στην ερμηνεία ενός τοίχου. Πιο χαλαρά τα 'χω τα πράγματα στο κεφάλι μου. :P

Μπορεί να 'ναι όντως όπως το λες, μπορεί να μην είναι. Δεν ξέρω τι σκεφτόταν όταν το 'γραψε κι ούτε θα μάθω, μάλλον, ποτέ, άρα το εξηγώ με βάση τις δικές μου εμπειρίες και ιδέες.

Δεν είναι όμως δικαίωμά σου να μάχεσαι για την κατάργησή των εθνών, ιδίως όταν γνωρίζεις ότι είναι αδύνατον να το επιτύχεις, εκτός κι αν πετάς ακόμα σε ροζ συννεφάκια της αθωότητας.

Πρώτ' απ' όλα, δε μάχομαι για τίποτα συγκεκριμένο στο θέμα, απλές ιδέες πετάω. Μετά, έχω, προφανώς, δικαίωμα να μάχομαι για οτιδήποτε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που 'χεις εσύ δικαίωμα να λες/πιστεύεις/μάχεσαι-για οτιδήποτε. Άρα ας μην τον πιάσουμε αυτό, και οι δύο μπορούμε να λέμε και να κάνουμε ό,τι θέλουμε, ναι?

Δε μάχομαι για τίποτα συγκεκριμένο εδώ για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχω αντιπρόταση. Ρεαλιστές είμαστε πάνω απ' όλα, συμφωνούμε σ' αυτό, κι άρα απ' την στιγμή που στην ερώτηση "Αν όχι έθνη, τι?" δεν έχω απάντηση, δεν παλεύω για καμιά κατάργηση. Λέω, απλά, τι σκέφτομαι για την φάση που επικρατεί τώρα. Απλά την κρίνω χωρίς ν' αντιπροτείνω κάτι γιατί δεν έχω σκεφτεί ακόμα κάτι, κι ούτε ξέρω αν ποτέ θα σκεφτώ. Απλή συζήτηση κάνουμε, no big deal. Μου λες έθνη, σου λέω όχι. Μου λες ότι τα έθνη είναι αναπόφευκτα, δε σου λέω τίποτα απλά γιατί δεν έχω σκεφτεί την εκδοχή ενός λειτουργικού κόσμου χωρίς αυτά, κι άρα ό,τι πετάξω θα 'ναι αστήριχτη παπαριά από κει και πέρα. Μ' αυτό το σκεπτικό λοιπόν δε λέω "Καίμε σύνορα, λύθηκε το θέμα", απλά λέω "Διαφωνώ με τα σύνορα, τελεία."

Δεν είναι ρομαντισμός, ούτε την παίζω στην ουτοπία κι άντε να 'χουμε να λέμε. Ακραίος ρεαλισμός είναι, απλά λέω πού διαφωνώ μ' αυτό που λες και μετά σταματάω γιατί δεν έχω να δώσω λειτουργική εναλλακτική. Δε σημαίνει ότι θα πάω αύριο να γκρεμίσω τα σύνορα, αλλά μεθαύριο που θα καίνε τη σημαία στην πλατεία θα χειροκροτήσω ας πούμε και θα δώσω κι ένα χεράκι. Είμαι σε φάση διαμόρφωσης ακόμα δηλαδή, επικροτώ το κάψιμο χωρίς να ξέρω τι διαφορετικό θέλω τελικά συγκεκριμένα. Με τον καιρό έρχονται αυτά, δεν ανοίγω ένα βιβλίο να τα παπαγαλίσω.

Είναι καθαρά θέμα παιδείας και μόρφωσης ώστε να μην φτάσεις στο σημείο να σκέφτεσαι ακραία.

Μόρφωσης παρεχόμενης από πού και ποιους? Γιατί για δημοτικό μίλησα πριν, παρελάσεις εννοούσα, ποιήματα και στολές στις επετείους, πουκάμισσα και υπερηφάνεια που ακόμα και στον πιο καυλωμένο εθνικισταρά πέφτουν βαριά. Κατά πάσα πιθανότητα, όλοι από κάτι σχετικό ξεκινήσαμε. Ε, πήγαινε δες πόσοι απ' αυτούς καταλαβαίνουν και θυμούνται κάθε μέρα ότι είναι όντως ζήτημα παιδείας η ισορροπία που θέλουν να έχουν και πόσοι απλά, με τον καιρό, γίνονται αυτό που είπα.

Έχει να κάνει, στην τελική, με το πώς πιστεύεις ότι θα χρησιμοποιήσει ο άκυρος X την Y ιδέα. Ο πατριωτισμός φαίνεται, σε μένα πάντα, πολύ αναπαυτικό κι εύπεπτο concept, δε σε πιέζει πολύ, δεν αμφισβητεί και πολλές απ' τις σταθερές που διαμόρφωσες (read: κατάπιες) με τον καιρό, δεν επιβάλλει και τίποτα παραπάνω απ' το να λες/σκέφτεσαι κάθε τόσο "Αγαπώ την πατρίδα μου" και να πηγαίνεις κάθε Μάρτιο στο Σύνταγμα να δεις θέαμα. Δε σε αναγκάζει ν' αλλάξεις πολλά πράγματα στον τρόπο σκέψης/ζωής σου με λίγα λόγια, γι' αυτό και δεν είναι και δύσκολο να τον αφήσεις να υπάρχει στο κεφάλι σου. Ε, ακριβώς επειδή δεν είναι κάτι δύσκολο να δεχτείς εξαρχής, είναι και κάτι που περνάει πολύ εύκολα χωρίς έλεγχο στο μυαλό σου κι άρα δώσε λίγα χρόνια και δες που θα 'σαι μετά. Δεν αναφέρομαι σε σένα μόνο κι ούτε μ' ενδιαφέρει το κάθε εσύ μεμονωμένα. Λέω εντελώς αόριστα κι αστήρικτα ότι έχεις μια πλειοψηφία που δε μπορεί να χειριστεί αυτή την ιδέα, κι απλά αντί να τα ρίχνω στο άτομο όπως εσύ, ρίχνω την ευθύνη στην ιδέα. Μπορεί να φταίει και το άτομο, ναι OK, αλλά ξανά ο πατριωτισμός είναι από μόνος του GPT, για μένα δε χρειάζεται καν να υπάρχει, οπότε δε θα κάτσω να ψάχνω και να ρίχνω κι ευθύνες στον μέσο τύπο που απλά τον καταπίνει. Μαλάκας κι αυτός που δεν ξέρει/βλέπει τι του πετάνε, τι τρώει, τι πιστεύει, μαλάκας κι άχρηστος τελείως. Αλλά τώρα μένω στα σκατά που τρώει, εκεί εστιάζω, αυτά θέλω να κρίνω γιατί αυτά μ' ενοχλούν πιο πολύ.

Είναι σα να με βάζεις να συζητήσω θρησκεία με θρήσκους/τύπους που πιστεύουν/όπως-θέλουν-να-αυτοαποκαλούνται-τέλος-πάντων. Με τα σκατά (=θρησκεία) είναι η βασική διαφωνία μου, όχι με το μέσο τύπο που για X/Y λόγους του αρέσουν. Κι αυτός, σε μια κριτική σε δεύτερο επίπεδο, μαλάκας είναι αν δεν σκέφτεται κι αράζει, αλλά δεν είμαι τώρα σ' αυτό το επίπεδο. Άλλη φάση εδώ, άλλα κρίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Crowley ότι ήταν να πώ το είπα..Τώρα αν απαντάς επιλεκτικά και χωρίς επιχειρήματα πρόβλημά σου εγώ δε θα κάτσω να επαναλαμβάνομαι.

Απαντάω στοχευμένα,εκεί που βλέπω ότι έχει νόημα.

στον παντελεήμονα μαζί με την οικογένειά σου και στο ιατρείο σου να προσφέρεις στον τίμιο και χτυπημένο απ τη ζωή λαθρομετανάστη και απ τον Ελληνα τον πλούσιο,το καθικι,τον εθνικιστή να ζητάς φακελάκι.

Σου είπα,Κάτω Πατήσια μένω,δίπλα στον Αγ. Παντελεήμονα,I'm aware of the situation.

ΥΓΑπομωνώνεις φράσεις.1)Πιστεύω ο κλασσικός πολιτισμός απέδειξε την αξία του στο χρόνο=>η επίκληση στην αυθεντία είναι δυναμική και σωστή.

Δεν απέδειξε τίποτα,γιατί δεν υπάρχει τίποτα διαχρονικό.Τα πάντα πρέπει συνεχώς να αποδεικνύουν την αξία τους.Για παράδειγμα,το αστρονομικό σύστημα του Πτολεμαίου με τη Γη ως κέντρο ήταν μια "αυθεντία" για αιώνες,μέχρι που ο Κοπέρνικο και ο Γαλιλαίος την έριξαν στα σκουπίδια.

2)Λογική και ψυχραιμία???Εδώ ζητάμε λυσεις.Αλλά το ΚΚΕ μια ζωή βολευόταν με το να κρίνει χωρίς επιχειρήματα αλλά με μια φρασεολογία-μπουρδολογία που έχει δείξει τι πραγματικά πρεσβεύει.

Οι λύσεις δεν πρόκειται να έρθουν απ'τον ουρανό.Μόνο με ψύχραιμη και λογική ανάλυση των προβλημάτων,βρίσκεις τις λύσεις (και δεν τις..."ζητάς" απ'τον..."θεό"-???-).
Το ΚΚΕ προφανώς και τόσα χρόνια απλά συνθηματολογεί και λαϊκίζει,το λέω και εγώ παραπάνω,όπως το ίδιο κάνουν όλα τα φωνακλάδικα κόμματα,το ίδιο κάνει και το ΑΝΤΑΡΣΥΑ,το ίδιο κάνει και το ΛΑΟΣ,το ίδιο κάνει και η αγαπημένη σου Χ.Α.

3)Πιστεύω και τις δικογραφίες από όλα τα α.τ της Ελλάδας να σου φέρω για τις κλοπές πάλι κάποιος κακός Ελληνας θα κρύβεται από πίσω.Αρα τι μας προτείνεις???Αραξε πιες κάνα μπάφο και κρίνε.

Δεν πρόκειται να σου πω ότι κρύβεται κάποιος κακός Έλληνας,ούτε κάτι άλλο.Αλλά αν φέρεις κάποια (οποιαδήποτε) επίσημα στοιχεία,μετά χαράς να κάτσω να τα αναλύσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λεωνίδας_Δ

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας_Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Δεν έχεις ιδέα λυπάμαι που στο λέω...Πραγματικά δεν έχεις ιδέα..H FRONTEX ξέρεις τι έιναι???Λοιπόν επειδή πραγματικά δεν αξίζει να σου απαντάω πλέον σου λέω μόνο αυτό:Αν δε μπορείς να βγεις απ τον γυάλινο κόσμο σου ή αν νομίζεις ότι βγήκες επειδή το παίζεις επαναστάτης στο παν/μιο μην κρίνεις πράγματα που δεν τα έχεις ζήσει πραγματικά γιατί απλά γελοιοποιείσαι.Οπως επίσης γελοιοποιείσαι με το να μου λες ότι ο αρχαίος ελληνισμός,ο πραγματικός ελληνισμός δεν αποδεικνύει συνεχώς την αξία του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top