[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
ΜΙα ερωτηση μονο,ο Μαρξ στο εργο του ''κεφαλαιο'' αναφερει ψιχουλα για μισθους,αυτοκτονιες ανθρωπων,εργασια για μικρα παιδια και 16ωρα? :)

Όχι βέβαια. Σου είπα εγώ ότι δεν μου αρέσει στη θεωρία ο Κομμουνισμός? Όμως είμαι πεπεισμένος ότι είναι αδύνατον με τα σημερινά δεδομένα να εφαρμοστεί :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
ΜΙα ερωτηση μονο,ο Μαρξ στο εργο του ''κεφαλαιο'' αναφερει ψιχουλα για μισθους,αυτοκτονιες ανθρωπων,εργασια για μικρα παιδια και 16ωρα? :)

Δεν λέει αυτό.
Αυτό που ρωτάει και αυτό που ρώτησα και εγώ ήταν που ΠΡΑΚΤΙΚΑ έχει εφαρμοστεί ο πραγματικός κομμουνισμός και η μαρξιστική θεωρία.
Ο Μαρξ αν δεν κάνω λάθος λέει για ισότιμα κοινωνικά status,για δίκαιο καταμερισμό του πλούτου,για εργασία που θα είναι πραγματική χαρά και θα ξεδιπλώνει ο άλλος τα ταλέντα του.
Είναι η τέλεια θεωρία και εγώ την υποστηρίζω,αλλά αναρωτιέται(τουλάχιστον αυτό κατάλαβα) που έχει εφαρμοστεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Όχι βέβαια. Σου είπα εγώ ότι δεν μου αρέσει στη θεωρία ο Κομμουνισμός? Όμως είμαι πεπεισμένος ότι είναι αδύνατον με τα σημερινά δεδομένα να εφαρμοστεί :)

Δεν θα μιλησουμε σε αυτο το θεμα για το αν μπορει η οχι να εφαρμοστει,δεν ειναι μονο ζητημα περι ''σημερινων δεδομενων'',ειναι πολλες συνιστωσες.Το θεμα ειναι να ανοιξετε κανα βιβλιο και να δειτε τι πραγματικα πρεσβευει ο κομμουνισμος.

Και μακρια απο εξισωσεις κομμουνισμου με Κινες και Ρωσσιες,Χιτλεραδες και Σταλιν,ολες αυτες οι εντυπωσεις εχουν δημιουργηθει ακριβως για να πνιξουν την επανασταση του κομμουνισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα... Δεν γνωρίζω τη θέση του κομμουνισμού πάνω σε αυτό, όμως επειδή ακούω για ίσο καταμερισμό του πλούτου θα ρωτήσω... Ένας που ξύνεται με έναν που δουλεύει καλά και αποδοτικά, θεωρητικά θα πληρώνονται το ίδιο?
(σε αυτό χρειάζεται το παράδειγμα του ιδιωτικού τομέα, γιατί κάποιες φορές παίρνει ο καθένας αυτό που του αξίζει και όχι όλοι τα ίδια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Δεν θα μιλησουμε σε αυτο το θεμα για το αν μπορει η οχι να εφαρμοστει,δεν ειναι μονο ζητημα περι ''σημερινων δεδομενων'',ειναι πολλες συνιστωσες.Το θεμα ειναι να ανοιξετε κανα βιβλιο και να δειτε τι πραγματικα πρεσβευει ο κομμουνισμος.

Και μακρια απο εξισωσεις κομμουνισμου με Κινες και Ρωσσιες,Χιτλεραδες και Σταλιν,ολες αυτες οι εντυπωσεις εχουν δημιουργηθει ακριβως για να πνιξουν την επανασταση του κομμουνισμου.

Γιατί ρε συ?Δηλαδή είχαν στο μυαλό τους όλοι αυτοί αχ,ναι ας κάνουμε κάτι που θα αποτρέψει τον κόσμο να είναι υπέρ του κομμουνισμού?
Εγώ τις ξέρω τις επαναστάσεις και δεν με εμποδίζει να είμαι υπέρ του κομμουνισμού.Γενικότερα,την Ιστορία την έχουμε για να αποφεύγουμε τα λάθη του παρελθόντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πιστεύεις ότι θα λειτουργούσε το κράτος με κομμουνισμό? Υπάρχει λόγος που το ίδιο το κόμμα θέλει να είναι μονίμως αντιπολίτευση. Ξέρει ότι σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσε δημοκρατικά να κυβερνήσει.



Το ότι ήταν από τους μεγαλύτερους χασάπηδες της ιστορίας δε σου λέει κάτι, ε? Το ότι έχει σκοτώσει (αν δεν κάνω λάθος) 23 εκατομμύρια κόσμο? Μπα... Δεν ήταν λιγότερο εγκληματίας από τον Hitler, έστω και αν πρέσβευαν διαφορετικά πράγματα. Και να δεχτώ ότι πρέσβευε αρχικά καλύτερα ιδανικά, τα εγκλήματά του φανερώνουν ότι ήταν εξίσου εγκληματίας και ψυχασθενής με τον Hitler.

Δεν ξέρω, μόνο εσύ ξέρεις και αυτό φαίνεται. Για πες μου, λειτουργεί τέλεια η κοινωνία στην Κίνα, στην Κούβα κλπ, έτσι? ;) 16ωρα εργασίας με ψίχουλα για μισθό, άνθρωποι αυτοκτονούν, δουλεύουν από μικρά παιδιά... Ψήσου να γίνουμε έτσι:clapup:

Το ότι το ΚΚΕ θέλει να είναι στην αντιπολίτευση, πώς προκύπτει ως συμπέρασμα;

Αυτό που λες δεν ισχύει. Επί Στάλιν εκτελέστηκαν μετά από δίκη περίπου 900.000 άτομα -κυρίως μέλη του ΚΚΣΕ- τα οποία κρίθηκαν ένοχα για προδοσία, γιατί για να ρίξουν το καθεστώς έκαιγαν εργοστάσια και άλλη δημόσια περιουσία. Μέχρι που σκότωσαν κάποιους (δε θυμάμαι ποιους τώρα), για να προκαλέσουν το χάος.
Θέλεις να το πεις υπερβολής, θέλεις να το πεις λάθος, πες το όπως θέλεις. Αυτό ήταν το σκοτεινότερο σημείο.

Τα 28 εκ. δεν ισχύει σε καμία περίπτωση ως αριθμός. Εκτός αν τον μπερδεύεις με τον αριθμό απωλειών στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο που οι απώλειες του Κόκκινου Στρατού ήταν κοντά αλλά παραπάνω από 28 εκ.

Και το ΚΚΕ έχει πει πολλές φορές για τους χαμηλούς μισθούς της Κίνας. Προφανώς δεν ευθύνεται ο Κομμουνισμός για αυτό.
Όσον αφορά στην Κούβα, πρέπει να μάθεις είναι η χώρα με το καλύτερο σύστημα υγείας στον κόσμο και μία από αυτές με τον χαμηλότερο αναλφαβητισμό.

Και κάτι ακόμα... Δεν γνωρίζω τη θέση του κομμουνισμού πάνω σε αυτό, όμως επειδή ακούω για ίσο καταμερισμό του πλούτου θα ρωτήσω... Ένας που ξύνεται με έναν που δουλεύει καλά και αποδοτικά, θεωρητικά θα πληρώνονται το ίδιο?
(σε αυτό χρειάζεται το παράδειγμα του ιδιωτικού τομέα, γιατί κάποιες φορές παίρνει ο καθένας αυτό που του αξίζει και όχι όλοι τα ίδια)
Στον Σοσιαλισμό-Κομμουνισμό δεν υπάρχει ισότητα στις απολαβές. Υπάρχει αξιοπρεπής μισθός για όποιον εργάζεται, ενώ τελείως δωρεάν για όλους είναι βασικά αγαθά, όπως η Υγεία, η Παιδεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Και το ΚΚΕ έχει πει πολλές φορές για τους χαμηλούς μισθούς της Κίνας. Προφανώς δεν ευθύνεται ο Κομμουνισμός για αυτό.

Oυσιαστικα στην Κινα δεν εχουν κομμουνισμο... μην τρελαθουμε κιολας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Εμένα οι γονείς μου ως Βορειοηπειρώτες μεγάλωσαν στην κουμουνιστική Αλβανία του Χότζα.Οι κατάσταση ήταν άθλια,δούλευαν όλη μέρα για ελάχιστα χρήματα,δεν είχα προοπτικές και όνειρα για τίποτα,ειδικότερα το ΚΚ έκανε προσπάθεια για εξαφανισμό της ελληνικής μειονότητας,τα σύνορα ήταν κλειστά και όποιος τολμούσε να τα περάσει εκτελούνταν επιτόπου,το μόνο υπέρ ήταν ότι ήξεραν ότι δεν θα πεινάσουν και θα έχουν δουλειά για πάντα.Θα μου πείτε ότι και ο Χότζα δεν ήταν κομμουνιστής....Τότε πείτε μου ένα κράτος στο οποίο εφαρμόστηκε ο κομμουνισμός!Γιατί στα πιο "κουμουνιστικά" κράτη δεν εφαρμόστηκε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα οι γονείς μου ως Βορειοηπειρώτες μεγάλωσαν στην κουμουνιστική Αλβανία του Χότζα.Οι κατάσταση ήταν άθλια,δούλευαν όλη μέρα για ελάχιστα χρήματα,δεν είχα προοπτικές και όνειρα για τίποτα,ειδικότερα το ΚΚ έκανε προσπάθεια για εξαφανισμό της ελληνικής μειονότητας,τα σύνορα ήταν κλειστά και όποιος τολμούσε να τα περάσει εκτελούνταν επιτόπου,το μόνο υπέρ ήταν ότι ήξεραν ότι δεν θα πεινάσουν και θα έχουν δουλειά για πάντα.Θα μου πείτε ότι και ο Χότζα δεν ήταν κομμουνιστής....Τότε πείτε μου ένα κράτος στο οποίο εφαρμόστηκε ο κομμουνισμός!Γιατί στα πιο "κουμουνιστικά" κράτη δεν εφαρμόστηκε...
Ισως τελικα ο κομουνισμος να ειναι μια ''ιδανικη'' κατασταση της κοινωνιας η οποια πρακτικα να ειναι πολυ δυσκολο να εφαρμοστει λογω των προσωπικων φιλοδοξιων του καθε ανθρωπου που με τον σημερινο τροπο σκεψης υποσυνειδητα αποσκοπει στην διακριση του εις βαρος των αλλων (δοξα, χρημα, κ.α)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Ισως τελικα ο κομουνισμος να ειναι μια ''ιδανικη'' κατασταση της κοινωνιας η οποια πρακτικα να ειναι πολυ δυσκολο να εφαρμοστει λογω των προσωπικων φιλοδοξιων του καθε ανθρωπου που με τον σημερινο τροπο σκεψης υποσυνειδητα αποσκοπει στην διακριση του εις βαρος των αλλων (δοξα, χρημα, κ.α)

Στο χέρι μας είναι την ιδανική κατάσταση να την κάνουμε πραγματικότητα.Τουλάχιστον αυτό θέλω να πιστεύω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
εγω πάντως δεν τασσομαι ουτε υπερ τπου κουμμουνισμου , είναι και αυτο ενα ακραίο πολιτευμα , και όσο αντιφατικο με τις γενικες μου δημοσιευσεις και ανα ακουγεται υποστηρίζω τον ΔΙΚΑΙΟ καπιταλισμο και εν γενει τη φιλελευθερη οικονομια γιατι δεν ειναι καθόλου δεσμευτικη ..επαναλαμβανω τη δικάιη , δλδ σε αυτο το συστημα να λειτουργουν όλοι με μοναδικο γνώμονα την ισότητα και ο,τι κανουν να το κανουν με εννομα και θεμιτα μέσα , κατι τετοιο ομως ειναι ανεφαρμοστο και ανεδαφικο ωστόσο το υποστηριζω :P
και αυτο γτ μεσα στην φιλελευθερη οικονομια μπορει να αναπτυχθει ο καθενας όπως επιθυμεις και ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ...εγω ενδεχεται εξαιτιας καποιας ανωμαλιας να θελω να δουλευω απο το πρωι ως το βράδυ και να κερδιζω πολυ περισσοτερα λεφτα πο καποιον που εργαζετραι 12ωρο ή η δουλεια που βγαζω εγω να μην συγκρινεται με τη δικια σου και να αξιζει για παραπανω..κι ομως συμφωνα με τον κουμμουνισμο θα ανταμειφθούμε το ίδιο , γενικα ο κουμμουνισμος θαρρω πως σου στερει ευκαιριες και σε περιορίζει! το καλυτερο ειναι η δημοκρατια παιδες και μαλλον οχι η κοινοβουλευτκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Σοσιαλισμός=εκφυλισμένος κρατικός καπιταλισμός

Οι κομμουνιστές κατάφεραν το τρομερό επίτευγμα να κάνουν την καπιταλιστική δύση να μοιάζει με παράδεισο.Συγχαρητήρια.

Άντε τώρα οι κύριοι Μαρξ,Λένιν και τα λοιπά ξερατά στον σκουπιδοτενεκέ της ιστορίας όπου ανήκουν,αρκετά ασχοληθήκαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Στο χέρι μας είναι την ιδανική κατάσταση να την κάνουμε πραγματικότητα.Τουλάχιστον αυτό θέλω να πιστεύω:)

:)Μπράβο σου που είσαι αισιόδοξη!:)
Έτσι πρέπει! :thumbup:

Σοσιαλισμός=εκφυλισμένος κρατικός καπιταλισμός

Οι κομμουνιστές κατάφεραν το τρομερό επίτευγμα να κάνουν την καπιταλιστική δύση να μοιάζει με παράδεισο.Συγχαρητήρια.

Άντε τώρα οι κύριοι Μαρξ,Λένιν και τα λοιπά ξερατά στον σκουπιδοτενεκέ της ιστορίας όπου ανήκουν,αρκετά ασχοληθήκαμε.

Μην γίνεσαι τόσο χυδαίος, ρε.
Κάλλιστα μπορώ να σε αποκαλώ απόβρασμα της κοινωνίας, αλλά δεν το κάνω, γιατί "σέβομαι" (στην παρούσα φάση) τα πιστεύω σου.
Τενεκέ._
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Δεν ήταν λιγότερο εγκληματίας από τον Hitler, έστω και αν πρέσβευαν διαφορετικά πράγματα. Και να δεχτώ ότι πρέσβευε αρχικά καλύτερα ιδανικά, τα εγκλήματά του φανερώνουν ότι ήταν εξίσου εγκληματίας και ψυχασθενής με τον Hitler.

Μην ισοπεδώνουμε τα πάντα.Ο Στάλιν μπορεί να είχε χίλια κακά, μπορεί να σκότωσε κάμποσο κόσμο (οι περισσότεροι βέβαια αστοί -> προεπαναστατικά και προδότες->μετεπαναστατικά) και να είχε την τάση να συγκεντρώνει όλες τις εξουσίες πάνω του.Αλλά σε καμία των περιπτώσεων δεν μπορεί να εξισωθεί με τον Χίτλερ.Ούτε οικονομικά κίνητρα είχε, ούτε είχε ιμπερεαλιστικές τάσεις και βοήθησε την Ευρώπη δίνοντας το τελικό χτύπημα στην φασιστική Γερμανία στην μάχη στο Λένινγκραντ (το έχω ξαναπεί αυτό, δεν πειράζει).Τα λάθη γίνονται και κανένας δεν μπορεί να το αρνηθεί ανεξάρτητα απο ιδεολογίες.Δεν υπάρχει σήμερα κομμουνιστής ή υποστηρικτής του υπαρκτού σοσιαλισμού που να θέλει το κράτος του να πάρει την ίδια πορεία με την Σοβιετική Ένωση.Απ' την άλλη τα αίτια που οδήγησαν σε αυτή την κατάληξη προσπαθούν να μελετηθούν και να είναι παραδείγματα προς αποφυγή.Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να θεωρούμε όλα τα σκατά καθεστώτα (Κίνα,Β.Κορέα,Αλβανία) ως κομμουνισμό.Ο κομμουνισμός στην πράξη είναι η προσπάθεια υλοποίησης των θεωριών των Μαρξ-Ενγκελς όπως γράφτηκαν στο Μανισφέστο του ΚΚ και στο Κεφάλαιο.Είναι ένα σύστημα κοινωνικό-οικονομικό τίμιο και φιλικό προς τον άνθρωπο.Όχι κανένα τέρας.Βέβαια, οι πειρασμοί του τωρινού συστήματος έχουν διαφθείρει τους πάντες και έχουν αμαυρώσει τον κομμουνισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Μην γίνεσαι τόσο χυδαίος, ρε.
Κάλλιστα μπορώ να σε αποκαλώ απόβρασμα της κοινωνίας, αλλά δεν το κάνω, γιατί "σέβομαι" (στην παρούσα φάση) τα πιστεύω σου.
Τενεκέ._

Μην τα σέβεσαι.Ούτε εγώ σέβομαι τα πιστεύω πάρα πολλών.Σέβομαι το δικαίωμα τους να έχουν μαλακισμένα (in my opinion) πιστεύω,όχι τα ίδια τα πιστεύω.Συνεπώς,δεν περιμένω και απ'τους άλλους να σέβονται αυτά που πιστεύω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εμένα οι γονείς μου ως Βορειοηπειρώτες μεγάλωσαν στην κουμουνιστική Αλβανία του Χότζα.Οι κατάσταση ήταν άθλια,δούλευαν όλη μέρα για ελάχιστα χρήματα,δεν είχα προοπτικές και όνειρα για τίποτα,ειδικότερα το ΚΚ έκανε προσπάθεια για εξαφανισμό της ελληνικής μειονότητας,τα σύνορα ήταν κλειστά και όποιος τολμούσε να τα περάσει εκτελούνταν επιτόπου,το μόνο υπέρ ήταν ότι ήξεραν ότι δεν θα πεινάσουν και θα έχουν δουλειά για πάντα.Θα μου πείτε ότι και ο Χότζα δεν ήταν κομμουνιστής....Τότε πείτε μου ένα κράτος στο οποίο εφαρμόστηκε ο κομμουνισμός!Γιατί στα πιο "κουμουνιστικά" κράτη δεν εφαρμόστηκε...

Είχαν πάντα δουλειά (και αυτό μες τις ώρες εργασίας, δεν ισχύει, εκτός αν μιλάς για μεταπολεμικές εποχές...). Δεν πεινούσαν. Είχαν δωρεάν Παιδεία. Δωρεάν Υγεία. Φθηνό ηλεκτρικό, νερό και θέρμανση. Κοινωνικό κράτος.
Δεν ξέρω, μου διαφεύγει κάτι;
Περνούσαν, δηλαδή... χάλια... [χωρίς να θέλω να πω ότι ήταν τέλεια!]
Και αυτά τα εθνικιστικά για εξαφανισμό του ελληνισμού, κόψε τα, γιατί είναι βλακείες. Τα ίδια λέγανε και για την ΕΣΣΔ οι Έλληνες εθνικιστές και προσφάτως διάβαζα ένα άρθρο κάπου που άρχιζε και κατέρριπτε ένα-ένα ό,τι υποστήριζαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην ισοπεδώνουμε τα πάντα.Ο Στάλιν μπορεί να είχε χίλια κακά, μπορεί να σκότωσε κάμποσο κόσμο (οι περισσότεροι βέβαια αστοί -> προεπαναστατικά και προδότες->μετεπαναστατικά) και να είχε την τάση να συγκεντρώνει όλες τις εξουσίες πάνω του.Αλλά σε καμία των περιπτώσεων δεν μπορεί να εξισωθεί με τον Χίτλερ.Ούτε οικονομικά κίνητρα είχε, ούτε είχε ιμπερεαλιστικές τάσεις και βοήθησε την Ευρώπη δίνοντας το τελικό χτύπημα στην φασιστική Γερμανία στην μάχη στο Λένινγκραντ (το έχω ξαναπεί αυτό, δεν πειράζει).Τα λάθη γίνονται και κανένας δεν μπορεί να το αρνηθεί ανεξάρτητα απο ιδεολογίες.Δεν υπάρχει σήμερα κομμουνιστής ή υποστηρικτής του υπαρκτού σοσιαλισμού που να θέλει το κράτος του να πάρει την ίδια πορεία με την Σοβιετική Ένωση.Απ' την άλλη τα αίτια που οδήγησαν σε αυτή την κατάληξη προσπαθούν να μελετηθούν και να είναι παραδείγματα προς αποφυγή.Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να θεωρούμε όλα τα σκατά καθεστώτα (Κίνα,Β.Κορέα,Αλβανία) ως κομμουνισμό.Ο κομμουνισμός στην πράξη είναι η προσπάθεια υλοποίησης των θεωριών των Μαρξ-Ενγκελς όπως γράφτηκαν στο Μανισφέστο του ΚΚ και στο Κεφάλαιο.Είναι ένα σύστημα κοινωνικό-οικονομικό τίμιο και φιλικό προς τον άνθρωπο.Όχι κανένα τέρας.Βέβαια, οι πειρασμοί του τωρινού συστήματος έχουν διαφθείρει τους πάντες και έχουν αμαυρώσει τον κομμουνισμό
Θελω μονο να επισημανω οτι η Ελλαδα επαιξε τον καθοριστικο ρολο στην νικη των συμμαχικων δυναμεων και επιπλεον η Γερμανια ειχε ιδη ανοιξει πολλα μετωπα οπωτε και το οτι εφτασε εκει που εφτασε ηταν φοβερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Μην ισοπεδώνουμε τα πάντα.Ο Στάλιν μπορεί να είχε χίλια κακά, μπορεί να σκότωσε κάμποσο κόσμο (οι περισσότεροι βέβαια αστοί -> προεπαναστατικά και προδότες->μετεπαναστατικά) και να είχε την τάση να συγκεντρώνει όλες τις εξουσίες πάνω του.Αλλά σε καμία των περιπτώσεων δεν μπορεί να εξισωθεί με τον Χίτλερ.Ούτε οικονομικά κίνητρα είχε, ούτε είχε ιμπερεαλιστικές τάσεις και βοήθησε την Ευρώπη δίνοντας το τελικό χτύπημα στην φασιστική Γερμανία στην μάχη στο Λένινγκραντ (το έχω ξαναπεί αυτό, δεν πειράζει).Τα λάθη γίνονται και κανένας δεν μπορεί να το αρνηθεί ανεξάρτητα απο ιδεολογίες.Δεν υπάρχει σήμερα κομμουνιστής ή υποστηρικτής του υπαρκτού σοσιαλισμού που να θέλει το κράτος του να πάρει την ίδια πορεία με την Σοβιετική Ένωση.Απ' την άλλη τα αίτια που οδήγησαν σε αυτή την κατάληξη προσπαθούν να μελετηθούν και να είναι παραδείγματα προς αποφυγή.Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να θεωρούμε όλα τα σκατά καθεστώτα (Κίνα,Β.Κορέα,Αλβανία) ως κομμουνισμό.Ο κομμουνισμός στην πράξη είναι η προσπάθεια υλοποίησης των θεωριών των Μαρξ-Ενγκελς όπως γράφτηκαν στο Μανισφέστο του ΚΚ και στο Κεφάλαιο.Είναι ένα σύστημα κοινωνικό-οικονομικό τίμιο και φιλικό προς τον άνθρωπο.Όχι κανένα τέρας.Βέβαια, οι πειρασμοί του τωρινού συστήματος έχουν διαφθείρει τους πάντες και έχουν αμαυρώσει τον κομμουνισμό

Ο πιο σωστός πιστεύω:)
Απλά θυμάμαι οτι είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο για τον Στάλιν,διορθώστε με,οτι πέρα από τους αστούς είχε κάνει και τα χίλια μύρια στους αγρότες,προκειμένου να μην επαναληφθούν "ανταρσίες" όπως να μαζέψουν και πάλι το σιτάρι και να μην έχει ο υπόλοιπος κόσμος πρόσβαση.Υπήρχαν και μαρτυρίες Ρώσων οι οποίοι έλεγαν οτι με ένα χωραφάκι τους έβγαζε μεγαλο-γαιοκτήμονες και τους ανάγκαζε να πληρώνουν φόρους,εξορία κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Σοσιαλισμός=εκφυλισμένος κρατικός καπιταλισμός

Οι κομμουνιστές κατάφεραν το τρομερό επίτευγμα να κάνουν την καπιταλιστική δύση να μοιάζει με παράδεισο.Συγχαρητήρια.

Άντε τώρα οι κύριοι Μαρξ,Λένιν και τα λοιπά ξερατά στον σκουπιδοτενεκέ της ιστορίας όπου ανήκουν,αρκετά ασχοληθήκαμε.

Δεν ειναι περι σεβασμου Crowley,χεστηκα για τον σεμνοτυφο ''σεβασμο''.
Απλως,μαλλον δεν μπορεις να αναγνωρισεις το εργο των 2 παραπανω προσωπων,ιδιαιτερα του Μαρξ στον κοινωνιολογικο τομεα.
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top