[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
@MrCrowley

Σε γενικες γραμμες,εξακολουθει να ισχυει στην κοινωνικη αναλυση η ταξικη ''ιδεολογια''.

Αμα δεν το καταλαβαινα,προφανως και δεν θα εκανα αναφορα σε αυτο :P.Ο Μαρξισμος εχει προσφερει μια ολοκληρη κοινωνικοοικονομικη αναλυση,και με βαση αυτη δομει και μια ιδεολογια,ασχετα αμα συμφωνεις ή οχι.Τωρα στις λεξεις θα κολλησουμε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
@MrCrowley

Σε γενικες γραμμες,εξακολουθει να ισχυει στην κοινωνικη αναλυση η ταξικη ''ιδεολογια''.

Αμα δεν το καταλαβαινα,προφανως και δεν θα εκανα αναφορα σε αυτο :P.Ο Μαρξισμος εχει προσφερει μια ολοκληρη κοινωνικοοικονομικη αναλυση,και με βαση αυτη δομει και μια ιδεολογια,ασχετα αμα συμφωνεις ή οχι.Τωρα στις λεξεις θα κολλησουμε?:P

Μια οικονομική ανάλυση αμφιλεγόμενη (αν δεν ήταν,θα υπήρχαν μόνο οπαδοί της πάλης των τάξεων) με πολλά λάθη και τρύπες όμως,εξ'αιτίας λανθασμένων εκτιμήσεων/νοητικών περιορισμών του ίδιου του Μαρξ,περιορισμένων γνώσεων σε ορισμένα πεδία και συμπερασμάτων ξεπερασμένων,απ'την εξέλιξη της κοινωνίας.Αφήστε τον επιτέλους στον τάφο του τον άνθρωπο να ηρεμήσει,κλωτσοσκούφι το 'χετε κάνει το πτώμα του (κάτα πάσα πιθανότητα αν ο ίδιος ο Μαρξ ζούσε σήμερα,τους περισσότερους μαρξιστές-αν όχι όλους-θα τους έφτυνε κατάμουτρα).Αν δεν κάνω λάθος,έχω κάνει μια συνοπτική κριτική σε ορισμένα σημεία του μαρξισμού που βρίσκω προβληματικά στο παρών thread,if not,δεν προτίθεμαι να κάνω.Το έχω ξαναπεί,δεν θεωρώ ότι ένα forum αποτελεί πρόσφορο έδαφος για τέτοιες τεράστιες συζητήσεις,οπότε το κλείνω εδώ.

Και ένα τραγουδάκι,αφιερωμένο στους μαοϊκούς:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.

Καπως ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
τα παιδακια ψαχνονται, λογικο ειναι να γινουν μικροφασιστακια,
μεχρι να μεγαλωσουν θα ωριμασουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
H ασχέτως απόχρωσης αριστερά, έκανε "καλή" δουλειά, στίς σχολές....που φοιτούν τα Ελληνόπουλα.
Έχουν ξεσκολίσει όλοι, μάρξ-λένιν,μπακούνιν,κροπότκιν και πάει λέγοντας...,
..οπότε λίγο ο νεανικός επαναστατισμός και η πιπίλα του κάθε ινστρούχτορα και νά'σου.
Ολα τα είδη "επαναστατών" της πεντάρας, που πετροβολούν τους πάντες για τα πάντα, εκτός απο τη στραβομάρα των επιλογών τους.

Ομως ποτέ δεν είναι αργά, μπορούν πάντα να ξεστραβωθούν.... όλοι όσοι θέλουν να απαλλαγούν απο παρωπίδες που παραμορφώνουν την σκέψη, επομένως και την (πολιτκή) άποψη.
Αν κάνανε τον κόπο πρίν απο ότιδήποτε, να είχανε διαβάσει για τα Πολιτεύματα, στον Πλάτωνα και στον Αριστοτέλη.
Γιατί αυτοί (κι όχι επειδή είναι πρόγονοί μας), κι όμως μόνο αυτοί τα είπαν πρώτοι ( ο Μαρξ και λοιποί, τους μελέτησαν για να μορφωθούν).
Δεν μπόρεσε να τους αμφισβητήσει κανείς μέχρι τώρα (ούτε ο Μάρξ) κλπ, γιαυτό και παραμένουν διαχρονικοί ώστε να διδάσκονται παντού στην υφήλιο.
Εσείς εξακολουθείστε να διαβάζετε τους κακέκτυπους "αντιγραφείς", όμως όταν πάτε κατευθείαν στην πηγή, που είναι "δυστυχώς", οι πρόγονοί μας.
Τότε θα δείτε τη "διαφορά" στην ποιότητα των σκέψεων και της διαλεχτικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Η κάθε ένδειξη δημοκρατίας έχει εκλείψει με ευθύνη όλων μας και κάποιοι μιλάνε για "αριστερά" και "δεξιά"...
Απλά λυπάμαι για την κατάντια μας:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toto13

Νεοφερμένος

Ο toto13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Κοκκινο και μαυρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_98

Νεοφερμένος

Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
καιρος να δηλωθει παρανομο το κομμα να ησυχασουμε απο τους τραμπουκοφασιστες και τους αμορφωτους ηλιθιους που τους ακολουθουν μια και καλη.Στην Γερμανια οποιαδηποτε φασιστικη δραστηριοτητα εχει ποινικες συνεπειες,ακομα και με φυλακιση.Και στις περισσοτερες χωρες τετοια κομματα ειναι παρανομα.

Φίλε δεν διαφωνώ σε αυτό που λες περί Χ.Α
αλλά ξεχνάς κάτι πως είναι εκλεγμένο κόμμα από τον ελληνικό λαό με αναλογία 1/10 ψήφισαν Χ.Α
μιλάς για Δημοκρατία την στιγμή που επειδή δεν σου αρέσει ένα κόμμα να φύγει όποιες και αν είναι οι αντιλήψεις του
π.χ εμένα δεν μου αρέσει ο ΣΥΡΙΖΑ δηλαδή τι θα πω παράνομο το ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορώ αφου έχει εκλεχθεί για αυτό είναι μέσα !!
το ίδιο είναι και με την Χ.Α
και όποιος έχει διαβάσει ιστορία ήξερε και θα περίμενε κάποια στιγμή την άνοδο Ακροδεξιών οργανώσεων.
Και η απάντηση φυσικά είναι μία εφόσον τα τελευταία 30 Χρόνια και γενικότερα μετα την ρίξη της Χόυντας όλες οι κυβερνήσεις πολύ απλά τα γ@μησ@ν όλα ο λαός αγανάκτησαι και ξέσπασε έτσι τιμώρησε με την ψήφο του και έκανε να χεστουν λιγάκι οι υπεύθυνοι...
Επείσης μπορώ να πω με σιγουρία πως η άνοδος της Χ.Α έδωσε την αφορμή για κάποιες αλλάγες και την κλοτσια για την έναρξη κάποιων διαδικασιών που είχαν μήμνει στο ράφι εδω και δεκαετίες...

Εν κατακλείδι :
Για κανέναν λόγο δεν υποστηρίζω Χρυσή Αυγή
αλλά εφόσον ΔΙΚΑΙΑ μπήκε στην Βουλή γιατι την ψήφισε ο λαός δεν μπορεί να φύγει επειδή δεν μας άρεσει
άμα δεν είχαν γίνει όλα αυτά δεν θα είχε ανέβει. Συνεπώς τα ΑΚΡΑ & ο φανατισμος ποτε δεν ήταν λύση ούτε η ΑΚΡΟΔΕΞΙΑ ούτε η ΑΚΡΟΑΡΙΣΤΕΡΑ...

Φιλικά Νίκος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_98

Νεοφερμένος

Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδιά νομίζω πως ξεχάσατε κάτι εδώ δεν κάνουμε DEBAIT και δεν μας ενδιαφέρει τι κάνει ο άλλος πολιτικά
μάλλον έχετε παρεξηγήσει πως εδω ειναι Για ΣΧΟΛΕΙΟ... οχι για κομματα ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ποια διαδικασία κινήθηκε δηλαδή εξαιτίας της χρυσής αυγής; Αφού το μόνο που κάνουν είναι να παρανομούν και να λαϊκίζουν. Με τη σημερινή τους δράση έπρεπε να είχαν ήδη βγει στην παρανομία. Ο μόνος λόγος που δεν γίνεται αυτό, είναι γιατί είναι συστημικοί.

Όσον αφορά την ακροαριστερά, χωρίς να λέω ότι ειπώθηκε κάτι τέτοιο απλά να μαστε ξεκάθαροι, ακροαριστερά είναι η συνωμοσία πυρήνων της φωτιάς που τώρα είναι στη φυλακή. Ούτε το ΚΚΕ ούτε το ΣΥΡΙΖΑ ούτε κάποιο άλλο αριστερό κόμμα. Επειδή γενικά βλέπω πολλές φορές να συγκρίνονται με τη ΧΑ. Κανένα αριστερό κόμμα δε βγηκε ποτέ να ασκήσει σωματική βία σε κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_98

Νεοφερμένος

Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ποια διαδικασία κινήθηκε δηλαδή εξαιτίας της χρυσής αυγής; Αφού το μόνο που κάνουν είναι να παρανομούν και να λαϊκίζουν. Με τη σημερινή τους δράση έπρεπε να είχαν ήδη βγει στην παρανομία. Ο μόνος λόγος που δεν γίνεται αυτό, είναι γιατί είναι συστημικοί.

Όσον αφορά την ακροαριστερά, χωρίς να λέω ότι ειπώθηκε κάτι τέτοιο απλά να μαστε ξεκάθαροι, ακροαριστερά είναι η συνωμοσία πυρήνων της φωτιάς που τώρα είναι στη φυλακή. Ούτε το ΚΚΕ ούτε το ΣΥΡΙΖΑ ούτε κάποιο άλλο αριστερό κόμμα. Επειδή γενικά βλέπω πολλές φορές να συγκρίνονται με τη ΧΑ. Κανένα αριστερό κόμμα δε βγηκε ποτέ να ασκήσει σωματική βία σε κανέναν.

φίλε εδώ είσαι FAUL !!
τα κόμματα όπως ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΚΑΙ ΚΚΕ και τα παρεμφερί τους δεν βαράνε αυτό που λέμε Δημόσια
φυσικά και η Χρυση Αυγη δερνει ασχετα αν βγαινουν και λενε πως δεν βαρανε και οτι και καλα ειναι μπουρδες
ολοι το ξερουν πως οι Χρυσαυγιτες δερνουν

αλλα εδω να σου πω εγω πρωσοπικη μου εμπειρια...
εγω φιλε μου δεν ξερεις τι τρεξιμο εχω φαει απο το ΚΚΕ και την ΚΝΕ
εβγαινα βολτα με φιλους και ηταν μια τυπισσα της ΚΝΕ και μυραζε φυλλαδια παει να μου δωσει της λεω δεν θελω μου λεει με εναν κοφτο ηφος ΠΑΡΕ ΤΟ για να μην δημιουργησω θερμο επισοδειο απλα το πηρα και το πεταξα στον διπλανο καδο ανακυκλωσης και μετα με γυρναει με βλεπει λες και εκανα φονο την επομενη μερα περιττο να σου πω πως μου εφερε τα φιλαρακια της του Αναρχοκομμουνιστες της ΚΝΕ και εκανα 2 φορες τρεχωντας τον γυρο της περιοχης εκεινη και να με εχουν στηλει στον διαλο και να με βριζουν οσο ετρεχα...

για αυτο το λεω ουτε Ακραδεξια ουτε ακραριστερα...
ο Φανατισμος διχνει ποσο μικρος μπορει να ειναι ο ανθρωπινος εγκεφαλος ενος ατομου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Να σε πάρουν με το μέρος τους θέλουν 14 χρονών είσαι δε σε θεωρεί κανένας πολιτικό αντίπαλο. Τέτοια σκηνικά θα μπορούσε να σου στήσει ο καθένας άλλο αυτό και άλλο η οργανωμένη βία σε μετανάστες πχ. Μην μπαίνετε στο τρυπάκι "όλοι ίδιοι είναι" γιατί δεν είναι και θα το καταλάβεις αυτό όταν αρχίσεις να ασχολείσαι λίγο πιο σοβαρά με το τι γίνεται γύρω σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
φίλε εδώ είσαι FAUL !!
τα κόμματα όπως ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΚΑΙ ΚΚΕ και τα παρεμφερί τους δεν βαράνε αυτό που λέμε Δημόσια
φυσικά και η Χρυση Αυγη δερνει ασχετα αν βγαινουν και λενε πως δεν βαρανε και οτι και καλα ειναι μπουρδες
ολοι το ξερουν πως οι Χρυσαυγιτες δερνουν

αλλα εδω να σου πω εγω πρωσοπικη μου εμπειρια...
εγω φιλε μου δεν ξερεις τι τρεξιμο εχω φαει απο το ΚΚΕ και την ΚΝΕ
εβγαινα βολτα με φιλους και ηταν μια τυπισσα της ΚΝΕ και μυραζε φυλλαδια παει να μου δωσει της λεω δεν θελω μου λεει με εναν κοφτο ηφος ΠΑΡΕ ΤΟ για να μην δημιουργησω θερμο επισοδειο απλα το πηρα και το πεταξα στον διπλανο καδο ανακυκλωσης και μετα με γυρναει με βλεπει λες και εκανα φονο την επομενη μερα περιττο να σου πω πως μου εφερε τα φιλαρακια της του Αναρχοκομμουνιστες της ΚΝΕ και εκανα 2 φορες τρεχωντας τον γυρο της περιοχης εκεινη και να με εχουν στηλει στον διαλο και να με βριζουν οσο ετρεχα...

για αυτο το λεω ουτε Ακραδεξια ουτε ακραριστερα...
ο Φανατισμος διχνει ποσο μικρος μπορει να ειναι ο ανθρωπινος εγκεφαλος ενος ατομου ;)
Κι εμένα με κυνηγούσαν γιαγιάδες όταν τους έλεγα ότι είμαι άθεος. Τι με αυτό; :hehe:

Η πολιτικοποίηση του ατόμου δε σημαίνει την κομματικοποίησή του. Ναι, υπάρχουν περιπτώσεις φανατισμού, αλλά αυτές υπάρχουν παντού. Δεν υποστηρίζω κάποιο κόμμα, υποστηρίζω την ελεύθερη βούληση του κάθε ανθρώπου να κάνει τις επιλογές του και να πράττει ανάλογα.

Δυστυχώς, ο φανατισμός υπάρχει, είτε είναι ελαφριάς μορφής ("ο μπαμπάς μου έχει πιο μεγάλο αμάξι από τον μπαμπά σου" και μπλα μπλα μπλα:hehe:), ή το αντίθετο (αυτό που περιέγραψες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Φίλε δεν διαφωνώ σε αυτό που λες περί Χ.Α
αλλά ξεχνάς κάτι πως είναι εκλεγμένο κόμμα από τον ελληνικό λαό με αναλογία 1/10 ψήφισαν Χ.Α
μιλάς για Δημοκρατία την στιγμή που επειδή δεν σου αρέσει ένα κόμμα να φύγει όποιες και αν είναι οι αντιλήψεις του
π.χ εμένα δεν μου αρέσει ο ΣΥΡΙΖΑ δηλαδή τι θα πω παράνομο το ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορώ αφου έχει εκλεχθεί για αυτό είναι μέσα !!
το ίδιο είναι και με την Χ.Α
και όποιος έχει διαβάσει ιστορία ήξερε και θα περίμενε κάποια στιγμή την άνοδο Ακροδεξιών οργανώσεων.
Και η απάντηση φυσικά είναι μία εφόσον τα τελευταία 30 Χρόνια και γενικότερα μετα την ρίξη της Χόυντας όλες οι κυβερνήσεις πολύ απλά τα γ@μησ@ν όλα ο λαός αγανάκτησαι και ξέσπασε έτσι τιμώρησε με την ψήφο του και έκανε να χεστουν λιγάκι οι υπεύθυνοι...
Επείσης μπορώ να πω με σιγουρία πως η άνοδος της Χ.Α έδωσε την αφορμή για κάποιες αλλάγες και την κλοτσια για την έναρξη κάποιων διαδικασιών που είχαν μήμνει στο ράφι εδω και δεκαετίες...

Εν κατακλείδι :
Για κανέναν λόγο δεν υποστηρίζω Χρυσή Αυγή
αλλά εφόσον ΔΙΚΑΙΑ μπήκε στην Βουλή γιατι την ψήφισε ο λαός δεν μπορεί να φύγει επειδή δεν μας άρεσει
άμα δεν είχαν γίνει όλα αυτά δεν θα είχε ανέβει. Συνεπώς τα ΑΚΡΑ & ο φανατισμος ποτε δεν ήταν λύση ούτε η ΑΚΡΟΔΕΞΙΑ ούτε η ΑΚΡΟΑΡΙΣΤΕΡΑ...

Φιλικά Νίκος ;)

Και ο Χιτλερ εκλεγμενος απο τον Λαο ηταν.
Η Δημοκρατια,ως πολιτευμα,εχει το δικαιωμα να συγκρατει στους κολπους της οποιαδηποτε ιδεα.Και την πιο ακραια ιδεα.
Κρατησε την λεξη ιδεα στο μυαλο σου.

Δεν μπορει ομως ενα Δημοκρατικο καθεστως,να συνεχιζει να ''εκτρεφει'' και να συγκρατει στους κολπους του,πραξεις οι οποιες παραβιαζουν ανθρωπινα δικαιωματα και κρινονται ως εγκληματικες απο το δικαιο(δολοφονιες,ενοπλη και μη τρομοκρατια,απειλες σε φυσικα προσωπα,ασκηση βιας κτλπ).
Η Χρυση Αυγη,εχει κανει τις ακροδεξιες και ναζιστικες της ιδεες πραξη.Αυτο σημαινει οτι πλεον οι διαστασεις της εχουν πρακτικο αντικτυπο,και κρινονται αντιδημοκρατικες.

Απο την στιγμη λοιπον που ενα Κομμα με τις πραξεις του αντιβαινει στο Δημοκρατικο καθεστως,πρεπει να απομακρυνθει ως Κομμα απο την βουλη.Αν αυτα που υποστηριζουν,εμεναν απλως ιδεες και οχι πραξεις,τοτε τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα.


Και οχι φυσικα,δεν ειναι το ιδιο με την Χρυση Αυγη.Δεν βγηκε ποτε ο ΣΥΡΙΖΑ να κυνηγαε μεταναστες με λοσταρια σε πλατειες,να σπαει μαγαζια Πακιστανων,να κανει εφοδους σε πανεπιστημια και να σαπιζει στο ξυλο Φοιτητες,να ριμαζει παγκους σε Λαικες,να τοποθετει βομβιστικους μηχανισμους κτλπ(βλ.ιστορικο Μιχαλολιακου)

Ας μαθουμε να ξεχωριζουμε την ιδεα απο την πραξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bimi

Νεοφερμένος

Η bimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
τα εμαθες για τον ελληνα στην ξανθη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Severus7

Νεοφερμένος

Ο Severus7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
δέν λέω, το κκε έχει παλέψει όντος για τα δικαιώματα των εργαζομένων και του αναγνωρίζω αυτό τον ρόλο.

-όταν όμως έχεις έξω απο τα γραφεία προτωμή του λένιν,
-όταν θέλεις να ανατρέψεις την δημοκρατία για να εγκαθηδρήσεις δικτατορία προλεταρίου,
-όταν μόνιμα είσαι ενάντια σε όλους, εε αμερική και γενικά όλων του δητικού κόσμου.
-όταν πιστεύεις οτι έχεις το αλάθητο της πολιτικής,
-όταν καταδικάζεις τον δικοματισμό, και θέλεις να φέρεις τον μονοκοματισμό του κκε,


τότε ναι αυτό το κόμμα είναι να απορεί κανείς ποιός το ψηφίζει.
οι ιταλοί κοκουνιστές, είδαν το ελληνικό κκε και μας κοροηδεύαν για το οτι είναι το μόνο κατάλειπο του παλαιωληθικού σκληροπυρινηκού κομουνισμού στον κόσμο.

ξερεις τι ειναι η δικτατορια του προλεταριατου? συγγνωμη φταει κιολας το κκε που δεν γλύφει τους αμερικανους εε και βεβαια ειναι εναντιον αφουστην αμερικη υπαρχει καπιταλισμος ενω το κκε υποστηριζει τον κομμουνισμο ειναι πολυ δυσκολος να το καταλαβεις κανεις αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
πω πω 3.5 χρονια πριν..
εχω αλλαξει αποψεις απο τοτε.:P

-πλεων πιστευω οτι το κκε δεν εχει βοηθησει καθολου την ελλαδα και τους εργατες..
-και οτι ο καπιταλισμος ειναι πολυ καλλιτερος του κομμουνισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Severus7

Νεοφερμένος

Ο Severus7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
βασικά καμία απολύτως πολιτική προπαγάνδα δεν γίνετε μεσα στις σχολες.. ουτε εισαι σε θέση να γνωρίζεις τι παιζει μεσα.
λες απλα αυτο που φαντάζεσαι.


αν κυβερνουσε το κκε και ειχαμε κομμουνισμό αντίθετα πιστευω θα γινόταν προπαγάνδα μέχρι το μεδούλι:P και όχι μόνο στον στρατό και στην αστυνομία, και στην tv και στο ραδιόφωνο και παντου.. κρατικη κομμουνιστική προπαγάνδα σε όλα τα μέσα και σε όλους τους πολίτες

οπως άλλωστε γινόταν και στην σοβιετική ένωση και γενικά στα κομμουνιστικά καθεστώτα.

το οτι αυτά καθεστωτα δεν ηταν δημοκρατικά και δεν υπήρχε ελευθερία, δεν θελει προπαγάνδα για να το καταλάβει κανεις, ειναι προφανές νομίζω.

οχι μην το ξαναπεις αυτο προπαγανδα απο την νδ και το πασοκ οοοχι ψυχη μου ψεματα ειναι αυτα ψεματα..!! προπαγανδα υπερ του καπιταλισμου γινεται μονο σε ολα τα καναλια και τις εφημεριδες και ΒΕΒΑΙΑ γινεται μεσα στα σχολεια και στις σχολες γιατι οταν πανε να ξαναγραψουν την ιστορια και οταν σου λενε οτι ο καπιταλισμος =παραδεισος σιγουρα καποιους σκοπους εξυπηρετουν!σιγουρα καποιος τους πληρωνει! αυτα τα καθεστωτα φιλε μου ηταν απολυτως δημοκρατικα και το αι κιου σου πρεπει να ειναι οση και η θερμοκρασια στο νευροκοπι αν δεν το καταλαβαινεις αυτο γιατι στα κομμουνιστικα καθεστωτα κυριαρχο λογο εχει ο λαος και δεν υπαρχει πλουσιος η φτωχος ειναι ολη ιση! κατι που βεβαια στον καπιταλισμο δεν υπαρχει,υπαρχουν 10 πλουσιοι και ελενχουν ολοκληρα κρατη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Severus7

Νεοφερμένος

Ο Severus7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
το κκε ειναι σαν αυτους τους γερους που ακουμε καμια φορα για να τους ακουμε ... και οχι για να πουν κατι γιατι εχουν χασει πλεον την σοφια τους .

παραδεξου νομιζες οτι τους ρουμπωσες ολους με την φιλοσοφια που πεταξες και δεν βγαζει νοημα

πω πω 3.5 χρονια πριν..
εχω αλλαξει αποψεις απο τοτε.:P

-πλεων πιστευω οτι το κκε δεν εχει βοηθησει καθολου την ελλαδα και τους εργατες..
-και οτι ο καπιταλισμος ειναι πολυ καλλιτερος του κομμουνισμου.

αχα και γιατι το πιστευεις αυτο?? επειδη ΕΙΔΙΚΑ τα 3 τελευταια χρονια ο καπιταλισμος εχει βοηθησει τοσο πολυ την χωρα μας εχουμε πλουτισει, εχουμε αναπτυξη, δεν εχουμε ανεργια και ειμαστε ολοι μες στην τρελη χαρα μια συμβουλη: πριν γραψεις κατι ξανασκεψου το δεν ειναι κακο..σοβαρα τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
όσοι λαοί ζουν..υπό την κόκκινη μπότα (κομμουνισμός) γιατί υποφέρουν; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top