[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Είσαι απλά υποκριτής.Υπάρχει και νόμος που λέει η δολοφονία τιμωρείται με ισόβια.Πότε θα τον χτυπήσεις αυτό το νομο; Δεύτερον,αφού βρίζεις το κράτος και το επιτιθεσαι, μη ζητήσεις ταμείο ανεργίας σε περίπτωση που δεν εχεις δουλειά..


Ποιος σου είπε ότι συμφωνώ με τον παραπάνω νόμο;
Υπάρχουν πολλοί λόγοι ώστε να οδηγήσουν έναν άνθρωπο στην δολοφονία.Και ναι, το τελευταίο πράγμα που θα με νοιάζει αν κάποιος σκοτώσει ένα δικό μου άνθρωπο, είναι να σαπίσει στην φυλακή ο πρώτος.Χέστηκα! Είτε σαπίσει στην φυλακή, είτε όχι εγώ τον άνθρωπο που έχασα δεν πρόκειται να τον ξανά δω.Συνεπώς το τελευταίο πράγμα που θα με ενδιαφέρει, θα είναι η τιμωρία του δολοφόνου.Στην συνέχεια επεμβαίνει το κράτος και του ρίχνει ισόβια για παραδειγματισμό των πολιτών καθώς και για τιμωρία του ίδιου.Βέβαια με στατιστικά δεδομένα δεν καταφέρνει τίποτα με την κίνηση αυτή.Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να τον κλείσει σε ένα ίδρυμα για αρκετά χρόνια για συμμόρφωση του ίδιου, αλλά και παραδειγματισμού.
Ας μην αναφερθώ καλύτερα σε συγκεκριμένους λόγους που ωθούν έναν άνθρωπο στην δολοφονία.Γιατί στους περισσότερους απ'αυτούς το κράτος φταίει.Το ότι ένας άνθρωπος δεν έχει λεφτά να ταΐσει τα παιδιά του, και φτάνει στην δολοφονία, ποιος νομίζεις ότι φταίει;

Α ρε κακομοίρη, μου θες και ταμείο ανεργίας...

Σε περίπτωση που ένας υπάλληλος αντιστεκόταν και επιτίθονταν σε ένα από τα παλικάρια,αυτό τί θα έκανε;
Δε με νοιάζει αν τον προστατεψαν τον όμηρο.Το ότι τον πήραν είναι λίγο;
Αν η γιαγιά μου είχε αρχίδια, θα ήταν παππούς.
Που ξέρεις; Αν κάποιος επιτίθονταν μπορεί και να το έβαζαν στα πόδια.
Τον πήραν για να τον χρησιμοποιήσουν στην διαφυγή τους προφανώς.

Τέλος, προφανώς και δεν υποστηρίζω αυτό που έκαναν, αλλά τέτοιες πράξεις είναι που μας κάνουν να αναλογιστούμε τους λόγους που τους οδήγησαν σ'αυτές, και όχι να τους κατακρίνουμε επειδή έτσι μας είπαν.

Τώρα άντε να μάθεις για την τελευταία μεταγραφή της Barcelona (ή όπως αλλιώς λέγεται) και άσε αυτές τις συζητήσεις.Παιδάκι.

Ρε φίλε είσαι χαζός ή τον παριστάνεις; Όταν βάζεις βόμβα στο μολ τι είναι; όταν σκοτώνεις 500 άτομα τι είναι; Τρομοκρατία δεν λέω πως ονομάζεται το συγκεκριμένο συμβάν με την τράπεζα, αλλά αυτά που έκανε η 17Ν (δεν ξέρω και εγώ πόσους φόνους) και άλλες οργανώσεις εντός και εκτός συνόρων...

Πρώτα απ'όλα μην με αποκαλείς "φίλε".
Ρε μου συγκρίνεις τα παραπάνω που αναφέρεις με το συγκεκριμένο συμβάν;

@Solmyr Καλά σε εσένα ούτε καν θα απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ποιος σου είπε ότι συμφωνώ με τον παραπάνω νόμο;
Υπάρχουν πολλοί λόγοι ώστε να οδηγήσουν έναν άνθρωπο στην δολοφονία.Και ναι, το τελευταίο πράγμα που θα με νοιάζει αν κάποιος σκοτώσει ένα δικό μου άνθρωπο, είναι να σαπίσει στην φυλακή ο πρώτος.Χέστηκα! Είτε σαπίσει στην φυλακή, είτε όχι εγώ τον άνθρωπο που έχασα δεν πρόκειται να τον ξανά δω.Συνεπώς το τελευταίο πράγμα που θα με ενδιαφέρει, θα είναι η τιμωρία του δολοφόνου.Στην συνέχεια επεμβαίνει το κράτος και του ρίχνει ισόβια για παραδειγματισμό των πολιτών καθώς και για τιμωρία του ίδιου.Βέβαια με στατιστικά δεδομένα δεν καταφέρνει τίποτα με την κίνηση αυτή.Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να τον κλείσει σε ένα ίδρυμα για αρκετά χρόνια για συμμόρφωση του ίδιου, αλλά και παραδειγματισμού.
Ας μην αναφερθώ καλύτερα σε συγκεκριμένους λόγους που ωθούν έναν άνθρωπο στην δολοφονία.Γιατί στους περισσότερους απ'αυτούς το κράτος φταίει.Το ότι ένας άνθρωπος δεν έχει λεφτά να ταΐσει τα παιδιά του, και φτάνει στην δολοφονία, ποιος νομίζεις ότι φταίει;



Α ρε κακομοίρη, μου θες και ταμείο ανεργίας...



Αν η γιαγιά μου είχε αρχίδια, θα ήταν παππούς.
Που ξέρεις; Αν κάποιος επιτίθονταν μπορεί και να το έβαζαν στα πόδια.
Τον πήραν για να τον χρησιμοποιήσουν στην διαφυγή τους προφανώς.

Τέλος, προφανώς και δεν υποστηρίζω αυτό που έκαναν, αλλά τέτοιες πράξεις είναι που μας κάνουν να αναλογιστούμε τους λόγους που τους οδήγησαν σ'αυτές, και όχι να τους κατακρίνουμε επειδή έτσι μας είπαν.

Τώρα άντε να μάθεις για την τελευταία μεταγραφή της Barcelona (ή όπως αλλιώς λέγεται) και άσε αυτές τις συζητήσεις.Παιδάκι.

Kανείς δεν θεώρησε ότι τυχαία πήγαν έτσι για τη ληστεία. Όλοι συμφωνούν ότι υπάρχουν και άλλο λόγοι, το κράτος είναι αυτή τη στιγμή βίαιο, δύσκολη η κατάσταση. Αν γι αυτό αυτοί πιστεύουν ότι θα πρέπει να γίνουν αντάρτες πόλης, ας το κάνουν. Αλλά μη ζητήσουν κι από εμένα να αισθάνομαι χαλαρός με 4 20-25άρηδες να κυκλοφορούν με καλάσνικοφ στους δρόμους, θέλοντας να μας ελευθερώσουν έτσι.


οφ τόπικ, αντώνη χαλάρωσε λίγο με την ωριμότητα και την απαξίωση ρε γιατί νιώθουμε αμήχανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Ποιος σου είπε ότι συμφωνώ με τον παραπάνω νόμο;
Υπάρχουν πολλοί λόγοι ώστε να οδηγήσουν έναν άνθρωπο στην δολοφονία.Και ναι, το τελευταίο πράγμα που θα με νοιάζει αν κάποιος σκοτώσει ένα δικό μου άνθρωπο, είναι να σαπίσει στην φυλακή ο πρώτος.Χέστηκα! Είτε σαπίσει στην φυλακή, είτε όχι εγώ τον άνθρωπο που έχασα δεν πρόκειται να τον ξανά δω.Συνεπώς το τελευταίο πράγμα που θα με ενδιαφέρει, θα είναι η τιμωρία του δολοφόνου.Στην συνέχεια επεμβαίνει το κράτος και του ρίχνει ισόβια για παραδειγματισμό των πολιτών καθώς και για τιμωρία του ίδιου.Βέβαια με στατιστικά δεδομένα δεν καταφέρνει τίποτα με την κίνηση αυτή.Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να τον κλείσει σε ένα ίδρυμα για αρκετά χρόνια για συμμόρφωση του ίδιου, αλλά και παραδειγματισμού.
Ας μην αναφερθώ καλύτερα σε συγκεκριμένους λόγους που ωθούν έναν άνθρωπο στην δολοφονία.Γιατί στους περισσότερους απ'αυτούς το κράτος φταίει.Το ότι ένας άνθρωπος δεν έχει λεφτά να ταΐσει τα παιδιά του, και φτάνει στην δολοφονία, ποιος νομίζεις ότι φταίει;

Α ρε κακομοίρη, μου θες και ταμείο ανεργίας...



Αν η γιαγιά μου είχε αρχίδια, θα ήταν παππούς.
Που ξέρεις; Αν κάποιος επιτίθονταν μπορεί και να το έβαζαν στα πόδια.
Τον πήραν για να τον χρησιμοποιήσουν στην διαφυγή τους προφανώς.

Τέλος, προφανώς και δεν υποστηρίζω αυτό που έκαναν, αλλά τέτοιες πράξεις είναι που μας κάνουν να αναλογιστούμε τους λόγους που τους οδήγησαν σ'αυτές, και όχι να τους κατακρίνουμε επειδή έτσι μας είπαν.

Τώρα άντε να μάθεις για την τελευταία μεταγραφή της Barcelona (ή όπως αλλιώς λέγεται) και άσε αυτές τις συζητήσεις.Παιδάκι.
Άστο.Μεταξύ μας το έχεις καταλάβει κι εσύ ο ίδιος.Μόνο που λες ότι το κράτος ωθεί τον κόσμο στο να σκοτώσει το συνάνθρωπό του τις περισσότερες φορές δείχνει ότι σκέφτεσαι μέχρι ένα σημειο και περιορισμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Kανείς δεν θεώρησε ότι τυχαία πήγαν έτσι για τη ληστεία. Όλοι συμφωνούν ότι υπάρχουν και άλλο λόγοι, το κράτος είναι αυτή τη στιγμή βίαιο, δύσκολη η κατάσταση. Αν γι αυτό αυτοί πιστεύουν ότι θα πρέπει να γίνουν αντάρτες πόλης, ας το κάνουν. Αλλά μη ζητήσουν κι από εμένα να αισθάνομαι χαλαρός με 4 20-25άρηδες να κυκλοφορούν με καλάσνικοφ στους δρόμους, θέλοντας να μας ελευθερώσουν έτσι.


οφ τόπικ, αντώνη χαλάρωσε λίγο με την ωριμότητα και την απαξίωση ρε γιατί νιώθουμε αμήχανα

Σε όλα τα παραπάνω που γράφεις, συμφωνώ.Πουθενά δεν υποστήριξα ότι αυτό που έκαναν είναι ό,τι καλύτερο μπορούσαν να κάνουν.Κάπου είπα επίσης πως πρέπει να τιμωρηθούν (αν θες γύρνα κάποιες σελίδες πριν).Απλά κάτι τέτοιες κινήσεις δεν μπορούμε να τις κατακρίνουμε ούτε καν, χωρίς δεύτερη σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Σε όλα τα παραπάνω που γράφεις, συμφωνώ.Πουθενά δεν υποστήριξα ότι αυτό που έκαναν είναι ό,τι καλύτερο μπορούσαν να κάνουν.Κάπου είπα επίσης πως πρέπει να τιμωρηθούν (αν θες γύρνα κάποιες σελίδες πριν).Απλά κάτι τέτοιες κινήσεις δεν μπορούμε να τις κατακρίνουμε ούτε καν, χωρίς δεύτερη σκέψη.

Οκ.Συγχαρητηρια στα παιδιά λοιπον. Να αφεθούν ελευθεροι και αφού κάψουν τα πάντα και ξεθυμάνουν να αρχίσουμε από το μηδεν ψαχνοντας αρχικα για μια σπηλιά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Άστο.Μεταξύ μας το έχεις καταλάβει κι εσύ ο ίδιος.Μόνο που λες ότι το κράτος ωθεί τον κόσμο στο να σκοτώσει το συνάνθρωπό του τις περισσότερες φορές δείχνει ότι σκέφτεσαι μέχρι ένα σημειο και περιορισμένα.

"περισσότερες", ομολογώ πως παρασύρθηκα από τη στιγμή.Βέβαια έχει και το κράτος μερίδιο ευθύνης.Το ότι δεν είσαι σε θέση να το δεις, αντιστρέφει το ποιος σκέφτεται μέχρι ένα σημείο και περιορισμένα.

Οκ.Συγχαρητηρια στα παιδιά λοιπον. Να αφεθούν ελευθεροι και αφού κάψουν τα πάντα και ξεθυμάνουν να αρχίσουμε από το μηδεν ψαχνοντας αρχικα για μια σπηλιά..

Αυτό είπα;
Θα τα ξανά πούμε του χρόνου στην πλατεία συντάγματος.Τώρα έχουμε και δουλειές.Όπως είπες έχω να συγκεντρωθώ στις πανελλήνιες.Σιγά μην ασχολούμαι με τον κάθε "σχετικό" του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
"περισσότερες", ομολογώ πως παρασύρθηκα από τη στιγμή.Βέβαια έχει και το κράτος μερίδιο ευθύνης.Το ότι δεν είσαι σε θέση να το δεις, αντιστρέφει το ποιος σκέφτεται μέχρι ένα σημείο και περιορισμένα.

Είπα οτι δεν το βλέπω; Στη λέξη ''περισσότερες'' στάθηκα και αφού μου εξήγησες οτι παρασυρθηκες συμφωνούμε εδώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Τελευταίο:

Άν θες μου εξηγείς με ήρεμο τρόπο χωρίς να με προσβάλλεις..Φαίνεται ότι όταν μαθαίνατε τις προυποθεσεις για την επιτυχία ενός διαλόγου στην έκθεση εσύ ήσουν άρρωστος..:)

Προφανώς και είμαι ήρεμος.Τις προυποθέσεις για την επιτυχία ενός διαλόγου στην έκθεση δεν χρειάζεται να τις διαβάσω από κανένα βιβλίο.Απλά συνηθίζω να λέω την αλήθεια χωρίς δεύτερη σκέψη.Σε πρόσβαλα; Χέστηκα!

Φιλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Τελευταίο:



Προφανώς και είμαι ήρεμος.Τις προυποθέσεις για την επιτυχία ενός διαλόγου στην έκθεση δεν χρειάζεται να τις διαβάσω από κανένα βιβλίο.Απλά συνηθίζω να λέω την αλήθεια χωρίς δεύτερη σκέψη.Σε πρόσβαλα; Χέστηκα!

Φιλιά.

Καλό σου βράδυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρώτα απ'όλα μην με αποκαλείς "φίλε".
Ρε μου συγκρίνεις τα παραπάνω που αναφέρεις με το συγκεκριμένο συμβάν;

@Solmyr Καλά σε εσένα ούτε καν θα απαντήσω.


Όταν μιλάμε για τρομοκρατική οργάνωση για τί μιλάμε; Δεν μοιράζουν φυλλαδιάκια για τις αρετές της αναρχίας και μπλα μπλα μπλα. Βάζουν βόμβες, ληστεύουν τράπεζες και κοντολογίς είναι κοινότατοι εγκληματίες. Κάνουν όλα αυτά με ποιο πρόσχημα; Με το πρόσχημα "we fight for a better world";;; Πως με την αναρχία, την τρομοκρατία και το έγκλημα θα κάνεις τον κόσμο καλύτερο; Χωρίς νόμους δεν πας πουθενά μεγάλε τα παραμυθάκια που σου είπανε δεν ισχύουν εκεί έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Τελευταίο: :P

Όταν μιλάμε για τρομοκρατική οργάνωση για τί μιλάμε; Δεν μοιράζουν φυλλαδιάκια για τις αρετές της αναρχίας και μπλα μπλα μπλα. Βάζουν βόμβες, ληστεύουν τράπεζες και κοντολογίς είναι κοινότατοι εγκληματίες. Κάνουν όλα αυτά με ποιο πρόσχημα; Με το πρόσχημα "we fight for a better world";;; Πως με την αναρχία, την τρομοκρατία και το έγκλημα θα κάνεις τον κόσμο καλύτερο; Χωρίς νόμους δεν πας πουθενά μεγάλε τα παραμυθάκια που σου είπανε δεν ισχύουν εκεί έξω.

Ποιος σου είπε ότι υποστηρίζω αναρχία; Ποιος σου είπε ότι υποστηρίζω τρομοκρατία; Ποιος σου είπε ότι υποστηρίζω το έγκλημα; Και ποιος σου είπε ότι μ'αυτά θεωρώ πως θα γίνει ο κόσμος καλύτερος;
Το γεγονός ότι είμαι κατά σε κάποιες απόψεις και ιδεολογίες, δεν συνεπάγεται ότι υποστηρίζω τις απόψεις και ιδεολογίες του άλλου άκρου.
Αλλά βέβαια, εδώ μέσα το μόνο συμπέρασμα που μπορούμε να βγάλουμε, δεν είναι άλλο πέρα από το "προφανές".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελευταίο: :P



Ποιος σου είπε ότι υποστηρίζω αναρχία; Ποιος σου είπε ότι υποστηρίζω τρομοκρατία; Ποιος σου είπε ότι υποστηρίζω το έγκλημα; Και ποιος σου είπε ότι μ'αυτά θεωρώ πως θα γίνει ο κόσμος καλύτερος;
Το γεγονός ότι είμαι κατά σε κάποιες απόψεις και ιδεολογίες, δεν συνεπάγεται ότι υποστηρίζω τις απόψεις και ιδεολογίες του άλλου άκρου.
Αλλά βέβαια, εδώ μέσα το μόνο συμπέρασμα που μπορούμε να βγάλουμε, δεν είναι άλλο πέρα από το "προφανές".


Δεν είσαι υπέρ όλων αυτών αλλά μάχεσαι κατά των αντιφρονούντων στις τελευταίες 5-6 σελίδες... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Δεν είσαι υπέρ όλων αυτών αλλά μάχεσαι κατά των αντιφρονούντων στις τελευταίες 5-6 σελίδες... :hmm:

Ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ας μην αναφερθώ καλύτερα σε συγκεκριμένους λόγους που ωθούν έναν άνθρωπο στην δολοφονία.Γιατί στους περισσότερους απ'αυτούς το κράτος φταίει.Το ότι ένας άνθρωπος δεν έχει λεφτά να ταΐσει τα παιδιά του, και φτάνει στην δολοφονία, ποιος νομίζεις ότι φταίει;
στατιστικά η συντριπτική πλειοψηφία των φόνων, γίνονται για άλλους λόγους.
πχ
-οικογενειακά προβλήματα
-ψυχολογικές διαταραχές
-εκδίκηση και διαπροσωπικές διαφωνίες
-ξεκαθάρισμα λογαριασμών

ο πεινασμένος θα κλέψει, αλλα δεν θα σκοτώσει. και αυτο γιατι ο φόνος δεν ειναι κατι που προσφέρει φαΐ.
είναι κάτι που που εχει καθαρά ψυχολογικά αίτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
στατιστικά η συντριπτική πλειοψηφία των φόνων, γίνονται για άλλους λόγους.
πχ
-οικογενειακά προβλήματα
-ψυχολογικές διαταραχές
-εκδίκηση και διαπροσωπικές διαφωνίες
-ξεκαθάρισμα λογαριασμών

ο πεινασμένος θα κλέψει, αλλα δεν θα σκοτώσει. και αυτο γιατι ο φόνος δεν ειναι κατι που προσφέρει φαΐ.
είναι κάτι που που εχει καθαρά ψυχολογικά αίτια.

Αν είδες, το "περισσότεροι" που είπα, παραδέχτηκα πως ήταν λάθος μου.
Στην ουσία το "ξεκαθάρισμα λογαριασμών"και η "εκδίκηση και διαπροσωπικές διαφωνίες" που αναφέρεις είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.Τώρα, όσον αφορά τις "ψυχολογικές διαταραχές",δεν υπάρχει φόνος στον οποίο να μην παίζουν ρόλο ψυχολογικές διαταραχές.Μερίδιο ευθύνης έχει και η πολιτεία και το κράτος και ο δολοφόνος.Το ότι δεν είχε γίνει σε κάποιον η κατάλληλη ενημέρωση ή στο γεγονός ότι ήταν ψυχάκιας και κυκλοφορούσε ελεύθερος,ανακλάται ένα μερίδιο ευθύνης του κράτους και της πολιτείας.Τα οικογενειακά προβλήματα δεν νομίζω να οδηγούν σε φόνους, αλλά σε αυτοκτονίες.Εκτός αν είναι ψυχολογικά ή οικονομικά οικογενειακά προβλήματα.
Ο πεινασμένος θα κλέψει, θα ληστέψει κλπ, αλλά πολλές φορές πάνω στον πανικό του, θα σκοτώσει.Και θα φάει ισόβια.Γιατί; Επειδή το κράτος δεν του παρείχε τους κατάλληλους πόρους ώστε να συντηρηθεί αυτός ή η οικογένειά του.
Τέλος πάντων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ντάξει crowley κανεναν δεν τρομοκρατησαν. Τον οδοντιατρο τον πηγαν απλα μια βολτα να δει τα μερη...

Νομίζω έχω απαντήσει ήδη σε αυτό.Τρίχα απ'τα μαλλιά του δεν του πείραξαν,ενώ θα μπορούσαν.Το είπα και προηγουμένως:οι αντάρτες πόλεων,ξέρουν ότι οι πράξεις τους,έχουν μια συγκεκριμένη πολιτική ταυτότητα.Έχουν πολύ συγκεκριμένους στόχους στους οποίους επιτίθενται,και γι'αυτό προσέχουν πάρα πολύ στις πράξεις τους.

Επαναλαμβάνω λοιπόν,διότι φαίνεται ότι δεν γίνομαι αντιληπτός:εδώ και μερικές βδομάδες (από κάτι εμπρηστικούς μηχανισμούς που σκάσανε 2-3 βδομαδές πριν),τα κανάλια μας έχουν πρήξει τ'αρχίδια για "άκρους επικίνδυνους τρομοκράτες",γιάφκες,"νέες γενιές τρομοκρατών",καλάζνικοφ κλπ.Αντίστοιχα,παρατηρώ μια μεγάλη μερίδα "αγανακτισμένων πολιτών" να αλαλάζει θριαμβευτικά για τον "θρίαμβο" της ΕΛ.ΑΣ.,να πανηγυρίζει για τα βασανιστήρια (ή έστω να τα δέχεται) και με ύφος χιλίων καρδιναλίων να καταδικάζει τους 4 συλληφθέντες,σαν τα μεγαλύτερα καθάρματα του πλανήτη.Εγώ λοιπόν,κάνω δύο πολύ απλές σκέψεις:πρώτον,η πιθανότητα να συναντήσεις τρομοκράτες στην καθημερινότητά σου (σε σχέση με άλλα unfortunate events που μπορεί να σου συμβούν,some of them are mentioned above),είναι μηδαμινή.Δεύτερον,η πιθανότητα,σε περίπτωση που τους συναντήσεις,αυτοί να σου κάνουν το οτιδήποτε,δεδομένου ότι έχουν συγκεκριμένους πολιτικούς στόχους,είναι απειροελάχιστη (προσοχή!ουδέποτε είπα ότι πρόκειται περί μηδαμινής πιθανότητας:δέχομαι την πιθανότητα κάποιας collateral damage,και αυτός είναι και ένας απ'τους λόγους,που διαφωνώ με το ανταρτικό πόλης.Αυτό που λέω είναι ότι η πιθανότητα είναι τόσο μικρή,ώστε κανείς δεν τρομοκρατείται στην πραγματικότητα στην καθημερινή του ζωή,όπως και κανείς δεν τρομοκρατείται π.χ. απ'την πιθανότητα να του σκάσει ένας μετεωρίτης στο κεφάλι).Κάνω μάλιστα την αντιπαραβολή σε σχέση με κάποιον φτωχό φουκαρά,ο οποίος στην απελπισία του αποφασίζει να κλέψει ένα ψιλικατζίδικο,ο οποίος είναι πολύ πιο πιθανό να μαχαιρώσει κάποιον πάνω στον πανικό του,επειδή π.χ. άκουσε από μακριά τις σειρήνες ενός ασθενοφόρου και το πέρασε για τους μπάτσους.Φυσικά,σε αυτό το σενάριο,το οποίο είναι απείρως πιο πιθανό να συμβεί,κανείς δεν πρόκειται να μιλήσει για κάποιον "άκρως επικίνδυνο τρομοκράτη" και "δημόσιο κίνδυνο".Προς τι λοιπόν όλος αυτός ο ντόρος για τους λεγόμενους "τρομοκράτες"?Ποιον τρομοκρατούν τόσο πολύ πια,και νιώθει τόσο ανακουφισμένος με τη σύλληψή τους?Ποιος διάολος νοιάζεται τόσο πολύ και βάζει τα κλάμματα όταν τινάζονται στον αέρα μερικά ΑΤΜ ή κανά αμάξι πολιτικού?

Επίσης Mr. Crowley δεν νομίζω οτι πολιτικη επιλογη αποτελει το να κλεβεις τραπεζες ,να οπλοφορεις κτλ....

Μπορείς να νομίζεις και να ψυχανεμίζεσαι ότι θες,και εσύ,και εγώ,και ο καθένας μας.Σημασία δεν έχει τι νομίζουμε,αλλά το τι ισχύει.Και αυτό που ισχύει,είναι ότι δεν υπάρχουν όρια στην πολιτική δράση.Το κάθε σύστημα προστατεύει τον εαυτό του (όπως και οφείλει να κάνει),και γι'αυτό απαγορεύει την ανοιχτή ρήξη και σύγκρουση μαζί του.Αυτό είναι λογικό.Δεν αναιρεί όμως την πολιτική ουσία μιας πράξης.Κάθε πράξη που αποσκοπεί στη συνολική ανατροπή ενός πολιτικού συστήματος,είναι πολιτική.Το αν εμείς συμφωνούμε ή διαφωνούμε με την πράξη αυτή,καθώς και με τις ιδέες που οδήγησαν σε αυτή,είναι τελείως διαφορετικό ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Νομίζω έχω απαντήσει ήδη σε αυτό.Τρίχα απ'τα μαλλιά του δεν του πείραξαν,ενώ θα μπορούσαν.Το είπα και προηγουμένως:οι αντάρτες πόλεων,ξέρουν ότι οι πράξεις τους,έχουν μια συγκεκριμένη πολιτική ταυτότητα.Έχουν πολύ συγκεκριμένους στόχους στους οποίους επιτίθενται,και γι'αυτό προσέχουν πάρα πολύ στις πράξεις τους.

Επαναλαμβάνω λοιπόν,διότι φαίνεται ότι δεν γίνομαι αντιληπτός:εδώ και μερικές βδομάδες (από κάτι εμπρηστικούς μηχανισμούς που σκάσανε 2-3 βδομαδές πριν),τα κανάλια μας έχουν πρήξει τ'αρχίδια για "άκρους επικίνδυνους τρομοκράτες",γιάφκες,"νέες γενιές τρομοκρατών",καλάζνικοφ κλπ.Αντίστοιχα,παρατηρώ μια μεγάλη μερίδα "αγανακτισμένων πολιτών" να αλαλάζει θριαμβευτικά για τον "θρίαμβο" της ΕΛ.ΑΣ.,να πανηγυρίζει για τα βασανιστήρια (ή έστω να τα δέχεται) και με ύφος χιλίων καρδιναλίων να καταδικάζει τους 4 συλληφθέντες,σαν τα μεγαλύτερα καθάρματα του πλανήτη.Εγώ λοιπόν,κάνω δύο πολύ απλές σκέψεις:πρώτον,η πιθανότητα να συναντήσεις τρομοκράτες στην καθημερινότητά σου (σε σχέση με άλλα unfortunate events που μπορεί να σου συμβούν,some of them are mentioned above),είναι μηδαμινή.Δεύτερον,η πιθανότητα,σε περίπτωση που τους συναντήσεις,αυτοί να σου κάνουν το οτιδήποτε,δεδομένου ότι έχουν συγκεκριμένους πολιτικούς στόχους,είναι απειροελάχιστη (προσοχή!ουδέποτε είπα ότι πρόκειται περί μηδαμινής πιθανότητας:δέχομαι την πιθανότητα κάποιας collateral damage,και αυτός είναι και ένας απ'τους λόγους,που διαφωνώ με το ανταρτικό πόλης.Αυτό που λέω είναι ότι η πιθανότητα είναι τόσο μικρή,ώστε κανείς δεν τρομοκρατείται στην πραγματικότητα στην καθημερινή του ζωή,όπως και κανείς δεν τρομοκρατείται π.χ. απ'την πιθανότητα να του σκάσει ένας μετεωρίτης στο κεφάλι).Κάνω μάλιστα την αντιπαραβολή σε σχέση με κάποιον φτωχό φουκαρά,ο οποίος στην απελπισία του αποφασίζει να κλέψει ένα ψιλικατζίδικο,ο οποίος είναι πολύ πιο πιθανό να μαχαιρώσει κάποιον πάνω στον πανικό του,επειδή π.χ. άκουσε από μακριά τις σειρήνες ενός ασθενοφόρου και το πέρασε για τους μπάτσους.Φυσικά,σε αυτό το σενάριο,το οποίο είναι απείρως πιο πιθανό να συμβεί,κανείς δεν πρόκειται να μιλήσει για κάποιον "άκρως επικίνδυνο τρομοκράτη" και "δημόσιο κίνδυνο".Προς τι λοιπόν όλος αυτός ο ντόρος για τους λεγόμενους "τρομοκράτες"?Ποιον τρομοκρατούν τόσο πολύ πια,και νιώθει τόσο ανακουφισμένος με τη σύλληψή τους?Ποιος διάολος νοιάζεται τόσο πολύ και βάζει τα κλάμματα όταν τινάζονται στον αέρα μερικά ΑΤΜ ή κανά αμάξι πολιτικού?



Μπορείς να νομίζεις και να ψυχανεμίζεσαι ότι θες,και εσύ,και εγώ,και ο καθένας μας.Σημασία δεν έχει τι νομίζουμε,αλλά το τι ισχύει.Και αυτό που ισχύει,είναι ότι δεν υπάρχουν όρια στην πολιτική δράση.Το κάθε σύστημα προστατεύει τον εαυτό του (όπως και οφείλει να κάνει),και γι'αυτό απαγορεύει την ανοιχτή ρήξη και σύγκρουση μαζί του.Αυτό είναι λογικό.Δεν αναιρεί όμως την πολιτική ουσία μιας πράξης.Κάθε πράξη που αποσκοπεί στη συνολική ανατροπή ενός πολιτικού συστήματος,είναι πολιτική.Το αν εμείς συμφωνούμε ή διαφωνούμε με την πράξη αυτή,καθώς και με τις ιδέες που οδήγησαν σε αυτή,είναι τελείως διαφορετικό ζήτημα.

1.Δε με νοιάζει αν τον πείραξαν.Το ότι τον πήραν όμηρο με ενοχλεί και μη μου πεις ότι δεν τρομοκρατήθηκε.Μπορεί τα παλικάρια να μην είχαν αυτό το σκοπό αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.Αν θες συμφωνούμε ότι τον τρομοκράτησαν καταλάθος ΑΛΛΑ τον τρομοκράτησαν και αυτό είναι το θέμα.Είμαστε άνθρωποι.Ο οδοντίατρος θα μπορούσε να σκεφτεί οτιδήποτε.Τα παλικάρια προκειμένου να γλιτώσουν θα έτρεχαν με 200 και θα μπορούσαν πχ να είχαν τρακάρει και να σκοτωθούν.Ο οδοντίατρος σε τί θα έφταιγε.Τώρα αν εσύ στη θέση του δεν είχες φοβηθει,τί να πω,θα ήθελα να σε γνωρίσω.:)

2.Εντάξει σίγουρα θα προσεχουν αλλά όπως είπα και πιο πριν, είμαστε άνθρωποι και θα μπορούσαν εύκολα να παρασυρθούν και να ξεχάσουν τον σκοπό τους.

3.Σίγουρα η ανακάλυψη των ληστών οι οποίοι είχαν καλάζνικοφ στην κατοχή τους αποτελεί μια επιτυχία της ΕΛ.ΑΣ. Δε νομίζω να το αμφισβητείς αυτό.

4.Έλα ρε κρόουλι.Τί παράδειγμα είναι αυτό με τον μετεωρίτη;:P

5.Πολύ πιθανό να πυροβολούσαν και αυτοί κάποιον που θα τους αντιστεκόταν.

6.Το να σκοτώσεις τους 300 της βουλής ή να κάψεις την αστυνομία αποτελεί πολιτική και λύση του προβλήματός σου;

ΥΓ: Απάντησε το βραδάκι γιατί έχω ματς σε λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
1.Δε με νοιάζει αν τον πείραξαν.Το ότι τον πήραν όμηρο με ενοχλεί και μη μου πεις ότι δεν τρομοκρατήθηκε.Μπορεί τα παλικάρια να μην είχαν αυτό το σκοπό αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.Αν θες συμφωνούμε ότι τον τρομοκράτησαν καταλάθος ΑΛΛΑ τον τρομοκράτησαν και αυτό είναι το θέμα.Είμαστε άνθρωποι.Ο οδοντίατρος θα μπορούσε να σκεφτεί οτιδήποτε.Τα παλικάρια προκειμένου να γλιτώσουν θα έτρεχαν με 200 και θα μπορούσαν πχ να είχαν τρακάρει και να σκοτωθούν.Ο οδοντίατρος σε τί θα έφταιγε.Τώρα αν εσύ στη θέση του δεν είχες φοβηθει,τί να πω,θα ήθελα να σε γνωρίσω.:)

2.Εντάξει σίγουρα θα προσεχουν αλλά όπως είπα και πιο πριν, είμαστε άνθρωποι και θα μπορούσαν εύκολα να παρασυρθούν και να ξεχάσουν τον σκοπό τους.

5.Πολύ πιθανό να πυροβολούσαν και αυτοί κάποιον που θα τους αντιστεκόταν.

Τι θα πει "τον τρομοκράτησαν καταλάθος" ;
Έχει μεγάλη διαφορά το "με τρομοκρατούν", από το "τρομοκρατούμαι".
Οι υποθέσεις που κάνεις είναι άσκοπες.Το θέμα είναι να αναλογιστούμε και να κρίνουμε με το "τι έγινε", και όχι με το "τι θα μπορούσε να γίνει".
Σου ξανά είπα σε προηγούμενο ποστ, πως αν η γιαγιά μου είχε αρχίδια, θα ήταν παππούς.

3.Σίγουρα η ανακάλυψη των ληστών οι οποίοι είχαν καλάζνικοφ στην κατοχή τους αποτελεί μια επιτυχία της ΕΛ.ΑΣ. Δε νομίζω να το αμφισβητείς αυτό.
Είσαι σίγουρος ότι είχαν καλάζνικοφ στην κατοχή τους; Μην στενοχωρηθείς, αλλά η Όλγα δεν λέει πάντα την αλήθεια.

6.Το να σκοτώσεις τους 300 της βουλής ή να κάψεις την αστυνομία αποτελεί πολιτική και λύση του προβλήματός σου;

Προφανώς και δεν αποτελεί λύση.
Εντάξει δεν θα κάτσω να το αναλύσω περαιτέρω,δεν οδηγεί πουθενά, είσαι μικρός ακόμα για τέτοιες συζητήσεις.Δεν μπορείς να δεις πέρα από αυτό που σου επιτρέπουν να δεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Τι θα πει "τον τρομοκράτησαν καταλάθος" ;
Έχει μεγάλη διαφορά το "με τρομοκρατούν", από το "τρομοκρατούμαι".
Οι υποθέσεις που κάνεις είναι άσκοπες.Το θέμα είναι να αναλογιστούμε και να κρίνουμε με το "τι έγινε", και όχι με το "τι θα μπορούσε να γίνει".
Σου ξανά είπα σε προηγούμενο ποστ, πως αν η γιαγιά μου είχε αρχίδια, θα ήταν παππούς.


Είσαι σίγουρος ότι είχαν καλάζνικοφ στην κατοχή τους; Μην στενοχωρηθείς, αλλά η Όλγα δεν λέει πάντα την αλήθεια.



Προφανώς και δεν αποτελεί λύση.
Εντάξει δεν θα κάτσω να το αναλύσω περαιτέρω,δεν οδηγεί πουθενά, είσαι μικρός ακόμα για τέτοιες συζητήσεις.Δεν μπορείς να δεις πέρα από αυτό που σου επιτρέπουν να δεις.

Οκ.Βαριέμαι να γράφω.Κράτα τις απόψεις σου όπως θα κάνω κι εγώ.

ΥΓ: Αυτά που έχω με μεγαλύτερα γράμματα είναι άσχετα και έτσι αδικείς τον εαυτό σου.Ειδικά το πρώτο στο παρόν θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
1.Δε με νοιάζει αν τον πείραξαν.Το ότι τον πήραν όμηρο με ενοχλεί και μη μου πεις ότι δεν τρομοκρατήθηκε.Μπορεί τα παλικάρια να μην είχαν αυτό το σκοπό αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.Αν θες συμφωνούμε ότι τον τρομοκράτησαν καταλάθος ΑΛΛΑ τον τρομοκράτησαν και αυτό είναι το θέμα.Είμαστε άνθρωποι.Ο οδοντίατρος θα μπορούσε να σκεφτεί οτιδήποτε.Τα παλικάρια προκειμένου να γλιτώσουν θα έτρεχαν με 200 και θα μπορούσαν πχ να είχαν τρακάρει και να σκοτωθούν.Ο οδοντίατρος σε τί θα έφταιγε.Τώρα αν εσύ στη θέση του δεν είχες φοβηθει,τί να πω,θα ήθελα να σε γνωρίσω.:)

2.Εντάξει σίγουρα θα προσεχουν αλλά όπως είπα και πιο πριν, είμαστε άνθρωποι και θα μπορούσαν εύκολα να παρασυρθούν και να ξεχάσουν τον σκοπό τους.

3.Σίγουρα η ανακάλυψη των ληστών οι οποίοι είχαν καλάζνικοφ στην κατοχή τους αποτελεί μια επιτυχία της ΕΛ.ΑΣ. Δε νομίζω να το αμφισβητείς αυτό.

4.Έλα ρε κρόουλι.Τί παράδειγμα είναι αυτό με τον μετεωρίτη;:P

5.Πολύ πιθανό να πυροβολούσαν και αυτοί κάποιον που θα τους αντιστεκόταν.

6.Το να σκοτώσεις τους 300 της βουλής ή να κάψεις την αστυνομία αποτελεί πολιτική και λύση του προβλήματός σου;

ΥΓ: Απάντησε το βραδάκι γιατί έχω ματς σε λίγο...

Λοιπόν,θα απαντήσω σε random σειρά,mostly γιατί έτσι με βολεύει:

3.)Ούτε το αμφισβητώ,ούτε το δέχομαι.Στ'αρχίδια μου,actually.Για ποιον ήταν επιτυχία?Για την ΕΛ.ΑΣ.Well,maybe.Για την ΕΛ.ΑΣ. επίσης είναι επιτυχία η καταστολή μια διαδήλωσης,η εκκένωση ενός ελεύθερου κοινωνικού χώρου,η σύλληψη κάποιων απεργών.Βέβαια,όταν έρχονται αντιμέτωποι με πραγματικά αδίστακτους εγκληματίες,όπως τον Πάσσαρη ή τον Ματέι,μια ζωή ρεζίλι γίνονται.Μόνο σε 20χρονους ιδεολόγους ξέρουν να πουλάνε μαγκιά και να ρίχνουν ξύλο.Όχι λοιπόν,δεν καταλαβαίνω κανένα λόγο γιατί ένας "απλός πολίτης" θα πρέπει να θριαμβολογεί και να κωλοχαίρεται που πιάσανε τέσσερις "τρομοκράτες",που βαράνε τράπεζες.

4.)Ακριβέστατο.Μίλησα αναλυτικότατα στο παραπάνω post,για τις πιθανότητες που έχει ο καθένας to encounter "terrorists" in his everyday life,καθώς και για τις πιθανότητες αυτοί να στραφούν εναντίον του.Συνδυαστικά,αυτό το ποσοστό γίνεται απειροελάχιστο (statistical note:σε 40 χρόνια μεταπολίτευσης,είχαμε μόλις ένα θύμα τρομοκρατίας,καθώς και άλλα δύο ανεπιβεβαίωτα,για τα οποία δεν έχει αποδειχτεί),όπως απειροελάχιστο ποσοστό είναι το να πέσει ένας μετεωρίτης,και μάλιστα να σκάσει στο κεφάλι σου.Δεν θες μετεωρίτη?Να σου βάλω τότε ένα αεροπλάνο.Ποιος φοβάται ότι υπάρχει περίπτωση να σκάσει ένα αεροπλάνο πάνω στην κεφάλα του?

1.)Εδώ,θα πρέπει κατ'αρχάς να βρούμε έναν κοινό τόπο ως προς το τι εννοούμε με τον όρο "τρομοκρατούμαι".When I use that term,ίσως και τελείως αδόκιμα,εννοώ ένα πολύ πιο ισχυρό συναίσθημα απ'το "φοβάμαι".Ο λόγος που το κάνω αυτό είναι απλό,διότι φαντάζομαι ότι διαφορετικά,κάθε μικρό εγκληματία,ακόμα π.χ. και έναν πορτοφολά,θα τον λέγαμε "τρομοκράτη",αφού μας φοβίζει.I guess λοιπόν ότι δεδομένου ότι δεν γίνεται κάτι τέτοιο,there's a clear distinction between these two,ορίζοντας τον τρόμο σαν μια τεράστια μορφή φόβου.Επανερχόμενος λοιπόν στο προηγούμενο point μου,ότι ένας "τρομοκράτης",λόγω της πολιτικής θέσης του,is highly less likely to harm a civilian,than an ordinary thief with a weapon,ο οποίος μπορεί,όντας συναισθηματικά φορτισμένος,να πανικοβληθεί πολύ πιο εύκολα και να κάνει κάτι που αργότερα θα μετανιώσει,ο πρώτος λοιπόν,είναι significantly less dangerous από τον δεύτερο,και given the fact ότι τον δεύτερο δεν τον αποκαλούμε "τρομοκράτη",τότε γιατί αποκαλούμε τον πρώτο?Αν μας τρομοκρατεί ο λεγόμενος "τρομοκράτης",τότε δεν θα έπρεπε να μας τρομοκρατεί πολύ περισσότερο ένας απλός κλέφτης?Με άλλα λόγια,ο οδοντίατρος προφανώς και φοβήθηκε,είναι κάτι απόλυτα λογικό.Δεν θεωρώ όμως ότι "τρομοκρατήθηκε",με την ίδια λογική που δεν αποκαλούμε κάθε ληστεία ενός σούπερ μάρκετ τρομοκρατική ενέργεια.

2.)-5.)Το κατά πόσο ήθελαν θύματα ή όχι,νομίζω το έδειξαν.Ένοπλοι ήταν,και είχαν έναν όμηρο.Αν ήθελαν,θα μπορούσαν να είχαν κάνει μακελειό.Now,ουδέποτε απέκλεισα την πιθανότητα να γίνει κάποια "στραβή":νομίζω ότι για όποιον ξέρει ελληνικά,η θέση μου παραπάνω είναι ξεκάθαρη,μια τέτοια πιθανότητα πάντα υπάρχει,και η αναγνώρισή της αποτελεί και έναν απ'τους λόγους που διαφωνώ προσωπικά με πρακτικές αντάρτικου πόλης,και επιλέγω άλλες μορφές αγώνα.I think I'm pretty explicit on that.Αυτό που κάνω εδώ και τόσην ώρα και προσπαθώ να εξηγήσω,είναι ότι για όλα αυτά,έχει νόημα να μιλάμε μονάχα με πιθανότητες:which leads us σε αυτά που έγραψα παραπάνω περί πιθανοτήτων ύπαρξης θύματος σε "τρομοκρατική ενέργεια" σε σχέση με άλλες εγκληματικές ενέργειες,considered far less serious by most people,etc.

6.)Ο καθένας,κάνει διαφορετική άναγνωση και ανάλυση των προβλημάτων του,και καταλήγει σε διαφορετικά συμπεράσματα.Νομίζω το έχω ξεκαθαρίσει,ο καθένας μας μπορεί να διαφωνήσει όσο θέλει με τις πολιτικές τους επιλογές.Δεν σημαίνει ότι έχει ούτε δίκιο,ούτε άδικο.Απλώς,αντιλαμβάνεται διαφορετικά διάφορα ζητήματα,απ'ότι αυτοί.Το ότι εσύ,ή εγώ,μπορεί να διαφωνούμε με οποιαδήποτε πολιτική πράξη,ο καθένας για τους λόγους του,δεν την καθιστά λιγότερο πολιτική.Τα εγκλήματά τους είναι πολιτικά,αυτό δεν αλλάζει,είτε εσύ συμφωνείς με τις πράξεις τους,είτε διαφωνείς,είτε τις καταλαβαίνεις,είτε όχι.Είναι πολιτικά,διότι στρέφονται ενάντια στο πολιτικό σύστημα.Αν εσύ καίγεσαι τόσο πολύ να μάθεις το πως αντιλαμβάνονται αυτοί την κοινωνία,τι προτείνουν,αν θεωρούν τις πράξεις τους λύσεις,μέρος μιας λύσης,ή κάτι διαφορετικό,μπορείς πολύ απλά να διαβάζεις τις προκυρήξεις τους για τις δράσεις τους,όπου αναλύουν τη λογική τους.Εγώ δεν είμαι αναρχομηδενιστής για να κάτσω να τους δικαιολογήσω,ούτε έχω κανένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον να τους κατανοήσω περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top