[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Δηλαδή; Υπάρχει λιγότερο ρατσιστής, περισσότερο κοκ ; Αν αυτό εννοείς, τότε αυτός που βλέπει έτσι τα πράγματα (πχ λένε κάποιοι "εγώ είμαι ρατσιστής με τους Αλβανούς", ο άλλος "με τους Ρουμάνους" κτλ), είναι ρατσιτσής. Τώρα αν δε κατανοεί το περιεχόμενο του συγκεκριμένου όρου, ας συμβουλευτεί κανένα λεξικό.
Όχι,δεν εννοώ αυτό...εννοώ ότι όταν διαβάζω συνθήματα τύπου "Έξω οι Έλληνες από την Ελλάδα" από Έλληνες που κατηγορούν τη ΧΑ εγώ διακρίνω ένα ρατσισμό κατά των Ελλήνων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι,δεν εννοώ αυτό...εννοώ ότι όταν διαβάζω συνθήματα τύπου "Έξω οι Έλληνες από την Ελλάδα" από Έλληνες που κατηγορούν τη ΧΑ εγώ διακρίνω ένα ρατσισμό κατά των Ελλήνων!

Έξω οι Έλληνες... από την ΕΛΛΑΔΑ; :confused: Ποιος το λέει αυτό; :P

Εdit: got your point! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Έξω οι Έλληνες... από την ΕΛΛΑΔΑ; :confused: Ποιος το λέει αυτό; :P
Είναι ένα από τα γνωστά "αντιφασιστικά" συνθήματα...και υπάρχουν κι άλλα τέτοια που δε μου έρχονται αυτή τη στιγμή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δυστυχώς (ελπίζω να κάνω λάθος) είναι αναπόφευκτο κάποια μέρα στην Ελλάδα να κυβερνήσουν τα άκρα. Η έλλειψη παιδείας κάνει τους ανθρώπους φερέφωνα υποχείρια επιτήδειων πολιτικών. Και στην Ελλάδα υπάρχει έλλειψη παιδείας σε μεγάλο βαθμό. Αν ο μαθητής δεν ασχοληθεί μόνος του με γενικές αναζητήσεις, από το σχολείο δεν πρόκειται να μάθει πραγματικά τίποτα. Εκεί πατάνε οι επιτήδειοι.
Το να ρίχνουμε το φταίξιμο στους μετανάστες, που στο κάτω κάτω για ένα καλύτερο μέλλον ήρθαν και για να γλιτώσουν από τα καθεστώτα στις χώρες τους, δείχνει απλά το πόσο αφελείς και "τυφλοί" είμαστε. Αν θέλουμε να αλλάξει η κατάσταση ας αλλάξουμε πρώτα τους εαυτούς μας.
Ούτε το να κλείσουμε τα σύνορα είναι λύση. Απλά θα γίνουμε μια χώρα σαν την Β.Κορέα, φασιστική και αποκομμένη από τον υπόλοιπο κόσμο.

ΥΓ.: Σκεφτείτε πως θα νιώθατε εσείς αν μια μέρα φεύγατε μετανάστες και ερχόσασταν αντιμέτωποι με αντίστοιχους εθνικιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
πήγα να κάνω αστειάκι βασικά... Για μένα η μόνη λύση αυτη την στιγμή ειναι ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ και ο μόνος ικανος φορεας για κατι τέτοιο είναι ο Στρατός. Ναι μεν μπορει να ενεχει μια διαφθορα(μικροτερη απο άλλους οργανισμους), αλλα εχει ικανοτατα στελεχη, μεγαλη αγαπη για την πατρίδα, εχει οργανωση, πολύ δυνατό τρόπο διοικήσεως και το υλικοτεχνικο δυναμικο για να ανεβει στην εξουσια . Βέβαια, κανεις δεν θα ήθελε κατι τετοιο γιατι η χουντα της Νεας-''Δημοκρατιας'' , του ΠΑΣΟΚ και του νεου ΠΑΣΟΚ ( βλ. ΣΥΡΙΖΑ ε-ε-έρχεται) μας φαινεται πιο γλυκια και φυσικα μια πατριωτικη , εθνικη επανασταση δεν θα βολευε και πολυ αυτους που πηδάνε την χώρα μας;)

Κάτσε ρε αγόρι μου.
Στρατιωτική επανάσταση=πραξικόπημα=χούντα!
Αυτό υποστήριζε και το τότε -σάπιο- καθεστώς, ότι έκαναν "επανάσταση"...

Νομίζω ότι δεν το έλεγες για πλάκα αυτό το περί ακροδεξιάς, τελικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Όχι,δεν εννοώ αυτό...εννοώ ότι όταν διαβάζω συνθήματα τύπου "Έξω οι Έλληνες από την Ελλάδα" από Έλληνες που κατηγορούν τη ΧΑ εγώ διακρίνω ένα ρατσισμό κατά των Ελλήνων!

Δε θέλει και πολύ μυαλό να καταλάβεις ότι είναι τρολλοσύνθημα που κοροϊδεύει το αντίστοιχο "Έξω οι ξένοι απ'την Ελλάδα" των Χρυσαυγιτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Δε ξέρω αν οι χρυσαυγίτες είναι φασίστες ξέρω πάντως ότι αυτοί που τους λένε έτσι δεν είναι καλύτεροι από αυτούς...το αποδεικνύουν όταν βάζουν τις κουκούλες ή όταν σπάνε στο ξύλο όποιον έχει ξυρισμένο κεφάλι/φοράει μαύρη μπλούζα πιστεύοντας πως είναι χρυσαυγίτης ή βάζοντας βόμβες στα γραφεία της ΧΑ...πιστεύω στην ελευθερία των ιδεών...επίσης έχει παρεξηγηθεί λίγο η έννοια του ρατσισμού...

προσεξε μονο γιατι αυτοι οι τυποι ειναι κ ασφαλιτες, κ τωρα που τα λες αυτα δημοσια μπορει να σε βρουν!

Όχι,δεν εννοώ αυτό...εννοώ ότι όταν διαβάζω συνθήματα τύπου "Έξω οι Έλληνες από την Ελλάδα" από Έλληνες που κατηγορούν τη ΧΑ εγώ διακρίνω ένα ρατσισμό κατά των Ελλήνων!

μεταναστες μην μας αφηνετε μονους με τους ελληνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Κάτσε ρε αγόρι μου.
Στρατιωτική επανάσταση=πραξικόπημα=χούντα!
Αυτό υποστήριζε και το τότε -σάπιο- καθεστώς, ότι έκαναν "επανάσταση"...

Νομίζω ότι δεν το έλεγες για πλάκα αυτό το περί ακροδεξιάς, τελικά...
Δεν λέω για καθεστώς με τις πλάτες της Αμερικής κτλ κτλ.. Ενώ τωρα δεν εχεις χουντα, που ο μπαμπάς σου και η μάνα σου έχουν υποστει τις μειώσεις, ισως και απολύσεις από τις δουλειες τους, δινουν ποσα χρηματα για φροντιστηρια κτλ ενω εχουμε "δωρεαν παιδεια", οι πόλεις έχουν γεμίσει άστεγους και λαθρομετανάστες που ήρθαν εδω για ενα καλυτερο αυριο και στην τελικη ουτε αυτο το αυριο βρηκαν και τον ρατσισμο βιωνουν... Δεν έχουμε χουντα οταν οδηγειται σε αυτοκτονια ποσος κοσμος καθημερινα ...
Αυτη η κατασταση ομως πρέπει να ανατραπεί. Και δεν θα ανατραπεί ούτε από παλαιοπασοκτσήδες συριζαιους , ούτε από νεοδημοκρατες που έχουν ηδη αποτυχει. Άρα, μένει η επανάσταση..
Τώρα, κάνεις επανάσταση με ένα μάτσο αναρχικους που ούτε την δύναμη έχει για να εδραιωθεί , αλλά ούτε και κάποια διοικητική ικανότητα ( μια βολτα σε συνελευση τους θα σε πεισει) και καταλήγεις στην φυλακή , ενώ αν πετυχεις εξ ορισμου δεν μπορεις να κυβερνησεις( αν-αρχικος) και διαλυεις την χωρα. Η άλλη εναλλακτική, κάνεις μια επανάσταση με ένα ολόκληρο στάτευμα από πίσω, οργανωμένο και ικανότατο. Ένα στράτευμα που έχει επιστημονες υγειας, οικονμολόγους , νομικους συμβούλους , αλλά κυρίως ηγητορες που εχουν διαπλαστει ετσι ώστε να κυβερνουν. Έτσι έχεις μεγάλη πιθανοτητα επιτυχιας, οργανωση, τεχνογνωσια και διοικητικη ικανοτητα. ΕΣΥ διαλέγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Δεν λέω για καθεστώς με τις πλάτες της Αμερικής κτλ κτλ.. Ενώ τωρα δεν εχεις χουντα, που ο μπαμπάς σου και η μάνα σου έχουν υποστει τις μειώσεις, ισως και απολύσεις από τις δουλειες τους, δινουν ποσα χρηματα για φροντιστηρια κτλ ενω εχουμε "δωρεαν παιδεια", οι πόλεις έχουν γεμίσει άστεγους και λαθρομετανάστες που ήρθαν εδω για ενα καλυτερο αυριο και στην τελικη ουτε αυτο το αυριο βρηκαν και τον ρατσισμο βιωνουν... Δεν έχουμε χουντα οταν οδηγειται σε αυτοκτονια ποσος κοσμος καθημερινα ...
Αυτη η κατασταση ομως πρέπει να ανατραπεί. Και δεν θα ανατραπεί ούτε από παλαιοπασοκτσήδες συριζαιους , ούτε από νεοδημοκρατες που έχουν ηδη αποτυχει. Άρα, μένει η επανάσταση..
Τώρα, κάνεις επανάσταση με ένα μάτσο αναρχικους που ούτε την δύναμη έχει για να εδραιωθεί , αλλά ούτε και κάποια διοικητική ικανότητα ( μια βολτα σε συνελευση τους θα σε πεισει) και καταλήγεις στην φυλακή , ενώ αν πετυχεις εξ ορισμου δεν μπορεις να κυβερνησεις( αν-αρχικος) και διαλυεις την χωρα. Η άλλη εναλλακτική, κάνεις μια επανάσταση με ένα ολόκληρο στάτευμα από πίσω, οργανωμένο και ικανότατο. Ένα στράτευμα που έχει επιστημονες υγειας, οικονμολόγους , νομικους συμβούλους , αλλά κυρίως ηγητορες που εχουν διαπλαστει ετσι ώστε να κυβερνουν. Έτσι έχεις μεγάλη πιθανοτητα επιτυχιας, οργανωση, τεχνογνωσια και διοικητικη ικανοτητα. ΕΣΥ διαλέγεις.

Πριν 30 χρόνια "ένα μάτσο αναρχικοί" επαναστάτησαν κάνοντας κατάληψη στο πολυτεχνείο. Αυτή η αντίδραση βρήκε απήχηση στον λαό γιατί προφανως το καθεστώς ήταν δυσάρεστο.Η δύναμη της χούντας είχε ελαττωθεί. Ένα χρόνο μετά έπεσε εκείνη η χούντα. Αυτό θα γίνει και σήμερα. Εμείς θα αντιδράσουμε. Δεν χρειάζονται μεσσίες -ειδικά από χώρους όπως του στρατού-. Θα ρίξουμε την σημερινή χούντα της ΕΕ αρκεί να έχουμε ενότητα! Γενικά για να γίνει επανάσταση δεν χρειάζεται κάποια τρομερή οργάνωση κλπ
ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΕΧΕΙΛΙΣΕΙ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Πριν 30 χρόνια "ένα μάτσο αναρχικοί" επαναστάτησαν κάνοντας κατάληψη στο πολυτεχνείο. Αυτή η αντίδραση βρήκε απήχηση στον λαό γιατί προφανως το καθεστώς ήταν δυσάρεστο.Η δύναμη της χούντας είχε ελαττωθεί. Ένα χρόνο μετά έπεσε εκείνη η χούντα. Αυτό θα γίνει και σήμερα. Εμείς θα αντιδράσουμε. Δεν χρειάζονται μεσσίες -ειδικά από χώρους όπως του στρατού-. Θα ρίξουμε την σημερινή χούντα της ΕΕ αρκεί να έχουμε ενότητα! Γενικά για να γίνει επανάσταση δεν χρειάζεται κάποια τρομερή οργάνωση κλπ
ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΕΧΕΙΛΙΣΕΙ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ...
Αυτοι του πολυτεχνειου κυβερνησαν μετα; Εγω μιλάω για μια επανάσταση , η οποία θα είναι σε θέση να κυβερνησει. Επίσης , για να ξέρεις, η ''χούντα'' του Γεώργιου Παπαδόπουλου έφερε αντίσταση στην αμερικανικη διαταγη για πραξικόπημα στην Κύπρο. Έτσι, με αφορμή το Πολυτεχνείο, το οποίο υποκινηθηκε απέξω συμφωνα με αρκετους μελετητες, ο Παπαδόπουλος έπεσε. Όμως όχι και η χούντα. Η χούντα συνεχιστηκε για εναν ακόμη χρόνο με αρχηγό τον Ιωαννίδη ο οποίος έκανε πραξικόπημα στην Κύπρο , προκαλώντας την απόβαση των Τούρκων με το σχέδιο ''Αττίλας'' και αφού εκπλήρωσε τν σκοπό του, τότε έπεσε.
Όσον αφορά αυτούς που ήταν μεσα στο Πολυτεχνείο, δεν κυβερνήσαν και ούτε μπορούσαν άλλωστε. Απλά κανανε μια συμβολικη υποκινουμενη κινηση. Οι πρωτεργατες του βολευτηκαν αργοτερα σε αρκετα ''αντι-αριστερες'' θέσεις( βλ ΠΑΣΟΚ-''μαζι τα φαγαμε'') με γνώμονα φυσικα το ΣΥΜΦΕΡΟΝ τους.
Ενότητα; η οποία πως θα επιτευχθει; και αντε γινεται η επανασταση , ποιος θα κυβερνησει μετα; Επανάσταση δεν είναι '' σπάω την περιουσία της χώρας μου, βριζω τους πάντες και κανω μια ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ''. Επανάσταση είναι παίρνω την εξουσία, ξεσηκώνω τον λαό, αλλά επιβάλλομαι στον δυνάστη μου, με βια αν χρειαστει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Αυτοι του πολυτεχνειου κυβερνησαν μετα; Εγω μιλάω για μια επανάσταση , η οποία θα είναι σε θέση να κυβερνησει. Επίσης , για να ξέρεις, η ''χούντα'' του Γεώργιου Παπαδόπουλου έφερε αντίσταση στην αμερικανικη διαταγη για πραξικόπημα στην Κύπρο. Έτσι, με αφορμή το Πολυτεχνείο, το οποίο υποκινηθηκε απέξω συμφωνα με αρκετους μελετητες, ο Παπαδόπουλος έπεσε. Όμως όχι και η χούντα. Η χούντα συνεχιστηκε για εναν ακόμη χρόνο με αρχηγό τον Ιωαννίδη ο οποίος έκανε πραξικόπημα στην Κύπρο , προκαλώντας την απόβαση των Τούρκων με το σχέδιο ''Αττίλας'' και αφού εκπλήρωσε τν σκοπό του, τότε έπεσε.
Όσον αφορά αυτούς που ήταν μεσα στο Πολυτεχνείο, δεν κυβερνήσαν και ούτε μπορούσαν άλλωστε. Απλά κανανε μια συμβολικη υποκινουμενη κινηση. Οι πρωτεργατες του βολευτηκαν αργοτερα σε αρκετα ''αντι-αριστερες'' θέσεις( βλ ΠΑΣΟΚ-''μαζι τα φαγαμε'') με γνώμονα φυσικα το ΣΥΜΦΕΡΟΝ τους.
Ενότητα; η οποία πως θα επιτευχθει; και αντε γινεται η επανασταση , ποιος θα κυβερνησει μετα; Επανάσταση δεν είναι '' σπάω την περιουσία της χώρας μου, βριζω τους πάντες και κανω μια ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ''. Επανάσταση είναι παίρνω την εξουσία, ξεσηκώνω τον λαό, αλλά επιβάλλομαι στον δυνάστη μου, με βια αν χρειαστει.

Συμφωνώ εν μέρει.
Ας τα πάρουμε από την αρχή.
1)Το πολυτεχνείο ήταν η αρχή της αποδυνάμωσης της χούντας. Δεν είπα ότι το πολυτεχνείο έριξε την χούντα.
2)Πράγματι τα άτομα που έκαναν την εξέγερση στο πολυτεχνείο δεν πήραν την εξουσία, αλλά αυτό τι σχέση έχει;
Θα ήταν εξίσου φασιστικό μετά από την πτώση μιας ακροδεξιάς χούντας να πάρουν στα χέρια τους την εξουσία, χωρίς ελεύθερες εκλογές, και να κάνουν μια αριστερή χούντα (όχι ότι έγιναν ελεύθερες εκλογές μετά, αλλά αυτοί έκαναν το καθήκον τους)
3)Η επανάσταση πάντα έχει ηγέτες. Δεν μιλώ για απλά επισόδεια όπως αυτά που γίνονται "ετησίως" στην Αθήνα από ψευτοαναρχικούς. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η επανάσταση του 1912 στην Ρωσία υπό τον Λένιν.
4)Δεν συμπαθώ καθόλου τον Πάγκαλο, αλλά είχε ένα δίκιο σε αυτο.
Δυστυχώς "μαζί τα φάγαμε". Γιατί και ο ταξιτζής που δεν κόβει απόδειξη, ο δημόσιος υπάλληλος που μπήκε στο δημόσιο με μέσο και ο γέρος που πέρνει αναπηρικη΄σύνταξη χωρίς να είναι ανάπηρος, τα έφαγε μαζί με τον Πάγκαλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Δε θέλει και πολύ μυαλό να καταλάβεις ότι είναι τρολλοσύνθημα που κοροϊδεύει το αντίστοιχο "Έξω οι ξένοι απ'την Ελλάδα" των Χρυσαυγιτών.
Να το δεχτώ...κι όταν καίνε την ελληνική σημαία τί είδους τρολλοενέργεια είναι αυτή?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Να το δεχτώ...κι όταν καίνε την ελληνική σημαία τί είδους τρολλοενέργεια είναι αυτή?:hmm:

Αυτο ειναι ξεφτυλα;):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Να το δεχτώ...κι όταν καίνε την ελληνική σημαία τί είδους τρολλοενέργεια είναι αυτή?:hmm:

Πως το βλέπω εγώ? Μια συμβολική κίνηση και τίποτα παραπάνω: Φτύνω στα μούτρα σας την "εθνική ενότητα" που υποστηρίζετε, χλευάζω τους χαζοσυναισθηματισμούς σας για ένα κομμάτι πανί - λες και άμα καταστρέψεις ένα σύμβολο παθαίνει κάτι ο συμβολισμός του - και δείχνεις στον άλλον ότι τίποτα δεν είναι αντικειμενικά ιερό, στα πάντα μπορεί να ασκηθεί αμφισβήτηση/κριτική/χλευασμός.

Αυτο ειναι ξεφτυλα;):whistle:

Πάρε κι εσύ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
πήγα να κάνω αστειάκι βασικά... Για μένα η μόνη λύση αυτη την στιγμή ειναι ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ και ο μόνος ικανος φορεας για κατι τέτοιο είναι ο Στρατός. Ναι μεν μπορει να ενεχει μια διαφθορα(μικροτερη απο άλλους οργανισμους), αλλα εχει ικανοτατα στελεχη, μεγαλη αγαπη για την πατρίδα, εχει οργανωση, πολύ δυνατό τρόπο διοικήσεως και το υλικοτεχνικο δυναμικο για να ανεβει στην εξουσια . Βέβαια, κανεις δεν θα ήθελε κατι τετοιο γιατι η χουντα της Νεας-''Δημοκρατιας'' , του ΠΑΣΟΚ και του νεου ΠΑΣΟΚ ( βλ. ΣΥΡΙΖΑ ε-ε-έρχεται) μας φαινεται πιο γλυκια και φυσικα μια πατριωτικη , εθνικη επανασταση δεν θα βολευε και πολυ αυτους που πηδάνε την χώρα μας;)

Ασχετα με το οτι διαφωνω καθετα με τις αποψεις σου αυτα που λες ειναι σε μεγαλο ποσοστο αβασιμα.
Ο μπαμπας μου ειναι στρατιωτικος και γνωριζω πολυ καλα τι γινεται εκει μεσα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Διαλεξε πλευρα,ευκαιρια εχεις μια,
Ή με αφεντικα,φασιστες και αστυνομια,
Ή με εξεγερμενους στα οδοφραγματα,για την αυτονομια
Η επιλογη δικη σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
.... η ''χούντα'' του Γεώργιου Παπαδόπουλου έφερε αντίσταση στην αμερικανικη διαταγη για πραξικόπημα στην Κύπρο. ...... Η χούντα συνεχιστηκε για εναν ακόμη χρόνο με αρχηγό τον Ιωαννίδη ο οποίος έκανε πραξικόπημα στην Κύπρο , προκαλώντας την απόβαση των Τούρκων με το σχέδιο ''Αττίλας'' και αφού εκπλήρωσε τν σκοπό του, τότε έπεσε..
Δεν φτάνουν πια τα παραμύθια? Σιγά την αντίσταση του Παπαδόπουλου στη διαταγή των ΗΠΑ. Καλό είναι να διαβάζουμε και λίγο Ιστορία. Στην Κύπρο υπήρχε Ελληνική μεραρχία την οποία ο Παπαδόπουλος απέσυρε για να μην βρουν οι Τούρκοι ισχυρή αντίσταση. Για άλλους λόγους έριξαν οι ΗΠΑ τον Παπαδόπουλο. Ο Ιωαννίδης, ναι παρέδωσε ουσιαστικά την Κύπρο στους Τούρκους. Όμως για 7 χρόνια Παπαδόπουλος και Ιωαννίδης παρέα διέλυσαν τις Ελληνικές ένοπλες δυνάμεις και το 1974 είμασταν εντελώς αδύναμοι μετά την πτώση της χούντας να βοηθήσουμε την Κύπρο.
Οι πιο σωστες για μενα λυσεις βρισκονται στον ακροδεξιο χωρο. Μονο αυτοι μπορουν να επιβληθουν με αρετη και τολμη στον καθε ξενο δυναστη!!
Προφανώς αστιεύεστε. Στην Ελλάδα η ακροδεξιά πάντα προδοτική ήταν. Στην κατοχή συνεργάστηκε με τους Γερμανούς και η χούντα τα ξεπούλησε όλα. Φαντάζομαι να μην ονειρεύεστε φύρερ, ναζιστική κυβέρνηση, στρατόπεδα συγκέντρωσης και κρεματόρια. Ή μήπως αυτά θέλουν κάποιοι?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ασχετα με το οτι διαφωνω καθετα με τις αποψεις σου αυτα που λες ειναι σε μεγαλο ποσοστο αβασιμα.
Ο μπαμπας μου ειναι στρατιωτικος και γνωριζω πολυ καλα τι γινεται εκει μεσα....
κανας λοχιας; εμενα ο δικος μου ειναι ταξιαρχος και εχω γνωρισεςι πολυ καλο κοσμο εκει μεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Πιστεύω πως όλοι, όσο διαφορετικές απόψεις και αν έχουμε πέρι της πολιτικής, είναι το ότι αν ένα κόμμα που δεν πρέπει ποτέ μα ποτέ να πάρει την εξουσία, τότε αυτό είναι η Χρυσή Αυγή φυσικά για ευνόητους λόγους....συγκρίνοντας την με τα άλλα κόμματα τότε μάλλον προτιμώ τα άλλα, όχι βέβαια ότι αυτά είναι τέλεια, είδαμε τα ΧΑΛΙΑ τους. Μία ακροδεξιά κυβέρνηση δεν μας σώζει με τίποτα και όχι ούτε είμαι κομμουνιστής, ούτε πασοκτζής, ούτε νεοδημοκράτης, είμαι ουδέτερος και απλώς αναλόγως την περίπτωση στηρίζω κάποιο κόμμα σε μία πράξη του ίσως, αλλά γενικά δεν με ικανοποιεί αυτή τη στιγμή κανένα, κάτι που επίσης ΣΙΓΟΥΡΑ όλοι συμφωνούμε.
Ειλικρινά δεν περίμενα ποτέ μία τέτοια άνοδο ενός κόμματος 'οπως της χρυσής αυγής στην Ελλάδα. Φάνηκε τελικά πόσα άτομα δεν έχουν καμία χρήσιμη γνώση Ιστορίας ή ικανότητα κριτικής σκέψης. Οι Χρυσαυγίτες αυτά σύν την αγανάκτηση και την κακή οικονομική κατάσταση που επικρατεί και παίρνοντας το μέρος του λαού, συνεχώς ανεβαίνει. Στην Γερμανία το 1930 η κατάσταση ήταν η ίδια, φτώχεια, τεράστια ανεργία, διαφθορά, χαμηλό επίπεδο ζωής κτλ. Ήρθε λοιπόν ο γνωστός Φύρερ των Ναζί και τους υποσχέθηκε εργασία, διαφάνεια και ρίχνοντας και μεγάλο φταίξιμο στους ξένους τονώντας παράλληλα το εθνικό φρονημα των Γερμανών λεγόντας τους ότι αυτόι ειναι οι καλύτεροι (άρια φυλή) κατάφερε και πήρε την εξουσία και έκανε αυτά που έκανε. Σας θυμίζει κάτι???
Ναιιιιιι η Χ.Α. της σύγχρονης Ελλάδας, περίπου η ίδια Ιστορία απλώς με άλλους συντελεστές.
Γενικά πάντως θεωρώ πως χρειάζεται μία κυβέρνηση πατριωτική με εθνική συνείδηση και ίσως και αριστερή, σοσιαλιστική οπου το κράτος θα παίζει ενεργό ρόλο στην κοινωνία, θάναι παντού παρόν με τις δημόσιες υπηρεσίες του σε κάθε τομέα προς όφελος των πολιτών και θα στηρίζει πολλές επενδύσεις, τα κέρδη των οποίω ωστόσο να μην φεύγουν στο εξωτερικό ενώ θα πρέπει να είναι επιτέλους μία κυβέρνηση που δεν θα ζητά διαρκώς δανεικά από άλλες χωρές αφού ε΄τσι θα εξαρτιόμαστε και ελεγχόμαστε διαρκώς από άλλες χώρες.
Τώρα αυτές οι ψευδοεπαναστάσεις που γίνονται ετησίως απο κάτι και καλά αναρχικούς τις θεωρώ γελοίες, μία τρύπα στο νερό, που στην τελική πάλι ο λαός την πληρώνει ενώ γινόμαστε και ρεζίλι στο εξωτερικό με αυτή τη παιδεία ας το πω, που δείχνουμε προς τα έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhosYourDaddy

Νεοφερμένος

Ο WhosYourDaddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
μετά την τεραστια άνοδο τις X.A. καταλαβαίνουμε ποσο αγράμματοι,αμόρφωτοι..είμαστε σαν λαός
αλλα ο ελληνάρας τέτοια θέλει να βλέπει,έναν Κασιδιάρη να βρίζει και να δέρνει μέσα στην βουλή και στα ΜΜΕ..νομιζοντας οτι ετσι θα παμε μπροστα
και το κακο ειναι οτι οι ηλικιες που ψηφιζουν Χ.Α. ειναι 18-24 ετων,δηλαδη τι θα γινει στο μελλον ?
εντωμεταξύ ξέρω αρκετούς που μου έλεγαν "πιο καλά τα χρονια που ήμασταν επί χούντα,παρα αυτά τώρα",χωρις καν να ξερουν τι ειναι χουντα και τι γινοταν επι χουντα..
λεμε για τους παπουδες και γαγιαδες τι ψηφιζουν αλλα και εμεις δεν ειμαστε καλυτεροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top