[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Καταρχας δεν καταδικασε κανεις την ''επανασταση'' που λες. Καταδικασαμε τις σφαγες αμαχων και τις ανουσιες δολοφονιες... Απότι αποδειχτηκε όμως αργοτερα , η ρωσικη επανασταση δεν αποτιναξε κανεναν ζυγο, απλως μετετρεψε την ολιγαρχια από τσαρικη σε κουμουνιστικη.

Μα αυτά συμβαίνουν σε κάθε επανάσταση!
Δηλαδή ο εμφύλιος μετά την ελληνική επανάσταση του 1821 είχε κάποιον λόγο;
Ανούσιες δολοφονίες ήταν!

Προφανώς μιλάς για τον Στάλιν που σου έχω πει την άποψη μου για αυτόν.
Δεν ήταν κομμουνιστής. Απλά επειδή έτσι νόμιζε, έχει μείνει η άποψη ότι ο κομμουνισμός είναι η πολιτική του Στάλιν, πράγμα που δεν ισχύει. Κομμουνισμός είναι ο μαρξισμός, που ακόμη δεν είδε ο κοσμάκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Μα αυτά συμβαίνουν σε κάθε επανάσταση!
Δηλαδή ο εμφύλιος μετά την ελληνική επανάσταση του 1821 είχε κάποιον λόγο;
Ανούσιες δολοφονίες ήταν!

Προφανώς μιλάς για τον Στάλιν που σου έχω πει την άποψη μου για αυτόν.
Δεν ήταν κομμουνιστής. Απλά επειδή έτσι νόμιζε, έχει μείνει η άποψη ότι ο κομμουνισμός είναι η πολιτική του Στάλιν, πράγμα που δεν ισχύει. Κομμουνισμός είναι ο μαρξισμός, που ακόμη δεν είδε ο κοσμάκης.
Το ότι υπηρχε ΕΣΣΔ πόσα χρόνια και ακόμα δεν εφαρμόστηκε ο μαρξισμος, δεν σου κινει το ενδιαφερον; Μήπως , λέω εγώ ο αδαης, είναι ουτοπικος; Γιατί εγω το καλό της χώρας μου θέλω, και εχω διαβασει Μαρξ. Αν γινόταν να εφαρμοστει πίστεψε με θα μουν ο πρώτος που θα δινα οτι εχω και δεν εχω για το εγχειρημα τουτο.
Ο Στάλιν διοίκησε ένα κουμουνιστικό κράτος ούτως ή άλλως. Αλλα και πριν από αυτόν και μετα αυτο που εννοουμε λεγοντας ''ελευθερια'' δεν υπήρχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Για ποιο λόγο έχει αποτύχει το σκανδιναβικό μοντέλο?:hmm:
Η Σουηδία έχει ένα άριστο σύστημα πρόνοιας και από τα υψηλότερα βιοτικά επίπεδα. Έχω θείο εκεί και από όσο έχω ψάξει έτσι είναι η κατάσταση.
παρ'ολα αυτά έχει ένα ποσοστό αυτοκτονιών 14 στους 100000 :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
παρ'ολα αυτά έχει ένα ποσοστό αυτοκτονιών 14 στους 100000 :/:

Έλα τώρα που δεν ξέρεις που οφείλεται αυτό το ποσοστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
παρ'ολα αυτά έχει ένα ποσοστό αυτοκτονιών 14 στους 100000 :/:

Μα αν αυτό το ποσοστό οφειλόταν στο σύστημα, τότε στην Ελλάδα θα έπρεπε όλοι να είχαμε αυτοκτονήσει:P
Το ποσοστό αυτό οφείλεται στο κλίμα. Όταν έχεις 6 μήνες τον χρόνο νύχτα και τους άλλους 6 "καλοκαίρι" (τον ελληνικό χειμώνα δηλαδή) και δεν έχεις και πολλές έγνοιες στο κεφάλι σου ε λογικό είναι να σε πιάσουν τα υπαρξιακά και η μελαγχολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.


Και για την Ελλάδα,το Σάββατο όλες οι μπύρες στη Βαλτετσίου θα πρέπει να καταναλωθούν μετά προπόσεως για τον θάνατο της Thatcher (επίλεκτα σώματα ειδικά εκπαιδευμένων Μεσολογγιτών με πλήρη εξάρτηση-κράνη,μάσκες,παλούκια,γάντια-θα περιπολούν για την εφαρμογή της οδηγίας). :P



Και τα αντιθατσερικά:









Στη Βαλτετσίου θα τραγουδάμε και αυτό:



"Ο Τάσος ήταν χουντικός,
ο Τάσος ήταν ορκισμένος δεξιός,
ονειρευόταν πως το τανκς θα ξανάρθει μια μέρα,
τώρα όμως πέθανε και χαιρόμαστε όλοι γι'αυτό!"


:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Εξαιρετικά Αφιερωμένο : https://www.youtube.com/watch?v=hsq3H_6XuFA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
και δεν έχεις και πολλές έγνοιες στο κεφάλι σου

σοβαρά υπάρχουν άνθρωποι χωρίς έγνοιες στο κεφάλι τους; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Το ότι υπηρχε ΕΣΣΔ πόσα χρόνια και ακόμα δεν εφαρμόστηκε ο μαρξισμος, δεν σου κινει το ενδιαφερον; Μήπως , λέω εγώ ο αδαης, είναι ουτοπικος; Γιατί εγω το καλό της χώρας μου θέλω, και εχω διαβασει Μαρξ. Αν γινόταν να εφαρμοστει πίστεψε με θα μουν ο πρώτος που θα δινα οτι εχω και δεν εχω για το εγχειρημα τουτο.
Ο Στάλιν διοίκησε ένα κουμουνιστικό κράτος ούτως ή άλλως. Αλλα και πριν από αυτόν και μετα αυτο που εννοουμε λεγοντας ''ελευθερια'' δεν υπήρχε.

Εγώ πιστεύω ότι φταίει η νοοτροπία την ανθρώπων της εποχής. Τα χρόνια πριν την πτώση του τσάρου, είχε δημιουργηθεί ένας τρόπος σκέψης καθαρά ιδιοτελής. Αυτό πιστεύω ευθύνεται. Το γεγονός ότι λίγοι σκόπευαν να είναι αυτάρκεις και ήθελαν να αποκτήσουν πολλά χρήματα νιώθοντας απελευθερομένοι από τον τσαρικό ζυγό και έτοιμοι να αποκτήσουν περιουσίες και πλούτο. Το κομμουνιστικό σύστημα όμως απαιτεί ενότητα και οικονομικοκοινωνικη ισότητα. Θεωρείται ουτοπικό, αλλά η αλήθεια είναι ότι για μια ουτοπία ζούμε. Αν ψάχνουμε κάτι που "εφαρμόζεται" θα καταλήξουμε στον καπιταλισμό που (όπως όλοι έχουμε δει) έχει επιτύχει εντυπωσιακά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
κανας λοχιας; εμενα ο δικος μου ειναι ταξιαρχος και εχω γνωρισεςι πολυ καλο κοσμο εκει μεσα...

Και να ηταν λοχιας , που δεν ειναι , τι σημασια θα ειχε;;; Θα ηταν κατωτερο ον;
Και δε λεω οτι δεν υπαρχει καλος κοσμος στο στρατο , προς Θεου , κρινω απλα οτι δεν ειναι ετοιμοι για κατι τοσο μεγαλο που πιστευεις.
Υπενθυμιζω οτι διαφωνω απολυτα με τη γνωμη σου.
(αργησα να απαντησω λογω μαθηματων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
είναι ουτοπικος;

Και η απελευθερωση του γυναικειου φυλου (εργασιακη και ταξικη,ψηφος,ισοτητα με το αντρικο) ως ουτοπικη την περιεγραφαν,πριν επιτευχθει.

Γενικοτερα,αυτο δεν αποτελει βασιμο επιχειρημα,με την εννοια του οτι τα δεδομενα αλλαζουν απο χρονικη στιγμη σε χρονικη στιγμη,ετσι δημιουργουνται νεες συνθηκες,νεες ευκαιριες,και κατι που υπο τις προηγουμενες συνθηκες ηταν αδυνατο,τωρα,θεωρειται δυνατο,να επιτευχθει.Καθε γεννια ειχε την ''ουτοπια'' της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
σοβαρά υπάρχουν άνθρωποι χωρίς έγνοιες στο κεφάλι τους; :confused:

χωρίς πολλές έγνοιες... Όταν έχεις μια σταθερή δουλειά, τα λεφτά που βγάζεις φτάνουν και περισσεύουν για να ζήσεις, το εκπαιδευτικό σου σύστημα θεωρείται το καλύτερο στον κόσμο και το σύστημα υγείας/πρόνοιας στην χώρα σου είναι άψογο, πόσα προβλήματα θα έχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
«Να ιδιωτικοποιήσουμε την κηδεία της Θάτσερ»

«Πώς να τιμήσουμε τη Μάργκαρετ Θάτσερ όπως της αξίζει; Να ιδιωτικοποιήσουμε την κηδεία της. Να τη βγάλουμε σε δημοπρασία και να την αναθέσουμε στον φτηνότερο μειοδότη. Αυτό θα ήθελε και η ίδια». Αυτόν το φλεγματικό τρόπο επέλεξε ο σκηνοθέτης Κεν Λόουτς για να σχολιάσει τον θάνατο της «Σιδηράς Κυρίας». Ο βρετανός άνθρωπος του κινηματογράφου χαρακτήρισε την Θάτσερ την πιο διχαστική και καταστροφική πρωθυπουργό της σύγχρονης εποχής, αναφερόμενος στην «κληρονομιά» της όπως η μαζική ανεργία, τα κλεισμένα εργοστάσια και οι κατεστραμμένες κοινότητες.

«Ήταν μια μαχήτρια κι ο εχθρός της ήταν η βρετανική εργατική τάξη. Στις νίκες της την βοήθησαν οι διεφθαρμένοι πολιτικοί ηγέτες του Εργατικού Κόμματος και πολλών Συνδικάτων. Η σημερινή άθλια κατάσταση οφείλεται στις πολιτικές που αυτή άρχισε. Το βηματισμό της τον ακολούθησαν κι άλλοι πρωθυπουργοί, με πρώτο τον Τόνι Μπλερ. Εκείνη ήταν ο οργανοπαίχτης κι αυτός ήταν η μαϊμού που χόρευε», αναφέρει χαρακτηριστικώς ο Λόουτς, ο οποίος υπενθυμίζει πως η Θάτσερ είχε χαρακτηρίσει το Μαντέλα τρομοκράτη κι έπινε το τσάι της με το δικτάτορα της Χιλής Αουγκούστο Πινοτσέτ.

Πηγή

:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.


Ό,τι να 'ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
χωρίς πολλές έγνοιες... Όταν έχεις μια σταθερή δουλειά, τα λεφτά που βγάζεις φτάνουν και περισσεύουν για να ζήσεις, το εκπαιδευτικό σου σύστημα θεωρείται το καλύτερο στον κόσμο και το σύστημα υγείας/πρόνοιας στην χώρα σου είναι άψογο, πόσα προβλήματα θα έχεις?

Θα έχεις αλλά όχι σοβαρά προβλήματα σημαντικής αξίας. Θα έχεις μικροπροβληματα ή προβλήματα γελοία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
άντε κι ο Μητσοτάκης με το καλό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
... πόσα προβλήματα θα έχεις?
απ' ότι φαίνεται θα έχεις! :/:

(και σιγα τα μαθηματα, αλλοι σπουδαζουμε ιατρικη και ποσταρουμε ανελλιπως)
δεν πρόκειται να μπω στην διαδικασία να σου εξηγήσω πως γελοιοποιήσαι συνεχώς, και φυσικά ούτε και το λόγο που έχεις γελοιοποιηθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
δεν πρόκειται να μπω στην διαδικασία να σου εξηγήσω πως γελοιοποιήσαι συνεχώς, και φυσικά ούτε και το λόγο που έχεις γελοιοποιηθεί...
Μιλανε για γελοιοτητα τα ορφανα του Σταλιν; :hmm:Ειπα να δωσω και μια δοση χιουμορ στα λεγομενα μου. Αν εννοεις οτι γελιοποιουμαι για τις πολιτικες μου απόψεις , τότε μάλλον άλλος έχει φασιστική συμπεριφορα. Αν εννοεις οτι γελιοποιουμαι για μικροαστεια με τα οποια συνοδευω τα λεγομενα μου, όπως αυτό που σχολιασες , μάλλον εισαι μαθημενος στον ξυλινο λογο των κουμουνιστων-δικτατορων και δεν μπορεις να δεχτεις μια αλλου τυπου ομιλια και γραφη. Δεκτό.

άντε κι ο Μητσοτάκης με το καλό :P
χαχαχχ.. ξερεις οτι αυτο δεν παιζει να συμβει :P ο απέθαντος καλά κρατεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top