[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Αλήθεια,τη ληστεία+ομηρία στο Βελβεντό Κοζάνης τη θυμάστε?Αριστεροαντιφασιστοαναρχικοί δεν ήταν οι δράστες?Αυτό που έκαναν δεν ήταν φασιστικό δηλαδή?Και ήταν και από πλούσιες οικογένειες τα φλωράκια!Το έκαναν,είπαν,για να πάνε κόντρα στο σύστημα...και δηλαδή η αριστερή ιδεολογία βασίζεται στο έγκλημα και τη βία?Ωραίος τρόπος να το παίξεις αγωνιστής/επαναστάτης και κυρίως να υπερασπιστείς την ισότητα και τη δικαιοσύνη...τρομοκρατώντας τον αθώο κόσμο...και σαν να μην έφτανε αυτό έγιναν και ήρωες τα τσογλανάκια...η αστυνομία έπρεπε να τους σαπίσει κι άλλο στο ξύλο,λίγα τους έριξε...και βγήκαν αμέσως όλα τα αριστερά κόμματα(σύριζα,κκε,δημαρ)να τα υποστηρίξουν και να καταδικάσουν την αστυνομία!Με λίγα λόγια δηλαδή να ταχθούν υπέρ της τρομοκρατίας...μήπως δηλαδή οι αστυνομικοί έπρεπε να τους χαϊδέψουν κιόλας ή ακόμη καλύτερα να τους αφήσουν να συνεχίσουν τον αγώνα τους σκοτώνοντας την επόμενη φορά?...για 'μενα δεν υπάρχει μεγαλύτερος φασισμός!:mad::mad:

Αν αυτό το παραλήρημα είναι απάντηση ή έστω εμπνεύστηκε απ'το δικό μου ποστ...

Σε μια μια ειρηνική πορεία προπαγάνδισης ιδεών, που δέχτηκε πέσιμο από μπάτσους και ακολούθησε βασανισμός των συλληφθέντων αναφέρθηκα... Εσύ (χωρίς υποθέτω να δεις καν το βίντεο) αρχίζεις να μου μιλάς για αντάρτικο πόλης? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για βοήθησέ με να καταλάβω...

Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με μια ιστορική αναδρομή. Να βρεις τι πραγματικά συνέβη ώστε να καταλάβεις και τι συμβαίνει σήμερα.
Δε χρειάζεται να στα λένε όλα οι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Αν αυτό το παραλήρημα είναι απάντηση ή έστω εμπνεύστηκε απ'το δικό μου ποστ...

Σε μια μια ειρηνική πορεία προπαγάνδισης ιδεών, που δέχτηκε πέσιμο από μπάτσους και ακολούθησε βασανισμός των συλληφθέντων αναφέρθηκα... Εσύ (χωρίς υποθέτω να δεις καν το βίντεο) αρχίζεις να μου μιλάς για αντάρτικο πόλης? :confused:
Εννοείται ότι δε το είδα το βίντεο...βαριέμαι να βλέπω βίντεο διάρκειας 15+ λεπτών...αυτό που πόσταρα δεν ήταν απάντηση στο βίντεό σου...take it easy...τί πετάγεσαι χωρίς να ξέρεις?Αν ήθελα να σου απαντήσω θα έκανα παράθεση το post σου!Καλύτερα το χαπάκι να το πάρεις εσύ μπας και καλμάρεις!;)
Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με μια ιστορική αναδρομή. Να βρεις τι πραγματικά συνέβη ώστε να καταλάβεις και τι συμβαίνει σήμερα.
Δε χρειάζεται να στα λένε όλα οι άλλοι.
Λυπάμαι,κοπελιά,δεν είναι απάντηση αυτή...όλο αοριστίες...αν θες γίνε πιο αναλυτική και συγκεκριμένη,αλλιώς πιστεύω ότι δεν έχεις να πεις κάτι για αντίλογο στο post μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοείται ότι δε το είδα το βίντεο...βαριέμαι να βλέπω βίντεο διάρκειας 15+ λεπτών...αυτό που πόσταρα δεν ήταν απάντηση στο βίντεό σου...take it easy...τί πετάγεσαι χωρίς να ξέρεις? (και καλα ρε παιδί μου... :whistle:)Αν ήθελα να σου απαντήσω θα έκανα παράθεση το post σου!Καλύτερα το χαπάκι να το πάρεις εσύ μπας και καλμάρεις!;)

Λυπάμαι,κοπελιά,δεν είναι απάντηση αυτή...όλο αοριστίες...αν θες γίνε πιο αναλυτική και συγκεκριμένη,αλλιώς πιστεύω ότι δεν έχεις να πεις κάτι για αντίλογο στο post μου...

:rofl: χαχαχαχα! Ήμουν 100% σίγουρη ότι θα το έλεγες αυτό! Πόσο προβλέψιμο... :rolleyes:
Λοιπόν, κοίτα, δε θα κάτσω να αναλύω τις απόψεις μου σε μια τύπισσα που δε βλέπει το "όλον" ενός ποστ και που στέκεται εκεί που νομίζει ότι την συμφέρει. Ειλικρινά, δε μπορώ να καταλάβω... χωρίς να έχεις μια συνολική εικόνα ενός μηνύματος προσπαθείς να "αντεπιχειρηματολογήσεις" κιόλας!!!
Να ασκείς κριτική με τους κανόνες της κριτικής! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Και ήταν και από πλούσιες οικογένειες τα φλωράκια!

Και?Τι σημαινει αυτο?Κρινουμε καποιον που επαναστατει,απο την περιουσια που διαθετει?
Για σκεψου,στην Αρχαια Ελλαδα...Ο Αριστοτελης,πλουσιος αριστοκρατης(γιαυτο και υποστηριζε ως πολιτευμα την Αριστοκρατια),Ο Πλατωνας,καταγονταν απο πλουσια αριστοκρατικη οικογενεια της αθηνας,και πολλοι αλλοι.Μονο ο Σωκρατης,απο τους μεγαλους φιλοσοφους,δεν ειχε αριστοκρατικη ''καταγωγη''.Αυτο σημαινει οτι δεν θα αναγνωρισουμε το εργο τους?:confused:

Και απο την αλλη,ας το δουμε περισσοτερο πρακτικα το ζητημα.Ποιοι εχουν περισσοτερες ευκαιριες για μορφωση?Οι πλουσιοι,γιαυτο και οι περισσοτεροι διανοουμενοι-επαναστατες-πρωτοποροι στην ιστορια ηταν γονοι πλουσιων.


ΥΓ:Τα υπολοιπα ειναι αναξια σχολιασμου,απλως σχολιασα την συγκεκριμενη φραση για την αποκατασταση της αληθειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Αριστεροαντιφασιστοαναρχικοί
:ermm:
τα έχεις κάνει όλα έναν αχταρμά ειλικρινά! :confused:

αυτό που πόσταρα δεν ήταν απάντηση στο βίντεό σου...
Αν όχι απάντηση στο βίντεο τότε που;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
:rofl: χαχαχαχα! Ήμουν 100% σίγουρη ότι θα το έλεγες αυτό! Πόσο προβλέψιμο... :rolleyes:
Λοιπόν, κοίτα, δε θα κάτσω να αναλύω τις απόψεις μου σε μια τύπισσα που δε βλέπει το "όλον" ενός ποστ και που στέκεται εκεί που νομίζει ότι την συμφέρει. Ειλικρινά, δε μπορώ να καταλάβω... χωρίς να έχεις μια συνολική εικόνα ενός μηνύματος προσπαθείς να "αντεπιχειρηματολογήσεις" κιόλας!!!
Να ασκείς κριτική με τους κανόνες της κριτικής! ;)
Και πάλι δεν απαντάς,δεν επιμένω,δικαίωμά σου...σ'ευχαριστώ για τη τελευταία συμβουλή...ειλικρινά δε ξέρω τί θα έκανα χωρίς αυτήν!
Και?Τι σημαινει αυτο?Κρινουμε καποιον που επαναστατει,απο την περιουσια που διαθετει?
Για σκεψου,στην Αρχαια Ελλαδα...Ο Αριστοτελης,πλουσιος αριστοκρατης(γιαυτο και υποστηριζε ως πολιτευμα την Αριστοκρατια),Ο Πλατωνας,καταγονταν απο πλουσια αριστοκρατικη οικογενεια της αθηνας,και πολλοι αλλοι.Μονο ο Σωκρατης,απο τους μεγαλους φιλοσοφους,δεν ειχε αριστοκρατικη ''καταγωγη''.Αυτο σημαινει οτι δεν θα αναγνωρισουμε το εργο τους?:confused:

Και απο την αλλη,ας το δουμε περισσοτερο πρακτικα το ζητημα.Ποιοι εχουν περισσοτερες ευκαιριες για μορφωση?Οι πλουσιοι,γιαυτο και οι περισσοτεροι διανοουμενοι-επαναστατες-πρωτοποροι στην ιστορια ηταν γονοι πλουσιων.


ΥΓ:Τα υπολοιπα ειναι αναξια σχολιασμου,απλως σχολιασα την συγκεκριμενη φραση για την αποκατασταση της αληθειας.
Πρώτον τί συγκρίνεις...τους εγκληματίες με τους αρχαίους Έλληνες που αναφέρεις?
Δεύτερον πού την είδες την επανάσταση?Ποιος είναι ο ορισμός της επανάστασης κατά τη γνώμη σου κι επίσης επαναστατείς όταν ληστεύεις?wow!
:ermm:
τα έχεις κάνει όλα έναν αχταρμά ειλικρινά! :confused:
ναι είπα να βάλω όλους τους χαρακτηρισμούς σε μία λέξη που να τα καλύπτει όλα!

Αν όχι απάντηση στο βίντεο τότε που;
Πουθενά δεν είναι απάντηση...απλώς θυμήθηκα το περιστατικό και το ανέφερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
μου αρέσει που της δίνατε και σημασία ρε παιδιά :P
χρυσαυγίτισσα, αρνείται την εξέλιξη..
ε μην μου πείτε ότι δεν έχετε καταλάβει τι παίζει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και εγώ αν ήμουν πίθηκος, θα αρνιόμουν ότι είμαι κατώτερο είδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Πρώτον τί συγκρίνεις...τους εγκληματίες με τους αρχαίους Έλληνες που αναφέρεις?
Δεύτερον πού την είδες την επανάσταση?Ποιος είναι ο ορισμός της επανάστασης κατά τη γνώμη σου κι επίσης επαναστατείς όταν ληστεύεις?wow!

Εκανες αναφορα στην οικονομικη τους κατασταση,και αυτο ακριβως συγκρινω.Τα λεφτα,δεν βλεπουν αμα εισαι Αρχαιος Ελληνας ή Αρχαιος Αζτεκος.Και σου ειπα,υπηρξαν πολλες προσωπικοτητες στο παρελθον,που ταχθηκαν εναντια στο συστημα και γενικοτερα ειχαν το προφιλ του σκαπανεα,,οι οποιες ηταν οικονομικα ευκαταστατες.Αυτο ομως,δεν τους ακυρωνει σε καμια περιπτωση.

Μιλησα με τον ευρυτερο ορος της επαναστασης,ως εναντιωση στο συστημα.Με ακριβεις ορους,κανουμε λογο για Ατομικη Τρομοκρατια,κατα του συστηματος στην προκειμενη.

ΥΓ:Προφανως και δεν κανουμε λογο για ληστεια,αλλα για συμβολικο χτυπημα στο τραπεζικο συστημα.Πλουσιοι ηταν,το ειπες και η ιδια,λεφτα ειχαν,αμα τα χρειαζονταν.


χρυσαυγίτισσα, αρνείται την εξέλιξη..

Οντως,τα ατομα που συνηθως τεινουν προς παρομοιες ιδεολογιες,και σε ενα γενικοτερο πλαισιο εχουν πληρη αγνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Και?Τι σημαινει αυτο?Κρινουμε καποιον που επαναστατει,απο την περιουσια που διαθετει?
Για σκεψου,στην Αρχαια Ελλαδα...Ο Αριστοτελης,πλουσιος αριστοκρατης(γιαυτο και υποστηριζε ως πολιτευμα την Αριστοκρατια),Ο Πλατωνας,καταγονταν απο πλουσια αριστοκρατικη οικογενεια της αθηνας,και πολλοι αλλοι.Μονο ο Σωκρατης,απο τους μεγαλους φιλοσοφους,δεν ειχε αριστοκρατικη ''καταγωγη''.Αυτο σημαινει οτι δεν θα αναγνωρισουμε το εργο τους?:confused:

Και απο την αλλη,ας το δουμε περισσοτερο πρακτικα το ζητημα.Ποιοι εχουν περισσοτερες ευκαιριες για μορφωση?Οι πλουσιοι,γιαυτο και οι περισσοτεροι διανοουμενοι-επαναστατες-πρωτοποροι στην ιστορια ηταν γονοι πλουσιων.


ΥΓ:Τα υπολοιπα ειναι αναξια σχολιασμου,απλως σχολιασα την συγκεκριμενη φραση για την αποκατασταση της αληθειας.

Θα ήθελα να κάνω μια απλή παρατήρηση. Οι αρχαίοι πλούσιοι Έλληνες, χρησιμοποιούσαν την "άνεση" που είχαν για να βοηθήσουν το κοινωνικό σύνολο, να κάνουν καλές θυσίες στους Θεούς τους, να χορηγούν την διοργάνωση αγώνων ή γιορτών της πόλης τους, να κάνουν ευεργεσίες (με την ευρεία έννοια) για το καλό της πόλης τους, ...και φυσικά φρόντιζαν και για την υστεροφημία τους. Εν αντιθέσει με τον σύγχρονο Έλληνα, ο οποίος χρησιμοποιεί με άλλον τρόπο, με άλλα ιδανικά και με άλλα μέσα, τον υλικό πλουτισμό όταν τον κατέχει.

Όπως μου την δίνει ο χρυσαυγιτισμός έτσι μου την δίνει οποιαδήποτε ιδεολογία του άκρου (βλ. κομμουνιστοφανή / σοσιαλδεξιοφανή κόμματα Ελλαδικού τύπου). Επίσης μου την δίνουν οι "ταμπέλες" σαν να πρόκειται για λεπρό άνθρωπο. Η ανωτερότητα σε έναν άνθρωπο που πιστεύει ότι διακατέχεται από ήθος και αξίες, άδολης δημοκρατίας φαίνεται στο σημείο που έχει μάθει να σέβεται τις απόψεις / ιδεολογίες του συνάνθρωπού του. Εκεί φαίνεται και η παιδεία της σκέψης, αυτό που οι αρχαίοι Έλληνες το είχαν ανάγει σε επιστήμη με την έννοια της φιλοσοφίας. Ειδάλλως, είναι πολύ αστείο (να το πω ευγενικά) ο ίδιος να ζητά από τον άλλο, αυτό που ο ίδιος δεν είναι ικανός να το εφαρμόσει για τον εαυτό του. Η κοινωνία είναι ότι εμείς επιλέγουμε να συμπεριφερόμαστε προς στους συνανθρώπους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Εννοείται ότι δε το είδα το βίντεο...βαριέμαι να βλέπω βίντεο διάρκειας 15+ λεπτών...αυτό που πόσταρα δεν ήταν απάντηση στο βίντεό σου...take it easy...τί πετάγεσαι χωρίς να ξέρεις?Αν ήθελα να σου απαντήσω θα έκανα παράθεση το post σου!Καλύτερα το χαπάκι να το πάρεις εσύ μπας και καλμάρεις!;)

Ντάξει, δικαίωμά σου να μη δεις το βίντεο, αλλά θα ήταν πιο ειλικρινές να πεις ότι δε σε ενδιαφέρει το θέμα, παρά ότι βαριέσαι να αφιερώσεις 15 λεπτά... Αν είχα ανεβάσει κανά 2ωρο ντοκυμαντέρ για τα "θαύματα" του Παΐσιου ή κανά βίντεο που καταρρίπτει την εξέλιξη, θα τα είχες δει από δέκα φορές το καθένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Και?Τι σημαινει αυτο?Κρινουμε καποιον που επαναστατει,απο την περιουσια που διαθετει?
Για σκεψου,στην Αρχαια Ελλαδα...Ο Αριστοτελης,πλουσιος αριστοκρατης(γιαυτο και υποστηριζε ως πολιτευμα την Αριστοκρατια),Ο Πλατωνας,καταγονταν απο πλουσια αριστοκρατικη οικογενεια της αθηνας,και πολλοι αλλοι.Μονο ο Σωκρατης,απο τους μεγαλους φιλοσοφους,δεν ειχε αριστοκρατικη ''καταγωγη''.Αυτο σημαινει οτι δεν θα αναγνωρισουμε το εργο τους?:confused:

Και απο την αλλη,ας το δουμε περισσοτερο πρακτικα το ζητημα.Ποιοι εχουν περισσοτερες ευκαιριες για μορφωση?Οι πλουσιοι,γιαυτο και οι περισσοτεροι διανοουμενοι-επαναστατες-πρωτοποροι στην ιστορια ηταν γονοι πλουσιων.


ΥΓ:Τα υπολοιπα ειναι αναξια σχολιασμου,απλως σχολιασα την συγκεκριμενη φραση για την αποκατασταση της αληθειας.

Δε με ενδιαφέρει η διαφωνία σας, όμως εδώ μπλέκεις τα μπούτια σου. Άλλες οι συνθήκες στην αρχαία Ελλάδα, άλλες τον Μεσαίωνα, άλλες των τωρινών "βουτυρομπεμπέδων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δε με ενδιαφέρει η διαφωνία σας, όμως εδώ μπλέκεις τα μπούτια σου. Άλλες οι συνθήκες στην αρχαία Ελλάδα, άλλες τον Μεσαίωνα, άλλες των τωρινών "βουτυρομπεμπέδων".

Καμια,διοτι δεν κανω αναφορα στο εργο του καθενα,αλλα στην προσωπκοτητα και στο πως συσχετιζεται με την κατοχη ρευστου.Παρα πολλες φορες εχω ακουσει να κρινουν καποιον,απο την χρηματικη περιουσια που κατεχει,ακομη και αν αυτα που πραττει ειναι ορθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
το να αγωνίζεσαι για τους φτωχους και να παλευεις εναντιων του κεφαλαιου ενω εισαι πλουσιος
ειναι το ιδιο με το να παλευεις για την οικολογια ενω οδηγεις φεραρι..

Ματθ. ιθ’ 16-26
Ο Ιησούς του απάντησε: «Αν θέλεις να γίνεις τέλειος, πήγαινε πούλησε τα υπάρχοντά σου και δώσε τα χρήματα στους φτωχούς, και θα έχεις θησαυρό κοντά στο Θεό· κι έλα να με ακολουθήσεις». Μόλις άκουσε την απάντηση ο νεαρός, έφυγε λυπημένος, γιατί είχε μεγάλη περιουσία. Τότε ο Ιησούς είπε στους μαθητές του: «Σας βεβαιώνω πως δύσκολα θα μπει πλούσιος στη βασιλεία του Θεού. Και σας το επαναλαμβάνω: Είναι ευκολότερο να περάσει καμήλα από βελονότρυπα, παρά να μπει πλούσιος στη βασιλεία του Θεού».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
το να αγωνίζεσαι για τους φτωχους και να παλευεις εναντιων του κεφαλαιου ενω εισαι πλουσιος
ειναι το ιδιο με το να παλευεις για την οικολογια ενω οδηγεις φεραρι..

Ματθ. ιθ’ 16-26
Ο Ιησούς του απάντησε: «Αν θέλεις να γίνεις τέλειος, πήγαινε πούλησε τα υπάρχοντά σου και δώσε τα χρήματα στους φτωχούς, και θα έχεις θησαυρό κοντά στο Θεό· κι έλα να με ακολουθήσεις». Μόλις άκουσε την απάντηση ο νεαρός, έφυγε λυπημένος, γιατί είχε μεγάλη περιουσία. Τότε ο Ιησούς είπε στους μαθητές του: «Σας βεβαιώνω πως δύσκολα θα μπει πλούσιος στη βασιλεία του Θεού. Και σας το επαναλαμβάνω: Είναι ευκολότερο να περάσει καμήλα από βελονότρυπα, παρά να μπει πλούσιος στη βασιλεία του Θεού».
Το θέμα δεν είναι να δώσει ο υποτιθέμενος πλούσιος επαναστάτης για τον οποίο μιλάτε, την περιουσία του στους φτωχούς, αλλά να τους πείσει να πάνε να του την πάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
το να αγωνίζεσαι για τους φτωχους και να παλευεις εναντιων του κεφαλαιου ενω εισαι πλουσιος
ειναι το ιδιο με το να παλευεις για την οικολογια ενω οδηγεις φεραρι..

Ματθ. ιθ’ 16-26
Ο Ιησούς του απάντησε: «Αν θέλεις να γίνεις τέλειος, πήγαινε πούλησε τα υπάρχοντά σου και δώσε τα χρήματα στους φτωχούς, και θα έχεις θησαυρό κοντά στο Θεό· κι έλα να με ακολουθήσεις». Μόλις άκουσε την απάντηση ο νεαρός, έφυγε λυπημένος, γιατί είχε μεγάλη περιουσία. Τότε ο Ιησούς είπε στους μαθητές του: «Σας βεβαιώνω πως δύσκολα θα μπει πλούσιος στη βασιλεία του Θεού. Και σας το επαναλαμβάνω: Είναι ευκολότερο να περάσει καμήλα από βελονότρυπα, παρά να μπει πλούσιος στη βασιλεία του Θεού».

Ααα τώρα εξηγούνται όλα... Όταν δηλαδή εργαζόμενοι και απεργοί διεκδικούν έναν αξιοπρεπή μισθό ή τα λεφτά που τους χρωστάνε, εσείς πάτε και τους ανοίγετε τα κεφάλια για να μείνουν φτωχοί και να πάνε στον παράδεισο... την ώρα που εσείς με αυτοθυσία τσεπώνετε το μισθό σας με κίνδυνο να πλουτίσετε και να καίγεστε στην κόλαση. Α να χαθείς, με συγκίνησες μπατσάκο :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
η βασική διαφορά ειναι οτι εγω δεν το παιζω επαναστάτης, αλλα ούτε και είμαι πλούσιος, και το κυριότερο δεν εχω βλέψεις αγιοποίησης.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
μου αρέσει που της δίνατε και σημασία ρε παιδιά :P
χρυσαυγίτισσα, αρνείται την εξέλιξη..
ε μην μου πείτε ότι δεν έχετε καταλάβει τι παίζει :D
Αγόρι μου δε την παλεύεις καθόλου απ' ότι φαίνεται...δε θυμάμαι να δήλωσα χρυσαυγίτισσα,αλλά βέβαια...αν θίξουμε τους ακροαριστερούς που είναι τα ίδια σκ@τ@ και αρχιφασισταριά είμαστε ρατσιστές ή χρυσαυγίτες...δεν είμαι κατά των επαναστάσεων,αρκεί να γίνονται με το σωστό τρόπο,χωρίς βία...αυτοί καλά καλά δεν έχουν το θάρρος να βγάλουν την κουκούλα και θα τους θεωρήσω και ήρωες?τζάμπα μάγκες τους λέω εγώ...λυπάμαι,αλλά δε μπορώ να στηρίξω το έγκλημα...επίσης η εξέλιξη δεν έχει καμία σχέση...είναι άλλο topic...και δεν καταλαβαίνω γιατί το ανέφερες...μάλλον για να δείξεις το "βρώμικο" ποιόν μου,ε?και κάτι ακόμα...όταν λες μην ασχολείστε μαζί της και μετά αναφέρεις αυθαίρετα τους χαρακτηρισμούς σου τί εννοείς?ξέρεις υπάρχει και κάτι που λέγεται "διάλογος"...δε μπορώ να πω ελεύθερα τη γνώμη μου?πρέπει να φοβάμαι μην απογοητεύσω τον Johnnaousa και τον κάθε Johnnaousa?Τί μας λες ρε φίλε σοβαρά?Που πήγαν οι δημοκρατικές σου ευαισθησίες τώρα?
Ντάξει, δικαίωμά σου να μη δεις το βίντεο, αλλά θα ήταν πιο ειλικρινές να πεις ότι δε σε ενδιαφέρει το θέμα, παρά ότι βαριέσαι να αφιερώσεις 15 λεπτά... Αν είχα ανεβάσει κανά 2ωρο ντοκυμαντέρ για τα "θαύματα" του Παΐσιου ή κανά βίντεο που καταρρίπτει την εξέλιξη, θα τα είχες δει από δέκα φορές το καθένα.
Νομίζω ήμουν ειλικρινέστατη...βαριέμαι να βλέπω βίντεο τέτοιας διάρκειας...ό,τι θέμα κι αν έχει και ειδικά αν είναι ντοκιμαντέρ...να ήτανε καμιά ταινιούλα να το συζητούσαμε!:PΆντε πάλι η εξέλιξη που είναι τελείως offtopic...και σιγά μην έβλεπα 2 ώρες τον γέροντα Παϊσιο...χαχα...έλεος!
Εκανες αναφορα στην οικονομικη τους κατασταση,και αυτο ακριβως συγκρινω.Τα λεφτα,δεν βλεπουν αμα εισαι Αρχαιος Ελληνας ή Αρχαιος Αζτεκος.Και σου ειπα,υπηρξαν πολλες προσωπικοτητες στο παρελθον,που ταχθηκαν εναντια στο συστημα και γενικοτερα ειχαν το προφιλ του σκαπανεα,,οι οποιες ηταν οικονομικα ευκαταστατες.Αυτο ομως,δεν τους ακυρωνει σε καμια περιπτωση.

Μιλησα με τον ευρυτερο ορος της επαναστασης,ως εναντιωση στο συστημα.Με ακριβεις ορους,κανουμε λογο για Ατομικη Τρομοκρατια,κατα του συστηματος στην προκειμενη.

ΥΓ:Προφανως και δεν κανουμε λογο για ληστεια,αλλα για συμβολικο χτυπημα στο τραπεζικο συστημα.Πλουσιοι ηταν,το ειπες και η ιδια,λεφτα ειχαν,αμα τα χρειαζονταν.
Οντως,τα ατομα που συνηθως τεινουν προς παρομοιες ιδεολογιες,και σε ενα γενικοτερο πλαισιο εχουν πληρη αγνοια.
Κάτσε δηλαδή θες να μου πεις ότι οι αθώοι πολίτες που βρίσκονταν εκείνη την ώρα στη τράπεζα δε τρομοκρατήθηκαν?Ο όμηρος που κρατούσαν ήταν χαλαρός?Ήθελα να ήξερα αν στη θέση αυτού του ανθρώπου ήταν ο πατέρας ή η μάνα σας και τους απειλούσαν με κανα καλάσνικοφ θα εξακολουθούσατε να είχατε την ίδια άποψη?γιατί εκ του ασφαλούς μπορούμε να πούμε και να δικαιολογήσουμε πολλά...δεν έχει σημασία γιατί κάνανε την ένοπλη ληστεία...δεν παύει να είναι έγκλημα...δε με νοιάζουν οι λόγοι,και τί σχέση έχει που δεν είχαν ανάγκη τα λεφτά?απλώς τους αρέσει να εκδηλώνουν τη βίαιη φύση τους...
το να αγωνίζεσαι για τους φτωχους και να παλευεις εναντιων του κεφαλαιου ενω εισαι πλουσιος
ειναι το ιδιο με το να παλευεις για την οικολογια ενω οδηγεις φεραρι..

Ματθ. ιθ’ 16-26
Ο Ιησούς του απάντησε: «Αν θέλεις να γίνεις τέλειος, πήγαινε πούλησε τα υπάρχοντά σου και δώσε τα χρήματα στους φτωχούς, και θα έχεις θησαυρό κοντά στο Θεό· κι έλα να με ακολουθήσεις». Μόλις άκουσε την απάντηση ο νεαρός, έφυγε λυπημένος, γιατί είχε μεγάλη περιουσία. Τότε ο Ιησούς είπε στους μαθητές του: «Σας βεβαιώνω πως δύσκολα θα μπει πλούσιος στη βασιλεία του Θεού. Και σας το επαναλαμβάνω: Είναι ευκολότερο να περάσει καμήλα από βελονότρυπα, παρά να μπει πλούσιος στη βασιλεία του Θεού».
Καλά τα λες,αλλά τώρα που έμπλεξες και το Χριστό,κάποιοι εδώ μέσα θα βγάλουν φλύκταινες...να είσαι πιο προσεκτικός από 'δω και πέρα με τις εκφράσεις που χρησιμοποιείς!:P
Το θέμα δεν είναι να δώσει ο υποτιθέμενος πλούσιος επαναστάτης για τον οποίο μιλάτε, την περιουσία του στους φτωχούς, αλλά να τους πείσει να πάνε να του την πάρουν.
Αυτά ισχύουν για τους άλλους...το έχεις ακούσει αυτό που λένε "κομμουνιστές με δεξιές τσέπες"?Το σόι μας στα καλύτερα ιδιωτικά κολλέγια θα το στείλουμε στο εξωτερικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Κάτσε δηλαδή θες να μου πεις ότι οι αθώοι πολίτες που βρίσκονταν εκείνη την ώρα στη τράπεζα δε τρομοκρατήθηκαν?

Ειπα,Ατομικη Τρομοκρατια,τι δεν καταλαβαινεις?

απλώς τους αρέσει να εκδηλώνουν τη βίαιη φύση τους...
Δεν υπαρχει ''βιαιη φυση'' https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3751735&postcount=101
H δραση τους μπορει να εξηγηθει με Κοινωνικους και Πολιτικους ορους.

ΥΓ:Το θεμα μου ηταν ποιο το προβλημα που ηταν πλουσιοι,και οχι τα παραπανω,που εστιαζεις,και αδιαφορεις πληρως για τα υπολοιπα που γραφω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top