[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Η πειθώ όμως είναι το όπλο της πολιτικής. Η πολιτική πρέπει να πείθει για το ανέφικτο και για εκείνο που θέλει ο λαός να ακούει. Αλλιώς δεν είναι πολιτική. Δυστυχώς ο κόσμος δεν έχει την ίδια κοινωνική παιδεία και τα ίδια κίνητρα για το συλλογικό καλό. Σύμφωνα με την θεωρία εξέλιξης πληθυσμών (η οποία στέκει και με μαθηματική σκέψη) το κάθε βιολογικό είδος συναγωνίζεται το κάθε άλλο βιολογικό είδος ώστε να υπάρξει η εξέλιξή τους μέσα στο οικοσύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
"Αν οι εκλογές άλλαζαν τον κόσμο, θα ήταν παράνομες"

Κάρλ Μάρξ

από αυτό μπορεί κανείς να εξάγει πολλά συμπεράσματα..
Μα τον αλλάζουν τον κόσμο...προς το χειρότερο!:P
Με όλο το θράσος, αλλά λίγο έχουμε εξαθλιωθεί ως άνθρωποι; Ζούμε σήμερα με αξιοπρέπεια;
Μοναδική μας έννοια είναι να μην χρωστάμε αν δεν το έχεις καταλάβει. Μόνο αυτό γυρίζει στο κεφάλι μας μερα νύχτα!
Και συ μου λες πως δεν είμαστε αρκετά απελπισμένοι;:confused:
Ίσως είναι θέμα διατύπωσης...ήθελα να πω ότι η βία πρέπει να είναι το τελευταίο στάδιο,η τελευταία μας επιλογή!
Ναι βέβαια, ο Παπανδρέου μας ξεπούλησε...
Εντολές άνωθεν εκτελούσε, και ο Καραμανλής να έβγαινε τα ίδια (και χειρότερα) θα έκανε πάλι...
Όχι ο Παπανδρέου είναι αθώος...αν προσέξεις το post μου είχα γράψει "πχ ο Παπανδρέου",εννοώ ο Παπανδρέου και ο κάθε Παπανδρέου και το κάθε λαμόγιο της βουλής...απλώς μου ήρθε αυτός στο μυαλό γιατί είναι ο πιο πρόσφατος και επίσης αυτός έδωσε στην Ελλάδα το τελειωτικό χτύπημα υπογράφοντας το μνημόνιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Προτείνω τη μετονομασία του παρόντος θέματος σε: "Αμπελοφιλοσοφίες δίχως ειρμό". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Σύμφωνα με την θεωρία εξέλιξης πληθυσμών (η οποία στέκει και με μαθηματική σκέψη) το κάθε βιολογικό είδος συναγωνίζεται το κάθε άλλο βιολογικό είδος ώστε να υπάρξει η εξέλιξή τους μέσα στο οικοσύστημα.

Μιλαμε για το ανθρωπινο ειδος,δεν εχουμε αλλα ειδη στην κοινωνια.

ΥΓ:Εκτος και αμα θεωρησουμε αλλο ειδος τους Χρυσαυγητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Μα τον αλλάζουν τον κόσμο...προς το χειρότερο!:P
Οι Εκλογές είναι εργαλείο. Το κάθε εργαλείο είναι ουδέτερο. Το αποτέλεσμα της χρήσης του εργαλείου εξαρτάται από τον χρήστη του.
Ίσως είναι θέμα διατύπωσης...ήθελα να πω ότι η βία πρέπει να είναι το τελευταίο στάδιο,η τελευταία μας επιλογή!
Και σε ρωτώ, εδώ που είμαστε, τί άλλο έμεινε να χάσουμε; (εκτός της αξιοπρέπειάς μας)
εννοώ ο Παπανδρέου και ο κάθε Παπανδρέου και το κάθε λαμόγιο της βουλής...
Ξέρεις, υπήρξαν εκλογές! Δεν βγήκαν μόνοι τους αυτοί...:/:
αυτός έδωσε στην Ελλάδα το τελειωτικό χτύπημα υπογράφοντας το μνημόνιο!
Είδες τελικά που δεν έχεις ενημερωθεί σωστά...:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και πάλι δεν απαντάς,δεν επιμένω,δικαίωμά σου...σ'ευχαριστώ για τη τελευταία συμβουλή...ειλικρινά δε ξέρω τί θα έκανα χωρίς αυτήν!

Αν δεν είσαι σε θέση να διακρίνεις την απάντησή μου, πρόβλημά σου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Καλά πραγματικά είναι κουραστικό όλο αυτό...εγώ πάντως ό,τι είχα να πω το είπα...μπορεί να πήγαινε και για 'μενα,αλλά σωστός ο venividivici43946:P...ειλικρινά,δεν έχει νόημα άλλη συζήτηση-ούτως ή άλλως οι απόψεις για τα διάφορα θέματα και κυρίως οι ιδεολογίες δεν αλλάζουν-και ελπίζω(αν με αφήσετε δηλαδή)να είναι το τελευταίο μου μήνυμα στο topic...ξέρω βέβαια πόσο θα σας λείψω(:hehe:),αλλά δεν έχω να πω κάτι άλλο και το να επαναλαμβάνεσαι είναι κακό πράγμα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.

Είναι ευκολότερο να περάσει καμήλα από βελονότρυπα, παρά να μπει πλούσιος στη βασιλεία του Θεού».

Το ακυρο post της μερας: Αν δεν κανω λαθος η παρομοιωση γινεται με την καμηλο δηλαδη πολυ χοντρο σχοινι που χρησιμοποιειτο στα πλοια και οχι στην καμηλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Το ακυρο post της μερας: Αν δεν κανω λαθος η παρομοιωση γινεται με την καμηλο δηλαδη πολυ χοντρο σχοινι που χρησιμοποιειτο στα πλοια και οχι στην καμηλα.

σωστά, αλλά για να είμαστε ακριβείς, είναι κάμιλος, και όχι κάμηλος... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
thank you!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
δείτε αυτό το ντοκυμαντερ:

https://tvxs.gr/news/σινεμά/«νεοναζί...πρεμιέρα-στη-θεσσαλονίκη-συνεχίζει-στην-αθήνα

Είναι συγκλονιστικό.
ψάξτε το γιατί υπάρχει σίγουρα ολοκληρωμένο στο internet αλλά δεν το έβρισκα τώρα.

αν θέλετε μπορείτε να ζητήσετε να προβληθεί στα σχολεία σας για μια στοιχειώδη ευαισθητοποίηση.
Εμάς εκεί μας το έδειξαν και έπιασε τόπο. Έτσι κι αλλιώς ο Κούλογλου που το έφτιαξε, είχε σκοπό και να το δώσει σε διάφορα σχολεία για να προβληθεί.

Έλεος όχι δεν ισχύει οτι 10% των ελλήνων είναι ναζι, ούτε επιδιώκουν το ξυλο...
οπότε ας καταλάβουν τουλάχιστον τι σημαίνει να δίνεις την ψήφο σου η όποια άλλη υποστήριξη σε τέτοια κόμματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
σε δημοσκοποηση της εφημεριδας ελευθεροτυπια ενα μεγαλο ποσοστο του ελληνικου λαού εκθειαζε τη χουντα της 21ης Απριλιου. Γιατι αραγε; Ποια ειναι η γνώμη σας; Δεν τους ικανοποιεί η δημοκρατία που έχουμε; https://www.loutrakiblog.gr/2013/04/30_21.html

ειναι γνωστη και η φραση που εκστομιζουν απλοι πολιτες πολλες φορες "α ρε χουντα που θελετε". Για τι συμβαίνει αυτό; Ήταν όντως καλύτερα τα πράγματα στη χούντα;

ειδικα πολυ ενστολοι, στρατιωτικοι και αστυνομικοι, ειναι νοσταλγοι αυτου του καθεστωτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
σε δημοσκοποηση της εφημεριδας ελευθεροτυπια ενα μεγαλο ποσοστο του ελληνικου λαού εκθειαζε τη χουντα της 21ης Απριλιου. Γιατι αραγε; Ποια ειναι η γνώμη σας; Δεν τους ικανοποιεί η δημοκρατία που έχουμε; https://www.loutrakiblog.gr/2013/04/30_21.html

ειναι γνωστη και η φραση που εκστομιζουν απλοι πολιτες πολλες φορες "α ρε χουντα που θελετε". Για τι συμβαίνει αυτό; Ήταν όντως καλύτερα τα πράγματα στη χούντα;

ειδικα πολυ ενστολοι, στρατιωτικοι και αστυνομικοι, ειναι νοσταλγοι αυτου του καθεστωτος

Ο λόγος είναι έλλειψη πνευματικού επιπέδου.
Αυτό και τίποτα άλλο.
Αν είχαν λίγο μυαλό θα έβλεπαν πόσο παράλογη είναι η ιδέα ενός στρατιωτικού καθεστώτος.
Μονάχα να υπολογίσεις τα βασανιστήρια, τις φυλακές, τις εξορίες και τους θανάτους (ή όπως τους έλεγαν, "αυτοκτονίες") καταλαβαίνεις για τι καθεστώς μιλάμε...

Προφανώς (και με το δίκιο τους) είναι απογοητευμένοι από την σημερινή "δημοκρατική" πραγματικότητα, αλλά η στρατιωτική δικτατορία δεν αποτελεί καν λύση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
σε δημοσκοποηση της εφημεριδας ελευθεροτυπια ενα μεγαλο ποσοστο του ελληνικου λαού εκθειαζε τη χουντα της 21ης Απριλιου. Γιατι αραγε; Ποια ειναι η γνώμη σας; Δεν τους ικανοποιεί η δημοκρατία που έχουμε; https://www.loutrakiblog.gr/2013/04/30_21.html

ειναι γνωστη και η φραση που εκστομιζουν απλοι πολιτες πολλες φορες "α ρε χουντα που θελετε". Για τι συμβαίνει αυτό; Ήταν όντως καλύτερα τα πράγματα στη χούντα;

ειδικα πολυ ενστολοι, στρατιωτικοι και αστυνομικοι, ειναι νοσταλγοι αυτου του καθεστωτος
Πλάκα κάνεις,έτσι?Γιατί εσένα σε ικανοποιεί η "δημοκρατία" που υποτίθεται ότι έχουμε τώρα?Πάντως γενικά δεν είναι παράξενο ο κόσμος να αναπολεί τη χούντα...σκέψου μόνο τα έργα που έκανε ο Παπαδόπουλος(ουσιαστικά η Ελλάδα τότε φτιάχτηκε)και τα "έργα" που γίνονται τώρα από τους "δημοκράτες" μας που ούτε καλά καλά τη γνώμη μας δε μας αφήνουν να πούμε...αν δεν έπεφτε τότε ενδεχομένως η Ελλάδα να μην έφτανε σε αυτή τη κατάντια τώρα γιατί πολύ απλά τότε κανείς δε τολμούσε να κλέψει το κράτος...γενικά σίγουρα η χούντα είναι καλύτερη από αυτό που ζούμε τώρα...άλλωστε χειρότερα δε γίνεται...επειδή ξέρω ότι πολλοί θα πέσετε να με φάτε,τουλάχιστον πριν σκεφτείτε λίγο την πιθανότητα να έχω ένα δίκιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Πλάκα κάνεις,έτσι?Γιατί εσένα σε ικανοποιεί η "δημοκρατία" που υποτίθεται ότι έχουμε τώρα?Πάντως γενικά δεν είναι παράξενο ο κόσμος να αναπολεί τη χούντα...σκέψου μόνο τα έργα που έκανε ο Παπαδόπουλος(ουσιαστικά η Ελλάδα τότε φτιάχτηκε)και τα "έργα" που γίνονται τώρα από τους "δημοκράτες" μας που ούτε καλά καλά τη γνώμη μας δε μας αφήνουν να πούμε...αν δεν έπεφτε τότε ενδεχομένως η Ελλάδα να μην έφτανε σε αυτή τη κατάντια τώρα γιατί πολύ απλά τότε κανείς δε τολμούσε να κλέψει το κράτος...γενικά σίγουρα η χούντα είναι καλύτερη από αυτό που ζούμε τώρα...άλλωστε χειρότερα δε γίνεται...επειδή ξέρω ότι πολλοί θα πέσετε να με φάτε,τουλάχιστον πριν σκεφτείτε λίγο την πιθανότητα να έχω ένα δίκιο!
https://www.youtube.com/watch?v=E1Q5gea5uio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει από ανθρώπους που έζησαν τότε ότι δεν υπήρχε τέτοια εγκληματικότητα,υπήρχε πραγματική αστυνομία,ο κόσμος είχε ξεκλείδωτα τα σπίτια του,έγιναν έργα στην Ελλάδα,κλπ...έχω ακούσει βέβαια και τα γνωστά αρνητικά για τη χούντα...επίσης έχω ακούσει ότι πολλά εγκλήματα που φόρτωσαν στη χούντα είναι ψέματα...πάντως και ο Μεταξάς δικτάτορας σαν τον Παπαδόπουλο ήταν αλλά το είπε το όχι...αναρωτιέμαι οι σημερινοί πολιτικοί τί θα έλεγαν?μάλλον ναι αν κρίνω από το ξεπούλημα που κάνουν στη χώρα...βασικά δε ξέρω τί παίζει...δε μπορώ να πω περισσότερα για τη χούντα γιατί δεν έζησα σε εκείνη την εποχή...για την εποχή που ζω τώρα πάντως μπορώ να μιλήσω και δε μπορώ να πω ότι μου αρέσει!Τουλάχιστον μακάρι να είχαμε δημοκρατία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ειναι γνωστη και η φραση που εκστομιζουν απλοι πολιτες πολλες φορες "α ρε χουντα που θελετε". Για τι συμβαίνει αυτό; Ήταν όντως καλύτερα τα πράγματα στη χούντα;

η απάντηση είναι πολύ απλή: γιατί είτε είναι εντελώς ανιστόρητοι είτε είναι φασιστάκια
και δεν ήταν καλύτερα τα πράγματα στη χουντά (έλεος, αυτό εννοείται, δε χρειάζεται καν να το συζητάμε)
μήπως υπήρχε ελευθερία του λόγου; οι άνθρωποι φυλακίζονταν μόνο και μόνο επειδή είχαν διαφορετική πολιτική ιδεολογία; ή μήπως ήταν πέρα για πέρα αξιοκρατικό το σύστημα, όπου για να αποκτήσεις ακόμα και άδεια για περίπτερο έπρεπε να είσαι "εθνικόφρων"; ας μην πιάσω καλύτερα την οικονομία, όπου το ελληνικό κράτος πήρε άπειρα δάνεια
ας μην τα ξεχνάμε αυτά, πραγματικά στενοχωριέμαι να βλέπω τέτοιες απόψεις, υπέρ της χούντας, από νέους ανθρώπους... υποτίθεται ότι έχουν και ανοιχτό μυαλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Kική Δημουλά: ''Δεν αντέχω τους μετανάστες στην Κυψέλη, πιάνουν όλα τα παγκάκια''
https://news247.gr/eidiseis/koinonia..._kypselh_pianoyn_ola_ta_pagkakia.2242167.html

Επισήμανση: To παρών μήνυμα μεταφέρθηκε από το νήμα "Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Kική Δημουλά: ''Δεν αντέχω τους μετανάστες στην Κυψέλη, πιάνουν όλα τα παγκάκια''
https://news247.gr/eidiseis/koinonia..._kypselh_pianoyn_ola_ta_pagkakia.2242167.html

Επισήμανση: To παρών μήνυμα μεταφέρθηκε από το νήμα "Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία"
δεν ειπε μονο αυτο. μην παραποιεις τα λεγομενα της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top