[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
1)Δεν το έχω ακούσει οπότε δεν εκφέρω γνώμη...αν θες στείλε link να διαβάσω...
2)Όταν πετάνε βόμβες στα γραφεία της ΧΑ(και οπουδήποτε αλλού αλλά μιας και είπες για την επίθεση κατά των ΧΑυγιτών)κινδυνεύουν πάντα να σκοτωθούν άνθρωποι...όπως τότε με τη Marfin...επίσης τσέκαρε εδώ εδώ εδώ κι εδώ...παραδείγματα που μου ήρθαν τώρα στο μυαλό(οι άνθρωποι ευτυχώς δεν πέθαναν αλλά και ο άγριος ξυλοδαρμός είναι βία και απόπειρα δολοφονίας)...
3)Έλα τώρα...είναι παρακλάδια και όλοι το ξέρουμε...με αυτή τη λογική και η ΧΑ δεν είναι ακροδεξιά...είναι σκέτο ακραία...δεξιά είναι η ΝΔ...ο φασισμός δεν προβλέπει δημοκρατικές διαδικασίες όπως οι εκλογές,έτσι δεν είναι?
4)Σκοτώθηκαν αθώοι άνθρωποι(και μάλιστα ουκ ολίγοι)εξαιτίας αυτών των δύο,άρα ναι θα τους εξισώσουμε,όπως θα τους εξισώσουμε και με τους Αμερικάνους πχ που πάνε και βομβαρδίζουν χώρες για να περνάει η ώρα!

1) αν παρακολουθουσες έστω και στοιχειώδος την επικαιρότητα αυτές τις μέρες θα έβλεπες στην τηλεόραση την αναφορά που έκανα αλλα και πολλές μαρτυρίες Πακιστανών .
2) αν με τον όρο " βόμβες " αναφέρεσε στην μολότοφ τότε κάνεις λάθος . Ο βόμβα μολότοφ δεν μπορεί να ρίξει τον τοίχο στα γραφεία έτσι ώστε να σκοτωθεί άνθρωπος . Στόχο έχει να καταστρέψει τα ναζιστικα σύμβολα που βρίσκονται στον εξωτερικό χώρο αλλα ναι και αυτές οι πράξεις καταδικάζονται χωρίς όμως να θεωρούνται δολοφονικές επιθέσεις .
3) δυστυχώς είτε σου αρέσει είτε όχι οι αναρχικοί ΔΕΝ ανήκουν σε κανέναν πολιτικό χώρο . Η ιδεολογία τους δεν συμφωνεί με την αριστερά και δεν υποκινούνται απο κανένα κόμμα της αριστεράς . Κάτι πολύ βασικό επίσης . ΔΕΝ είναι εκλεγμένοι απο τον λαό και δεν είναι πολιτικό κόμμα .
4) αν εγω σκοτώσω για να σώσω την οικογένεια μου δεν είναι το ίδιο με το να σκοτώσω για να σκοτώσω . Δεν λέω ότι κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τον Στάλιν και χιτλερ απλά για να καταλάβεις ότι δεν είναι όλοι οι φόνοι ίδιο . Προσωπικά " καταδικάζω " έκαστος !
5) αν είδες το βίντεο και συνεχίζεις να πιστεύεις ότι είναι το ίδιο τότε οκ προσωπική σ άποψη . Απλά κάθε σωστός ιδεολογος καλό είναι να παραδέχεται την στάση του . Μην γράφεις στο ένα ότι δεν εισαι ακροδεξιά και στο άλλο να εξισώσεις την Χα με την αριστερά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δες τι κάνανε στο Β ' Παγκόσμιο και θα καταλάβεις.

Ας μην το πάμε εκεί γιατί τα εγκλήματα της φιλολαϊκής ΕΣΣΔ ήταν εξίσου αποτρόπαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Ας μην το πάμε εκεί γιατί τα εγκλήματα της φιλολαϊκής ΕΣΣΔ ήταν εξίσου αποτρόπαια.

Kαι όχι μόνο στην ΕΣΣΔ. Ας ρίξουμε μια ματιά σε χώρες του πρώην Ανατολικού μπλοκ, ή/και των Βαλκανίων που ασπάστηκαν με μεγάλη ευλάβεια τον Κόκκινο Φασισμό. Δεν επεκτείνομαι μέχρι την μακρινή Κίνα ή Β.Κορέα. Μια άρχουσα τάξη που απολάμβανε προνόμια του καθεστώτος και ένας λαός που λιμοκτονούσε. Μάλιστα, στο πλαίσιο της λαϊκής κυριαρχίας υπήρχαν πρωτοφανή "μεσαιωνικού" τύπου βασανιστήρια και εκτελέσεις για ανθρώπους που ενδεχόμενα είχαν μια διαφορετική άποψη με τη γραμμή του καθεστώτος. Ο φασισμός αναπτύσσεται εκεί που η προσωπική σκέψη καπελώνεται από το κομματικό συμφέρον. Μάλιστα, σε κάθε ιδεολογικό χώρο όπου επικρατεί ιεραρχική δομή, μετά από ένα σημείο παύει ο άνθρωπος και αρχίζει η θεωρία. Η θεωρία για να εμπεδωθεί μπορεί να περιλαμβάνει από απλή πλύση εγκεφάλου, ισοπέδωση των ανθρώπινων αρετών, μέχρι και ωμή βία. Ας δούμε το παράδειγμα Κομμουνιστικών και διαφόρων Ναζιστοειδών οργανώσεων στην ανθρώπινη ιστορία. Από την άλλη, η τυφλή προσκόλληση στη θεωρία αναγεννάει φασισμό και δογματισμό, ο οποίος είναι μόνο για την χειραγώγηση του όχλου. Η νομενκλατούρα γύρω από το πολιτικό γραφείο, δεν διαφέρει σε κάτι από τον κλασικό πολιτικό. Η ιδεολογία δεν συνάδει με την άδολη δημοκρατία. Η ιδεολογία υπονοεί συμφέρον και δογματική σκέψη γιατί (α). κάποιος επωφελείται από τον πιστό (αυτομάτως επέρχεται σχέση εκμετάλλευσης προς τα κάτω) και (β). η πίστη δεν θέλει αμφισβήτηση. 'Η πιστεύεις στην ιδέα ή όχι. H σχέση εκμετάλλευση κατ' εμέ, οφείλεται στο γεγονός ότι ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά επιθυμίες και όνειρα. Για να επιτευχθούν, άθελα αναπτύσσεται η ανθρώπινη εκμετάλλευση. Ακόμη και ένας φοιτητής οπαδός της ΚΝΕ, για παράδειγμα, σπουδάζει ώστε κάποια στιγμή όταν ωριμάσει ηλικιακά να ζήσει με καπιταλιστικές ανέσεις. Εξάλλου η "αξιοπρεπής ανθρώπινη επιβίωση" πλέον έχει εξομοιωθεί με την καπιταλιστική χλιδανεργία. Όπως: Η αγορά ενός σπιτιού με ανέσεις, ενός καλού αυτοκινήτου, ενός καλού laptop, ενός καλού iphone, η προτίμηση στην καλή ενδυμασία π.χ. lacoste, paul & shark, ...αυτομάτως στηρίζουν την καπιταλιστική αγορά. Σε μια κοινωνία όμως που υποτίθεται ότι ενδιαφερόμαστε για τις λαϊκές ανάγκες, σίγουρα θα υπάρχουν άνθρωποι που δεν θα μπορούν να αγοράσουν / απολαύσουν τα προαναφερθέντα καταναλωτικά αγαθά. Άρα, γιατί θέλουμε να είμαστε υποκριτές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Φίλε όχι, κάνεις τεράστιο λάθος. Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να εξισώνεις την ΧΑ με άλλους χώρους.
Ρε παιδιά το καταλάβατε. Έχουμε να κάνουμε με ένα νεοναζιστικο μόρφωμα,που σκοτώνει, έχει μίσος για όσους διαφωνούν με τις απόψεις της. Βγάζει ένα αποτρόπαιο μίσος όταν μιλάει ο Χ.Αγίτης.
Δεν μπορείς να τους εξισώνεις με τίποτα. Ειναι ναζί, δολοφόνοι.
Δες τι κάνανε στο Β ' Παγκόσμιο και θα καταλάβεις.

Εκεί ο Χίτλερ στην αρχη τα έβαλε με τους αριστερούς μετά με τους εβραίους και μετά με όσους διαφωνούσαν μαζί του.
Η ΧΑ τα έβαλε με τους μετανάστες μετά με τους αριστερους τώρα με όσους διαφωνούν με την άποψη τους.

Οι άνθρωποι είναι ναζί και δεν το κρύβουν.
Για αυτό σου λέω , πρέπει να τους αντιμετοπίσουμε μια και καλή.
Χαχα...κορίτσι είμαι,but it's ok...κοίτα τα ξέρω αυτά που λες κι ούτε εγώ είπα ότι οι ΧΑυγίτες είναι καλά παιδάκια...αλλά πιστεύω ότι μπορώ να τους συγκρίνω με τους ακραίους της αντίθετης πλευράς...κάποιος που υμνεί τον Χίτλερ άνετα μπορεί να τον πει κανείς απόβρασμα,αλλά και αυτός που θα υμνήσει τον Στάλιν δεν πάει πίσω...γνώμη μου πάντα...επίσης πιστεύω ότι και οι της ΧΑ και οι αντιεξουσιαστές είναι μαφιόζικες οργανώσεις,πρεσβεύοντας βέβαια δύο εντελώς διαφορετικές ιδεολογίες... αναπαράγουν το μίσος και τη βία...αλλά ξέρεις ποιο είναι το βασικό πρόβλημα με αυτούς?ότι δε μπορείς να κάνεις διάλογο...οι μεν αν τους πεις την αντίθετη άποψη θα σε πούνε κομμούνι και θα σε αρχίσουν στις γρήγορες οι δε θα σε πουν ΧΑυγίτη και θα σε πλακώσουν στο ξύλο...για να μη λέμε όμως μόνο για τους ακραίους οφείλω να πω ότι ούτε οι "ενδιάμεσοι" που βρίσκονται εδώ και δεκαετίες στη βουλή δε σέβονται την αξία που λέγεται "δημοκρατία"...με λίγα λόγια η πολιτική είναι μια απέραντη σαπίλα!
1) αν παρακολουθουσες έστω και στοιχειώδος την επικαιρότητα αυτές τις μέρες θα έβλεπες στην τηλεόραση την αναφορά που έκανα αλλα και πολλές μαρτυρίες Πακιστανών .
2) αν με τον όρο " βόμβες " αναφέρεσε στην μολότοφ τότε κάνεις λάθος . Ο βόμβα μολότοφ δεν μπορεί να ρίξει τον τοίχο στα γραφεία έτσι ώστε να σκοτωθεί άνθρωπος . Στόχο έχει να καταστρέψει τα ναζιστικα σύμβολα που βρίσκονται στον εξωτερικό χώρο αλλα ναι και αυτές οι πράξεις καταδικάζονται χωρίς όμως να θεωρούνται δολοφονικές επιθέσεις .
3) δυστυχώς είτε σου αρέσει είτε όχι οι αναρχικοί ΔΕΝ ανήκουν σε κανέναν πολιτικό χώρο . Η ιδεολογία τους δεν συμφωνεί με την αριστερά και δεν υποκινούνται απο κανένα κόμμα της αριστεράς . Κάτι πολύ βασικό επίσης . ΔΕΝ είναι εκλεγμένοι απο τον λαό και δεν είναι πολιτικό κόμμα .
4) αν εγω σκοτώσω για να σώσω την οικογένεια μου δεν είναι το ίδιο με το να σκοτώσω για να σκοτώσω . Δεν λέω ότι κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τον Στάλιν και χιτλερ απλά για να καταλάβεις ότι δεν είναι όλοι οι φόνοι ίδιο . Προσωπικά " καταδικάζω " έκαστος !
5) αν είδες το βίντεο και συνεχίζεις να πιστεύεις ότι είναι το ίδιο τότε οκ προσωπική σ άποψη . Απλά κάθε σωστός ιδεολογος καλό είναι να παραδέχεται την στάση του . Μην γράφεις στο ένα ότι δεν εισαι ακροδεξιά και στο άλλο να εξισώσεις την Χα με την αριστερά !
Δεν έχω να απαντήσω κάτι άλλο περί πολιτικής γιατί θα πω τα ίδια και αρχίσω να επαναλαμβάνομαι επικίνδυνα!Θα απαντήσω μόνο στο νούμερο 2...δεν είπα ότι η μολότωφ γκρεμίζει τοίχους...μπορεί όμως αν σκάσει δίπλα σε άνθρωπο να πεταχτούν όλα τα γυαλιά πάνω του και να τον τραυματίσουν ή στη χειρότερη να τον σκοτώσουν...μπορεί επίσης να δημιουργηθεί πυρκαγιά αν πεταχθούν πολλές...νομίζω έτσι είχε γίνει τότε στη Marfin,εγκλωβίστηκε κόσμος και κάηκε ζωντανός...όσο για τους ξυλοδαρμούς πίστεψέ με κανείς δε θα ήθελε να του συμβεί ακόμη κι αν επιβίωνε...και μιλάω πάντα για τους ήπιους...γιατί με τους άγριους μπορεί να παιχτούν κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις και τα ρέστα...η βία και ο φασισμός ζουν και βασιλεύουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Χαχα...κορίτσι είμαι,but it's ok...κοίτα τα ξέρω αυτά που λες κι ούτε εγώ είπα ότι οι ΧΑυγίτες είναι καλά παιδάκια...αλλά πιστεύω ότι μπορώ να τους συγκρίνω με τους ακραίους της αντίθετης πλευράς...κάποιος που υμνεί τον Χίτλερ άνετα μπορεί να τον πει κανείς απόβρασμα,αλλά και αυτός που θα υμνήσει τον Στάλιν δεν πάει πίσω...γνώμη μου πάντα...επίσης πιστεύω ότι και οι της ΧΑ και οι αντιεξουσιαστές είναι μαφιόζικες οργανώσεις,πρεσβεύοντας βέβαια δύο εντελώς διαφορετικές ιδεολογίες... αναπαράγουν το μίσος και τη βία...αλλά ξέρεις ποιο είναι το βασικό πρόβλημα με αυτούς?ότι δε μπορείς να κάνεις διάλογο...οι μεν αν τους πεις την αντίθετη άποψη θα σε πούνε κομμούνι και θα σε αρχίσουν στις γρήγορες οι δε θα σε πουν ΧΑυγίτη και θα σε πλακώσουν στο ξύλο...για να μη λέμε όμως μόνο για τους ακραίους οφείλω να πω ότι ούτε οι "ενδιάμεσοι" που βρίσκονται εδώ και δεκαετίες στη βουλή δε σέβονται την αξία που λέγεται "δημοκρατία"...με λίγα λόγια η πολιτική είναι μια απέραντη σαπίλα!

Δεν έχω να απαντήσω κάτι άλλο περί πολιτικής γιατί θα πω τα ίδια και αρχίσω να επαναλαμβάνομαι επικίνδυνα!Θα απαντήσω μόνο στο νούμερο 2...δεν είπα ότι η μολότωφ γκρεμίζει τοίχους...μπορεί όμως αν σκάσει δίπλα σε άνθρωπο να πεταχτούν όλα τα γυαλιά πάνω του και να τον τραυματίσουν ή στη χειρότερη να τον σκοτώσουν...μπορεί επίσης να δημιουργηθεί πυρκαγιά αν πεταχθούν πολλές...νομίζω έτσι είχε γίνει τότε στη Marfin,εγκλωβίστηκε κόσμος και κάηκε ζωντανός...όσο για τους ξυλοδαρμούς πίστεψέ με κανείς δε θα ήθελε να του συμβεί ακόμη κι αν επιβίωνε...και μιλάω πάντα για τους ήπιους...γιατί με τους άγριους μπορεί να παιχτούν κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις και τα ρέστα...η βία και ο φασισμός ζουν και βασιλεύουν!

Εγω αυτο που ήθελα να τονίσω σε αυτά που είπες ειναι ότι η αναρχικοί δεν ειναι ακροαριστεροί . Ειναι ακραίοι αντιεξουσιαστές . Θα χαρακτήριζα το ΚΚΕ ακροαριστερό κόμμα αλλα ως εκεί . Η τρομοκρατία δεν ειναι πολιτικά τοποθετημένη . Δεν λέω ότι ασπάζομαι την αριστερά αλλα έχω διαβάσει πολύ και έχω ασχοληθεί με την πολιτική ( άλλο κόμματα και άλλο πολιτική μιας και θεωρώ έγκλημα να ειναι κανείς άσχετος με την πολιτική ) και μπορω να καταλάβω τον διαχωρισμό τουλάχιστον !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
1)Αν ένας λαθρομετανάστης σκοτώσει έναν Έλληνα δεν πειράζει,το έκανε επειδή αναγκάστηκε...αν γίνει το αντίθετο είναι ρατσισμός και γίνεται χαμός.
2)Όταν οι ακροαριστεροί πάνε να δολοφονήσουν έναν χρυσαυγίτη ή έναν που μοιάζει με χρυσαυγίτη αλλά δεν είναι όμως έχουν την υποψία ότι είναι ή ξυλοφορτώσουν και στείλουν στο νοσοκομείο κάποιον που έχει την αντίθετη άποψη από αυτούς είναι όλα μια χαρά...όταν γίνεται το αντίθετο είναι φασισμός.
3)Όταν οι αναρχικοί καταστρέφουν φορώντας κουκούλες τις περιουσίες του κόσμου(κατά τα άλλα μάχονται για το καλό του λαού),βάζουν μολότωφ και τις πετάνε όπου βρούνε σκοτώνοντας κόσμο όπως πχ στη Marfin,σπάνε μαγαζιά και τα ληστεύουν μέσα στην αναταραχή είναι δημοκρατική αντίδραση κόντρα στην κοινωνική αδικία και το όλο θέμα γίνεται γαργάρα...όταν οι ακροδεξιοί σπάνε πάγκους είναι βία.
4)Τα εγκλήματα των αριστερών,πχ του Στάλιν ήταν αγώνες...τα εγκλήματα του Χίτλερ ήταν απλά εγκλήματα.
Επειδή ξέρω ότι θα πέσουν πολλές αρνητικές να ξεκαθαρίσω ότι σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω τη χρυσή αυγή και τους ακροδεξιούς,αλλά καλό είναι να λέμε όλη την αλήθεια και να βλέπουμε όλα τα στραβά και όχι μόνο αυτά που μας συμφέρουν...το συμπέρασμά μου είναι ότι και οι δύο μεριές είναι τα ίδια σκατά απλώς για διαφορετικούς λόγους ο καθένας...αλλά την υποκρισία των αριστερών πραγματικά τη σιχαίνομαι που κατηγορούν τους άλλους λες κι αυτοί είναι αγγελούδια!Έλεος!
Υ.Γ:Καλό ταξίδι στον Παύλο Φύσσα και θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του:(...
Έχοντας κάνει ξεκάθαρο ότι ασπάζεσαι απόλυτα τη θεωρία των δύο άκρων, μοιάζει πολύ υποκριτικό το υστερόγραφο.
Ο Παύλος Φύσσας δεν ήταν αυτό που φαντάζει στα μάτια σου ως ο ιδανικός πολίτης. Ήταν αριστερός, πολύ μαχητικός αντιφασίστας.
Μάλλον πιο συνεπές με τις απόψεις σου θα ήταν να έλεγες: Καλά να πάθει το ρεμάλι, που έμπλεξε με αυτές τις ακραίες ιδεολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Εγω αυτο που ήθελα να τονίσω σε αυτά που είπες ειναι ότι η αναρχικοί δεν ειναι ακροαριστεροί . Ειναι ακραίοι αντιεξουσιαστές . Θα χαρακτήριζα το ΚΚΕ ακροαριστερό κόμμα αλλα ως εκεί . Η τρομοκρατία δεν ειναι πολιτικά τοποθετημένη . Δεν λέω ότι ασπάζομαι την αριστερά αλλα έχω διαβάσει πολύ και έχω ασχοληθεί με την πολιτική ( άλλο κόμματα και άλλο πολιτική μιας και θεωρώ έγκλημα να ειναι κανείς άσχετος με την πολιτική ) και μπορω να καταλάβω τον διαχωρισμό τουλάχιστον !

χαχαχα οτι να ναι τι θα πει δηλαδη ρε φιλος ακραιος αντιεξουσιαστης ?? η θα εισαι λιγο η πολυ αντιεξουσιαστης δεν το πιασα αυτο ?
και τι εννοεις ως τρομοκρατια? την ενοπλη αντιπαραθεση για παραδειγμα ? και αν εννοεις αυτο απο που κ ως που δεν ειναι πολιτικα τοποθετημενη ? ακομα και το αστικο κρατος ασκει βια ειτε μεσω των ναζι ειτε μεσω των μπατσων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Εγω αυτο που ήθελα να τονίσω σε αυτά που είπες ειναι ότι η αναρχικοί δεν ειναι ακροαριστεροί . Ειναι ακραίοι αντιεξουσιαστές . Θα χαρακτήριζα το ΚΚΕ ακροαριστερό κόμμα αλλα ως εκεί . Η τρομοκρατία δεν ειναι πολιτικά τοποθετημένη . Δεν λέω ότι ασπάζομαι την αριστερά αλλα έχω διαβάσει πολύ και έχω ασχοληθεί με την πολιτική ( άλλο κόμματα και άλλο πολιτική μιας και θεωρώ έγκλημα να ειναι κανείς άσχετος με την πολιτική ) και μπορω να καταλάβω τον διαχωρισμό τουλάχιστον !
Βασικά εγώ έχω στο μυαλό μου τους τύπους που φοράνε κουκούλα,πετάνε μολότωφ,πέτρες...το όνομα της ομάδας αυτής μάλλον είναι "αντιεξουσιαστές"...όπως και να λέγονται εμένα η συμπεριφορά τους με χαλάει!Έχω την εντύπωση ότι οι απόψεις τους κατά βάθος δεν απέχουν και πολύ από αυτές των ακροαριστερών,αλλά ίσως κάνω λάθος...πάντως με αυτά που είπες με κάλυψες και νομίζω ότι συμφωνούμε!
Έχοντας κάνει ξεκάθαρο ότι ασπάζεσαι απόλυτα τη θεωρία των δύο άκρων, μοιάζει πολύ υποκριτικό το υστερόγραφο.
Ο Παύλος Φύσσας δεν ήταν αυτό που φαντάζει στα μάτια σου ως ο ιδανικός πολίτης. Ήταν αριστερός, πολύ μαχητικός αντιφασίστας.
Μάλλον πιο συνεπές με τις απόψεις σου θα ήταν να έλεγες: Καλά να πάθει το ρεμάλι, που έμπλεξε με αυτές τις ακραίες ιδεολογίες.
Χάθηκε ένας άνθρωπος και σέβομαι τη μνήμη του...μπορεί στη ζωή του να ήταν όλα αυτά που λες και φυσικά με βρίσκουν τελείως αντίθετη,αλλά τί λένε..."οι νεκροί δεδικαίωνται"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κάτι άσχετο παιδιά, μπορούν να σε πάνε στο τμήμα μόνο επειδή δεν έχεις ταυτότητα μαζί σου? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Χαχα...κορίτσι είμαι,but it's ok...κοίτα τα ξέρω αυτά που λες κι ούτε εγώ είπα ότι οι ΧΑυγίτες είναι καλά παιδάκια...αλλά πιστεύω ότι μπορώ να τους συγκρίνω με τους ακραίους της αντίθετης πλευράς...κάποιος που υμνεί τον Χίτλερ άνετα μπορεί να τον πει κανείς απόβρασμα,αλλά και αυτός που θα υμνήσει τον Στάλιν δεν πάει πίσω...γνώμη μου πάντα...επίσης πιστεύω ότι και οι της ΧΑ και οι αντιεξουσιαστές είναι μαφιόζικες οργανώσεις,πρεσβεύοντας βέβαια δύο εντελώς διαφορετικές ιδεολογίες... αναπαράγουν το μίσος και τη βία...αλλά ξέρεις ποιο είναι το βασικό πρόβλημα με αυτούς?ότι δε μπορείς να κάνεις διάλογο...οι μεν αν τους πεις την αντίθετη άποψη θα σε πούνε κομμούνι και θα σε αρχίσουν στις γρήγορες οι δε θα σε πουν ΧΑυγίτη και θα σε πλακώσουν στο ξύλο...για να μη λέμε όμως μόνο για τους ακραίους οφείλω να πω ότι ούτε οι "ενδιάμεσοι" που βρίσκονται εδώ και δεκαετίες στη βουλή δε σέβονται την αξία που λέγεται "δημοκρατία"...με λίγα λόγια η πολιτική είναι μια απέραντη σαπίλα!

Δεν έχω να απαντήσω κάτι άλλο περί πολιτικής γιατί θα πω τα ίδια και αρχίσω να επαναλαμβάνομαι επικίνδυνα!Θα απαντήσω μόνο στο νούμερο 2...δεν είπα ότι η μολότωφ γκρεμίζει τοίχους...μπορεί όμως αν σκάσει δίπλα σε άνθρωπο να πεταχτούν όλα τα γυαλιά πάνω του και να τον τραυματίσουν ή στη χειρότερη να τον σκοτώσουν...μπορεί επίσης να δημιουργηθεί πυρκαγιά αν πεταχθούν πολλές...νομίζω έτσι είχε γίνει τότε στη Marfin,εγκλωβίστηκε κόσμος και κάηκε ζωντανός...όσο για τους ξυλοδαρμούς πίστεψέ με κανείς δε θα ήθελε να του συμβεί ακόμη κι αν επιβίωνε...και μιλάω πάντα για τους ήπιους...γιατί με τους άγριους μπορεί να παιχτούν κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις και τα ρέστα...η βία και ο φασισμός ζουν και βασιλεύουν!

αναφορικά με την πρώτη απάντηση . Ισοσκελίζεις και απλοποιείς υπερβολικά κάποια πράγματα. Δεν σκύβουν όλοι οι αριστεροί κεφάλι στον Πατερούλη Στάλιν όπως οι Ναζί στον Χίτλερ. Οι ιδεολόγοι αριστεροί ήταν αυτοί που βρέθηκαν στη Σιβηρία και αποτελούσαν τους αντιφρονούντες. Να πως περνά η λογική των δύο άκρων. Απ τη μια ακροδεξία - Ναζισμός/Χιτλερ απ την άλλη ακροαριστερά Σοβιετικός σοσιαλισμός/Στάλιν. Άρα Ναζισμός = σοσιαλισμός και Χίτλερ = Στάλιν . Το δεύτερο ευσταθεί το πρώτο όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
χαχαχα οτι να ναι τι θα πει δηλαδη ρε φιλος ακραιος αντιεξουσιαστης ?? η θα εισαι λιγο η πολυ αντιεξουσιαστης δεν το πιασα αυτο ?
και τι εννοεις ως τρομοκρατια? την ενοπλη αντιπαραθεση για παραδειγμα ? και αν εννοεις αυτο απο που κ ως που δεν ειναι πολιτικα τοποθετημενη ? ακομα και το αστικο κρατος ασκει βια ειτε μεσω των ναζι ειτε μεσω των μπατσων

Εννοώ ακραίοι - αντιεξουσιαστές . Διαφορετικοί χαρακτηρισμοί . Και όταν λέω τρομοκρατία εννοώ την 17 Νοέμβρη για παράδειγμα που χαρακτηρίζουν ως άκρα αριστερά . Εγω θεωρώ ότι δεν πρόκειται για αριστερά αλλα για ακραία - αντιεξουσιαστική οργάνωση !

Βασικά εγώ έχω στο μυαλό μου τους τύπους που φοράνε κουκούλα,πετάνε μολότωφ,πέτρες...το όνομα της ομάδας αυτής μάλλον είναι "αντιεξουσιαστές"...όπως και να λέγονται εμένα η συμπεριφορά τους με χαλάει!Έχω την εντύπωση ότι οι απόψεις τους κατά βάθος δεν απέχουν και πολύ από αυτές των ακροαριστερών,αλλά ίσως κάνω λάθος...πάντως με αυτά που είπες με κάλυψες και νομίζω ότι συμφωνούμε!

Χάθηκε ένας άνθρωπος και σέβομαι τη μνήμη του...μπορεί στη ζωή του να ήταν όλα αυτά που λες και φυσικά με βρίσκουν τελείως αντίθετη,αλλά τί λένε..."οι νεκροί δεδικαίωνται"!

Δηλαδή θεωρείς ότι όταν κάποιος ειναι αντιφασίστας , συνδικαλιστής ειναι έγκλημα !;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Εννοώ ακραίοι - αντιεξουσιαστές . Διαφορετικοί χαρακτηρισμοί . Και όταν λέω τρομοκρατία εννοώ την 17 Νοέμβρη για παράδειγμα που χαρακτηρίζουν ως άκρα αριστερά . Εγω θεωρώ ότι δεν πρόκειται για αριστερά αλλα για ακραία - αντιεξουσιαστική οργάνωση !
Ε ναι!! Αυτο ειναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Κάτι άσχετο παιδιά, μπορούν να σε πάνε στο τμήμα μόνο επειδή δεν έχεις ταυτότητα μαζί σου? :confused:
Παίζει να μπορούν...δηλαδή αν θέλει ο αστυνομικός σε πάει στο τμήμα για εξακρίβωση στοιχείων...μετά βέβαια παίρνεις κάποιον τηλέφωνο να σου φέρει τη ταυτότητα,σε αφήνουν και τελειώνει η ιστορία!
Δηλαδή θεωρείς ότι όταν κάποιος ειναι αντιφασίστας , συνδικαλιστής ειναι έγκλημα !;
Καμία ιδέα δεν είναι έγκλημα...εγκλήματα είναι οι πράξεις...όταν κάποιος σαπίζει τον άλλο στο ξύλο,πετάει μολότωφ,πέτρες,σπάει αυτοκίνητα,μαγαζιά και μετά πάει και τα ληστεύει όλα αυτά για 'μενα ναι,είναι εγκλήματα...αν βγουν ειρηνικά σε μια πορεία πχ και φωνάζουν για τα "πιστεύω" τους τότε δε με ενοχλεί καθόλου και έχουν και κάθε δικαίωμα να το κάνουν...βέβαια μιας και ανέφερα τις πορείες οι περισσότεροι άνθρωποι βγαίνουν με καλό σκοπό...στη συνέχεια όμως έρχονται 50-100 άτομα που έχουν μόνο τη βία στο μυαλό τους και αρχίζουν τα επεισόδια...αυτά τα 50-100 άτομα θεωρώ εγκληματίες...και το κακό είναι ότι τους παίρνει όλους η μπάλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παίζει να μπορούν...δηλαδή αν θέλει ο αστυνομικός σε πάει στο τμήμα για εξακρίβωση στοιχείων...μετά βέβαια παίρνεις κάποιον τηλέφωνο να σου φέρει τη ταυτότητα,σε αφήνουν και τελειώνει η ιστορία!

Μου έγινε... τι στο διάολο οι μπάτσοι μπορούν να μαζεύουν κόσμο με το έτσι θέλω? Τους είπαν να "δουλέψουν" και αυτοί άλλοι δουλειά δεν είχαν και παίρνουν άσχετο κόσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μου έγινε... τι στο διάολο οι μπάτσοι μπορούν να μαζεύουν κόσμο με το έτσι θέλω? Τους είπαν να "δουλέψουν" και αυτοί άλλοι δουλειά δεν είχαν και παίρνουν άσχετο κόσμο...

δεν έχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατί "δεν τη λες ποτέ σε μπάτσο αν θες την ησυχία σου"; για ό,τι θέλουν σε τραβάνε. τι κάνει η πολλή εξουσία ε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Μου έγινε... τι στο διάολο οι μπάτσοι μπορούν να μαζεύουν κόσμο με το έτσι θέλω? Τους είπαν να "δουλέψουν" και αυτοί άλλοι δουλειά δεν είχαν και παίρνουν άσχετο κόσμο...
Σπάσιμο!Εμένα ευτυχώς δε μου έχει τύχει μέχρι τώρα...μάλλον θα σε έβαλε στο μάτι!Το καλό είναι ότι ξεμπερδεύεις εύκολα...το γρήγορα παίζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φταίει μάλλον που ο φίλος μου (2 άτομα ήμασταν) είναι μεταλάς και φορούσε μαύρα κλπ, αυτό το βραχιόλι με τα αγκάθια δεν ξέρω και πως λέγεται αλλά αυτό λέγεται κοινωνικός ρατσισμός, από την στιγμή που βγήκαμε απλώς για καφέ και δεν "κατηγορούμαστε" για τίποτα, με πιο δικαίωμα μας παίρνουν στο τμήμα?

Όπως το λέει ο Βασίλης, ήμουν τέρμα εκνευρισμενος αλλά δεν είπα τίποτα γιατί τους είχα ικανούς να το πάνε παραπέρα το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
δεν έχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατί "δεν τη λες ποτέ σε μπάτσο αν θες την ησυχία σου"; για ό,τι θέλουν σε τραβάνε. τι κάνει η πολλή εξουσία ε
Δε νομίζω ότι η αστυνομία έχει πολλή εξουσία...απλώς ορισμένοι κάνουν κατάχρηση...το σημαντικό είναι εμείς ως πολίτες να ξέρουμε τουλάχιστο τα δικαιώματά μας γιατί όντως μπορεί να μας φορτώσουν πολλά!
Φταίει μάλλον που ο φίλος μου (2 άτομα ήμασταν) είναι μεταλάς και φορούσε μαύρα κλπ, αυτό το βραχιόλι με τα αγκάθια δεν ξέρω και πως λέγεται αλλά αυτό λέγεται κοινωνικός ρατσισμός, από την στιγμή που βγήκαμε απλώς για καφέ και δεν "κατηγορούμαστε" για τίποτα, με πιο δικαίωμα μας παίρνουν στο τμήμα?

Όπως το λέει ο Βασίλης, ήμουν τέρμα εκνευρισμενος αλλά δεν είπα τίποτα γιατί τους είχα ικανούς να το πάνε παραπέρα το θέμα.
Είναι πολύ πιθανό να έγινε λόγω της εμφάνισης του φίλου σου(έλεος)...λογικό να τσαντίστηκες αλλά καλά έκανες που έμεινες ψύχραιμος...μετά μπορεί να σε κατηγορούσαν για εξύβριση κατά της αρχής(έτσι πρέπει να λέγεται)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι η αστυνομία έχει πολλή εξουσία...απλώς ορισμένοι κάνουν κατάχρηση...το σημαντικό είναι εμείς ως πολίτες να ξέρουμε τουλάχιστο τα δικαιώματά μας γιατί όντως μπορεί να μας φορτώσουν πολλά!

Είναι πολύ πιθανό να έγινε λόγω της εμφάνισης του φίλου σου(έλεος)...λογικό να τσαντίστηκες αλλά καλά έκανες που έμεινες ψύχραιμος...μετά μπορεί να σε κατηγορούσαν για εξύβριση κατά της αρχής(έτσι πρέπει να λέγεται)!
οκ..σίγουρα μας έπεισες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
οκ..σίγουρα μας έπεισες:P
Ειχες πεσει πανω σε καμια πορεια, η σε μαζεψαν ετσι στην ψυχρα;; Γιατι αν σε μαζεψαν στην ψυχρα, επρεπε να τους ριξεις ενα μπινελικι και να σηκωθεις να φυγεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top