[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Παπανδρέου το 09 βγήκε να σου θυμίσω καθώς κάποιοι αφελείς πίστεψαν το "λεφτά υπάρχουν", όπως βλέπω τώρα ότι κάνουν ακριβώς το ίδιο με το "θα σκίσω τα μνημόνια". Επίσης λες ότι το κούρεμα τους χρέους είναι η πιο σωστή οικονομική επιλογή :hmm::hmm:. Αν θέλεις διαφωτισέ με σε παρακάλω είτε εδώ είτε σε πμ οικονομικά πως θεώρεις το κούρεμα του χρέους εφικτό και μάλιστα και σωστό. Μια μικρή ανάλυση για να καταλάβω γιατί μάλλον αλλίως τα ξέρω. Και μετά αν είναι να σου εξηγήσω εγώ ποια έιναι η πιο σωστή θεραπεία της χ αρρώστειας γιατί προφανώς ξέρω καλύτερα :eek::eek:.

Καλά κι εσύ, μην το παίζεις αυθεντία από το πρώτο εξάμηνο. Εδώ είμαι στο τρίτο έτος και τώρα αποκτώ μια πιο σαφή εικόνα της επιστήμης μου, μπορώ πχ να δώσω μια συμβουλή, αλλά και πάλι, στο συγγενή ή όποιον με ρωτήσει, θα του πω να πάει στο γιατρό.

Anyway, το ερώτημά μου είναι το εξής: με αυτούς τους ρυθμούς, αν συνεχιστούν τα μνημόνια ως έχουν, οδεύουμε ή όχι στη χρεοκοπία; Το χρέος αυξάνεται, όσοι βρίσκονται σε παραγωγική ηλικία μεταναστεύουν, οι μόνες επιχειρήσεις που έχουμε είναι οι καφετέριες... Ποιες επενδύσεις περιμένουμε να έρθουν απ' έξω, αφού όσοι βρίσκονται εδώ, κοιτούν με ποιον τρόπο θα φύγουν;
Κι επειδή διακρίνω μια ειρωνεία, υπενθυμίζω ότι ήδη έχει γίνει ένα κούρεμα στο χρέος, δε μιλάμε για κάτι εξωπραγματικό.

Φέρε μου ως παράδειγμα μια χώρα με οικονομικό πρόβλημα που μπήκε στο μνημόνιο και βγήκε με υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης κτλ για να με πείσεις ότι όντως υπάρχει μια κάποια πιθανότητα με αυτήν την οικονομική διαχείριση να έχουμε θετικά αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Πολιτική ; :hmm:

Όπως έλεγε και ο συγχωρεμένος ιστορικός Jules Michelet, πολιτική είναι η τέχνη να αρπάζεις τα λεφτά των πλουσίων και τις ψήφους των φτωχών, με το πρόσχημα ότι προστατεύεις τους μεν από τους δε.

Η πολιτική και η μοίρα της ανθρωπότητας διαμορφώνονται από ανθρώπους χωρίς ιδανικά και χωρίς μεγαλείο. Άνθρωποι που έχουν μεγαλείο μέσα τους δεν ασχολούνται με την πολιτική.
Αυτοί που είναι εναντίον της πολιτικής είναι υπέρ της πολιτικής που τους επιβάλλεται, bertolt brecht
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΩΤΗΡΗΣ_14

Νεοφερμένος

Ο ΣΩΤΗΡΗΣ_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Καλά κι εσύ, μην το παίζεις αυθεντία από το πρώτο εξάμηνο. Εδώ είμαι στο τρίτο έτος και τώρα αποκτώ μια πιο σαφή εικόνα της επιστήμης μου, μπορώ πχ να δώσω μια συμβουλή, αλλά και πάλι, στο συγγενή ή όποιον με ρωτήσει, θα του πω να πάει στο γιατρό.

Anyway, το ερώτημά μου είναι το εξής: με αυτούς τους ρυθμούς, αν συνεχιστούν τα μνημόνια ως έχουν, οδεύουμε ή όχι στη χρεοκοπία; Το χρέος αυξάνεται, όσοι βρίσκονται σε παραγωγική ηλικία μεταναστεύουν, οι μόνες επιχειρήσεις που έχουμε είναι οι καφετέριες... Ποιες επενδύσεις περιμένουμε να έρθουν απ' έξω, αφού όσοι βρίσκονται εδώ, κοιτούν με ποιον τρόπο θα φύγουν;
Κι επειδή διακρίνω μια ειρωνεία, υπενθυμίζω ότι ήδη έχει γίνει ένα κούρεμα στο χρέος, δε μιλάμε για κάτι εξωπραγματικό.

Φέρε μου ως παράδειγμα μια χώρα με οικονομικό πρόβλημα που μπήκε στο μνημόνιο και βγήκε με υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης κτλ για να με πείσεις ότι όντως υπάρχει μια κάποια πιθανότητα με αυτήν την οικονομική διαχείριση να έχουμε θετικά αποτελέσματα.
Καταρχάς χρόνια πολλά! Για καποιό λόγο δίνω την εντύπωση ότι είμαι στο πρώτο εξάμηνο, περιέργο:hmm::hmm:. Αν παρατηρήσεις θα δεις ότι είμαστε συνομήλικοι,του 94. Και εγώ στο τρίτος έτος είμαι αλλά θα ξαναπώ ότι δεν χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο επίπεδο γνώσεων αλλά στοιχειώδης λογική για να αντιληφθείς τι συμβαίνει εδώ. Κατανοοείς ότι κούρεμα χρέους σημαίνει ότι ολά τα κοινοβούλια της ευροζώνης να ψηφίσουν να λάβουν ένα ποσό
μικρότερο από αυτό που έδωσαν. Όπως είπα κοινή λογική θέλει που από ότι φαίνεται δεν είναι και τόσο κοινή. Και να σου απαντήσω ότι αν συνεχίσει η κυβέρνηση δεν είμαι σίγουρος ότι θα πάμε δραστικά καλύτερα, αλλά είμαι σίγουρος ότι αν βγει πρώτος ο πρόεδρος του πενταμελούς θα δούμε τι θα πει πραγματικά πάτος. Επίσης όπως εσυ δεν μπορείς να πείσεις εμένα ότι σε ένα μήνα θα βρεχεί λεφτά, ετσί και εμένα δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω για τίποτα. Ο καθένας δικαιούται να κάνει λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Κατανοοείς ότι κούρεμα χρέους σημαίνει ότι ολά τα κοινοβούλια της ευροζώνης να ψηφίσουν να λάβουν ένα ποσό
μικρότερο από αυτό που έδωσαν. Όπως είπα κοινή λογική θέλει που από ότι φαίνεται δεν είναι και τόσο κοινή. Και να σου απαντήσω ότι αν συνεχίσει η κυβέρνηση δεν είμαι σίγουρος ότι θα πάμε δραστικά καλύτερα, αλλά είμαι σίγουρος ότι αν βγει πρώτος ο πρόεδρος του πενταμελούς θα δούμε τι θα πει πραγματικά πάτος. Επίσης όπως εσυ δεν μπορείς να πείσεις εμένα ότι σε ένα μήνα θα βρεχεί λεφτά, ετσί και εμένα δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω για τίποτα. Ο καθένας δικαιούται να κάνει λάθος.
καλη χρονια ,οταν λεει ο συριζα κουρεμα του χρεους δεν εννοει οτι θα δωσει λιγοτερα χρηματα απο αυτα που δανείστηκε η Ελλαδα αλλα θα γινει κουρεμα στους τοκους ,δηλ αμα πηραμε ενα δανειο πριν μπουμε στο δντ με τοκο 5% τωρα θα κορεψουμε το δανειο και ο τοκος θα παει στο 3%.Εινα κατι αναγκαιο καθως το χρεος ειναι μη βιωσιμο ,το θεμα ειναι αμα μας αφησουν οι αλλοι ευρωπαιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς χρόνια πολλά! Για καποιό λόγο δίνω την εντύπωση ότι είμαι στο πρώτο εξάμηνο, περιέργο:hmm::hmm:. Αν παρατηρήσεις θα δεις ότι είμαστε συνομήλικοι,του 94. Και εγώ στο τρίτος έτος είμαι αλλά θα ξαναπώ ότι δεν χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο επίπεδο γνώσεων αλλά στοιχειώδης λογική για να αντιληφθείς τι συμβαίνει εδώ. Κατανοοείς ότι κούρεμα χρέους σημαίνει ότι ολά τα κοινοβούλια της ευροζώνης να ψηφίσουν να λάβουν ένα ποσό
μικρότερο από αυτό που έδωσαν. Όπως είπα κοινή λογική θέλει που από ότι φαίνεται δεν είναι και τόσο κοινή. Και να σου απαντήσω ότι αν συνεχίσει η κυβέρνηση δεν είμαι σίγουρος ότι θα πάμε δραστικά καλύτερα, αλλά είμαι σίγουρος ότι αν βγει πρώτος ο πρόεδρος του πενταμελούς θα δούμε τι θα πει πραγματικά πάτος. Επίσης όπως εσυ δεν μπορείς να πείσεις εμένα ότι σε ένα μήνα θα βρεχεί λεφτά, ετσί και εμένα δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω για τίποτα. Ο καθένας δικαιούται να κάνει λάθος.

Καλή χρονιά!!! :)
Καλά λάθος, δεν πρόσεξα καλά, είχα αυτή την εσφαλμένη εντύπωση. Μάλλον έφταιγε το κρασάκι που είχα πιει νωρίτερα (άτιμα μεθυσμένα ποστ :P ).
Το συμπέρασμα είναι ότι η ψήφος μας θα πάει όχι με βάση το ποιος είναι καλύτερος, αλλά με βάση το ποιος θα κάνει δυνητικά λιγότερο κακό, νομίζω σε αυτό συμφωνούμε. :whistle: Σπουδαία!!

Δεν είπα ότι σε ένα μήνα θα βρέχει λεφτά! Αυτό που λέω είναι ότι η συγκεκριμένη πολιτική δεν είναι αποδοτική και ΙΣΩΣ κάποια άλλη πολιτική να είναι καλύτερη. Στη θέση που βρίσκομαι, αξίζει να πάρω το ρίσκο και είμαι έτοιμη να ζήσω με τις συνέπειές του. Στη χειρότερη, θα μεταναστεύσω, είτε με τον ένα, είτε με τον άλλον τρόπο. Για εμένα, το πιο βασικό είναι ότι δεν υπάρχει δικαιοσύνη. Πώς αλλιώς να το εκφράσω, δε θέλω να προσφέρω σε μια κοινωνία όπου ελέγχεται πλήρως από μηδενικά και μετράει πάνω από όλα η φιγούρα και το ρουσφέτι. Δε θέλω να κάθομαι να συγκρίνω ποιος έχει τη μεγαλύτερη πισίνα. Τόσα χρόνια αυτό γινόταν, αρνούμαι να συμβάλλω στο να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αλλά όσοι έχουν μεγάλες πισίνες πρέπει να πληρώνουν τον φόρο τους ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΩΤΗΡΗΣ_14

Νεοφερμένος

Ο ΣΩΤΗΡΗΣ_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Καλή χρονιά!!! :)
Καλά λάθος, δεν πρόσεξα καλά, είχα αυτή την εσφαλμένη εντύπωση. Μάλλον έφταιγε το κρασάκι που είχα πιει νωρίτερα (άτιμα μεθυσμένα ποστ :P ).
Το συμπέρασμα είναι ότι η ψήφος μας θα πάει όχι με βάση το ποιος είναι καλύτερος, αλλά με βάση το ποιος θα κάνει δυνητικά λιγότερο κακό, νομίζω σε αυτό συμφωνούμε. :whistle: Σπουδαία!!

Δεν είπα ότι σε ένα μήνα θα βρέχει λεφτά! Αυτό που λέω είναι ότι η συγκεκριμένη πολιτική δεν είναι αποδοτική και ΙΣΩΣ κάποια άλλη πολιτική να είναι καλύτερη. Στη θέση που βρίσκομαι, αξίζει να πάρω το ρίσκο και είμαι έτοιμη να ζήσω με τις συνέπειές του. Στη χειρότερη, θα μεταναστεύσω, είτε με τον ένα, είτε με τον άλλον τρόπο. Για εμένα, το πιο βασικό είναι ότι δεν υπάρχει δικαιοσύνη. Πώς αλλιώς να το εκφράσω, δε θέλω να προσφέρω σε μια κοινωνία όπου ελέγχεται πλήρως από μηδενικά και μετράει πάνω από όλα η φιγούρα και το ρουσφέτι. Δε θέλω να κάθομαι να συγκρίνω ποιος έχει τη μεγαλύτερη πισίνα. Τόσα χρόνια αυτό γινόταν, αρνούμαι να συμβάλλω στο να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.
Α οκ, εντάξει παραμονή ήταν, προβλέπεται ένα ποτάκι!!! Ναι ακριβως αυτό που είπες είναι, όντως τώρα πια πιστεύω όλοι κοιτάμε το μικρότερο κακό. Επειδή σαν άνθρωπος δεν είμαι του ρίσκου και επειδή δυστυχώς καταλαβαίνω ότι το οικονομικο πρόγραμμα της λογικά επόμενης κυβέρνησης είναι ανεδαφικό, έχω πάρει τις αποφάσεις, εσύ για άλλους λόγους έχεις πάρει τις δικές σου. Αλλά να ξέρεις, ότι ελπίζω να κάνω λαθός αλλά δεν υο πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ και πολλοί καιρό, οι Έλληνες έχουν κουραστεί να ακούν συνταγές και γιατροσόφια για την κρίση. Εμπιστεύτηκαν μία, εμπιστεύτηκαν δύο... Πλέον, δεν δίνουν βάση στο ΤΙ λέει κάποιος πολιτικός, όσο στο ΠΩΣ το λέει. Δηλαδή, εάν είσαι δεινός ρήτορας, παρουσιάσεις με ωραίο τρόπο κάτι, έχεις πολλές πιθανότητες να βγεις στην πολιτική αρένα. Δυστυχώς καταντήσαμε έρμαια της ρητορίας. Κοιτούμε το δένδρο, αλλά όχι το δάσος. Δεν λέω, και εμένα μου αρέσει να μιλώ όμορφα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν κοιτώ μόνον αυτό. Δυστυχώς, σε αυτές τις εκλογές, οι Έλληνες θα δώσουν σε αυτό μεγάλη σημασία. Κουράστηκαν να υπολογίζουν εάν η τακτική της ΝΔ, του ΣΥΡΙΖΑ ή του Ποταμιού θα πετύχει. Αυτό το ξέρω και από λόγια φίλων ενός στενού μου συγγενή, οι οποίοι φίλοι στις δημοτικές/ευρωεκλογές, έδωσαν σημασία και στην εμφάνιση όχι μόνον στον λόγο. Φανταστείτε δηλαδή που έχουμε καταντήσει...
Και στην τελική, η οικονομία συγκαταλέγεται στις Κοινωνικές Επιστήμες. Δεν μπορεί ΚΑΝΕΝΑΣ να πει ότι έτσι θα γίνει 500%, δεν γνωρίζει την αντίδραση της κοινωνίας στο σύνολο. Και εγώ, παράδειγμα, υποστηρίζω την παραμονή στην ΕΕ, αλλά δεν είμαι και 100% υπέρ του ευρώ ως έχει, δεν ξέρω τι θα μπορούσε να γίνει εάν είχαμε την δραχμή ή εάν γυρίζαμε τώρα στην δραχμή. Και στην τελική, άλλα πλεονεκτήματα έχεις με το ευρώ, και άλλα με το δικό σου νόμισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Εκτός εκλογικών καταλόγων 100.000 18άρηδες


πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ποιοι Έλληνες ευρωβουλευτές ψήφισαν να αποδοθούν οι γερμανικές αποζημιώσεις στην Ελλάδα

ΣΥΡΙΖΑ (ΝΑΙ)
Μανώλης Γλέζος, Σοφία Σακοράφα, Δημήτρης Παπαδημούλης, Κωνσταντίνα Κούνεβα, Γιώργος Κατρούγκαλος, Κωνσταντίνος Χρυσόγονος

ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ (ΝΑΙ)
Ελευθέριος Συναδινός, Λάμπρος Φουντούλης, Γιώργος Επιτήδειος

ΚΚΕ (ΝΑΙ)
Κωνσταντίνος Παπαδάκης, Σωτήρης Ζαριανόπουλος

ΑΝΕΛ (ΝΑΙ)
Νότης Μαριάς





Ποιοι ανθέλληνες ευρωβολευτές ψήφισαν να μην αποδοθούν οι γερμανικές αποζημιώσεις στην Ελλάδα

ΝΔ (ΟΧΙ)
Μανώλης Κεφαλογιάννης, Μαρία Σπυράκη, Ελίζα Βόζεμπεργκ, Γιώργος Κύρτσος, Θοδωρής Ζαγοράκης

ΕΛΙΑ (ΟΧΙ)
Εύα Καϊλή, Νίκος Ανδρουλάκης

ΠΟΤΑΜΙ (ΟΧΙ)
Γιώργος Γραμματικάκης, Μιλτιάδης Κύρκος

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Ποιοι Έλληνες ευρωβουλευτές ψήφισαν να αποδοθούν οι γερμανικές αποζημιώσεις στην Ελλάδα

ΣΥΡΙΖΑ (ΝΑΙ)
Μανώλης Γλέζος, Σοφία Σακοράφα, Δημήτρης Παπαδημούλης, Κωνσταντίνα Κούνεβα, Γιώργος Κατρούγκαλος, Κωνσταντίνος Χρυσόγονος

ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ (ΝΑΙ)
Ελευθέριος Συναδινός, Λάμπρος Φουντούλης, Γιώργος Επιτήδειος

ΚΚΕ (ΝΑΙ)
Κωνσταντίνος Παπαδάκης, Σωτήρης Ζαριανόπουλος

ΑΝΕΛ (ΝΑΙ)
Νότης Μαριάς





Ποιοι ανθέλληνες ευρωβολευτές ψήφισαν να μην αποδοθούν οι γερμανικές αποζημιώσεις στην Ελλάδα

ΝΔ (ΟΧΙ)
Μανώλης Κεφαλογιάννης, Μαρία Σπυράκη, Ελίζα Βόζεμπεργκ, Γιώργος Κύρτσος, Θοδωρής Ζαγοράκης

ΕΛΙΑ (ΟΧΙ)
Εύα Καϊλή, Νίκος Ανδρουλάκης

ΠΟΤΑΜΙ (ΟΧΙ)
Γιώργος Γραμματικάκης, Μιλτιάδης Κύρκος


Καλά για το ότι είναι ξεπουλημένα όντα το ΠΑΣΟΚ(Ελιά-Δάκος) και η ΝΔ το ξέραμε.
Απλά καλό είναι να δουν κάποιοι πως το ΠΟΤΑΜΙ είναι ένα δεκανίκι και δεν διαφέρει σε τίποτα από τα προαναφερόμενα κομμάτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οι μάσκες έχουνε πέσει (για την ακρίβεια έχουν πέσει εδώ και καιρό). Ο καθένας πλέον ξέρει ποιοι είναι πατριώτες και ποιοι είναι ξεπουλημένα τομάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kougami

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kougami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Οι μάσκες πλέον έχουνε πέσει (για την ακρίβεια έχουν πέσει εδώ και καιρό). Πλέον ο καθένας ξέρει ποιοι είναι πατριώτες και ποιοι είναι ξεπουλημένα τομάρια.

Ο πατριωτης ποιος ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ο Σαμαράς είναι αντιμέτωπος με τρεις ήττες που θα σημάνουν το πολιτικό του τέλος αν πραγματοποιηθούν:
1) Να μην εκλεγεί Πρόεδρος της Δημοκρατίας και να οδηγηθεί η χώρα σε εκλογές
2) Να μην εκλεγεί πρώτο κόμμα η ΝΔ στις επικείμενες εκλογές και έτσι να χάσει το μπόνους των 50 βουλευτών
3) Να τεθεί θέμα ηγεσίας από τα μέλη του κόμματος της ΝΔ και να εκλεγεί άλλο πρόσωπο στην ηγεσία του κόμματος (ακόμα και αν ο Σαμαράς υποβάλλει εκ νέου υποψηφιότητα για την ηγεσία του κόμματος)

Η πρώτη ήττα είναι γεγονός. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι και η δεύτερη ήττα θα πραγματοποιηθεί. Η διαφορά από το πρώτο κόμμα θα καθορίσει αν θα τεθεί θέμα ηγεσίας και προκήρυξη εσωκομματικών εκλογών για την ανάδειξη προέδρου της ΝΔ. Ορισμένα δημοσιεύματα αναφέρουν πως επιχειρηματικοί κύκλοι προωθούν ως επόμενο πρόεδρο της ΝΔ το Μάκη Βορίδη! Επίσης είναι πολύ πιθανό ο Προκόπης Παυλόπουλος να μην κατέβει υποψήφιος βουλευτής στις επικείμενες εθνικές εκλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kougami

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kougami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι η χώρα μας θα πατώσει εντελώς. Τουλάχιστον, το μόνο καλό μετά από αυτό, θα είναι ότι πιο κάτω δεν υπάρχει, άρα, μάλλον, το τονίζω ΜΑΛΛΟΝ, θα αρχίσουμε σταδιακά να ανεβαίνουμε πάλι. Όχι φυσικά με τα ίδια κόμματα που υπάρχουν τώρα, αλλά με άλλα, και σίγουρα το πολιτικό σύστημα θα αλλάξει οριστικά. Φυσικά και σε κανέναν δεν του αρέσει να πατώνει, ούτε σε εμένα, εγώ την χώρα μου την αγαπώ και δεν θέλω να βρίσκεται στο βούρκο. Από ότι φαίνεται, όμως, ένα τέτοιο σοκ χρειαζόμαστε όλοι ώστε να ξυπνήσουμε και να καταλάβουμε ότι δεν πάει άλλο.
Και φυσικά, τα άκρα θα μας καταστρέψουν ακόμη πιο πολύ, οπότε θεωρώ ότι θαα έπρεπε να υπάρχει τουλάχιστον μία μετριοπαθής κεντρώα δύναμη στο κοινοβούλιο. Δεν ξέρω ποια, αλλά μία θα πρέπει να υπάρχει. Πιστεύω ότι εάν υπήρχε και τα προηγούμενα χρόνια, θα είχαν αποτραπεί πολλές αλλαγές που μας κατέστρεψαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Φίλε δεν υπάρχει πατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Το ποτάμι ειναι πραγματικά άθλιο...σίγουρα αν βγει η νδ θα σπεύσει να συνεργαστεί με αυτή... Το κακό ειναι οτι κάποιοι παρασύρονται απο το φιλελεύθερο προσωπείο και δεν βλέπουν ποιοι πραγματικά ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top