[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Να τον γράψει στα παπάρια του ο Τσίπρας.Απλά και όμορφα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πεινούσαν η Τσεχοσλοβακία και η Ανατολική Γερμανία; Παρέθεσα έρευνα που το 60% των Ρώσσων δήλωσαν ότι ζούσαν καλύτερα επί σοσιαλισμού. Άλλη έρευνα έδειξε οτι 1/3 Γερμανούς πιστεύει ότι για την φτώχια ευθύνεται ο καπιταλισμός.
Επίσης 30% των Ελλήνων πιστεύουν ότι τους ψεκάζουν. Και περίπου 50% του πληθυσμού του πλανήτη βλέπουν ένα μπλε-μαύρο φόρεμα ως χρυσό-λευκό. Και αν οι ανατολικογερμανοί πεινούσαν επί σοσιαλισμού δεν το ξέρω, αλλά μια βόλτα να πας στο ανατολικό Βερολίνο (τόσα χρόνια μετά την πτώση του τείχους) τη μιζέρια τη νιώθεις ακόμα.

Άσε που αν ήταν τόσο ανθηρή η εποχή του σοσιαλισμού, τι το ήθελαν το τείχος?

Προσωπικά να μου λείπει και ο σοσιαλισμός και οι λαϊκές συνελεύσεις. Ούτε θέλω να παλέψω για πράγματα που ήδη έχω όπως ελευθερία λόγου.

Σημ.: Δεν έχω φορέσει ποτέ Lacoste ούτε Rolex.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Οι περισσότεροι κκε νέοι σήμερα, έγιναν κομμουνιστές όχι επειδη το επέλεξαν μόνοι τους,απο άποψη η απο μελέτη,
αλλα επειδή οι γονείς τους ή οι παππούδες τους είναι κομμουνιστές.
έχουν μάθει να βλέπουν το κόμμα ώς κάτι ιερο, μια παράδοση που πρέπει να τηρηθεί απο γενια σε γενια..εσενα γιε μου η γιαγια σου ήταν αντάρτησα στην κατοχη.πολέμησε με τον αρη στα βουνα!

η γιαγια σου καημένε κνιτη.. έζησε το 40. τότε ο κομουνισμός ήταν κάτι νέο και είχε κάτι να πεί! άλλες εποχές, παλιές προσδοκίες και όνειρα εκείνης της γενιάς.
τωρα το 2015 μετα απο 100 χρόνια πραγματικής ιστορίας, ο κομμουνισμός έχει ποτιστεί απο αίμα και βρωμάει φασισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
να γραψει στα παπάρια του αυτον που σε λίγο θα τον εκλιπαρεί γονυπετης για μνημόνιο 3?
το χαστούκι του eurogroup δεν ξύπνησε τον ελληνάρα..
ο τσίπρας είναι εγκλωβισμένος ανάμεσα στο τέρας των προεκλογικών υποσχέσεων που έχτισε, και στην ωμή πραγματικότητα αυτου που αντιμετωπίζει.
ηγήται ενός χαζού λαού που στο τέλος θα τον κατασπαράξει και αυτόν και όλο τον συμφερτό του λαικισμού που κυβερνάει την χώρα αυτην την στιγμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Επίσης 30% των Ελλήνων πιστεύουν ότι τους ψεκάζουν. Και περίπου 50% του πληθυσμού του πλανήτη βλέπουν ένα μπλε-μαύρο φόρεμα ως χρυσό-λευκό. Και αν οι ανατολικογερμανοί πεινούσαν επί σοσιαλισμού δεν το ξέρω, αλλά μια βόλτα να πας στο ανατολικό Βερολίνο (τόσα χρόνια μετά την πτώση του τείχους) τη μιζέρια τη νιώθεις ακόμα.

Άσε που αν ήταν τόσο ανθηρή η εποχή του σοσιαλισμού, τι το ήθελαν το τείχος?

Προσωπικά να μου λείπει και ο σοσιαλισμός και οι λαϊκές συνελεύσεις. Ούτε θέλω να παλέψω για πράγματα που ήδη έχω όπως ελευθερία λόγου.

Σημ.: Δεν έχω φορέσει ποτέ Lacoste ούτε Rolex.
Θέλεις η χώρα μας να αξιοποιήσει τον εθνικό της πλούτο και να ζήσει με τις δυνάμεις της αντί να ζει με δανεικά και τουρισμό; Θέλεις να απεξαρτηθείς από τους ιμπεριαλιστικούς πολέμους που σε δεμεύει το ΝΑΤΟ να συμμετέχεις; Θέλεις δουλειά για όλους δωρεάν, υγεία και παιδεία; Θέλεις να σταματήσει το 97% του πλούτου να το κατέχει το 3% του πληθυσμού; Θέλεις να σταματήσει ο λαός να δυναστεύεται από φτώχια ενώ η Ελλάδα είναι η χώρα με το μεγαλύτερο ρυθμό αύξησης εκατομμυριούχων;(δηλαδή την κρίση την πληρώνει ο λαός και κάποιοι πλουτίζουν από αυτήν)Θέλεις να κυβερνήσουυμε παρέα αντί να μας κυβερνούν αστικές κυβερνήσεις; Δεν θα είναι εύκολο μπορεί να υπάρξουν δύσκολες συνθήκες στην αρχή αλλά θα δείξεις το δρόμο για μια ζωή με υπερηφάνια και δικαιοσύνη. Και σου υπόσχομαι ότι θα έχεις άμεση δημοκρατιά και απεριόριστη ελευθερία λόγου, σε αντίθεση με την δικτατορία των αστών που ελέγχουνν τα ΜΜΕ και όλους τους κοινωνικούς φορείς πρός το συμφέρον των αστικών κομμάτων.( https://e-oikodomos.blogspot.gr/2015/02/blog-post_70.html )
Οι περισσότεροι κκε νέοι σήμερα, έγιναν κομμουνιστές όχι επειδη το επέλεξαν μόνοι τους,απο άποψη η απο μελέτη,
αλλα επειδή οι γονείς τους ή οι παππούδες τους είναι κομμουνιστές.
έχουν μάθει να βλέπουν το κόμμα ώς κάτι ιερο, μια παράδοση που πρέπει να τηρηθεί απο γενια σε γενια..εσενα γιε μου η γιαγια σου ήταν αντάρτησα στην κατοχη.πολέμησε με τον αρη στα βουνα!

η γιαγια σου καημένε κνιτη.. έζησε το 40. τότε ο κομουνισμός ήταν κάτι νέο και είχε κάτι να πεί! άλλες εποχές, παλιές προσδοκίες και όνειρα εκείνης της γενιάς.
τωρα το 2015 μετα απο 100 χρόνια πραγματικής ιστορίας, ο κομμουνισμός έχει ποτιστεί απο αίμα και βρωμάει φασισμό

Ο μαρξισμός-λενινισμός θα είναι πάντα κάτι νέο, ο δρόμος προς την ιδανική αταξική ακρατική κοινωνία.(προσωπικά κανένας συγγενής μου δεν έμεινε στο κόμμα και ελάχιστοι παρέμειναν κομμουνιστές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,825 μηνύματα.
Σαν να διαβάζω ρυζοσπάστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σαν να διαβάζω ρυζοσπάστη.
Και στους γάμους πετάνε ρύζι για να ριζώσουν οι νεόνυμφοι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Θέλεις η χώρα μας να αξιοποιήσει τον εθνικό της πλούτο και να ζήσει με τις δυνάμεις της αντί να ζει με δανεικά και τουρισμό; Θέλεις να απεξαρτηθείς από τους ιμπεριαλιστικούς πολέμους που σε δεμεύει το ΝΑΤΟ να συμμετέχεις; Θέλεις δουλειά για όλους δωρεάν, υγεία και παιδεία; Θέλεις να σταματήσει το 97% του πλούτου να το κατέχει το 3% του πληθυσμού; Θέλεις να σταματήσει ο λαός να δυναστεύεται από φτώχια ενώ η Ελλάδα είναι η χώρα με το μεγαλύτερο ρυθμό αύξησης εκατομμυριούχων;(δηλαδή την κρίση την πληρώνει ο λαός και κάποιοι πλουτίζουν από αυτήν)Θέλεις να κυβερνήσουυμε παρέα αντί να μας κυβερνούν αστικές κυβερνήσεις; Δεν θα είναι εύκολο μπορεί να υπάρξουν δύσκολες συνθήκες στην αρχή αλλά θα δείξεις το δρόμο για μια ζωή με υπερηφάνια και δικαιοσύνη. Και σου υπόσχομαι ότι θα έχεις άμεση δημοκρατιά και απεριόριστη ελευθερία λόγου, σε αντίθεση με την δικτατορία των αστών που ελέγχουνν τα ΜΜΕ και όλους τους κοινωνικούς φορείς πρός το συμφέρον των αστικών κομμάτων.
Όχι δεν θέλω. Δεν θέλω τίποτα που θα είναι δύσκολο "στην αρχή" γιατί η αρχή μπορεί να πάρει 50 χρόνια. Από όλες τις χώρες στον κόσμο αυτή τη στιγμή, τη μόνη που ζηλεύω είναι την Αμερική. Αν μου πρότεινες να γίνουμε περισσότερο σαν την Αμερικη θα το σκεφτόμουν. Αλλά να πάρουμε ένα αποδεδειγμένα αποτυχημένο σύστημα όπως είναι ο κουμουνισμός και να προσπαθούμε να το διορθώσουμε για να γίνουμε η μοναδική χώρα στον κόσμο όπου θα εφαρμοστεί με επιτυχία.... όχι, δεν με ενδιαφέρει αυτή η φαντασίωση.

Και δεν μπορείς να μου υποσχεθείς τίποτα, γιατί απλούστατα δεν είσαι σε θέση. Αλλιώς μπορώ κι εγώ να σου υποσχεθώ ότι αύριο θα βρέχει καλαμαράκια (ό,τι του λείπει του καθενός...) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Αυτό με την Αμερική θα προτιμούσα να το απαντήσει κάποιος άλλος γιατι θα βγάλω πολύ μίσος και συναισθηματισμό και δεν το θέλω.



Θέλω να γίνω σαν Αμερικάνος μαρέσει στα κρυφά κι ο Μητροπάνος που είπε και ο Πανούσης σε ενα ωραίο τραγούδι του για τους Νεοέλληνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

photon

Νεοφερμένος

Ο photon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
murica <3

stereotypes <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • rsz_dnwu9rgy.jpg
    rsz_dnwu9rgy.jpg
    57.8 KB · Εμφανίσεις: 105

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτό με την Αμερική θα προτιμούσα να το απαντήσει κάποιος άλλος γιατι θα βγάλω πολύ μίσος και συναισθηματισμό και δεν το θέλω.
Δεν χρειάζομαι κάποιον να μου το απαντήσει :P Ούτε είπα ότι θέλω να γίνουμε Αμερική, αλλά ότι αν είναι να παραδειγματιστούμε από μια άλλη χώρα, θα προτιμούσα να προσπαθήσουμε να πάρουμε τα καλά της Αμερικής και να βελτιώσουμε τα κακά της, και όχι να προσπαθούμε να εφαρμόσουμε τα αποτυχημένα συστήματα της Ανατολικής Γερμανίας, της Τσεχοσλοβακίας, της ΕΣΣΔ, της Κίνας ή της Βόρειας Κορέας.

Ξαναδιάβασε την απάντησή μου γιατί μάλλον τυφλώθηκες από το μίσος σου και κατάλαβες άλλα αντί άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.


Το σφυροδρέπανο θα ξανασηκωθεί :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kozi

Νεοφερμένος

Ο Kozi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
προσωπικα ψηφισα συριζα και το μετανιωνω.παρουσιασαν μια και καλα διαπραγματευση με τους εταιρους,απο το σκισμενο μνημονιο πηγαμε στην παραταση του και απο την τροικα πηγαμε στους θεσμους.καπου δηλωσε ενας βουλευτης του συριζα πως εμεις δε θα το πουμε μνημονιο,αλλα συμφωνια...στην ουσια τιποτα δεν αλλαξε..μακαρι να κανω λαθος και να βγω ψευτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,825 μηνύματα.
προσωπικα ψηφισα συριζα και το μετανιωνω.παρουσιασαν μια και καλα διαπραγματευση με τους εταιρους,απο το σκισμενο μνημονιο πηγαμε στην παραταση του και απο την τροικα πηγαμε στους θεσμους.καπου δηλωσε ενας βουλευτης του συριζα πως εμεις δε θα το πουμε μνημονιο,αλλα συμφωνια...στην ουσια τιποτα δεν αλλαξε..μακαρι να κανω λαθος και να βγω ψευτης.

πρέπει να είσαι αφελής αν πιστεύεις ότι θα αλλάξει κάτι ο ΣΥΡΙΖΑς
ήδη η πρώτη υποχώρηση του ΣΥΡΙΖΑ είναι το γεγονός της συνεργασίας με τους ΑΝΕΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kozi

Νεοφερμένος

Ο Kozi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
πρέπει να είσαι αφελής αν πιστεύεις ότι θα αλλάξει κάτι ο ΣΥΡΙΖΑς
ήδη η πρώτη υποχώρηση του ΣΥΡΙΖΑ είναι το γεγονός της συνεργασίας με τους ΑΝΕΛ.

εσυ ποιος πισευεις οτι θα αλλαζε κατι;κομμα περιμενω να μου πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
εσυ ποιος πισευεις οτι θα αλλαζε κατι;κομμα περιμενω να μου πεις.

μόνο το ΚΚΕ :P

Κανένα θα σου πει και θα χει δίκιο ουσιαστικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,825 μηνύματα.

Kozi

Νεοφερμένος

Ο Kozi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 76 μηνύματα.

και τοτε ποια ειναι η λυση;θα συνεχισει ο ελληνικος λαος να ζει ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top