[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
και τοτε ποια ειναι η λυση;θα συνεχισει ο ελληνικος λαος να ζει ετσι;

Αμέ. Το πρόβλημα είναι ότι ο Ελληνικός λαός δεν έμαθε ποτέ από τα λάθη του εδώ και κάποιους αιώνες. Δεν μου κάνει καμία εντύπωση διότι μετά από ένα σημείο, οι ψυχίατροι λένε ότι εμφανίζεται το σύνδρομο του θύματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Αμέ. Το πρόβλημα είναι ότι ο Ελληνικός λαός δεν έμαθε ποτέ από τα λάθη του εδώ και κάποιους αιώνες. Δεν μου κάνει καμία εντύπωση διότι μετά από ένα σημείο, οι ψυχίατροι λένε ότι εμφανίζεται το σύνδρομο του θύματος.

Ψηφίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kozi

Νεοφερμένος

Ο Kozi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Αμέ. Το πρόβλημα είναι ότι ο Ελληνικός λαός δεν έμαθε ποτέ από τα λάθη του εδώ και κάποιους αιώνες. Δεν μου κάνει καμία εντύπωση διότι μετά από ένα σημείο, οι ψυχίατροι λένε ότι εμφανίζεται το σύνδρομο του θύματος.

συμφωνω σε ολα οσα λες,αλλα πρεπει να σταματησουμε την κριτικη και να προτεινουμε λυσεις γιατι ολα εχουν αποτυχει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
H αρχή ας γίνει από την αυτογνωσία Μπαρουφάκη. :P

(κλαίω ρε φίλε με το nick...είναι με ένα ν :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Είναι πολύ αστείο που άνθρωποι που είστε κατά των διαδηλώσεων και των γενικών αντικρατικών ενεργειών λέτε ότι κανένα κόμμα δεν θα μας σώσει και πάλι υποστηρίζετε την κοινοβουλευτική δημοκρατία :P
ninjaedit: Δεν το λέω για 'σένα συγκεκριμένα, αυτά ακούω και από γνωστούς και φίλους, μόνο παράπονα δίχως ίχνος ελπίδας και ανησυχώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Είναι πολύ αστείο που άνθρωποι που είστε κατά των διαδηλώσεων και των γενικών αντικρατικών ενεργειών λέτε ότι κανένα κόμμα δεν θα μας σώσει και πάλι υποστηρίζετε την κοινοβουλευτική δημοκρατία :P
ninjaedit: Δεν το λέω για 'σένα συγκεκριμένα, αυτά ακούω και από γνωστούς και φίλους, μόνο παράπονα δίχως ίχνος ελπίδας και ανησυχώ.

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 58kzcc7.png
    58kzcc7.png
    786.8 KB · Εμφανίσεις: 142

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι απεργίες, τα σωματεία, οι επιτροπές, οι εκλογές, είναι μέρη του συστήματος, και δεν αλλάζουν τίποτα.

Αυτό που πρέπει να αλλάξει είναι η νοοτροπία του κάθε ανθρώπου στην καθημερινή του ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Οι απεργίες, τα σωματεία, οι επιτροπές, οι εκλογές, είναι μέρη του συστήματος, και δεν αλλάζουν τίποτα.

Αυτό που πρέπει να αλλάξει είναι η νοοτροπία του κάθε ανθρώπου στην καθημερινή του ζωή.
Όλοι λέμε ότι πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία. Πώς γίνεται όμως αυτό; Διότι εγώ πιστεύω ότι η "νοοτροπία του Έλληνα" είναι απλά ο αποδιοπομπαίος τράγος για τα προβλήματα μας και ότι η νοοτροπία καλλιεργείται μες το περιβάλλον που μεγαλώνει κάποιος, δεν είναι κάτι το έμφυτο από την γέννηση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Οι απεργίες, τα σωματεία, οι επιτροπές, οι εκλογές, είναι μέρη του συστήματος, και δεν αλλάζουν τίποτα.

Αυτό που πρέπει να αλλάξει είναι η νοοτροπία του κάθε ανθρώπου στην καθημερινή του ζωή.

Η νοοτροπία θα σταματήσει την εκμετάλλευση; Θα κάνει ανθρώπινο τον καπιταλισμό; Αν όλοι οι εργαζόμενοι οργανωθούν στα ταξικά σωματία και κάνουν γενικές μαζικές απεργίες διαρκείας δεν θα παραλύσει το σύστημα;

-καταδίκες σε φυλάκιση στελεχών του ΠΑΜΕ και του ΚΚΕ, καθώς και όσων ακολούθησαν το ΠΑΜΕ σε απεργιακές κινητοποιήσεις, 2013-2014:
1. Πέτρος Πουντίδης, 5 μήνες φυλακή με αναστολή
2. Παύλος Πουντίδης, 5 μήνες φυλακή με αναστολή
3. Σωτήρης Ζαριανόπουλος, 6 μήνες φυλακή με αναστολή (ευρωβουλευτης του ΚΚΕ)
4. Άννα Ανανιάδου, 6 μήνες φυλακή με αναστολή
5. Γιώργος Σιφωνιός, 23 μήνες φυλακή με αναστολή
6. Νάσος Παυλάκης, 23 μήνες φυλακή με αναστολή
7. Νίκος Χαροκόπος, 23 μήνες φυλακή με αναστολή
8. 22 ακόμα χαλυβουργοί, 21 μήνες φυλακή με αναστολή
9. Άκης Αντωνίου, 12 μήνες φυλακή με αναστολή
10. Πέτρος Πουντίδης, 12 μήνες φυλακή με αναστολή (δεύτερη ποινή φυλάκισης)
11. Σοφία Καλαντίδου, 5 μήνες φυλακή με αναστολή (βουλευτης του ΚΚΕ )
12. Βαγγέλης Δεληολάνης, 5 μήνες φυλακή με αναστολή
Σύνολο: 10 + χρόνια (125 μήνες) φυλακή για τα στελέχη του ΚΚΕ και του ΠΑΜΕ, καθώς και τους ηγέτες προσκείμενων συνδικάτων,
και 38.5 χρόνια φυλακή για τους 22 Χαλυβουργούς.
Συστημικοί αυτοί ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Επίσης 30% των Ελλήνων πιστεύουν ότι τους ψεκάζουν.
Και 70% των Ελλήνων πιστεύουν στο trolling. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Οι απεργίες, τα σωματεία, οι επιτροπές, οι εκλογές, είναι μέρη του συστήματος, και δεν αλλάζουν τίποτα.

Αυτό που πρέπει να αλλάξει είναι η νοοτροπία του κάθε ανθρώπου στην καθημερινή του ζωή.

Είσαι πρόθυμος να διαθέσεις το μέλλον σου και το μέλλον των παιδιών σου σε αυτούς τους ανθρώπους που έχουν δείξει ότι δεν αλλάζουν; Άμα δεν σ' αρέσει ο κόσμος σου μάλλον δική σου δουλειά είναι να τον αλλάξεις (ή να αλλάξεις ο ίδιος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
προσωπικα ψηφισα συριζα και το μετανιωνω.παρουσιασαν μια και καλα διαπραγματευση με τους εταιρους,απο το σκισμενο μνημονιο πηγαμε στην παραταση του και απο την τροικα πηγαμε στους θεσμους.καπου δηλωσε ενας βουλευτης του συριζα πως εμεις δε θα το πουμε μνημονιο,αλλα συμφωνια...στην ουσια τιποτα δεν αλλαξε..μακαρι να κανω λαθος και να βγω ψευτης.

Δεν έγινε παράταση του μνημονίου, έγινε παράταση της δανειακής σύμβασης. Η κυβέρνηση έδωσε δικό της σχέδιο μεταρρυθμίσεων και η ΕΕ το ενέκρινε. Πού την είδατε την τρόικα και το μνημόνιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Δεν είναι Γιάνης είναι Γιαννάκης....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είσαι πρόθυμος να διαθέσεις το μέλλον σου και το μέλλον των παιδιών σου σε αυτούς τους ανθρώπους που έχουν δείξει ότι δεν αλλάζουν; Άμα δεν σ' αρέσει ο κόσμος σου μάλλον δική σου δουλειά είναι να τον αλλάξεις (ή να αλλάξεις ο ίδιος).

Εγώ προσπαθώ να αλλάξω ότι μπορώ στον κύκλο μου. Να αποκτήσω μια σωστή νοοτροπία στην ζωή μου. Αν το έκανε ο καθένας αυτό, θα ήμασταν αυτομάτως σε μια καλύτερη κοινωνία σε λίγα χρόνια.

Αν δεν αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι, πως θα αλλάξει η κοινωνία? Θα ψηφίσουμε κάποιους ήρωες που θα έρθουν να μας σώσουν από την βλακεία που μας δέρνει και θα βελτιώσουν τις συνθήκες ζωής από την καλή τους την καρδιά? Όχι. Η κυβερνήσεις είναι το πρόσωπο της κοινωνίας. Ακόμα και άγιους να ψηφίζαμε, σε αυτήν την Ελλάδα αργά ή γρήγορα η διαφθορά θα τους έπαιρνε.

Όσον αφορά εσένα Alejandro che 7 δεν μπορώ να σου απαντάω γιατί τα μηνύματα σου έχουν καθαρά κομματικό χρώμα και δεν ξέρω καν αν αυτά που λες τα σκέφτηκες εσύ ή τα βρήκες γραμμένα ή τα παπαγάλισες από τον κύκλο σου. Τα παραδείγματα για το κόμμα σου και τους από πάνω, τα οποία το θάβουν και δείχνουν την ψεύτικη πλευρά του είναι πολλά. Θα πω μονάχα ένα. Η Παπαρήγα, επί χρόνια αρχηγός κόμματος, την προσκυνούσατε μπορώ να πω, είχε στείλει την κόρη της στο Κολέγιο Αθηνών και μετά στο αμερικάνικο Deree. Αυτό από μόνο του φτάνει για να φανεί το πόσο διπρόσωπο είναι αυτό το κόμμα. Δεν ξέρω τι σας είπε για να το δικαιολογήσει. Καμιά μαλακία θα ήταν 1000%. Έχουμε το κομμουνιστικό κόμμα και την αρχηγό του να στέλνει το παιδί του σε ιδιωτικές σπουδές, στο αμερικάνικο κολέγιο της Ελλάδας. Γελάνε οι πέτρες. Αλλά αυτή η πράξη από μόνη της δείχνει πόσο βρώμικο είναι αυτό το πράγμα. Δεν χαλιέμαι καν με τον κομμουνισμό. Ο κομμουνισμός σαν σύστημα θα μπορούσε να είναι καλός. Δεν είναι το θέμα ότι δεν μου αρέσει ο κομμουνισμός. Οι γονείς μου είναι από ΕΣΣΔ και αναπολούν μερικά πράγματα από εκεί. Δεν μιλάω καν για ιδεολογία πολιτική. Αλλά το πράγμα που λέγεται ΚΚΕ είναι ψεύτικο όσο δεν πάει. Μια κοροϊδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Εγώ προσπαθώ να αλλάξω ότι μπορώ στον κύκλο μου. Να αποκτήσω μια σωστή νοοτροπία στην ζωή μου. Αν το έκανε ο καθένας αυτό, θα ήμασταν αυτομάτως σε μια καλύτερη κοινωνία σε λίγα χρόνια.

Αν δεν αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι, πως θα αλλάξει η κοινωνία? Θα ψηφίσουμε κάποιους ήρωες που θα έρθουν να μας σώσουν από την βλακεία που μας δέρνει και θα βελτιώσουν τις συνθήκες ζωής από την καλή τους την καρδιά? Όχι. Η κυβερνήσεις είναι το πρόσωπο της κοινωνίας. Ακόμα και άγιους να ψηφίζαμε, σε αυτήν την Ελλάδα αργά ή γρήγορα η διαφθορά θα τους έπαιρνε.

Όσον αφορά εσένα Alejandro che 7 δεν μπορώ να σου απαντάω γιατί τα μηνύματα σου έχουν καθαρά κομματικό χρώμα και δεν ξέρω καν αν αυτά που λες τα σκέφτηκες εσύ ή τα βρήκες γραμμένα ή τα παπαγάλισες από τον κύκλο σου. Τα παραδείγματα για το κόμμα σου και τους από πάνω, τα οποία το θάβουν και δείχνουν την ψεύτικη πλευρά του είναι πολλά. Θα πω μονάχα ένα. Η Παπαρήγα, επί χρόνια αρχηγός κόμματος, την προσκυνούσατε μπορώ να πω, είχε στείλει την κόρη της στο Κολέγιο Αθηνών και μετά στο αμερικάνικο Deree. Αυτό από μόνο του φτάνει για να φανεί το πόσο διπρόσωπο είναι αυτό το κόμμα. Δεν ξέρω τι σας είπε για να το δικαιολογήσει. Καμιά μαλακία θα ήταν 1000%. Έχουμε το κομμουνιστικό κόμμα και την αρχηγό του να στέλνει το παιδί του σε ιδιωτικές σπουδές, στο αμερικάνικο κολέγιο της Ελλάδας. Γελάνε οι πέτρες. Αλλά αυτή η πράξη από μόνη της δείχνει πόσο βρώμικο είναι αυτό το πράγμα. Δεν χαλιέμαι καν με τον κομμουνισμό.
Ο κομμουνισμός σαν σύστημα θα μπορούσε να είναι καλός. Δεν είναι το θέμα ότι δεν μου αρέσει ο κομμουνισμός. Οι γονείς μου είναι από ΕΣΣΔ και αναπολούν μερικά πράγματα από εκεί. Δεν μιλάω καν για ιδεολογία πολιτική. Αλλά το πράγμα που λέγεται ΚΚΕ είναι ψεύτικο όσο δεν πάει. Μια κοροϊδία.

Γενικά οι Κομμουνιστές έχουν μια τάση να επιλέγουν καλά σχολεία με όποιο κόστος (υλικό). Ακόμη και ο Κομμουνιστής Δικτάτορας Κιμ Ουν απόφοιτος ιδιωτικού Ελβετικού κολεγίου (γυμνασίου-λυκείου) είναι. Ο Περισσός εξέφρασε την λύπη του για το θάνατο του πατέρα του, Κιμ Ιλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Εγώ προσπαθώ να αλλάξω ότι μπορώ στον κύκλο μου. Να αποκτήσω μια σωστή νοοτροπία στην ζωή μου. Αν το έκανε ο καθένας αυτό, θα ήμασταν αυτομάτως σε μια καλύτερη κοινωνία σε λίγα χρόνια.

Αν δεν αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι, πως θα αλλάξει η κοινωνία? Θα ψηφίσουμε κάποιους ήρωες που θα έρθουν να μας σώσουν από την βλακεία που μας δέρνει και θα βελτιώσουν τις συνθήκες ζωής από την καλή τους την καρδιά? Όχι. Η κυβερνήσεις είναι το πρόσωπο της κοινωνίας. Ακόμα και άγιους να ψηφίζαμε, σε αυτήν την Ελλάδα αργά ή γρήγορα η διαφθορά θα τους έπαιρνε.

Όσον αφορά εσένα Alejandro che 7 δεν μπορώ να σου απαντάω γιατί τα μηνύματα σου έχουν καθαρά κομματικό χρώμα και δεν ξέρω καν αν αυτά που λες τα σκέφτηκες εσύ ή τα βρήκες γραμμένα ή τα παπαγάλισες από τον κύκλο σου. Τα παραδείγματα για το κόμμα σου και τους από πάνω, τα οποία το θάβουν και δείχνουν την ψεύτικη πλευρά του είναι πολλά. Θα πω μονάχα ένα. Η Παπαρήγα, επί χρόνια αρχηγός κόμματος, την προσκυνούσατε μπορώ να πω, είχε στείλει την κόρη της στο Κολέγιο Αθηνών και μετά στο αμερικάνικο Deree. Αυτό από μόνο του φτάνει για να φανεί το πόσο διπρόσωπο είναι αυτό το κόμμα. Δεν ξέρω τι σας είπε για να το δικαιολογήσει. Καμιά μαλακία θα ήταν 1000%. Έχουμε το κομμουνιστικό κόμμα και την αρχηγό του να στέλνει το παιδί του σε ιδιωτικές σπουδές, στο αμερικάνικο κολέγιο της Ελλάδας. Γελάνε οι πέτρες. Αλλά αυτή η πράξη από μόνη της δείχνει πόσο βρώμικο είναι αυτό το πράγμα. Δεν χαλιέμαι καν με τον κομμουνισμό. Ο κομμουνισμός σαν σύστημα θα μπορούσε να είναι καλός. Δεν είναι το θέμα ότι δεν μου αρέσει ο κομμουνισμός. Οι γονείς μου είναι από ΕΣΣΔ και αναπολούν μερικά πράγματα από εκεί. Δεν μιλάω καν για ιδεολογία πολιτική. Αλλά το πράγμα που λέγεται ΚΚΕ είναι ψεύτικο όσο δεν πάει. Μια κοροϊδία.

Να κρίνεις αντικειμενικά το περιεχόμενο από ότι διαβάζεις. Όλοι διαμορφώνουμε απόψεις από τις εμπειρίες, τα διαβάσματα και τις επιρροές μας κανένας δεν έχει 100% δικές του απόψεις. Από τα διαβάσματα μου και τη θεώρηση μου για τον κόσμο έγινα κομμουνιστής και πολύ αργότερα αποφάσισα να οργανωθώ στο κόμμα που θεωρώ ότι παλεύει περισσότερο ορθά για την ιδεολογία μου. Το ΚΚΕ να το κρίνεις απο το πρόγραμμα, από την παρουσία του στο κίνημα, από την ειλικρίνια με την οποία μιλάει στο λαό. Το ΚΚΕ ποτέ δεν έδωσε ψεύτικες υποσχέσεις στο λαό, ποτέ δε του είπε ότι αυτό θα είναι ο σωτήρας του. Του είπε ότι για να αλλάξει τη ζωή του πρέπει να αγωνιστεί. Αντίθετα εσύ επιλέγεις να το κρίνεις από το που έστειλε η Παπαρήγα το παιδί της σχολείο. Ενώ είναι γνωστό ότι η Παπαρήγα ζει με τη σύνταξη της και ότι οι βουλευτικοί μισθοί πάνε στο κόμμα., σε αντίθεση με τους βολεμένους των αστικών κομμάτων. Λίγοι πολιτικοί είχαν την εντιμότητα της συντρόφισσας που αφιέρωσε τη ζωή της στον αγώνα για ένα καλύτερο κόσμο, που έχει αγωνιστεί σκληρά για την χειραφέτηση της γυναίκας, που έχει ζήσει δύσκολες στιγμές που παραλείπετε να αναφέρετε όπως τον θάνατο του άλλου παιδιού της. Σκεφτήκατε άραγε πόσο στοιχίζει σε μια μάνα να χάνει το παιδί της; Αντίθετα στέκεστε στο ότι επέλεξε να αφείνει την κόρη που της απέμεινε σε ιδιωτικό σχολείο. Δεν είναι λογικό όταν αυτή θα έλοιπε της περισσότερες ώρες της ημέρας από το σπίτι; Σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο επίσης πήγε αν δεν το ξέρετε η κόρη της αναγκαστικά μετα από αποτυχία στις πανελλήνιες. Κάτι έπρεπε να σπουδάσει ώστε να μπορέσει να ζήσει. Δυστυχώς έτσι βάναυσος είναι ο καπιταλισμός. Σταματήστε λοιπόν να επιτίθεστε σε μία πολιτικό σπάνιου ήθους που αγωνίστηκε σκληρά για μια καλύτερη κοινωνία και κοιτάξτε καλύτερα τους πολιτικούς των αστικών κομμάτων όπως για παράδειγμα μερικούς βουλευτές του Σύριζα που ζητούν να μην καταργηθεί το βουλευτικό αυτοκίνητο γιατι τους είναι λέει απαραίτητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν είναι Γιάνης είναι Γιαννάκης....:whistle:

Ναι αν δε ξέρουμε τι σημαίνει η κάθε έννοια λογικό είναι να νομίζουμε ότι ο άλλος παίζει με τις λέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Αντί να ασχολούμαστε με το ΚΚΕ και λοιπές μπούρδες, ας δούμε κάτι σοβαρότερο: https://www.news.gr/kosmos/alles-hor...tzihantistes-shediazoyn-apovash-se-ellad.html

Το ΚΚΕ με αυτά που λέει περί εξόδου από ΝΑΤΟ είναι επικίνδυνο. Πρέπει η Δύση να αποτρέψει την κατάσταση μια και καλή, όχι να κάνει ό,τι εξυπηρετεί συγκεκριμένα οικονομικά συμφέροντα, όπως στο παρελθόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Το ΚΚΕ με αυτά που λέει περί εξόδου από ΝΑΤΟ είναι επικίνδυνο. Πρέπει η Δύση να αποτρέψει την κατάσταση μια και καλή, όχι να κάνει ό,τι εξυπηρετεί συγκεκριμένα οικονομικά συμφέροντα, όπως στο παρελθόν.
το κκε είναι πεθαμένο κόμμα, το συριζα και οι ελιγμοί του ειναι που με φοβίζουν.
απο την μία κατηγορείς το νάτο, και ασκεις βέτο στις κυρώσεις κατα της ρωσίας, και απο την άλλη μόλις στην μπεί λίγο ο τούρκος(όπως έγινε χθες) τρέχεις με διαβήματα στο νατο για να κάνει ντα στην τουρκία. αυτα δείχνουν χώρα μπάχαλο.

και στο εσωτερικο το μπαχαλο είναι πολλαπλάσιο
ο πανούσης λέει οτι θα στείλει όλους τους παράνομους μετανάστες στην ευρώπη, ενω στελέχη του σύριζα ρίχνουν τον φράκτη στον έβρο..ως κάτι φασιστικο..

η εε λέει οτι για να δώσει χρήμα θα πρέπει να τηρηθεί η προηγούμενη συμφωνία, και η κυβέρνηση ανεβάζει τους μισθούς στην δεη:mad: ξαναπροσλαμβάνει όλη την ερτ, ανεβάζοντας το τέλος που θα πληρώνουμε:mad:

ο λαφαζάνης κλείνει το εργοστάσιο στις σκουριές δημιουργώντας 2.000 ανέργους και βάζει ΣΤΟΠ στην επένδυση του ελληνικού που θα δημιουργούσε 15.000 θέσεις εργασίας

ο καμένος ανεβάζει τους μισθούς στον στρατό και δίνει επιδόματα
ο στρατούλης δίνει 13 σύνταξη

ο βαρουφάκης λέει οτι θα βρεί τα χρήματα για να πληρώσει το δντ κόβοντας 50% τα έξοδα στην υγεία:P
και θα ξεγελάσει την τρόικα ανεβάζοντας μόνο το φπα σε ένα ασήμαντο προιόν για το θεαθήναι και μόνο

το συριζα είναι διχασμένο σε σημείο ρήξης..ο αλέξης δεν κυβερνάει ούτε το ίδιο του το κόμμα.
οι ανελ λένε οτι δεν θα ψήφιζαν την παράταση που συμφώνησε ο βαρουφάκης αν ερχόταν στην βουλή:worry:

και όλα αυτα ενω τα ταμεια είναι άδεια, η ώρα μηδέν πλησιάζει, και η εε βλέπει κάθε κίνηση και δήλωση των τρελών που μας κυβερνούν
οι άνθρωποι δέν είναι απλά ανίκανοι.. είναι επικίνδυνοι για την χώρα.

οι βάρβαροι πλησιάζουν στην ρώμη και οι ρωμαίοι απολαμβάνουν άρτο και θεάματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Αντί να ασχολούμαστε με το ΚΚΕ και λοιπές μπούρδες, ας δούμε κάτι σοβαρότερο: https://www.news.gr/kosmos/alles-hor...tzihantistes-shediazoyn-apovash-se-ellad.html

Το ΚΚΕ με αυτά που λέει περί εξόδου από ΝΑΤΟ είναι επικίνδυνο. Πρέπει η Δύση να αποτρέψει την κατάσταση μια και καλή, όχι να κάνει ό,τι εξυπηρετεί συγκεκριμένα οικονομικά συμφέροντα, όπως στο παρελθόν.

Καταδικάζεις τα εγκλήματα του ΝΑΤΟ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top