[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Επίσης αυτή η καραμέλα με την ανάπτυξη έχει παραγίνει. Μιλάνε για σημάδια ανάπτυξης τον τελευταίο χρόνο δε λένε λέξη όμως για το ΑΕΠ ως σύνολο που έχει κάνει βουτιά απ' το 2010. Φούμαρα παντού. Όταν πιέζουν τους ευρωπαίους για αναπτυξιακό πακέτο τι νομίζετε πως σημαίνει αυτό; εκτός κι αν για μερικούς ανάπτυξη σημαίνει ιδιωτικοποιήσεις, και μειώσεις μισθών και συντάξεων.

1. τεραστια σημαδια αναπτυξης τον τελευταιο χρονο. ειχε διαμορφωθει δηλαδη ο πυθμενας της μεγαλης πτωσης τοσα χρονια και το μελλον θα ηταν ελπιδοφορο απο εδω και περα. τωρα βεβαια κανουμε νεους πυθμενες. και παντα υπαρχει χειροτερο απο το ηδη κακο. για αυτο μην υποβαθμιζεις τα καλα σημαδια. σε μια κριση το να ξερεις οτι εχει διαμορφωθει ο πατος και απο εδω και περα ανεβαινουμε ειναι πολυ σημαντικο και αυτο απο μονο του επιταχυνει την αναπτυξη. τωρα που αυτο δεν ισχυει βλεπεις ποια ειναι η ψυχολογια του κοσμου.
2. αναπτυξη γινεται με επενδυσεις. επενδυσεις γινονται με ιδιωτικοποιησεις και μειωση εργατικου κοστους μεταξυ αλλων. οσο δεν λαμβανουμε σωστα μετρα και βασικα οσο δεν τα εφαρμοζουμε θα ειμαστε σε μνημονια μεχρι να γερασουμε.

Κειμενο "Υπερ του οχι της αξιοπρεπειας" απο πανεπιστημιακους."

https://www.efsyn.gr/sites/efsyn.gr/files/panepistimiakoi_-_2_ioylioy_2015.pdf

εχω μια απορια εδω. τι σημαινει πανεπιστημιακος? δηλαδη οχι καθηγητες?
δεν ξερω εγω απο τη σχολη μου δεν βρηκα κανεναν στο κειμενο του οχι. ολοι στο ναι ηταν.
(https://www.kathimerini.gr/821661/article/epikairothta/politikh/yper-toy-nai-247-epifaneis-ka8hghtes)
αυτο με κανει να υποψιαζομαι διαφορα..αν μπορειτε ριξτε μια ματια κ εσεις να μου πειτε αν στο οχι ειναι οντως καθηγητες.

Μην περιμένεις να σου εξηγήσει κανένας. Δες την πρόταση που θα ψηφίσουμε και αποφάσισε αν θέλεις να ισχύσουν τέτοια μέτρα ή όχι ΕΣΥ.

μα τι λες?
η κυβερνηση εχει συμφωνησει στο 90% των μετρων στα οποια θα πεις οχι. και προτιθεται να υπογραψει κιολας.. κοροιδια δηλαδη.
πρωτη φορα θα γινει να υπογραψει και ο λαος να χαιρεται κιολας.. αυτο ειναι οντως κατορθωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Το καψόνι του κόσμου στις ουρές των ΑΤΜ, ο εξευτελισμός των απόμαχων της ζωής που παρακαλάνε καθημερινά για μια χούφτα ευρώ από τη σύνταξή τους, η ασφυξία στην αγορά και οι ήδη τεράστιες ζημιές στις επιχειρήσεις, η βόμβα στον τουρισμό σε περίοδο αιχμής της τουριστικής περιόδου, όλα αυτά έγιναν επειδή η πρόταση για τη συμφωνία δεν θα περνούσε στη Βουλή...
https://news.in.gr/economy/article/?aid=1500009749
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αποφασίζει. Αλλά την επιλογή του να την υποστηρίζει με επιχειρήματα και όχι να λέει "θα ψηφίσω ΟΧΙ για την αξιοπρέπεια της ελλάδας, για να αντισταθώ και για να γίνω δεύτερος μεταξάς", και άλλα τέτοια λόγια που είναι πολύ ωραίο να τα ακούς αλλά από ουσία μηδέν.






Ξέρεις τι επιχείρηματα έχω ακούσει αυτές τις μέρες από όσους τάσσονται υπέρ του ΄΄ΝΑΙ΄΄?
-Θα κλείσουν τα ινστιτούτα ομορφιάς, τα κομμωτήρια, που θα φτιάξω τα νύχια μου, έχω κάνει τα κουμάντα μου στα 25 μου και έχω κάνει καριέρα ως ψιλικαντζής ας πρόσεχαν όσοι δεν προσπάθησαν...

Δεν υπάρχει αντικειμενικότητα από κανένα μέσον, όλα στρατευμένα...

Μπορούμε να ζήσουμε με 50Ε είναι αρκετά, για να περνάμε τη μέρα μας.

Είναι απαράδεκτο να στηρίζουμε τον Γιούνκερ, τη Μέρκελ, το Σόιμπλε και να βγάζουμε ψεύτες τη δική μας κυβέρνηση.

Έχουμε χάσει την αξιοπρέπειά μας, τις αξίες μας. Το μόνο που μας νοιάζει είναι να πάμε διακοπές και να φοράμε μπλουζάκια Hilfiger, Atrattivo και δε ξερω εγώ τι άλλο.

Είναι χρέος μας να ψηφίσούμε ΟΧΙ. Διαφορετικά γιατί βγάλαμε τον Τσίπρα το Γενάρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ξέρεις τι επιχείρηματα έχω ακούσει αυτές τις μέρες από όσους τάσσονται υπέρ του ΄΄ΝΑΙ΄΄?
-Θα κλείσουν τα ινστιτούτα ομορφιάς, τα κομμωτήρια, που θα φτιάξω τα νύχια μου, έχω κάνει τα κουμάντα μου στα 25 μου και έχω κάνει καριέρα ως ψιλικαντζής ας πρόσεχαν όσοι δεν προσπάθησαν...
Δεν μπορώ να κάνω κάτι αν συναναστρέφεσαι με βλάκες και χαζογκόμενες και αυτά είναι τα επιχειρήματα που ακούς.

Είναι χρέος μας να ψηφίσούμε ΟΧΙ. Διαφορετικά γιατί βγάλαμε τον Τσίπρα το Γενάρη?
Και γω αυτό αναρωτιέμαι. Το δίλημμα της κάλπης τον Ιανουάριο ήτανε: ο Τσίπρας να αφήσει πίσω τα μνημόνια και να προχωρήσει σε νέα πιο ευνοϊκή συμφωνία μέσα στο ευρώ. Για αυτό τον ψηφίσαμε. Τώρα, γιατί πάμε σε δημοψήφισμα με ακριβώς το ίδιο (υποτίθεται) δίλημμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ξέρεις τι επιχείρηματα έχω ακούσει αυτές τις μέρες από όσους τάσσονται υπέρ του ΄΄ΝΑΙ΄΄?
-Θα κλείσουν τα ινστιτούτα ομορφιάς, τα κομμωτήρια, που θα φτιάξω τα νύχια μου, έχω κάνει τα κουμάντα μου στα 25 μου και έχω κάνει καριέρα ως ψιλικαντζής ας πρόσεχαν όσοι δεν προσπάθησαν...

Αυτό είναι το πρόβλημα ή ότι δε θα μπορούμε να εισάγουμε ό,τι δεν παράγεται στη χώρα σε περίπτωση εξόδου από την ευρωζώνη; (αυτοκίνητα, ηλεκτρικά είδη, φάρμακα, πετρέλαιο, η λίστα δεν τελειώνει)

Επίσης, αυτό που ορισμένοι αποκαλείτε αξιοπρέπεια, να σταματήσουν τα μέτρα και να μη χρωστάμε σε κανέναν, εγώ το αποκαλώ αποποίηση ευθυνών. Όπου απαιτούνται μεγάλες λέξεις για να στηριχθεί μια θέση, είναι ξεκάθαρο ότι εκλείπουν τα σοβαρά επιχειρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Διαβάζω την είδηση ότι ο Πρόεδρος των Ελληνικών Πετρελαίων (ΕΛ.ΠΕ) Στάθης Τσοτσορός με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης των ΕΛ.ΠΕ στις 25 Ιουνίου αύξησε τις ετήσιες αποδοχές του σε 280.000 ευρώ από 170.000 ευρώ που έπαιρνε ο προηγούμενος πρόεδρος της εταιρείας.
Θα ήθελα να δω την απόφαση της γενικής συνέλευσης ή μια διάψευση από την εταιρεία. Γιατί αδυνατώ να πιστέψω την είδηση. Γιατί η αντιληπτική μου ικανότητα θα περιορίσει την αντίδρασή μου στο να πάρω την απόδειξη καταβολής των 480 ευρώ σύνταξης του πατέρα μου και να του τη χώσω στον κώλο.
Και μη μου ξαναμιλήσει κανείς για ψυχραιμία μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
[/SIZE]Και γω αυτό αναρωτιέμαι. Το δίλημμα της κάλπης τον Ιανουάριο ήτανε: ο Τσίπρας να αφήσει πίσω τα μνημόνια και να προχωρήσει σε νέα πιο ευνοϊκή συμφωνία μέσα στο ευρώ. Για αυτό τον ψηφίσαμε. Τώρα, γιατί πάμε σε δημοψήφισμα με ακριβώς το ίδιο (υποτίθεται) δίλημμα;






Μια φορά ζητάει πρωθυπουργός τη γνώμη μας...

Να θυμήσω ότι κρίση υπάρχει εδώ και 5-6 χρόνια κι όχι 5 μέρες. Απλά κάποιοι δε το ξέρανε και μέσα σε μια εβδομάδα δε μπορούν να το συνειδητοποιήσουνε. Γι αυτό κι ο χαμός. Όταν κόσμος πηδούσε από τα μπαλκόνια δεν είδα ταραχή. Άρα, το μόνο που μας νοιάζει είναι η τράπεζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Μια φορά ζητάει πρωθυπουργός τη γνώμη μας...

Να θυμήσω ότι κρίση υπάρχει εδώ και 5-6 χρόνια κι όχι 5 μέρες. Απλά κάποιοι δε το ξέρανε και μέσα σε μια εβδομάδα δε μπορούν να το συνειδητοποιήσουνε. Γι αυτό κι ο χαμός. Όταν κόσμος πηδούσε από τα μπαλκόνια δεν είδα ταραχή. Άρα, το μόνο που μας νοιάζει είναι η τράπεζα.
Και επαναλαμβάνω: Για αυτό τον ψηφίσαμε τον Ιανουάριο! Χρειάζεται δημοψήφισμα για να του πούμε πως δεν θέλουμε αυτοκτονίες; Ας μας εξηγήσουνε επιτέλους τι κρύβεται πίσω από αυτό το δημοψήφισμα! Και άλλωστε, όπως είπε ο φερέγγυος και καθόλου νάρκισσος υπουργός μας οικονομικών (που, όπως δήλωσε στο BBC, δεν του αρμόζει να περιμένει στην ουρά για ΑΤΜ), με το ΟΧΙ θα υπογραφεί συμφωνία αμέσως την Δευτέρα που είναι έτοιμη, και πως περιμένει την έγκριση του ελληνικού λαού. Δηλαδή, μας λέει πως, αν βγει ΝΑΙ, θα υπογραφεί η παλιά συμφωνία ενώ υπάρχει ήδη νέα που είναι πολύ καλύτερη. Το βρίσκεις λογικό; Τους πιστεύεις ακόμα; Πιστεύεις πως αν καταστρέψουν όλη την Ελλάδα, θα βρουν δουλειά οι άνεργοι και θα μειωθούν οι αυτοκτονίες; Αλλά ο θυμός σε τυφλώνει και δεν βλέπεις καθαρά, οπότε το σταματάω εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Και επαναλαμβάνω: Για αυτό τον ψηφίσαμε τον Ιανουάριο! Χρειάζεται δημοψήφισμα για να του πούμε πως δεν θέλουμε αυτοκτονίες; Ας μας εξηγήσουνε επιτέλους τι κρύβεται πίσω από αυτό το δημοψήφισμα! Και άλλωστε, όπως είπε ο φερέγγυος και καθόλου νάρκισσος υπουργός μας οικονομικών (που, όπως δήλωσε στο BBC, δεν του αρμόζει να περιμένει στην ουρά για ΑΤΜ), με το ΟΧΙ θα υπογραφεί συμφωνία αμέσως την Δευτέρα που είναι έτοιμη, και πως περιμένει την έγκριση του ελληνικού λαού. Δηλαδή, μας λέει πως, αν βγει ΝΑΙ, θα υπογραφεί η παλιά συμφωνία ενώ υπάρχει ήδη νέα που είναι πολύ καλύτερη. Το βρίσκεις λογικό; Τους πιστεύεις ακόμα; Πιστεύεις πως αν καταστρέψουν όλη την Ελλάδα, θα βρουν δουλειά οι άνεργοι και θα μειωθούν οι αυτοκτονίες; Αλλά ο θυμός σε τυφλώνει και δεν βλέπεις καθαρά, οπότε το σταματάω εδώ.

Πράγματι αυτό που συμβαίνει είναι φοβερό. Η κάθε πλευρά λέει τα δικά της, οι Ευρωπαίοι ισχυρίζονται πως το δημοψήφισμα είναι για την παραμονή στην ευρωζώνη, η ελληνική κυβέρνηση υποστηρίζει πως ρωτάει τους πολίτες αν θέλουν χαλαρά ή αυστηρά μέτρα, καθώς με το "όχι" θεωρούν δεδομένη την επίτευξη καλύτερης συμφωνίας. Έτσι, αναγκάζουν τους πολίτες να διχαστούν ενώ έχουν ελλιπέστατη πληροφόρηση επί των προθέσεων των δύο πλευρών (γι'αυτό και θα έπρεπε να αποφασίσει μόνη της η κυβέρνηση - γνώριζε πολύ καλά τι επιθυμούν οι πολίτες, καλύτερη συμφωνία εντός της ευρωζώνης, αυτό υπόσχονταν και έτσι εξελέγησαν) και επιχειρεί να εκβιάσει την άρνηση στην υπάρχουσα (αν υφίσταται ακόμη) πρόταση. Οι πολίτες πρέπει, δηλαδή, να αποφασίσουν ενστικτωδώς, αναλόγως αν πιστεύουν περισσότερο τους θεσμούς της Ευρώπης ή την κυβέρνηση της Ελλάδας, φυσικά αγνοώντας τι θα συμβεί στην πραγματικότητα ανάλογα με την απόφασή τους.

Η συγκεκριμένη στάση είναι εντελώς ανεύθυνη και απαράδεκτη. Προσθέτει, κατ'εμέ, μια επιπλέον ανεύθυνη πράξη στα πολλά ανεύθυνα πεπραγμένα της κυβέρνησης (έχουμε δει πως δε συμφωνούν μεταξύ τους, άλλα λένε και άλλα συμβαίνουν μετά από λίγες μέρες, με χαρακτηριστικό παράδειγμα τα capital controls κ.ά.). Λυπάμαι πολύ που δε θα συμμεριστώ την υπερβολικά αισιόδοξη άποψη του "ΟΧΙ = καλύτερη συμφωνία, λιγότερο αυστηρά μέτρα και ενδεχόμενο κούρεμα του χρέους", αλλά δε θα μπορούσα ποτέ να τους εμπιστευθώ με τα δεδομένα που έχω. Θα ψηφίσω "ΝΑΙ", δίχως καμία αμφιβολία πως, δεδομένων των συνθηκών και της πληροφόρησης που έχουμε ως απλοί πολίτες, είναι η πιο σίγουρη και υπεύθυνη απάντηση βάσει της δικής μου λογικής. Λυπάμαι μόνο που η ανευθυνότητα του τσίρκου που υποδύεται την κυβέρνηση έχει διχάσει την κοινή γνώμη σε βαθμό γηπεδικού φανατισμού, ελπίζω ο κάθε σοβαρός πολίτης να το λαμβάνει υπόψιν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
1) Όποιος πιστεύει ότι το μεγάλο κεφάλαιο συντάσσεται με το ΟΧΙ μαλλόν αγνοεί την εργοδοτική τρομοκρατία που υφίστανται αυτή τη στιγμή χιλιάδες εργαζόμενοι για να ψηφίσουν ΝΑΙ και εθελοτυφλεί μπροστά στην κατατρομοκράτηση του κόσμου απο τα ιδιωτικά κανάλια των ομίλων μπόμπολα, κοντομηνά, αλαφούζου και των πουλημένων δημοσιογράφων τους.

2) Η Ευρωπαική Ένωση είναι μία συμμαχία ολοκληρωτικού καπιταλισμού-ιμπεριαλισμου η οποία υποχρεώνει όλες τις χώρες μέλη της υπο την καθοδήγηση τεχνοκρατών να ακολουθούν ένα απάνθρωπο νεοφιλελεύθερο μοντέλο που οδήγει στην απόλυτη εργοδοτική ασυδοσία, σε ένα φαύλο κύκλο υπέρογκων δανεισμών-χρεων, στον εργασιακό μεσαίωνα, στη συσσώρευση κεφαλαίου στους τραπεζίτες και εντέλει σε μια ελιτ της τάξεως του 3%, στην καταδυνάστευση των ισχυρών οικονομιών της σε βάρος των πιο περιορισμένων παραγωγικών δυνάμεων.

3) Η Ευρωπαική Ένωση ούτε μπορεί ούτε θέλει να αποδεσμεύσει την Ελλάδα από την φυλακή του Ευρώ γιατί δεν έχει κανένα συμφέρον απο αυτό ενώ φοβάται και την σταδιακή κατάρρευση του με την αποχώρηση και άλλων χωρών(χωρίς να αποκλείω τίποτα). Σύμφωνα και με δηλώσεις ορισμένων εκπροσώπων των θεσμών το όχι δεν συνεπάγεται έξοδο απο της Ελλάδας απο την Ευρωζώνη. Το δημοψήφισμα με την ελπίδα ενός ισχυρά πλειοψηφικού όχι είναι ένα (αρκετά αφελές) τρικ της κυβέρνησης

4) Η μετωπική σύγκρουση με την ΕΕ έναν πανίσχυρο ιμπεριαλιστικό οργανισμό είναι δεδομένο ότι θα έχει άμεσα δραματικές συνέπειες άμεσα στην πτώση του βιοτικού επιπέδου της μεγάλης πλειοψηφίας ιδιαίτερα αν δεν συνοδευτεί με εθνικοποιήση τραπεζών και μεγάλων παραγωγικών δυνάμεων. Παρ' όλα αυτά μετά απο 5 χρόνια καταστρεπτικών εξουθενωτικών υφεσιακών μνημονιών ο ελληνικός λαός έχει τη διάθεση να συγκρουστεί και να αποτελέσει παράδειγμα για όλους τους Ευρωπαικούς λαούς. Η σύγκρουση αυτή θα μπορούσε να γίνει πιο αποτελεσματική αν η κυβέρνηση δεν δείλιαζε να βάλει στο δημοψήφισμα άμεσα ερωτήματα αμφισβήτησης και αποδέσμευσης απο την ΕΕ όπως της προτάθηκε.

Μην εκβιάζετε τον κόσμο να μην αντιδράσει σε αυτήν την Ευρώπη γιατί στο τέλος θα ξεσπάσει πάνω σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 10155348_440010032816194_6598330500269920079_n.jpg
    10155348_440010032816194_6598330500269920079_n.jpg
    45.4 KB · Εμφανίσεις: 79

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Μια φορά ζητάει πρωθυπουργός τη γνώμη μας...
Ε, βέβαια... Αφού απέτυχε παταγωδώς στην αποστολή που του ανέθεσε ο ελληνικός λαός (δηλ. να φέρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα στις διαπραγματεύσεις με τους δανειστές), αποποιείται της ευθύνης για την υπογραφή της όποιας συμφωνίας και τη μεταθέτει στο λαό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Και επαναλαμβάνω: Για αυτό τον ψηφίσαμε τον Ιανουάριο! Χρειάζεται δημοψήφισμα για να του πούμε πως δεν θέλουμε αυτοκτονίες; Ας μας εξηγήσουνε επιτέλους τι κρύβεται πίσω από αυτό το δημοψήφισμα! Και άλλωστε, όπως είπε ο φερέγγυος και καθόλου νάρκισσος υπουργός μας οικονομικών (που, όπως δήλωσε στο BBC, δεν του αρμόζει να περιμένει στην ουρά για ΑΤΜ), με το ΟΧΙ θα υπογραφεί συμφωνία αμέσως την Δευτέρα που είναι έτοιμη, και πως περιμένει την έγκριση του ελληνικού λαού. Δηλαδή, μας λέει πως, αν βγει ΝΑΙ, θα υπογραφεί η παλιά συμφωνία ενώ υπάρχει ήδη νέα που είναι πολύ καλύτερη. Το βρίσκεις λογικό; Τους πιστεύεις ακόμα; Πιστεύεις πως αν καταστρέψουν όλη την Ελλάδα, θα βρουν δουλειά οι άνεργοι και θα μειωθούν οι αυτοκτονίες; Αλλά ο θυμός σε τυφλώνει και δεν βλέπεις καθαρά, οπότε το σταματάω εδώ.





Είμαστε κατεστραμένοι εδώ και 5-6 χρόνια! Από εδώ και πέρα θα καταστραφεί? Τώρα θα τρομάξουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
https://www.theguardian.com/business...sis-says-significant-concessions-still-needed
Με την καλύτερη περίπτωση (καλύτερη ή ίσως και ουτοπική).
Στα τσακίδια η γενιά μας, ας ελπίσουμε για την επόμενη τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
1) Όποιος πιστεύει ότι το μεγάλο κεφάλαιο συντάσσεται με το ΟΧΙ μαλλόν αγνοεί την εργοδοτική τρομοκρατία που υφίστανται αυτή τη στιγμή χιλιάδες εργαζόμενοι για να ψηφίσουν ΝΑΙ και εθελοτυφλεί μπροστά στην κατατρομοκράτηση του κόσμου απο τα ιδιωτικά κανάλια των ομίλων μπόμπολα, κοντομηνά, αλαφούζου και των πουλημένων δημοσιογράφων τους.

2) Η Ευρωπαική Ένωση είναι μία συμμαχία ολοκληρωτικού καπιταλισμού-ιμπεριαλισμου η οποία υποχρεώνει όλες τις χώρες μέλη της υπο την καθοδήγηση τεχνοκρατών να ακολουθούν ένα απάνθρωπο νεοφιλελεύθερο μοντέλο που οδήγει στην απόλυτη εργοδοτική ασυδοσία, σε ένα φαύλο κύκλο υπέρογκων δανεισμών-χρεων, στον εργασιακό μεσαίωνα, στη συσσώρευση κεφαλαίου στους τραπεζίτες και εντέλει σε μια ελιτ της τάξεως του 3%, στην καταδυνάστευση των ισχυρών οικονομιών της σε βάρος των πιο περιορισμένων παραγωγικών δυνάμεων.

3) Η Ευρωπαική Ένωση ούτε μπορεί ούτε θέλει να αποδεσμεύσει την Ελλάδα από την φυλακή του Ευρώ γιατί δεν έχει κανένα συμφέρον απο αυτό ενώ φοβάται και την σταδιακή κατάρρευση του με την αποχώρηση και άλλων χωρών(χωρίς να αποκλείω τίποτα). Σύμφωνα και με δηλώσεις ορισμένων εκπροσώπων των θεσμών το όχι δεν συνεπάγεται έξοδο απο της Ελλάδας απο την Ευρωζώνη. Το δημοψήφισμα με την ελπίδα ενός ισχυρά πλειοψηφικού όχι είναι ένα (αρκετά αφελές) τρικ της κυβέρνησης

4) Η μετωπική σύγκρουση με την ΕΕ έναν πανίσχυρο ιμπεριαλιστικό οργανισμό είναι δεδομένο ότι θα έχει άμεσα δραματικές συνέπειες άμεσα στην πτώση του βιοτικού επιπέδου της μεγάλης πλειοψηφίας ιδιαίτερα αν δεν συνοδευτεί με εθνικοποιήση τραπεζών και μεγάλων παραγωγικών δυνάμεων. Παρ' όλα αυτά μετά απο 5 χρόνια καταστρεπτικών εξουθενωτικών υφεσιακών μνημονιών ο ελληνικός λαός έχει τη διάθεση να συγκρουστεί και να αποτελέσει παράδειγμα για όλους τους Ευρωπαικούς λαούς. Η σύγκρουση αυτή θα μπορούσε να γίνει πιο αποτελεσματική αν η κυβέρνηση δεν δείλιαζε να βάλει στο δημοψήφισμα άμεσα ερωτήματα αμφισβήτησης και αποδέσμευσης απο την ΕΕ όπως της προτάθηκε.

Μην εκβιάζετε τον κόσμο να μην αντιδράσει σε αυτήν την Ευρώπη γιατί στο τέλος θα ξεσπάσει πάνω σας

να μια σωστη αποψη.. σωστα τεκμηριωμενη..
μιλα για αλλο συστημα, αλλο τροπο διακυβερνησης βεβαια..
διαφωνω καθετα προσωπικα αλλα ειναι υποκειμενικο αυτο..
πιστευω οτι η σημερινη κυβερνηση ντροπιαζει την αριστερα με τις πολιτικες απατες που διαπραττει..
οσοι δεν θελουν να το καταλαβουν ακομα, θα το καταλαβουν μολις παει να υπογραψει αυτα
στα οποια ειπατε οχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
εχω μια απορια εδω. τι σημαινει πανεπιστημιακος? δηλαδη οχι καθηγητες?
δεν ξερω εγω απο τη σχολη μου δεν βρηκα κανεναν στο κειμενο του οχι. ολοι στο ναι ηταν.
(https://www.kathimerini.gr/821661/article/epikairothta/politikh/yper-toy-nai-247-epifaneis-ka8hghtes)
αυτο με κανει να υποψιαζομαι διαφορα..αν μπορειτε ριξτε μια ματια κ εσεις να μου πειτε αν στο οχι ειναι οντως καθηγητες.

Εγω βρηκα τεσσερις απο το δικο μου τμημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
1. τεραστια σημαδια αναπτυξης τον τελευταιο χρονο. ειχε διαμορφωθει δηλαδη ο πυθμενας της μεγαλης πτωσης τοσα χρονια και το μελλον θα ηταν ελπιδοφορο απο εδω και περα. τωρα βεβαια κανουμε νεους πυθμενες. και παντα υπαρχει χειροτερο απο το ηδη κακο. για αυτο μην υποβαθμιζεις τα καλα σημαδια. σε μια κριση το να ξερεις οτι εχει διαμορφωθει ο πατος και απο εδω και περα ανεβαινουμε ειναι πολυ σημαντικο και αυτο απο μονο του επιταχυνει την αναπτυξη. τωρα που αυτο δεν ισχυει βλεπεις ποια ειναι η ψυχολογια του κοσμου.
2. αναπτυξη γινεται με επενδυσεις. επενδυσεις γινονται με ιδιωτικοποιησεις και μειωση εργατικου κοστους μεταξυ αλλων. οσο δεν λαμβανουμε σωστα μετρα και βασικα οσο δεν τα εφαρμοζουμε θα ειμαστε σε μνημονια μεχρι να γερασουμε.

Sorry κι όλας αλλά όταν η ανεργία έχει φτάσει απ' το 7% στο 28 μέσα σε 5 χρόνια, δε μπορεί να ρχεται και να μας κουνά μετά το δάχτυλο ο Σαμαράς πως έχουμε ανάκαμψη επειδή από το 28 πήγε στο 25. Σ' αρέσει να σε περνάνε για ηλίθιο; εμένα όχι. Τα ίδια ισχύουν και για το ΑΕΠ.

Ανάπτυξη έχεις όταν πέφτουν λεφτά στην αγορά. Είτε μιλάμε για κρατικό είτε για ιδιωτικό χρήμα. Μάντεψε τι συμφέροντα εκεί έχει ο ένας και τι ο άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Πραγματικά σίχαμα τα ΜΜΕ και η ατέρμονη προπαγάνδα τους υπέρ του «Ναι». Μας έπρηξαν! Όλη μέρα δείχνουν τους γέρους που περιμένουν στις ουρές, λιποθυμούν από την ορθοστασία και κλαψουρίζουν για τα λεφτά τους, χαρακτηρίζοντας τις καταστάσεις αυτές «πρωτοφανείς και ντροπιαστικές» για την Ελλάδα! Σοβαρά τώρα; Δηλαδή όταν επί 5 περίπου χρόνια μνημονίου κατά τη διακυβέρνηση Σαμαρά, οι άνθρωποι έψαχναν μέχρι και στα σκουπίδια για να φάνε και οι αυτοκτονίες έδιναν κι έπαιρναν, τι ήταν οι καταστάσεις εκείνες, καταστάσεις εθνικής υπερηφάνειας; ΕΛΕΟΣ!!! :mad:
Όμως αυτό που μου τη δίνει περισσότερο είναι ότι οι ίδιοι που τώρα παραπονιούνται για την κυβέρνηση και κάνουν σαν κλαψομ***ες για τα φράγκα τους υποστηρίζοντας το «Ναι», είναι οι ίδιοι που επί μνημονίου κλαίγονταν κάθε μέρα στον Αυτιά, στον Παπαδάκη και δεν ξέρω και 'γω σε ποιον άλλο, για τα δυσβάσταχτα μέτρα και τα μνημόνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
H Iστορική πορεία αυτής της χώρας με κάνει δύσπιστο να ψηφίσω ΟΧΙ ή ΝΑΙ. Νιώθω ότι και ο Τσίπρας δεν μας λέει την αλήθεια αλλά μια αλήθεια φιλτραρισμένη μέσω κάποιας Δύναμης. Όποιος μιλάει συνήθως έξω από πλαίσια έχει την τύχη κάποιου Καποδίστρια ή κάποιου Τρικούπη, αν πέσει στα μαλακά. Η χώρα μας ποτέ δεν ήταν πολιτικά ανεξάρτητο κράτος. :confused: Η κάθε πολιτική εξουσία προωθούσε συμφέροντα κάποιας Δύναμης. Δυστυχώς οι νέες ανιστόρητες γενιές Ελλήνων με την έλλειψη παιδείας και κριτικής σκέψης χειραγωγούνται εύκολα από το κάθε "ιδεολογικό" στρατόπεδο, είτε του Ναι είτε του Όχι. Η παρούσα περίοδος δείχνει ακριβώς αυτό το πράγμα: ότι η Ιστορία επαναλαμβάνεται για εκείνους που την αγνοούν. Προσωπικά δεν θέλω κανέναν. Καμία λύση δεν θεωρώ λύση, όταν τα συστατικά της είναι τα ίδια, εκείνα με τις εποχές διχόνοιας των Ελλήνων. Επανάσταση και freddo δεν πάει. Επανάσταση και facebook δεν πάει. Υπάρχουν κάτι καλοθρεμμένα μαμόθρεφτα που διασκεδάζουν σε πορείες του όχι και ναι ενώ κάτι συνομήλικοί τους δεν μπορούν να αγοράσουν ζωοτροφή για τα πρόβατα που εκτρέφουν. Βέβαια οι δεύτεροι έχουν καλύτερη αντίληψη για τη ζωή, πιο σκληρή βέβαια αλλά πιο ρεαλιστική. Ακόμη δεν έχω καταλάβει από συμπολίτη μου τι ακριβώς ψηφίζουμε. Βασικά ο καθένας στηρίζει μια δική του προσδοκία ως δημοψήφισμα. Δεν περιμένω κάτι καλύτερο από έναν αγράμματο και κοινωνικά συμπλεγματικό λαό που έπαιξε πολύ καλά το παιχνίδι της Αγγλίας στον εμφύλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τελικά δεν μας είπες ΝΑΙ ή ΟΧΙ. Θα απέχεις μήπως, σαν το ΚΚΕ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top