[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Τέτοιο παθιασμένο μένος πάντως, για κάποιο αξιοπερίεργο λόγο (γκουχου), το παρατηρώ με τα συγκεκριμένα άτομα.
Όταν οι γόνοι Μπακογιάννη, Χρυσοχοίδη, Χριστοφοράκοι, Αλογοσκούφηδες, Παπακωνσταντίνου- ελληνικά στικάκια Α.Ε. μπλα μπλα ασελγούσαν πάνω στα ερείπια της χώρας
δεν υπήρχε τέτοια μανιακή θέληση για ΙΣΟΒΙΑ. :rolleyes:

Αχνε, τώρα θα ειπωθεί το στικουδοκλισέ: "Μα ο Βαρουφακις ιθελαι να μας παι στοι δραχμι, θα τρογαμε απο τα σκουπιδια, θα εκλιναν ι τραπαιζες, ι μαυραγοριταις θα πουλουσαν ψωμη με 3.000.000 δρχ, ευρο πασι θησοια ρι!!11!!1"

(Ειναι κατι που θελω να πω περι decision-making εδω και καιρο και θα πιαστω απο το σχολιο σου)
Εστω οτι ειμαι κομπογιαννιτης. Το να κανω βλακεια και να πρεπει μετα πχ να σου κοψουν το χερι ειναι μεγαλο λαθος. Το να πεθανεις ομως απο δικη μου βλακεια στο χειρουργειο μου ειναι ακομα μεγαλυτερο.Επομενως, υπαρχει μια διαβαθμιση στα λαθη, δεν κολλαμε απλως μια ταμπελα που να λεει "λαθος" και τελειωσαμε και πρεπει να υπαρχει μια αντιστοιχη διαβαθμιση στις επιπτωσεις. Επισης δεν μπρουμε να κανουμε μια αοριστη συγκριση με καποιο ιδανικο, αλλα μονο μεταξυ των υπαρχουσων επιλογων. Με απλα λογια: επειδη το Α δεν ειναι ιδανικο, ΔΕΝ σημαινει οτι δεν μπορουμε να το συγκρινουμε με το Β και να πουμε εαν ειναι καλυτερο η χειροτερο. Κοιταμε την πραγματικοτητα, οχι το ιδανικο σκατο που εχουμε στο κεφαλι μας. Εαν κατι ειναι κακο, αλλα υπαρχει κατι χειροτερο, τοτε, παροτι παραμενει κακο, ειναι καλυτερο απο την εναλλακτικη.


Δεχομαι οτι η προηγουμενες κυβερνησεις ασελγησαν εις βαρος της χωρας και δεν το αμφισβτω - συμφωνω οτι πρεπει να υπαρχει τιμωρια. Το θεμα ειναι οτι η προηγουμενη κυβερνηση, παρα τα χιλια δυο λαθη, παροτι δεν εκανε οσες μεταρρυθμησεις περεπε να γινουν, δεν εθιξε το καρκινωμα κτλ κτλ κτλ, εκανε καποιες προσπαθεις και πετυχε, εστω και θεοστραβα, καποιους στοχους. Υπηρχε κατι που θα μπορουσαμε να πουμε φως στο τουνελ, παροτι μη βιωσιμο. Το εγκλημα του συριζα, και η μεγαλυτερη ποινη, ειναι οτι για την εξουσια, και στηριζομενος απο τις παθογενειο ομαδες που θιγονταν απο τις μεταρρυθμησεις, τα πεταξε ολα αυτα στο καλαθι των αχρηστων και εκανε απιστευτη ζημια. Ξανα υφεση, capital controls, τεραστια διχονοια, εκανε την δραχμη να φαινεται επιλογη, πολιτιη απομονωση, ανεξελεγκτη προπαγανδα κτλ. Και ολα αυτα μονο και μονο για να κλεισει μια συμφωνια, που ειναι το ευκολο καμματι. Δεν εχει παρει ακομα μετρα, και δεν εχει καμια διαθεση να κανει την παραμικρη μεταρρυθμηση, ουτε καν την ελαχιστη της ΝΔ, παροτι ειναι ζητημα ζωης η θανατου για τη χωρα. Αγαπαει το καρκινωμα του κρατους-πατερουλη περισσοτερο και απο αυτους που το εχτισαν. Και η ΝΔ ηταν αντιμνημονιακη, αλλα κανε γρηγορα κολοτουμπα και προσπαθησε να κανει καποιες μεταρρυθμησεις. Στον συριζα πηρε μισο χρονο και πολλες δεκαδες δις μονο και μονο να καταλαβει οτι αυτα που ελεγε ειναι ηληθιοτητες. Και πριν πειτε οτι δεν ειναι μπλεγμενος σε σκανδαλα κτλ, συγκρινετε την ζημια που εκαναν ΝΔ-ΠΑΣΟΚ σε 6 μηνες και αυτη του συριζα.


Οσο αφορα το ευρω, ειναι το μονο πραγμα που κρατα τη χωρα ζωντανη, εχουν ειπωθει τα ιδια επιχειρηματα κατα της δραχμης 1000 φορες, εαν δεν το καταλαβαινεις η απλα δεν θελεις να αλλαξεις γνωμη, δεν μπορω να κανω κατι για αυτο. Εαν η πολυυυυυυυυυυυ Light εκδοση των συνεπειων της δραχμης που ειδαμε (και θα δουμε πιο πολυ το φθινοπωρο) με capital cotrols, δεν σε πειθει πως υπαρχει χειροτερη κατασταση απο αυτη που ζουμε και καλο ειναι να το αποφυγουμε, δν ξερω τι θα σε πεισει. Απλως σταματηστε τις επικλησεις στο συναισθημα-ρομαντισμους, ειναι γελοιο και εξευτελιστικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Απλως σταματηστε τις επικλησεις στο συναισθημα-ρομαντισμους, ειναι γελοιο και εξευτελιστικο.

Εσύ τί κάνεις; Επίκληση στη λογική; Αχαχουχα.

Το τεράστιο κείμενο ήταν ανουσιο, μόλις διάβασα περί κατορθωμάτων ΝΔ, νύσταξα.
Εγώ δε μπορώ να αντιληφθώ το εξής :

δεν έχει πλαν Β η κυβέρνηση : μα πού πανε ετσι ,ελεος δλδ.
έχει πλαν Β: ε μα ειναι δυνατόν, κοιτα να δεις τους δραχμολάγνους.

Το γελοίο και εξευτελιστικό είναι αυτό: όταν ήρθε στο προσκήνιο το σκάνδαλο περί Παπακωνσταντίνου και λίστας Λανγκαρντ, εγώ δεν είδα και φοβερή τιμωριολαγνεία στις ειδήσεις ή εδώ στο φορουμ. Το ειδικό δικαστήριο και η πουπουλένια ποινή πέρασε απαρατήρητη.


Όταν ο Σόιμπλε έχει εναλλακτικό σχέδιο για 5ετή έξοδο της χώρας, δεν τίθεται θέμα.
Μόλις το έχει ο Βαρουφάκης, αποτελεί έγκλημα.
Μπορείς να εξηγήσεις αυτή τη νοοτροπία, διοτι εμείς επικαλούμαστε το συναίσθημα και είναι γελοίο και εξευτελιστικό :(

Ναι, δεν ξέρω το λόγο που ο Βαρουφ κοινοποίησε αυτό το σχέδιο. Εφόσον μπήκε κάτω από το χαλί, καλύτερα να μη μιλούσε.
Έπρεπε να ξέρει οτι θα του επιτεθεί όλο το τρελοκομείο της διαφθοράς. Μου φάνηκε ανόητο εκ μέρους του.

Πάντως, και ο Πανούσης είχε ετοιμαστεί ως υπουργείο για τυχόν Grexit. Αυτο δεν αποτελεί κακούργημα ε;
Αχ ναι ξέχασα, για όλα φταίει ο Γιάνης, ο Τσίπρας δεν είχε ιδέα το τί συμβαίνει. :confused:

Και τέλοσπαντων,συνεχίζεις να υπεκφευγεις όσον αφορά τα εγκλήματα μεμονωμέμων προσωπικοτήτων.
Μας λες για τα λάθη της ΝΔ σχετικά με το μνημόνιο, τα οποία δικαιολογείς με μια ανάπτυξη.
Ενώ αρχικά ζητάς ισοβια για τον βαρουφάκη (που δεν αποτελεί κυβέρνηση από μονος του,έτσι ; )
Χμμμ, κάπως ατελής ο συλλογισμός σου ε;

Δε διαβάζεις σωστά όμως τα τουίτ του Κυριάκου, ο Βαρουφάκης κόστισε 160 δις στη χώρα και εσύ λες 35.
Δηλαδή ο Τζον κόστισε ένα πακέτο Γιούνκερ. Κόστισε μια ανάπτυξη αχαχαχαχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
H ζημιά που έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ στη αγορά δεν συγκρίνεται με καμία άλλη κυβέρνηση στο παρελθόν. Όδηγησε τη χώρα στα capital control, με τα οποία θα ζούμε για αρκετό καιρό, για ένα ψευδοδίλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
>Γιατί ανεχόμαστε ακόμα εν έτει 2015 τις φοιτητικές/κομματικές παρατάξεις?
>Γιατί τα πανεπιστήμια να λειτουργούν ως κομματικά φυτώρια?
>Πείτε ένα λόγο που θα πρέπει να συνεχιστεί ο θεσμός των παρατάξεων.
>In before you can't

Γιατι ο συνδικαλισμός ειναι δικαίωμα φασιστάκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Εσύ τί κάνεις; Επίκληση στη λογική; Αχαχουχα.

Το τεράστιο κείμενο ήταν ανουσιο, μόλις διάβασα περί κατορθωμάτων ΝΔ, νύσταξα.
Εγώ δε μπορώ να αντιληφθώ το εξής :

δεν έχει πλαν Β η κυβέρνηση : μα πού πανε ετσι ,ελεος δλδ.
έχει πλαν Β: ε μα ειναι δυνατόν, κοιτα να δεις τους δραχμολάγνους.

Το γελοίο και εξευτελιστικό είναι αυτό: όταν ήρθε στο προσκήνιο το σκάνδαλο περί Παπακωνσταντίνου και λίστας Λανγκαρντ, εγώ δεν είδα και φοβερή τιμωριολαγνεία στις ειδήσεις ή εδώ στο φορουμ. Το ειδικό δικαστήριο και η πουπουλένια ποινή πέρασε απαρατήρητη.


Όταν ο Σόιμπλε έχει εναλλακτικό σχέδιο για 5ετή έξοδο της χώρας, δεν τίθεται θέμα.
Μόλις το έχει ο Βαρουφάκης, αποτελεί έγκλημα.
Μπορείς να εξηγήσεις αυτή τη νοοτροπία, διοτι εμείς επικαλούμαστε το συναίσθημα και είναι γελοίο και εξευτελιστικό :(

Ναι, δεν ξέρω το λόγο που ο Βαρουφ κοινοποίησε αυτό το σχέδιο. Εφόσον μπήκε κάτω από το χαλί, καλύτερα να μη μιλούσε.
Έπρεπε να ξέρει οτι θα του επιτεθεί όλο το τρελοκομείο της διαφθοράς. Μου φάνηκε ανόητο εκ μέρους του.

Πάντως, και ο Πανούσης είχε ετοιμαστεί ως υπουργείο για τυχόν Grexit. Αυτο δεν αποτελεί κακούργημα ε;
Αχ ναι ξέχασα, για όλα φταίει ο Γιάνης, ο Τσίπρας δεν είχε ιδέα το τί συμβαίνει. :confused:

Και τέλοσπαντων,συνεχίζεις να υπεκφευγεις όσον αφορά τα εγκλήματα μεμονωμέμων προσωπικοτήτων.
Μας λες για τα λάθη της ΝΔ σχετικά με το μνημόνιο, τα οποία δικαιολογείς με μια ανάπτυξη.
Ενώ αρχικά ζητάς ισοβια για τον βαρουφάκη (που δεν αποτελεί κυβέρνηση από μονος του,έτσι ; )
Χμμμ, κάπως ατελής ο συλλογισμός σου ε;

Δε διαβάζεις σωστά όμως τα τουίτ του Κυριάκου, ο Βαρουφάκης κόστισε 160 δις στη χώρα και εσύ λες 35.
Δηλαδή ο Τζον κόστισε ένα πακέτο Γιούνκερ. Κόστισε μια ανάπτυξη αχαχαχαχ.

Η γενικη απαντηση ειναι κοιταμε τις λεπτομερειες πισω απο την ταμπελα που βαλαμε.

Το να εχεις η οχι πλαν Β δεν σημαινει τιποτα, πρεπει να δουμε εαν εχει λογικη και αξιζει. Ειναι σαν να δινεις ποντους σε καποιον που εχει τασεις αυτοκτονιας και εχει πλαν Β την αυτοκτονια με πλαν Α τα ναρκωτικα, ενω επρεπε να ζητα βοηθεια. Το μονο πλαν που θα επρεπε να υπαρχει ειναι οι μεταρρυθμησεις και αποκατασταση αξιοπιστιας της χωρας, και οχι Α "διαπραγματευση" και Β δραχμη.

Φταιω εγω για το τι γραφεται στο φορουμ η οτι δεν τιμωρηθηκε αρκετα? Απλως αυτο που λεω ειναι οτι πρεπει να λαβουμε υποψη μας και την "ενταση" της παραβασης του νομου, αλλα και το περιβαλλον στο οποιο εγινε αυτη. Ναι, πρεπει η ποινη του Παπ/νου να ηταν ΠΟΛΥ πιο αυστηρη, με την ισοβια να ειναι μια πολυ καλη επιλογη. (θημησε μου ομως εσυ τι την εκανε ο συριζα την λιστα αυτη? την εχασε? αυτο δεν πρεπει να τιμωρηθει?)

Σοιμπλε -Βαρουφακης εχουν διαφορα.
Ο Βαρουφ ειναι ισως ο μονος μεσα στον συριζα που καταλαβαινει τι εστι δραχμη και οτι δεν θα λυσει τιποτα. Εβλεπε την τεραστια διαφθορα και ανινανοτητα του κρατους και το καταλαβαινε. Ενω αρχικα ελεγε οτι συμφωνουσε με το 70% του μνημονιου, αντι να προτεινει και να εφαρμοσει μεταρρυθμησεις προτιμησε τορπιλιζοντας διαπραγματευσεις να ριξει τη χωρα στην δραχμη ΜΟΥΛΩΧΤΑ. Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι καταλαβαινε παρα πολυ καλα τι εκανε, τις συνεπειες αυτων και ηξερε οτι ηταν αυτοκτονια. Και οχι μονο αυτο, αλλα εβγαινε συνεχεια και στις καμερες, κατηγορουσε το ευρω, οτι τον εκβιαζαν, κατεγραφε συνομιλιες και οτι μπορουσε για να κανει την κατασταση χειροτερη. Ειναι απλως ενας ανικανος ναρκισσος.
Η προταση σοιμπλε ηρθε μετα το οχι του δημοψηφησματος και ειχε λογικη. ο βαρουφαης το σχεδιαζε οταν ελεγε οτι συμφωνει με το μνημονιο
Αλλο εθελοντικη εξοδος απο αυρω, αλλο συλληψεις hacking και δεν ξερω τι αλλο το βαρουφακη
Ο καθε ΥΠΟΙΚ εχει καθηκον να κοιταει το συμφερον της, καλα κανει ο Σοιμπλε και θελει να μας ξεφορτωθει εφοσον συμφερει την Γερμανια (ο Σοιμπλε ειναι ειναι απο τους ανθρωπους που λενε τα πραγματα υπερβολικα ωμα).

Ο πανουσης δεν ηταν στις διαπραγματευσεις και δεν πιστευω πως του αξιζει αναλογη ποινη. Φταιει και ο Τσιπρας, αν θες τον βαζουμε και αυτον μεσα, απλως ο μπαρουφ επηρεασε παρα πολυ τις διαπραγματευσεις, τωρα μιλαει πολυ για να σωσει την καριερα του και κανει την κατασταση χειροτερη. Οπως ειπα και πριν ο βαρουφακης φταιει γιατι καταλαβαινει.

Τα εγκληματικα καθη της ΝΔ δεν τα δικαιολογω, δεν ειπα οτι οσα "πετυχε" ειναι λογος να κανουμε τα στραβα ματια. Ηταν στο πλαισιο της συγκρισης ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ για να δειξω οτι παρα τα χαλια της, ηταν καλυτερη του συριζα
Δεν πιστευω οτι φταινει ολοι σε μια κυβερμηση το ιδιο. θα μου πεις σε κλιμακα απο 0 μεχρι 100, εχει διαφορα το 80 απο το 96? Αναφερθηκα στην νδ ως συνολο για ευκολια λογου, φυσικα συμφωνω πως δεν πρεπει να παραληφθουν παρανομιες συγκεκριμενων προσωπων.

Ποιος ειναι ο κυριακος? και 160 δις ειναι υπερβολικα πολλα, εκτος και αν προεξοφλουμε και οσα θα ερθουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατι ο συνδικαλισμός ειναι δικαίωμα φασιστάκο

Πράγματι, είναι δικαίωμα η οργάνωση σε νεολαίες, φοιτητικές παρατάξεις κ.τ.ό. των νέων. Παρ όλα αυτά, πρέπει να επισημανθούν 2 πράγματα:

1. Η δημιουργια πολιτικών φραξιων εντός του πανεπιστημιακού χώρου έχει δημιουργήσει βαθύτατα ρήγματα μεταξύ φοιτητών, ανούσιες εχθροτητες, ανούσια βία και ασυνεννοησία μεταξύ τους. Επίσης να μην ξεχνούμε ότι από εκεί ξεκίνησαν πολλά στελέχη κομμάτων, δεν εργάστηκαν ποτέ και από φοιτητές γίνονται ξαφνικα επαγγελματίες πολιτικοί, στελέχη και μετά βουλευτές, υπουργοί και πρωθυπουργοί.

2. Σε ποιο σοβαρό πανεπιστήμιο εκτός Ελλάδος γίνεται αυτό το πράγμα. Με το που πάει να εγγραφεί ο φοιτητής να ορμούν σαν τα γεράκια οι παρατάξεις, να χρησιμοποιούν κάθε ηθικό(χρησιμοποιείται άραγε τίποτε ηθικό; ) ή ανήθικο μέσο με σκοπό να αυξήσουν τον αριθμό των μελών των παραταξεων τους.

Εν κατακλείδι, πανεπιστήμιο και πολιτική πρέπει να διαχωριστεί. Οι παρατάξεις να υπάρχουν εκτός του πανεπιστημιακού χώρου. Το πανεπιστήμιο είναι φορέας εκπαίδευσης πρωτιστως και έπειτα κοινωνικοποίησης. Δεν δύνανται να λειτουργεί και ως χώρος πολιτικής κονσερβοποιησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Εν κατακλείδι, πανεπιστήμιο και πολιτική πρέπει να διαχωριστεί. Οι παρατάξεις να υπάρχουν εκτός του πανεπιστημιακού χώρου. Το πανεπιστήμιο είναι φορέας εκπαίδευσης πρωτιστως και έπειτα κοινωνικοποίησης. Δεν δύνανται να λειτουργεί και ως χώρος πολιτικής κονσερβοποιησης.

Και οι επαγγελματίες άεργοι φοιτητοπατέρες τι θα κάνουν; Το υπάρχον Ελληνικό Πανεπιστήμιο δεν ξέρω κατά πόσο δίνει βάση στην άρτια επιστημονική εκπαίδευση των φοιτητών. Η κοινωνικοποίηση ως ένα βαθμό ας δεχτούμε ότι συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και οι επαγγελματίες άεργοι φοιτητοπατέρες τι θα κάνουν; Το υπάρχον Ελληνικό Πανεπιστήμιο δεν ξέρω κατά πόσο δίνει βάση στην άρτια επιστημονική εκπαίδευση των φοιτητών. Η κοινωνικοποίηση ως ένα βαθμό ας δεχτούμε ότι συμβαίνει.

Η πραγματικότητα είναι μία άλλη πονεμένη ιστορία. Εγώ μίλησα θεωρητικά, η πράξη είναι πράγματι μία πονεμένη ιστορία. Βέβαια προσωπικη εμπειρία δεν έχω, δεν είμαι φοιτητής, παρ' όλα αυτά συμφωνώ με αυτό που λες.

Ως προς τους επαγγελματίες άεργους φοιτητοπατέρες, να πάνε να... παντρευτούν(δεν την λέω την άλλη λέξη, αν και αυτό σημαίνει :-P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flamingo

Νεοφερμένος

Ο flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Mε τα hacking του Βαρουφάκη και τα ριφιφί του Λαφαζάνη στο Νομισματοκοπείο αναρωτιέσαι αν τελικά έχεις να κάνεις με ερασιτέχνες υπουργούς ή ερασιτέχνες σεναριογράφους αστυνομικών ταινιών.

Εμένα μου μοιάζει περισσότερο με παράσταση καραγκιόζη παρά με αστυνομική ταινία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το να κανω βλακεια και να πρεπει μετα πχ να σου κοψουν το χερι ειναι μεγαλο λαθος. Το να πεθανεις ομως απο δικη μου βλακεια στο χειρουργειο μου ειναι ακομα μεγαλυτερο..
Ωραίος. Εγώ γέλασα πάντως.

Το θεμα ειναι οτι η προηγουμενη κυβερνηση, παρα τα χιλια δυο λαθη, παροτι δεν εκανε οσες μεταρρυθμησεις περεπε να γινουν, δεν εθιξε το καρκινωμα κτλ κτλ κτλ, εκανε καποιες προσπαθεις και πετυχε, εστω και θεοστραβα, καποιους στοχους. Υπηρχε κατι που θα μπορουσαμε να πουμε φως στο τουνελ, παροτι μη βιωσιμο...
Μη βιώσιμο και άρα καταδικαστικό.

Ξανα υφεση, capital controls, τεραστια διχονοια, εκανε την δραχμη να φαινεται επιλογη, πολιτιη απομονωση, ανεξελεγκτη προπαγανδα κτλ...
Την μόνη προπαγάνδα που έβλεπα εν καιρώ δημοψηφίσματος ήταν από τα μεγάλα κανάλια πάντως. Αμφισβητεί κανείς ότι με παράνομο και ανήθικο τρόπο μας έδιναν ψευδή στατιστικά?

Και ολα αυτα μονο και μονο για να κλεισει μια συμφωνια, που ειναι το ευκολο καμματι. Δεν εχει παρει ακομα μετρα, και δεν εχει καμια διαθεση να κανει την παραμικρη μεταρρυθμηση, ουτε καν την ελαχιστη της ΝΔ, παροτι ειναι ζητημα ζωης η θανατου για τη χωρα.
Η ΝΔ δεν έκανε μεταρρυθμίσεις, αυτό που έκανε ήταν να σταθεροποιήσει τους φόρους. Κάτσε να δούμε αν ο συριζα εφαρμόσει τίποτα πρώτα. Ο Τσίπρας φαίνεται λάτρης του νέου μνημονίου πιστεύω θα τα εφαρμόσει καλύτερα από τον Σαμαρούκο σου.

Οσο αφορα το ευρω, ειναι το μονο πραγμα που κρατα τη χωρα ζωντανη, εχουν ειπωθει τα ιδια επιχειρηματα κατα της δραχμης 1000 φορες, εαν δεν το καταλαβαινεις η απλα δεν θελεις να αλλαξεις γνωμη, δεν μπορω να κανω κατι για αυτο.
Πω, όσες χώρες δεν έχουν ευρώ πρέπει να βρίσκονται στο χείλος της καταστροφής, αναμένουν τον Cthulhu. Εγώ το μόνο που βλέπω είναι ότι η μανακιή παραμονή στο ευρώ με κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ και ΝΔ που ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΣ (είναι δυνατόν να υποστηρίζουμε αυτές τις κυβερνήσεις?) έχουν μεγαλώσει την ύφεση και την ανεργία. 4 διαγράμματα έχω πιο πίσω, πήγαινε δες τα.

Εαν η πολυυυυυυυυυυυ Light εκδοση των συνεπειων της δραχμης που ειδαμε (και θα δουμε πιο πολυ το φθινοπωρο) με capital cotrols, δεν σε πειθει πως υπαρχει χειροτερη κατασταση απο αυτη που ζουμε και καλο ειναι να το αποφυγουμε, δν ξερω τι θα σε πεισει. Απλως σταματηστε τις επικλησεις στο συναισθημα-ρομαντισμους, ειναι γελοιο και εξευτελιστικο.
Ενώ εσύ είχες πολλά επιχειρήματα... Τα παράθεσα από πάνω. Το μόνο που κάνεις είναι επίθεση στο πρόσωπο του συριζα. Ίσως το μόνο επιχείρημα που είπες συνολικά είναι ότι μεγάλωσε το χρέος όσο καιρό είναι στην κυβέρνηση. Όλα τα άλλα περί μεταρρυθμίσεων ΝΔ και πόσο γαμάτα ημασταν τότε σε σχέση με τώρα είναι... ας μην πω καλύτερα.


Όσον αφορά εμένα, δεν ξαναψηφίζω συριζα. Έχει δείξει ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί την χώρα, εδώ δεν μπορεί να διαχειριστεί το ίδιο του το κόμμα ο Τσίπρας. Αλλά όταν βλέπω μπούρδες του στυλ ότι η ΝΔ μας έσωσε, ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι και πρέπει να απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Εμένα μου μοιάζει περισσότερο με παράσταση καραγκιόζη παρά με αστυνομική ταινία.

Ανέκαθεν η κοινωνική πραγματικότητα στην Ελλάδα, μοιάζει με παράσταση καραγκιόζη. Λυπάμαι που δεν κάνουμε κάτι σαν νέοι και αφήνουμε τη χώρα μας (μεταφορικά και κυριολεκτικά) στα χέρια φαύλων. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ανέκαθεν η κοινωνική πραγματικότητα στην Ελλάδα, μοιάζει με παράσταση καραγκιόζη. Λυπάμαι που δεν κάνουμε κάτι σαν νέοι και αφήνουμε τη χώρα μας (μεταφορικά και κυριολεκτικά) στα χέρια φαύλων. :hmm:

Ποιοι νέοι;Αυτοί που γυρίζουν όλη μέρα στις καφετέριες, τα σουβλατζίδικα και τα beach bar;
Οι περισσότεροι από τους νέους μας αν ποτέ πάνε να καλυτερέψουν τα πράγματα θα σπεύσουν στα κόμματα για διορισμό!:rolleyes:
Δυστυχώς κάθε επόμενη γενιά Ελλήνων είναι χειρότερη απ' την προηγούμενη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ποιοι νέοι;Αυτοί που γυρίζουν όλη μέρα στις καφετέριες, τα σουβλατζίδικα και τα beach bar;

Λες με την αύξηση του φπα να σταματήσουν? :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Λες με την αύξηση του φπα να σταματήσουν? :hehe:

Μην το γελάς καθόλου, όταν μου ζήτησε ο σουβλατζής 3.00 ευρώ για το πιτόγυρο, το δολοφονικό ένστικτο ξύπνησε μέσα μου....

Τελικά, ο Έλληνας μπορεί να ανεχτεί πολλά. Όμως, η αύξηση του ΦΠΑ στο σουβλάκι δεν θα περάσει έτσι. Να δείτει που αυτή η απόφαση θα είναι η πολιτική τους καταδίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
παντως μην ανησυχειτε καθολου.τα capital controls στα ελληνικα ελεγχοι κεφαλαιου μεχρι τελους αυγουστου θα φυγουν.δεν καταλαβαινω γτ κραζουν ολοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μην το γελάς καθόλου, όταν μου ζήτησε ο σουβλατζής 3.00 ευρώ για το πιτόγυρο, το δολοφονικό ένστικτο ξύπνησε μέσα μου....

Τελικά, ο Έλληνας μπορεί να ανεχτεί πολλά. Όμως, η αύξηση του ΦΠΑ στο σουβλάκι δεν θα περάσει έτσι. Να δείτει που αυτή η απόφαση θα είναι η πολιτική τους καταδίκη.

Ακόμα δεν έχω πάει να πάρω σουβλάκι :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παντως μην ανησυχειτε καθολου.τα capital controls στα ελληνικα ελεγχοι κεφαλαιου μεχρι τελους αυγουστου θα φυγουν.δεν καταλαβαινω γτ κραζουν ολοι

Θα αυξηθεί το όριο αναληψεων σίγουρα, όπως επίσης θα μπορούσαν να επιτραπούν οι αγορές στο εξωτερικό, πχ ebay, μέχρι ενός ποσού. Αλλά για να επανέλθει η πλήρης κανονικότητα θα απαιτηθεί σίγουρα ένα έτος... Κατά την γνώμη μου :-(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
παντως μην ανησυχειτε καθολου.τα capital controls στα ελληνικα ελεγχοι κεφαλαιου μεχρι τελους αυγουστου θα φυγουν.δεν καταλαβαινω γτ κραζουν ολοι

Το Χρηματιστήριο παραμένει κλειστό...γι' ΑΥΤΟ να ανησυχείτε περισσότερο και όχι για τα 60€ των ATM!
Γιατί ΟΤΑΝ και ΑΝ ανοίξει, τι λέτε ότι θα γίνει;
Τι θα συμβεί στις εισηγμένες εταιρίες και τη ρευστότητα τους άραγε μετά την εκποίηση των μετοχών που θα ακολουθήσει;:whistle:

Οι περισσότεροι δεν έχετε χαμπαριάσει ούτε στο ελάχιστο τι έχει συμβεί στην Ελληνική οικονομία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top