[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαίρεση αποτελούν οι αγρότες οι οποίοι πλήρωναν ελάχιστα μέχρι σήμερα και απλώς τώρα δημιουργείται κοινωνική δικαιοσύνη από την κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ, καθώς εξισώνονται με τους υπόλοιπους επιτηδευματίες.

Δεν ξέρω πως θεωρείται κοινωνική δικαιοσύνη να κλέβουν και από τους αγρότες τώρα για να ταΐζουν, τους ΔΕΗτζίδες, τους ΔΥ και τους αντίστοιχους συνταξιούχους των 1000+ ευρώ. Όσο δεν κόβονται συντάξεις και δεν απολύονται ΔΥ αυτά για δικαιοσύνες είναι παραμύθια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως θεωρείται κοινωνική δικαιοσύνη να κλέβουν και από τους αγρότες τώρα για να ταΐζουν, τους ΔΕΗτζίδες, τους ΔΥ και τους αντίστοιχους συνταξιούχους των 1000+ ευρώ. Όσο δεν κόβονται συντάξεις και δεν απολύονται ΔΥ αυτά για δικαιοσύνες είναι παραμύθια.

γιατί πολλά απλά κάποιοι αγρότες δε τα δήλωναν όλα κάποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γιατί πολλά απλά κάποιοι αγρότες δε τα δήλωναν όλα κάποτε

Και για πιο λόγο να τα δηλώσουν? Για να τα πάρουν οι καρεκλοκένταυροι? Σε αντίθεση με τους δημόσιους υπαλλήλους οι αγρότες δουλεύουν για τα βγάλουν αυτά τα λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Και για πιο λόγο να τα δηλώσουν? Για να τα πάρουν οι καρεκλοκένταυροι? Σε αντίθεση με τους δημόσιους υπαλλήλους οι αγρότες δουλεύουν για τα βγάλουν αυτά τα λεφτά.

Δε στο λέω αλλά οι μεγαλογαιοκτήμονες (ναι αυτοί που νοικιάζουν γη) παίρνουν πρόσοδο.
Και ο κατώτατος μισθός του ΔΥ είναι 654€
βάλε και τις επιδοτήσεις που παίρνανε από την ΕΕ χωρίς να τις αξίζουν οι αγρότες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε στο λέω αλλά οι μεγαλογαιοκτήμονες (ναι αυτοί που νοικιάζουν γη) παίρνουν πρόσοδο.
Και ο κατώτατος μισθός του ΔΥ είναι 654€
βάλε και τις επιδοτήσεις που παίρνανε από την ΕΕ χωρίς να τις αξίζουν οι αγρότες

Δεν με ενδιαφέρει αν νοικιάζουν γη ή αν είναι δική τους. Με τα λεφτά τους τη νοικιάζουν, με τα λεφτά τους τη σπέρνουν και με τα λεφτά τους παίρνουν την παραγωγή. Επιδοτήσεις έπαιρνε το 25% των αγροτών που είχαν τα πολιτικά μέσα. Να μην δίνεται καμία επιδότηση σε αγρότες και να μην μπαίνει κανένας φόρος. Τα υπόλοιπα θα τα φροντίσει η αγορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει αν νοικιάζουν γη ή αν είναι δική τους. Με τα λεφτά τους τη νοικιάζουν, με τα λεφτά τους τη σπέρνουν και με τα λεφτά τους παίρνουν την παραγωγή. Επιδοτήσεις έπαιρνε το 25% των αγροτών που είχαν τα πολιτικά μέσα. Να μην δίνεται καμία επιδότηση σε αγρότες και να μην μπαίνει κανένας φόρος. Τα υπόλοιπα θα τα φροντίσει η αγορά.

Μισό στη γεωπρόσοδο δε τη νοικιάζουν με τα λεφτά τους λεφτά παίρνουν.
Δε τη καλλιεργεί αυτός αλλά αυτός που την έχει.
Στις Σοσιαλδημοκρατικές χώρες αυτό φορολογείται 52% .
(ναι είναι και η Ελβετία που έχει την παγκόσμια τράπεζα μέσα εκεί).
Επειδή η γη είναι περιορισμένος πόρος (δε μπορούμε να την αυξήσουμε) αν γίνει κάτι τότε οι τιμές των αγροτικών προϊόντων θα ανέβουν στα ύψη.
Αυτοί που παίρνουν πρόσοδο τότε θα θέλουν περισσότερα λεφτά, (χωρίς να είναι στην παραγωγική διαδικασία να το ξέρεις αυτό)
Yγ αυτοί στην πρόσοδο δεν είναι στην παραγωγική διαδικασία.
Σου δίνω τη γη μου δίνεις ενοίκιο κάθε χρόνο (ή μήνα από το κέρδος) και άμα δεν έχεις να πληρώσεις φεύγεις
Δες απλά τι έγινε στην Αγγλία στους Ναπολεόντιους πολέμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μισό στη γεωπρόσοδο δε τη νοικιάζουν με τα λεφτά τους λεφτά παίρνουν.
Δε τη καλλιεργεί αυτός αλλά αυτός που την έχει.
Στις Σοσιαλδημοκρατικές χώρες αυτό φορολογείται 52% .
(ναι είναι και η Ελβετία που έχει την παγκόσμια τράπεζα μέσα εκεί).
Επειδή η γη είναι περιορισμένος πόρος (δε μπορούμε να την αυξήσουμε) αν γίνει κάτι τότε οι τιμές των αγροτικών προϊόντων θα ανέβουν στα ύψη.
Αυτοί που παίρνουν πρόσοδο τότε θα θέλουν περισσότερα λεφτά, (χωρίς να είναι στην παραγωγική διαδικασία να το ξέρεις αυτό)
Yγ αυτοί στην πρόσοδο δεν είναι στην παραγωγική διαδικασία.
Σου δίνω τη γη μου δίνεις ενοίκιο κάθε χρόνο (ή μήνα από το κέρδος) και άμα δεν έχεις να πληρώσεις φεύγεις
Δες απλά τι έγινε στην Αγγλία στους Ναπολεόντιους πολέμους.

Τι σχέση έχουν αυτά με τους φόρους των αγροτών... Η φορολογία είναι κλοπή. Τώρα εσύ πες ότι θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τι σχέση έχουν αυτά με τους φόρους των αγροτών... Η φορολογία είναι κλοπή. Τώρα εσύ πες ότι θες.

οκ άποψη σου ότι "Η φορολογία είναι κλοπή"
Υγ αν ήταν και πάλι όλα ιδιωτικά κάποιες υπηρεσίες θα τις πληρώναμε (όπως ρεύμα στην εταιρία που μας το προσφέρει (δε ξέρω αν υπάρχει) ή νερό ή τηλέφωνο (που υπάρχει (vodafone cosmote wind δε ξέρω και εγώ τι άλλο) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οκ άποψη σου ότι "Η φορολογία είναι κλοπή"
Υγ αν ήταν και πάλι όλα ιδιωτικά κάποιες υπηρεσίες θα τις πληρώναμε (όπως ρεύμα στην εταιρία που μας το προσφέρει (δε ξέρω αν υπάρχει) ή νερό ή τηλέφωνο (που υπάρχει (vodafone cosmote wind δε ξέρω και εγώ τι άλλο) )

Όχι δεν είναι άποψή μου. Όταν κάποιος σου παίρνει χρήματα χωρίς να συμφωνείς αυτό λέγεται κλοπή. Αυτό ακριβώς είναι ο φόρος. Σου παίρνουν χρήματα χωρίς να σε ρωτήσουν και αν δεν πληρώσεις σε φυλακίζουν.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πληρώνω τη Vodafone γιατί την επέλεξα εγώ. Δεν μου την επέβαλε κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Όχι δεν είναι άποψή μου. Όταν κάποιος σου παίρνει χρήματα χωρίς να συμφωνείς αυτό λέγεται κλοπή. Αυτό ακριβώς είναι ο φόρος. Σου παίρνουν χρήματα χωρίς να σε ρωτήσουν και αν δεν πληρώσεις σε φυλακίζουν.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πληρώνω τη Vodafone γιατί την επέλεξα εγώ. Δεν μου την επέβαλε κανείς.

Μισό δηλαδή την Δεη που είναι δημόσια δεν πρέπει να την πληρώνουμε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εξήγησε μου γιατί 1 οχι σκέτο δε λέει τίποτα

Η ΔΕΗ είναι κρατικό μονοπώλιο. Και δεν έχω διαφορετική επιλογή σε θέμα ηλεκτρισμού, αφού δεν υπάρχει εναλλακτική εταιρία παροχής χάρη στο κράτος άρα είμαι αναγκασμένος να επιλέξω τη ΔΕΗ και την πληρώνω ταυτόχρονα και μέσω της φορολογίας. Η μισθολόγια και οι συντάξεις τέρατα των ΔΕΗτζίδων πληρώνονται από τη φορολογία. Δηλαδή το κράτος μου τα κλέβει για να τα δώσει σε αυτούς. Πες μου μία ιδιωτική εταιρία που μου κλέβει χρήματα με το ζόρι για να πληρώσει τους υπαλλήλους της?

Δεν απάντησες επίσης για το "Η φορολογία είναι κλοπή". Το δέχεσαι, το αρνείσαι? Και με τι επιχειρήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Η ΔΕΗ είναι κρατικό μονοπώλιο. Και δεν έχω διαφορετική επιλογή σε θέμα ηλεκτρισμού, αφού δεν υπάρχει εναλλακτική εταιρία παροχής χάρη στο κράτος άρα είμαι αναγκασμένος να επιλέξω τη ΔΕΗ και την πληρώνω ταυτόχρονα και μέσω της φορολογίας. Η μισθολόγια και οι συντάξεις τέρατα των ΔΕΗτζίδων πληρώνονται από τη φορολογία. Δηλαδή το κράτος μου τα κλέβει για να τα δώσει σε αυτούς. Πες μου μία ιδιωτική εταιρία που μου κλέβει χρήματα με το ζόρι για να πληρώσει τους υπαλλήλους της?

ωραία μέχρι εδώ συμφωνώ.

Επίσης σε περίπτωση που σε εξαπατήσουν )υπάρχει η γραμμή στήριξης το καταναλωτή (που νομίζω καλά κάνει και υπάρχει)
Δεν απάντησες επίσης για το "Η φορολογία είναι κλοπή". Το δέχεσαι, το αρνείσαι? Και με τι επιχειρήματα?
Εξαρτάται αν πληρώνουν οι βουλευτές υπουργοί δήμαρχοι και αυτά φόρους για να πάνε στα ταμεία του κράτους τότε εκεί θα συμφωνήσω.
Στα ταμεία για υγεία παιδεία (και αυτοί ναι ανήκουν στο δημόσιο) (σσ για τις δαπάνες και για τους μισθούς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαρτάται αν πληρώνουν οι βουλευτές υπουργοί δήμαρχοι και αυτά φόρους για να πάνε στα ταμεία του κράτους τότε εκεί θα συμφωνήσω.
Στα ταμεία για υγεία παιδεία (και αυτοί ναι ανήκουν στο δημόσιο) (σσ για τις δαπάνες και για τους μισθούς)

Δεν καταλαβαίνω τι γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι γράφεις.

λέω οι δημόσιοι υπάλληλοι στη βουλή (βουλευτές υπουργοί) αλλά και οι δήμαρχοι πρέπει να πληρώνουν μεγαλύτερους φόρους από 1 ελεύθερο επαγγελματία στον ιδιωτικό τομέα ή από μικρομεσαίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
λέω οι δημόσιοι υπάλληλοι στη βουλή (βουλευτές υπουργοί) αλλά και οι δήμαρχοι πρέπει να πληρώνουν μεγαλύτερους φόρους από 1 ελεύθερο επαγγελματία στον ιδιωτικό τομέα ή από μικρομεσαίο

Γιατί πρέπει ο ελεύθερος επαγγελματίας να πληρώνει φόρο εξ αρχής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Εξαιρετική ταξική απάντηση του ΚΚΕ μ-λ στην πρόταση της ΑΝΤΑΡΣΥΑ για συμπόρευση στο αντιασφαλιστικό έκτρωμα της κυβέρνησης ΣΑΝΕΛ και των ΕΕ-ΔΝΤ.

https://antigeitonies.blogspot.gr/2016/01/blog-post_38.html

Οι απόψεις που συνδέουν το δικαίωμα στην ασφάλιση με τα αποθεματικά των ταμείων, όχι μόνο νομιμοποιούν την ύπαρξη εργατικής εισφοράς (λες και η εργοδοτική και η κρατική εισφορά δεν είναι και αυτές κομμάτι της κλεμμένης εργατικής υπεραξίας) αλλά ρίχνουν νερό στο μύλο της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ που καμώνεται και αυτή πως δεν μπορεί να κάνει τίποτε περισσότερο λόγω της κλοπής των αποθεματικών από τις προηγούμενες κυβερνήσεις και το «κούρεμα».
Και δεν ρίχνουν νερό μόνο στο μύλο της κυβέρνησης, αλλά και στο μύλο του «γραφειοκρατικού συνδικαλισμού των ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ» τον οποίο, κατά τα άλλα, κριτικάρουν. Γιατί το αίτημα της επιστροφής των αποθεματικών που υπεξαιρέθηκαν (το οποίο υιοθετεί και η ΑΔΕΔΥ) είναι ένα αίτημα που συσκοτίζει το γεγονός ότι το δικαίωμα της εργατικής τάξης στην ασφάλιση δεν προκύπτει ούτε από την ύπαρξη των ταμείων ούτε από την «υγιή» διαχείρισή τους. Είναι ένα δικαίωμα που προκύπτει από τη θέση της εργατικής τάξης στην παραγωγή, από το γεγονός ότι αυτή παράγει τον πλούτο σε αυτήν την κοινωνία. Η κατάκτηση και εξασφάλιση του δικαιώματος αυτού δεν έχει να κάνει με καμιά ταμειακή διαχείριση. Έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με τη δυνατότητα της εργατικής τάξης να επιβάλει έναν άλλο συσχετισμό δύναμης υπέρ της και σε βάρος της αστικής τάξης.
Και αυτός ο συσχετισμός δύναμης σήμερα, στο μέτωπο του ασφαλιστικού, δεν θα συγκροτηθεί στη βάση της πρότασης ενός άλλου διαχειριστικού μοντέλου, αλλά στη βάση του ενιαίου, μαζικού αγώνα για να μην περάσει το νέο αυτό αντιασφαλιστικό τερατούργημα. Και σε αυτή τη βάση θα μπορούσαμε να δούμε περιθώρια κοινής δράσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Γιατί πρέπει ο ελεύθερος επαγγελματίας να πληρώνει φόρο εξ αρχής?

Εξαρτάται πόσο λογικός είναι ο φόρος.
Το 2001 φορολογούσαν κάποιον και αν έχει σκυλόσπιτο για το σπίτι το.
Αντι να φορολογήσουν τους υπαλλήλους προς Σύνταγμα μεριά που πληρώνονται με τα δικά μου λεφτά με τα δικά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top