[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.


:)
Εδώ και κάποιες εβδομάδες πολλοί κλάδοι διαδηλώνουν εναντίον του ασφαλιστικου που η κυβέρνηση μας θέλει να περάσει εξαιτίας πιέσεων από τα έξω. Σίγουρα οι πιο ηχηρές διαδηλώσεις γίνονται από τους φίλους μας τους αγρότες. Η νέα μόδα των κινητοποιήσεων τους είναι να κλείνουν τους δρόμους με μεγάλη κίνηση για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Ποια η γνώμη σας για αυτές τις κινητοποιήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δυσκολεύουν πιο πολύ τον ταλαίπωρο κόσμο και ανθρώπους που και οι ίδιοι θα υποστούν ζημιές από αυτά τα μέτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.


:)
Εδώ και κάποιες εβδομάδες πολλοί κλάδοι διαδηλώνουν εναντίον του ασφαλιστικου που η κυβέρνηση μας θέλει να περάσει εξαιτίας πιέσεων από τα έξω. Σίγουρα οι πιο ηχηρές διαδηλώσεις γίνονται από τους φίλους μας τους αγρότες. Η νέα μόδα των κινητοποιήσεων τους είναι να κλείνουν τους δρόμους με μεγάλη κίνηση για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Ποια η γνώμη σας για αυτές τις κινητοποιήσεις;
Fockos επειδη καταγομαι απο αγροτικη περιοχη ενα εχω να πω.Υπαρχουν 2-3 τσιφλικαδες που εχουν φτιαχτει και ολοι αλλοι οι μικρομεσσαιοι αγροτες εχουν φαλιρισει.Ειδικα ολα αυτα τα χρονια οι τσιφλικαδες και γενικα ολοι οι τσιφλικαδες ειχαν μαθει επιδοτηση-BMW -και σαντορινη.Καλα να παθουν.Επισημανση δεν αναφερομαι στους μικροαγροτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγώ 1 πράγμα ξέρω
2012-2013 κλειστοί οι δρόμοι από αγρότες:
Αγρότες φοροφυγάδες, με Πορσε και Φεραρι
Φέτος κλειστοί οι δρόμοι από αγρότες:
Ζήτω η αγροτιά

Τους δίνουν νόημα πότε θα κάνουν τι
ενώ παλιά τους έβριζαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Εγώ 1 πράγμα ξέρω
2012-2013 κλειστοί οι δρόμοι από αγρότες:
Αγρότες φοροφυγάδες, με Πορσε και Φεραρι
Φέτος κλειστοί οι δρόμοι από αγρότες:
Ζήτω η αγροτιά

Τους δίνουν νόημα πότε θα κάνουν τι
ενώ παλιά τους έβριζαν
Συμφωνω απολυτα φιλτατε αν και υπαρχουν αγροτες που τα βγαζουν πολυ δυσκολα περα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
μακαρι να ειχαμε ολοι φεραρι και bmw ρε φιλος :hehe: δε θα πηγαιναμε πανεπιστημιο θα καθομασταν στο χωριο μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
μακαρι να ειχαμε ολοι φεραρι και bmw ρε φιλος :hehe: δε θα πηγαιναμε πανεπιστημιο θα καθομασταν στο χωριο μας

Τασο λεβεντη μου δεν εκανα αναφορα οτι ολοι οι αγροτες εχουν bmw.Μονο για τους τσιφλικαδες ειπα εγω.Οχι για τους αγροτες γης:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
μακαρι να ειχαμε ολοι φεραρι και bmw ρε φιλος :hehe: δε θα πηγαιναμε πανεπιστημιο θα καθομασταν στο χωριο μας

Εγώ λέω τι λένε (έλεγαν) τα κανάλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Η νέα μόδα των κινητοποιήσεων τους είναι να κλείνουν τους δρόμους με μεγάλη κίνηση για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Ποια "νέα μόδα";!
Από εποχής Αντρέα αυτό έκαναν τις περιόδους που δεν είχαν δουλειά!
Αυτή τη φορά όμως θα πάρουν αυτά που κρέμονται ανάμεσα στα πόδια μου γιατί δεν υπάρχει σάλιο!:rolleyes:
Υπαρχουν 2-3 τσιφλικαδες που εχουν φτιαχτει και ολοι αλλοι οι μικρομεσσαιοι αγροτες εχουν φαλιρισει.

Σε όλη την Ευρώπη έτσι έχει διαμορφωθεί το τοπίο εδώ και δεκαετίες, μόνο στο Σοβιετομπανανιστάν εξακολουθούν αγρότες με 50 και 60 στρέμματα του κώλου να απολαμβάνουν βιωτικό επίπεδο Ευρωπαίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
To έχω ξαναπεί. Ένας γνήσιος αριστερός πρέπει να υποστηρίξει το νομοσχέδιο γιατί σε σύγκριση με το παρόν ελαφραίνει τα χαμηλότερα οικονομικά εισοδήματα (μέρχι 12000 €/χρόνο), ως προς τις εισφορές, και επιβαρύνει τα υψηλά. Ένα λογικός δεξιός άνθρωπος όπως και το ΔΝΤ καταλαβαίνει ότι αυτό το σύστημα δεν δουλεύει και σωστά αντιδρά στο νομοσχέδιο.

Για το ύψος των συντάξεων τόσα μπορεί να δώσει το κράτος τόσα θα δώσει. Η κυβέρνηση επέλεξε να αφήσει τις νυν συντάξεις ανέπαφες και να πειράξει μόνο τις μελλοντικές. Έχω ήδη κάνει αποταμιευτικό πρόγραμμα σε ιδιωτική ασφαλιστική γιατί δεν περιμένω να πάρω σύνταξη από το δημόσιο. Κατά τη γνώμη μου πρώτα πρέπει να κοπούν οι νύν οι συντάξεις (ας προσέχανε τι ψηφίσανε) και μετά οι μελλοντικές όσο κι αν ξεβολεύει πολλούς. Όταν ένα ζευγάρι συνταξιούχων δημοσίων υπαλλήλων παίρνει σύνταξη 1000 ευρώ ο καθένας δεν θα στείλει το μοναχογιό του σε δουλειές που δεν είναι του επιπέδου του.

Όσο για τους αγρότες καλά κάνουν και διαμαρτύρονται. Τους ενοχλεί το φορολογιικό περισσότερο από το σφαλιστικό. Το κράτος φορολογεί τα εισοδήματά τους περισσότερο από τα αντίστοιχα των μισθωτών. Κάθεται ο άλλος στο γραφειάκι του με τον κλιματισμό του και έχει 9000 αφορολόγητο και ο αγρότης μέσα στις ζέστες και τα κρύα φορολογείται από το πρώτο ευρώ με 26%.

Διαφωνώ με τη πρακτική μπλοκαρίσματος των δρόμων και θεωρώ ότι το κράτος πρέπει επέμβει με αστυνομία ή με στρατό. Επιχειρήσεις που στηρίζονται στον χειμερινό τουρισμό η διαμαρτυρία αυτή ισοδυναμεί με καταστροφή. Παρόλα αυτά η κίνηση αυτή είναι μονόδρομος.

Τους δίνουν νόημα πότε θα κάνουν τι
ενώ παλιά τους έβριζαν

Ο ΣΚΑΙ ήταν ίσως το μοναδικό κανάλι που μας έλεγε την αλήθεια, αλλά δυστυχώς η πλειοψηφία δεν το πίστεψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
To έχω ξαναπεί. Ένας γνήσιος αριστερός πρέπει να υποστηρίξει το νομοσχέδιο γιατί σε σύγκριση με το παρόν ελαφραίνει τα χαμηλότερα οικονομικά εισοδήματα (μέρχι 12000 €/χρόνο), ως προς τις εισφορές, και επιβαρύνει τα υψηλά. Ένα λογικός δεξιός άνθρωπος όπως και το ΔΝΤ καταλαβαίνει ότι αυτό το σύστημα δεν δουλεύει και σωστά αντιδρά στο νομοσχέδιο.

Για το ύψος των συντάξεων τόσα μπορεί να δώσει το κράτος τόσα θα δώσει. Η κυβέρνηση επέλεξε να αφήσει τις νυν συντάξεις ανέπαφες και να πειράξει μόνο τις μελλοντικές. Έχω ήδη κάνει αποταμιευτικό πρόγραμμα σε ιδιωτική ασφαλιστική γιατί δεν περιμένω να πάρω σύνταξη από το δημόσιο. Είχα κάνει σχετικό θέμα στο στέκι αλλά η διαχείρηση του forum αποφάσισε να κάνει το merge το θέμα. Κατά τη γνώμη μου πρώτα πρέπει να κοπούν οι νύν οι συντάξεις (ας προσέχανε τι ψηφίσανε) και μετά οι μελλοντικές όσο κι αν ξεβολεύει πολλούς. Όταν ένα ζευγάρι συνταξιούχων δημοσίων υπαλλήλων παίρνει σύνταξη 1000 ευρώ ο καθένας δεν θα στείλει το μοναχογιό του σε δουλειές που δεν είναι του επιπέδου του.

Όσο για τους αγρότες καλά κάνουν και διαμαρτύρονται. Τους ενοχλεί το φορολογιικό περισσότερο από το σφαλιστικό. Το κράτος φορολογεί τα εισοδήματά τους περισσότερο από τα αντίστοιχα των μισθωτών. Κάθεται ο άλλος στο γραφειάκι του με τον κλιματισμό του και έχει 9000 αφορολόγητο και αγρότης μέσα στις ζέστες και τα κρύα φορολογείται από το πρώτο ευρώ με 26%.

Διαφωνώ με τη πρακτική μπλοκαρίσματος των δρόμων και θεωρώ ότι το κράτος πρέπει επέμβει με αστυνομία ή με στρατό. Επιχειρήσεις που στηρίζονται στον χειμερινό τουρισμό η διαμαρτυρία αυτή ισοδυναμεί με καταστροφή. Παρόλα αυτά η κίνηση αυτή είναι μονόδρομος.
Σορι ποιος μας έφερε σε αυτή την κατάσταση από που ξεκίνησ από αυτόν :
μ

Ο ΣΚΑΙ ήταν ίσως το μοναδικό κανάλι που μας έλεγε την αλήθεια, αλλά δυστυχώς η πλειοψηφία δεν το πίστεψε.

Σχαϊ είναι σε ποιο θέμα στη δολοφονία Γρηγορόπουλου

Η στη δολοφονία Φύσσα

πες μου τώρα για αντικειμενική δημοσιοκαφρία
ΥΓ ξέρουμε ότι η αστυνομία και ο στρατός είναι το τσιφλίκι της δεξιάς το δείξατε πριν 2 χρονιά και στη νομική

στη νομική με εντολή ΦασιστοΦορτσάκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Σορι ποιος μας έφερε σε αυτή την κατάσταση από που ξεκίνησ από αυτόν :
Έχω απαντήσει στο παρελθόν. Η κυβερνήση Καραμανλή της ΝΔ και οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ (εκτός από την περίοδο Σημίτη) μας έφεραν ως εδώ. Ο ΣΥΡΙΖΑ κακά τα ψέματα είναι συνέχεια του ΠΑΣΟΚ και σε πρόσωπα και σε πρακτικές.

Ο Σαμαράς παρέδωσε μια χώρα σε καλύτερη κατάσταση από αυτή που παρέλαβε.

Μη μπλέκεις άσχετα θέματά μεταξύ τους. Μιλάω για τα τρομολαγνικά ρεπορτάζ του ΣΚΑΙ για το δημοψήφισμα και τις εκλογές στα οποίο δικαιώθηκε. Οικονομικά σπουδάζεις δες το χρηματιστήριο πέρσυ του Φεβρουαρίου και φέτος, Όπως πάμε οδεύουμε σε 50% πτώση στο γενικό δείχτη. Το τραγικό είναι ότι υπάρχουν κάποιοι που χειροκροτούν ακόμα Βαρουφάκη και Κωνσταντοπούλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Έχω απαντήσει στο παρελθόν. Η κυβερνήση Καραμανλή της ΝΔ και οι κυβερνήσεις τους ΠΑΣΟΚ (εκτός από την περίοδο Σημίτη). Ο ΣΥΡΙΖΑ κακά τα ψέματα είναι συνέχεια του ΠΑΣΟΚ και σε πρόσωπα και σε πρακτικές.

Ο Σαμαράς παρέδωσε μια χώρα σε καλύτερη κατάσταση από αυτή που παρέλαβε.

Μη μπλέκεις άσχετα θέματά μεταξύ τους. Μιλάω για τα τρομολαγνικά ρεπορτάζ του ΣΚΑΙ για το δημοψήφισμα και τις εκλογές στα οποίο δικαιώθηκε. Οικονομικά σπουδάζεις δες το χρηματιστήριο πέρσυ του Φεβρουαρίου και φέτος, Όπως πάμε οδεύουμε σε 50% πτώση στο γενικό δείχτη. Το τραγικό είναι ότι υπάρχουν κάποιοι που χειροκροτούν ακόμα Βαρουφάκη και Κωνσταντοπούλου.

Εγώ 1 ξέρω με την κυβέρνηση Σαμαρα
Ανεργία 1η στην Ευρώπη (65% στους νέους)
25€ στα δημόσια νοσοκομεία
Αντιπρόεδρος της βουλής με κόμμα ΝΔ υπεύθυνος για τη δολοφονία Γιακουμάκη δε μπήκε ακόμα μέσα
Ανάπτυξη στο -6%
Να ξέρεις από το 1974 εως τώρα το 1985 με τον Αντρέα είχαμε 8% ανάπτυξη στα λόγια είναι ποιος το έκανε είναι.
Υγ η κωσταντοπουλου μέχρι και εσένα θα σε ταπώσει πήγαινε κάνε διάλογο με μεταξύ της τίποτα δε θα πεις

Δες τον αντιπρόεδρο σ που είναι υπερ του ΓΠ

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Εγώ 1 ξέρω με την κυβέρνηση Σαμαρα
Ανεργία 1η στην Ευρώπη (65% στους νέους)
25€ στα δημόσια νοσοκομεία
Η είσοδο στα δημόσια νοσοκομεία κακώς βγήκε. Ήταν μια πηγή χρηματοδότησης για τα νοσοκομεία που τώρα χάθηκε και τα νοσοκομεία τη χρειάζονται. Κατά τη γνώμη μου εκτός από τους χρονίες πάσχοντες τα δημόσια ασφαλιστικά ταμεία πρέπει να καλύπτουν μόνο ποσά μεγαλύτερα των 100 €. Μέχρι αυτό το ποσό ο ασφαλισμένο πρέπει να πληρώνει από τη τσέπη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Η είσοδο στα δημόσια νοσοκομεία κακώς βγήκε. Ήταν μια πηγή χρηματοδότησης για τα νοσοκομεία που τώρα χάθηκε και τα νοσοκομεία τη χρειάζονται. Κατά τη γνώμη μου εκτός από τους χρονίες πάσχοντες τα δημόσια ασφαλιστικά ταμεία πρέπει να καλύπτουν μόνο ποσά μεγαλύτερα των 100 €. Μέχρι αυτό το ποσό ο ασφαλισμένο πρέπει να πληρώνει από τη τσέπη του.

Ναι θα δώσεις εσύ λεφτά για τους συνταξιούος των 300€ για τους άνεργους για τους ανήμπορους για τα παιδιά για τους αρρωστους για τους ανεργους γα τους ανασφαλιστους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Ναι θα δώσεις εσύ λεφτά για τους συνταξιούος των 300€ για τους άνεργους για τους ανήμπορους για τα παιδιά για τους αρρωστους για τους ανεργους γα τους ανασφαλιστους
Δεν ξέρω για σένα μαν εγώ δίνω για πρόνοια 205€ και στο ταμείο ανεργίας 60€ το εξάμηνο. Τώρα αυτά τα λεφτά που πάνε δεν έχω ιδέα.

Οποιος δηλώνει αδυναμία πληρωμής πρόστιμο στην εφορία για να επιβαιώνει αυτή αν όντως δεν τα έχει και να τα δώσει όποτε μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
25€ στα δημόσια νοσοκομεία

Το όλο νόημα με τα 25€ είναι να περιορίσει τη ζήτηση καθώς δεν υπάρχει αρκετή προσφορά. Αυτή είναι η ηλιθιότητα του δημόσιου νοσοκομείου. Όταν κάτι είναι "δωρεάν" τότε αυξάνεται η κατανάλωση. Έτσι όταν το νοσοκομείο είναι δωρεάν ο άλλος θα πάει για εξέταση επειδή έχει 37 πυρετό. Οι πόροι όμως του νοσοκομείου δεν είναι άπειροι, έτσι φτάνουμε πάλι πίσω στο γεγονώς ότι πρέπει να σταματήσουμε τους ανθρώπους από την υπερχρήση του νοσοκομείου. Γ'αυτό μπήκε το 25ευρο. Με άλλα λόγια αν θεραπεία της αρρώστια σου δεν αξίζει ούτε 25 ευρώ τότε δεν θα έπρεπε να πας σε γιατρό καν.

Αυτός είναι και ο λόγος που το δημόσιο πάντα αποτυγχάνει στη διαχείριση πόρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Το όλο νόημα με τα 25€ είναι να περιορίσει τη ζήτηση καθώς δεν υπάρχει αρκετή προσφορά. Αυτή είναι η ηλιθιότητα του δημόσιου νοσοκομείου. Όταν κάτι είναι "δωρεάν" τότε αυξάνεται η κατανάλωση. Έτσι όταν το νοσοκομείο είναι δωρεάν ο άλλος θα πάει για εξέταση επειδή έχει 37 πυρετό. Οι πόροι όμως του νοσοκομείου δεν είναι άπειροι, έτσι φτάνουμε πάλι πίσω στο γεγονώς ότι πρέπει να σταματήσουμε τους ανθρώπους από την υπερχρήση του νοσοκομείου. Γ'αυτό μπήκε το 25ευρο. Με άλλα λόγια αν θεραπεία της αρρώστια σου δεν αξίζει ούτε 25 ευρώ τότε δεν θα έπρεπε να πας σε γιατρό καν.

Αυτός είναι και ο λόγος που το δημόσιο πάντα αποτυγχάνει στη διαχείριση πόρων.

Λάθος εγώ 1 φορά πήγα στο νοσοκομείο επειδή ήμουν άρρωστος για 1 μήνα περίπου
από 2 φεβρουαριου- 25 μαρτίου
ο Παπους με σύνταξη 300€ πήγε στα 86 του (τώρα 90 για εγχείριση καρδιάς)
μέχρι και η νεολαία της νδ μ ε αυτο το μετρο συμφωνουσε
κανείς δε το χρησιμοποιεί σκόπιμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λάθος εγώ 1 φορά πήγα στο νοσοκομείο επειδή ήμουν άρρωστος για 1 μήνα περίπου
από 2 φεβρουαριου- 25 μαρτίου
ο Παπους με σύνταξη 300€ πήγε στα 86 του (τώρα 90 για εγχείριση καρδιάς)
μέχρι και η νεολαία της νδ μ ε αυτο το μετρο συμφωνουσε
κανείς δε το χρησιμοποιεί σκόπιμα

Τι λάθος? Αυτό που σου είπα είναι το νόημα του μέτρου. Οι άνθρωποι κάνουν υπερχρήση. Το ότι εσύ πήγες μια φορά ή ότι ο παππούς σου πήγε μια φορά δεν λέει τίποτα. Οι γύφτοι και οι τσιγγάνοι είναι όλη μέρα στα νοσοκομεία και δεν πληρώνουν τίποτα απολύτως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Από το twitter του Άδωνι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top