[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου απαντούσα αναλόγως, αλλά δεν θα το κάνω.
Ξες, καμιά φορά δεν είναι κακό να παραδέχεσαι ότι είσαι λάθος. Γενικά.

Κι εσύ μερικές φορές καλό θα ήταν να σκέφτεσαι, όσο μπορείς, πριν πετάξεις την εξυπνάδα. Ψιλέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Κι εσύ μερικές φορές καλό θα ήταν να σκέφτεσαι, όσο μπορείς, πριν πετάξεις την εξυπνάδα. Ψιλέ.

Στην προκειμένη, δεν είμαι εγώ αυτός που πέταξε εξυπνάδα.
Το ξέρεις, αλλά θα χάσεις το διαδικτυακό κύρος σου αν το παραδεχθείς.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην προκειμένη, δεν είμαι εγώ αυτός που πέταξε εξυπνάδα.
Το ξέρεις, αλλά θα χάσεις το διαδικτυακό κύρος σου αν το παραδεχθείς.:/:

Βλέπεις έχω τόσο μεγάλο διαδικτυακό κύρος που δεν μπορώ να το μαζέψω και φοβάμαι μην το χάσω...

Άδικο ψηλέ μου είναι επίσης να πληρώνεις και ίδιο ποσοστό φόρου με το πλουσιόπαιδο που κληρονόμησε την εταιρεία του πατέρα του ή με το πλουσιόπαιδο που ναι μεν προσπάθησε ή κινήθηκε έξυπνα αλλά βγάζει πολλαπλάσια χρήματα από τον ιδιωτικό υπάλληλο κ.ο.κ.

Ο παραλληλισμός σου με τον delivera είναι άστοχος.

Ο πλούτος δημιουργείτε από τις επενδύσεις. Όταν κάνεις μια δουλειά και κερδίζεις 100 ευρώ τη μέρα, ξοδεύεις τα 50 και τα άλλα 50 τα επανεπεδύεις στην δουλειά σου, τότε την επόμενη κερδίζεις 101 ευρώ, κ.ο.κ. Όταν τρως και τα 100 ευρώ που βγάζεις τότε έχεις καλύτερο προσωρινό επίπεδο διαβίωση σε βάρος όμως της μελλοντικής σου ανάπτυξης.

Το το πρώτο πλουσιόπαιδο λοιπόν που αναφέρεις, κληρονόμησε τα χρήματα του πατέρα του, ο οποίος κάποια στιγμή αντί να τρώει και τα 100 ευρώ που έβγαζε άρχισε να τα επενδύει. Είναι άδικο αυτό? Όχι. Δεν τα έκλεψε από κανέναν. Κανείς άνθρωπος δεν γεννιέται ίσος με τους υπόλοιπους. Όλοι γεννιόμαστε και τραβάμε ένα χέρι από την τράπουλα, που περιλαμβάνει να γονίδιά μας (πόσο έξυπνος είσαι, πόσο όμορφος, πόσο υγιής) και το περιβάλλον που θα μεγαλώσουμε. Αν κάνω παιδί δεν μπορώ να ελέγξω πως θα καταλήξουν τα γονίδιά του, μπορώ όμως να το εφοδιάσω με το καλύτερο δυνατόν περιβάλλον. Έτσι αν εγώ θυσιάσω την σημερινή μου καλοπέραση για να έχει το παιδί μου περισσότερα χρήματα όταν ξεκινάει την ζωή του είμαι ανήθικος? Είμαι κλέφτης? Γιατί το παιδί μου λοιπόν πρέπει να πληρώσει μεγαλύτερο φόρο από τα υπόλοιπα παιδιά, των οποίων οι γονείς δεν θέλανε να κάνουν τις θυσίες αυτές?

Το δεύτερο πλουσιόπαιδο που αναφέρεις κινήθηκε έξυπνα και προσπάθησε άρα πρέπει να το τιμωρήσουμε παίρνοντάς του περισσότερα χρήματα από τους άλλους? Δηλαδή τι λογική είναι αυτή? Όταν επενδύεις στο αύριο στερείσαι πράγματα του σήμερα, όπως σχέσεις, ταξίδια, λεφτά και πολλά άλλα με την προοπτική ότι αύριο θα έχεις περισσότερα χρήματα για να αναπληρώσεις τα όσα έχασες. Όταν λοιπόν έρχεται το κράτος και λέει εσύ θα φορολογηθείς περισσότερο για να δώσει τα χρήματα σε αυτόν που δεν έκανε αυτές τις θυσίες τότε δίνει άμεσο κίνητρο στους ανθρώπους να μην επενδύουν.

Αν λοιπόν γεννήθηκες φτωχός, φταίει ο πατέρας σου. Αν ο γιος σου γεννηθεί φτωχός φταις εσύ. Αντί λοιπόν να κοιτάς πως να κλέψεις απ'τον κόπο των άλλων ξεκίνα να δουλεύεις και να επενδύεις, ώστε και εσύ στο μέλλον αλλά και τα παιδιά σου να έχουν ένα καλύτερο επίπεδο ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.


Δείτε από 26:00-28:00 για να καταλάβετε τι σκατοφάρα είναι οι συριζαίοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, ψηλέ μου. Και δεν κατάλαβες καν το νόημα του ποστ μου. Δεν με νοιάζει πως απέκτησε κάποιος τον πλούτο του. Παμ'παρακάτω
Μάθημα αξιοπρέπειας και ανθρωπισμού:
Υπάρχουν τύποι που βγάζουν οκτώ-δέκα χιλιάρικα το χρόνο και ζουν στο νοίκι και άλλοι που βγάζουν τα πολλαπλάσια.
Αν θεωρείς δίκαιο να υπάρχει ίση μεταχείριση ή ακόμη χειρότερα, υπερφορολόγηση στην πρώτη κατηγορία, τότε κάτι δεν πάει καλά ή απλά δεν ιδρώνει το αυτί σου για Χ λόγους.
Απορώ με ορισμένους, που το θεωρούν δίκαιο να πνίγονται οι μικροεισοδηματίες και ταυτόχρονα να χαιδεύεται το αυτί, όσων πλουτίζουν στην Ελλάδα της κρίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φτώχεια είναι η λίγη σκέψη, όχι τα πολλά λόγια ψηλέ μου και είσαι πάρα πολύ φτωχός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Γελάω αλήθεια με αυτό που έγραψες.
Τα αφεντικά να'ναι καλά κι ας δίνουν μισθούς ξεφτίλας. Κάτι τύποι σαν εσένα θα το θεωρούν και αυτό σαν επένδυση φαντάζομαι.
Εύγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.




:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ας μην ξεχνάμε ποιοι μας έφεραν εδώ. Οι κυβερνήσεις που μονοπωλούσαν ήταν πασοκ και νδ. Και μην πείτε ότι η νδ δεν... 7 χρόνια Καραμανλής δεν είναι λίγα. Μας αποτίναξε, ήταν ακριβώς πριν το τα λεφτά υπάρχουν αν θυμάστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Πες τα. Ξέχασες όμως τον Πελοποννησιακό Πόλεμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πες τα. Ξέχασες όμως τον Πελοποννησιακό Πόλεμο.

Χαχαχα ευτυχώς με έκανες και γέλασα.

Πάντως φαίνεσαι πολυάσχολος και έξυπνος άνθρωπος, όλη μέρα ποστάρεις βλακείες εδώ που βρίσκεις σε κάθε άκυρο μπλογκ. Εύγε, θα ήσουν πολύ πετυχημένος σε μια εντελώς ελεύθερη αγορά με υγιή ανταγωνισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Δεν είμαι όλη μέρα εδώ, είμαι και στο facebook.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είμαι όλη μέρα εδώ, είμαι και στο facebook.

Στην ομάδα αλήθειας φαντάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Στο facebook είμαι Σύριζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
κάτω τα χέρια απο τον bekker
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για πες μου τι πολιτική ακολούθησε η Ιρλανδία.

Δεν έχει και μεγάλες διάφορες από το ελληνικό πρόγραμμα. Δημοσιονομική σταθεροποίηση,μεταρρυθμίσεις στο τραπεζικό τομέα για να αντιμετωπιστούν οι επιπτώσεις της φούσκας στην αγορά ακινήτων και διαρθρωτικές αλλαγές για βελτίωση της ανταγωνιστικότητας.
Η διαφορά είναι πως τα προβλήματα της Ιρλανδίας οφείλονταν στη χρηματοπιστωτική κρίση του 2008, που είχε ως αιτία την απορρύθμιση των χρηματοπιστωτικών αγορών ,γι αυτό και σταδιακά επανέρχεται στην προηγούμενη κατάσταση και όχι σε δομικά προβλήματα στην οικονομία που έφερε στο φως η κρίση (περίπτωση Ελλάδας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top