[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όντως, η εναλλακτική είναι να βάλουν DONATION. Όποιος είναι αρκετά φιλάνθρωπος θα κάνει donate.

Ναι επειδή τα άτομα που δεν δίνανται καν να δουν μια διαφήμιση στην άκρη της σελίδας θα τρέξουν να κάνουν donate τα λεφτά τους.
Η διαφημίσεις μπορεί να είναι εκνευριστικές, έχει να κάνει καθαρά στο πως με κάνει να αισθάνομαι το site. Αν το site από μόνο του δεν είχε διαφημίσεις θα σκεφτόμουν να κάνω ένα donation για την πρωτοπορία του. Όπως και για εφαρμογές όπως το adblock που μας έσωσαν από μια εποχή ηλίθιων διαφημίσεων και πλέον τα sites προσέχουν τουλάχιστον να μην είναι ενοχλητικές και παντού στην σελίδα.

Στην τελική αν το forbes ΔΕΝ με χρειάζεται όπως λες, δηλαδή δεν το νοιάζει αν θα μπω ή όχι, τότε γιατί να βάλει αυτήν την προϋπόθεση; ΛΟΛ.

ΥΓ. Αν κάποιος εργοδότης σας έλεγε έλα να δουλέψεις και αν έχω διάθεση να σε πληρώσω θα σε πληρώσω, αυτό θα ήταν εκμετάλλευση σωστά?
Αυτό είναι άλλο παράδειγμα. Αν δεν με πλήρωνε απλώς θα πήγαινα σε άλλο εργοδότη :) Σε λίγο καιρό θα έχανε την επιχείρησή του επειδή όλοι θα ήξεραν τι μαλάκας είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ΥΓ. Αν κάποιος εργοδότης σας έλεγε έλα να δουλέψεις και αν έχω διάθεση να σε πληρώσω θα σε πληρώσω, αυτό θα ήταν εκμετάλλευση σωστά?

Ναι θα ήταν. Υπάρχει κάποιος να κάνει κάτι για αυτό; φυσικά όχι. Η ευθύνη είναι αποκλειστικά δική μου. Το ίδιο θα πω λοιπόν και στους μάγκες του forbes. deal with it
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι θα ήταν. Υπάρχει κάποιος να κάνει κάτι για αυτό; φυσικά όχι. Η ευθύνη είναι αποκλειστικά δική μου. Το ίδιο θα πω λοιπόν και στους μάγκες του forbes. deal with it

Εγώ νόμιζα ότι σε τέτοιες περιπτώσεις θες να αναλάβει ο μπαμπάκας κράτος. LoL η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου υποκρισία. Μόλις σου έδειξα την ίδια τη πραγματικότητα για το πώς δουλεύουν τα πράγματα. Ούτε peaceful parenting ούτε no violence. Θες να καθιερώσεις ένα μοντέλο; το επιβάλλεις. Αυτό προσπαθεί να κάνει και το forbes. Απλά αποτυγχάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ξεχασμένε, ενώ καταλαβαίνω τι θέλω να πεις για το adblock, πρέπει να ξέρεις ότι το adblock το δημιούργησε η ελευθερία στην αγορά σαν ανάγκη να προστατευτούμε από ιστοσελίδες που έκαναν κατάχρηση διαφημίσεων. Αν δεν γινόντουσαν greedy αυτοί που είχαν τα site και φρόντιζαν να έχουν λίγες και νορμάλ διαφημίσεις στις σελίδες τους, δεν θα υπήρχε λόγος να υπάρχει το adblock εξ αρχης! Μην βλέπεις τώρα που οι ιστοσελίδες εμαθαν το μάθημά τους και φροντίζουν πλέον για αυτό. Εξαιτίας του ad block έδινε αυτό.

Το ίδιο παράδειγμα για τα cd, dvd κλπ. Όταν πουλάς την ταινία 20 ευρώ, ή το cd, ε κάνεις αισχροκέρδεια. Η βιομηχανία της μουσικής καλά έπαθε τότε και είδαν τα κέρδη τους να κάνουν φτερά. Ωστόσο τώρα έχουν εξελιχθεί και βρίσκουν άλλους τρόπους να βγάζουν χρήματα, απλώς έχουν λιγότερο room για αισχροκέρδεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ σου έδειξα ότι τα άτομα που το παίζουν και καλά αλτρουιστές, φιλάνθρωποι και "νοιάζομαι για τους φτωχούς" δεν έχουν καν την στοιχειώδη αξιοπρέπεια να δουν μια διαφήμιση για να πάρει κάτι το άτομο, το content του οποίου βλέπουν δωρεάν 0.1 cent από μια διαφημιστική. Απολαμβάνουν δηλαδή τον κόπο του άλλου τζαμπέ. Αυτό όπως είπα δεν βλάπτει το fobres που είναι giant αλλά τους μικρούς που πρέπει να υπομείνουν αυτό το πράγμα μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά το traffic τους, τους ίδιους μικρούς δηλαδή που υποτίθεται ότι τα παραπάνω άτομα υπερασπίζονται μέσω της ιδεολογίας τους.

Δεν είμαι κατά του adblock, και φυσικά χαίρομαι που υπάρχει γιατί περιορίστηκε εκείνο το τερατούργημα που σου ανοίγανε 100 παράθυρα με ένα κλικ. Απλά κάποιοι κάνουν κατάχρηση που φυσικά το μόνο αποτέλεσμα που έχει είναι να σκοτώνει το ίδιο το δωρεάν internet. Αν θες good quality content στο ίντερνετ, ή θα δεις διαφημίσεις ή θα πληρώσεις συνδρομητικό μοντέλο. Δεν υπάρχει άλλη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κανένας δεν βγήκε να το παίξει αλτρουιστής. Αυτό είναι πλάνη και το είπα και πιο πάνω. Είναι μόνο μια κυνική αλήθεια και η λογική που ακολουθεί. Το ότι κάποιοι μπορεί βέβαια να μην είναι σε θέση να το κατανοήσουν και αναπόφευκτα φτάνουν στο σημείο να νομίζουν πως ο άλλος για να σκέφτεται όπως σκέφτεται καθοδηγείται από το συναίσθημα ας πούμε είναι άλλο θέμα.

Θες να το εξειδικεύσεις θα έπρεπε να υπάρχει ένα κοινό πλαισιο το οποίο να ορίζει τη μορφή των διαφημίσεων στα διάφορα εμπορικά sites. Κι έπειτα έπεται και η λειτουργία των blockers. Εφόσον αυτό δε γίνεται και η ευθύνη είναι καθαρά ατομική ο καθένας χειρίζεται το θέμα όπως νομίζει εκείνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανένας δεν βγήκε να το παίξει αλτρουιστής. Αυτό είναι πλάνη και το είπα και πιο πάνω. Είναι μόνο μια κυνική αλήθεια και η λογική που ακολουθεί. Το ότι κάποιοι μπορεί βέβαια να μην είναι σε θέση να το κατανοήσουν και αναπόφευκτα φτάνουν στο σημείο να νομίζουν πως ο άλλος για να σκέφτεται όπως σκέφτεται καθοδηγείται από το συναίσθημα ας πούμε είναι άλλο θέμα.

Θες να το εξειδικεύσεις θα έπρεπε να υπάρχει ένα κοινό πλαισιο το οποίο να ορίζει τη μορφή των διαφημίσεων στα διάφορα εμπορικά sites. Κι έπειτα έπεται και η λειτουργία των blockers. Εφόσον αυτό δε γίνεται και η ευθύνη είναι καθαρά ατομική ο καθένας χειρίζεται το θέμα όπως νομίζει εκείνος.

Βλέπεις? Η πρώτη λύση που σκέφτεσαι είναι το ρυθμιστικό πλαίσιο, να σε εξαναγκάσω δηλαδή να βάλεις τις διαφημίσεις εκεί που θέλω και να έχεις το adblock εκεί που θέλω. Όχι να δώσεις στον άλλο να καταλάβει την έννοια του εθελοντισμού και της ανταπόδοσης. Και μετά έρχεται αναπόφευκτα το εξής ερώτημα στο μυαλό μου. Όταν ο μέσος άνθρωπος είναι τόσο ζώο που δεν θέλει καν να δει μια διαφήμιση ως ανταπόδοση σε δωρεάν content που λαμβάνει, εγώ γιατί να μοιραστώ τα χρήματα μου με αυτόν μέσω της φορολογίας ή να με νοιάξει αν είναι φτωχός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
"Δώσε στον άνθρωπο ένα ψάρι και τον τάισες για μια μέρα, μάθε του να ψαρεύει και το τάισες για μια ζωή". Nομίζω περιγράφει απόλυτα την καταστροφική νοοτροπία του welfare state.

Πούλα σε κάποιον ένα ψάρι και θα φάει για μια μέρα. Μάθε τον πώς να ψαρεύει και έχεις καταστρέψει μια επιχειρηματική ευκαιρία.
Karl Marx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πούλα σε κάποιον ένα ψάρι και θα φάει για μια μέρα. Μάθε τον πώς να ψαρεύει και έχεις καταστρέψει μια επιχειρηματική ευκαιρία.
Karl Marx

Ναι ακριβώς, επειδή με συμφέρει περισσότερο να μάθω να ψαρεύω, να μάθω να οργώνω, να μάθω να ράβω και να μάθω να φτιάχνω παπούτσια απ'το να μάθω ένα από αυτά και να ανταλλάξω με τους άλλους. :wall::wall::wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Βλέπεις? Η πρώτη λύση που σκέφτεσαι είναι το ρυθμιστικό πλαίσιο, να σε εξαναγκάσω δηλαδή να βάλεις τις διαφημίσεις εκεί που θέλω και να έχεις το adblock εκεί που θέλω. Όχι να δώσεις στον άλλο να καταλάβει την έννοια του εθελοντισμού και της ανταπόδοσης. Και μετά έρχεται αναπόφευκτα το εξής ερώτημα στο μυαλό μου.

Τα πάντα αποτελούν μια μορφή επιβολής. Εξαναγκασμός δεν είναι μόνο το πιστόλι στον κρόταφο. Κι αν πρόκειται να γίνει θα προτιμούσα να είναι από κοινού με έναν διαφορετικό προσανατολισμό.

Οι νόμοι και οι κανόνες οποιασδήπτε μορφής δρουν αποτρεπτικά. Χρησιμοποιούνται ώστε να μέσα από εκεί να καλλιεργηθεί μια σωστή λογική στον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζει ο καθένας το κάθε ζήτημα. Το διακύβευμα σε κάθε περίπτωση είναι το ίδιο, μόνο η προσέγγιση αλλάζει.

Όταν ο μέσος άνθρωπος είναι τόσο ζώο που δεν θέλει καν να δει μια διαφήμιση ως ανταπόδοση σε δωρεάν content που λαμβάνει, εγώ γιατί να μοιραστώ τα χρήματα μου με αυτόν μέσω της φορολογίας ή να με νοιάξει αν είναι φτωχός?
Γιατί ως μέλη της ίδιας κοινωνίας αργά ή γρήγορα θα το βρεις μπροστά σου. Και νομοτελειακά, την επόμενη μέρα μπορεί οι ρόλοι να είναι αντίστροφοι. Δεν είναι θέμα ανασφάλειας δε μιλάω μόνο για πλούτο, είναι η γενικότερη μορφή με την οποία ο καθενας βλέπει τη θέση του σε σχέση με τους υπόλοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Πούλα σε κάποιον ένα ψάρι και θα φάει για μια μέρα. Μάθε τον πώς να ψαρεύει και έχεις καταστρέψει μια επιχειρηματική ευκαιρία.
Karl Marx

Πούλα σε κάποιον ένα ψάρι και θα βγάλει σπυριά και θα χάσει στην πασαρέλα. Πούλα σε κάποιον ένα κοτόπουλο και θα κερδίσει το βραβείο.
-Διαφήμιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Κι εγώ σου έδειξα ότι τα άτομα που το παίζουν και καλά αλτρουιστές, φιλάνθρωποι και "νοιάζομαι για τους φτωχούς" δεν έχουν καν την στοιχειώδη αξιοπρέπεια να δουν μια διαφήμιση για να πάρει κάτι το άτομο, το content του οποίου βλέπουν δωρεάν 0.1 cent από μια διαφημιστική. Απολαμβάνουν δηλαδή τον κόπο του άλλου τζαμπέ. Αυτό όπως είπα δεν βλάπτει το fobres που είναι giant αλλά τους μικρούς που πρέπει να υπομείνουν αυτό το πράγμα μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά το traffic τους, τους ίδιους μικρούς δηλαδή που υποτίθεται ότι τα παραπάνω άτομα υπερασπίζονται μέσω της ιδεολογίας τους.

Δεν είμαι κατά του adblock, και φυσικά χαίρομαι που υπάρχει γιατί περιορίστηκε εκείνο το τερατούργημα που σου ανοίγανε 100 παράθυρα με ένα κλικ. Απλά κάποιοι κάνουν κατάχρηση που φυσικά το μόνο αποτέλεσμα που έχει είναι να σκοτώνει το ίδιο το δωρεάν internet. Αν θες good quality content στο ίντερνετ, ή θα δεις διαφημίσεις ή θα πληρώσεις συνδρομητικό μοντέλο. Δεν υπάρχει άλλη λύση.

Εγώ να σ πω ις διαφημισεις γενικά τις αφήνω (προσεξε τις διαφημισεις οχι τους ιους στον υπολογιστη) αλλα οι διαφημισεις που κλείνω παντα οταν μου καλυπτουν ολη την οθονη και βλεπω ταινια στον υπολογιστη ας πουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα πάντα αποτελούν μια μορφή επιβολής. Εξαναγκασμός δεν είναι μόνο το πιστόλι στον κρόταφο. Κι αν πρόκειται να γίνει θα προτιμούσα να είναι από κοινού με έναν διαφορετικό προσανατολισμό.

Για πες μου πως σου επιβάλω να απαντήσεις στο μήνυμα μου αυτή τη στιγμή?

Οι νόμοι και οι κανπτε μορφής δρουν αποτρεπτικά. Χρησιμοποιούνται ώστε να μέσα από εκεί να καλλιεργηθεί μια σωστή λογική στον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζει ο καθένας το κάθε ζήτημα. Το διακύβευμα σε κάθε περίπτωση είναι το ίδιο, μόνο η προσέγγιση αλλάζει.

Χαίρω πολύ. Η προσέγγιση είναι το όλο ζήτημα.

Γιατί ως μέλη της ίδιας κοινωνίας αργά ή γρήγορα θα το βρεις μπροστά σου. Και νομοτελειακά, την επόμενη μέρα μπορεί οι ρόλοι να είναι αντίστροφοι. Δεν είναι θέμα ανασφάλειας δε μιλάω μόνο για πλούτο, είναι η γενικότερη μορφή με την οποία ο καθενας βλέπει τη θέση του σε σχέση με τους υπόλοιπους.

Αυτό δεν είναι ακριβώς το επιχείρημα περί ανταπόδοσης? Πως συνάδει αυτό που λες με το adblock? Μήπως απλά γουστάρεις το μαστήγιο? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Teach a man to fish, but the fish he catches aren't his. They belong to the person paying him to fish, and if he's lucky, he might get paid enough to buy a few fish for himself
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Teach a man to fish, but the fish he catches aren't his. They belong to the person paying him to fish, and if he's lucky, he might get paid enough to buy a few fish for himself

Αν αυτός που τον πληρώνει κάθησε έφτιαξε δίχτια, έφτιαξε βάρκα, έφτιαξε πετονιά, έφτιαξε καλάμι κτλ και βρει έναν-δυο τύπους και τους πει "Συφμωνείτε να ψαρεύεται για μένα και γω να σας δίνω το 30%;" και εκείνοι πουν "Κομπλε", τότε δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στην εργασία :)
Αν φυσικά υποννόησες ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Για πες μου πως σου επιβάλω να απαντήσεις στο μήνυμα μου αυτή τη στιγμή?

χαχ δε νομίζω πως σε νοιάζει κιόλας. Η έννοια της επιβολής γίνεται πιο εύκολα αντιληπτή αν ασχοληθείς με την ίδια την ερμηνεία της ελεύθερης βούλησης. Σίγουρα θεωρητικά κάποιος κάνει κάτι επειδή το θέλει αλλά αν το δεις από τη ντετερμινιστική του σκοπιά, απαριθμήσεις 5-10-15 παράγοντες και τους αποτρέψεις ίσως και να μη το έκανε τελικά.

Θα μπορούσε να πει κάποιος πως και η ίδια η εργασία είναι επιλογή. Αν ρωτήσεις πολλούς όμως μπορεί να σου πουν πως θα προτιμούσαν να τους πλήρωναν ενώ οι ίδιοι έκαναν διακοπές στη Καραϊβική. Γιατί δε γίνεται αυτό; τους το επιβάλλει κανείς; φυσικά, αλλά όχι με τον τρόπο που θα φανταζόταν ο καθένας.

Αυτό δεν είναι ακριβώς το επιχείρημα περί ανταπόδοσης? Πως συνάδει αυτό που λες με το adblock? Μήπως απλά γουστάρεις το μαστήγιο? :P

Δεν μιλάω για αυτό. Λες γιατί να κάνω εγώ αυτό αν ο άλλος... γιατί πρώτον το κάνεις για σένα κι όχι για τον άλλον. Και γιατί το θέμα δεν είναι τι κάνουν οι άλλοι είναι τι κάνεις εσύ.

To adblock για μένα είναι απλά μια ζωντανή απόδειξη πως δεν συμφωνούν όλοι στην τακτική που θα ήθελαν να ακολουθούν οι διαφημιστές. Τώρα αν η τροπή που έχουν πάρει τα πράγματα έχιε μεταπείσει κόσμο θα φανεί στην πορεία.

Προσωπικά είμαι κατά της διαφήμισης και το ότι πρέπει να υπάρχει για να επιβιώσει οικονομικά ένα site δε μου λέει απολύτως τίποτα. Δεν λύνεις ένα πρόβλημσ με ένα άλλο. Στον τακτικό αναγνώστη που θα επιλέξει να διαβάσει το περιεχόμενό σου πρόσφερε υπηρεσίες αντάξιες πληρωμής και επέβαλλε συνδρομή. Στους υπόλοιπους που απλά θα χαζέψουν μια φορά στο τόσο ή θα ακολουθήσουν ένα λινκ η πρόσβαση θα έπρεπε να ήταν δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
χαχ δε νομίζω πως σε νοιάζει κιόλας. Η έννοια της επιβολής γίνεται πιο εύκολα αντιληπτή αν ασχοληθείς με την ίδια την ερμηνεία της ελεύθερης βούλησης. Σίγουρα θεωρητικά κάποιος κάνει κάτι επειδή το θέλει αλλά αν το δεις από τη ντετερμινιστική του σκοπιά, απαριθμήσεις 5-10-15 παράγοντες και τους αποτρέψεις ίσως και να μη το έκανε τελικά.

Θα μπορούσε να πει κάποιος πως και η ίδια η εργασία είναι επιλογή. Αν ρωτήσεις πολλούς όμως μπορεί να σου πουν πως θα προτιμούσαν να τους πλήρωναν ενώ οι ίδιοι έκαναν διακοπές στη Καραϊβική. Γιατί δε γίνεται αυτό; τους το επιβάλλει κανείς; φυσικά, αλλά όχι με τον τρόπο που θα φανταζόταν ο καθένας.

Ναι μόνο που ο κόσμος δεν είναι ντετερμινιστικός. Κοινώς αν ήξερες όλες τις αρχικές παραμέτρους μια κατάστασης δεν θα μπορούσες να προβλέψεις ποτέ το αποτέλεσμα γιατί υπάρχει μια έμφυτη τυχαιότητα στην βασική δομή του συστήματος. Γενικώς το επιχείρημα των εξωτερικών παραμέτρων δεν στέκει, διότι με την ίδια λογική ένας δολοφόνος δεν είναι ένοχος ή ανήθικος καθώς δεν είχε άλλη επιλογή λόγω των συνθηκών. Η εργασία αυτή καθεαυτή είναι μια επιβολή της φύσης. Κάθε άνθρωπος πρέπει να φάει για να ζήσει. Ο μόνος τρόπος για να φας δίχως να εργασθείς είναι να εργαστεί κάποιος άλλος για σένα. Από τη στιγμή που σε κάθε άνθρωπο ανήκει το σώμα του, του ανήκουν και τα αποτελέσματα που αυτό επιφέρει, όπως η εργασία.

Δεν μου απάντησες πάντως πως σου επιβάλω να απαντήσεις, ή αν το έκανες δεν το κατάλαβα.


Δεν μιλάω για αυτό. Λες γιατί να κάνω εγώ αυτό αν ο άλλος... γιατί πρώτον το κάνεις για σένα κι όχι για τον άλλον. Και γιατί το θέμα δεν είναι τι κάνουν οι άλλοι είναι τι κάνεις εσύ.

To adblock για μένα είναι απλά μια ζωντανή απόδειξη πως δεν συμφωνούν όλοι στην τακτική που θα ήθελαν να ακολουθούν οι διαφημιστές. Τώρα αν η τροπή που έχουν πάρει τα πράγματα έχιε μεταπείσει κόσμο θα φανεί στην πορεία.

Προσωπικά είμαι κατά της διαφήμισης και το ότι πρέπει να υπάρχει για να επιβιώσει οικονομικά ένα site δε μου λέει απολύτως τίποτα. Δεν λύνεις ένα πρόβλημα με ένα άλλο. Στον τακτικό αναγνώστη που θα επιλέξει να διαβάσει το περιεχόμενό σου πρόσφερε υπηρεσίες αντάξιες πληρωμής και επέβαλλε συνδρομή. Στους υπόλοιπους που απλά θα χαζέψουν μια φορά στο τόσο ή θα ακολουθήσουν ένα λινκ η πρόσβαση θα έπρεπε να ήταν δωρεάν.

Αν είσαι κατά των διαφημιστών που είμαι κι εγώ τότε πρέπει να ξέρεις ότι το adblock ωφελεί τους διαφημιστές, δεν τους βλάπτει. Ο μόνος τον οποίο βλάπτει το adblock είναι το ιδιοκτήτης του site. To συνδρομητικό μοντέλο δεν λειτουργεί καν, λόγω πειρατείας. Δηλαδή κι εκεί πάλι επαφίεσαι στην συνείδηση του άλλου να αγοράσει και να μην το πειρατεύσει. Γενικώς αυτή είναι η φύση του ιντερνετ, διότι μιλάμε για ψηφιακή πληροφορία. Δεν μπορείς να σταματήσεις την πειρατεία οπότε τα εισοδήματα όσων ζουν από το ίντερνετ εξαρτώνται καθαρά από την καλή διάθεση του καταναλωτή. Γι'αυτό και είναι σημαντικό ο καταναλωτής να ανταποδίδει, ακόμη κι αν αυτό σημαίνει να υποστείς μια διαφήμηση στο backround.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι κατά της διαφήμισης και το ότι πρέπει να υπάρχει για να επιβιώσει οικονομικά ένα site δε μου λέει απολύτως τίποτα. Δεν λύνεις ένα πρόβλημσ με ένα άλλο. Στον τακτικό αναγνώστη που θα επιλέξει να διαβάσει το περιεχόμενό σου πρόσφερε υπηρεσίες αντάξιες πληρωμής και επέβαλλε συνδρομή. Στους υπόλοιπους που απλά θα χαζέψουν μια φορά στο τόσο ή θα ακολουθήσουν ένα λινκ η πρόσβαση θα έπρεπε να ήταν δωρεάν.

Σύμφωνα με την άποψη σου το steki, ischool πρέπει να κόψει τα διαφήμιστικά banners και για τα τακτικά μέλη να επιβληθεί συνδρομή. Με αυτό το μοντέλο που προτείνεις το forum θα χάσει το 99% των μελών του και σύντομα θα σταματήσει τη διαδικτυακη ζωή του. Δυστυχώς ο κόσμος είναι διατεθειμένος να πληρώνει 3 ευρώ το καφέ, 30 ευρώ επίσκεψη τον ιατρό κ.λπ. αλλά για μια διαδικτυακή υπηρεσία που χρησιμοποιεί κάθε μέρα δεν είναι διατεθειμένος να πληρώσει ούτε ένα λεπτό.

Ας σοβαρευτούμε. Οι διαφημίσεις είναι ένας τρόπος να παρέχουν τις υπηρεσίες του κάποιοι μέσω διαδικτύου δωρεάν και για τα περισσότερα sites είναι η μοναδική πηγή εσόδων τους. Όποιος σέβεται τη δουλειά των δημιουργών μιας ιστοσελίδας δεν χρησιμοποιεί adblock.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά όταν εκλείσα διαφήμιση το i-school υπήρχχε μεγάλος λόγος αλλά το i-school δε κέρδιζε τίποτα από αυτό (διαφήμιση-ιος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top