[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το adblock είναι η πρώτη προστασία μας έναντι ιών στο διαδίκτυο.

Για να δούμε τι έκανε το καλό το forbes, ή μάλλον τι "σέρβιρε" σε αυτούς που έκλεισαν το adblock για να μπουν στο site τους, εδώ και εδώ. Θα σταματήσω εγώ να χρησιμοποιώ το adblock, να προστατεύομαι από ανεπιθύμητα pop ups και malware επειδή μου το ζητάει το forbes; Όταν το forbes και κάθε forbes μου εγγυηθεί ασφαλή και όμορφη είσοδο στο site, τότε θα το σκεφτώ. Μέχρι τότε, υπάρχουν χιλιάδες website για να διαβάζω τα νέα μου.

Την ασφάλειά μου δεν την ρισκάρω για κανένα λόγο.


Όταν οι adblock users γίνουν πλειοψηφία το παράδειγμα της Fobres, το adblock δεν θα το χρησιμοποιεί κανείς καθώς δεν θα μπορεί να σερφάρει σε κανένα site.

Γενικά έχεις δίκαιο με τα mailware. To πρόβλημα δεν είναι όμως της Fobres αλλά γενικό στις τεχνολογίες που χρησιμοποποιούνται για τη δημιουργία ιστοσελίδων και web εφαρμογών. Μπράβο στην apple που ανάγκασε τις διαφημιστικές να αντικαταστήσουν τις flash, και java διαφημίσεις με html5. Γενικά όποιος χρησιμοποιεί adblock για λόγους προστασίας πιο αποτελεσματικό είναι να απενεγοποιήσει το flash και τη java από το browser του.
Δεν καταλαβαινω ποιος ξερει να πατησει ενα πληκτρο στο πισι και δεν εχει adblock.:(

edit: ενα ενδιαφερον βιντεο που δειχνει την αγνοια και την παιδικοτητα των αριστερων, και πως αυτη οδηγει στην ασεβεια:
Προσωπικά με OSX εδώ και τέτσσερα χρόνια δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με διαφημιστικά mailware και έχω ενεργοποιημένα flash και java. Γι αυτό και δεν έχω μπει ποτέ στη διαδικασία για ψάξω για adblock. Και torrent κατεβάζω και τα πάντα και πραγματικά οι διαφημίσεις δεν είναι τόσο ενοχλητικές που θυμάμαι παλιότερα. Τα περισσότερα είναι στυλ ischool με banners άντε και σπάνια κανά popup στην έναρξη.

Όταν εμφανίζονται στα καλά καθούμενα banners το καλύτερο είναι να σβήσεις το mailware και όχι για να το καλύψεις με adblock.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όταν οι adblock users γίνουν πλειοψηφία το παράδειγμα της Fobres, το adblock δεν θα το χρησιμοποιεί κανείς καθώς δεν θα μπορεί να σερφάρει σε κανένα site.

Γενικά έχεις δίκαιο με τα mailware. To πρόβλημα δεν είναι όμως της Fobres αλλά γενικό στις τεχνολογίες που χρησιμοποποιούνται για τη δημιουργία ιστοσελίδων και web εφαρμογών. Μπράβο στην apple που ανάγκασε τις διαφημιστικές να αντικαταστήσουν τις flash, και java διαφημίσεις με html5. Γενικά όποιος χρησιμοποιεί adblock για λόγους προστασίας πιο αποτελεσματικό είναι να απενεγοποιήσει το flash και τη java από το browser του.

Σωστό αλλά κάποια site ακόμα χρειάζονται flash και java, αλλά λογικά θα αντικατασταθούν στο μέλλον τελείως με html5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Αυτό που κάνει λέγεται καθαρά προπαγάνδα εκεί που διαβάζω συζήτηση μεταξύ ξεχασμένου,vassilis κτλ για adblock ξαφνικά πετάγετε κομμουνιστική προπαγάνδα σχετικάμε με τις αντιδράσεις πολιτών στην Γαλλία για τα νομοσχέδια της κυβέρνησης Ολάντ τα δε site που ποστάρει όλα αριστεροκομμουνιστικά.

Ενημέρωσα σχετικά με τις εξελίξεις στη Γαλλία που δεν είναι αντιδράσεις μεμονομένων πολιτών όπως θέλεις γκεμπελικά να το παρουσιάσεις, αλλα γενικευμένη λαική κατακραυγή. Εσύ μπορεί να θέτεις άλλες προτεραιότητες, αλλά εμένα πρώτη μου προτεραιότητα είναι οι διεθνείς εξελίξεις πάνω στις μάχες της τάξης μου(ή και μας, δεν ξέρω ούτε ποιος είσαι ούτε τι ρόλο βαράς όμως). Δικαίωμα μου είναι να επιλέγω εδώ μέσα πότε θα παρέμβω σε μια συζήτηση και πότε θα ενημερώσω για μία είδηση που ίσως εσένα να μην σε ενδιαφέρει κάποιος άλλος όμως μπορεί να την κρίνει σημαντική. Τα πάντα προπαγάνδα και ιδεολογική ηγεμονία είναι σαυτόν τον κόσμο που ζούμε, αν δεν το έχεις καταλάβει είναι δικό σου πρόβλημα. Άλλος επιλέγει ως πηγές το πρώτο θέμα, το σκάι, το athens voice, το protagon και το μέγκα, άλλος επιλέγει πηγές που εκπροσωπούν την τάξη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά με OSX εδώ και τέτσσερα χρόνια δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με διαφημιστικά mailware και έχω ενεργοποιημένα flash και java. Γι αυτό και δεν έχω μπει ποτέ στη διαδικασία για ψάξω για adblock. Και torrent κατεβάζω και τα πάντα και πραγματικά οι διαφημίσεις δεν είναι τόσο ενοχλητικές που θυμάμαι παλιότερα. Τα περισσότερα είναι στυλ ischool με banners άντε και σπάνια κανά popup στην έναρξη.

Δλδ ανέχεσαι τις ατελείωτες διαφημίσεις του youtube και τα banners στα περισσότερα sites(εγώ τα λέω λεκέδες). Βάλε adblock για 1 μήνα και μετά προσπάθησε να επιστρέψεις. Γούγλαρε adblcok plus δε θα σου πάρει πάνω από 30 δευτερόλεπτα ενώ δεν χρειάζεται να ψαχτείς καθόλου. Ευχαρίστησε με μετά. 'Οσον αφορά τα οικονομικά και τα πολιτικά του αντμπλοκ τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο παρουσιάστηκαν εδώ και από πολλές απόψεις μόνο καλό μπορούν να φέρουν τα adblock και γενικότερα η αποδυνάμωση του τωρινού μοντέλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πως θα γίνει καλύτερο το μοντέλο του ίντερνετ αν περάσουμε σε συνδρομητικά μοντέλα ας πούμε? Αν δεν μπορείς να βγάλεις κέρδος μέσω διαφημίσεων από το site σου, τότε απλά ή θα βάλεις premium content, ή δεν θα υπάρχουν επαγγελματίες στο ίντερνετ.

Το βλέπω και στον τομέα των games το συγκεκριμένο μοτίβο. Ο άλλος παραπονιέται που ένα παιχνίδι που το πλήρωσε 0$ έχει διαφημίσεις. Λες και όλο το content στο ίντερνετ δεν χρειάζεται χρόνο και χρήμα για να παραχθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το βλέπω και στον τομέα των games το συγκεκριμένο μοτίβο. Ο άλλος παραπονιέται που ένα παιχνίδι που το πλήρωσε 0$ έχει διαφημίσεις. Λες και όλο το content στο ίντερνετ δεν χρειάζεται χρόνο και χρήμα για να παραχθεί.

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο, όταν πηγαίνω σινεμά γιατί βλέπω διαφημίσεις; Το εισιτήριο κάνει 8 ευρώ είμαι σίγουρος ότι έχω πληρώσει και με το παραπάνω την αξία της ταινίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο, όταν πηγαίνω σινεμά γιατί βλέπω διαφημίσεις; Το εισιτήριο κάνει 8 ευρώ είμαι σίγουρος ότι έχω πληρώσει και με το παραπάνω την αξία της ταινίας.

Οι διαφημίσεις έχω την εντύπωση οτι ειναι του κινηματογραφου... όχι του σκηνοθετη.
Αλλά αν ρωτούσες εμένα θα σου ελεγά ότι έχεις δίκιο. Γιαυτό υπάρχουν και τα torrent.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν μου απάντησες πάντως πως σου επιβάλω να απαντήσεις, ή αν το έκανες δεν το κατάλαβα.
σου απάντησα, εστιάζεις στο ποιος. δεν έχει σημασία. το θέμα είναι να έχεις πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως πίσω από κάθε απόφαση, είτε χαρακτηρίζετια ελεύθερη είτε όχι, υπάρχουν συγκεκριμένες αιτίες.

Ναι μόνο που ο κόσμος δεν είναι ντετερμινιστικός. Κοινώς αν ήξερες όλες τις αρχικές παραμέτρους μια κατάστασης δεν θα μπορούσες να προβλέψεις ποτέ το αποτέλεσμα γιατί υπάρχει μια έμφυτη τυχαιότητα στην βασική δομή του συστήματος. Γενικώς το επιχείρημα των εξωτερικών παραμέτρων δεν στέκει, διότι με την ίδια λογική ένας δολοφόνος δεν είναι ένοχος ή ανήθικος καθώς δεν είχε άλλη επιλογή λόγω των συνθηκών. Η εργασία αυτή καθεαυτή είναι μια επιβολή της φύσης. Κάθε άνθρωπος πρέπει να φάει για να ζήσει. Ο μόνος τρόπος για να φας δίχως να εργασθείς είναι να εργαστεί κάποιος άλλος για σένα. Από τη στιγμή που σε κάθε άνθρωπο ανήκει το σώμα του, του ανήκουν και τα αποτελέσματα που αυτό επιφέρει, όπως η εργασία.
Δε θα ήθελα να το πάω στη φυσκή, έτσι κι αλλιώς οι νόμοι της κβαντομηχανικής αμφιβάλλω αν επηρεάζουν και πολύ την καθημερινότητα κάποιου. Τα περισσότερα απλά ανάγονται σε κανόνες της τάξης "τρώω γιατί πεινάω".

Αυτό που λες για τον δολοφόνο δεν πάει έτσι. Ναι, εφόσον αναγνωρίζεις πως κάποιος κλέβει ή σκοτώνει για κάποιους λόγους οι οποίοι είναι μεταβλητοί κι όχι γιατί απλά γεννήθηκε έτσι, εστιάζεις εκεί και αναζητείς λύση. Αυτός είναι ο λόγος που είναι σημαντικό να κοιτάμε την ενέργεια όχι τον άνθρωπο και η ποινή να έχει το χαρακτήρα σωφρονισμού και επανένταξης, κι όχι της τιμωρίας ή της εκδίκησης.

Αν είσαι κατά των διαφημιστών που είμαι κι εγώ τότε πρέπει να ξέρεις ότι το adblock ωφελεί τους διαφημιστές, δεν τους βλάπτει. Ο μόνος τον οποίο βλάπτει το adblock είναι το ιδιοκτήτης του site. To συνδρομητικό μοντέλο δεν λειτουργεί καν, λόγω πειρατείας. Δηλαδή κι εκεί πάλι επαφίεσαι στην συνείδηση του άλλου να αγοράσει και να μην το πειρατεύσει. Γενικώς αυτή είναι η φύση του ιντερνετ, διότι μιλάμε για ψηφιακή πληροφορία. Δεν μπορείς να σταματήσεις την πειρατεία οπότε τα εισοδήματα όσων ζουν από το ίντερνετ εξαρτώνται καθαρά από την καλή διάθεση του καταναλωτή. Γι'αυτό και είναι σημαντικό ο καταναλωτής να ανταποδίδει, ακόμη κι αν αυτό σημαίνει να υποστείς μια διαφήμηση στο backround.
Βλέπεις για αυτό δε μου αρέσουν τέτοιου είδους ψευτοδιλήμματα. Σαν τους τύπους που παίρνουν το μέρος των τηλεπλασιέ και λένε έλα μωρέ δε φταίει ο ίδιος τη δουλειά του κάνει άκουσε εκεί ό,τι παπαριά έχει να πει μπας και πάρει το ποσοστό του και μετά κλείστο. Για αυτό ανέφερα πριν τη λύση του donation button. Μπορεί να απέχει απ' το βέλτιστο αλλά σίγουρα δεν ακολουθεί τη λογική πως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

Η πειρατεία αφορά ένα περιεχόμενο το οποίο έχει ήδη μια τεράστια αναγνωρισημότητα και εμπορική επιτυχία. όταν έχεις φτάσει σαν παραγωγός σε τέτοιο σημείο έχεις ήδη τόσα κέρδη που η πειρατεία δε σε αγγίζει. Είδες καμιά εταιρεία να σταμάτησε να βγάζει blockbuster εκατομμυρίων ποτέ λόγω της πειρατείας; μη τρελαθούμε... απλά δε θα την έβλεπαν.

Σύμφωνα με την άποψη σου το steki, ischool πρέπει να κόψει τα διαφήμιστικά banners και για τα τακτικά μέλη να επιβληθεί συνδρομή. Με αυτό το μοντέλο που προτείνεις το forum θα χάσει το 99% των μελών του και σύντομα θα σταματήσει τη διαδικτυακη ζωή του. Δυστυχώς ο κόσμος είναι διατεθειμένος να πληρώνει 3 ευρώ το καφέ, 30 ευρώ επίσκεψη τον ιατρό κ.λπ. αλλά για μια διαδικτυακή υπηρεσία που χρησιμοποιεί κάθε μέρα δεν είναι διατεθειμένος να πληρώσει ούτε ένα λεπτό.

Ας σοβαρευτούμε. Οι διαφημίσεις είναι ένας τρόπος να παρέχουν τις υπηρεσίες του κάποιοι μέσω διαδικτύου δωρεάν και για τα περισσότερα sites είναι η μοναδική πηγή εσόδων τους. Όποιος σέβεται τη δουλειά των δημιουργών μιας ιστοσελίδας δεν χρησιμοποιεί adblock.
Ποιες είναι μωρέ οι διαδικτυακές υπηρεσίες που δε πληρώνει κανείς; το spotify; ή μήπως το netflix;

Το ζήτημα είναι απλό. Για να πληρώσεις κάτι θα πρέπει να πειστείς πως αξίζει τα λεφτά του. Αν όχι καλώς ακολουθούν όλοι τη λογική adblock και άντε γεια. Όπως συμβαίνει και με τις ταινίες φυσικά. ΤΙς καλές θα τις δεις στο σινεμά, τις υπόλοιπες κάνα torrent όταν θα βαριέσαι. Όταν το 80% του internet σήμερα είναι infotainment σκουπίδια πώς περιμένεις να αντιμετωπιστεί δε καταλαβαίνω.

Έχουν πέσει ήδη αρκετές προτάσεις. Μία είναι τα donations. με αυτόν τον τρόπο συντηρούνται εδώ και χρόνια site όπως η wikipedia. Άλλος είναι τα subscriptions τα οποία χρησιμοποιούν συνήθως σοβαρά ειδησεογραφικά πρακτορία ας πούμε όπως η wall street journal. Άλλος είναι η ποσόστωση μέχω κεντρικών οργανισμών. Έτσι πληρώνονται τα πνευματιά τους δικαιώματα οι τραγουδιστές και οι συνθέτες.

Αντι να καθόταν ο κάθε έξυπνος να βάλει ύπουλα διαφημίσεις και να παρακάμψει το adblock θα μπορούσε να ψάξει να βρει έναν ευρυματικό τρόπο να συντηρήσει το site του. Σε άλλη περίπτωση όπως λέτε κι εσείς, εκείνος χάνει.

όσο για το στέκι ας μη μιλήσω καλύτερα. θα βάλω τη γάτα μου να κλαίει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πειρατεία αφορά ένα περιεχόμενο το οποίο έχει ήδη μια τεράστια αναγνωρισημότητα και εμπορική επιτυχία. όταν έχεις φτάσει σαν παραγωγός σε τέτοιο σημείο έχεις ήδη τόσα κέρδη που η πειρατεία δε σε αγγίζει. Είδες καμιά εταιρεία να σταμάτησε να βγάζει blockbuster εκατομμυρίων ποτέ λόγω της πειρατείας; μη τρελαθούμε... απλά δε θα την έβλεπαν.

Η κλοπή δηλαδή επιτρέπεται ανάλογα με το μέγεθος του άλλου got it.

Το ζήτημα είναι απλό. Για να πληρώσεις κάτι θα πρέπει να πειστείς πως αξίζει τα λεφτά του.

Αλλά όταν εγώ λέω ακριβώς το ίδιο πράγμα για την δημόσια παιδεία, υγεία κτλ δεν ισχύει.

Αντι να καθόταν ο κάθε έξυπνος να βάλει ύπουλα διαφημίσεις και να παρακάμψει το adblock θα μπορούσε να ψάξει να βρει έναν ευρυματικό τρόπο να συντηρήσει το site του. Σε άλλη περίπτωση όπως λέτε κι εσείς, εκείνος χάνει.

Αντι να κάθεται ο κάθε έξυπνος και να κάνει απεργίες για να επιβάλει το κράτος να πληρώνεται με 100 ευρώ παραπάνω, θα μπορούσε να ψάξει να βρει έναν ευρηματικό τρόπο να συντηρήσει τον εαυτό του.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι έχεις δυο μέτρα και δυο σταθμά για τους ανθρώπους. Funny γιατί νόμιζα πως είσαι υπέρ της ισότητας μεταξύ των ανθρώπων, αλλά προφανώς δεν ισχύει.


Να σε ρωτήσω κάτι άλλο, όταν πηγαίνω σινεμά γιατί βλέπω διαφημίσεις; Το εισιτήριο κάνει 8 ευρώ είμαι σίγουρος ότι έχω πληρώσει και με το παραπάνω την αξία της ταινίας.

Υπέγραψες κανένα συμβόλαιο που λέει ότι στην τιμή των 8 ευρώ δεν περιλαμβάνονται διαφημίσεις? Αν δεν σου αρέσει απλά δεν πας στο σινεμά, ή πας σε κάποιον που δεν έχει διαφημίσεις. Δεν σε αναγκάζει κανένας να δεις την ταινία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μισο διαφημίσεις εχει και μεσα στο έργο εγω Πρωσοπικα με τις διαφημίσεις ειμαι υπέρ αλλα θα μ αρεσει μια οταν η διαφήμιση εχει νοημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Μισο διαφημίσεις εχει και μεσα στο έργο εγω Πρωσοπικα με τις διαφημίσεις ειμαι υπέρ αλλα θα μ αρεσει μια οταν η διαφήμιση εχει νοημα

Αυτό που λες δεν είναι ακριβώς διαφήμιση με την σπαστική έννοια του όρου. Άλλο είναι να περιμένεις ένα τέταρτο επειδή ο τύπος που έχει το μαγαζί θελει να σου πουλήσει περισσότερα εισιτήρια και άλλο είναι να βλέπεις ο πρωταγωνιστής να φοράει all star ή κάποια άλλη μάρκα. Το πρώτο στην σπάει ενώ με το δέυτερο ίσα-ίσα ταυτίζεσαι. Καλά, μπορεί και το δεύτερο να στην σπάει αλλά δεν είναι αντικειμενικά σπαστικό. Εχει να κάνει με το ατομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Υπέγραψες κανένα συμβόλαιο που λέει ότι στην τιμή των 8 ευρώ δεν περιλαμβάνονται διαφημίσεις? Αν δεν σου αρέσει απλά δεν πας στο σινεμά, ή πας σε κάποιον που δεν έχει διαφημίσεις. Δεν σε αναγκάζει κανένας να δεις την ταινία.

Δυστυχώς έχει μονοπώλιο. Όχι δεν υπέγραψα, πρέπει να υπογράψω κάπου για να εννοείται ότι όταν πληρώσω το υπερτιμημένο αντίτιμο ενός προϊόντος δεν θέλω να βλέπω διαφημίσεις; Δηλαδή αυτό είναι το νορμάλ. Για αυτό εγώ κατεβάζω torrents :clapup::clapup: Να πάει στο διάολο τοπικό cinema που και χρεώνει 8 ευρώ και βάζει διαφημίσεις και όσον αφορά τον παραγωγό στην Αμερική, δεν θέλω να τον βλάψω (ειδικά αν έχει κάνει καλή δουλειά) αλλά δεν φταίω που το σινεμά είναι τόσο κακό προς του πελάτες στην Ελλάδα. Αλλά εντάξει, συνεχίζω να πηγαίνω σινεμά απλά σε πολύ λίγες ταινίες, ταινίες που είτε ξέρω ότι δεν θα με απογοητεύσουν είτε που περιμένω με ανυπομονησία.

Τώρα εσύ για να καταλάβω. Υποστηρίζεις την τακτική του σινεμά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Δυστυχώς έχει μονοπώλιο. Όχι δεν υπέγραψα, πρέπει να υπογράψω κάπου για να εννοείται ότι όταν πληρώσω το υπερτιμημένο αντίτιμο ενός προϊόντος δεν θέλω να βλέπω διαφημίσεις; Δηλαδή αυτό είναι το νορμάλ. Για αυτό εγώ κατεβάζω torrents :clapup::clapup: Να πάει στο διάολο τοπικό cinema που και χρεώνει 8 ευρώ και βάζει διαφημίσεις και όσον αφορά τον παραγωγό στην Αμερική, δεν θέλω να τον βλάψω (ειδικά αν έχει κάνει καλή δουλειά) αλλά δεν φταίω που το σινεμά είναι τόσο κακό προς του πελάτες στην Ελλάδα. Αλλά εντάξει, συνεχίζω να πηγαίνω σινεμά απλά σε πολύ λίγες ταινίες, ταινίες που είτε ξέρω ότι δεν θα με απογοητεύσουν είτε που περιμένω με ανυπομονησία.

Τώρα εσύ για να καταλάβω. Υποστηρίζεις την τακτική του σινεμά;

Τα σινεμά δεν έχουν φοβερά κέρδη, ειδικά από τις ταινίες, για τις οποίες πληρώνουν τα νεφρά τους σε δικαιώματα. Κερδίζουν κυρίως από τις διαφημίσεις και το φαγητό/ποπκορν/αναψυκτικά, η τιμή του εισιτηρίου με το ζόρι καλύπτει τα έξοδα. Ειδικά σε μικρά σινεμά της περιφέρειας, τα οποία δεν είναι franchise.

Στην τελική όμως, το θέμα δεν είναι τι θες εσύ προσωπικά, είναι τι θέλει η αγορά. Αν η πλειοψηφία των πελατών δεν συμβιβαζόταν με τις διαφημίσεις, τότε θα ψήφιζαν με το πορτοφόλι τους μέχρι να αλλάξει το επιχειρηματικό μοντέλο. Λύση για να πας στο σινεμά και να μην δεις τις διαφημίσεις υπάρχει: πάρε το εισιτήριο και κάνε καμία βόλτα μέχρι να αρχίσει η ταινία, απλά θα σου είναι μπελάς το να πας στην θέση σου. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Στο θέμα των διαφημίσεων γενικά, χρησιμοποιώ adblock, αλλά επικροτώ τις σελίδες που βρίσκουν τρόπο να 'μπλοκάρουν' τους χρήστες adblock. Είναι δικαίωμά τους. Επίσης μπορούν να ζητήσουν ευγενικά να απενεργοποιώ το adblock στην συγκεκριμένη σελίδα και να φροντίζουν ώστε οι διαφημίσεις να μην είναι επικίνδυνες ή/και ενοχλητικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχεις σινεμά και ξέρεις τα οικονομικά τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δυστυχώς έχει μονοπώλιο. Όχι δεν υπέγραψα, πρέπει να υπογράψω κάπου για να εννοείται ότι όταν πληρώσω το υπερτιμημένο αντίτιμο ενός προϊόντος δεν θέλω να βλέπω διαφημίσεις; Δηλαδή αυτό είναι το νορμάλ. Για αυτό εγώ κατεβάζω torrents :clapup::clapup: Να πάει στο διάολο τοπικό cinema που και χρεώνει 8 ευρώ και βάζει διαφημίσεις και όσον αφορά τον παραγωγό στην Αμερική, δεν θέλω να τον βλάψω (ειδικά αν έχει κάνει καλή δουλειά) αλλά δεν φταίω που το σινεμά είναι τόσο κακό προς του πελάτες στην Ελλάδα. Αλλά εντάξει, συνεχίζω να πηγαίνω σινεμά απλά σε πολύ λίγες ταινίες, ταινίες που είτε ξέρω ότι δεν θα με απογοητεύσουν είτε που περιμένω με ανυπομονησία.

Τώρα εσύ για να καταλάβω. Υποστηρίζεις την τακτική του σινεμά;

καταλαβαίνεις ότι αν κατεβάσεις ταινία μπορεί να κλείσει 1 σινεμά και 15 άτομα (περίπου) να χάσουν την δουλειά τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
καταλαβαίνεις ότι αν κατεβάσεις ταινία μπορεί να κλείσει 1 σινεμά και 15 άτομα (περίπου) να χάσουν την δουλειά τους

Αν κλείσει ένα σινεμά ειδικά σε μια πόλη με φοιτητές όπως η Ξάνθη μπορεί να ανοίξει ένα άλλο καλύτερο με περισσότερους υπάλληλους και με καλύτερες τιμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Έχεις σινεμά και ξέρεις τα οικονομικά τους;
Αν σκεφτείς μισθούς υπαλλήλων τεχνικό εξοπλισμό κόστος παραγωγής ποπ κορν αναψυκτικών τα δικαιώματα για τις ταινίες (γιατί δε τις παίζουν όλες σε παγκόσμιο επίπεδο) +φόρους (τι άλλο έχουν δε ξέρω ) ε έχει μεγάλο κόστος

Αν κλείσει ένα σινεμά ειδικά σε μια πόλη με φοιτητές όπως η Ξάνθη μπορεί να ανοίξει ένα άλλο καλύτερο με περισσότερους υπάλληλους και με καλύτερες τιμές.

και γιατί να μην μείνε ανοιχτο το 1 και να ανοίξει και άλλο 1 για να δουλέψουν ποιο πολύ στο σύνολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
και γιατί να μην μείνε ανοιχτο το 1 και να ανοίξει και άλλο 1 για να δουλέψουν ποιο πολύ στο σύνολο

Μα και αυτό παραμένει άδειο σχεδόν πάντα εκτός από τα blockbuster στις πρεμιέρες. Ίσως να φταίει η τιμή βέβαια, αλλά είναι σινεμά franchise δηλαδή odeon.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αν κλείσει ένα σινεμά ειδικά σε μια πόλη με φοιτητές όπως η Ξάνθη μπορεί να ανοίξει ένα άλλο καλύτερο με περισσότερους υπάλληλους και με καλύτερες τιμές.

Ο Α έχει επιχείρηση, την οποία για οικονομικούς λόγους αναγκάζεται να κλείσει. Γιατί ο Β να πάει να ανοίξει την ίδια επιχείρηση, στην ίδια περιοχή, δεδομένης της προϊστορίας που ανάγκασε τον Α να κλείσει?
Αν μπορεί να προσφέρει το ίδιο αγαθό, σε καλύτερη ποιότητα και καλύτερη τιμή, γιατι να περιμένει να κλείσει την επιχείρηση του ο Α? Όσο ακόμα ο Α λειτουργεί το μαγαζί του, ο Β στήνει τη δική του επιχείρηση. Δεδομένου ότι προσφέρει το ίδιο προϊόν σε καλύτερη ποιότητα και τιμή έχει εξασφαλίσει ότι θα προσελκυσει πελατεία και άρα δεν φοβάται μην αναγκαστεί να κλείσει την νεοανοιχθείσα επιχείρησή του, λόγω ανταγωνισμού με τον Α.

Το επιχείρημα σου δεν στέκει. Αν το σινεμά στην Ξάνθη κλείσει, η Ξάνθη θα μείνει χωρίς σινεμά. Το να περιμένεις να ανοίξει ένα άλλο σινεμά, που να προσφέρει καλύτερη ποιότητα και τιμή είναι αφελές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δλδ ανέχεσαι τις ατελείωτες διαφημίσεις του youtube και τα banners στα περισσότερα sites(εγώ τα λέω λεκέδες). Βάλε adblock για 1 μήνα και μετά προσπάθησε να επιστρέψεις. Γούγλαρε adblcok plus δε θα σου πάρει πάνω από 30 δευτερόλεπτα ενώ δεν χρειάζεται να ψαχτείς καθόλου. Ευχαρίστησε με μετά. 'Οσον αφορά τα οικονομικά και τα πολιτικά του αντμπλοκ τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο παρουσιάστηκαν εδώ και από πολλές απόψεις μόνο καλό μπορούν να φέρουν τα adblock και γενικότερα η αποδυνάμωση του τωρινού μοντέλου.

To αντίθετο είπα. Πραγματικά δεν με ενοχλούν καθόλου οι διαφημίσεις. Παραπάνω με ενοχλούν οι διαφημίσεις στο περιεχόμενο που πλέον κάνει το ischool από ότι τα μπανεράκια.

Γενικά πιστεύω ότι ένα μεγάλο ποσοστό (μην πω η πλειοψηφία) που ενοχλείται από τις διαφημίσεις είναι γιατί έχει κολλήσει mailware ή έχει γίνει hijack ο browser του και εμφανίζονται διαφημίσεις κ.λπ. που φυσιολογικά δεν εμφανίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top