[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Το υγιές κράτος είναι αυτό που δεν έχει τις νοοτροπίες που περιέγραψε ο Ξεχασμένος, όχι αυτό που απλώς βοηθάει επιχειρήσεις με συγκεκριμένα προβλήματα.
Δεν ήξερα ότι το κράτος βοηθάει επιχειρήσεις που έπαθαν ζημιά από κάτι άλλο εκτός από τους ίδιους επιχειρηματίες. Μπορείς να μου δώσεις παραδείγματα; Όπως και το ότι το σύνταγμα προβλέπει αυτό που λέω εγώ, δηλαδή το πότε πρέπει να λαμβάνει βοήθεια μια επιχείρηση.
Αν εγώ έχω μια καφετέρια με λίγους σερβιτόρους, πανάκριβα ροφήματα, κακής ποιότητας προϊόντα, ξοδεύω τα περισσότερα κέρδη σε διασκεδάσεις και δεν αναπτύσσω την επιχείρηση, είναι άδικο να κλείσει η επιχείρησή μου; Αν όμως ένας σεισμός μου καταστρέψει το μαγαζί, τότε θεωρώ ότι το κράτος πρέπει να με βοηθήσει.

Και παρ'όλα αυτα συμβαίνει το αντίθετο ή έστω όχι στον βαθμό που εσύ περιγράφεις.
Όχι, δεν μπορώ να σου δώσω παραδείγματα γιατί απλούστατα το κράτος δεν βοηθάει τις επιχειρήσεις που περιγράφεις (ή έστω στον βαθμό που περιγράφεις). Αντιθέτως, "βοηθάει" επιχειρήσεις οι οποίες έκαναν επιχειρησιακά λάθη και λάθος επενδύσεις (το λεγομενο bail out).
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Μια προέκταση του δικού σου παραδείγματος.
Αν εγώ θέλω να επιχειρήσω μια επένδυση και το κάνω σε μια σεισμογενή περιοχή χωρίς να λάβω τα κατάλληλα μέτρα για τους σεισμούς, τότε όταν ο σεισμός μου καταστρέψει την επιχείρηση, πρέπει να απαιτήσω από τους φορολογούμενους να μου πληρώσουν τα λάθη μου; Δεν έκανα ένα επιχειρησιακό λάθος; Φυσικά και έκανα.
Γενικά, τα λάθη των επιχειρηματιών είναι πολύ περισσότερα από τα λάθη "τύχης" τα οποία είναι ελάχιστα.

Στην περίπτωση που λες με την μητέρα, βρες της δουλειά και δίνε της επίδομα μέχρι να βρει δουλειά. Αν βρει και δεν θέλει, κόψ' της το επίδομα.

Αυτή η λογική "βρες της δουλειά" είναι εμετική. Εγώ δεν θα ήθελα να με ταίζουν άλλοι πάντως ούτε να μου "βρισκουν δουλεια". Στην καλύτερη περίπτωση, είναι άδικο γιαυτόν που επιχειρεί και που βρίσκει δουλειά μόνος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να γνωρίζεις ποιος καταστράφηκε χωρίς να φταίει σε περίπτωση φυσικής καταστροφής. Αν πρόκειται όμως για οικονομική καταστροφή, όπως πολύ λίγα έσοδα, τότε φταίει ο επιχειρηματίας. Υπάρχει όμως η περίπτωση το κράτος να βάλει πολύ υψηλή φορολογία και αυτά τα λεφτά να μην επιστρέφουν με κάποιο τρόπο στους πολίτες, όπως συμβαίνει και τώρα. Εκεί δεν φταίει ο επιχειρηματίας.

Στην περίπτωση που λες με την μητέρα, βρες της δουλειά και δίνε της επίδομα μέχρι να βρει δουλειά. Αν βρει και δεν θέλει, κόψ' της το επίδομα.

Η φυσική καταστροφή είναι μια πολύ μικρή περίπτωση και ακόμη και γιαυτό υπάρχουν ιδιωτικές ασφαλιστικές, δεν έχει νόημα το κράτος να επεμβαίνει. Να κόψεις το επίδομα της μάνας αυτής δεν γίνεται, καθώς μετά δεν θα σε ψηφίσει, και το επίδομα το παίρνει καθαρά για λόγους ψηφοθηρίας.

Το να προσπαθείς να εξυγιάνεις το κράτος είναι ανώφελο, καθώς είναι από τη φύση του ένα αρρωστημένο σύστημα καθώς βασίζεται στην βίαιη επιβολή της φορολογίας, πληρώνεις φόρο θέλεις δεν θέλεις. Αν εσύ είχες μια καφετέρια και εγώ έπρεπε να να έρχομαι εκεί θέλω δεν θέλω και να αγοράζω καφέ, έχεις την εντύπωση ότι ο καφές σου θα ήταν το ίδιο καλός με τις άλλες καφετέριες? Όχι φυσικά, γιατί δεν έχεις τα κίνητρα των άλλων. Πάντα να κοιτάς τα κίνητρα που δίνει μια πολιτική στους ανθρώπους καθώς μόνο έτσι μπορείς να προβλέψεις τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Και παρ'όλα αυτα συμβαίνει το αντίθετο ή έστω όχι στον βαθμό που εσύ περιγράφεις.
Όχι, δεν μπορώ να σου δώσω παραδείγματα γιατί απλούστατα το κράτος δεν βοηθάει τις επιχειρήσεις που περιγράφεις (ή έστω στον βαθμό που περιγράφεις). Αντιθέτως, "βοηθάει" επιχειρήσεις οι οποίες έκαναν επιχειρησιακά λάθη και λάθος επενδύσεις (το λεγομενο bail out).
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Μια προέκταση του δικού σου παραδείγματος.
Αν εγώ θέλω να επιχειρήσω μια επένδυση και το κάνω σε μια σεισμογενή περιοχή χωρίς να λάβω τα κατάλληλα μέτρα για τους σεισμούς, τότε όταν ο σεισμός μου καταστρέψει την επιχείρηση, πρέπει να απαιτήσω από τους φορολογούμενους να μου πληρώσουν τα λάθη μου; Δεν έκανα ένα επιχειρησιακό λάθος; Φυσικά και έκανα.
Γενικά, τα λάθη των επιχειρηματιών είναι πολύ περισσότερα από τα λάθη "τύχης" τα οποία είναι ελάχιστα.


Δεν κάνει το κράτος bail out οποια εταιρεία να ναι πρέπει να είναι εταιρεία που να αποτελεί συστημικο κίνδυνο για την οικονομία αυτή όπως μια τράπεζα η μια μεγάλη ασφαλιστική εταιρεία.Λάθος βέβαια να χρησιμοποιούνται λεφτά φορολογούμενων με τέτοιο τρόπο ώστε να διασωθούν οι τραπεζίτες.Εαν εσύ έχεις κάποια επιχείρηση τότε αυτή θα κηρύξει πτώχευση και μετά θα γίνει η εκκαθάριση των assets της εταιρείες σε υγιη και μη και θα δοθούν αποζημειώσεις σε πιστωτές και μετόχους.Μια άλλη βοήθεια που παρέχει προς όλες τις ευρωπαικές εταιρείες οχι τον κράτος αλλά η κεντρική τράπεζα ή στην περίπτωση μας η ΕΚΤ διοχευτεύει χρήματα στην ευρωπαική χρηματαγορά αγοράζοντας εταιρικά ομόλογα/μετοχές και μειώνονας το επιτόκιο δανεισμού παρέχοντας έτσι περισσότερη ρευστότητα προς τις εταιρείες για να μην καταρρεύσουν οι τιμές των μετοχών τους απο το ξαφνικό σοκ στην αγορά.Αυτό είναι μεν παράνομο γιατί η ΕΚΤ μπορεί να αγοράζει μονο απο ευρωπαικα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα παρόλα αυτα καθ υπέρβαση του καταστατικού της ΕΚΤ ο mario draghi το διεύρυνε σε όλες τις εταιρείες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν κάνει το κράτος bail out οποια εταιρεία να ναι πρέπει να είναι εταιρεία που να αποτελεί συστημικο κίνδυνο για την οικονομία αυτή όπως μια τράπεζα η μια μεγάλη ασφαλιστική εταιρεία.Λάθος βέβαια να χρησιμοποιούνται λεφτά φορολογούμενων με τέτοιο τρόπο ώστε να διασωθούν οι τραπεζίτες.

Ναι ακριβώς, το κράτος κάνει bail out συγκεκριμένες επιχειρήσεις που έχουν στην τσέπη τους τους πολιτικούς. Αυτό δημιουργεί και τον αθέμιτο ανταγωνισμό στην αγορά και τα μονοπώλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Και παρ'όλα αυτα συμβαίνει το αντίθετο ή έστω όχι στον βαθμό που εσύ περιγράφεις.
Όχι, δεν μπορώ να σου δώσω παραδείγματα γιατί απλούστατα το κράτος δεν βοηθάει τις επιχειρήσεις που περιγράφεις (ή έστω στον βαθμό που περιγράφεις). Αντιθέτως, "βοηθάει" επιχειρήσεις οι οποίες έκαναν επιχειρησιακά λάθη και λάθος επενδύσεις (το λεγομενο bail out).
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Μια προέκταση του δικού σου παραδείγματος.
Αν εγώ θέλω να επιχειρήσω μια επένδυση και το κάνω σε μια σεισμογενή περιοχή χωρίς να λάβω τα κατάλληλα μέτρα για τους σεισμούς, τότε όταν ο σεισμός μου καταστρέψει την επιχείρηση, πρέπει να απαιτήσω από τους φορολογούμενους να μου πληρώσουν τα λάθη μου; Δεν έκανα ένα επιχειρησιακό λάθος; Φυσικά και έκανα.
Γενικά, τα λάθη των επιχειρηματιών είναι πολύ περισσότερα από τα λάθη "τύχης" τα οποία είναι ελάχιστα.



Αυτή η λογική "βρες της δουλειά" είναι εμετική. Εγώ δεν θα ήθελα να με ταίζουν άλλοι πάντως ούτε να μου "βρισκουν δουλεια". Στην καλύτερη περίπτωση, είναι άδικο γιαυτόν που επιχειρεί και που βρίσκει δουλειά μόνος του.
Από αυτά που μου λες καταλαβαίνω ότι η δικιά μου θεωρία δεν έχει εφαρμοστεί. Οπότε, οι όποιες κατηγορίες που αφορούν την εφαρμογή της είναι λάνθασμένες, αφού δεν έχει εφαρμοστεί.
Αν ήταν επιχειρηματικό λάθος αυτό που λες, περιοχές όπως η Ιαπωνία έπρεπε να ήταν άδειες από επιχειρήσεις και κατοικίες.
Η φυσική καταστροφή είναι μια πολύ μικρή περίπτωση και ακόμη και γιαυτό υπάρχουν ιδιωτικές ασφαλιστικές, δεν έχει νόημα το κράτος να επεμβαίνει. Να κόψεις το επίδομα της μάνας αυτής δεν γίνεται, καθώς μετά δεν θα σε ψηφίσει, και το επίδομα το παίρνει καθαρά για λόγους ψηφοθηρίας.

Το να προσπαθείς να εξυγιάνεις το κράτος είναι ανώφελο, καθώς είναι από τη φύση του ένα αρρωστημένο σύστημα καθώς βασίζεται στην βίαιη επιβολή της φορολογίας, πληρώνεις φόρο θέλεις δεν θέλεις. Αν εσύ είχες μια καφετέρια και εγώ έπρεπε να να έρχομαι εκεί θέλω δεν θέλω και να αγοράζω καφέ, έχεις την εντύπωση ότι ο καφές σου θα ήταν το ίδιο καλός με τις άλλες καφετέριες? Όχι φυσικά, γιατί δεν έχεις τα κίνητρα των άλλων. Πάντα να κοιτάς τα κίνητρα που δίνει μια πολιτική στους ανθρώπους καθώς μόνο έτσι μπορείς να προβλέψεις τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις της.
Όλες οι θεωρίες περί πολιτεύματος αφορούν ανθρώπους, με αποτέλεσμα να μην είμαστε σίγουροι ότι θα εφαρμοστούν σωστά. Εγώ λέω τι πρέπει να γίνει σύμφωνα με την δική μου γνώμη, αλλά δεν είμαι μάγος. Απλά προτείνω το πιο ασφαλές, κατά την γνώμη μου, σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλες οι θεωρίες περί πολιτεύματος αφορούν ανθρώπους, με αποτέλεσμα να μην είμαστε σίγουροι ότι θα εφαρμοστούν σωστά. Εγώ λέω τι πρέπει να γίνει σύμφωνα με την δική μου γνώμη, αλλά δεν είμαι μάγος. Απλά προτείνω το πιο ασφαλές, κατά την γνώμη μου, σύστημα.

Το πιο ασφαλές για την ευημερία μιας κοινωνίας είναι να περιοριστεί όσο το δυνατόν περισσότερο ο εξαναγκαστικός κολλεκτιβισμός. Καθώς μόνο όταν οι άνθρωποι γεύονται τις συνέπειες των επιλογών τους, μαθαίνουν να επιλέγουν σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.

Από το ίδιο άρθρο:

“It shouldn’t exist, theoretically.” And yet, the city is a magnet for India’s middle class. The population has swelled by more than 1,600 percent over the past 25 years. “People are just clamoring to move to Gurgaon,” she says. Which raises an intriguing question: Should other cities embrace Gurgaon’s radical experiment in privatization? She explains why, despite its pitfalls, Gurgaon offers a strangely promising blueprint for urban development.

It’s not ideal, but it’s hardly out of the norm in India. Of the 5,161 cities and towns across India, 4,861 lack even a partial sewage network. So long as Gurgaon’s developers provide superior services compared with other towns in India, the city will keep growing.

One paradoxical solution to Gurgaon’s heedless growth — sell off still more of the city. Rajagopalan offers an unlikely solution to India’s growing pains. Yes, developers show a dismaying lack of civic responsibility beyond property lines. But a funny thing happens as they snatch up larger and larger tracts of land. They develop an incentive to build — and finance — the missing pieces of public infrastructure.

Οι τίτλοι απατούν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είπα κάτι. Απλώς πόσταρα τον τίτλο και το λινκ. Δεν το έβαλα για να διαβάσετε τον τίτλο αλλά το άρθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:hmm:Πόλη από ιδιώτες χωρίς κυβέρνηση και κεντρική διοίκηση? Περίεργο. Εγώ νόμιζα πως τέτοιες πόλεις δεν μπορούν να λειτουργήσουν, γιατί οι άνθρωποι θα κάνουν ότι θέλουν, θα σκοτώνουν ο ένας τον άλλο στους δρόμους, η αστυνομία θα προστατεύει μόνο τους λεφτάδες και ο αντίχριστος θα γεννηθεί εκεί μια νύχτα με πανσέληνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ανέφερε τίποτα το άρθρο για εγκληματικότητα?

Worrying spurt in city's crime rate

Όπως και να έχει φαίνεται ιδανική πόλη για όποιον είναι κατά της κεντρικής εξουσίας, καλός προορισμός για να ζήσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς όταν και αν μπει η Δύση στο σωστό(φιλελεύθερο με αναγεννημένη την έννοια) δρόμο πιθανότατα δε θα θυμίζει καθόλου την ανατολή. Δεν το βλέπω σύντομα εκτός αν η Ελβετία ή κάποια άλλη χώρα που τείνει πρως το city-state ξυπνήσει λίγο πρόωρα. Αυτή τη στιγμή η ευρώπη είναι διχασμένη ανάμεσα στους σοσιαλιστές της παγκοσμιοποίησης, του χάρντκορ κρατισμού και των social justice wurriorus, ενώ απ' την άλλη οι σοσιαλιστές του (νεο)εθνικισμού, του χαρντκορ κρατισμού και των κλειστών συνόρων. Είναι και τα 2 καταστροφικά και ελπίζω να εξολοθρεύσουν το ένα το άλλο, σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
https://www.902.gr/eidisi/topiki-dio...-toy-dimarhoy-kinitopoiisi-allileggyis-apo-ta


Δικάζεται ο δήμαρχος Πατρών για την άρνηση του να απολύσει εργαζόμενους, κινητοποίηση αλληλεγγύης από τα εργατικά σωματεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Φόρους σε άνεργους και νοικοκυρές καταλογίζει το Taxis - Κανένα λάθος υποστηρίζει η ΓΓΔΕ
Υπέρογκους φόρους σε χιλιάδες φοιτητές, νοικοκυρές, ανέργους η εγγεγραμμένους στα μητρώα του ΟΑΕΔ, και γενικά, υποαπασχολούμενους πολίτες με πάρα πολύ χαμηλά εισοδήματα καταλογίζει το σύστημα Taxis κατά την εκκαθάριση των φορολογικών δηλώσεων.
https://www.skai.gr/news/finance/art...noikokures-kai-foitites-katalogizei-to-taxis/

Τραγικοί οι δημοσιογράφοι.... Αντί να κάνουν θέμα τους υπέρογκους φόρους που κάλειται να πληρώσει ένας επιχειρηματίας με μηδενικό εισόδημα αναφέρουν ένα λάθος που θα διορθωθεί.

Αυτή είναι η κατάντια του ελληνικού κράτους. Όταν κάποιος άνεργος προσπαθεί να ασκήσει το επάγγελμα του νόμιμα τον εξοντώνει φορολογικά. Αντίθετα όταν κάποιος άνεργος δεν κάνει τίποτα απολύτως εξακολουθεί και απολαμβάνει το αφορολόγητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
https://www.902.gr/eidisi/topiki-dio...-toy-dimarhoy-kinitopoiisi-allileggyis-apo-ta


Δικάζεται ο δήμαρχος Πατρών για την άρνηση του να απολύσει εργαζόμενους, κινητοποίηση αλληλεγγύης από τα εργατικά σωματεία
φιλε che δεν ειναι μονο το δημοσιο ..ρωτα τους συμβολαιογραφους που βγαζουν 8.000 το χρονο (εχω κοντρινο προσωπο) για να πληρωνουν τους αργοσχολους του δημοσιου...αξιοκρατικες απολυσεις εδω και τωρα για να ανασανει ο ιδιωτικος τομεας απο τους φορους..ΥΓ:ΤΗΝ οικονομικη αναπτυξη την επιφερουν οι επενδυσεις και οχι ο κρατισμος..τουλαχιστον σε αυτην την φαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
φιλε che δεν ειναι μονο το δημοσιο ..ρωτα τους συμβολαιογραφους που βγαζουν 8.000 το μηνα (εχω κοντρινο προσωπο) για να πληρωνουν τους αργοσχολους του δημοσιου...αξιοκρατικες απολυσεις εδω και τωρα για να ανασανει ο ιδιωτικος τομεας απο τους φορους..ΥΓ:ΤΗΝ οικονομικη αναπτυξη την επιφερουν οι επενδυσεις και οχι ο κρατισμος..τουλαχιστον σε αυτην την φαση

Ξέρεις ότι οι συμβολαιογράφοι είναι κλειστό επάγγελμα και άρα κρατικά προστατευόμενο έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,247 μηνύματα.
φιλε che δεν ειναι μονο το δημοσιο ..ρωτα τους συμβολαιογραφους που βγαζουν 8.000 το μηνα (εχω κοντρινο προσωπο) για να πληρωνουν τους αργοσχολους του δημοσιου...αξιοκρατικες απολυσεις εδω και τωρα για να ανασανει ο ιδιωτικος τομεας απο τους φορους..ΥΓ:ΤΗΝ οικονομικη αναπτυξη την επιφερουν οι επενδυσεις και οχι ο κρατισμος..τουλαχιστον σε αυτην την φαση
Ναι, σιγά μην βγάζουν και 20.000 το μήνα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Ναι, σιγά μην βγάζουν και 20.000 το μήνα. :P
φιλε libertus το χρονο ηθελα να πω τονιζοντας την αδρανεια του ιδιωτικου τομεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ναι, σιγά μην βγάζουν και 20.000 το μήνα. :P


Δεν είναι ανάγκη να βγάζουν κάθε φορά τόσα αλλά κάποιες φορές ναι βγάζουν σκέψου οτι εμείς βέβαια προ κρίσης χρειάστηκε να δώσουμε για κάποια συμβόλαια 6000 ευρώ το 2007.Εκείνο το μήνα έκανε γερή μπάζα ο συμβολαιογράφος και πίστεψε με δεν ήταν η μοναδική του δουλειά για εκείνο το μήνα.Πρώτα απο όλα πλέον που οι γάμοι έχουν μειωθεί αναλαμβάνουν να συντάξουν και τα σύμφωνα συμβίωσης που δεν είναι καθόλου μικρό το ποσό για αυτό το χαρτί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Ξέρεις ότι οι συμβολαιογράφοι είναι κλειστό επάγγελμα και άρα κρατικά προστατευόμενο έτσι?
κρατικα προστατευμενο με ποιο τροπο ? τι σημασια εχει το οτι ειναι κλειστο? εγω το ειπα συγκριτικα με τον εμμισθο υπαλληλο του δημοσιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top