[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Παρόλα αυτά βλέπω πως δεν θες να ζήσει σε κάποιο αυτά τα κράτη αλλά επιμένεις να θες να στρέψεις την Ελλάδα προς αυτή τη πορεία. Fair enough.
Να σου πω την αλήθεια στην Κούβα θα μου άρεσε να ζήσω κάποια στιγμή στο μέλλον. Και για να σε διαψεύσω υπάρχουν άτομα που το έχουν κάνει.

Βέβαια ο σοσιαλισμός, όπως και ο καπιταλισμός μπορεί να πετύχει μόνο ως διεθνές σύστημα μακροπρόθεσμα, για αυτό ο καθένας πρέπει να παλεύει εκει που ζει για αυτόν.
I see.
Κοιτα τωρα τι παιζει.
Πιστευω οτι εισαι λαθος, και εσυ και ο Κλεανθης. Γενικα, όποιον θεωρω προπαγανδισμενο ή στενομυαλο, τον γραφω.
΄Ζω σε μια κοινωνια που μου το επιτρεπει αυτο.
Αλλα αν υπερισχισουν οι δικες σου αποψεις ή ενος ναζιστη (π.χ.), εγώ θα βρεθω σε κανα χαντάκι όπως έγινε και θα γινεται παντα με τους αντιφρονουντες και τους αντιρρησιες συνειδησης.
Οπότε, τι κάνω; Χανω χρόνο και αφιερωνω τη ζωη μου κανοντας αντι-προπαγανδα σε μια απεγνωσμενη προσπαθεια να μην επαναληφθουν οι τραγικες στιγμες της ιστοριας του κομμουνισμου ή πάω να ακούσω Fall of Efrafa και να διαβασω αδιαφοροντας για τους προπαγανδισμενους αλλα ρισκαροντας να ζησω σε ενα κοσμο που θεωρω γκριζο και κακο; (οπως ο κομμουνισμος, ο ναζισμος και καθε αλλη απολυταρχια).
Μάλλον το δέυτερο. Καλή συνέχεια φίλε Αλεξη. Αν το να συζητας για πολιτικα θεματα με 13χρονα παιδακια, το να τους μοιραζεις Οδηγητη και το να μοιραζεις σφυροδρεπανα σε κανει χαρουμενο, συνεχισε το.
Μυστικές υπηρεσίες, αντιφρονούντες-αντιρρησίες συνείδησης, αστυνομία, καταστολή κλπ, μάντεψε: έχει κάθε κράτος, όπως και το σημερινό. Μιλάμε για ένα αστικό κράτος στυγνό δολοφόνο εργατών https://www.kinimatorama.net/files/docs/f-96499f4e13-empty-fname.pdf https://rocinante.gr/den-itan-atichima-itan-dolofonia-allilengii-stous-diadilotes-tis-tourkias/ https://kapnismenotsoukali.espivblogs.net/2015/12/24/παρέμβαση-για-4-νεκρούς-εργάτες-στα-ελ-π/ και η λίστα δεν τελειώνει ποτέ. Να μη μιλήσουμε για χώρες όπως οι ΗΠΑ που οι δολοφονίες μαύρων από την αστυνομία έχει γίνει πλέον καθημερινότητα. Κάθε κράτος και το Σύνταγμα του είναι ταξικό και καταπιεστικό. Το κράτος των αστών καταπιέζει τους εργάτες και όλες τις δυνάμεις της εργασίας που παράγουν τον κοινωνικό πλούτο, ενώ το κράτος των εργατών καταπιέζει τα παράσιτα που ζούσαν απομυζώντας εργατική δύναμη και υπεραξία. Η διαφορά είναι ότι το πρώτο έχει στόχο τη διαιώνιση της εξουσίας των αστών, ενώ το δεύτερο προετοιμάζει την ανθρωπότητα για το μεγάλο άλμα προς την ακρατική αταξική ελευθεριακή κομμουνιστική κοινωνία.

Αυτά που λες περι ελευθερίας λόγου είναι ψέμματα. Το κράτος σε καταπιέζει όταν χτυπάς τον αξιακό του κώδικα και τις αρχές του. Το αστικό κράτος καταστέλλει πχ τους απεργούς με μεθόδους επιστράτευσης , τους αγωνιστές με εργασιακό αποκλεισμό, τα αφεντικά εκβιάζουν τους εργαζόμενους με απόλυσεις λειτούργωντας ως αστυνομία σκέψης κλπ. Το αστικό κράτος καταστέλλει επίσης τους αντιρρησίες συνείδησεις όπως λες και εσύ, που δε θέλουν να γίνουν συνένοχοι στις ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις του. Το εργατικό κράτος σε καταστέλλει όταν κάνεις σαμποτάζ πχ στην παραγωγή πλήττοντας την κοινωνία. Όπως έλεγε πάντα και ο Φιντέλ:
«Εδώ πολλοί μιλούν ενάντια στην κυβέρνηση και κάνουν κριτική στην κυβέρνηση. Εδώ κανείς δεν έχει συλληφθεί, επειδή έκανε κριτική στην κυβέρνηση... Δεν είναι το ίδιο μια κριτική ενάντια στην κυβέρνηση με τις αντεπαναστατικές δραστηριότητες, τα σαμποτάζ στην οικονομία, τα σαμποτάζ στη γεωργία... Κανείς δεν έχει συλληφθεί στην Κούβα για τις πολιτικές του ιδέες».
Και επειδή το έριξες στο συναισθηματικό και εγώ θα παλεύω μέχρι θανάτου, για να μην ζήσουν τα παιδιά μου στην κοινωνία της φτώχιας, των πολέμων, του φασισμού, του ρατσισμού, της καταστολής, της ανεργίας και της τρομοκρατίας της μισθωτής σκλαβιάς.
Εκφράζει την γνώμη ποιας πλειοψηφίας ακριβώς? Μιλάς για το forum που έτυχε να μαζευτούμε 5-6 φιλελεύθεροι ή για την Ελλάδα που η λέξη καπιταλιστής είναι βρισιά?
Φιλελεύθεροι ή μη το 90% που ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ-ΝΔ ήταν και συνεχίζουν να είναι ,ακόμα και αν ψήφισαν μια φορά ΣΥΡΙΖΑ αφού τα βρήκε με ΕΕ-κεφάλαιο για να γλυτώσουν τον ΕΝΦΙΑ, νοικοκυραίοι υπέρμαχοι της "εθνικής ενότητας" του σωβινιστικού αστικού κράτους και βαθιά πολέμιοι των ιδεών της αριστεράς είτε σου αρέσει είτε όχι. Οι νεοφιλελεύθερες ιδέες δεν έχουν τίποτα το καινούριο. Είναι το ιδεολογικό προσωπείο όλων των συντηρητικών κύκλων από την εποχή του Μακάρθυ, άντε μαζί και με την θρησκεία για να παραπλανήσουν και τις πιο καθυστερημένες μάζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φιλελεύθεροι ή μη το 90% που ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ-ΝΔ ήταν και συνεχίζουν να είναι ,ακόμα και αν ψήφισαν μια φορά ΣΥΡΙΖΑ αφού τα βρήκε με ΕΕ-κεφάλαιο για να γλυτώσουν τον ΕΝΦΙΑ, νοικοκυραίοι υπέρμαχοι της "εθνικής ενότητας" του σωβινιστικού αστικού κράτους και βαθιά πολέμιοι των ιδεών της αριστεράς είτε σου αρέσει είτε όχι. Οι νεοφιλελεύθερες ιδέες δεν έχουν τίποτα το καινούριο. Είναι το ιδεολογικό προσωπείο όλων των συντηρητικών κύκλων από την εποχή του Μακάρθυ, άντε μαζί και με την θρησκεία για να παραπλανήσουν και τις πιο καθυστερημένες μάζες.

Ο νεοφιλελευθερισμός, που είναι απλά μια αναβίωση των κλασσικών αυστριακών οικονομικών δεν έχει σχέση ούτε με εθνικές ενότητες, ούτε με αστικά σοβινιστικά κράτη. Και επίσης όποιος δεν είναι κομμουνιστής ή είναι αντικομμουνιστής δεν σημαίνει αυτομάτως πως είναι και φιλελεύθερος. Και εν τέλει σε μια ελεύθερη καπιταλιστική οικονομία οικονομία οι κοινωνικές τάξεις που έχεις κάνει ψωμοτύρι δεν έχουν και μεγάλο νόημα, πρώτον διότι η οικονομία με την ευρύτερη έννοια δεν είναι ανταγωνιστική αλλά συνεργατική, καθώς ο πλούτος του ενός ωφελεί και τους άλλους και δεύτερον υπάρχει πολύ μεγάλη κινητικότητα μεταξύ των τάξεων. Στις ανώτατες τάξεις των πλουσίων για παράδειγμα μόνο ένα 15% αποτελεί σταθερό πληθυσμό και αυτό σήμερα με τις μεικτές οικονομίες, δεν μιλάμε καν δηλαδή για καπιταλισμό. Προφανώς οι κατώτερες και η μεσαία τάξη έχουν ακόμη πιο μεγάλη κινητικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ο νεοφιλελευθερισμός, που είναι απλά μια αναβίωση των κλασσικών αυστριακών οικονομικών δεν έχει σχέση ούτε με εθνικές ενότητες, ούτε με αστικά σοβινιστικά κράτη. Και επίσης όποιος δεν είναι κομμουνιστής ή είναι αντικομμουνιστής δεν σημαίνει αυτομάτως πως είναι και φιλελεύθερος. Και εν τέλει σε μια ελεύθερη καπιταλιστική οικονομία οικονομία οι κοινωνικές τάξεις που έχεις κάνει ψωμοτύρι δεν έχουν και μεγάλο νόημα, πρώτον διότι η οικονομία με την ευρύτερη έννοια δεν είναι ανταγωνιστική αλλά συνεργατική, καθώς ο πλούτος του ενός ωφελεί και τους άλλους και δεύτερον υπάρχει πολύ μεγάλη κινητικότητα μεταξύ των τάξεων. Στις ανώτατες τάξεις των πλουσίων για παράδειγμα μόνο ένα 15% αποτελεί σταθερό πληθυσμό και αυτό σήμερα με τις μεικτές οικονομίες, δεν μιλάμε καν δηλαδή για καπιταλισμό. Προφανώς οι κατώτερες και η μεσαία τάξη έχουν ακόμη πιο μεγάλη κινητικότητα.
Αστικά σωβινιστικά κράτη είναι τα 300 μονοπώλια σε κάθε χώρα που κάνουν τους πολέμους και μοιράζουν τον κόσμο εδώ και 200 χρόνια. Οι υπόλοιποι ανάλογα με την κινητικότητα και την συνείδηση τους κάθε φορά γίνονται είτε σύμμαχοι του κεφαλαίου είτε σύμμαχοι της εργατικής τάξης. Συνήθως το πρώτο.

Και προφανώς αυτό σου γραψα δεν είναι φιλελεύθεροι είναι απλά νοικοκυραίοι. Ο φιλελευθερισμός είναι ένα παραμύθι που μας τελείωσε το 19ο αιώνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ δεν θα έλεγα πως είναι το αποτέλεσμα, θα έλεγα πως είναι το μέσο που χρησιμοποιούμε για να επιτύχουμε ένα αποτέλεσμα και πάνω στην καταλληλότητα του μέσου αυτού αλλά και στο τι αποτέλεσμα πετυχαίνει γίνεται η σημερινή συζήτηση.

Δε θα ακούσεις ποτέ καμία κυβέρνηση να λέει "θα παρέμβουμε στην οικονομία". Θα πει κάποιος πως πρέπει ας πούμε να διασφαλίσουμε τις συνθήκες εργασίας. Θα πει πως πρέπει να ορίσουμε ασυμβίβαστο μεταξύ ΜΜΕ και κατασκευαστικών εταιρειών. Θα πει πως θα πρέπει να ορίσουμε επαγγελματικά δικαιώματα. Ίσως όλσ αυτά και άλλα πολλά ίσως μόνο κάποια από αυτά. Το θέμα είναι πως ο νομοθέτης θα ξεκινήσει από κάθε ένα από αυτά τα επιμέρους. Αν τώρα το αποτέλεσμα κατά κάποιους θεωρηθεί οικονομικός παρεμβατισμός ας είναι. Αλλά ποτέ δεν εγκαλείται έτσι εξαρχής αφού έτσι κι αλλιώς είναι και λίγο ρευστή σαν έννοια.

Αν ο κομμουνισμός είναι άνευ σημασίας για σένα, τότε προς τι η όλη ένσταση που ξεκίνησε αυτή τη κουβέντα?

Κι ο κομμουνισμός ανευ σημασίας είναι για μένα με την έννοια είναι αδύνατο να εφαρμοστεί σε μια παγκοσμιοποιημένη οικονομία. Και οι λόγοι που τον οδηγούν σε αυτό είναι οι ίδιοι με οποιαδήποτε άλλο αναρχικό σύστημα είτε κομμουνιστικό είτε καπιταλιστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αστικά σωβινιστικά κράτη είναι τα 300 μονοπώλια σε κάθε χώρα που κάνουν τους πολέμους και μοιράζουν τον κόσμο εδώ και 200 χρόνια. Οι υπόλοιποι ανάλογα με την κινητικότητα και την συνείδηση τους κάθε φορά γίνονται είτε σύμμαχοι του κεφαλαίου είτε σύμμαχοι της εργατικής τάξης. Συνήθως το πρώτο.

Για πες μου μερικά από αυτά τα μονοπώλια ονομαστικά.

Δε θα ακούσεις ποτέ καμία κυβέρνηση να λέει "θα παρέμβουμε στην οικονομία". Θα πει κάποιος πως πρέπει ας πούμε να διασφαλίσουμε τις συνθήκες εργασίας. Θα πει πως πρέπει να ορίσουμε ασυμβίβαστο μεταξύ ΜΜΕ και κατασκευαστικών εταιρειών. Θα πει πως θα πρέπει να ορίσουμε επαγγελματικά δικαιώματα. Ίσως όλσ αυτά και άλλα πολλά ίσως μόνο κάποια από αυτά. Το θέμα είναι πως ο νομοθέτης θα ξεκινήσει από κάθε ένα από αυτά τα επιμέρους. Αν τώρα το αποτέλεσμα κατά κάποιους θεωρηθεί οικονομικός παρεμβατισμός ας είναι. Αλλά ποτέ δεν εγκαλείται έτσι εξαρχής αφού έτσι κι αλλιώς είναι και λίγο ρευστή σαν έννοια.

Ο οικονομικός παρεμβατισμός δεν είναι κάτι ρευστό, είναι αρκετά συγκεκριμένο. Οικονομικός παρεμβατισμός είναι όταν ένα τρίτο μέρος, στην προκειμένη περίπτωση το κράτος, μέσω της χρήσης βίας ή της απειλής χρήσης της, επιβάλει επιπλέον όρους σε μια οικονομική συναλλαγή που αφορά δύο άλλα μέρη.

Όταν για παράδειγμα εγώ σε πληρώνω 30 ευρώ για να μου βάφεις το σπίτι, η συναλλαγή είναι σου δίνω 30 ευρώ και εσύ βάφεις το σπίτι. Σε αυτήν την συναλλαγή όμως παρεμβαίνει το κράτος και λέει πως εγώ πρέπει να σου δώσω 35 ευρώ, τα 5 από τα οποία είναι ένσημο αλλιώς θα πάω φυλακή.

Όλα όσα λοιπόν περιέγραψες βρίσκονται κάτω από την ομπρέλα αυτής της έννοιας.

Όταν λέμε πως έχουμε ένα κράτος χωρίς οικονομικό παρεμβατισμό εννοούμε πως οι αρμοδιότητες αυτού του κράτους περιορίζονται στην προστασία των πολιτών του από σωματικές βλάβες και απειλές, καθώς και της περιουσίας τους και στην τήρηση των συμβολαίων και των συμφωνιών μεταξύ των πολιτών, όχι στην υπαγόρευση έξτρα όρων σε αυτά τα συμβόλαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Από τη μία λοιπόν μας ξινίζει να σε φορολογεί το κράτος σε κάθε σου συναλλαγή αλά απ' την άλλη το θέλουμε και για να μας προστατεύει.

Επίσης απ' την άλλη η κρατική βία που λέμε με στόμφο μας πειράζει μόνο όταν έχει να κάνει με οικονομικά εγκλήματα κι όχι αν κάποιος μπουκάρει σπίτι σου και σε σπάσει στο ξύλο. fair enough
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ προσωπικά δεν θέλω το κράτος να κάνει απολύτως τίποτα, δεν θέλω να υπάρχει καν, αλλά κάνω συζήτηση εντός των ορίων του κράτους γιατί ούτως ή άλλως είπες πως δεν σε ενδιαφέρει κάτι πέραν την κοινοβουλευτικής δημοκρατίας. Οι φόροι που χρειάζεται ένας κράτος για να στήσει την εθνική άμυνα, την αστυνομία και τα δικαστήρια είναι τραγικά γελοίοι σε σχέση με αυτά που πληρώνουμε.

Οικονομικό έγκλημα στην περίπτωση που περιγράφω υφίσταται μόνο αν αθετήσεις τους όρους του συμβολαίου που υπέργραψες, αν εξαναγκάσεις κάποιον δια της βίας να υπογράψει, αν κλέψεις ξένη περιουσία ή αν δεν πληρώνεις αυτούς τους ελάχιστους φόρους που υπάρχουν. Σε άλλες περιπτώσεις δεν έχει νόημα γιατί δεν υπάρχει καν αυτή η δαιδαλώδης υπερυθμιστική νομοθεσία που υπάρχει σήμερα και όλες οι συναλλαγές/συμφωνίες γίνονται μέσω ιδιωτικών συμβολαίων. Και φυσικά το οικονομικό έγκλημα διώκεται όπως το κανονικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
"Οι ΗΠΑ είναι Νο1 παγκοσμίως σε ισχύ, κύρος και δύναμη". Ώπα, για πες μας Lolosa τι εννοείς ισχύ; Τι εννοείς δύναμη; Την επιβολή σε άλλα κράτη μήπως; Την οικονομική εκμετάλλευςη; Την ελεύθερη οπλοχρηςία; Τι; Γιατί καλή και η συνθηματολογία, αλλά παρακάμπτει την ουσία. Στην ίδια λογική, πώς ακριβώς εξισώνεται ο άριστος με τον μέτριο στον σοσιαλισμό; Και γιατί δε θα έπρεπε αυτό να γίνει; Γιατί μέχρι εκεί ο σοσιαλισμός είναι καλός; Ποιο είναι το κίνητρο για περαιτέρω εξέλιξη; Πώς ξέρεις εσύ ότι είσαι μέτριος κι όχι άριστος και ποιος το κρίνει αυτό; Με ποια κριτήρια; Και τι επιπτώσεις έχει αυτό;

Θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου πως οι ΗΠΑ έχουν χρησιμοποιήσει κατά καιρούς τη δύναμή τους με λάθος τρόπο. Ωστόσο, ο Obama έχει προσπαθήσει να το ανατρέψει αυτό και υπάρχει ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσοστό των Αμερικανών που υιοθετούν τις απόψεις αυτές.
ΑΛΛΑ: Διαφωνώ καθέτως με τη λογική πως ο μέτριος, ο καλός και ο άριστος πρέπει να εξισώνονται. Σε ακραίες μορφές του σοσιαλισμού αυτό συμβαίνει (συμβαίνει εν μέρει ακόμα και στις σκανδιναβικές χώρες). Πχ εγώ είμαι μέτριος στο σχολείο, αποφοιτώ από μία σχολή της πλάκας (υπάρχουν πολλές τέτοιες) και δεν ενδιαφέρομαι για τίποτα πέρα από την καλοπέρασή μου. Εσύ ήσουν ένας άριστος μαθητής και φοιτητής και τώρα αγωνίζεσαι να βρεις μία δουλειά αξιοπρεπή. Γιατί να εξισωνόμαστε εμεις οι 2? Στην Αμερική θα είχαμε τρομερή διαφορά στο εισόδημά μας, ενώ στη Φινλανδία όχι ιδιαίτερα μεγάλη. Για αυτό προτιμάω την Αμερική->Ο άξιος ξεχωρίζει
Επίσης @ vassilis498 Το ποσοστό φτώχειας το κάθε κράτος το ορίζει με διαφορετικό τρόπο. Άκουσε και αυτό: Εντός των ΗΠΑ δεν είναι σχεδόν κανένας εξαθλιωμένος από το μεγάλο κεφάλαιο. Και κάτι άλλο: Αντί να ειρωνεύεσαι (εγώ δεν ειρωνεύτηκα κανέναν) και να λες πως εκφράζω την άποψη της τηλεόρασης, θα ήταν καλό να ξέρεις πως ό,τι σου αναφέρω είναι προσωπικές εμπειρίες. Έχεις μείνει ποτέ στις ΗΠΑ να δεις πως έιναι. Μάλλον όχι (συγχώρεσέ με αν κάνω λάθος). Οπότε άκου κάποια στιγμή και κάποιον που έχει δει κάτι λίγο διαφορετικό

https://www.indexmundi.com/g/r.aspx?v=69
Δείτε και αυτό για όποιους λένε πως στις ΗΠΑ ο κόσμος είναι τελείως εξαθλιωμένος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν θέλω το κράτος να κάνει απολύτως τίποτα, δεν θέλω να υπάρχει καν, αλλά κάνω συζήτηση εντός των ορίων του κράτους γιατί ούτως ή άλλως είπες πως δεν σε ενδιαφέρει κάτι πέραν την κοινοβουλευτικής δημοκρατίας. Οι φόροι που χρειάζεται ένας κράτος για να στήσει την εθνική άμυνα, την αστυνομία και τα δικαστήρια είναι τραγικά γελοίοι σε σχέση με αυτά που πληρώνουμε.

Οικονομικό έγκλημα στην περίπτωση που περιγράφω υφίσταται μόνο αν αθετήσεις τους όρους του συμβολαίου που υπέργραψες, αν εξαναγκάσεις κάποιον δια της βίας να υπογράψει, αν κλέψεις ξένη περιουσία ή αν δεν πληρώνεις αυτούς τους ελάχιστους φόρους που υπάρχουν. Σε άλλες περιπτώσεις δεν έχει νόημα γιατί δεν υπάρχει καν αυτή η δαιδαλώδης υπερυθμιστική νομοθεσία που υπάρχει σήμερα και όλες οι συναλλαγές/συμφωνίες γίνονται μέσω ιδιωτικών συμβολαίων. Και φυσικά το οικονομικό έγκλημα διώκεται όπως το κανονικό.

Έχω υπόψη μου τι θέλεις. Αλλά όταν λες πως "οκ ας πούμε πως το κράτος μπορεί να υπάρχει και να αντλεί πόρους" ε τότε μη μου φέρνεις στην επιφάνεια και το επιχείρημα της κακής φορολογίας. Γιατι είτε μικρή είτε μεγάλη η λογική δεν αλλάζει.

Το περίεργο είναι πως βλέπεις μόνο αυτό που θέλεις. Αναγνωρίζεις το δικαίωμα του κράτους να παρέμβει σαν τρίτος όταν εσύ σαν πολίτης νιώθεις πως αδικείσαι σε κάποια συναλλαγή σου με κάποιον άλλον, αλλά δεν του αναγνωρίζεις το δικαίωμα να παρέμβει οικονομικά πλέον, όταν κρίνεται πως η συναλλαγή είνια άνιση. Πώς το έλεγες μερικές σελίδες πριν; beggars cant be choosers. Θα έλεγε κανείς πως είναι κάπως υποκριτικό, μα εδώ μπαίνει μετά στο παιχνίδι και η θεωρία περί κοινωνικού δαρβινισμού και ατομικής ευθύνης. Και έτσι ξαφνικά όλα αποκτούν νόημα. Αλλά αυτό υποθέτω το ήξερες ήδη.


Συναλλαγές δεν είναι μόνο μεταξύ 2 ιδιωτών. Είναι και μεταξύ πολλών ιδιωτών. Το κράτος με τους νόμους του αποτελεί κατά κάποιο τρόπο μια συναλλαγή ή αν θες πες το καλύτερα συμφωνία μεταξύ των πολιτών που το αποτελούν. Συμφωνούν σε έναν κοινό τόπο, μια κοινή νομοθεσία και κάποιες κοινές βάσεις ώστε να μην αναγκάζονται να επανεφευρίσκουν το σύμπαν σε μικρότερες συναλλαγές μεταξύ τους. Οι ίδιοι οι νόμοι ακόμη και αυτοί που έχουν να κάνου με με ποινικά αδικήματα αποτελούν μέρος μιας συμφωνίας. Η νομοθεσία περί ατομικής ιδιοκτησίας που λες και το ότι αν σκοτώσεις κάποιον σε πάνε μέσα, είναι μέρος μιας συμφωνίας. Η νομοθεσία περί καταπάτησης ή καταστορφής ξένης περιουσίας αποτελεί μέρος μιας συμφωνίας. Τι νομίζεις πως προήλθαν από παρθενογέννεση αυτά; ή μήπως τα συντάγματα γράφηκαν μαγικά από τους θεούς του αναρχοκαπιταλισμού σύμφωνα με καμιά standard βασική αρχή. Όπως το κράτος μεριμνά για την ασφάλειά σου έτσι μεριμνά και για την εκπαιδευσή σου και για την υγεία σου και για πολλά άλλα. Δεν υπάρχει διαχωρισμός εδώ. Τι να κάνουμε σε κοινωνία ανθρώπων ζούμε δεν γίνεται αν περιμένουμε πως θα περιστρέφονται όλα γύρω απ' το τι κάνουμε εμείς με το διπλανό μας. Κυρίως γιατί εφόσον δε ζεις σε κοινωνία 2 ατόμων αλλά σε κοινωνία 10 εκατομμυρίων, δεν υπάρχει περίπτωση ό,τι κι αν κάνεις όσο μικρό κι αν είναι αυτό να μην επηρεάσει και τους υπόλοιπους είτε άμεσα είτε σε βάθος χρόνου. Θες να το αλλάξεις αυτό; είσαι ελεύθερος να προσπαθήσεις. Πάρε την κοινωνία με το μέρος σου, χρησιμοποίησε προβλεπόμενα και μη μέσα, και προσπάθησε να αλλάξεις τον κόσμο. Κάτι που φυσικά δεν κάνει ποτέ κανείς νεοφιλελεύθερος για αυτο και όλοι μένουν στα λόγια. Αλλά στη μίρλα πρώτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου πως οι ΗΠΑ έχουν χρησιμοποιήσει κατά καιρούς τη δύναμή τους με λάθος τρόπο. Ωστόσο, ο Obama έχει προσπαθήσει να το ανατρέψει αυτό και υπάρχει ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσοστό των Αμερικανών που υιοθετούν τις απόψεις αυτές.
ΑΛΛΑ: Διαφωνώ καθέτως με τη λογική πως ο μέτριος, ο καλός και ο άριστος πρέπει να εξισώνονται. Σε ακραίες μορφές του σοσιαλισμού αυτό συμβαίνει (συμβαίνει εν μέρει ακόμα και στις σκανδιναβικές χώρες). Πχ εγώ είμαι μέτριος στο σχολείο, αποφοιτώ από μία σχολή της πλάκας (υπάρχουν πολλές τέτοιες) και δεν ενδιαφέρομαι για τίποτα πέρα από την καλοπέρασή μου. Εσύ ήσουν ένας άριστος μαθητής και φοιτητής και τώρα αγωνίζεσαι να βρεις μία δουλειά αξιοπρεπή. Γιατί να εξισωνόμαστε εμεις οι 2? Στην Αμερική θα είχαμε τρομερή διαφορά στο εισόδημά μας, ενώ στη Φινλανδία όχι ιδιαίτερα μεγάλη. Για αυτό προτιμάω την Αμερική->Ο άξιος ξεχωρίζει
Επίσης @ vassilis498 Το ποσοστό φτώχειας το κάθε κράτος το ορίζει με διαφορετικό τρόπο. Άκουσε και αυτό: Εντός των ΗΠΑ δεν είναι σχεδόν κανένας εξαθλιωμένος από το μεγάλο κεφάλαιο. Και κάτι άλλο: Αντί να ειρωνεύεσαι (εγώ δεν ειρωνεύτηκα κανέναν) και να λες πως εκφράζω την άποψη της τηλεόρασης, θα ήταν καλό να ξέρεις πως ό,τι σου αναφέρω είναι προσωπικές εμπειρίες. Έχεις μείνει ποτέ στις ΗΠΑ να δεις πως έιναι. Μάλλον όχι (συγχώρεσέ με αν κάνω λάθος). Οπότε άκου κάποια στιγμή και κάποιον που έχει δει κάτι λίγο διαφορετικό

https://www.indexmundi.com/g/r.aspx?v=69
Δείτε και αυτό για όποιους λένε πως στις ΗΠΑ ο κόσμος είναι τελείως εξαθλιωμένος
Έχεις μπερδέψει λίγο τη σειρά με την οποία συμβαίνουν τα πράγματα. Δεν αξιοποιούν οι Αμερικάνοι λάθος τον πλούτο και την δύναμη τους. Ο πλούτος και η ισχυς τους οφείλεται στο ότι είναι μία ληστρική οικονομία και ένα δολοφονικό ιμπεριαλιστικό κράτος που εξάγει τα μονοπώλια του και απο τα υπερκέρδη που υφαρπάζει από τους λαούς του κόσμου εξαγοράζει το λαό του. Αυτό γίνεται για να ελέγχξει έναν κορμό του πληθυσμού βέβαια και τα ψίχουλα που μοιράζουν δεν έχουν καμία σχέση με τα κέρδη των μονοπωλίων τους που μπορούν να συγκριθούν με προυπολογισμούς ολόκληρων κρατών, ενώ ένα τμήμα που δεν χρειάζεται το πετάει και στο δρόμο ή και το δολοφονεί https://www.ethnos.gr/diethni/arthro/ipa_16_ekat_paidia_kato_apo_to_orio_tis_ftoxeias-64183445/ https://www.skai.gr/news/finance/art...toun-alla-50-ekat-anthropoi-zoun-sti-ftoheia/ https://www.ethnos.gr/diethni/arthro...olofonies_mauron_mesa_se_liges_ores-64403136/

Ο Ομπάμα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα συνέχιζε να χρηματοδοτεί τους τζιχαντιστές του FSA επειδή το καθεστώς Άσαντ συμμάχησε με τα Ρωσσικά μονοπώλια, στηρίζει το κράτος τρομοκράτη που λέγεται Ισραήλ και την γενοκτονία του Παλαιστινιακού λαού και γενικά ανήκει στην ίδια κλίκα με αυτούς που διαμέλησαν τη Γιουγκοσλαβία, που ξεκίνησαν τον πόλεμο στο Ιρακ, που οδήγησαν τη Λιβυη στο χάος δολοφονώντας τον Καντάφι και το Αφγανιστάν χρηματοδοτώντας τους Ταλιμπάν.

Επίσης είναι ψέμα αυτό που λες για τους μισθούς στον καπιταλισμό. Για να βγάλεις κέρδος δεν χρειάζονται πολλές γνώσεις κλπ. Αυτές θα σε κάνουν απλό καθηγητάκο. Για να βγάλεις κέρδος πρέπει να είσαι αρκετά λύκος και να έχεις τη δυνατότητα να πατάς επι πτωμάτων ώστε να επιβιώσεις στο σφαγείο της αγοράς.
Μόνο στο σοσιαλισμό ο καθένας αμοίβεται ανάλογα με τον πλούτο που παράγει. Εκεί όπου υπάρχει δίκαιος, κοινωνικός σχεδιασμός της οικονομίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω υπόψη μου τι θέλεις. Αλλά όταν λες πως "οκ ας πούμε πως το κράτος μπορεί να υπάρχει και να αντλεί πόρους" ε τότε μη μου φέρνεις στην επιφάνεια και το επιχείρημα της κακής φορολογίας. Γιατι είτε μικρή είτε μεγάλη η λογική δεν αλλάζει.

Η φορολογία είναι κακή και δεν το λέω από ηθική σκοπιά, αλλά καθαρά πρακτική. Εδώ κάνω την παραχώρηση και λέω πως οκ, χάριν συζητήσεως αποδέχομαι πως υπάρχουν κάποια πράγματα που για τους χ λόγους πρέπει να είναι υπό κρατικό έλεγχο και όχι ιδιωτικό και συνεπώς για να τα συντηρήσεις πρέπει να αντλείς φόρους. Σου λέω λοιπόν αφού η φορολογία είναι αναγκαίο κακό τουλάχιστο ας το περιορίσουμε όσον το δυνατόν στις πιο βασικές και απαραίτητες υπηρεσίες που είναι εν τέλει η διαιτησία και η εφαρμογή των κανόνων σε μία κοινωνία. Το θέμα είναι φυσικά και αυτό απεδείχθη περίτρανα από την ιστορία των ΗΠΑ πως άπαξ και δημιουργήσεις κράτος αυτό τείνει συνεχώς να επεκτείνεται, έτσι από το minarchy state των ΗΠΑ του 18ου αιώνα περνάς σιγά σιγά σε ένα ολοκληρωμένο κράτος που ελέγχει παιδεία, υγεία, εργασιακά, ενέργεια και φυσικά αν το προχωρήσεις και άλλο σε σταλινικές εκδοχές όπου ελέγχει σχεδόν τα πάντα.

Το περίεργο είναι πως βλέπεις μόνο αυτό που θέλεις. Αναγνωρίζεις το δικαίωμα του κράτους να παρέμβει σαν τρίτος όταν εσύ σαν πολίτης νιώθεις πως αδικείσαι σε κάποια συναλλαγή σου με κάποιον άλλον, αλλά δεν του αναγνωρίζεις το δικαίωμα να παρέμβει οικονομικά πλέον, όταν κρίνεται πως η συναλλαγή είνια άνιση. Πώς το έλεγες μερικές σελίδες πριν; beggars cant be choosers. Θα έλεγε κανείς πως είναι κάπως υποκριτικό, μα εδώ μπαίνει μετά στο παιχνίδι και η θεωρία περί κοινωνικού δαρβινισμού και ατομικής ευθύνης. Και έτσι ξαφνικά όλα αποκτούν νόημα. Αλλά αυτό υποθέτω το ήξερες ήδη.

Και εδώ πάλι εισάγεις τελείως αυθαίρετες έννοιες όπως η "άνιση συναλλαγή". Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Οποιαδήποτε εθελοντική συναλλαγή είναι αυτομάτως ίση. Ή μάλλον όχι, σβήσε την λέξη ίση. Δεν θα τη χρησιμοποιήσω γιατί δεν έχει απολύτως κανένα νόημα. Κάθε εθελοντική συναλλαγή είναι εξ ορισμού συμφέρουσα και γιατί τις δύο πλευρές καθώς αν δεν ήταν, η μία από τις δύο πλευρές θα έλεγε όχι. Το αν η μία πλευρά από τις δύο έχει μεγαλύτερο κέρδος από την συναλλαγή είναι και πάλι αδιάφορο και αφήνεται να ρυθμιστεί από την ίδια την αγορά. Γι αυτό το λόγο και δεν έχει νόημα η κρατική παρέμβαση σε τέτοια θέματα η οποία αυτό που κάνει εν τέλει είναι να παίρνει το μέρος μιας εκ των δύο πλευρών, δηλαδή η συναλλαγή παύει να είναι εθελοντική αφού πλέον η μία πλευρά έχει στα χέρια της τα όπλα και έτσι παύει να είναι συμφέρουσα και για τις δύο πλευρές. Και όταν έχεις τέτοιες συναλλαγές τότε μιλάμε για ληστρική/παρασιτική οικονομία.

Συναλλαγές δεν είναι μόνο μεταξύ 2 ιδιωτών. Είναι και μεταξύ πολλών ιδιωτών. Το κράτος με τους νόμους του αποτελεί κατά κάποιο τρόπο μια συναλλαγή ή αν θες πες το καλύτερα συμφωνία μεταξύ των πολιτών που το αποτελούν. Συμφωνούν σε έναν κοινό τόπο, μια κοινή νομοθεσία και κάποιες κοινές βάσεις ώστε να μην αναγκάζονται να επανεφευρίσκουν το σύμπαν σε μικρότερες συναλλαγές μεταξύ τους. Οι ίδιοι οι νόμοι ακόμη και αυτοί που έχουν να κάνου με με ποινικά αδικήματα αποτελούν μέρος μιας συμφωνίας. Η νομοθεσία περί ατομικής ιδιοκτησίας που λες και το ότι αν σκοτώσεις κάποιον σε πάνε μέσα, είναι μέρος μιας συμφωνίας. Η νομοθεσία περί καταπάτησης ή καταστορφής ξένης περιουσίας αποτελεί μέρος μιας συμφωνίας. Τι νομίζεις πως προήλθαν από παρθενογέννεση αυτά; ή μήπως τα συντάγματα γράφηκαν μαγικά από τους θεούς του αναρχοκαπιταλισμού σύμφωνα με καμιά standard βασική αρχή. Όπως το κράτος μεριμνά για την ασφάλειά σου έτσι μεριμνά και για την εκπαιδευσή σου και για την υγεία σου και για πολλά άλλα. Δεν υπάρχει διαχωρισμός εδώ. Τι να κάνουμε σε κοινωνία ανθρώπων ζούμε δεν γίνεται αν περιμένουμε πως θα περιστρέφονται όλα γύρω απ' το τι κάνουμε εμείς με το διπλανό μας. Κυρίως γιατί εφόσον δε ζεις σε κοινωνία 2 ατόμων αλλά σε κοινωνία 10 εκατομμυρίων, δεν υπάρχει περίπτωση ό,τι κι αν κάνεις όσο μικρό κι αν είναι αυτό να μην επηρεάσει και τους υπόλοιπους είτε άμεσα είτε σε βάθος χρόνου.

Έχεις δει ποτέ βιβλίο εμπορικού ελληνικού δικαίου? Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για οβίδα σε κανόνι. Θες να μου πεις δηλαδή ότι μαζευτήκαμε όλοι μαζί και αποφασίσαμε κάποια στιγμή για όλους αυτούς τους κανόνες? Όχι προφανώς και το ξέρεις πολύ καλά. Εσύ καλείσαι να ψηφίσεις ένα κόμμα στις εκλογές και μετά γυρνάς στο σπίτι και παρακαλάς να γίνει κάτι καλό σε αυτή τη χώρα. Οι νόμοι πλέον είναι τόσο δαιδαλώδεις και πολύπλοκοι που και να ήθελες να εφαρμόσεις αμεσοδημοκρατικό σύστημα δεν θα είχε κανένα νόημα. Και είναι που χάνεις το παιχνίδι φίλε μου. Γιατί τώρα ο κάθε πολιτικός με το κόμμα του μπορεί να ρυθμίσει χιλιάδες μικρονόμους και να κατευθύνει την αγορά εκεί που θέλει δημιουργώντας τεχνητά μονοπώλια για τις ομάδες συμφερόντων του κ.ο.κ.

Αυτο που προτείνω εγώ όμως δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λες εσύ. Εγώ μιλάω για μια κοινωνία όπου το κράτος θα τηρεί κάποιους βασικότατους και απλούς νόμους συνταγματικά κατοχυρωμένους, όπως για παράδειγμα απαγορεύεται ο φόνος, η καταστροφή ή κλοπή δημόσιας και ιδιωτική περιουσίας, η άσκηση βίας κ.ο.κ. και όλα τα άλλα θα είναι απλά συμφωνίες μεταξύ ιδιωτών με συμβόλαια. Τώρα έχεις το πλεονέκτημα πως έχεις μια λιτή και σαφή νομοθεσία, η οποία μπορεί πολύ εύκολα με αμεσοδημοκρατικό τρόπο να ψηφιστεί (καθώς για το "απαγορεύεται ο φόνος" μέχρι και το τελευταίος μπαμπουίνος μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει και να ψηφίσει), ενώ παράλληλα στερείς από τους πολιτικούς τη δύναμη να χειραγωγήσουν την οικονομία προς όφελός δικό τους και των ομάδων που βρίσκονται από πίσω τους, με τη θέσπιση μικρονόμων που κανείς μα κανείς δεν μπορεί να ελέγξει.

Θες να το αλλάξεις αυτό; είσαι ελεύθερος να προσπαθήσεις. Πάρε την κοινωνία με το μέρος σου, χρησιμοποίησε προβλεπόμενα και μη μέσα, και προσπάθησε να αλλάξεις τον κόσμο. Κάτι που φυσικά δεν κάνει ποτέ κανείς νεοφιλελεύθερος για αυτο και όλοι μένουν στα λόγια. Αλλά στη μίρλα πρώτοι.

Έλα τώρα μη λαϊκίζεις. Γνωρίζεις πάρα πολύ καλά πως σε ένα δημόσιο debate απόψεων ένας σοσιαλιστής θα έκανε σκόνη ένα νεοφιλελεύθερο, όχι γιατί έχει σοβαρά επιχειρήματα, αλλά γιατί ο σοσιαλισμός είναι μια πολύ εύπεπτη τροφή (το κράτος θα προστατέψει το λαό από τους δυνατούς καπιτάλες που θέλουν να τον κάνουν ένα μισθωτό σκλάβο) και έχει τεράστια απήχησή στις μάζες οι οποίες είναι κατά κόρον οικονομικά αναλφάβητες. Για να κατανοήσεις την φιλελεύθερη ιδεολογία πρέπει να μπορείς να αποστασιοποιηθείς τελείως συναισθηματικά από μια κοινωνία και να την αναλύσεις με στυγνή λογική. Καλή τύχη να το πετύχεις αυτό με το μέσο άνθρωπο/ψηφοφόρο, ιδιαίτερα όταν προέρχεται από ένα background όπου γίνεται συστηματική πλύση εγκεφάλου υπέρ της αξίας του κράτους και του "προστατευτικού" του ρόλου. Όλοι πήγαμε σε κρατικά σχολεία ξέρεις.

Ξέρεις ποια είναι η μόνη γραμμή δράσης που μπορεί να ακολουθήσει νεοφιλελεύθερος αυτή τη στιγμή? Απλά να χρησιμοποιήσει την ανώτερη κατανόηση που έχει για το όλο σύστημα προς δικό του και των ομοίων του όφελος, όσο περιμένει απλά να καταρρεύσει το όλο σύστημα κάτι που είναι αναπόφευκτο. Και ξέρεις πιο είναι το ωραίο αυτής της υπόθεσης? Όταν προειδοποιείς συνεχώς τη μάζα ότι βαδίζει προς το γκρεμό, ξανά και ξανά και ξανά ενώ αυτοί το μόνο που κάνουν είναι να εθελοτυφλούν και να σε χλευάζουν, τότε όταν επιτέλους πέσουν στο γκρεμό και τσακιστούν δεν έχεις καμία απολύτως ηθική υποχρέωση, ούτε να τους λυπηθείς, ούτε να τους βοηθήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
ποιος να διαφωνήσει μαζί σου; εκφράζεις την άποψη της πλειοψηφείας. socialism is dead viva la capitalism! μην ανησυχει εκφράζεις απόλυτα το μέσο 18χρονο που υιοθετεί τέλεια ό,τι ακούει στην τηλεόραση τίποτα διαφορετικό.
Αχαχαχα μλκ μου δεν παιζεσαι, δεν γίνεται να τα λες αυτα σοβαρά, εισαι το μεγαλύτερο τρολλ που υπαρχει. Ναι, γιατι ο μεσος 18χρονος ειναι καπιταλιστης, ειδικα στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αχαχαχα μλκ μου δεν παιζεσαι, δεν γίνεται να τα λες αυτα σοβαρά, εισαι το μεγαλύτερο τρολλ που υπαρχει. Ναι, γιατι ο μεσος 18χρονος ειναι καπιταλιστης, ειδικα στην Ελλάδα.


Κλασικά us vs them mentality που έχει οποιοδήποτε cult, ακόμα και αν αυτό λέγεται τυπικός αριστερός νεολαίος(γι αυτό και δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά από κνήτη). Ο καπιταλισμός είναι zero sum game(ούτε ένα google), οι ικανότεροι άνθρωποι επιθυμούν τη χειροτέρευση των υπολοίπων, ο Χιτλερ ήτανε καλός άνθρωπος yadayadayadayada. Εν προκειμένω, έχουμε σαφέστατο us vs them mentality. Οποιοδήποτε cult εξ' ορισμού θεωρεί τον εαυτό του μειοψηφία, ακόμα κι όταν είναι πχ. το 80% του πληθυσμού.

Τώρα θυμήθηκα μια φορά πριν μήνες που έδειχνες στο βασίλη πάλι πως αυτά που έλεγε απλά είναι αδύνατο να συμβούν σε οποιαδήποτε οικονομία και κάπου θυμάμαι να διάβασα και πως η ανατολική γερμανία είχε φοβερό επίπεδο ζωής. Ο πολιτικός διάλογος είναι 99.9% συναισθήματα, συναισθηματοκρατία και persuasion και 0.1% actual λογική και επιχειρήματα/ιστορία/οικονομία/επιστήμη. Φαίνεται πως ακόμα δεν το χεις χωνέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πχ οι σκανδιναβικές χώρες δεν προσφέρουν κίνητρο για περαιτέρω εξέλιξη, εργασία και σπουδές, εφόσον είτε γίνω ειδήμων στο αντικείμενό μου, είτε ειμαι μέτριος, η ζωή μου θα είναι πάνω κάτω η ίδια

:no:

Και επίσης όποιος δεν είναι κομμουνιστής δεν σημαίνει αυτομάτως πως είναι και φιλελεύθερος

Amen to that(i speak england 2 :P). Όπως και αντίστοιχα όποιος δεν είναι φιλελεύθερος δεν είναι αυτόματα κρατιστής ή κομμουνιστής. Η αυθαίρετη κατηγοριοποίηση που παίζει σε irl συζητήσεις λες και ξέρεις από πριν τι πιστεύει ο άλλος για κάθε ζήτημα με σκοτώνει. Και στο κάτω κάτω δεν έχουν όλοι την υπομονή να αποδεικνύουν ότι δεν είναι ελέφαντες...

Πάντα υπάρχει η δυνατότητα σύνθεσης. Η πολιτική και δη η οικονομική πολιτική δεν είναι άσπρο μαύρο και η υιοθέτηση χ πολιτικής δεν αποκλείει (ή δεν θα έπρεπε να αποκλείει τουλάχιστον) την εφαρμογή μιας πολιτικής που θεωρητικά είναι σε ''αντίπαλο στρατόπεδο'' αλλά φαίνεται ως η πλέον αποτελεσματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Αχαχαχα μλκ μου δεν παιζεσαι, δεν γίνεται να τα λες αυτα σοβαρά, εισαι το μεγαλύτερο τρολλ που υπαρχει. Ναι, γιατι ο μεσος 18χρονος ειναι καπιταλιστης, ειδικα στην Ελλάδα.
κιόμως, αν έχεις κάποιο στοιχείο για το αντίθετο βάλτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.
Ο Χουαν Μανουελ Σαντος πηρε το νομπελ ειρηνης. Μετα απο τοσους φονους και καταστροφες που δημιουργησαν οι κρυφοκομμουνιστες Φαρκ, η Κολομβια βαινει επιτελους σε μια πιο ειρηνικη πορεια

https://www.cnn.gr/news/kosmos/story...s-xoyan-manoyel-santos-to-nompel-eirinis-2016

Θα αποζημιωθουν ολα τα θυματα των Farc.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μεγάλες αλήθειας ο Τάκης Λαζαρίδης. Μπράβο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Υπέροχο κείμενο του Γιάννη Ανδρουλιδάκη για την ακαδημία που μοιράζει Νόμπελ ειρήνης σε serial killers


H παράδοση στα Νόμπελ Ειρήνης ήταν να δίνονται από κοινού στους δήμιους και στα θύματα, μόλις ο δήμιος συμφωνούσε να σταματήσει να σφάζει το θύμα. Ετσι μοιράστηκαν από μισό Νόμπελ Ειρήνης ο Αραφάτ με τον... Σιμόν Πέρες, ο Μαντέλα με τον... Φρεντερίκ Ντε Κλερκ κ.ο.κ.
Εφέτος η Ακαδημία ξεπέρασε τον εαυτό της, απονέμοντας το Νόμπελ Ειρήνης για μια ειρηνευτική διαδικασία, μόνο στη μία πλευρά. Στον πρόεδρο της Κολομβίας Σάντος, αλλά όχι στο FARC. Νομίζω δεν υπάρχει μεγαλύτερη γελοιοποίηση για αυτό, από τη δήλωση της Ίνγκριντ Μπετανκούρ, η οποία υπήρξε επί 6 χρόνια όμηρος του FARC και δήλωσε ότι το Νόμπελ Ειρήνης θα έπρεπε να δοθεί εξίσου και στο FARC.
Όχι ότι όλα αυτά έχουν μεγάλη σημασία για την ακαδημία που κάποτε είχε δώσει Νόμπελ Ειρήνης στον Ομπάμα, μόλις εξελέγη πρόεδρος των ΗΠΑ, αποδεχόμενη ότι δεν έχει κάνει απολύτως τίποτα, αλλά προκειμένου «να ενθαρρύνει τις προσπάθειές του για την ειρήνη στο εξής».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.
Μεγάλες αλήθειας ο Τάκης Λαζαρίδης. Μπράβο του.


Επειδή, όμως, ο κόσμος είναι γεμάτος αδικίες, ανισότητες, καταπιέσεις, αίμα και καταστροφές, το αριστερό αίτημα θα είναι πάντα ζωντανό και ενεργό. Ισως γι' αυτό το λόγο η ηττημένη και στη χειρότερη στιγμή της, εγκλωβισμένη στον αποπνικτικό κρατισμό «Αριστερά» είναι ιδεολογικά κυρίαρχη, όπως πολύ σωστά παρατηρεί ο Τάκης Λαζαρίδης. Την άλλη Αριστερά μένει να την ανακαλύψουμε...

Υ.Γ. ΟΛΑ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΦαΡκ ΘΑ ΖΗΜΙΩΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΟΛΟΜΒΙΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μεγάλες αλήθειας ο Τάκης Λαζαρίδης.

Πως τον χαρακτηριζουν αραγε οι μοντερνοι συντροφοι? Περιμενω απαντηση απο che.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top