[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πρώτον γράφω που μένω, δεν ήμουν παιδί της Εκάλης μπήκα με εξετάσεις στο γυμνάσιο και είχα στο μεγαλύτερο ποσοστό υποτροφία στα δίδακτρα.
Δεύτερον αυτό που γράφεις δεν έχει καμία σχέση, είναι άλλου είδους πρόβλημα. Το κράτος καταρχάς πρέπει να εξασφαλίζει ισότιμες ευκαιρίες στην παιδεία σε ΟΛΟΥΣ, φτωχούς-πλούσιους-έλληνες-ξένους-μετανάστες-πρόσφυγες-φυλακισμένους-μουσουλμάνους-χριστιανούς-άθεους, είναι ΘΕΜΕΛΙΩΔΗΣ ρόλος του.

ωραία αν δε κάνω λάθος διόρθωσε με σου λέει το Ελληνικό κράτος:
Σου δίνουμε παιδεία σε
Νηπιαγωγείο-Δημοτικό-Γυμνάσιο-Λύκειο
Στο Πανεπιστήμιο το πρώτο 10% ανα σχολής παίρνει υποτροφία
Και στο Μεταπτυχιακό όποιος έχει βαθμό πάνω από άριστα (στο πτυχίο) παίρνει υποτροφία.
Το μόνο μεταπτυχιακό που ξέρω που δεν πληρώνεις τίποτα είναι ένα (χωρίς να ξέρω αν τα έξοδα όλα τα καλύπτει ο καθηγητής).
Για Διδακτορικό δεν ξέρω τι παίζει (όποιος ξέρει να μου πει)
Αλλά να σου κάνω μια ερώτηση για το μεταπτυχιακό.:
Ας υποθέσουμε ήμαστε εγώ και εσύ στην ίδια σχολή (πχ Οικονομικό ΕΚΠΑ) που είμαι εγώ
Μπαίνουμε την ίδια χρονιά έρχεσαι εσύ ξεσκίζεσαι και παίρνεις στα 4 χρόνια πτυχίο με 8,5.
Έρχομαι εγώ για 3 χρόνια πίνω καφέδες είμαι ζαμαμφου (περνάω ελάχιστα μαθήματα) φουλάρω στο 4ο και 5ο έτος και παίρνω πτυχίου με 6.
Η ερώτηση λοιπόν είναι εμείς οι δικαιούμαστε το ίδιο μεταπτυχιακό και αν να μου δίνουν και σε εμένα υποτροφία ή να είναι και για τους 2 τζάμπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία πες ότι βρήκαν δουλειά πάνω στο αντικείμενο τους αμέσως. Πόσος είναι ο αρχικός μισθός στην Ελλάδα του 2016;

Ποιος φταίει που ο αρχικός μισθός στην Ελλάδα είναι 500 ευρώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
ωραία αν δε κάνω λάθος διόρθωσε με σου λέει το Ελληνικό κράτος:
Σου δίνουμε παιδεία σε
Νηπιαγωγείο-Δημοτικό-Γυμνάσιο-Λύκειο
Στο Πανεπιστήμιο το πρώτο 10% ανα σχολής παίρνει υποτροφία
Και στο Μεταπτυχιακό όποιος έχει βαθμό πάνω από άριστα (στο πτυχίο) παίρνει υποτροφία.
Το μόνο μεταπτυχιακό που ξέρω που δεν πληρώνεις τίποτα είναι ένα (χωρίς να ξέρω αν τα έξοδα όλα τα καλύπτει ο καθηγητής).
Για Διδακτορικό δεν ξέρω τι παίζει (όποιος ξέρει να μου πει)
Αλλά να σου κάνω μια ερώτηση για το μεταπτυχιακό.:
Ας υποθέσουμε ήμαστε εγώ και εσύ στην ίδια σχολή (πχ Οικονομικό ΕΚΠΑ) που είμαι εγώ
Μπαίνουμε την ίδια χρονιά έρχεσαι εσύ ξεσκίζεσαι και παίρνεις στα 4 χρόνια πτυχίο με 8,5.
Έρχομαι εγώ για 3 χρόνια πίνω καφέδες είμαι ζαμαμφου (περνάω ελάχιστα μαθήματα) φουλάρω στο 4ο και 5ο έτος και παίρνω πτυχίου με 6.
Η ερώτηση λοιπόν είναι εμείς οι δικαιούμαστε το ίδιο μεταπτυχιακό και αν να μου δίνουν και σε εμένα υποτροφία ή να είναι και για τους 2 τζάμπα;
Καταρχάν σκίζεσαι για σένα, δε το κάνεις ανταγωνιστικά αλλά για να πάρεις γνώσεις που θα σου χρειαστούν. Οι βαθμοί που λες κλπ μπορεί να ορίσουν την μετέπειτα θέση εργασίας σου. Από κει και πέρα το κάθε μεταπτυχιακό να θέτει τα κριτήρια που κρίνει απαραίτητα για να ανταποκριθείς στο περιεχόμενο του. Είτε είναι βαθμός 9 και ότι άλλο θέλουν, είτε 6.5. Από τη στιγμή που μπορείς να ανταποκριθείς δωρεάν πρόσβαση, και οι επιδόσεις σου θα μετρήσουν στην εργασία σου. Ο άριστος ανάλογα με την γνώση του θα έχει άλλο ρόλο στην εκπαίδευση, στην παραγωγή ή όπου άλλου εργαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ωραία πες ότι βρήκαν δουλειά πάνω στο αντικείμενο τους αμέσως. Πόσος είναι ο αρχικός μισθός στην Ελλάδα του 2016;

Εξαρτάται ο μαθηματικός φροντιστηρίου παίρνει 404 ευρώ μεικτά θα πρέπει να παλέψεις να μαζέψεις λεφτά για να κάνεις μεταπτυχιακό το κράτος σου είχε δωρεάν μόρφωση 18 χρόνια (2 χρόνια νηπιαγωγείο,6 δημοτικό,6 γυμνάσιο λύκειο και 4 πανεπιστήμιο) άλλο βάρος δεν αντέχει και ούτε και ούτε πρόκειται να αντέξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ποιος φταίει που ο αρχικός μισθός στην Ελλάδα είναι 500 ευρώ?
ο σοσιαλιζμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Καταρχάν σκίζεσαι για σένα, δε το κάνεις ανταγωνιστικά αλλά για να πάρεις γνώσεις που θα σου χρειαστούν. Οι βαθμοί που λες κλπ μπορεί να ορίσουν την μετέπειτα θέση εργασίας σου. Από κει και πέρα το κάθε μεταπτυχιακό να θέτει τα κριτήρια που κρίνει απαραίτητα για να ανταποκριθείς στο περιεχόμενο του. Είτε είναι βαθμός 9 και ότι άλλο θέλουν, είτε 6.5. Από τη στιγμή που μπορείς να ανταποκριθείς δωρεάν πρόσβαση, και οι επιδόσεις σου θα μετρήσουν στην εργασία σου.

Δεν είπα ότι το κάνω ανταγωνιστικά σου είπα ότι εσύ μελετάς και περνάς με άριστα
και εγώ σου λέω τεμπελιάζω 3 χρόνια και ότι κάνω το κάνω 4ο και 5ο έτος
Εσύ το παίρνεις με άριστα (9)
και εγώ είμαι καλός (6).
Δηλαδή στο MBA που είναι το ποιο πάνω μεταπτυχιακό στα οικονομικά από όσο ξέρω λίγο λογικό εμένα να μου πουν να καθόσουν να διάβαζες στο προπτυχιακό τώρα πρέπει να πληρώσεις. (Αν θέλω να είμαι σε αυτό το μεταπτυχιακό). Εσένα ναι θα σε πάρουν με υποτροφία αλλά για να σου λύσω την απορία εμένα το ποιο πιθανόν σε αυτό είναι να μην με πάρουν καν.
Επίσης αν δε κάνω λάθος στην Ελλάδα (θα μιλήσω για χώρες στην ΕΕ) έχουμε από τα ποιο χαμηλά μεταπτυχιακά στην ΕΕ.
Σε άλλες χώρες στα πανεπιστήμια περνάνε ποιο λίγοι τελειώνουν κατευθείαν μια σχολή ποιο λίγοι και πάνε μεταπτυχιακό ακόμα και υποτροφία σε αυτό παίρνουν ποιο λίγοι (βλέπε Γερμανία)
Ναι αποκτάς γνώσεις και στην προπτυχιακή σου και στο μεταπτυχιακό σου και στο διδακτορικό σου και στα σεμινάρια που θα πας και σε ημερίδες και όσο ψάχνεις μαθαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι αν έχεις ένα έννομο κράτος πρέπει να διώκεται και το οικονομικό έγκλημα. Βέβαια ίσως πρέπει να διώκεται ταυτόχρονα και το πολιτικό έγκλημα, καθώς όταν φορολογείσαι με 50% ας πούμε κάπου αρχίζει να θολώνει το τοπίο για το ποιος είναι ο πραγματικός εγκληματίας ανάμεσα στον πολικό και το φοροφυγά. Αυτός είναι και ο λόγος μου είμαι εντελώς κατά του κρατικού συστήματος νομοθεσίας και πιστεύω πως οι μόνοι νόμοι που χρειάζονται είναι κάποιοι πολλοί βασικοί που θα είναι συνταγματικά κατοχυρωμένοι.

Το άλλο που λες για τσιφλίκια των πανεπιστημιακών δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς, πες μου κάτι χειροπιαστό που κάνει ας πούμε ο εν λόγο καθηγητής και είναι κατάχρηση εξουσίας, αλλά ότι και να κάνει το πρόβλημα πηγάζει από την ίδια την δημόσια φύση του πανεπιστημίου, την μονιμότητα των καθηγητών και πολλά άλλα. Είναι πολύ βαθύτερο από την καταστολή.

Αλήθεια από πότε το νομοθετείν είναι "πολιτικό έγκλημα"; νέες έννοιες
Φορολόγηση τουλάχιστον όσον αφορά το εισόδημα πλέον είμαστε στα ίδια επίπεδα με άλλες ανεπτυγμένες ευρωπαϊκές χώρες δεν ξέρω γιατί γκρινιάζουν τόσο όλοι. Το κακό της υπόθεσης πιο πολύ είναι πως εδώ σε αντίθεση με αλλού τα λεφτά πανε στο χρέος κι όχι στις δημόσιες υπηρεσίες.

Δε μπορείς να σκεφτείς μονο σου περιστατικά αυθαιρεσιών; Να πούμε για κακούς μεθόδους διόρθωσης; Για διακοπή εργαστηρίων; για διακρίσεις πολλές φορές; Να μιλήσουμε σε επίπεδο τμήματος; όταν γίνονται συνελεύσεις εν αγνοία των φοιτητών; Όλα αυτά δεν επιβάλλουν την ισχυρότερη δυνατή πολιτικοποίηση μεταξύ των φοιτητών; Και ναι σε τέτοιες περιπτώσεις και σε παραστάσεις διαμαρτυρίας θα προχωρήσεις και σε καταλήψεις αν χρειαστεί.

Ούτε φράγκο σε κοπρόσκυλα να πάνε να γ@μηθούν οι τεμπέληδες που θα τους πληρώνουμε και τα μεταπτυχιακά.

Την ώρα που σε όλες τις ανεπτυγμένες ευρωπαϊκές χώρες τα δίδακτρα ακόμη και σε μεταπτυχιακά είναι ελάχιστα ή ανύπαρκτα και το κράτος στηρίαζει τους φοιτητές εγχώριους και μη, με κάθε ευκαιρεία εδώ κοιτάμε να ξανά ανακαλύψουμε το τροχό. Θλιβερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Αλήθεια από πότε το νομοθετείν είναι "πολιτικό έγκλημα"; νέες έννοιες
Φορολόγηση τουλάχιστον όσον αφορά το εισόδημα πλέον είμαστε στα ίδια επίπεδα με άλλες ανεπτυγμένες ευρωπαϊκές χώρες δεν ξέρω γιατί γκρινιάζουν τόσο όλοι.

Γι' αυτο φευγουν ολοι εξωτερικο... Και επιχειρησεις εκτος απο δυτικες χωρες οπως Βελγιο ακομα και στην Βουλγαρια ή την Ρουμανια;
Ας νομοθετησουν φοροαπαλλαγες για επιχειρησεις ωστε να μην φοβαται καποιος να παρει το ρισκο να δημιουργησει θεσεις εργασιας... για να μην ειναι το "νομοθετειν" πολιτικο εγκλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
για φόρο εισοδήματος μίλησα παπαγαλάκι μου καταλαβαίνεις τη διαφορά;

Εξωτερικό καλά κάνουν και φεύγουν όλοι με αυτό το εργασιακό καθεστώς κι εγώ θα φευγα αν είχα τη δυνατότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Και τα φυσικα προσωπα και τα νομικα προσωπα υπερφορολογουνται στην Ελλαδα. Γι αυτο θελεις να φυγεις. Ο κρατισμος οδηγει παντα στην υπερφορολογηση οταν δεν υπαρχουν πλεον κουτοφραγκοι να πληρωνουν και να συνεχιζεται το παρτυ...
Τα φυσικα προσωπα μπορει να φορολογουνται αρκετα σε καποιες χωρες αλλα βγαζουν πολλαπλασια απο αυτα που βγαζουν οι Ελληνες.
Το μεγαλυτερο προβλημα της κρατιστικης Ελλαδας ειναι το μισος για την επιχειρηματικοτητα και τα αφεντικα. Χωρις αυτα δεν υπαρχουν δουλειες. Υπαρχει ανεργια και ανεχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Την ώρα που σε όλες τις ανεπτυγμένες ευρωπαϊκές χώρες τα δίδακτρα ακόμη και σε μεταπτυχιακά είναι ελάχιστα ή ανύπαρκτα και το κράτος στηρίαζει τους φοιτητές εγχώριους και μη, με κάθε ευκαιρεία εδώ κοιτάμε να ξανά ανακαλύψουμε το τροχό. Θλιβερό.

Aκριβώς επειδή είναι ανεπτυγμένες χώρες στηρίζουν τον φοιτητή και καλά κάνουν εμείς είμαστε το παρτάλι της Ευρώπης οπότε δεν είναι κανένας διαθέσιμος να πληρώσει παραπάνω για να γίνουν δωρεάν και τα μεταπτυχιακα.Γιατί τόσο πανάκριβα είναι τα εδώ μεταπτυχιακά σε σχέση με του εξωτερικού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αλήθεια από πότε το νομοθετείν είναι "πολιτικό έγκλημα"; νέες έννοιες
Φορολόγηση τουλάχιστον όσον αφορά το εισόδημα πλέον είμαστε στα ίδια επίπεδα με άλλες ανεπτυγμένες ευρωπαϊκές χώρες δεν ξέρω γιατί γκρινιάζουν τόσο όλοι. Το κακό της υπόθεσης πιο πολύ είναι πως εδώ σε αντίθεση με αλλού τα λεφτά πανε στο χρέος κι όχι στις δημόσιες υπηρεσίες.

Η παρακάτω ιστορία τα λέει όλα για το πως η Ελλάδα έφτασε εδώ.
https://www.piperies.gr/posts/forologia-stin-ellada

Στην ελλάδα υπάρχει επιθετική φορολογική πολιτική στους επιχειρηματίες ως προς το φόρο εισοδήματος. Ευτυχώς είμαστε στην Ε.Ε. και υπάρχει η λύση της Βουλγαρίας και της Κύπρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Την ώρα που σε όλες τις ανεπτυγμένες ευρωπαϊκές χώρες τα δίδακτρα ακόμη και σε μεταπτυχιακά είναι ελάχιστα ή ανύπαρκτα και το κράτος στηρίαζει τους φοιτητές εγχώριους και μη, με κάθε ευκαιρεία εδώ κοιτάμε να ξανά ανακαλύψουμε το τροχό. Θλιβερό.

Aκριβώς επειδή είναι ανεπτυγμένες χώρες στηρίζουν τον φοιτητή και καλά κάνουν εμείς είμαστε το παρτάλι της Ευρώπης οπότε δεν είναι κανένας διαθέσιμος να πληρώσει παραπάνω για να γίνουν δωρεάν και τα μεταπτυχιακα.Γιατί τόσο πανάκριβα είναι τα εδώ μεταπτυχιακά σε σχέση με του εξωτερικού?Εκτός αυτού είδαμε και τα καμάρια του ελληνικού στρατού που τους στέλνανε για προπτυχιακά και μεταπτυχιακά στο εξωτερικό και μετά δήλωναν παραίτηση και μετεπηδούσαν στον ιδιωτικό τομέα (φαρμακοποιοί,γιατροί,οφθαλμίατροι,κτηνίατροι και οικονομολόγοι το είχανε κάνει την μόδας γι αυτό και κόπηκαν το 2010 με το πρώτο μνημόνιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
A
εμείς είμαστε το παρτάλι της Ευρώπης

Γιατι το λες αυτο; Εμεις δεν ειμαστε που παραγουμε τοσους... δημοσιους υπαλληλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Aκριβώς επειδή είναι ανεπτυγμένες χώρες στηρίζουν τον φοιτητή και καλά κάνουν εμείς είμαστε το παρτάλι της Ευρώπης οπότε δεν είναι κανένας διαθέσιμος να πληρώσει παραπάνω για να γίνουν δωρεάν και τα μεταπτυχιακα.Γιατί τόσο πανάκριβα είναι τα εδώ μεταπτυχιακά σε σχέση με του εξωτερικού?

γιατί όπως λέω και πιο πάνω σε άλλες χώρες τα έσοδα του δημοσίου πάνε στις δημόσιες υπηρεσίες εδώ πάνε στο χρέος. Δε θες να ξέρεις πόσα χρήματα δίνει το κράτος στα πανεπιστήμια είναι θαύμα πώς λειτουργούν ακόμα.

Η παρακάτω ιστορία τα λέει όλα για το πως η Ελλάδα έφτασε εδώ.
https://www.piperies.gr/posts/forologia-stin-ellada

Στην ελλάδα υπάρχει επιθετική φορολογική πολιτική στους επιχειρηματίες ως προς το φόρο εισοδήματος. Ευτυχώς είμαστε στην Ε.Ε. και υπάρχει η λύση της Βουλγαρίας και της Κύπρου.

Ναι ναι ναι και βλέπω δεν το έχουμε πάρει ακόμη το μάθημά μας συνεχίστε έτσι και η φορολογική πολιτική θα γίνει ακόμη πιο επιθετική. ΕΝΦΙΑ έχεις να πληρώσεις; ναι; θα το φτιάξουμε κι αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Η παρακάτω ιστορία τα λέει όλα για το πως η Ελλάδα έφτασε εδώ.
https://www.piperies.gr/posts/forologia-stin-ellada

Στην ελλάδα υπάρχει επιθετική φορολογική πολιτική στους επιχειρηματίες ως προς το φόρο εισοδήματος. Ευτυχώς είμαστε στην Ε.Ε. και υπάρχει η λύση της Βουλγαρίας και της Κύπρου.

Οσο θα μισουμε τους επιχειρηματιες και τα αφεντικα, τοσο θα πληρωνουμε φορους και δημοσιους υπαλληλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
γιατί όπως λέω και πιο πάνω σε άλλες χώρες τα έσοδα του δημοσίου πάνε στις δημόσιες υπηρεσίες εδώ πάνε στο χρέος. Δε θες να ξέρεις πόσα χρήματα δίνει το κράτος στα πανεπιστήμια είναι θαύμα πώς λειτουργούν ακόμα.

Εδώ έχει δίκιο ο Βασίλης. Προφανώς το κράτος το παρακάνει με την φορολογία αλλά από την άλλη τεράστιο ποσοστό αυτών πηγαίνει απλώς στη αποπληρωμή του χρέους το οποίο με τα σημερινά δεδομένα δεν θα τελειώσει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Εμεις με τον κρατισμο που μας δερνει ειμαστε ικανοι να (υπερ)παραγουμε χρεος ακομα κι αν μας χαριστουν ολα τα χρεη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top