[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Και δυστυχώς οι εκβιασμοί έχουν πάντα μεγαλο κόστος...

Όσο παραμένουμε στην Ε.Ε. και στο ευρώ η ζημιά είναι αναστρέψιμη. Μόλις μπει κάποια φιλελεύθερη κυβέρνηση ψηφίσει τα σωστά μέτρα και απαγορεύσει τα σφυροδρέπανα θα ανακάμψουμε σε μια πενταετία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν ο λαός ψήφιζε να πέσεις από το 4ο όροφο μια πολυκατοικίας θα το έκανες;

Τα πράγματα είναι απλά. Ο λαός πίστευε ότι η Ευρώπη μπορεί να εκβιαστεί και έκανε λάθος.

Λάθος αναλογία. Ο Τσίπρας είπε στον ελληνικό λαό να ψηφίσει όχι. Αυτός έθεσε το δημοψήφισμα και η θέση του ήταν το όχι. Εγώ πρώτον δεν θα έθετα στον λαό να ψηφίσει για να πέσω από τον 4ο και δεύτερον η θέση μου θα ήταν να μην πέσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,866 μηνύματα.
Όσο παραμένουμε στην Ε.Ε. και στο ευρώ η ζημιά είναι αναστρέψιμη. Μόλις μπει κάποια φιλελεύθερη κυβέρνηση ψηφίσει τα σωστά μέτρα και απαγορεύσει τα σφυροδρέπανα θα ανακάμψουμε σε μια πενταετία.

Πιστεύεις οτι πήραμε το μθημα και θα σταματήσουμε τις καταλήψεις και τις πορείες και οτι ο Σύριζα ως αντιπολίτευση δε θα κάνει τα ίδια λάθη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Λάθος αναλογία. Ο Τσίπρας είπε στον ελληνικό λαό να ψηφίσει όχι. Αυτός έθεσε το δημοψήφισμα και η θέση του ήταν το όχι. Εγώ πρώτον δεν θα έθετα στον λαό να ψηφίσει για να πέσω από τον 4ο και δεύτερον η θέση μου θα ήταν να μην πέσω.

Ο Τσίπρας έκανε το παν να βγει το ΝΑΙ. Ακόμα και τα ΜΜΕ που ελέγχει ήταν υπέρ του ΝΑΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Πάμε τώρα στον ορισμό της αναρχίας. Προέρχεται από τα "α" στερητικό και την "αρχή" που σημαίνει εξουσία. Για αυτό και ο αναρχισμός αναφέρεται και ως αντιεξουσιαστικός χώρος. Η όλη διαφορά σας λοιπόν έγκεται στο που εντοπίζετε την πραγματική εξουσία. Οι αναρχοκομμουνιστές (όπως και εμείς με αρκετές διαφορές) πιστεύουν ότι η πραγματική αστική εξουσία/κράτος είναι αυτοί που κινούν τα νήματα σήμερα στον κόσμο, τα αφεντικά. Δηλαδή οι μεγάλοι επιχειρηματίες, οι βιομήχανοι, οι τραπεζίτες και οι εφοπλιστές(για το ρεύμα τους ιδιαίτερα και στα μικρά αφεντικά βλέπουν εξορισμού εχθρό της εργατικής τάξης). Εσείς αντίθετα βλέπετε την εξουσία στα πλειοψηφικά εκλογικά ρεύματα της αστικής δημοκρατίας και τους εκπροσώπους τους. Δεν είναι όμως εξαιρετικά αφελές αυτό; Δηλαδή η εξουσία είναι ο Τσιπράκος που έκανε καταλήψεις στο πολυκλαδικό Αμπελοκήπων και οι φτωχοί ψηφοφόροι του ή ο Βαρδινογιάννης, ο Μαρινάκης, ο Αλαφούζος, ο Λάτσης, ο Μπόμπολας κλπ;
Επίσης εμείς οι αριστεροί θεωρουμε ότι μόνο οι αναρχοκομμουνιστές μπορούν θεωρητικά να εκφράσουν τον αναρχισμό γιατί βλέπουμε ότι δεν είναι παιδιά των φόρουμ και του facebook. Βλέπουμε πως στην πράξη με την δράση τους στους κοινωνικούς χώρους δουλεύουν μέσα απο αυτοοργνωμένες δομές, σωματεία, συνελεύσεις και προσπαθούν με τον τρόπο τους να πολεμήσουν έστω και με την αφέλεια και τον δονκιχωτισμό τους το κράτος και τα αφεντικά.

Πολλοί καλά αυτά που λες. Βέβαια, είναι λίγο τραγικό που εσύ απαντάς σε αυτά που ρωτάω τον Βασίλη αλλά τέλος πάντων.
Όσον αφορά τον ορισμό της αναρχία, σωστά τα λες αλλά κάνεις το εξής λογικό σφάλμα κατά την γνώμη μου. Βλέπεις τον κόσμο μέσα από το κομουνιστικό πρίσμα, μέσα από τάξεις, αφεντικά και αστικές δημοκρατίες.
Αυτό μπορεί να μην φαίνεται ως πρόβλημα αρχικά, αλλά στην πραγματικότητα νοθεύει τα επιχειρήματα σου.
Λες για παράδειγμα κάτι τέτοιο: "Εμείς θεωρούμε τους ανκομ ως γνήσιους αναρχικούς επειδή πάνε κόντρα στα αφεντικά και τους καπιταλιστές." Δεκτό αλλά απαντάς στο ερώτημα "τι είναι αναρχία" μέσα από το δικό σου πρίσμα. Σε καμία περίπτωση δεν σου κουνώ το δάκτυλο ούτε και προσπαθώ να σε διορθώσω. Απλώς θεωρώ σωστό να προσπαθεί κανείς να δει τα πράγματα έγω από την οπτική του γωνία για αλλαγή.

Επίσης, κάτι που δεν θεωρώ σωστό είναι το τι θεωρούν οι ανκαπ ως εξουσία. Εξουσία δεν υπάρχει μόνο στα "πλειοψηφικά εκλογικά ρεύματα της αστικής δημοκρατίας". Η εξουσία του σημερινού κόσμου είναι μια διασταύρωση κρατισμού (πες το αστική δημοκρατία) και μεγαλέμπορων επιχειρηματιών (πες τους καπιταλιστές). Αυτός ο γάμος γεννά το crony capitalism σύστημα το οποίο οι αριστεροί κράζουν.
Οι δεύτεροι συνεργάζονται με τους πρώτους (τους κρατιστές) για να εξαλείψουν τον ανταγωνισμό και να δημιουργήσουν τεράστιες περιουσίες. (Να διευκρινίσω πως δεν είμαι αντίθετος με τις μεγάλες περιουσίες αρκεί αυτές να προέχρονται από εργασία και έξυπνες επιχειρηματικές κινήσεις. Εφόσον προέχρονται από συνεργασία με κρατιστές και αγύρτικα κόλπα, δεν αξίζουν σεβασμό).
Επιπλέον, ως αναρχικοί καπιταλιστές πάμε ένα βήμα παρακάτω και ενισχύουμε τις θέσεις μας με φιλοσοφικές ιδέες και επιχειρήματα περί ηθικής. Εξηγούμε για παράδειγμα γιατί οι κολεκτίβες είναι ανήθικες, ποιά είνια η μικρότερη έλλογη μονάδα κτλ. Δηλαδή, εκτός του προσδιορισμού της εξουσίας, προσδιορίζουμε και άλλα βασικά πράγματα, θεμέλια του αναρχικού καπιταλισμού.

Με όλα αυτά μπορεί να διαφωνείς. Δεκτό. Πάντως κάτι που οφείλεις να σεβαστείς στον αναρχικό καπιταλισμό είναι η αντίθεση στην βία. Ποτέ δεν θα υπάρξει δικτατορία αναρχικών καπιταλιστών. Ποτέ δεν θα καεί το αμάξι σου από μολότωφ ανκαπ. Ποτέ δεν θα δημιουργήσουμε ένα κράτος-γολιαθ, στα πρότυπα του Χομπς, για να τραμπουκιζουμε τους αριστερούς/δεξιούς που δεν συμφωνούν μαζί μας. Αντιθέτως, δίνουμε όλη την εξουσία στις αγορές και λέμε "Δεν θέλουμε πατερούληδες και κράτη. Θέλουμε εξουσία στον λαό μέσω της ελεύθερης αγοράς."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,866 μηνύματα.
Ο Τσίπρας έκανε το παν να βγει το ΝΑΙ. Ακόμα και τα ΜΜΕ που ελέγχει ήταν υπέρ του ΝΑΙ.
Μπορει να ειναι κι ετσι. Λογάριαζε όμως χωρίς τον ξενοδόχο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο Τσίπρας έκανε το παν να βγει το ΝΑΙ. Ακόμα και τα ΜΜΕ που ελέγχει ήταν υπέρ του ΝΑΙ.

Μπορει να ειναι κι ετσι. Λογάριαζε όμως χωρίς τον ξενοδόχο...

Τι λέτε ρε παιδιά έλεγε ξεκάθαρα όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,866 μηνύματα.
Τι λέτε ρε παιδιά έλεγε ξεκάθαρα όχι.

Όταν μιλας για διαπραγματευτικό χαρτί και μόνο δεν είσαι και τοσο ξεκάθαρος... Μάλλον το αντίθετο... (Να δεις πως το'λεγε ο Μπαρουφάκης...)

Δημιουργική ασάφεια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ δεν είμαι σίγουρος αν ήθελε να βγει το όχι. Αυτό όμως έχει και λίγη σημασία. Βγήκε αυτό που έπρεπε να βγει. Η μετέπειτα διαχείριση ήταν λάθος, αυτό βέβαια στη δική μου συλλογιστική. Ο Βαρουφάκης που αναφέρεται νομίζω έδρασε με τον πιο λογικό τρόπο εκείνη την περίοδο, συμπεριλαμβανομένων και λαθών.

Πάντως δε ξέρω για σας, αλλά εγώ περιμένω πλέον την φιλελεύθερη αυτή κυβέρνηση που θα απαγορεύσει τα σφυροδρέπανα. ινσέψιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
To παράλληλο νόμισμα του Βαρουφάκη θα ήταν καταστροφικό για τη χώρα μας καθώς δεν παράγουμε τπτ. Θα είχαμε ένα νόμισμα που δημιουργήθηκε από μια χώρα που πήγε κόντρα στο ΔΝΤ. Θα είχαμε πληθωρισμό και άμεση φτωχοποίηση.

Ο λαός ψήφιζε με ένα χέρι ΟΧΙ και με το άλλο έβγαζε τα λεφτά του από τις τράπεζες. Στη συνέχεια διαμαρτυρόταν όταν του έγινε μια μικρή μείωση στη συντάξεις. Με το παράλληλο νόμισμα του Βαρουφάκη δεν θα έπαιρνε καθόλου σύνταξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Finland trials basic income for unemployed

Ενδιαφέρον! Για να δούμε αποτελέσματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
To παράλληλο νόμισμα του Βαρουφάκη θα ήταν καταστροφικό για τη χώρα μας καθώς δεν παράγουμε τπτ. Θα είχαμε ένα νόμισμα που δημιουργήθηκε από μια χώρα που πήγε κόντρα στο ΔΝΤ. Θα είχαμε πληθωρισμό και άμεση φτωχοποίηση.

Ο λαός ψήφιζε με ένα χέρι ΟΧΙ και με το άλλο έβγαζε τα λεφτά του από τις τράπεζες. Στη συνέχεια διαμαρτυρόταν όταν του έγινε μια μικρή μείωση στη συντάξεις. Με το παράλληλο νόμισμα του Βαρουφάκη δεν θα έπαιρνε καθόλου σύνταξη.


Ο Βαρουφάκης δεν είχε πει για παράλληλο νόμισμα αλλά για χρήση IOU απο το κράτος προς τους ιδιώτες.Παράλληλο νόμισμα δεν μπορεί να υπάρξει πουθενά πέραν απο την Κούβα που χρησιμοποιεί 2 νομίσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Finland trials basic income for unemployed

Ενδιαφέρον! Για να δούμε αποτελέσματα...

Δείτε διαφορετική κουλτούρα! Σε μας, το Ιράν της Ευρώπης, οι πειραματισμοί είναι πράματα του Σατανά.
Αρχίζει και εξαπλώνεται η τάση του basic income. Άντε μπας και δούμε και την ίδια την εργασία λίγο αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν μπορω να βρω το quote του Ξεχασμενου, αλλα σου ειπε πως δαρβινικιο ειναι ενα συστημα που τα μελη του προσαρμοζωνται στο περιβαλλον και το καλυτερα προσαρμοζομενο μελος ευμερει. Ο δαρβινισμος ειναι κατι που υπαρχει στην φυση γενικα δεν εχει σημασια αν το πιστευεις ή οχι, δεν εχει και πολυ νοημα ο ορος δαρβινιστης, εκτος απο την touchy-feely μαλακεια να νομιζει καποιος οτι ο αλλος θελει να πεθαινουν οι φτωχοι. Δαρβινισμος υπαρχει και στην κοινωνια, οπως και καθε αλλο συστημα. Εσυ νομιζεις οτι δωροδοκωντας τους φτωχους να μεινουν φτωχοι, γνωστο και ως κοινωνικο κρατος, το σταματας, αλλα κανεις λαθος, απλα αλλαζεις το συστημα και τα μελη που προσαρμοζωνται, οχι τον ιδιον τον δαρβινισμο. Και στο τελος της ημερας και το να θες να δινεις λεφτα στους φτωχους κομματι του δαρβινισμου ειναι, ενα πειραμα που θα δειξει αν αυτη η πραξη οδηγει την συγκεκριμενη ομαδα ανθρωπως σε καλυτερα αποτελεσματα. Για το αλλο που λες αναφερθηκε στο bell curve, οτι υπαρχει μια κατανομη νοημοσυνης μεταξυ των φυλων που εξηγειται απο τις συνθηκες στις υποιες εζησαν και εξελιχθηκαν οι διαφορες φυλες, και οδηγει κατ'επεκταση και σε διαφορες σε πλουτο, αλλα εσυ καταλαβες ο,τι σου αρεσε. Δεν ειναι θεμα ρατσισμου τα παντα, δεν χουμε ολοι τις ιδιες δυνατοτητες. Και η τελεια μπενει εκει, δεν σημαινει οτι θα φορολογουνται παραπανω οι μαυροι, η θα γδερνονται ζωντανοι οι ασιατες ή δεν ξερω και εγω τι αλλο θα βρει απο το πολιτικα ορθο austistic screching. Σημαινει οτι ειμαστε διαφορετικοι στην νοημοσυνη, οπως και στα υπολοιπα χαρακτηριστικα μας, αλλα δεν οδηγει σε καποιο συμπερασμα του να μην ειμαστε ισοι απεναντι απο τον νομο λη στις ευκαιρις μας. Οπως και να το κανουμε, ο Αφρικανος με εχει ανετα στην μπαλα και ο κινεζος στα μαθηματικα, deal with it. Αλλα εσει εχεις μαθει απο οτι οποιος λεει οτι δεν εχουμε τις ιδιες δυνατοτητες και για ολα φταιει ο ρατσισμος και η μισανθρωπια ειναι ρατσιστης. Και στο τελος της ημερας κανεις δεν σου απαγορευει να διαφωνεις με αυτο που λεμε και να κανεις τα προγρμματα που θελεις να για τους βοηθησεις ή να του προσλαβεις, αλλα ξερεις, με τα δικα σου λεφτακια. Ξεχωρισε στο μυαλο σου το "ο αλλος θελει να απαγορευσει αυτο που θελω" με το " ο αλλος δεν θελει να επιβαλλεται αυτο που θελω, αλλα ειμαι ελευθερος να το κανω".
Ο δαρβινισμός είναι μια αποδεδειγμένη βιολογική θεωρία περί εξέλιξης. Ο κοινωνικός δαρβινισμός είναι μια παπάντζα που πάει να συσχετήσει κοινωνικά φαινόμενα με βιολογικούς παράγοντες κατά το δοκούν. Να ξέρουμε και σε τι αναφερόμαστε.

Όπως και το bell curve θα μου επιτρέψεις να το θεωρώ ανυποστατο στη καλύτερη για τους ίδιους λόγους τους οποίους ανέλυσα στο ξεχασμένο τότε. Όλες αυτές οι δήθεν έρευνες δε βασίζονται σε τίποτα περισσότερο από στεγνά correlation statistics. Καλά για να περάσεις ένα ευχάριστο απόγευμα αλλά μέχρι εκεί.

Έχω απαντήσει σε όλα αυτά συγκεκριμένα αλλά όποτε το κάνω κλείνετε τα αυτιά σας και νομίζετε πως είναι θέμα συναισθήματος. Λες και υπάρχουν οι λογικοί που σκέφτονται με το μυαλό και οι "αριστεροί που σκέφτονται με το συναίσθημα. Και είναι και ειρωνια αν σκεφτεί κανείς πως μου μιλούσες για entitlement mentality πιο πάνω.
Δεν είναι θέμα ρατσισμού προφανώς και το χρήμα δε γνωρίζει φυλή. Είναι θέμα ξεπλύματος και αντιμετώπισης τς κατάστασης, Ο μεν το αναγνωρίζει ως πρόβλημα και προσπαθεί να το αλλάξει, ο δε προσπαθεί να βρει patterns που να το κάνουν να μοιάζει φυσιολογικό. Όπως ο φυλετικός ρατσισμός έχει τις ρίζες του στην εποχή όπου οι τότε ευρωπαϊκές αυτοκρατορίες έψαχναν ένα άλλωθι να υποδουλώσουν τους γηγενείς πληθυσμούς της Αμερικής και της Αφρικής ( είναι βιολογικα κατώτεροι και τους εκπολιτίζουμε ) έτσι και τέτοιες θεωρίες ικανοποιούν τα συμφέροντα εκείνων που θέλουν μια κοινωνία βαθιά ταξική ( δε φταίει κανείς που υπάρχει φτώχια, μόνο η βιολογία ), όχι φυσικά γιατί είναι κακοί αλλά γιατί αυτό δουλεύει για εκείνους και δεν έχουν κανένα λόγο να θέλουν αν το αλλάξουν εφόσον δε τους αγγίζει. Το να βρεις μια συσχέτηση που να αποδεικνύει τα συμπεράσματα που θες φυσικά είναι το μόνο εύκολο.

Καλα ο,τι να'ναι. Ο νεοφιλελευθερισμος ηταν απλα μια σχετικη επαναφορα σε μια οικονομικη ελευθερια το τελη του '70 μετα απο δεκατετιες κρατισμου γιατι το σκατο ειχε φτασει στην καλτσα. Ηταν και κατι παπαρες νωριτερα που ηταν κευνσιανιστες και ηθελαν μιξ ελευθεριας και σοσιαλισμου, αλλα κανεις δεν ασχοληθηκε μαζι τους. Ο ορος χρησιμοποιειται κατα κορον απο αριστερους για να χλευασουν οποιον μιλαει για ελευθερη αγορα, ειδικα απο τον Πινοστε και πετα. Πες μου ομως εσυ 5 οικονομολογους που να λενε μονοι τους οτι ειναι νεοφιλελευθεροι.
Ναι ίσως έχεις δίκιο σε αυτό. Δεν βλέπω το γιατί ωστόσο, κι ούτε με ενδιαφέρει, προσωπικά όποτε το άκουγα απλά το συνέδεα με κάποιον οπαδό της σχολής του Σικάγο, όχι κάποια αρνητικά έννοια. Δηλαδή αυτοί που δεν είναι αναρχικοί αλλά υπέρ της ιδιωτικής οικονομίας πώς αυτοπροσδιορίζονται για να καταλάβω. Γιατί φιλελεύθεροι με την έννοια του liberal θεωρούνται σχεδόν όλοι πλέον από κεντρο μέχρι δεξιά.
Οι ο,τι να'ναι ιδεολογοι προσπαθουν να βγουν και απο πανω τωρα. Παρακμη ρε πουστη μου, πραγματικα
λολ hipster intensifies

Της μόδας οι ancap; Πότε έγινε αυτό και δεν το κατάλαβα; :P Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν στην πραγματική ζωή, ενώ και στο facebook η σελίδα τους έχει 1200 άτομα ενώ ξέρω γω το Kollect και η αναρχική βιβλιοθήκη από 25-30 χιλιάδες. Δεν θα έλεγα ότι υπάρχουν πουθενά στην Ευρώπη όπου όταν λέμε αναρχισμός εννοούμε αναρχοκομμουνισμός. Θεωρώ ότι ο αναρχοκαπιταλισμός είναι ένα κίνημα με καθαρά εγγενή χαρακτηρηστικά της αντιδραστικής αντικοινωνικής Αμερικάνικης κουλτούρας.

Όχι οι ankap ως ankap αλλά αυτή η νοοτροπία που σε θέλει να βρίζεις το δημόσιο και τις κρατικές δομές απ' το πρωί μέχρι το βράδυ. Που από τη μία κλαίγεσαι για τη κατάντια των νοσοκομείων κι απ' την άλλη δηλώνεις το αμάξι σου με πινακίδες Βουλγαρίας γιατί "ποιος είμαι εγώ να θρέφω το κάθε Καρανίκα".

Finland trials basic income for unemployed

Ενδιαφέρον! Για να δούμε αποτελέσματα...

Βενεζουέλα και η Φινλανδία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δείτε διαφορετική κουλτούρα! Σε μας, το Ιράν της Ευρώπης, οι πειραματισμοί είναι πράματα του Σατανά.
Αρχίζει και εξαπλώνεται η τάση του basic income. Άντε μπας και δούμε και την ίδια την εργασία λίγο αλλιώς.

Η Φινλανδία έχει δυνατή οικονομία που βασίζεται, όπως πάντα, στον καπιταλισμό. Ειδικά μετά τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο, τότε που σχεδόν όλες οι χώρες της κ. Ευρώπης δημοσιοποιούσαν τον πλούτο, η Φινλανδία δημιουργούσε ανταγωνιστική αγορά και ελεύθερο εμπόριο. Το γεγονός πως σήμερα έχουν μια από τις ισχυρότερες οικονομίες σε παγκόσμιο επίπεδο και μπορούν να πειραματιστούν, δεν με ξαφνιάζει καθόλου.
Κράζεις "το Ιραν της Ευρώπης" αλλά αν σήμερα σου δινόταν η δυνατότητα να κάνεις οικονομικές μεταρρυθμίσεις στην ελλάδα, είμαι σίγουρος πως δεν θα διάλεγες το οικονομικό μοντέλο της μεταπολεμικής Φινλανδίας αλλά το μοντέλο που έχεις στο μυαλό σου ως "πετυχημένο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Finland trials basic income for unemployed

Ενδιαφέρον! Για να δούμε αποτελέσματα...

Το μέσο εισόδημα του ιδιωτικού τομέα στη Φιλανδία είναι 3500 ευρώ. Επομένως τα 560 είναι ψίχουλα. Η χώρα μας δίνει πιο πολλά αναλογικά σε περισσότερους (βλ. ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα).

Πρόκειται για ένα πείραμα και αφορά μόλις 2000 άτομα. Είναι για λόγους προπαγάνδας υπέρ της κυβερνήσεως καθώς τα αποτελέσματα του εγχειρήματος τα ξέρουμε ήδη από την ιστορία και την οικονομική επιστήμη. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Αν δώσεις σε όλους ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα Χ ποσού όταν το οικονομικό σύστημα ισσοροπήσει το Χ ποσό θα έχει μηδαμινή αξία. Με άλλα λόγια αν θέλεις να απαξιώσεις ένα προιόν το δίνεις δωρεάν σε όλο το κόσμο.;)

Δείτε διαφορετική κουλτούρα! Σε μας, το Ιράν της Ευρώπης, οι πειραματισμοί είναι πράματα του Σατανά.
Αρχίζει και εξαπλώνεται η τάση του basic income. Άντε μπας και δούμε και την ίδια την εργασία λίγο αλλιώς.

Πριν λίγους μήνες μελέτησα το σύστημα υγείας της Σουηδίας και τα αποτελέσματα της έρευνας μου τα δημοσίευσα στο forum. Όταν είπα ότι πρέπει να πληρώνουμε για την περίλθαψη μας 100 ευρώ τη φορά και το ταμείο να καλύπτει μόνο ποσά μεγαλύτερα των 100 ευρώ ή μετά από κάποιο ποσό συσσωρευτικά το χρόνο (όπως δουλεύει ένα ιδιωτικό σύνστημα υγείας) γέμισα αρνητικές.

Συμπέρασμα: Έχουμε το σύστημα που μας αξίζει. Η νοοτροοπία του Έλληνα είναι να του τα παρέχει όλα δωρεάν το κράτος και το κόστος να το πληρώνει ο Βαρδινογιάννης και ο Λάτσης. Δυστυχώς η νοοτροπία δεν αλλάζει εύκολα. Αποτέλεσμα αντί να εφαρμοστεί αυτό που λέω παραπάνω να αυξηθούν οι εισφορές γεωμετρικά στους μεγαλοεισοδηματίες οι οποίοι είναι αυτοί που προσφέρουν τις θέσεις εργασίας. :eek:Μην ακούσω κανέναν να διαμαρτύρετα για την αύξηση της ανεργίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όταν είπα ότι πρέπει να πληρώνουμε για την περίλθαψη μας 100 ευρώ τη φορά

Τι εννοείς 100 ευρώ τη φορά, καλύτερα να πάω σε ιδιώτη με 50.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Συμπέρασμα: Έχουμε το σύστημα που μας αξίζει. Η νοοτροοπία του Έλληνα είναι να του τα παρέχει όλα δωρεάν το κράτος και το κόστος να το πληρώνει ο Βαρδινογιάννης και ο Λάτσης. Δυστυχώς η νοοτροπία δεν αλλάζει εύκολα. Αποτέλεσμα αντί να εφαρμοστεί αυτό που λέω παραπάνω να αυξηθούν οι εισφορές γεωμετρικά στους μεγαλοεισοδηματίες οι οποίοι είναι αυτοί που προσφέρουν τις θέσεις εργασίας. :eek:Μην ακούσω κανέναν να διαμαρτύρετα για την αύξηση της ανεργίας.

Προέχει η κομματική ιδεολογία της ανεργίας. ;) :clapup:



Ένα τραγούδι που περιγράφει ακριβώς την ιδιοσυγκρασία του Έλληνα. :D :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τι εννοείς 100 ευρώ τη φορά, καλύτερα να πάω σε ιδιώτη με 50.
Δεν είπα 100 ευρώ/φορά αλλά τα πρώτα 100 ευρώ μιας ιατρικής υπηρεσίας να τα πληρώνει ο ασθενής από την τσέπη του και τα υπόλοιπα αν υπάρχουν το ασφαλιστικό ταμείο. Αν είναι λιγότερα θα τα πληρώνει εξολοκλήρου ο ασθενής από τη τσέπη του.

Αυτό ακριβώς ισχύει στη "σοσιαλιστική" Σουηδία που πληρώνουν περισσότερες εισσφορές από εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς ισχύει στη "σοσιαλιστική" Σουηδία που πληρώνουν περισσότερες εισσφορές από εμάς.

Με μισθό 3500 το είπες μόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top