[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Leader655

Νεοφερμένος

Ο Leader655 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Οι άνθρωποι χρησιμποιούν τέτοιες έννοιες για να δείξουν πως δεν έχουν καμία διάθεση να διαφωνήσουν πάνω σε μια διαφορετική βάση. Δεν το χρησιμποιεί κανείς σαν προσβολή ή γιατί θέλει να την πει στον άλλο seriouosly. Τώρα αν η άλλη πλευρά νιώθει πως θίγεται από αυτό sorry δεν είναι δικό μου ή όποιου άλλου πρόβλημα Κανείς δε δίνει δεκάρα για το αν εσύ ή ο καθένας θέλει να λέγεται ρατσιστής ή πατριώτης ή ό,τι άλλη μαλακία θέλει αλλά αν εγώ το πιστεύω αυτό το θεωρώ ανώφελο να κάτσω να κάτσω να συζσητήσω πανω σε αυτό.

Φυσικά και τον αποκαλείς τον άλλο φασίστα και νεοναζί αποτελεί προσβολή και όπως κάθε προσβολή σκοπό έχει αφενός να μειώσει τον άλλο και αφετέρου να κάνει τον προσβολέα να αισθανθεί ηθικά ανώτερος. Επίσης τα επίθετα είναι ένας ωραίος τρόπος να απορρίψεις μια θέση που δεν σου αρέσει. "Α κοίτα, αυτό το επιχείρημα είναι ρατσιστικό, στον κάλαθο των αχρήστων" ασχέτως αν είναι σωστό ή λάθος. Προσωπικά δεν προσβάλλομαι όταν με αποκαλούν ρατσιστή ή οτιδήποτε άλλο, καθώς τις περισσότερες φορές προέρχεται από ανεγκέφαλους "αντιρατσιστές", δηλαδή τους μεγαλύτερους ρατσιστές που υπάρχουν.

Όσον αφορά τη βλακεία περι μουσουλμάνων εφόσον δεν είσαι σε θέση να βρεις άμεση αιτιακή συσχέτηση μεταξύ του ενός και του άλλου παρά μόνο βασίζεσαι σε στατιστικές (μάλλον "στατιστικές") και δικές σου εμπειρείες τότε ναι αυτό σε κάνει προκατελειμμένο και πιο συγκεκριμένα ισλαμοφοβικό. deal with it.

Right και όταν θες να κάνεις βελτιστοποίηση εναλλαγής διεργασιών στον επεξεργαστή ενός υπολογιστή δεν χρησιμοποιείς στατιστικές αποδείξεις για τους χρόνους των διεργασιών γιατί προφανώς δεν μπορείς να βρεις αιτιακή σχέση, άρα οι στατιστικές αποδείξεις είναι άχρηστες. Grow up. Όταν το σπίτι σου καίγεται και βλέπεις ότι όσο ρίχνεις λάδι στη φωτιά η φωτιά φουντώνει το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να σταματάς να ρίχνεις λάδι, όχι να ψάξεις να βρεις αν υπάρχει αιτιακή σχέση μεταξύ λαδιού και φωτιάς. Αλλά anyway, αυτά είναι για τους προκατειλημμένους και τους ισλαμοφοβικούς, εσείς οι tolerant προοδευτικοί αριστεροί απλά θα μεταναστεύσετε σε πιο προοδευτικές χώρες όταν εδώ γίνει μπάχαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,991 μηνύματα.
Επιστολή στους δραχμολάγνους... ( Άρχισε παλι να παίζει αυτό το σενάριο)
Αμα πάμε στη δραχμή, η Βενεζουέλα θα μας φαίνεται επίγειος παράδεισος. Γιατί αυτοί έχουν και καμποσα πετρέλαια.
Εμείς παλι δεν έχουμε τίποτε. Παρόμοιες “μαγκιές” έκανε η Ζιμπάμπουε.
Έδιωξε το ΔΝΤ και έβαλε μπρός τις εκτυπωτικές μηχανές.
Εντος ολίγων ετων έφτασε ένα δολάριο ΗΠΑ να ισούται με 35 τετράκις εκατομμύρια δολάρια Ζιμπάμπουε! Με μέσο ετήσιο εισόδημα ενος μεσου κατοίκου τα 9 δολάρια USA!
[...]Εκεί πάμε, σφαιρωτοί.
Το πακετακι θα έχει και εθνική τραγωδία.
Η χώρα πρέπει να σωθεί τώρα, εντός του ευρώ, ερήμην των ιδεοληπτικών και των κρετινων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Διαβάζω αλεχαντρο και μου τελειώνουν τα πρόζακ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ρούλη, όλα ένα κακό όνειρο είναι.. not :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 16174630_379065732455312_4377572889491903597_n.jpg
    16174630_379065732455312_4377572889491903597_n.jpg
    54.8 KB · Εμφανίσεις: 174

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Φυσικά και τον αποκαλείς τον άλλο φασίστα και νεοναζί αποτελεί προσβολή και όπως κάθε προσβολή σκοπό έχει αφενός να μειώσει τον άλλο και αφετέρου να κάνει τον προσβολέα να αισθανθεί ηθικά ανώτερος. Επίσης τα επίθετα είναι ένας ωραίος τρόπος να απορρίψεις μια θέση που δεν σου αρέσει. "Α κοίτα, αυτό το επιχείρημα είναι ρατσιστικό, στον κάλαθο των αχρήστων" ασχέτως αν είναι σωστό ή λάθος. Προσωπικά δεν προσβάλλομαι όταν με αποκαλούν ρατσιστή ή οτιδήποτε άλλο, καθώς τις περισσότερες φορές προέρχεται από ανεγκέφαλους "αντιρατσιστές", δηλαδή τους μεγαλύτερους ρατσιστές που υπάρχουν..

Το λες και μόνος σου πιο πάνω δεν έχει λόγο να προσβληθεί κάποιος με τον να τον πουν φασίστα, αν εκείνος ξερει πως δεν είναι τέτοιος, πέρα από το τι γνώμη μπορεί να έχει ο ίδιος για την' έννοια.
Εφόσον ο συγκεκριμένος επιθετικός προσδιορισμός απευθύνεται και σχετίζεται μονο στο αντικείμενο δεν έχει καμία σημασία τι γνώμη έχεις για εκείνον που σε αποκαλεί έτσι. Οπότε άσε τις εξυπνάδες. Για τρίτη φορά, ο καθένας είναι ελεύθερος να επιχειρηματολογήσει πάνω σε αυτά, ο όρος φασισσμός ορίζεται αυστηρά ιδεολογικά και πατά πανω σε ιστορικά στοιχεία δε περιγράφει κάποια αόριστη έννοια, δεν είναι το ίδιο να πεις "είσαι βλάκας". Οπότε όχι δεν είναι το ίδιο. Δεν είναι καθόλου το ίδιο.

Κι εγώ κατά καιρούς έχω εκφράσει απόψεις που ξέρω πως δεν ενστερνίζετια η πλειοψηφεία ( όπως η λατινικοποιημένη αλφάβητος παλιότερα ) αλλά δε βγήκα να αποκαλώ τον ένα και τον άλλο social justice warrior επειδή τυχαίνει να εκφράζουν την άποψη της πλειοψηφείας. seriously grow up μερικοί

Right και όταν θες να κάνεις βελτιστοποίηση εναλλαγής διεργασιών στον επεξεργαστή ενός υπολογιστή δεν χρησιμοποιείς στατιστικές αποδείξεις για τους χρόνους των διεργασιών γιατί προφανώς δεν μπορείς να βρεις αιτιακή σχέση, άρα οι στατιστικές αποδείξεις είναι άχρηστες. Grow up. Όταν το σπίτι σου καίγεται και βλέπεις ότι όσο ρίχνεις λάδι στη φωτιά η φωτιά φουντώνει το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να σταματάς να ρίχνεις λάδι, όχι να ψάξεις να βρεις αν υπάρχει αιτιακή σχέση μεταξύ λαδιού και φωτιάς. Αλλά anyway, αυτά είναι για τους προκατειλημμένους και τους ισλαμοφοβικούς, εσείς οι tolerant προοδευτικοί αριστεροί απλά θα μεταναστεύσετε σε πιο προοδευτικές χώρες όταν εδώ γίνει μπάχαλο.

Τώρα προσπαθείς να μου παρομοιάσεις τι ακριβώς; ένα κλειστό, πλήρως ντετερινιστικό σύστημα ενός υπολογιστή με συγκεκριμένα επίπεδα αφαίρεσης , με κοινωνικά φαινόμενα που ποιος ξέρει τι προεκτάσεις μπορεί να έχουν; εντάξει μάλλον κάποιοι νομίζουν πως έχουν φάει τη ζωή με το κουτάλι και μπορούν να κρίνουν κατα το δοκούν,δε πειράζει.


Όταν παλιότερα λέγαμε πως ο λαϊκισμός δεν έχει χρώμα και πως αλλάζει χροιά αναλόγως τη ρητορική και το target group του καθενός , όταν έλεγα πως δεν υπάρχει αντικειμενική πολιτική και είναι ηλίθιο να βγάζεις οικονομικά άσχετο και λαϊκιστή όποιον οικονομολόγο διαφωνεί μαζί σου ή υιοθετεί κάποιο αριστερό/μαρξιστικό ρεύμα τότε έφταιγα εγώ που είμαι "εκτός πραγματικότητας" και δε ξέρω από οικονομικά. Το μόνο που μένει τώρα είναι να δω και το dreamweaver να βγάζει και τον αρθρογράφο κανένα βαλτό της αυγής γιατί αποκλείεται νοήμοντες ( και πάνω απ' όλα "ρεαλιστέςς") άνθρωποι να τα πιστεύουν αυτά έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,991 μηνύματα.
Όταν το 98% των γιατρών σου λένε οτι δεν θεραπεύεται σήμερα ένας συγκεκριμένος και προχωρημενος καρκίνος ενω αντίθετα ενα 2% (των γιατρων) τον θεωρεί θεραπευσιμο... παιζει να είναι αυτό το 2% τσαρλατανοι και λαϊκιστές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
συγχαρητήρια μόλιες έβγαλες τσαρλατάνους και λαϊκιστές κάμποσα τρανταχτά ονόματα της επιστημονικης κοινόττηας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,991 μηνύματα.
Εβγαλα όμως ασπροπροσωπη την συντριπτική της πλειοψηφία των τρανταχτων ονοματων της επιστημονικής κοινότητας. Ναι, παντα υπαρχουν και κάποιοι, ευτυχώς λίγοι, τσαρλατανοι και λαϊκιστές. Σε ολους τους χώρους και τους τομείς. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Μπραβο βρηκες ακριβως τι θα ελεγα.

Πριν αρχισουμε τις "αντικειμενικες πολιτικες", πρεπει να δεις δυο πραγματα. Πρωτον αν με αυτες τις πολιτικές οντως πετυχαινεις αυτο που θέλεις, γιατί συνηθως εφαρμοζεται, ηδη εχει τα ακριβώς αντιθετα αποτελέσματα απο τα επιθυμητά, αλλα εμεις εκει να κανουμε την ίδια μαλακεια. Δευτερον δεν υπαρχουν οι ιδιες επιπτώσεις σε ολες τις πλευρες, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί μια "αντικειμενικοτητα", με τον εναν να πληρωνει και τον αλλον να απολαμβανει τα ωφελη η να μην αισθάνεται τις συνεπειες των πολιτικων του, που ειναι και η βαση του κρατισμου. Ο σοσιαλισμος ειναι τρομερά δημοφηλης με τους 20δες παπαροζουμηδες γιατι δεν τον πληρωνουν οι ιδιοι. Δεν ειναι θεμα ιδεολογίας, αλλα κινητρων. Οσο πιο πολυ τα εναρμονιζεις αυτα τα δυο τοσο χανεται η αντικειμενικοτητα χωρις να λεω οτι εξαλείφεται.
Αλλα χανουμε την ουσια των πραγματων. Η αντικειμενικοτητα εχει νοημα οταν και ο αλλος μπορεί να κάνει αυτο που πιστευει και εσυ, στον εθελοντισμο δηλαδη. Γιατι απο τη μια να λες οτι ο αλλος εχει την αποψη του και απο την αλλη αν η αποψη σου ειναι ιδια με της πλειοψηφιας ειναι δεκα ποντους μεγαλύτερη και επιβαλλεται δεν πολυστεκει. Καποια στιγμη πρεπει να καταλαβουμε τη διαφορά αναμεσα στο ο αλλος επιβάλλει κατι διαφερετικο απο αυτο που θελω και το ο αλλος θελει να σταματήσει η επιβολη γενικα. Εγω δεν εχω κανενα πρόβλημα ο καθε τρομπας μαρξιστης να εφαρμοσει τις ιδεες σε οποιον θελει η να μαζευει ο αλλος μετανάστες σαν τα ποκεμον η τον τριτον που θελει να σπουδασει φεμινιστικη ιστορία η να μαζευονται καποιοι και μεσω ψηφοφορίας να αποφασηζουν κατι, αρκει να μη τα πρήζουν στους υπολοιπους. Αλλα και τα δυο μαζι δεν γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όταν παλιότερα λέγαμε πως ο λαϊκισμός δεν έχει χρώμα και πως αλλάζει χροιά αναλόγως τη ρητορική και το target group του καθενός , όταν έλεγα πως δεν υπάρχει αντικειμενική πολιτική και είναι ηλίθιο να βγάζεις οικονομικά άσχετο και λαϊκιστή όποιον οικονομολόγο διαφωνεί μαζί σου ή υιοθετεί κάποιο αριστερό/μαρξιστικό ρεύμα τότε έφταιγα εγώ που είμαι "εκτός πραγματικότητας" και δε ξέρω από οικονομικά. Το μόνο που μένει τώρα είναι να δω και το dreamweaver να βγάζει και τον αρθρογράφο κανένα βαλτό της αυγής γιατί αποκλείεται νοήμοντες ( και πάνω απ' όλα "ρεαλιστέςς") άνθρωποι να τα πιστεύουν αυτά έτσι;

Βασίλη ενώ συμφωνώ ότι και οι αντιλαικιστές μπορεί να είναι λαϊκιστές (από την άλλη πλευρά), αλλά όπως έγραψα στον Δημήτρη διαφωνώ με το όλο μήνυμα που πάει να περάσει. Δηλαδή υποστηρίζει ότι όταν αποκαλείς κάποιον λαϊκιστή, ότι του στερείς πολιτική άποψη. Αυτό δεν ισχύει, αλλά ισχύει ότι υπάρχει μια πραγματικότητα. Ο Τσίπρας για παράδειγμα είπε πολλά λαικιστικά πράγματα, είπε ότι θα σκίσει τα μνημόνια, ότι θα αφαιρέσει τον ενφια την επόμενη μέρα κλπ. Σύμφωνα με τον αρθρογράφο όποιος τον αποκαλούσε λαϊκιστή σημαίνει ότι του έκανε επίθεση στο ύφος για να τον αποκλείσει ως πραγματική επιλογή, ενω η πραγματικότητα είναι ότι ο Τσίπρας είπε ψέμματα και είπε αυτά που ήθελε να ακούσει ο λαός επίτηδες για να ανέβει στην εξουσία. Άρα λαϊκιστής ήταν, είναι και θα είναι ένας σωστός χαρακτηρισμός. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι θέλει να περάσει ο αρθρογράφος, αν δεν κατανόησα κάτι καλά εξηγήστε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασίλη ενώ συμφωνώ ότι και οι αντιλαικιστές μπορεί να είναι λαϊκιστές (από την άλλη πλευρά), αλλά όπως έγραψα στον Δημήτρη διαφωνώ με το όλο μήνυμα που πάει να περάσει. Δηλαδή υποστηρίζει ότι όταν αποκαλείς κάποιον λαϊκιστή, ότι του στερείς πολιτική άποψη. Αυτό δεν ισχύει, αλλά ισχύει ότι υπάρχει μια πραγματικότητα. Ο Τσίπρας για παράδειγμα είπε πολλά λαικιστικά πράγματα, είπε ότι θα σκίσει τα μνημόνια, ότι θα αφαιρέσει τον ενφια την επόμενη μέρα κλπ. Σύμφωνα με τον αρθρογράφο όποιος τον αποκαλούσε λαϊκιστή σημαίνει ότι του έκανε επίθεση στο ύφος για να τον αποκλείσει ως πραγματική επιλογή, ενω η πραγματικότητα είναι ότι ο Τσίπρας είπε ψέμματα και είπε αυτά που ήθελε να ακούσει ο λαός επίτηδες για να ανέβει στην εξουσία. Άρα λαϊκιστής ήταν, είναι και θα είναι ένας σωστός χαρακτηρισμός. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι θέλει να περάσει ο αρθρογράφος, αν δεν κατανόησα κάτι καλά εξηγήστε μου.

Υποστηρίζει πως όταν ισχυρίζεσαι πως η άποψη σου είναι η μόνη ορθολογική και του άλλου ''λαικιστική'', de facto υποστηρίζεις πως η αντίθετη άποψη είναι κίβδηλη,τρελή,εκτός πραγματικότητας κάτι που είναι επικίνδυνο. Οπότε διαφωνεί ουσιαστικά με την χρησιμοποίηση της έννοιας του ορθολογισμού ως μέσο ανάλυσης ή περιγραφής μιας άποψης ή μιας ιδεολογίας.Ειδικά σε πεδία όπως η πολιτική ή τα οικονομικά που δεν είναι θετικές επιστήμες( π.χ στα οικονομικά έχουν πάρει nobel οικονομολόγοι που έχουν υποστηρίξει εκ διαμέτρου αντίθετα πράγματα).
Ο Τσίπρας θεωρείται λαικιστής επειδη υποσχέθηκε τα πάντα σε όλους λέγοντας πως θα μείνει ταυτόχρονα στο ευρω,μειωνοντας το χρέος,αυξάνοντας μισθούς κλπ κλπ
Άνετα θα μπορούσε να σκίσει μνημόνια ή να αφαιρέσει μνημόνια αν πραγματικά ήθελε έχοντας να υποστεί βέβαια και τις όποιες συνέπειες.Αυτό που θέλω να πω είναι πως δε τον κάνουν λαικιστή η διάρθρωση ή η κατεύθυνση της πολιτικής του αλλά το ότι έταζε ότι μπορούσε για να πάρει την εξουσία γνωρίζοντας πως δεν μπορούσε να κάνει όλα αυτά που έλεγε ταυτόχρονα.
Εγω π.χ είμαι πολύ υπέρ της ΕΕ αλλά δεν έχω πει ποτέ λαικιστή ή τρελό κάποιον που υποστηρίζει την έξοδο απ την ΕΕ.Θα τον έλεγα ίσως ''τρελό'' αν έλεγε πως μπορεί να διατηρήσει το (όποιο)επίπεδο ζωής και με δραχμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,991 μηνύματα.
Βασίλη ενώ συμφωνώ ότι και οι αντιλαικιστές μπορεί να είναι λαϊκιστές (από την άλλη πλευρά), αλλά όπως έγραψα στον Δημήτρη διαφωνώ με το όλο μήνυμα που πάει να περάσει. Δηλαδή υποστηρίζει ότι όταν αποκαλείς κάποιον λαϊκιστή, ότι του στερείς πολιτική άποψη. Αυτό δεν ισχύει, αλλά ισχύει ότι υπάρχει μια πραγματικότητα. Ο Τσίπρας για παράδειγμα είπε πολλά λαικιστικά πράγματα, είπε ότι θα σκίσει τα μνημόνια, ότι θα αφαιρέσει τον ενφια την επόμενη μέρα κλπ. Σύμφωνα με τον αρθρογράφο όποιος τον αποκαλούσε λαϊκιστή σημαίνει ότι του έκανε επίθεση στο ύφος για να τον αποκλείσει ως πραγματική επιλογή, ενω η πραγματικότητα είναι ότι ο Τσίπρας είπε ψέμματα και είπε αυτά που ήθελε να ακούσει ο λαός επίτηδες για να ανέβει στην εξουσία. Άρα λαϊκιστής ήταν, είναι και θα είναι ένας σωστός χαρακτηρισμός. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι θέλει να περάσει ο αρθρογράφος, αν δεν κατανόησα κάτι καλά εξηγήστε μου.


Απόσπασμα απο το άρθρο του Σωτήρη Μητραλέξη...

ότι ο ίδιος ο αντι-λαϊκισμός είναι βαθύτατα λαϊκιστικός, ότι ο ίδιος ο αντι-λαϊκισμός είναι η πεμπτουσία του λαϊκισμού
Ίσως ό,τι πιο γελοίο έχω διαβάσει τελευταία... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγω π.χ είμαι πολύ υπέρ της ΕΕ αλλά δεν έχω πει ποτέ λαικιστή ή τρελό κάποιον που υποστηρίζει την έξοδο απ την ΕΕ.Θα τον έλεγα ίσως τρελό αν έλεγε πως μπορεί να διατηρήσει το (όποιο)επίπεδο ζωής και με δραχμή.

Δεν είναι τρελός απλά δεν είναι καλά πληροφορημένος, ή μάλλον είναι επίτηδες λανθασμένα πληροφορημένος. Ειδικά στην Ελλάδα που εισάγουμε σχεδόν τα πάντα, άντε να αγοράσεις από την Ευρώπη ότι αγοράζει ο μέσος Έλληνας με ευρώ σήμερα με δραχμές αύριο. Ούτε τα μισά δε θα μπορεί να πάρει. Πριν δυο χρόνια είχα σκεφτεί αυτήν την περίπτωση και είχα αποφασίσει ότι μπορούμε να βγούμε από τη νομισματική ένωση, επηρεαζόμενος από όσα άκουγα γύρω μου συνέχεια αλλά ποτέ χωρίς κάποιο πραγματικό επιχείρημα από πίσω. Δεν ξέρω τι με είχε πείσει, άκουγα συνεχώς ότι δε φέρνει αποτέλεσμα αυτό που κάνουμε, λες και διαλέγαμε μεταξύ 2 evil πραγμάτων. Ακόμα και προϊόντα διατροφής εισάγουμε, τα πάντα σχεδόν είναι εισαγόμενα, η Ελλάδα έχει καταλήξει να εξαρτάται πολύ από άλλους και το ότι περνάμε τη νομισματική κρίση πιο σκληρά από άλλους είναι δικό μας λάθος :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,991 μηνύματα.
Όταν έβρεχε λεφτά και πακέτα απο την Ευρώπη, εμείς διοριζαμε ασυστολα, κάναμε δαπάνες, αυξαναμε το κράτος ανεξέλεγκτα και δεν σκεφτομασταν πως δεν παράγουμε τίποτα. Όποιος φώναζε εναντιον των διορισμών και των δαπανών, λοιδορούνταν, οδηγούνταν στην πυρά... Αποτέλεσμα; Στερηθηκαμε όλες αυτές ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ που εκρουαν τον κώδωνα του κινδύνου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αξίζει να ασχοληθεί κανείς ώστε να διαλυθούν κάποιοι μύθοι και να γίνουν κατανοητά μερικά πράγματα. Ο λόγος βεβαίως για την διαπραγμάτευση του 2015:
https://www.thepressproject.gr/arti...o-apo-tis-kleistes-portes-tis-diapragmateusis
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,991 μηνύματα.
Προτάσεις υπαρχουν; Μυθοπλασία μπορεί να δημιουργήσει κανεις απο όποια πλευρά και ιδεολογία θελήσει. Ειδικά όταν αποκαλεί τα πρόσωπα Α,Β, Γ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν αμφισβητείς αυτά που παρατίθενται, πάσο. Αν και προσωπικά δεν βρίσκω επαρκή λόγο πέραν της πολιτικής εθελοτυφλίας και εμπιστεύομαι τα έγγραφα των Wikileaks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,991 μηνύματα.
Έχουμε διαβάσει χίλιους δυο μυθους απο διάφορες πηγες και ιδεολογίες. Προτάσεις θέλουμε...

Αυτό δεν είναι μύθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ μιλάω για μια συγκεκριμένη πηγή, δεν γενικεύω. Είναι συγκεκριμένα αυτά που δημοσιεύει και έγκριτα απ' όσο έχω παρακολουθήσει. Πάντα βέβαια με την επιφύλαξη που οφείλει να έχει κανείς απέναντι σε οτιδήποτε διαβάζει. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί θες να το προσπεράσεις έτσι γρήγορα. Η διατύπωση προτάσεων που ζητάς δε μπορεί να γίνει δίχως να λαμβάνει κανείς υπόψη του το πλαίσιο, άρα και αυτά που αναφέρονται και που αναμένεται να βγουν. Ακόμη κι αν του χαλάνε τη βολική σούπα που είχε φτιάξει στο κεφάλι του. Και πρόκειται εδώ για στοιχεία που δεν συμφέρουν ούτε τον ΣΥΡΙΖΑ, ούτε τη ΝΔ βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,991 μηνύματα.
Δεν ειναι η πρωτη φορα που εχουν αμφισβητηθεί τα wikileaks βεβαια... Ειδικα όταν δεν υπαρχουν ονοματα τα παντα μπορούν να αμφισβητηθούν.


Το παπιγιόν του Βαρουφακη και ο λιτός... του βίος μπορούν να αμφισβητηθούν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top