[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
στην ελλάδα του 21ου αιώνα, το να είσαι αριστερός είναι επίτευγμα και αυτομάτως συμβολίζει την ηθική σου ανωτερότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ακόμη και οι πιο βαρεμένοι στη σχολή μου γνωρίζουν πως με το να αρχίσουν να σκίζουν αφίσες δεν πρόκειται να πετύχουν απολύτως τίποτα πέρα απ' το να τις φάνε.
Κάπως έτσι δικαιολογούμε αυτούς που δέρνουν και ρίχνουμε το φταίξιμο σε αυτούς που, ενώ δεν έχουν κάνει τίποτα επιλήψιμο, "ξέρουν ότι θα τις φάνε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
στην ελλάδα του 21ου αιώνα, το να είσαι αριστερός είναι επίτευγμα και αυτομάτως συμβολίζει την ηθική σου ανωτερότητα.

Αριστερός με καταθέσεις, καλή θέση στο δημόσιο και μάχη ενάντια το κεφάλαιο. :P Δεν έχω συναντήσει δηλωμένο αριστερό που να είναι άνεργος. Κατά μια παράξενη έννοια αυτοί συνήθως λυπούνται για τους ανέργους (ενώ δεν βιώνουν την ίδια κατάσταση ζωής). Αστείο; ε; :D Αν πας να ανοίξεις κουβέντα Παρασκευή μεσημέρι με κάποιον υψηλοκρατικοδίαιτο με αριστερή μάσκα, ενώ θα έχετε κάνει και ανασκόπηση στη συζήτηση για τον Άρη, τη μάνα του Άρη,... στο τέλος θα σου πει: «πάω να σηκώσω ρευστό από το ATM να βρεθούμε το σαββατοκύριακο στην Αράχωβα να φάμε μεζέ». Στην Ελλάδα έχουμε μόνο αριστερούς της Ιστορίας αφού δεν είναι συνειδησιακά αριστεροί δηλαδή, να το λέει η ψυχούλα τους να φοράνε τρύπια κάλτσα και να τρώνε σε κατσαρόλι φασολόζουμο για 2-3 μήνες κάθε μέρα και φρούτο μια φορά το χρόνο. Άρα, μήπως έχουμε να κάνουμε με σχιζοφρενείς; :hmm:

Ακόμα και ο ΣΚΑΙ προπαγανδίζει κατά του Τζήμερου.

Το βίντεο δείχνει ακριβώς για ποιο λόγο η Ελλάδα θα είναι μόνιμα σε αυτή τη μιζέρια. Πολλοί νέοι είναι χειρότεροι από αυτούς που μιλούν στο βίντεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακόμη και οι πιο βαρεμένοι στη σχολή μου γνωρίζουν πως με το να αρχίσουν να σκίζουν αφίσες δεν πρόκειται να πετύχουν απολύτως τίποτα πέρα απ' το να τις φάνε.

Εσύ δεν είσαι ο τύπος που πριν μερικά ποστ έλεγε ότι οι καταληψίες κάνουν κατάληψη γιατί οι άλλοι 1500 που θέλουν να κάνουν μάθημα δεν αντιστέκονται? Τώρα που αντιστάθηκε ο Τζήμερος στην παρανομία και το έτσι θέλω όμως είναι για την δημοσιότητα. Αποφάσισε λοιπόν, πρέπει να αντιτασσόμαστε στο έτσι θέλω ή όχι?

Πραγματικα εχει χαθει καθε επαφη με την πραγματικοτητα για βγαζουμε τον Τζημερο να στηριζει φασιστικη βια.

Το να χαθεί προϋποθέτει πως υπήρχε εξ αρχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Εσύ δεν είσαι ο τύπος που πριν μερικά ποστ έλεγε ότι οι καταληψίες κάνουν κατάληψη γιατί οι άλλοι 1500 που θέλουν να κάνουν μάθημα δεν αντιστέκονται? Τώρα που αντιστάθηκε ο Τζήμερος στην παρανομία και το έτσι θέλω όμως είναι για την δημοσιότητα. Αποφάσισε λοιπόν, πρέπει να αντιτασσόμαστε στο έτσι θέλω ή όχι?

Ετοιμάζεται να τελειώσει τις σπουδές του και να συνεχίσει εξωτερικό, οπότε λογικό είναι να φτιάχνει πιο μετριοπαθές προφίλ όπως κάνουν σε αυτή τη χώρα αρκετοί. Μη το ψάχνεις. Είμαι αρκετά χρόνια σε αυτό το φόρουμ και ξέρω τη γούνα πολλών εδώ μέσα που άλλα λένε τη μια χρονιά και άλλα την άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εσύ δεν είσαι ο τύπος που πριν μερικά ποστ έλεγε ότι οι καταληψίες κάνουν κατάληψη γιατί οι άλλοι 1500 που θέλουν να κάνουν μάθημα δεν αντιστέκονται? Τώρα που αντιστάθηκε ο Τζήμερος στην παρανομία και το έτσι θέλω όμως είναι για την δημοσιότητα. Αποφάσισε λοιπόν, πρέπει να αντιτασσόμαστε στο έτσι θέλω ή όχι?



Το να χαθεί προϋποθέτει πως υπήρχε εξ αρχής.

Πάντως δεν πρέπει να στέλνουμε άτομα στο νοσοκομείο όπως έκανε ο Τζημερος χωρίς να του κάνουν τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Ποιον εστειλε στο νοσοκομείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η όλη φάση θυμίζει εκείνη την τύπισσα που είχε πιάσει από το μπράτσο ο σεκιουριτάς του Τραμπ και έβγαινε και έλεγε πως της δείρανε και πως ήτανε η πιο τραυματική εμπειρία της ζωής της. Δεν πειράζει, και η αρνητική δημοσιότητα είναι δημοσιότητα. Αν μάλιστα όντως έδειρα την Κουκουίτσα ίσως μπει και στη βουλή.

Από το fb του Τζήμερου.
Δεν το είχα δει αυτό. Αριστούργημα! Υποτίθεται ότι ήταν φρεσκογρονθοκοπημένη η συντρόφισσα! Δεν λέει καμμία λεπτομέρεια για την υποτιθέμενη επίθεση, δεν επιβεβαιώνει καν ότι τη χτύπησε κάποιος, και δεν απαντάει στην ερώτηση του Ευαγγελάτου για το πώς έγινε το περιστατικό. Όμως, όλα τα ΜΜΕ δέχθηκαν ως πραγματικότητα το τουίτ του Καραμέρου, ο οποίος μόλις είδε τους συριζαίους να με χτυπάνε και να με σέρνουν κάτω, φοβήθηκε για τον αντίκτυπο και έσπευσε να τουιτάρει για γρονθοκόπηση και μάλιστα... γυναίκας για να στρέψει αλλού την προσοχή. Όπως μπορείτε να δείτε στο εν λόγω βίντεο εγώ δεν αντιδρώ καν, δεν κάνω καμμία προσπάθεια να αμυνθώ, διότι ο σκοπός μου δεν ήταν να παίξω ξύλο. Ήταν να δείξω το μέγεθος του τραμπουκισμού της Ενωμένης Αριστεράς (ΚΚΑ και ΣΥΡΙΖΑ). Η εν λόγω πάντως τον διαψεύδει ευθέως διότι σε άλλη εκπομπή αρνήθηκε ότι γρονθοκοπήθηκε αλλά δεν έχει ακόμα καταλήξει στο τι ακριβώς έπαθε... Κανένας δεν είπε για τον τραμπούκο του ΠΑΜΕ, που ΔΕΝ ήταν Περιφερειακός Σύμβουλος, πρώτη φορά τον έβλεπα, και βρισκόταν παράτυπα στα έδρανα των Περιφερειακών Συμβούλων. Αυτός ήταν που πρώτα άρχισε τους τσαμπουκάδες, αυτός μου όρμησε ενώ βρισκόμουν στη θέση μου κι αυτόν έσπρωξα (δυνατά, παρ' ολίγο να πέσει κάτω) όταν σηκώθηκα για να αμυνθώ. Η λεγάμενη ήταν πίσω του. Ξαναλέω: ΟΛΑ έγιναν στη ΘΕΣΗ μου, 20 λεπτά μετά το κατέβασμα των αφισών! Ήρθαν στη θέση μου βρίζοντάς με, πετώντας μου στο πρόσωπο τα κομμάτια από τις αφίσες, και ο τραμπούκος του ΠΑΜΕ όλο και χόντρυνε τον προπηλακισμό, μέχρι που μου τραάβηξε τον γιακά από τον πουκάμισο για "τσαμπουκά" και σηκώθηκα για να τον απωθήσω.
https://www.youtube.com/watch…
Σημείωση 1: Τον Καραμέρο τον έχω μηνύσει εδώ και 3 χρόνια για συκοφαντική δυσφήμιση. Με την ταχύτητα που κινείται η Ελληνική Δικαιοσύνη, ακόμα δεν έχει οριστεί δικάσιμος.
Σημείωση 2: Το σώμα μου είναι ακόμα γεμάτο μελανιές από την δημοκρατική συμπεριφορά των συριζαίων συμβούλων, που όλοι είδαν.
Σημείωση 3: Τι έγινε, Δούρου; Καμμία από τις ΔΥΟ κάμερες που τραβούν συνεχώς πλάνα ΚΑΙ από το προεδρείο ΚΑΙ από την αίθουσα, δεν κατέγραψε το γεγονός; Εξασκείσαι 2 μέρες τώρα στο μοντάζ, όπως την προηγούμενη φορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αν δεν δω σε βίντεο να καταθέτει μήνυση στον Καραμέρο, δεν τον πιστεύω :P :P
Έστω μια σχετική ανακοίνωση από τη ΝΔ δεν υπάρχει; :P

Άιντε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Μηπως θελεις και βιντεο με το σώμα του που είναι ακόμα γεμάτο μελανιές από την δημοκρατική συμπεριφορά των συριζαίων συμβούλων, που όλοι είδαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
βασίλη, μην το ψαχνεις. όποιον θελουν να καταδικασουν οι αριστεροί, τον καταδικάζουν. τα δεδομένα δεν έχουν σημασία από εκεί και πέρα. έτσι ήταν στα "λαικά δικαστήρια", έτσι ήταν στην μαμά ρωσία και έτσι θα είναι πάντα. Ο τζημερος δεν καταδικάζεται από αριστερούς όπωςο κλεάνθης επειδή επιτέθηκε σε κάποιον. Καταδικάζεται επειδή δεν είναι αριστερός.
Άτομα σαν τον τζήμερο έχουν ήδη καταδικαστεί από την στιγμή που δηλώνουν κάτι άλλο εκτός αριστεροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Για τον Φυσσα ο Τζημερος δεν ξεπλυνε απολυτως τιποτα, ειπε οτι ο τυπος ειναι το ιδιο φασιστας με αυτον που τον σκοτωσε, τελεία. Οχι "να μην τιμωρηθει γιατι σκοτωσε αριστερο", αλλα οτι και οι δυο ειναι μαλακες. Και ναι, ο τυπος ηταν ενα σκουπιδι που ετυχε να ειναι αριστερος και να τον σκοτωσουν, αυτο ειναι το μοναδικο του επιτευμα, και ξαφνικα εγινε συμβολο ειρηνης. Υποτιθεται οτι σε νορμαλ καταστασεις εχουμε aggressor vs non-aggressor, στο οποιο παταει μετα και η λογικη της αυτοαμυνα, αλλα η φαση γινεται λιγο funny οταν εχεις και στις δυο πλευρες που οχι απλα δεν καταδικαζουν την βια, αλλα την αποθεωνουν και ειναι ειναι ο ακρογωνιαιος λιθος της ιδεολογιας του. Φυσικα και θα υπαρχουν συνεπειες, αλλα δεν θα λυπηθουμε κιολας για τον φασιστα, ανεξαρτητως ιδεολογικου brand. Πραγματικα εχει χαθει καθε επαφη με την πραγματικοτητα για βγαζουμε τον Τζημερο να στηριζει φασιστικη βια.

Έχετε μπλέξει τα μπούτια σας μερικοί και πετάτε τις έννοιες σαν καραμέλες. Το νόημα μερικών λέξεων όπως ο φασισμός δεν αλλάζει όσες φορές κι αν το γκεμπελίσεις είτε σας αρέσει είτε όχι. Ο Τζήμερος πάτησε πάνω σε στίχους τραγουδιών για να εξισώσει την πολιτική ταυτότητα ενός ράπερ και συνδικαλιστή με τη δράση ανθρωποειδών χρυσαυγιτών οι οποίοι βγαίνουν δέρνουν και δολοφονούν. Εμετικός και καραγκιόζης.

στην ελλάδα του 21ου αιώνα, το να είσαι αριστερός είναι επίτευγμα και αυτομάτως συμβολίζει την ηθική σου ανωτερότητα.

Στον 20ο αιώνα ίσως. Κι αυτό γιατί φρόντισε πολύ καλά παραδοσιακά η δεξιά να φυλακίσει και να εξορίσει μαζικά όλους τους κομμουνιστές μια φορά στον εμφύλιο με τις πλάτες των ξένων και τη δεύτερη μέσω πραξικοπήματος με φυσική συνέπεια η αριστερά να ταυτιστεί διαχρονικά με την ελευθερία και την αντιδικτατορική δράση. Όταν βέβαια αγνοείς την ίδια σου την ιστορία φτάνεις στο 2017 και απορείς με κάποια πράγματα.

Κάπως έτσι δικαιολογούμε αυτούς που δέρνουν και ρίχνουμε το φταίξιμο σε αυτούς που, ενώ δεν έχουν κάνει τίποτα επιλήψιμο, "ξέρουν ότι θα τις φάνε".

Δεν έκανα τίποτα από τα 2 σταμάτα να με διαβάζεις διαγώνια.

Εσύ δεν είσαι ο τύπος που πριν μερικά ποστ έλεγε ότι οι καταληψίες κάνουν κατάληψη γιατί οι άλλοι 1500 που θέλουν να κάνουν μάθημα δεν αντιστέκονται? Τώρα που αντιστάθηκε ο Τζήμερος στην παρανομία και το έτσι θέλω όμως είναι για την δημοσιότητα. Αποφάσισε λοιπόν, πρέπει να αντιτασσόμαστε στο έτσι θέλω ή όχι?

Αυτό που είχα πει δεν είναι θέμα νομιμότητας είναι η περίπτωση στην οποία η μειοψηφία επιβάλλεται στη πλειοψηφία. Για οτιδήποτε κι αν μιλάμε δεν είναι θέμα κατάληψης μόνο. Είναι κάθε συλλογική απόφαση η οποία φέρει το όνομα μιας οντότητας ενώ δεν εκφράζει τη πλειοψηφία.

Αν ο Τζήμερος έχει πρόβλημα με τις αφίσες να το θέσει αρχικά στο περιφερειακό συμβούλιο κι έπειτα να καταφύγει στη δικαιοσύνη. με το να πάρει το νόμο στα χέρια του το κάνει προσωπικό επωμιζόμενος ταυτόχρονα και τις όποιες συνέπειες μπορεί να συνεπάγεται αυτό είτε είναι σωστό είτε όχι δεν εξετάζει κανείς κάτι τέτοιο.

Ετοιμάζεται να τελειώσει τις σπουδές του και να συνεχίσει εξωτερικό, οπότε λογικό είναι να φτιάχνει πιο μετριοπαθές προφίλ όπως κάνουν σε αυτή τη χώρα αρκετοί. Μη το ψάχνεις. Είμαι αρκετά χρόνια σε αυτό το φόρουμ και ξέρω τη γούνα πολλών εδώ μέσα που άλλα λένε τη μια χρονιά και άλλα την άλλη.

καλά κορόιδευε τον εαυτό σου εσύ

βασίλη, μην το ψαχνεις. όποιον θελουν να καταδικασουν οι αριστεροί, τον καταδικάζουν. τα δεδομένα δεν έχουν σημασία από εκεί και πέρα. έτσι ήταν στα "λαικά δικαστήρια", έτσι ήταν στην μαμά ρωσία και έτσι θα είναι πάντα. Ο τζημερος δεν καταδικάζεται από αριστερούς όπωςο κλεάνθης επειδή επιτέθηκε σε κάποιον. Καταδικάζεται επειδή δεν είναι αριστερός.
Άτομα σαν τον τζήμερο έχουν ήδη καταδικαστεί από την στιγμή που δηλώνουν κάτι άλλο εκτός αριστεροί.

Κρίνεις ξεκάθαρα με πολιτικά κίνητρα και δε μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό. Ο καθένας είναι ελεύθερος να καταδικάζει φραστικά και ηθικά όποιον θέλει και για όποιον ηλίθιο λόγο θέλει και αυτοί όπως κι εσύ. Όταν μιλάμε για ποινικά θέματα όμως ξεφεύγουμε από τέτοιου είδος επιχειρήματα διαφορετικά πράγματα τα οποία εσύ και άλλοι μπλέκετε μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Έχετε μπλέξει τα μπούτια σας μερικοί και πετάτε τις έννοιες σαν καραμέλες. Το νόημα μερικών λέξεων όπως ο φασισμός δεν αλλάζει όσες φορές κι αν το γκεμπελίσεις είτε σας αρέσει είτε όχι. Ο Τζήμερος πάτησε πάνω σε στίχους τραγουδιών για να εξισώσει την πολιτική ταυτότητα ενός ράπερ και συνδικαλιστή με τη δράση ανθρωποειδών χρυσαυγιτών οι οποίοι βγαίνουν δέρνουν και δολοφονούν. Εμετικός και καραγκιόζης.
Τα οποια τραγουδια ακουει ο Δαλαι Λαμα καθε πρωι για να εμπνευστει,ε? Την βια των Χρυσαυγιτων αποθεωνει και αυτος, τα ιδια σκατα ειναι. Δεν ειμαστε εμεις που εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας, ο αριστρος ριχνει το "φασιαστας" σαν πυροτεχνιμα οποτε δεν αρεσει κατι, αιντε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τα οποια τραγουδια ακουει ο Δαλαι Λαμα καθε πρωι για να εμπνευστει,ε? Την βια των Χρυσαυγιτων αποθεωνει και αυτος, τα ιδια σκατα ειναι. Δεν ειμαστε εμεις που εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας, ο αριστρος ριχνει το "φασιαστας" σαν πυροτεχνιμα οποτε δεν αρεσει κατι, αιντε

Δε πρόκειται να παριστάνω το συνήγορο στον καθένα αν πιστεύεις κάτι τέτοιο είσαι ελεύθερος να ισχυρισθείς αυτό που ανέφερα κι εγώ. Το ένα δεν δικαιολογεί το άλλο.

Η μουσική πολλές φορές απευθύνεται σε κάποιο συγκεκριμένο κοινό και περιγράφει καταστάσεις που πολλοί δεν έχουμε ζήσει και δε μπορούμε να φανταστούμε.Άνθρωποι έχουν διωχθεί και σκοτωθεί για το χρώμα τους, την εθνικότητά τους, τη πολιτική τους δράση. Όλα αυτά αντανακλώνται στην τέχνη. Δεν απευθύνονται στο Δαλάι Λάμα αλλά μάντεψε, κι ο κόσμος επίσης δεν κατοικείται από τέτοιους ανθρώπους ως επί το πλείστον. Το να συγκρίνεις λοιπόν την ίδια τη μουσική που μιλά για τέτοιες καταστάσεις με τους ίδιους τους πολιτικούς εγκληματίες αν όχι σκόπιμο είναι σίγουρα ηλίθιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Δε πρόκειται να παριστάνω το συνήγορο στον καθένα αν πιστεύεις κάτι τέτοιο είσαι ελεύθερος να ισχυρισθείς αυτό που ανέφερα κι εγώ. Το ένα δεν δικαιολογεί το άλλο.

Η μουσική πολλές φορές απευθύνεται σε κάποιο συγκεκριμένο κοινό και περιγράφει καταστάσεις που πολλοί δεν έχουμε ζήσει και δε μπορούμε να φανταστούμε.Άνθρωποι έχουν διωχθεί και σκοτωθεί για το χρώμα τους, την εθνικότητά τους, τη πολιτική τους δράση. Όλα αυτά αντανακλώνται στην τέχνη. Δεν απευθύνονται στο Δαλάι Λάμα αλλά μάντεψε, κι ο κόσμος επίσης δεν κατοικείται από τέτοιους ανθρώπους ως επί το πλείστον. Το να συγκρίνεις λοιπόν την ίδια τη μουσική που μιλά για τέτοιες καταστάσεις με τους ίδιους τους πολιτικούς εγκληματίες αν όχι σκόπιμο είναι σίγουρα ηλίθιο.
Πραγματικα σιχαινομαι οταν αρχιζεις τα "εισαι ελευθερος να..."¨

Ανθρωποι εχουν διωχθει για τις ιδεολογιες τους, αλλα μηπως πρεπει να κοιταξουμε και τις δικες τους ιδεολογιες και να δουμε τι κανουν στους αντιπαλους τους? Δεν μιλαμε για μουσικη που καταδικαζει τις διωξεις η δεν ξερω και εγω τι, αλλα το τι θελει να κανει στους αντιπαλους του. Ετσι μετα τραγουδας για ανθρωπινους κιμαδες. Η ιδεολογια της οποια ηταν μερος αυτος ο μαλακας δεν ειναι υπερανω βιας και ο Τζημερος το ειπε πολυ σωστα, η διαφορα ηταν το ποιος κρατουσε το μαχαιρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πραγματικα σιχαινομαι οταν αρχιζεις τα "εισαι ελευθερος να..."¨

Ανθρωποι εχουν διωχθει για τις ιδεολογιες τους, αλλα μηπως πρεπει να κοιταξουμε και τις δικες τους ιδεολογιες και να δουμε τι κανουν στους αντιπαλους τους? Δεν μιλαμε για μουσικη που καταδικαζει τις διωξεις η δεν ξερω και εγω τι, αλλα το τι θελει να κανει στους αντιπαλους του. Ετσι μετα τραγουδας για ανθρωπινους κιμαδες. Η ιδεολογια της οποια ηταν μερος αυτος ο μαλακας δεν ειναι υπερανω βιας και ο Τζημερος το ειπε πολυ σωστα, η διαφορα ηταν το ποιος κρατουσε το μαχαιρι.


Τα περισσότερα απ' όσα διακηρύσσουν είναι ως αποτέλεσμα σε άλλες μορφές πολιτικής βίας. Το χουμε πει επανειλημμένα ο κομμουνιστής θα χρησιμοποιήσει βία ενάντια σε άλλες πράξεις μίσους, ο φασίστας θα χρησιμοποιήσει βία επειδή απλά υπάρχεις. Φυσικά ξέρουμε πως η βία φέρνει βία αλλά όπως είπα πιο πάνω αυτός που δεν έχει ζήσει τέτοιες καταστάσεις είναι κάπως ειρωνικό να παριστάνει το φιλόσοφο απ' το καναπέ του οπότε και τους δικαιολογώ απόλυτα σε αυτό ως μεσο επιβιωσης.

Μπορείς μια χαρά να λες πως "η διαφορά είναι στο ποιος κρατά το μαχαίρι" και να το πιστεύεις αλλά όταν το μαχαίρι το κρατά σταθερά η μία πλευρά κάπου γίνεσαι και λίγο υποκριτής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Τα περισσότερα απ' όσα διακηρύσσουν είναι ως αποτέλεσμα σε άλλες μορφές πολιτικής βίας. Το χουμε πει επανειλημμένα ο κομμουνιστής θα χρησιμοποιήσει βία ενάντια σε άλλες πράξεις μίσους, ο φασίστας θα χρησιμοποιήσει βία επειδή απλά υπάρχεις. Φυσικά ξέρουμε πως η βία φέρνει βία αλλά όπως είπα πιο πάνω αυτός που δεν έχει ζήσει τέτοιες καταστάσεις είναι κάπως ειρωνικό να παριστάνει το φιλόσοφο απ' το καναπέ του οπότε και τους δικαιολογώ απόλυτα σε αυτό ως μεσο επιβιωσης.

Μπορείς μια χαρά να λες πως "η διαφορά είναι στο ποιος κρατά το μαχαίρι" και να το πιστεύεις αλλά όταν το μαχαίρι το κρατά σταθερά η μία πλευρά κάπου γίνεσαι και λίγο υποκριτής.
Καλα αρχιδια αρχισαμε παλι το rant της αδικιμενης αριστερας, ο καημενος ο κομμουνιστης αρχιζει τη βια γιατι γιατι τον καταπιεζουν ενω οι αλλοι γιατι ετσι γουσταρουν. Δεν καταδικαζω την αυτοαμυνα, αλλα ποια ειναι η λυση του κομμουνιστη στην καταπιεση? Αυτος να καταπιεζει. Ισχυει το ιδιο ομως για καποιον που πολεμισε τον κομμουνισμο γιατι ηταν δεκαδες φορες πιο βιαιος και καταστροφικος απο την χουντα? Οχι βεβαια. Ο κομμουνιστης δεν σταματα την βια, απλα αλλαζει την κατευθυνση της συνεχιζοντας τον κυκλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Η Γαλλία μετατρέπει το μισό χρέος της Κούβας σε επενδύσεις με στόχο να αποκτήσει μια προνομιακή θέση στην κούρσα για το καλύτερο κομμάτι του νησιού...

Στην Κούβα, δραστηριοποιούνται περίπου 60 γαλλικές εταιρείες, ανάμεσά τους ο κατασκευαστικός όμιλος Bouygues, ο όμιλος ποτών Pernod Ricard και ο όμιλος ξενοδοχείων και εστίασης Accor.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλα αρχιδια αρχισαμε παλι το rant της αδικιμενης αριστερας, ο καημενος ο κομμουνιστης αρχιζει τη βια γιατι γιατι τον καταπιεζουν ενω οι αλλοι γιατι ετσι γουσταρουν. Δεν καταδικαζω την αυτοαμυνα, αλλα ποια ειναι η λυση του κομμουνιστη στην καταπιεση? Αυτος να καταπιεζει. Ισχυει το ιδιο ομως για καποιον που πολεμισε τον κομμουνισμο γιατι ηταν δεκαδες φορες πιο βιαιος και καταστροφικος απο την χουντα? Οχι βεβαια. Ο κομμουνιστης δεν σταματα την βια, απλα αλλαζει την κατευθυνση της συνεχιζοντας τον κυκλο.

αποφεύγεις να μου το κάνεις πιο συγκεκριμένο οπότε και δεν έχει και πολύ νόημα αυτή η κουβέντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top