[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Το έχει γυρίσει έκανε εκλογές χωρίς λογο Χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Όποιος προκαλεί εκλογές την πατάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ναι καλά εντάξει τίποτα δεν μπορεί να κάνει.

Καλά τι προσπαθώ να εξηγήσω τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Xristaras τίποτα να μην πεις γιατί λέμε την αλήθεια. Αν θες μπορεί να μπεις σε κανένα βρετανικό site.
Καλά η Μέι είναι άλλου τελείως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Όπως διευκρινίστηκε, θα πρόκειται για πολίτες που εισήλθαν στη χώρα μέχρι τον Μάρτιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
when you do the same in iraq what are you?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
'the same' :hehe::hehe::rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι μερικοί ακόμη λέτε ότι ο μπαμπάς σας έχει BMW...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

ah είδες τι ωραία που γίνεται η πραγματικότητα όταν αλλάζεις το χρώμα του φακού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι μερικοί ακόμη λέτε ότι ο μπαμπάς σας έχει BMW...

Ferrari... τώρα BMW έχουν όλοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
ah είδες τι ωραία που γίνεται η πραγματικότητα όταν αλλάζεις το χρώμα του φακού;

στα έχω ξαναπεί, τα έχω πει και στον αλέξανδρο, τα έχω πει και στον κλεάνθη. Προφανώς από την μία μπαίνουν, από την άλλη βγαίνουν.
Υποστήριξα ποτέ οποιαδήποτε κρατική παρέμβαση; Με έχεις δει να υποστηρίζω τις ΗΠΑ, το ΝΑΤΟ, τους Ναζι, τον Παπαδόπουλο, της Κορέα ή οτιδήποτε άλλο; Γιατί όταν κράζει κάποιος τον Άγιο Υπαρκτό Σοσιαλισμό, αμέσως η πρώτη αντίδραση είναι: <<ναι, αλλά στο ιρακ...>> ή <<ναι, αλλά οι ΗΠΑ...>> :hmm:
Τις προάλλες που έκραζα τον μπαμπά του αλεχάντρο, μου το γύρισε στον τραμπ. Υποστήριξα εγώ τον τραμπ και δεν το κατάλαβα; :hmm:
Ο αναρχικός κααπιταλισμός δεν έχει μπαμπάδες. Το ξέρω πως θα θέλατε να έχουμε μπαμπάδες και εμείς για να μας κράζεται με τον ίδιο τρόπο ( :hehe: ). Ή θα απορρίπτεις την κρατική βία (ΟΛΗ) ή θα είσαι υποκριτής. Πολύ απλά τα πράγματα.

καταδικάστε λοιπόν, γιατί άρχισε να αχνοφαίνεται ο αριστερός φασισμός..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Mηπως φαινόταν οτι η ΜΒ θα έβγαινε απο την Ε.Ε;
Μονο ένας Βρετανός... στους 25 καλύτερους νέους οικονομολόγους στον κοσμο. Αντίθετα φιγουράρουν 7 Γάλλοι... Πανω απο ένας στους τέσσερις...
https://www.ibtimes.co.uk/imf-lists-25-brightest-young-economists-1462827
Κι εγώ που νόμιζα οτι η Γαλλία αρίστευσε κυρίως σε εμπορικές σχολές...

'Αψογα, μια λίστα γεμάτη ψευτοεπιστήμονες ακαδημαικούς που βάσει αναλυτικών και κυρίως επιστημονικών ερευνών που εξηγούν πως η απόλυτη ισότητα είναι αυτό που χρειάζομαστε και συ υπερηφανεύεσαι που τόσο πολλοί από αυτούς προέρχονται από το φτωχό και ετοιμόρροπο υποκαταστάτο που κάποτε λέγανε Γαλλία.:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

στα έχω ξαναπεί, τα έχω πει και στον αλέξανδρο, τα έχω πει και στον κλεάνθη. Προφανώς από την μία μπαίνουν, από την άλλη βγαίνουν.
Υποστήριξα ποτέ οποιαδήποτε κρατική παρέμβαση; Με έχεις δει να υποστηρίζω τις ΗΠΑ, το ΝΑΤΟ, τους Ναζι, τον Παπαδόπουλο, της Κορέα ή οτιδήποτε άλλο; Γιατί όταν κράζει κάποιος τον Άγιο Υπαρκτό Σοσιαλισμό, αμέσως η πρώτη αντίδραση είναι: <<ναι, αλλά στο ιρακ...>> ή <<ναι, αλλά οι ΗΠΑ...>> :hmm:
Τις προάλλες που έκραζα τον μπαμπά του αλεχάντρο, μου το γύρισε στον τραμπ. Υποστήριξα εγώ τον τραμπ και δεν το κατάλαβα; :hmm:
Ο αναρχικός κααπιταλισμός δεν έχει μπαμπάδες. Το ξέρω πως θα θέλατε να έχουμε μπαμπάδες και εμείς για να μας κράζεται με τον ίδιο τρόπο ( :hehe: ). Ή θα απορρίπτεις την κρατική βία (ΟΛΗ) ή θα είσαι υποκριτής. Πολύ απλά τα πράγματα.

καταδικάστε λοιπόν, γιατί άρχισε να αχνοφαίνεται ο αριστερός φασισμός..

Η Αμερική βοήθησε το Ιράκ σε περίοδο που οι ισλαμιστές ήταν έτοιμοι να εξαλείψουν τον πολιτισμένο πληθυσμό, θυσιάζοντας πάρα πολλά και σταματώντας μια παγκόσμια απειλή πριν γίνει παγκόσμια. Σα να μην έφτανε αυτό έμαθαν στο κράτος του Ιράκ πως να αναπτυχθεί και οι αμερικάνοι στρατιώτες ρίσκαραν τη ζωή τους για να εκπαιδεύσουν τους ιρακινούς. Δεν είναι κάθε κράτος ίδιο και κάθε παρέμβαση του στρατού ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
στα έχω ξαναπεί, τα έχω πει και στον αλέξανδρο, τα έχω πει και στον κλεάνθη. Προφανώς από την μία μπαίνουν, από την άλλη βγαίνουν.
Υποστήριξα ποτέ οποιαδήποτε κρατική παρέμβαση; Με έχεις δει να υποστηρίζω τις ΗΠΑ, το ΝΑΤΟ, τους Ναζι, τον Παπαδόπουλο, της Κορέα ή οτιδήποτε άλλο; Γιατί όταν κράζει κάποιος τον Άγιο Υπαρκτό Σοσιαλισμό, αμέσως η πρώτη αντίδραση είναι: <<ναι, αλλά στο ιρακ...>> ή <<ναι, αλλά οι ΗΠΑ...>> :hmm:
Τις προάλλες που έκραζα τον μπαμπά του αλεχάντρο, μου το γύρισε στον τραμπ. Υποστήριξα εγώ τον τραμπ και δεν το κατάλαβα; :hmm:
Ο αναρχικός κααπιταλισμός δεν έχει μπαμπάδες. Το ξέρω πως θα θέλατε να έχουμε μπαμπάδες και εμείς για να μας κράζεται με τον ίδιο τρόπο ( :hehe: ). Ή θα απορρίπτεις την κρατική βία (ΟΛΗ) ή θα είσαι υποκριτής. Πολύ απλά τα πράγματα.

καταδικάστε λοιπόν, γιατί άρχισε να αχνοφαίνεται ο αριστερός φασισμός..

"μπαμπάδες" λολ

αφού δε τα διαχωρίζεις σταμάτα να έχεςι εμμονές με καθεστώτα που έχουν εκλείψει πλέον καθώς δεν έκαναν κατι που δεν γίνεται ακόμη και σήμερα.

έχεις καταντήσει γραφικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
"μπαμπάδες" λολ

αφού δε τα διαχωρίζεις σταμάτα να έχεςι εμμονές με καθεστώτα που έχουν εκλείψει πλέον καθώς δεν έκαναν κατι που δεν γίνεται ακόμη και σήμερα.

έχεις καταντήσει γραφικός

ΟΚ, αφού συμφωνείς λοιπόν πως η ΕΣΣΔ δεν έκανε κάτι διαφορετικό από ότι κάνουν πολλά κράτη, ακόμα και σήμερα, αφού συμφωνείς δηλαδή πως ήταν το ίδιο φασιστική, σε ρωτάω αυτό: Ποιά η διαφορά της ΕΣΣΔ με τους Ναζί ή οποιδήποτε άλλο φασιστικό κράτος; Η διαφορά είναι πως η ΕΣΣΔ έχει αγιοποιηθεί, ενώ συχνά τα εγκλήματα της δεν αναγνωρίζονται από ορισμένους σκατοκέφαλους υποκριτές. Αμα σήμερα πεις "είμαι νεοναζί", ανάλογα με το που βρίσκεται, παίζει να φας κανένα φτιάρι στο κεφάλι. Άμα όμως πεις "είμαι κομμουνιστής", όλοι θα σου κάνουν τεμενάδες και θα περνιέσαι για κανένα μεγάλο μυαλό που έχει ξεκλειδώσει τα μυστικά της ανθρωπότητας.
Τι είναι πιό επικίνδυνο; Μια ιδεολογία που έχει εκλείψει (ναζισμός) ή μια ιδεολογία που έχει δικαιολογηθεί και αγιοποιηθεί, ενώ έκανε τα ίδια και χειρότερα από τον ναζισμό (δλδ κομουνισμός) ;
Χειρότερο είναι το δεύτερο. Υπάρχει ακόμα ο κομουνιστικός κίνδυνος. Ακόμα να καταλάβουν οι αριστεροί πως δεν μπορεί να εφαρμοστεί δίχως φασιστικές τακτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η ιδεολογία διαφέρει. Εκεί εστιάζει η κριτική.

Ο κομμουνισμός δεν έχει αγιοποιηθεί. Δε ξέρω σε πιο σύμπαν ζεις αλλά για τους περισσότερους είναι απλά ένα πεθαμένο απολυταρχκό σύστημα.
Κια πολλές φορές άδικα για μένα γιατί πολλές φορές η κριτική αυτή εστιάζει σε απολυταρχικά μέτρα κι όχι στον πυρήνα της ιδεολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Η ιδεολογία διαφέρει. Εκεί εστιάζει η κριτική.

Ο κομμουνισμός δεν έχει αγιοποιηθεί. Δε ξέρω σε πιο σύμπαν ζεις αλλά για τους περισσότερους είναι απλά ένα πεθαμένο απολυταρχκό σύστημα.
Κια πολλές φορές άδικα για μένα γιατί πολλές φορές η κριτική αυτή εστιάζει σε απολυταρχικά μέτρα κι όχι στον πυρήνα της ιδεολογίας.

οκ ο Μαρξ μπορεί να είχε την καλύτερη ιδεολογία
πως εφαρμόστηκε από
  • Λενιν
  • Χοντζα
  • Βορειοκορεατες
Δεν θα σου πω ο ναζισμος ήταν καλύτερος
ΥΓ την Κινα δε τη βάζω γιατί πριν τον Μαο Τσε τουγκ
Είχαν άλλη δικτατορια Ναζιστική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Η ιδεολογία διαφέρει. Εκεί εστιάζει η κριτική.

Ο κομμουνισμός δεν έχει αγιοποιηθεί. Δε ξέρω σε πιο σύμπαν ζεις αλλά για τους περισσότερους είναι απλά ένα πεθαμένο απολυταρχκό σύστημα.
Κια πολλές φορές άδικα για μένα γιατί πολλές φορές η κριτική αυτή εστιάζει σε απολυταρχικά μέτρα κι όχι στον πυρήνα της ιδεολογίας.

Ο πυρήνας της ιδεολογίας εχει αποσυναρμολογηθεί και καταρριφθεί προ πολλού. Ονομάζεται <<κολλεκτιβισμός>> και είναι η πηγή του ναζισμού, του κομουνισμού, του αναρχικού κομουνισμού, των περισσότερων θρησκειών κτλ. Είναι η πηγή όλων των μελανών σημείων της ανθρωπινης ιστορίας.
Η θεωρία του κομουνισμού ήταν πανέμορφη και άριστη, γιαυτό γέννησε γκούλγκ, εκτελέσεις, πείνα, το τείχος του βερολίνου κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Ονομάζεται <<κολλεκτιβισμός>> και είναι η πηγή του ναζισμού, του κομουνισμού, του αναρχικού κομουνισμού, των περισσότερων θρησκειών κτλ".

Επίσης υπήρξε η πηγή της δημοκρατίας, της διαφάνειας, της εξέλιξης, του πολιτισμού, της ειρήνης.
Μήπως πιάνουμε το νήμα από λάθος σημείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top