[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Από:GTR
Προς:Όλους
Θέμα:Μνημόνια και κρίση Ελλάδος

Το ποιος έφερε τα μνημόνια ,ποιος έφερε την κρίση ,ποιοι τρωγανε και ποιοι όχι απ την καρέκλα του πρωθυπουργού και το ένα και το άλλο .....σε όλα αυτά η απάντηση μου είναι η εξής --> https://www.google.gr/url?sa=t&sour...FjAAegQIERAB&usg=AOvVaw3hw2NB0rjZj3GyDqJWhHLn (διαβάστε το όσοι δεν το διάβασαν ) .Οπως ξέρουμε και ευχαριστουμε την ιατρική εξέλιξη όταν κάποιος αρρωσταινει το εξετάζουμε γενικός το θέμα του και όχι όταν αρρώστησε να δούμε τη έκανε λάθος εκείνη τη μέρα και αρρώστησε ο ασθενείς .Ετσι και με το παρών θέμα ,το πιάνεις από την εποχή της ιδρύσει της ΕΟΚ και όχι απ το 2009 ή 2015 και μετά!!! Μερικά στόματα τα έχω βουλώσει είδη ,οπότε καλό θα ήταν να μην συζητάτε για αυτό το θέμα ξανά και ξανά !!!

Πολλά Φιλιά
GTR
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ώπα! Βενιζέλος: "το έντιμο και το θαρραλέο από πλευράς κυβέρνησης θα ήταν να θέσει σε δημοψήφισμα τη δική της πρόταση".

Για πες μας ρε Σωτήρη, πώς γίνεται το δημοψήφισμα με την πρόταση των δανειστών είναι παράνομο και το δημοψήφισμα με την πρόταση της κυβέρνησης να μην είναι παράνομο; Εκτός αν ο Βενιζέλος προτείνει παράνομα πράγματα...

τα πακετα των δανειστων δεν μπορει να τα διαλεξει ο λαος ειναι παρανομο τα πακετα τωρα ναι στα ελεγχει η Ε.Ε. και ναι δε μπορει να τα διαλεξει ο λαος αλλα μονο η κυβερνηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Gtr μην έχεις αυταπάτες κανένα στόμα δεν βουλώσε απλά μερικοί βαρέθηκαν να σου δίνουν σημασία και βγήκαν.Οτι την κρίση την έφερε το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ το γνωρίζουμε.Ο ΣΥΡΙΖΑ σε έβγαλε όμως.Οχι.Αρα εσύ λες ανοησίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τα πακετα των δανειστων δεν μπορει να τα διαλεξει ο λαος ειναι παρανομο τα πακετα τωρα ναι στα ελεγχει η Ε.Ε. και ναι δε μπορει να τα διαλεξει ο λαος αλλα μονο η κυβερνηση

Λολ, αυτό ποιος ακριβώς νόμος το λέει; Ποιο άρθρο του Συντάγματος; Διότι αυτό που ποστάρεις συνεχώς δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο. Καινούρια δικαιολογία αυτή. Ξεκόλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Λολ, αυτό ποιος ακριβώς νόμος το λέει; Ποιο άρθρο του Συντάγματος; Διότι αυτό που ποστάρεις συνεχώς δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο. Καινούρια δικαιολογία αυτή. Ξεκόλλα.

Καθολου για το χρεος που δημιουργησαμε εμεις οι πολιτες δε μπορουμε να παρουμε αποφασεις δημοσιονομικης πολιτικης μονο κυβερνηση ΕΕ και τα λοιπα ρωτα και οποιον τραπεζικο υπαλληλο θες.
υγ στην αρχη εσυ μου το εβγαζες μη δημοσιονομικο και μετα σοβαρο κοινωνικο θεμα
Λοιπον ο νομος ειναι σαφης για τα Δημοσιονομικα οικονομικα δεν αποφασιζει ο λαος ειτε σου αρεσει ειτε οχι αυτο εχεις υπογραψει σαν χωρα τελος

Ώπα! Βενιζέλος: "το έντιμο και το θαρραλέο από πλευράς κυβέρνησης θα ήταν να θέσει σε δημοψήφισμα τη δική της πρόταση".

Για πες μας ρε Σωτήρη, πώς γίνεται το δημοψήφισμα με την πρόταση των δανειστών είναι παράνομο και το δημοψήφισμα με την πρόταση της κυβέρνησης να μην είναι παράνομο; Εκτός αν ο Βενιζέλος προτείνει παράνομα πράγματα...

Λοιπόν, σοβαρά τώρα, την έχουμε ξανακάνει τη συζήτηση. Όλο ποστάρεις το Σύνταγμα και όταν σου λέμε ότι το Σύνταγμα δε λέει αυτό που λες, αφήνεις το Σύνταγμα και πετάς το μπαλάκι στην αυθεντία των δήθεν καλύτερων συνταγματολόγων. Συγχαρητήρια.
ειναι οι καλυτεροι Συνταγματολογοι ειναι τυχαιο και οι 2 συμφωνουν στο ιδιο ζητημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μη το ξαναλέμε, είμαστε στην πρώτη περίπτωση περί κρίσιμου εθνικού ζητήματος κι εκεί δεν τίθεται περιορισμός στα δημοσιονομικά. Περιορισμός μόνο σε ψηφισμένα νομοσχέδια υπάρχει. Αν αυτό θες να το καταλάβεις, καλώς. Μη μου ξαναπείς όμως για τους καλύτερους συνταγματολόγους, αηδιάζω με τόσο σάλιο. Και κλείνω εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
Από:GTR
Προς:Όλους
Θέμα:Μνημόνια και κρίση Ελλάδος

Το ποιος έφερε τα μνημόνια ,ποιος έφερε την κρίση ,ποιοι τρωγανε και ποιοι όχι απ την καρέκλα του πρωθυπουργού και το ένα και το άλλο .....σε όλα αυτά η απάντηση μου είναι η εξής --> https://www.google.gr/url?sa=t&sour...FjAAegQIERAB&usg=AOvVaw3hw2NB0rjZj3GyDqJWhHLn (διαβάστε το όσοι δεν το διάβασαν ) .Οπως ξέρουμε και ευχαριστουμε την ιατρική εξέλιξη όταν κάποιος αρρωσταινει το εξετάζουμε γενικός το θέμα του και όχι όταν αρρώστησε να δούμε τη έκανε λάθος εκείνη τη μέρα και αρρώστησε ο ασθενείς .Ετσι και με το παρών θέμα ,το πιάνεις από την εποχή της ιδρύσει της ΕΟΚ και όχι απ το 2009 ή 2015 και μετά!!! Μερικά στόματα τα έχω βουλώσει είδη ,οπότε καλό θα ήταν να μην συζητάτε για αυτό το θέμα ξανά και ξανά !!!

Πολλά Φιλιά
GTR

ενδιαφερον πολυ οχι μονο αυτο αλλα και αλλα αρθρα της συγκεκριμενης ομαδας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μη το ξαναλέμε, είμαστε στην πρώτη περίπτωση περί κρίσιμου εθνικού ζητήματος κι εκεί δεν τίθεται περιορισμός στα δημοσιονομικά. Περιορισμός μόνο σε ψηφισμένα νομοσχέδια υπάρχει. Αν αυτό θες να το καταλάβεις, καλώς. Μη μου ξαναπείς όμως για τος καλύτερους συνταγματολόγους, αηδιάζω με τόσο σάλιο.

Καταρχάς δε βαζω σαλιο και αν διαφωνεις οτι ειναι οι καλυτεροι που τα βγαζουν ολα στην φορα να μου δειξεις εναν αλλο.
(Ασχετα αν τα λενε οι περισσοτεροι που βλεπω που ειναι υπερ της Ε.Ε)
Οσο σοβαρο θεμα και αν ηταν δεν επρεπε να γινει τελεια και παυλα οσο αντιδημοκρατικο και αν ακουγεται θες δε θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Να σας πω γιατί κούρασε το θεματάκι.Ενταξει καταλάβαμε ο συριζα είναι ο θεός θα αλλάξει τον κόσμο όλο και όλοι θα τον προσκυνάμε.Το 2030 η Ελλάδα θα φτάσει την γερμανική οικονομία και θα έχουμε μόνο 2% ενέργεια και όλοι θα παίρνουμε πάνω από 1.000.Ομως στο τελος θα καταλάβετε όλοι ότι όλα είναι ψέματα όμως τότε θα είναι πολύ αργά.Εγω απλά το λέω ούτε ενάντια σας πάω,γιατί στο κάτω κάτω δεν σας ξέρω.Ομως ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι ο σωτήρας που παρουσιάζεται και 3 χρόνια τωρα που κυβερνάει έχει κάνει 2 καλά και 10 αρνητικά.Το να ανταλασσετε στοιχεία δεν μου λέει κάτι.Πραγματικα όμως κατάλαβα κάτι μέσα από την συζήτηση και δεν ξέρω αν είναι απόλυτο η όχι.Τοσες μέρες τσακωνόμαστε για τον ΣΥΡΙΖΑ και για τα δεινά που έχει κάνει αντί να καθίσουμε σαν νέα γενιά να προτείνουμε λύσεις για την βελτίωση της Ελλάδας.Πραγματικα λυπάμαι πολύ.Χθες ο άλλος μου επιτέθηκε με άσχημο τρόπο (μαριος)γιατί υποστήριξα το ΠΑΣΟΚ,που στο κάτω είναι δικαίωμα μου να πιστεύω ότι θέλω.Αυτα ήθελα να πω εύχομαι από τωρα να κάνουμε μια εποικοδομητική συζήτηση που αρμόζει σε νέους πολίτες 15-24 ετών και όχι να μαλώνουμε σαν 10χρονα.

Καλό βράδυ σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καθόλου θεός δεν είναι ο ΣΥΡΙΖΑ, το αντίθετο είναι. Είδες όμως τι καταφέρνεις αν ποστάρεις ανακρίβειες αδικώντας τους; Σου γυρνάει μπούμερανγκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Gtr μην έχεις αυταπάτες κανένα στόμα δεν βουλώσε απλά μερικοί βαρέθηκαν να σου δίνουν σημασία και βγήκαν.Οτι την κρίση την έφερε το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ το γνωρίζουμε.Ο ΣΥΡΙΖΑ σε έβγαλε όμως.Οχι.Αρα εσύ λες ανοησίες.

Βρες μου το μήνυμα που έγραψα που μας έβγαλε ο ΣΥΡΙΖΑ και πες μου το # του μυνηματος.Οταν μπήκα στο θέμα για να βουλώσω κάποια στόματα (=το οποίο έκανα ,με την έννοια να τους ξεκαθαρίσω ποιοι τρωγανε τα λεφτά και πως ήρθαμε σε κρίση ) είχα αναφέρει στο μύνημα μου #12645. "Δεν υποστηρίζω κανένα απ το κόμματα ". Θα θελα να ξερά αν ξεχνάς τόσο εύκολα αυτά που αναφέρουν οι άλλοι τότε έχεις χάσει την μπάλα ....:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Sorry ....στείλε μου το # του μυνηματος σου να το ξαναδιαβάσω και θα σου απαντήσω (ίσως δεν το διάβασα )

ενδιαφερον πολυ οχι μονο αυτο αλλα και αλλα αρθρα της συγκεκριμενης ομαδας .

Είναι το μόνο σάιτ που βρήκα .Έχω διαβάσει 6 διαφορετικά οικονομικά βιβλία και στα 6 αναφέρουν για τους lehman brothers και την κριση 95'-2007.Και αυτό το σάιτ γράφει κάποια πράγματα και απ τα 6 βιβλία που έχω διαβάσει .Ελπίζω να κατάλαβαν το άρθρο γιατί να τους πω τους τίτλους βιβλίων να τα διαβάσουν και να τα κατανοήσουν λίγο δύσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μια ερώτηση προς τον @klean πριν καληνυχτισω
Αν κανουμε δημοψηφισμα για το ΦΠΑ στα νησια για το Μακεδονικο να κανουμε δημοψηφισμα που ειναι επικαιρο και Κρίσιμο εθνικό θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μια ερώτηση προς τον @klean πριν καληνυχτισω
Αν κανουμε δημοψηφισμα για το ΦΠΑ στα νησια για το Μακεδονικο να κανουμε δημοψηφισμα που ειναι επικαιρο και Κρίσιμο εθνικό θέμα

Πιάσε το φίλο σου το Λοβέρδο μία από αυτές τις μέρες που θα είσαι στα γραφεία του κόμματος και πες του να το θέσει ως θέμα επί του σώματος της βουλής. Από εδώ μέσα μην περιμένεις να βγει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο νήμα που έχει ανοίξει για το Σκοπιανό έχω γράψει γιατί προσωπικά θεωρώ λάθος να κάνουμε δημοψήφισμα. Είναι ένα θέμα που μας συμφέρει να επιλυθεί σε επίπεδο αρχών και Βουλής, θα αποφεύγαμε ανάλογες και πιο επιθετικές ενέργειες από την άλλη πλευρά και όπως και να 'χει, μιλάμε για το όνομα ενός άλλου, ανεξάρτητου κράτους και είναι φάουλ να το αναγάγουμε σε τόσο εσωτερικό μας ζήτημα. Δε θα ήταν πάντως παράνομο με βάση το Σύνταγμα, ως "κρίσιμο εθνικό θέμα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σωτηρη εσυ που ξερεις τα εσωκομματικα τι λες θα συνεργαστεί με νδ το πασοκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Εγώ λέω σίγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ο νταιζεμπλουμ είπε ότι με τον Τσίπρα έγιναν όλα εύκολα.Καταλαβαινουμε λοιπόν ότι δεν υπήρξε ποτέ διαπραγμάτευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Τι άλλο θα ακούσουμε και θα βιώσουμε. Την Πρωτομαγιά, ημέρα σύμβολο για τους αγώνες των εργαζομένων και την Αριστερά, επέλεξε η "αριστερή" κυβέρνηση για την έναρξη των ηλεκτρονικών πλειστηριασμών για χρέη στο δημόσιο...
https://www.iefimerida.gr/news/38886...smoi-akomi-kai-gia-hrei-ano-ton-500-eyro-pros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι άλλο θα ακούσουμε και θα βιώσουμε. Την Πρωτομαγιά, ημέρα σύμβολο για τους αγώνες των εργαζομένων και την Αριστερά, επέλεξε η "αριστερή" κυβέρνηση για την έναρξη των ηλεκτρονικών πλειστηριασμών για χρέη στο δημόσιο...
https://www.iefimerida.gr/news/38886...smoi-akomi-kai-gia-hrei-ano-ton-500-eyro-pros

Τρολλάρει ο Τσίπρας.

Τελικά ρε παιδιά το όριο των 250 χιλιάδων ευρώ για τις κατοικίες ισχύει ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top