[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Εδώ βλέπουμε ότι η εκπρόσωπος του λευκού οίκου δεν μπορεί να απαντήσει μια απλή ερώτηση σε σχέση με την έλλειψη παιδικού γάλακτος. Ψηφίστε Democrats εκεί στην Αμερική ξανά επειδή το λέει το Hollywood.

Το πιο αστείο σε αυτό με την έλλειψη παιδικού γάλακτος είναι που τρόλλαραν τις ΗΠΑ η Λευκορωσσία που δήλωσε ότι μπορεί να καλύψει την έλλειψη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Το πιο αστείο σε αυτό με την έλλειψη παιδικού γάλακτος είναι που τρόλλαραν τις ΗΠΑ η Λευκορωσσία που δήλωσε ότι μπορεί να καλύψει την έλλειψη.


Μα ο γέρος δεν ξέρει τι κάνει, πριν κάτι μέρες δεν θυμόταν το όνομα του Boris Johnson. Δε θα σχολιάσω την εκπρόσωπο τύπου που δεν ξέρει τίποτα, έχει κάτι χαρτιά μπροστά της και κάνει ανάγνωση. Να πάω να γίνω και εγώ εκπρόσωπος αν είναι να κάνω ανάγνωση και να με πληρώνουν 10 χιλιάδες δολαρια το μηνα. Στο παρακάτω βίντεο την ρωτάνε με ποια λογική η αύξηση των φόρων που θέλει να κάνει ο Biden θα μειώσει τον πληθωρισμό και εκείνη άρχισε να λέει για την κλιματική αλλαγή.


 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Στην πρωτεύουσα του καπιταλισμού Αμερική πλέον έχει επέλθει η πλήρης γελοιοποίηση της δημοκρατίας.

Για να κατέβει κάποιος για υποψήφιος χρειάζεται τεράστια οικονομική υποστήριξη οπότε εκ των πραγμάτων μόνο αυτοί που θα επιλέξουν οι μεγαλοεπιχειρηματίες να ενισχύσουν ή δισεκατομμυριούχοι μπορούν να διεκδικήσουν την προεδρία.

Έχουν καταλήξει σε δυο υπερήλικες(80 και 76 χρονών) που είναι κινούμενα meme, όπως θα ήταν και η Κλίντον αν επικρατούσε.
Έχεις τον έναν με αυτα τα καραγκιοζιλίκια, είχες τον άλλο με αντίστοιχα τύπου πιείτε χλωρίνη.

Και εκτός τεράστιου απροόπτου ένας από τους δυο θα κερδίσει τις εκλογές του 2024.

O Ρίγκαν ήταν ο γηραιότερος πρόεδρος και κυβέρνησε ως τα 77 του. Ο Μπάιντεν όταν τελειώσει αυτή η θητεία του θα είναι 82.
Στις εκλογές του 2024 αν κερδίσει ο Τράμπ θα κυβερνάει ως τα 82 του, αν κερδίσει ο Μπάιντεν ως τα 86.
Απίστευτο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Από το 1980 έως σήμερα έχει αυξηθεί ο μέσος όρος ζωής κατά πάνω από 15 χρόνια.
Δεν αναφέρομαι προφανώς στην Ρωσία που το προσδόκιμο ζωής είναι χειρότερο και από αυτό κάποιων αφρικανικών χωρών.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Στην πρωτεύουσα του καπιταλισμού Αμερική πλέον έχει επέλθει η πλήρης γελοιοποίηση της δημοκρατίας.

Για να κατέβει κάποιος για υποψήφιος χρειάζεται τεράστια οικονομική υποστήριξη οπότε εκ των πραγμάτων μόνο αυτοί που θα επιλέξουν οι μεγαλοεπιχειρηματίες να ενισχύσουν ή δισεκατομμυριούχοι μπορούν να διεκδικήσουν την προεδρία.

Έχουν καταλήξει σε δυο υπερήλικες(80 και 76 χρονών) που είναι κινούμενα meme, όπως θα ήταν και η Κλίντον αν επικρατούσε.
Έχεις τον έναν με αυτα τα καραγκιοζιλίκια, είχες τον άλλο με αντίστοιχα τύπου πιείτε χλωρίνη.

Και εκτός τεράστιου απροόπτου ένας από τους δυο θα κερδίσει τις εκλογές του 2024.

O Ρίγκαν ήταν ο γηραιότερος πρόεδρος και κυβέρνησε ως τα 77 του. Ο Μπάιντεν όταν τελειώσει αυτή η θητεία του θα είναι 82.
Στις εκλογές του 2024 αν κερδίσει ο Τράμπ θα κυβερνάει ως τα 82 του, αν κερδίσει ο Μπάιντεν ως τα 86.
Απίστευτο.
Σωστά τα λες αλλά στο μόνο που πέφτεις έξω είναι ότι το παρουσιάζεις αυτό ως κάτι τωρινό. Πάντοτε στην φιλελεύθερη «δημοκρατία» ( γιατί μόνον δημοκρατία δεν είναι ) για να εξουσιάσει κάποιος χρειάζεται την υποστήριξή του κεφαλαίου. Δεν γίνεται αλλιώς. Χωρίς τη χρηματοδότηση των αστών καταλήγεις «Δελλαπατρίδης». Στην Αμερική είναι ακόμα πιο γελοίο το όλο θέμα μιας που από τους ίδιους ομίλους χρηματίζονται και οι Ρεπουμπλικάνοι και οι Δημοκρατικοί. Κάθε κόμμα από εκεί και πέρα έχει μέσα του λόμπυ συμφερόντων. Όπως οι Δημοκρατικοί έχουν λόμπυ πετρελαιοβιομηχανίας και φυσικού αερίου και για αυτό επί εξουσίας των πάντα είχαμε εντάσεις στην Ουκρανία ( 2014, 2021-2022 ).
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,742 μηνύματα.
προφανώς και μας προβληματίζουν όμως και πάλι τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι, δηλαδή λες ότι το 100% των ατόμων που εργάζονται στη αν αστυνομία είναι αλήτες με αποκλίνουσες συμπεριφορές πραγμα που δεν ισχύει. Ένα πραγμα που μαθαίνεις στα πανεπιστήμια είναι ότι η γενίκευση δεν ισχύει σε καμία θεωρεία και σε κανένα υπόδειγμα.

Στα 22 χρόνια που ζω σε αυτόν τον πλανήτη έχω συνάντηση καλούς και κακούς αστυνόμους. Έχω συναντήσει αστυνόμο που τον καλέσαμε στο σπίτι μας καθώς μας είχαν κλείσει το parking όμως ήρθε και αντί να κάνει τη δουλειά απλά μας ειρωνευόταν και μας έλεγε υπερβολικούς, προφανώς και ο πατέρας μου του τα έσουρε κανονικά. Έχω συνάντησει επίσης αγενή αστυνομικό όταν έβγαλα την αστυνομική μου ταυτότητα πριν αρκετά χρόνια στο γυμνάσιο που απλά βαριόταν και ήταν αγενής.

ΟΜΩΣ έχω συναντήσει αστυνόμο που μας έσβησε μια άδικη κλήση και μας ζήτησε συγγνώμη για την ταλαιπωρία και ήταν μια χαρά ευγενέστατος. Το σημαντικότερο όμως ήταν ότι πριν 6 μήνες που πήγα να κάνω μια βλακεία καθώς δεν άντεχα άλλο τη ζωή μου, μετά από ενημέρωση του Esteki η αστυνομία ήρθε σπίτι μου, με κάλεσε εκεί και πραγματικά ο αστυνομικός που ανέλαβε ( ένα 27 χρόνος ήταν) όχι απλά ήταν ευγενικός με εμένα και την οικογένεια μου, αλλά ίσα ίσα στο αστυνομικό τμήμα επι 1-1.30 ώρα πραγματικά με βοήθησε λέγοντας μου μερικά πράγματα προσπαθωντας να με πεισει να σταματησω αυτό που ήθελα να κάνω στον εαυτο μου και ότι πάνω από όλα πρέπει να σκέφτομαι εμενα και οχι τους αλλους , ενώ επι μια εβδομάδα έκανε τηλεφωνήματα κάθε μέρα ώστε να δει αν είμαι εντάξει, πραγμα που προφανώς δεν ήταν υποχρεωμένος να το κάνει . Έδειξε δηλαδή υπερβολική καλοσύνη προς το πρόσωπο μου και τίμησε την θέση που εχει.

Που θέλω να καταλήξω;; Ότι είναι ανάλογα στον άνθρωπο και την παιδεία που έχει λάβει και δεν έχει να κάνει με το επάγγελμα. Κανείς δεν λέει ότι οποίος είναι αστυνόμος κάνει και παρανομίες, απλά πετάτε μια γενίκευση επειδή μερικούς έτσι σας συμφέρει. Δικαίωμα σας να πιστεύετε αυτό που λέτε αλλά μην έχετε και την απαίτηση να τα πάρει ένας λογικός άνθρωπος στα σοβαρά.
Το πρόβλημα με την ανάλυση σου είναι ότι εστιάζεις στα άτομα, ότι δηλαδή οι βίαιες συμπεριφορές που βλέπουμε να πράττονται από αστυνομικούς είναι εξαιτίας κάποιων σάπιων μήλων. Το πρόβλημα είναι η δομή και η λειτουργία της αστυνομίας, ότι δηλαδή η δουλειά τους είναι η διατήρηση της ανισότητας και εκμετάλλευσης που επικρατεί μέσω του νόμιμου μονοπωλίου της βιας που κατέχουν.

Κάποιος αστυνομικός μπορεί να είναι άγιος, να έχει της καλύτερες προθέσεις αλλά όταν θα δεχτεί εντολές να βαρέσει ή να πετάξει χημικά σε φοιτητές, αναγκαστικά θα το κάνει. Πρόσφατο παράδειγμα είναι τα γεγονότα στο απθ.

Η ελληνική αστυνομία έχει χαρακτηριστεί ότι λειτουργεί σαν συμμορία από ακαδημαϊκούς δημοσιογράφους και δικηγόρους. Δεν σε λογοδοτούν σε τίποτα, δεν φέρουν καν διακριτικά για να ξέρουμε ποιος βαράει και την γλυτώνουν με μια ΕΔΕ η οποία δεν ολοκληρώνεται ποτέ.

Είτε κλείνεις τα μάτια σε όλα τα παραπάνω που περιγράφω ή έχεις άγνοια από το πόσο βίαιη είναι η ελληνικη αστυνομία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
μ'αρέσει που μιλάνε για καρπαζιές μερικοί εδώ μέσα ενώ όλοι ξέρουμε τι γίνεται.

Α και για να φέρουμε ένα γνωστό θέμα στην επιφάνεια, στη κεντρική βιβλιοθήκη του ΑΠΘ με τενεκεδάκια είχαν για το νερό; Χαχαχα και μιλάμε για βιβλιοθήκη στο Βιολογικό. Αλλά έτσι είναι όταν δεν έχεις πρύτανη αλλά κομματικό εγκάθετο. Ούτε τα προσχήματα δεν κρατήθηκαν, ο Παπαϊωάννου στο ψηφοδέλτιο επικρατείας της Νέας Δημοκρατίας. Πρύτανης μόνο μέσα σε σκουπιδοτενεκέ, εκεί είναι η θέση του «αρίστου» που εμβολιάστηκε κατά του COVID παραβιάζοντας την σειρά προτεραιότητας, παρτάκιας επικίνδυνος.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,742 μηνύματα.
μ'αρέσει που μιλάνε για καρπαζιές μερικοί εδώ μέσα ενώ όλοι ξέρουμε τι γίνεται.

Α και για να φέρουμε ένα γνωστό θέμα στην επιφάνεια, στη κεντρική βιβλιοθήκη του ΑΠΘ με τενεκεδάκια είχαν για το νερό; Χαχαχα και μιλάμε για βιβλιοθήκη στο Βιολογικό. Αλλά έτσι είναι όταν δεν έχεις πρύτανη αλλά κομματικό εγκάθετο. Ούτε τα προσχήματα δεν κρατήθηκαν, ο Παπαϊωάννου στο ψηφοδέλτιο επικρατείας της Νέας Δημοκρατίας. Πρύτανης μόνο μέσα σε σκουπιδοτενεκέ, εκεί είναι η θέση του «αρίστου» που εμβολιάστηκε κατά του COVID παραβιάζοντας την σειρά προτεραιότητας, παρτάκιας επικίνδυνος.
Εντωμεταξύ έχει εξαφανιστεί, ούτε μια δήλωση για τα γεγονότα του απθ δεν έχει κάνει. Τόσο υποκριτές, ούτε τα προσχήματα δεν κρατάνε, τον έβαλαν στα ψηφοδέλτια τους. Κατά τα άλλα, η συμμορία που ονομάζετε νδ και δαπ φωνάζει ''έξω οι παρατάξεις από τα πανεπιστήμια'' αλλά παντού έχει πρυτάνεις, κοσμήτορες και γενικά βαμμένο μπλε προσωπικό δεπ που εφαρμόζει την ατζέντα της νδ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Screenshot_26.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Έλληνες βουλευτές: οι Σπήλιος Λιβανός, Μανούσος Βολουδάκης της Νέας Δημοκρατίας, η Θεοδώρα Τζάκρη του ΣΥΡΙΖΑ και ο Ανδρέας Λοβέρδος του ΠΑΣΟΚ ποζάρουν με υπόλοιπους βουλευτές χωρών του ΝΑΤΟ της Μεσογείου δίπλα με Τούρκους οι οποίοι παρουσιάζουν το τουρκικό μη επανδρωμένο αεροσκάφος Bayraktar TB-2 αυτό με το οποίο απειλούν τη χώρα μας οι Τούρκοι και το οποίο παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο στις ασκήσεις καταλήψεως Ελληνικής νήσου. Όταν δεν έχεις κόμματα αλλά ξένους εγκάθετους με άλλα χρώματα αυτά έχεις.

287664268_10222604199833104_7543177498333439465_n.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Σσσς κάντε ησυχία μη ξυπνήσει ο Έλληνας.

Screenshot_35.png
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Παιδιά συμπληρώνονται εύκολα τα στοιχεία; Χρειάζεται αριθμός παροχής ρεύματος ή το βγάζει αυτόματα το σύστημα;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,063 μηνύματα.
Παιδιά συμπληρώνονται εύκολα τα στοιχεία; Χρειάζεται αριθμός παροχής ρεύματος ή το βγάζει αυτόματα το σύστημα;
Μόνο τους κωδικούς taxisnet δίνεις και όλα έτοιμα. Μετά γράφεις iban, email και τηλέφωνο και τέλος.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,742 μηνύματα.
TLDR: Ο Δ Ψαρρας έγραψε ένα βιβλίο σχετικά με τον Κουλη, αναφέρει ότι η πτυχιακή του έχει λάθη που ακόμα και στο γυμνάσιο θα τον έκοβαν. Το καλύτερο βιογραφικό της χώρας...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top