[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι πιστεύετε για το UBI ή αλλιώς Universal Basic Income?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
https://www.bankofgreece.gr/BoGDocuments/ΦΕΚ_Β_687.pdf

Στα highlights του ΦΕΚ, επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμών χωρίς κανέναν απολύτως περιορισμό, καθώς και η ανάληψη μετρητών έως 2.300€/μήνα.

Να χαμε 2300 το μήνα καλά θα ήταν:P
Τα capital controls είναι ενα εμπόδιο στην επιχειρηματικότητα (άλλο ενα εμπόδιο στα δεκάδες της Ελλάδας) πρέπει να καταργηθούν πλήρως γιατίς καλώς για τα φυσικά πρόσωπα αλλά προκαλεί ακόμα και σήμερα πρόβλημα στα νομικά πρόσωπα.
Το universal basic income είναι ενα απο τα πιο ηλίθια σοσιαλιστικά μέτρα των σκανδιναβών γιατί τα λεφτά δεν φυτρώνουν.Οπότε επιβάλλει υψηλή φορολογηση στους εργαζόμενους για να δώσει ενα στανταρ βασικό εισόδημα στους μη εχοντες.Ξέρεις αν μετά αυτοί θα συνεχίσουν να ψάχνουν για δουλειά ή απλά θα επαναπαυονται στο εισόδημα αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει κάποιος από δω που αν έπαιρνε UBI θα έπαυε να δουλεύει ή να ψάχνει για δουλειά; Χωρίς διάθεση γενίκευσης, απλά έχω τη περιέργεια. Εγώ πάντως όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι. Ξέρω άτομα που δεν δουλεύουν ενώ παίρνουν το ελάχιστο κοινωνικό εισόδημα αλληλεγγύης και δε θέλουν να βρουν δουλειά, όπως επίσης γνωρίζω και άτομα που δούλευαν στο δημόσιο και βγήκαν σύνταξη πολύ νωρίτερα από το κανονικό επειδή λένε τώρα δικαιούνται σύνταξη οπότε ποιος ο λόγος να εργάζονται. Αν δεν ίσχυε αυτό το πράγμα δε θα είχαμε τόσους συνταξιούχους κάτω των 62. Προφανώς αυτό δεν ισχύει για όλους όμως οι πραγματικά δύσκολες δουλειές θα είχαν πρόβλημα να καλυφθούν και επίσης πολλοί όντως δε θα δούλευαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος από δω που αν έπαιρνε UBI θα έπαυε να δουλεύει ή να ψάχνει για δουλειά; Χωρίς διάθεση γενίκευσης, απλά έχω τη περιέργεια. Εγώ πάντως όχι.

Νομίζω δεν έχεις κατανοήσει ότι η Ελλάδα έχει δημιουργήσει στρατιές ανέργων που τρέφονται απο 250 επιδόματα και έτσι λειτουργεί και επιβιώνει ενα κράτος ζόμπι.Σκοπός του κράτους είναι να σου εξασφλαλίσει τέτοιες συνθήκες ώστε να μπορείς να βρείς εργασία και να εργαστείς όχι να φορολογεί χοντρά τους έχοντες για να συντηρεί τους μη έχοντες.
Στην Ελλάδα ισχύει και το άλλο ρητό γιατί να εργαστώ αφού τα επιδόματα είναι μεγαλύτερα απο το μισθό που θα παίρνω ενώ εργαζομαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην ουσία πάντως του ερωτήματος, κανείς από τους 2 σας δεν απάντησε :) . Το τι ισχύει για τους άλλους το ξέρω κι εγώ, άλλο ρώτησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Τι πιστεύετε για το UBI ή αλλιώς Universal Basic Income?

Κοίτα να δεις. Πολύ δύσκολο να γνωρίζει κανείς πώς θα λειτουργήσει το UBI στην πραγματικότητα. Είναι μαχαίρι δίκοπο. Από τη μία προσφέρει μία ασφάλεια σε όλο τον κόσμο και ενθαρρύνει την εύρεση εργασίας χωρίς να χάνεται το UBI. Από την άλλη ενδέχεται να αποθαρρύνει πολύ κόσμο από το να δουλέψει αν είναι αρκετά υψηλό.

Η προσωπική μου άποψη είναι πως κάποια στιγμή στο μέλλον (σε 20-30 χρόνια) θα είναι αναγκαιότητα λόγω της αυτοματοποίησης της εργασίας και των υψηλών προσόντων που θα απαιτούνται για την οποιαδήποτε δουλειά. Όμως, πιστεύω πως τη δεδομένη χρονική στιγμή δε χρειάζεται γιατί ακόμα και οι ανιδείκευτοι μπορόυν να βρουν δουλειά, καθώς είναι χρήσιμοι στην κοινωνία. Εξαρτάται και πού θα εφαρμοστεί. Πολύ διαφορετικά θα αντιδράσει ο κόσμος στις ΗΠΑ, διαφορετικά στη Νορβηγία, διαφορετικά στην Ελλάδα και διαφορετικά στη Γαλλία. Επίσης το ύψος του UBI και ο τρόπος με τον οποίο θα παρέχεται είναι σημαντικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος από δω που αν έπαιρνε UBI θα έπαυε να δουλεύει ή να ψάχνει για δουλειά; Χωρίς διάθεση γενίκευσης, απλά έχω τη περιέργεια. Εγώ πάντως όχι.

Στην ουσία πάντως του ερωτήματος, κανείς από τους 2 σας δεν απάντησε :) . Το τι ισχύει για τους άλλους το ξέρω κι εγώ, άλλο ρώτησα :)
Αν δεν έχεις δουλέψει ποτέ έως τώρα το επιχείρημά σου ακυρώνεται:yes: Αν έχεις δουλέψει σε δουλειά που σου παρέχει μισθό και ασφάλιση, τότε αγνόησε αυτό το μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,887 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος από δω που αν έπαιρνε UBI θα έπαυε να δουλεύει ή να ψάχνει για δουλειά; Χωρίς διάθεση γενίκευσης, απλά έχω τη περιέργεια. Εγώ πάντως όχι.

Με το που πάρεις το δίπλωμα σου και γραφτείς στο ΤΣΕΜΔΕ και χωρίς να κάνεις έναρξη επαγγέλματος σου έρχονται οι εισφορές του ΕΦΚΑ 170 ευρώ κάθε μήνα και με μηδενικό εισόδημα (γιατί έχεις στο όνομα σου ένα αυτοκίνητο σου) σκάει και ένα 1000αρικο το χρόνο φόρο εισοδήματος που το πρώτο χρόνο θα είναι 2000 γιατί έχεις προκαταβολή φόρου θα προτιμήσεις 1000 φορές να μείνεις με το UBI και να ψάχνεις σε 6μηνα.

Εγώ ακολούθησα το πρώτο δρόμο αλλά είχα γονείς που τα 2 πρώτα χρόνια μου πλήρωναν τις υποχρεώσεις μου. Άλλοι δεν έχουν πλούσιους γονείς Το UBI είναι μια κουμμουνιστική χαζομάρα γιατί αν παίρνουν όλοι τουλάχιστον ένα ελάχιστον ποσό όταν σταθεροποιηθεί το σύστημα το ελάχιστο αυτό θα έχει απειροελάχιστη αξία.

Ο λόγος είναι απλός π.χ. Έστω ότι έχουμε ελάχιστο εγγυημένος εισόδημα 1.000.000 ευρώ. Ο καταστηματάρχης, ο ιατρός, ο σουβλατζής που δεν είναι μισθωτοί θα θέλουν να βγάλουν πολύ παραπάνω από 1.000.000 ευρώ το μήνα. Όταν σταθεροποιηθεί το σύστημα θα έχουμε τεράστιο πληρθωρισμό αφού θα αυξηθούν οι τιμές των υπηρεσιών/αγαθών. Δηλαδή η αξία των υπηρεσιών παραμένει ίδια ενώ οι τιμές αλλάζουν. Τώρα που ευτυχώς είμαστε στο ευρώ και κανένας πολιτικό δεν μπορεί να το εφαρμόσει αυτό ο μόνος τρόπος να γίνει είναι να αυξήσεις τη φορολογία το οποίοι οι πολιτικοί μας στη ευρώ εποχή το κάνουν (έχουμε πανάκριβη βενζίνη, πανάκριβα διόδια, υψηλό ΦΠΑ, φορολογία πολυτελειας στο >2.0L αυτοκίνητα).

Συνοπτικά. Είμαι σίγουρος ότι με το UBI αρκετοί θα σταματούσαν να δουλεύουν όπως γίνεται και με τους συνταξιούχους των 300 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ πάλι νομίζω Κλεάνθη ότι σου απαντήσαμε. Παρατηρώντας την κατάσταση στην Ελλάδα αυτό που λες θα γίνει αναπόφευκτα. Οι περισσότερες χειρονακτικές δουλειές είναι πολύ δύσκολες και αν κάποιος παίρνει ένα βασικό UBI με το οποίο μπορεί να ζήσει ακόμα και οριακά τότε δεν έχει κίνητρο να τις κάνει. Υπάρχει και η άλλη κατηγορία ανθρώπων που λέει βαριέται όταν δεν εργάζεται κλπ αλλά επέτρεψε μου να πω ότι παίζει μεγάλο ρόλο στην εργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,408 μηνύματα.
Τελος για τους ευρωπαίους σοσιαλιστές στην Ιταλία το δημοκρατικό κόμμα από το 31.9% έπεσε στο 19% και από της 301 έδρες που είχε πήρε μόνο 109 βγαίνοντας δεύτερο κόμμα.Ειναι το τελος των σοσιαλιστών η μήπως όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι το τέλος της αυταπάτης περί σοσιαλδημοκρατίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,408 μηνύματα.
οχι κλεανθη οι ευρωπαιοι σοσιαλιστες εδωσαν πολλα καλα αλλα καπου εχασαν το παιχνιδι.Ελπιζουμε να ανακαμψουν συντομα ωστε να γλιτωσουμε απο τους λαικιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια καλά έδωσαν και πού έχασαν το παιχνίδι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,408 μηνύματα.
Εδωσαν ώθηση στην οικονομια μεσο επενδύσεων,διαφορα εργα υποδομης,ενταξη των χωρων στην ε.ε. και αλλα πολλα που αν θες σου τα γραφω.
Το λαθως ηταν οτι δεχθηκαν να περασουν μετρα λιτοτητας και να συνεργαστουν με την κεντροδεξια.

Σε σχεση με το σκουπίδι ομως της αριστερας και της ακρα δεξιας οι κεντροαριστερα και η κεντροδεξια παραμενουν καλυτερες επιλογες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με ποιον έπρεπε να συνεργαστούν δηλαδή; Αυτό για τη λιτότητα δε το σχολιάζω καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,408 μηνύματα.
Δεν επρεπε να συνεργαστουν με κανενα αλλα να εχουν την δικη τους πορεια.τι θες να πεις με την λιτοτητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,338 μηνύματα.
Δεν επρεπε να συνεργαστουν με κανενα αλλα να εχουν την δικη τους πορεια.τι θες να πεις με την λιτοτητα?

Εγώ πάλι τον λόγο που πρέπει αναγκαστικά το κέντρο να έχει πόλωση δεν τον κατάλαβα ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,408 μηνύματα.
Νέα δημοσκόπηση
ΝΔ 29.4%
ΣΥΡΙΖΑ 19.2%
Κίνημα αλλαγής 10.3%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top